Gemeenteraad. Tijdschriften en Weekbladen. Handelsschool gaat over in handen der Gemeente. Mr. Mulder geïnstalleerd Een machtige serie aanvuliingscredie ten wordt door den Raad geaccepteerd, z,y het niet geheel zonder commentaar. De onderwerpen betreffende werkloos heidsbestrijding komen eerst Dinsdag as. op 't tapijt. Hartelijke woorden van den voorzitter aan het adres van den (reeds vertrokken) heer Biersteker. Het verzoek van café- en restauranthouders om belastingverlaging afgewimpeld. Als Dinsdagavond burgemeester Rit meester om even over acht uur de ver gadering opent is alleen de heer C. Bot (C.D.) afwezig en zien we den heer Biersteker nog gijn plaats in de vroedschap innemen. Punt 1 van de ditmaal wel zeer lijvige agenda vermeldt de Installatie van Mr. i. Mulder, die thans de plaats Inneemt van het vroegere A-R. lid Eylders. In de handen van den voorzitter legt Mr. Mulder den eed af, waarna de eerste nog enkele woorden tot dezen newcomer spreekt. U vervangt, aldus burgemeester Ritmeester, een lid, dat zijn sporen in den Raad ruimschoots verdiend heeft. Hij was iemand die steeds met buitengewone be langstelling zjjn taak waarnam, doch ik ben er van overtuigd dat U met evenveel interesse zijn voorbeeld zal volgen, (Ap plaus.) De notulen der vergaderingen van resp. 25, 26, 27, 30 en 31 Maart en van 1 April 1036 worden hierna gearresteerd. Ingekomen Stukken. De volgende stukken worden hierna voor kennisgeving aangenomen: Goedkeuring door de Kroon op de raads besluiten van 31 Maart j.l. tot vaststelling van pen verordening: 1. op de heffing van opcenten op de gemeen tefondsbelasting 2. betreffende de classificatie van de ge meente voor de heffing der gemeente fondsbelasting; Schrijven d.d. 10 Juni j.l., no. 178, van Gedeputeerde Staten, houdende bericht van ontvangst van het besluit van 31 Maart j.l., waarbg onder meer het salaris van den Direc teur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst en van de gemeente- yroedvrouwen is verlaagd; Brieven van L. J. van der Kuyl en van 3T. Sinjewel, houdende bericht van aanneming hunner benoeming tot hoofd van school 14 resp. school 2; Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de 3e, 23e, 24e en 25e wijziging der gemeente- hegrooting, dienst 1935; Brieven van Gedeputeerde Staten, hou dende mededeeling, dat zij zich in beginsel kun nen vereenigen met de besluiten van 9 Juni J.936 tot: 1. het verhoogenvan 5000 tot 9000 van de in de begrooting van het waterlei dingbedrijf geraamde uitgaaf voor den aankoop van watermeters; 2. het verleenen van een crediet van 700 voor het plaatsen van een benzinepomp installatie voor het hoofdbureau van politie; Besluit van Gedeputeerde Staten tot ver daging hunner beslissing ten aanzien van het ter goedkeuring aangeboden besluit tot over dracht van een gedeelte van den weg Lange- yliet aan den polder „Het Koegras"; Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het besluit van 9 Juni 1936 tot nadere bepaling yan de achtergeveirooilijn voor perceel Graven- Straat no. 72; Bericht van den heer W. Biersteker, dat hij ontslag neemt als lid van den Raad; Afschrift van het besluit van den Voor zitter van het Centraal Stembureau, bedoeld in art. 20 der Gemeentewet, waarbij J. Breg- man is benoemd verklaard tot lid van den ge meenteraad, ter vervulling van de plaats, open gevallen door het bedanken van den heer W. Èiersteker; Goedkeuring door de Kroon op de in de yergadering van 9 Juni 1936 vastgestelde ver ordening tot wijziging van de winkelsluitings- yerordening; Dankbetuiging van den Bond van Ge mengde Zangvereenigingen in Noordholland yoor de ontvangst ten Stadhuize op Zondag, 14 Juni j.l.; Verzoek van A. Kwant om eervol ontslag als lid der Commissie van bijstand voor het Gemeentelijk Pensioenfonds. Het gevraagde ontslag wordt eervol ver leend. Verzoek van J. H. Walburg en 10 anderen jgm het rioolstelsel in de Wagenstraat en de Hartesteeg t» veranderen; Verzoek van N. A. Kries om schadeloos- Stelling wegens weigering van een bouwver gunning; Verzoek van A. W. P. Angenent om ont heffing van art. 13 van de bouwverordening en nadere vaststelling van een achtergevel rooilijn voor het te verbouwen perceel Kei zerstraat 89. Deze stukken worden gesteld in handen yan Burgemeester en Wethouders om arlvies.) Goedkeuring door de Kroon op de in de ver gadering van 9 Juni j.l. vastgestelde wijziging in de Legesverordening, (Voor kennisgeving aangenomen). B. en W. adviseeren over het ingekomen stuk, betreffende een klacht van bewoners van de perceelen Ruyghweg 26 t/m 62 over overlast van water op hun achtererven en 't verzoek om hierin van gemeentewege te Voorzien onder verwijzing van de stukken afwijzend te beschikken. Hierover komen evenwel voor het eerst 'dien avond de tongen los. De heer M e y e r (V.D.) zegt, dat de des betreffende bewoners de schuld van deze overlast op rekening schrijven van de ge meente, en dan in 't bijzonder van Publieke Werken. Nu blijkt, dat men tegen deze men- schen gezegd heeft dat ze voor eigen kosten den grond kunnen ophoopen, doch dat is vol gens spr. onjuist. Dit moet de gemeente doen. Paarbij komt, dat de kosten ongetwijfeld niet hoog zullen zijn. De heer Uithol (N.H.) heeft zich ter plaatse georiënteerd en acht den toestand eveneens onhoudbaar. Bij een soortgelijk ge val in de Javastraat heeft men evenwel de kosten van grondophooging vergoed gekregen van het gemeentebestuur en spr. informeert of dit nu niet mogelijk is. Tevens stelt de heer Uithol voor zoo moge lijk hier een put te laten maken. De heer Schoeffelenberger (Opp.) zegt dat van gemeentewege een tactische fout is gemaakt, een fout, die dus ook door de gemeente hersteld moet worden. Deze spr. acht het ontoelaatbaar dat het college van B. en W. zich niet aan de klacht der bewoners gelegen laat liggen, en verzoekt deze terug te verwijzen naar Publieke Werken. De Voorzitter merkt op, dat een der gelijke klacht alleen naar B. en W. geren- voyeerd kan worden. De heer v. d. Vaar^t protesteert tegen de meening als zou de klacht der bewoners maar klakkeloos afgewezen zijn. De terreinen zijn inderdaad te laag en men heeft er wel dege lijk lang en breed over gesproken. Evenwel... de gemeente is hier absoluut niet verant woordelijk voor. Het beste is dat de bewo ners gemeenschappelijk samenwerking zoe ken. Wat de opmerking van den heer Uithol be treft, het geval ln de Javastraat was anders. Toen was de gemeente we 1 de schuldige. Spr. moet dan ook blijven verzoeken de klacht af te wijzen. De heer Schoeffelenberger protesteert. De heer Schoeffelenberger (Opp.) trekt daarna van leer en vraagt zich af hoe de wethouder van Publieke Werken zooiets durft te zeggen. Spr. noemt het een schande als de bewoners dit euvel moeten betalen, waar de schuld wel degelijk bij de gemeente te zoeken is. Hij maakt er dan ook een voor- 1 stel van om het verzoek terug te verwijzen naar P. W. De heer Meyer (V.D.) informeert of be woners en gemeente gezamenlijk niet iets kunnen bereiken. Er moet toch een midden weg zijn. De heer Uithol (N.H.) is van dezelfde gevoelens en stelt voor van gemeentewege een riool aan te laten leggen. Nadat de heer Schoeffelenberger heftig geageerd heeft en zijn verwijten luide door de vroedschap doet knetteren (waarvoor hij door den voorzitter tot de orde geroepen wordt) is het de heer Biersteker (Gem. Bel.) die op merkt, dat bij afwijzing van het verzoek in derdaad bij de leden een gevoel van onvol daanheid zal blijven bestaan. Spr. stelt een nieuw onderzoek voor. De heer Boogaard (S.D.) zegt e\en- eens dat bij afwijzing onmogelijk bevrediging bij de leden kan bestaan en adviseert niet botweg het verzoek te weigeren. De Voorzitter, hierna aan ltet woord komende, wijst er op, dat men rekening moet houden met de consequenties: als men op dit verzoek niet afwijzend beschikt, zul len de desbetreffende ambtenaren in de toe komst veel lastiger worden. Als dit onder havige geval de gemeente geld kost, dan zal dit ook zeker niet meer gebeuren, maar dan zal men de gestrengheid der ambtenaren ook niet als „plagerij" mogen aanmerken. De heer v. d. Vaart, het debat over deze kwestie besluitend, wijst er nog op, dat over deze affaire reeds zeer veël gediscussieerd werd en dat men vooral niet moet denken dat men een en ander te lichtvaardig opge nomen zou hebben. Hierna wordt besloten het verzoek te ren- voyeeren naar Publieke Werken. Aangenomen wordt z. h. s. het voorstel om B. en W. te machtigen tot het aangaan van overeenkomsten tot verlaging der huren van de internaatsgebouwen der Zeevaartschool. Eveneens aangenomen worden de volgende voorstellen: Wijziging van de gemeenschappelijke rege ling tusschen de gemeenten Den Helder, Texel, Anna Paulowna, Wieringen en Cal- lantsoog, betreffende het geneeskundig sohooltoezicht, Eervol ontslag te verleenen aan den on derwijzer aan de Tuindorpschool J. A. van der Vlis. De opheffing van school 9; om aan school 8 één derde leerjaar te vormen; aan school 14 geen zesde leerjaar te plaatsen; aan te wijzen als opleidingsschool school 8 inplaats van school 14; tot overplaatsing van de onder wijzeres aan school 8, mej. A. H. C. de Wit, naar school 4 en van de onderwijzeres aan schooi 9, mej. J. de Vries, naar de Tuindorp- school. Voorstel tot overneming van de Handels dag- en avondschool door de gemeente. De heer Feenstra Kuiper (Gem. Bel.) begint met zoowel de gemeente ais de Handelsschool geluk te wenschen met de voorgestelde regeling. Voornamelijk, omdat thans aan den zwevenden toestand van het personeel een einde is gekomen. Sp. zal de bijlage steunen, doch moet enkele vragen stellen. Deze betreffen wat er zal geschieden met de administratieve kracht, die aan de school verbonden is, hoe de verandering van enkele posten (o.a. de huurpost) zal zijn en den inboedel (of deze eigendom der school, dan wel van de gemeente is). Mr. Mulder (A.R.) sluit zich bij de ge- lukwenschen aan, doch wijst op eenige on duidelijkheden in den tekst der verordeningen en op eenige punten die z.i. aanvulling ver dienen. Hij stelt voor deze redactiewijzigin gen aan te brengen. Wethouder De Boer dankt den heer Feenstra Kuiper voor de door hem gesproken woorden. Wat de kwestie der administratieve kracht betreft kan hij op deze plaats nog geen definitieve uitspraak geven, doch er zal getracht worden een redelijke oplossing hier voor te vinden. Na de vraag van den heer Feenstra Kuiper inzake de financieele veranderingen beant woord te hebben en gezegd dat deze kwestie bij de Provinciale Staten nog nader ter spra ke gebracht zal worden, geeft hij als zijn meening te kennen, dat het meubilair lang zamerhand eigendom van het schoolbestuur geworden is. Wellicht ia evenwel een deel nog van de gemeente, zoodat hiervoor een modus gevonden moet worden. Wat de aanmerkingen van Mr. Mulder be treft, spoedig komt er toch een nieuwe ver ordening, en spr. stelt voor bg de vervaardi ging van deze de verschillen onder het oog te laten zien door de Onderw. Comm. Het lijkt hem evenwel het beste dat deze verorde ning, zoo zg is, aangenomen zal worden, temeer daar hier haast geboden is. Spr. zegt nog dat de heer Feenstra Kuiper niet onge rust behoeft te zijn over de financieele kwes tie. daar men de sanctie der regeering heeft. Ook de Voorzitter merkt op, dat de voorstellen kwamen van het departement en dat dit dus in ieder geval achter hen staat. Den heer Mulder geeft hij den raad in het vervolg dergelijke opmerkingen schrift iljjk te geven. Dan kunnen ze direct afgehandeld worden. Met algemeene stemmen wordt vervolgens vastgesteld: met ingang van 1 September 1936: over de nemen het bestuur van de Handelsdag- en avondschool, onder dankbetuiging aan het Bestuur van de Algemeene Heldersche Winke- liers-vereeniging voor hetgeen het op dit punt in het belang der gemeente gedaan heeft; te benoemen aan de Handelsdagschool s a. in vasten dienst: tot directeur: K. Bouma tot leeraren en leeraressen: G. P. Berkhouwer, Dra. J. de Graaf, J. P. Klapmeijer, A. M. Kloos, Mej. M. Magnin, J. A. Nijkamp, C. van Rossum, Dr. J. Suijs, Drs. L. G. Veldsema, J. W. van Vendeloo, J. de Vries en Mevr. J. C. A. van Zijl-Cornelissen. tot amanuensis-concierge: H. Willemse. b. in tijdelijken dienst: tot leeraren: Drs. D. B. Franken, J. Gomea en P. Uipkes. te benoemen aan de Handelsavondschool: a. in vasten dienst: tot directeur; K. Bouma tot leeraren: G. P. Berkhouwer, H. Bos, J. Gomes, A. M. Kloos en J. W. van Vendeloo tot conciërge: H. Willemse. b. in tjjdeljjken dienst: tv tot leeraren: A. van Meerten, F. J. F. Spaa$j en A. Treffers. Vastgesteld wordt de verordening tot hef fing van schoolgelden voor het onderwijs aan de Handelsdag- en Handelsavondschool ln de gemeente Den Helder en de verordening op de invoering van schoolgelden voor het onder wijs aan de Handelsdag- en Handelsavond school in de gemeente Den Helder (zie hier voor ons no. van J.l. Zaterdag). De heer De Boer merkt nog op, dat deze verordening, die men over heeft genomen van de Held. Winkeliersvereniging, maar heel kort zal bestaan. Men kan haar even wel zonder een enkel gevaar overnemen, daar zij bij de laatste begrooting in haar geheel door de Regeering werd geaccepteerd. 'i 6 Het voorstel tot het wijzigen van de bouw- i verordening en het voorstel tot nadere be- paling van de achtergeveirooilijn van het per- ceel Keizerstraat 68, worden ponder steiu-j ming aanvaard. t i Bij het voorstel, opaafwijzend te be- j schikken op het beroep van W. C. J, Verberne tegen de weigering der ver gunning tot het verbouwen van het per ceel Plantsoenstraat 7/9, zegt de heer. Schoeffelenberger (Opp)waar om men thans weigert waar men anders toestemt. Er is geen reden tot weigering en spr. verzoekt stemming. Het blijkt dat alleen de heeren Schoeffelenberger (Opp.) en Terra (R.K.) tegen zijn. Aangenomen z.h.s. worden de voor stellen tot intrekking van de verordening op de invordering van opcenten op de i gemeentefondsbelasting en tot het wijzi gen van de Legesverordening. Café's krggen geen belastingver- hooging. Verzoek van de afdeeling Den Helder van den Nederlandschen Bond van Koffie huis-, Restauranthouders en Slijters, om zooveel mogelijk verlichting te willen aanbrengen in den druk der personeele i belasting ten aanzien van koffiehuis-, restaurant- en dergelijke bedrijven, met afwijzend voorstel van Burgemeester en Wethouders. •i De heer Biersteker (G.B.) verzoekt aan- teekening dat zijn fractie tegen het afwijzen van dit verzoek is, doch wil er niet verder over discussieeren. De heer Uithol (N.H.) had gaarne gezien dat men deze categorie tenminste iets tege moet kwam. Nadat vervolgens nog de heeren R a n en Terra (R.K.) van hun sympathieën met het verzoek hebben blijk gegeven merkt de heer v. d. Vaart op, dat men helaas geen vrijheid heeft anders te handelen. De voorz., hierna aan het woord komend-, zegt, dat het nu op het oogenblik zóó is, dat hetgeen men den een cadeau doet, men den ander moet afnemen. Nu is het wel heel gemakkelijk om van z'n liefde voor deze kwestie te getuigen, maar men moet daarbij vooral niet vergeten, dat indien met hierin belastingverlaging toe stemt automatisch de opcenten van het ge heel stijgen. Hij adviseert dan ook de zaak te laten zooals die is. Aldus geschiedt, terwijl de tegenstanders (zie hierboven) aanteekening hiervan ver zoeken. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe schoolgeldregeling voor gewoon l.o., u.l.o. en buitengewoon lager onder wijs. Wordt z.h.s. aangenomen. Het perceel Djjkstraat 65. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van S. Jaring om het perceel Dgkstraat 65 aan hem te ver huren c.q. te verkoopen. De Voorzitter deelt mede, dat hem vlak voor de vergadering medegedeeld werd, dat de heer Jaring zijn bod verhoogt van 3500 op f 4.000 doch dat dit geen aanleiding kan zijn om het betreffende verzoek toe te wijzen. De heer M e ij e r (V.D.) gaat er niet mee accoord, dat men maar zonder meer direct afwijzend beschikt. Indien er een redelijk bod. 10. wel, laat men dat dan aannemen. Spr. geeft in overweging deze zaak aan te houden. De heer Schoeffelenberger (Opp.) acht het bod van 4.000 lang niet slecht. Het ia een oud huis en dit bedrag zal men er anders nooit meer voor krggen. De heer v. d. Vaart merkt op, dat bij B. en W. niet de meening heerscht dat men in ieder geval van dat huis afmoet. Dat het gebouw in een openbare verkoop het bedrag van 4.000 niet zou opbrengen gelooft hij ook. Daar is evenwel nog iets anders: de eene partij heeft haar bod verhoogd en het is niet meer dan billijk, dat men ook de andere daartoe in de gelegenheid stelt. Alhoewel ieder Hét met hem eens zal zrjn, dat het bezit van huizen, ook voor een gemeente, tegenwoordig heusch geen pretje genoemd mag worden, lijkt het hem toch beter per jaar de 420 huur te ontvangen dan de verkoopsom (ten minste als de exploitatie kosten niet te hoog oploopen). Hij besluit met den raad te adviseeren het advies van B. en W. te volgen. Het ls geen tijd om onroerend goed te verkoopen. Wacht daar liever mee tot er weer een hoog- con junctuur komt (hilariteit). De Voorzitter zegt ook persoonlijk niet ge steld te zijn op dergelijke gebouwen, doch dit vindt hij een pracht afsluiting voor het be treffend dijkgedeelte. De moeilijkheid is. wat een eventueel toekomstige eigenaar zou doen. Niemand kan hem beletten het huis af te breken en wat dan? De heer Van Loo (V.D.) zegt dat de voorzitter het te naïef voorstelt. Bij een ver koop kan men toch ook voorwaarden stellen. Ook vindt de heer van Loo het huis niet mdoi, (dit in tegenstelling met den voorzitter) en geeft den raad als dit bod te laag ls een hooger te elschen. Maar tn ieder geval een bod. De heer Biersteker (G.B.) adviseert B. en W. niet in te gaan op het bod, maar af t§ wachten tot Iemand met een goed plan kómt. Indien er een goed bod komt, wel, ver koop het dan. Tenslotte, aldus de heer B., moet de gemeente geen huizen-exploitante zijn. Na een enkele opmerking van den heer F. Kuiper zegt de heer van der Va art, dat het College de zienswijze van den heer Biersteker deelt. De Voorzitter besluit met er op te wijzen, dat op het verzoek van den heer Jaring weliswaar afwijzend beschikt is, doch dat de bereidheid tot den verkoop blijft bestaan. Voorstel tot het wijzigen van het ambtenaren-reglement. Wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. DE AANVULLINGSCREDIETEN. Voorstel tot het verhoogen van het crediet voor den bouw van het zwembad aan den Dijk weg. Voorstel tot het verleenen van credieten voor de inrichting van het hoofdbureau van politie. Voorstel tot het verleenen van een aanvul- lingscrediet ten behoeve van den aanleg der rijwiel- en wandelpaden door de duinen. Voorstel tot het verleenen van een aanvul- lingscrediet ten behoeve van de verbreeding van den Ruyghweg en van de Lijsterstraat. Voorstel tot het verleenen van een aanvul- lingscrediet voor het internaat der Zeevaart school. Voorstel tot het verleenen van een aanvul- llngscrediet voor den aanleg van den Konings weg. Voorstel tot het verleenen van een aanvul- lingscrediet voor den aanleg enz. der sport velden aan de Sportlaan. Voorstel tot het verleenen van een aanvul- lingscrediet voor straataanleg ln het uitbrei dingsplan „Oost". Voorstel tot het verleenen van een aanvul- lingscrediet voor den aanleg van het Timor- park. Voorstel tot het verleenen van een aanvul- lingscrediet voor den aanleg van het Helden der-Zeeplein. Het was te voorzien, dat over de gevraagde aanvullingscredieten wel het een en ander ge zegd zou worden en we werden in onze ver wachtingen niet beschaamd. De heer Feenstra Kuiper (Gem. Bel.) opent het debat met op het groote aantal „mislukte begrootingen" te wijzen, die nu ge- menlgk niet minder dan bijna 40.000 be dragen. Spr. wijst op één algemeen punt, dat men hier kan zien: en wel de algemeene bedrijfs kosten van Gemeentewerken. Totaal bedragen die 9461. dus circa 1/4 deel der totaalpost. De heer F. Kuiper vraagt zich af hoe dit nu mogelijk is. De alg. bedrijfskosten der ge meente bedroegen voor '35 volgens de begroo- tin 51.079 en zjjn gedekt door inkomsten, waarvan het grootste deel al binnengekomen is. Hoe ls het nu echter mogelijk, dat er weer ongeveer 10.000 bijkomen? Waar is dat geld gebleven, Spr. zal dat gaarne vernemen. Met betrekking tot de verhooging van het crediet voor den bouw van het zwembad aan dén Dijkweg merkt spr. op, dat de nood zakelijkheid van het maken van een paal- fundeering toch van te voren te voorzien Was en zoo ls het ook met eenige der andere aanvragen. Bij dit alles valt. aldus dr. Feenstra Kuiper, lichtvaardigheid niet te ontkennen en het eenige lichtpunt is, dat het college er eerlijk mee voor den dag gekomen ls. Inzake het Hoofdbureau van Politie heeft men het heele meubilair vergeten, wat men zonderling zou kunnen noemen; ook aan de douche-inrichting en brandbluschapparaten heeft men niet gedacht, hetgeen eveneens zonderling is. Bg de verbreeding van den Ruijghweg en Lijsterstraat zijn het weer de algemeene be drijfskosten en ook bij de aanvrage voor de voetbalvelden aan de Sportlaan kan men critiek uitoefenen. Na nog opmerkingen gemaakt te hebben over het verzochte aanvullingscrediet ten be hoeve van den aanleg van het Timorpark merkt spr. op, dat met betrekking tot den plantsoenaanleg op het Helden der Zeepieln hij indertijd de eenige was die ec. tegen was. doch dat nu, bij de aanvrage, blijkt, dat het inderdaad een geldelijke strop is. De heer Schoeffelenberger vangt zijn beschouwingen aan met de opmerking: „Hoe kan 't bestaan". Het is mogelijk, dat iemand laag baseert, maar zóó!Volgens spr. had de directeur van Gemeentewerken bij aanleg van het zwembad moeten wéten, dat een paalfundeering vereischt was. Is dit nu, aldus de heer Schoeffelenberger. actief wérken?' Men maakt maar begrootingen en achteraf blijkt, dat er nog duizenden noodig zijn. De heer M e ij e r (v.d.) onderschrijft het gezegde van de heeren Feenstra Kuiper en Schoeffelenberger. Hier is inderdaad licht vaardig te werk gegaan. Indertijd is in den Raad al gevraagd met betrekking tot het Politiebureau of er geen kosten meer noodig waren. Toen werd de belofte gegeven. Maar, aldus de heer Meijer, we twijfelden al en het blijkt dat die twijfel gerechtvaardigd was. Spr. gelooft echter niet, dat alleen Publieke Werken hieraan schuldig is. De wethouder antwoord. De heer Van der Vaart begint de be antwoording met er op te wijzen, dat de op merking, als zou iedere begrooting van Ge meentewerken mis zijn. onjuist is. Naast de gevallen, dat men tekort had. zijn daar even eens de gevallen dat men toekwam. Men moet evenwel niet vergeten, dat men ieder geval niet volkomen in de hand heeft; er zijn ook nog andere dan alleen technische factoren. Wat de opmerking van dr. Feenstra Kuiper betreft over de alg. bedrijfskosten, een alge meene regeling hiervoor is nog in den maak, zoodat dan de technische dienst direct weet waar hij aan toe ls (de alg. bedrijfskosten zullen dan in de gewone begrooting verwerkt worden). Deze factor heeft de overschrijdin gen echter ten deele beïnvloedt. Wat het zwembad betreft, eerst bij den bouw heeft men ontdekt, dat er een wel was, waardoor het noodzakelijk was dat een paal fundeering aangebracht werd. Dit was een teleurstelling. Wat betreft de electrische leiding, dat had inderdaad van te voren wel licht bekeken kunnen worden en er zal dan ook wel te weinig contact geweest zijn tus schen de hoofden van Gemeentewerken en Lichtbedrjjven. Niet te ontkennen valt ook de meubilair- kwestie in het politiebureau en spr. zegt toe, dat dergelijke zaken ln de toekomst in hun geheel bekeken zullen worden. Dat er weer crediet gevraagd wordt voor de voetbalvelden, dit is toe te schrijven aan het gebrek van een onvolledige begrooting. Dit zijn de narigheden, die ontstaan bij het begrooten in stukjes en beetjes. Vanzelf sprekend had de zaak moeten kloppen en spr. kan mededeelen, dat zij dit nu ook doet (met uitzondering dan van het Racing-terrein, dat nog verlegd moeten worden). Ook bij de Timorpark-credietaanvrage zijn de kosten voor uitbreiding ons uit de hand gevallen en ook wij betreuren dit. De Raad kan dan ook verzekerd zijn, dat het College niet gaarne met déze bijlagen voor den dag gekomen is. Alles zal evenwel in het werk gesteld worden om Iets dergelijks in de toekomst te ver hinderen. De heer Feenstra Kuiper merkt nog op, dat het hem verheugt, dat de alg. be drijfskosten tot zekere hoogte gered worden en ook dat er in het vervolg een begrooting zal komen waarin men het geheel overziet. De voorzitter zegt een geheele lijst te bezitten van posten die niet overschreden zijn, zoodat naast de negatieve ook positieve posten aan te wijzen zijn. Natuurlijk zal alle gedaan worden opdat in de toekomst dergelijke aanvragen niet meer noodig zijn, doch zich precies aan de begroo ting houden is ook niet altijd mogelijk. Ook bij particulieren ziet men dat. Wel moet spr. echter protesteeren tegen de idee als zou er bij Gemeente werken maar op los geleefd worden. Het tegendeel ls waar en spr. komt in deze dan ook voor de ambtenaren op. Alle verzoeken om de hierboven genoemde aanvullingscredieten werden hierna aange nomen. Aan de orde is vervolgens het voorstel tot het vaststellen van de 26e wijziging der gemeentebegrooting 1935, van de 2e wijzigingsbegrooting der Centr. Boekhouding 1935, van de 2e wijzigingsbegrooting der Gem. Zweminrichting 1935, van de 3e wijzigingsbegrooting der Gem. reiniging 1935, van de 4e wijzigingsbegrooting van het Electr. bedrijf 1935, van de 4e wijzigingsbegrooting van het Grondbedrijf 1935, van de 5e wijzigingsbegrooting van de Gasfabriek 1935, van de 5e wijzigingsbegrooting van de Waterleiding 1935, van de 11e wijzigingsbegrooting van Gemeentewerken 1935. Dr. Feenstra Kuiper (Gem. Bel.) merkt naar aanleiding van dit voorstel op, dat bij de behandeling der begrooting duidelijk naar voren kwam, dat het Electriciteitsbe- drijf geen melkkoetje mocht worden. Thans leest spr. In de bijlage een uitkeering van dit bedrijf wegens batig saldo van 29.402. Dit bedrag wordt aangewend om het nadeelige saldo van de Gasfabriek te redden. Voorts wijst spr. er op, dat een groot aantal postjes overschreden zgn en dat deze gedekt worden uit het bedrag dat bezuinigd wordt uit het onderhoud van straten en pleinen. Dr. Feenstra Kuiper vindt dat jammer. Ver schillende straten moeten hoognoodig ver nieuwd worden, met name in de binnenstad. Het is dan ook te wenschen. dat in de toe komst de posten niet meer, althans zoo weinig mogelijk, overschreden zullen worden. De heer Van Loo (v.d.) maakt dan de opmerking, dat het 11 uur ia en dat het altijd gewoonte geweest is om op dien tijd te ein digen. De voorzitter voelt hier niet veel voor en zegt, dat de nog te behandelen onder- werpen (o.a. met betrekking tot de jeugd werkloosheid) van teveel belang zijn om uit gesteld te worden. Het blijkt, dat de leden er evenwel weinig voor gevoelen de vergadering voort te zetten. Zoo zegt o.a. de heer Boogaard (s.d.)( dat men eerst Zaterdagmiddag de desbetref fende bijlagen ontvangen heeft en dat het toch noodzakelijk is. dat men goed kennis van deze zeer belangrijke stukken neemt. Hij stelt voor de vergadering tot de volgende week Dinsdag te verdagen. De heer Biersteker (Gem. Bel.) maakt de opmerking, dat het juist de bijlage met betrekking tot bestrijding van de jeugdwerk loosheid is, waarom hij op deze vergadering gekomen is. Deze kwestie is de belangrijkste van de geheele agenda en hij heeft er met blijdschap kennis van genomen. Een week uitstel vindt spr. echter te veel. Als de heer Kraak (s.d.) beweert, dat men dan geen voldoende tijd tot voorbereiding heeft, zegt de heer Biersteker, dat de kwestie reeds oud genoeg is, terwijl de voorzitter op merkt verondersteld te hebben, dat men op de hoogte zou zijn. De heer Van der Vaart beantwoordt dan de opmerkingen van Dr. Feenstra Kuiper over de 26e wijzigingsbegrooting en zegt, dat men niet alleen bezuinigd heeft op straten ea pleinen. Hoe het ook zij, deze bezuiniging zal tot het uiterste beperkt worden. Na nog enkele posten onder de loupe genomen t* hebben, wordt de wijziging aangenomen. Zonder hoofd, stemming wordt daarna aangenomen het voorstel: tot het vaststellen van de 27e wijziging der Gem. begrooting 1935 en van de 12e wijzigingsbegrooting van Gemeentewer ken 1935. Vastgesteld wordt de volgende vergade ring van den Raad te bepalen op Dins dag 28 Juli a.s. des avonds te half 8. Hartelijke woorden van den hee» Biersteker. Het is daarna de Voorzitter die, hoe wel 'de heer Biersteker reeds de vergadering verlaten heeft, eenige korte, doch hartelijke woorden richt aan diens adres ln verband met zijn verlaten van de vroedschap. Het is, aldus spr., de lichamelijke toestand van den heer Biersteker die hem noodzaakt den Raad te verlaten en namens den Raad spreek ik de hoop uit, dat het hem voorspoe dig moge gaan. Hg heeft dit door zijn werk aan de gemeente verdiend. De Voorz. noemt de vele functies, die d« heer B. in den loop der jaren in Den Helder vervuld heeft, functies als raadslid en in commissies en releveert zijn bemoeiingen b(| de tentoonstellingen Stad Den Helder, Bolt* en Remavi, en voorts in de andere vereent- gingen en organisaties. Burgemeester Ritmeester spreekt tenslotte de hoop uit, dat het den heer Biersteker ge geven zal zijn Den Heider nog eens te zien niet zooals h(j vreest, doch omgekeerd. Deze korte toespraak werd met een harte lijk applaus door de leden onderstreept. Aan de orde is dan het Voorstel tot het benoemen van een lid de» Commissie van bijstand voor het Gemeentelijk Pensioenfonds in de vacature Kwant. Voorgedragen worden: 1. H. Bronder; 2. A. F. Rusting, en het Voorstel tot het benoemen van een lid de» Commissie van bjjstand voor: a. de financiën; b. het onderwijs; in de vacature Eijlders. In de eerste commissie wordt H, Bronder met algemeene stemmen benoemd, en in d® tweede Mr. Mulder (A.-R.), 1 stem voor den heer Uithol (N. H.) en 1 blanco. Zonder stemming wordt tenslotte aange nomen: Drankwet. Voorstel om den aanslag in het vergunt ningsrecht 1936/1937, opgelegd aan G. J. vaa der Lee's Slijterij N.V., te handhaven. Voorstel om den aanslag in het vergunnings recht 1936/1937, opgelegd aan mevr. J. Stinfl, met 25.te verhoogen. Voorstel om den aanslag in het vergunnings recht 1936/1937, opgelegd aan A. J. H. W, Luyckx, met 25.te verminderen. Voorstel om den aanslag in het vergunnings recht 1936/1937, opgelegd aan C. de Beurs, mei 25.te verminderen. De vergadering wordt hierna verdaagd tol a.s. Dinsdagavond half 8. Buitensport, geïll. half maand, blad gewijd aan de buitensporten. Juli-numer 14. Uitg, N.V. Uitg. Bedrijf ,,De Spiegelhel", Prinsen, gracht 856 A'dam. Van de artikelen noemen wij: 24 uur aard rijkskunde van Nederland (door Kamba) ea waarin een lans gebroken wordt voor de mo- tor-„fiets" als medium om het schoone vader land te leeren kennen. Voorts schrijft M. J. L. Ros man ovef Luchttourisme, Leo van Breen (in een goed geïllustreerde schets) over Schouwen, terwijl onze plaatsgenoot J. H. Coolhaas vervolgt met raadgevingen betreffende „Eenvoudig» Kustnavigatie". Onze aarde, Juli-nummer, Uitg.mjj Van Holkema Warendorf, N.V. Keizersgracht 333, A'dam. Dit steeds van eerste klas illustratiemate riaal voorziene periodiek, vangt aan met eea uitermate interessante schets van Dr. R. W. Chaney, getiteld „Het voedsel van den „Pe- king-mensch" en waarin hij op zeer boeiend» wijze vertelt over het vermoedelijke voedsel van onze voorouders, zoo om en nabij een mil- lioen jaren geleden. Het is niet alleen interes sant, doch ook bijzonder leerzaam. Voorts voert Jac. Gazenbeek ons „Zwer vend door Twenthe", terwijl de heer Van Hengel het een en ander beschrijft van d® Oogstfeesten in Polen. De Watersport, Juli-nummer. Uitg. Drukke Uitg. Bedr. ,.De Hofstad", Scheepmakersstr, 13, Den Haag. Van het vele dat in dit nummer opgenomen werd, doch dat voornamelijk de betreffend» vereenigingen zal interesseeren vermelden wjj „Nederlandsche zeilers naar Kiel" en voorts tal van uitslagen van zeilwedstrijden, waar van er den laatsten tijd nogal wat gehouden zijn, j

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3