tot 1 Aug. gratis. NI ZEEBAD HUISDUINEN Wie zich NU abonneert, ontvangt de Heldersche Courant Officieele opening van het gebouw van de Heldersche Melkcentrale. JtccA spot J/ocfi zat. Houdt ZONDAGMIDDAG ZONDAGAVOND VRIJ Met ie Saïakan naaf Stadsnieuws Een aanwinst voor de gemeenschap. De melk behoeft niet meer gekookt te worden. Melk met een natuurlijken smaak en ziektekiemvrij. Ook zonder zon! Uit het politierapport Visscherij Licht op voor alle voertuigen. Donderdag 23 Juli 21.34 uur Vrijdag 24 21.32 uur De heeren C. Bakker, W. v. d. Bogaerde en L. de Geus, allen leerlingen van het Insti tuut „Mercurius" alhier, behaalden het diplo ma boekhouden van de vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen. Onze stadgenoot, de heer M. P. Plas- jneijer, slaagde voor de te Amsterdam ge houden examens voor Boekhouden Mercurius en Ver. van Leeraren in de Handelsweten schappen. Aan den heer L. Kalf, fa. L. Buter, alhier, is door het Instituut van Warenkennis I. W. A., te Groningen, het bewijs uitgereikt, dat hij met vrucht den schriftelijken cursus voor warenkennis van het Instituut heeft ge volgd. Bij het d.d. 18 Juli te Den Haag door de Fed. voor Stenografie „Groote" gehouden examen slaagde mej. I. van Dalfsen voor het diploma Kantoorstenograaf 130 Nederlandsch. Mej. van Dalfsen was leerlinge van het Insti tuut Mercurius, Loodsgracht, alhier. DE AANKOMST VAN DE INDISCHE MAIL Daar het uur van aankomst van het mail schip Slamat te Marseille is verlaat, zjjn ook de uren van aankomst van de daarop aanslui tende boottreinen verlaat. Het is thans Am- Sterdam 15.14. OPENING VAN HET NIEUWE BADPAVILJOEN. Zaterdagmiddag 8 uur. De bouw vgn het nieuwe badpaviljoen te Huisduinen vordert goed en nadert snel zijn voltooiing. Men hoopt dan ook a.s. Zaterdagmiddag te 3 uur in kleinen kring de opening te doen plaatshebben, terwijl om 4 uur het publiek in de gelegenheid gesteld zal worden het ge bouw in oogenschouw te nemen. In ons vol gend nummer komen wij nog nader op deze, voor Huisduinen zoo belangrijke gebeurtenis terug. TENTOONSTELLING IN DE „ST. MARIA- SCHOOL". Gisteren was het de eerste dag van de jaar- Iflksche tentoonstelling van teekeningen en handwerkjes, vervaardigd door de leerlingen van de „St. Mariaschool" aan de Javastraat. Vervaardigd natuurlijk in de gewone school uren. Evenals ieder jaar valt het den bezoeker op, wat toch wel onder goede leiding, en vooral met geduld, door kindervingers kan worden voortgebracht. Er zijn teekeningen bij, klein van afmeting en naar model gemaakt, maar zulke juweeltjes van eigen smaak en opvatting, dat men moeite heeft om zich te realiseeren dat het slechts kinderen waren, die ze maakten. Boschgezichten, bloemen, straatt ooneeltje, landschapjes, noemt U maar op. Wat vooral de dames-bezoeksters trekt, is de prachtcollectie handwerken. Fraaie en nuttige. Kussens met haakwerk en kussens met kelimwerk wedijveren in pracht met schortjes, onderjurkjes en hoe al dat teere gedoe meer mag heeten. Men kan als het ware de vorderingen van klas tot klas van het ge- exposeerde aflezen. Heden is de tentoonstelling ook nog geopend, en wel van 9 tot 4.30. Wjj kunnen, vooral de dames onder onze lezers, een bezoek zeer aanraden. GOEDKOOP REIZEN PER SPOOR. Een reis van eenige honderden kilometers In eigen land kost per spoor op een bqzondere vacantiekaart heen- en terugreis te zamen, slechts: le klasse f 11.25, 2e klasse f 8.65, 3e klasse f 6,Kinderen van 410 jaar halven prijs. Men zie voor bflzonderheden de advertentie in dit nummer. Het was gisteren voor het bestuur van de Heldersche Melkcentrale en voor de daarbij aangesloten melkslrjters een feestdag, omdat na een strijd van jaren, overgegaan kon wor den tot de opening van het nieuwe gebouw, dat in de Molenstraat, vlak tegenover de Palm straat, is verrezen. Dit gebeuren is echter niet alleen voor de Centrale en de slijters van beteekenis, doch ook voor onze stad. Door verschillen de sprekers werd hierop gewezen. Door de stichting van dit gebouw immers zal het melkproduct, een zoo belangrijk consump tie-middel voor onze samenleving, op de meest hygiënische wijze worden behandeld en afgeleverd en dan is er bovendien iets nieuws, dat voor alle gebruikers van niet geringe beteekenis is. Door de aanschaf fing van een apparaat, wij komen hier onder nader op terug, zal de melk van de Heldersche Melkcentrale in het vervolg zoodanig worden afgeleverd, dat het door de gebruikers niet meer behoeft gekookt te worden, dat de melk haar natuurlijke smaak behoudt en beslist ziektekiemvrij is. Zfl, die tot nog toe het product met tegen zin gebruikten, zullen het nu een genot vinden. Het is te begrijpen, dat een en ander giste ren voor de direct betrokkenen een reden tot vreugde was en het gebouw Thalia was er voor afgehuurd om de feestelijke opening op feestelijke wijze te kunnen vieren. Tal van uit- noodigingen waren verzonden en tal van auto riteiten hadden daaraan gevolg gegeven, ter wijl de burgemeester op zich genomen had de officieele plechtigheid te verrichten. Het zag er gisterenmiddag in Thalia dan ook vreugde vol uit. Daar waren allereerst de feestelijk ge stemde menschen en dan de tafeltjes, met leege glazen, die vol beloften waren, terwijl verschillende bloemstukken het geheel opvroo- ltjkten. Onder de autoriteiten merkten wij allereerst op de burgemeester met den gemeente-secreta ris, den heer v. Bolhuis, de wethouders de Boer en v. d. Vaart, den adjudant van den garni zoenscommandant, kapitein Kalkman, dr. Moll, directeur van den Keuringsdienst te Alk maar, ir. de Waal, van de Ned. Zuivelcentrale te Alkmaar, de directeuren van de Alkmaarsche en Utrechtsche Melkcentrale, de heeren de Greeuw en Slob, den heer M. A. Grünwald, als vertegenwoordiger van de Kamer van Koophan del, den heer Velthuis namens de Economische Commissie en den heer v. Willigen namens de Heldersche Winkeliersvereeniging. Daar waren verder dr. Büchli Fest, voor den gem. genees kundigen dienst, de heer Plantinga van de N.V. Volta-werken, besturen van zusterorgani saties, van de algemeene en Ohr. Middenstands- vereeniging, de architecten en aannemers van het gebouw en tal van slijters met hun dames. Openingswoord van den voorzitter. De heer Bremer, voorzitter van de Helder sche Melkcentrale heette al deze aanwezigen hartelijk welkom, waarbij hij een bizonder woord van welkom sprak tot bovengenoemde personen en er zijn vreugde over uitdrukte, dat de burgemeester bereid was geweest de opening te willen verrichten. In den korten tijd, dat u in Den Helder zjjt, zoo zeide spr., hebt u be wezen met allen mede te leven. Wij hopen, dat het u gegeven mag worden nog vele jaren in het belang van Den Helder te werken. Tevens verheugt het ons, aldus de heer Bre mer, wethouder de Boer in ons midden te zien. Wij hebben de laatste drie jaren veel met u mogen samenwerken, zoodat wij er van ver zekerd zijn, dat u groote belangstelling hebt voor onze Centrale. Het is voor ons een blijde en gewichtige dag, zoo zeide spr. voorts, nu een lang gekoesterde wensch eindelijk in vervulling is gegaan en we heden onze nieuwe fabriek, die aan alle eischen van den tegenwoordigen tijd voldoet, in ge bruik kunnen nemen. Dat is niet zoo maar in eens tot stand gekomen, maar daar is heel wat zorg en moeite aan voorafgegaan. Spr. schetst dan in het kort de moeilijk heden die overwonnen moesten worden. Tal van misstanden moesten uit den weg worden ge ruimd en vooroordeel en overwonnen. Reeds lang voor de mobilisatie werden pogingen in het werk gesteld om een fabriek te stichten en telkens daarna werd er voor gewerkt, doch steeds zonder resultaat, zoodat de Centrale keuken gehuurd kon worden, die eerst als melk-ontvangstation gebruikt werd, maar daarna ook voor het vervaardigen van enkele melkproducten werd ingericht. Dit breidde zich gaandeweg al meer uit, zoodat thans alle melk producten in den handel gebracht worden. Wij hebben gedacht het nu ook goed te doen en daarom hebben wij een apparaat van de nieuwste vinding in de fabriek geplaatst, waarmede de melk wordt gepasteuriseerd op zoodanige wijze, dat ze de natuurlijke smaak behoudt, evengoed kan oproomen en boven dien rijk is aan vitaminen. Ze is beslist ziek tekiemvrij. Dames en heeren! Na hetgeen ik U heb medegedeeld zult U wel kunnen begrijpen, dat het voor het bestuur en leden wel een voldoe ning is, dat de nieuwe centrale is tot stand gekomen. Voor mij persoonlijk niet het minst, na de vele mislukkingen op dit gebied, en nu mijn wensch in vervulling is gegaan. En hier mede, geachte aanwezigen, zal ik eindigen met den wensch, dat U allen de Heldersche industrie zult steunen. Er is thans geen enkel motief meer om melk of melkproducten van buiten de stad te betrekken. Wij kunnen U alles in de beste kwaliteit leveren. Het Voltana-apparaat. Na een hartelijk applaus krijgt hierna de heer Plantinga, van de Volta-fabriek te Gorredijk, het woord om een korte uiteenzetting te geven van het apparaat „Voltana". Spr. begint met te wijzen op het doel van het pasteuriseeren, n.1. om de schadelijke bacteriën te verwijderen. Pasteur had ontdekt, dat door verhitting de ziektekimmen werden gedood. Het bezwaar bij melk was echter altijd, dat de natuurlijke smaak weg ging, waardoor het product door velen met tegenzin gebruikt werd. Bij de pasteurlsatie met het Voltana-apparaat be houdt het product echter zijn natuurlijken smaak en roomt volwaardig. De pasteurisatie geschiedt door heet water, men heeft geen stoom willen gebruiken, omdat daardoor een te hooge temperatuur werd ver kregen en men geen hoogere temperatuur wilde hebben dan 74 graden. Alle bacteriën worden daardoor onschadelijk gemaakt en bij gedurige controle is aangetoond, dat de melk o.a. abso luut t.b.c.vrij is. De burgemeester spreekt. De openingsplechtigheid werd hierna ver richt door den burgemeester, den heer G. Rit meester. Dames en heeren, mijnheer de voorzitter, u hebt gezegd, dat de aanhouder wint en dat is in de practijk van het leven telkens weer te constateeren. De aanhouder zal dan ook zeker op den duur tevreden zijn over het bereikte resultaat. Ik verheug mij er in, dat u tevreden bent over wat u bereikt hebt. Het resultaat is voor Den Helder van beteekenis, omdat alles wat de gezondheid bevordert, toegejuicht moet worden. U hebt nog iets meer bereikt, n.1. een organi satie die er de beteekenis van beseft het pro duct, dat gij bereidt, tot goede kwaliteit op te voeren. Het is van groote beteekenis, dat, nu de warenwet eenigszins is ingeperkt, de kwali teit van het product, dat u aflevert niet van mindere kwaliteit zal zijn, maar van betere. Ik hoop, dat het resultaat zal zijn, dat van uw inrichting meer gebruik zal worden gemaakt en dat het ook tot groei en bloei van uw orga nisatie mag zijn. Ik verklaar hiermee uw instelling voor ge opend. Een hartelijk en geestdriftig applaus klinkt door de zaal. Andere sprekers complimenteeren. Dr. Moll, diercteur van den keuringsdienst te Alkmaar zegt dat zijn eerste kennismaking in Den Helder, met het gebouw der melk centrale op den Dijkweg, hem niet meeviel en hij verheugt zich erin dat er nu een gebouw tot stand is gekomen, dat aan de eischen van den tijd voldoet. Spr. is er van overtuigd, dat met de keurige en moderne apparaten een product gemaakt kan worden dat aan de meest hygiënische eischen zal kunnen vol doen. Spr. hoopt dat de nieuwe inrichting aan de verwachting zal beantwoorden en dat het ledental zal groeien. De oud-voorzitter, thans eere-voorzitter, de heer W. J. Duinker, beklimt daarna het spreekgestoelte. Wij weten zegt spr. welk een moeite en zorg de totstandkoming van dit gebouw heeft gekost en prijzen het bestuur gelukkig dat deze fabriek onder uw leiding is tot stand gekomen en wenschen het daarmee van harte geluk. Uw opzet moet slagen als er maar saamhoorigheid is. Steunt thans de Heldersche melkcentrale, zegt spr. en hij „Krept toe aan elk, drinkt voortaan alleen Voltana-melk". Namens de leden van de Centrale biedt hij den voorzitter een klok aan. De directeur van de Alkmaarsche melk centrale, de heer de Greeuw, spreekt hierna zijn blijdschap uit over de totstandkoming van dit gebouw. Als oud-collega van den voorzitter weet hfl welken strijd aan het resultaat is voorafgegaan. Hij memoreert de moeilijkheden waaronder de melkslijters vroeger verkeerden. „Zes dagen zult gij arbeiden en den zevende „Zes dagen zult gij arbeiden en de zevende van armoe venten". Maar gelukkig, die tijd is voorbij. In een geestig en vlot speechje wijst spr. daarna op het nut en de noodzakelijkheid van de organisatie en spoort adlen daartoe hartelijk aan. Namens de Katholieke melkslijtersvereenl- ging spreekt de heer Heddes een korten maar krachtigen gelukwensch, waarbij hij de hoop uitspreekt dat de voorzitter, niettegenstaande zijn reeds hoogen leeftijd, nog lang de spil van de Centrale mag zijn en dat de vriend schappelijke verhouding tusschen de Centrale en zijn vereeniging nog tal van jaren mag bestaan. Namens zijn vereeniging biedt de secretaris een prachtige bloemenmand aan. De heer C. Smit brengt de gelukwenschen over van de Heldersche melkslijtersvereeniging „Verbetering zij ons doel". Hij hoopt dat de goede samenwerking nog jarenlang zal mogen bestaan. De heer Slob, directeur van de Utrechtsche melkcentrale heeft gaarne aan de uitnoodi- ging gehoor gegeven omdat hij wist dat al jarenlang naar uitbreiding was gestreefd. Het verheugt spr. dat deze nu op zoo ge lukkige wijze is tot stand gekomen. Het be lang van de melkcentrale voor de gemeen schap is buitengewoon groot, zegt spr., maar ook is het een groot belang voor den melk handel. Hij spoort aan tot vereeniging. Hoe grooter het aantal aangeslotenen, hoe goed- kooper de exploitatie. Hij hoopt dat God den voorzitter kracht geeft nog lange jaren in het belang van de Centrale te werken. Tenslotte spreekt de heer Veltman, als voorzitter van den veehoudersbond, nog een gelukwensch uit. Hij hoopt, dat de goede ver standhouding nog tot in lengte van jaren mag blijven bestaan. Alle sprekers werden door den voorzitter met een kort woord bedankt. De eerewijn werd hierna rondgediend, waar na de bezichtiging van het gebouw plaats vond. Het gebouw. De nieuwe centrale is gelegen aan de Molenstraat, waar een flink forsch front de aandacht vraagt van den voorbijganger. In roode steen opgetrokken, maakt het een vriendelijken, degelijken indruk. De heele inrichting van het gebouw, gespeend van alle luxe, is degelijk en solide. Aan den voorkant, het meest rechts, is de afdeeling voor melkontvangst. De ontvangen melk wordt direct in de ontvangbak gestort en wordt dan in een reiniger machinaal ge reinigd, daarna wordt het product gepompt naar het Voltana-apparaat, waar het ziekte kiemvrij wordt gemaakt en dan in groote Alleen reeds door de inwerking van lucht en licht, geeft Amilda-zonnebruincrême, Uw gelaat, hals en armen een prachtig sportief bruine teint. Falcon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. melk bakken wordt gepompt voor aflevering aan den slijter. Er is in de fabriek voorts een afdeeling voor de melkproducten. Hier wordt door den bomogenisator (een apparaat om bet oproo men van de melk tegen te gaan) de melk in flesschen afgetapt, terwijl een gedeelte van de melk naar de zuurtanken wordt gepompt voor de boterbereiding, die in het karnlokaal geschiedt. In papketels worden de verschil lende soorten pap bereidt en daarna in groote steriliseerketels gesteriliseerd. Er is een apparaat voor Yoghurtbereiding en voor de gepasteuriseerde melk is een speciale bak. Zoodra de producten klaar zijn, worden zij naar het afleveringslokaal achter het kantoor vervoerd, waar zij in koelbakken worden be waard. Een vriendelijk en gezellig kantoor bevindt zich aan den voorkant, terwijl daarnaast nog een klein laboratorium is voor onderzoek der melk. Zooals we zeiden: het ziet er alles zeer degelijk en solide uit en voor onze stad be- teekent de totstandkoming van dit gebouw dan ook geen geringe aanwinst. Onaangenaam heerschap. Door een bewoner van den Singel werd kennis gegeven, dat aldaar een straatventer het den bewoners erg lastig maakte indien zij van hem niet wenschten te koopen. Bedoelde persoon werd door de politie aan gehouden en naar het Hoofdbureau overge bracht, alwaar bleek, dat hij verschillende malen in het Algemeen Politieblad stond ge signaleerd. Hij wordt naar Alkmaar overge bracht tot het ondergaan van de hem opge legde straffen. LASTER. Door een bewoonster van de Hoogstraat werd klacht gedaan, dat zij door een andere bewoonster van die straat wordt belasterd. Een onderzoek wordt ingesteld. BURENGERUCHT. Tegen een persoon wordt proces-verbaal opgemaakt ter zake van het verwekken van burengerucht. In ons overzicht van Dinsdag zijn een paar fouten geslopen. Er staat, dat de kotter vijftien meter net ten aan boord had, dit moet zijn vijf netten. Schrijvende over het overleg tusschen aan voerder van visch en kooper, staat, dat men moet komen tot een crisisprijs, dit moet zijn; tot een basisprijs. De Urker Noordzeevloot besomde verleden week: die visschende tusschen lJmuiden en Scheveningen van 60 tot 88 per vaartuig; die van Texel tot Terschelling van 130 tot 170 en de snurrevaadvisschers tot 430 per vaartuig. Al weer blijkt er uit, dat de snurrevaad het beste resultaat heeft. Deze laatste visscherij kan echter in hoofd zaak in de zomermaanden hetb est worden uitgeoefend, omdat deze moet plaats hebben bij daglicht, daar men rekening moet hou den met het klaar loopen van het net, het geen men moet zien aan de uitliggende boei. Wil men deze visscherij dus op grootere schaal gaan beginnen, dan zou men ingesteld moeten zijn, zoowel op treilvisscherij als op snurrevaad. Dit brengt natuurlijk meerdere kosten mee voor het aanschaffen van tweeër lei soort netwerk, n.1. de treil en de zegen. Men weet, hoe we hierover denken. Cre- dietverstrekking op langen termijn, met soe pele toepassing van aflossing en rentebepaling zou noodzakelijk zijn. Toch verdient het aanbeveling in die rich ting tot een oplossing te komen. Uit het IJselmeer wordt steeds geklaagd, dat de visschers met hoekwand te weinig beschikking hebben over aas: wormen en spiering. We meenen te weten, dat er vroeger ook veel gebruik gemaakt werd van garnalenaas. Op het IJselmeer heeft men daarover thans niet meer de beschikking, maar zou er nu niet een schikking zijn te treffen, dat de gar naal van Texelstroom hiervoor in aanmerking kon komen. Zoo ja, dan zouden daarmee en- 23 Juli. De examens zijn voorbij, en ter* wijl de kinderen, nog bleekjes van het blok ken, maar stralend al van ondeugd en ver wachting, in treinen en auto's worden gela- derf om buiten hun blos terug te krijgen, en zich de buikjes weer rond te eten aan versche sla en slagroom en taartjes, en wrat er ver der niet goed voor hen is, komen de indiscre ties over hen los. De indiscreties over de dwaasheden, die de stakkers op het examen hebben gedebiteerd. Ieder jaar komen die ver raderlijke lijstjes weer. Nu komt er voor de verandering eens zoo'n prachtserie blunders uit onze Oost. De redacteur van de Locomotief te Jogja geeft een bloemlezing van de onlangs aldaar gehouden eindexamens. Op de Mulo: Vraag: Wat beteekent mgr. 7, Antwoord: Madame de gravin. Vertaalwerk op Prinses Juliana Schoolt There was a big stove in the room (Er was een groote kachel in de kamer) werd vertaald met: Daar was een big gestorven in de kamer. A careful mother. Vertaling: Een kar vol modder! Eindexamen Algem. Middelb. Schoollm Jahre 1076 zog Heinrich TV auf eine Buzefahrt nach Rom. Werd vertaald met: In 1076 maak te Hendrik IV een autobustocht naar Rome. Ik heb als altijd hartelijk er om gelachen, maar toch, ik moet eerlijk zeggen, dat deze serie kunststooten m'n argwaan heeft gewekt. Die kar vol modder en Hendrik IV die in de elfde eeuw in een autobus stapt... het is te mooi om waar te zijn. Wie controleert eigenlijk ooit de juistheid van zulke verhalen? Zou er misschien ergens een bureautje be staan, dat er zijn speciale werk van maakt, onzinnige examenantwoorden te bedenken en deze als sensatie van den eersten rang aan de dagbladen op te disschen? Het zou tenslotte niet zoo'n gek idee zijn! De meesten van ons hebben zoodanige her inneringen aan hun schooljaren, dat ze graag alles gelooven wat ten nadeele er van gezegd wordt en zoo zijn we dan ook niet al te sceptisch, als zoo'n gruwelbureau (laten we voor de reputatie van ons onderwijs maar aannemen dat het maar verhalen van een gruwelbureau zijn...) ons vertelt, dat jongens en meisjes, die eindexamen H.B.S. deden, de Kirgiezen in België zochten; de Dardanellen in Denemarken; den Moerdijk in het Rijn landde puszta op IJsland; en den Matterhorn in Siberië. Om een gevleugeld woord van een Neder landsch politicus te citeeren: ons is niets te dol, als het op de domheid van onze school jeugd aankomt. Als we hooren, dat een leer ling van de Rijksnormaalschool bij het eind examen „velocipède" vertaalt met „gefelici teerd", of „cruisade" met kruiswoordraadsel, dan zullen we dat met zeker leedvermaak klakkeloos aannemen. Maar de „kar vol modder" heeft mij een om den „geheimen zender" op te sporen, die licht doen opgaan. Laten wij ons aangorden vermoedelijk... zelf modder spuit, op ons onderwijs! 26 JULI en Het nieuwe BADPAVILJOEN te Huisduinen is dan GEOPEND Bijzondere verrassingen kele garnalenvisschers hun bedrijf misschien meer rendabel zouden kunnen maken. De tongprijzen blijven nog aan den hoogen kant al hebben ze dan niet meer de top- hoogte van enkele dagen terug. Maar ook de andere soorten visch brengen extra prijzen op. Laten we hopen, dat dit verschijnsel zich blijft bestendigen. Er begint te lJmuiden al weer meer aan voer van versche haring te komen. Eerst is het de vangst geweest van een Duitsche trawler, maar nu is er ook al weer een En- gelsche drifter geweest, die met een flinke vangst versche haring aan de markt kwam. Zooals men weet, wordt deze haring hier tot Van onzen specialen verslaggever Het vertrek van het schip uit lJmuiden. De Tarakan gaat vertrekkenDe valreep is ingehaald. Snel heb ik mqn laatste indruk ken, op papier geworpen en aan een van boord gaanden beambte van de „Nederland" meege gevendan dreunt de stoomfluit Alle jongens hangen nu over de reeling en kijken van groote hoogte neer op de vele vaders en moeders, die aan den steiger met vlaggetjes, handen en hoeden wuiven. Zoowaar zie ik een enkele, den zakdoek naar de oogen brengen! Niet aan boord natuurlijk, maar op den wal. Een bezorgde moeder? Haar zoon maakt geheel onder vreemden zijn eerste zee reis! Heel goed voor Uw jongen, moeder, maar die huilt niet hoor, die oolijkerd staat met zijn kameraads en zijn leider vanaf de reeling te zingen: Adjuus wij moeten elkander groeoeoe- ten, Adjuus vaarwel totwederziens en dandan is 't of er 600 Indianen aan boord zijn inplaats van 600 Hollandsche bleekgezlch- ten, want dan ontstaat een gekrijsch, dat hoo ren en zien vergaat. Langzaam trekt de Tarakan tusschen de pieren. Geschut hoeft er niet meer te worden, daar wij buiten de sluis ingescheept zijn en dit voorkomt oponthoud. Toch even een typisch moment, dat weg varen van Holland! Al is 't maar voor een week! Zoo vaak zie Je de kustlijn, en 't zegt je niets. Maar nu, terwijl je met dit groote schip uit Holland wegvaart, geeft 't een wonderlijke sensatie.. Een paar stoombootjes doen ons uitgeleide... maar als de Tarakan vaart krijgtblijven ze spoedig achter. De stoomfluit van de »Neeltje Jacoba" gilt ons een vaarwel toe... dan zijn we buiten in de Noordzee. Langzaam verdwijnt lJmuiden uit 't zicht. In de verte als twee vurige oogen glinsteren de roode lichten van de groote sluisAls een groene en gele strook wazigt de uitge strekte Hollandsche duinkust in de verte. Even nog zien we Wijk aan Zee, maar dan gaat 't meer westwaarts om straks den koers naar het noorden te houden. Rondom ons is nu het geruisch van de golven en de jongens zijn typisch stil. Het vreemde het ongewone impo neert hen. Je kunt zien, ze genieten en ze nemen alles diep in zich op! Zooeven nog schalden luid de jongenskreten en nudoen ze niets dan kijken Want al is de kust reeds veraf, de zee met zijn wonderlijke kleurschakeeringen, waar over het zonlicht als zilver plenst, biedt veel afwisseling. Die groote kopmeeuwen, die krqschend, de pooten gedrukt tegen den staart, zoo fijn rondom ons groote schip planeeren, het is alles zoo wonderlijk en eenig mooi! Veel schepen zijn er aan de kim en in de buurt. „Groote booten, die naar Hamburg en Dene marken varen", vertelt de hofmeester. In de verte zien we de lichtschepen voor de Hollandsche kust en op den eenzamen lood- kotter no. 5 wuiven de loodsen ons vriendelijk toe. Dan davert uit de honderden jongens kelen een hoera!!! Even later is de kotter uit 't zicht. De jongens zijn zeer impulsief. Een kleine witte scheepshond staat boven op het sloepen- dek. „Jongens, daar hei je een eik! Verdraaid, dat stomme beest durft die trap niet op!" Het stomme beest wordt teeder, als een zui geling, door een grooten H.B.S.-er in de armen genomen en in triomf de steile trap opgedragen. Alle jongens hangen nu over de reeling en kijken naar het schuim, dat zoo prachtig langs het schip opspat en naar het kielzog, dat als een breede streep achter aan de „Tarakan" loopt. Er staat wel een beetje deining, maar van zeeziekte is niets te bespeuren. Als de boot deint, deinen de jongens mee. Typisch is de groote vrijheid, die de jongens hier aan boord hebben. Ze hollen en draven overal rond en mogen alles bekijken. Het personeel geeft aller vriendelijkst inlichtingen. De Javanen, de jon gens, zooals ze kortweg genoemd worden, gaan met onbewegelijk gezicht, rustig door al die Hollandsche druket. Typisch die zee. In Den Helder zie ik lederen dag de zee, maar hier op de boot is alles geheel anders. Deze zee, met zijn diep blauwe kleur, heb ik nooit gezien. Land is nergens meer te bekennen. Wij varen nu als in een grooten cirkel, waarvan onze boot het middelpunt vormt. Rondom ons is niets dan die oneindige, wonderlijke zee. Aan boord is alles uitnemend ingericht. Een volledige medische dienst is aanwezig. De dok ter is vergezeld van zijn vrouw, die in ver- pleegsterscostuum is gekleed. Er zijn nog meer dames aan boord. De heer v. d. Pas, van den Passagedienst van de „Nederland", die de reis meemaakt, is eveneens vergezeld van zijn vrouw. Ook zijn er jeugdleiders aan boord. Met prettige, lachende, leuke gezichten loopen ze tusschen de jongens en vertellen hun van de spelen en spelletjes, die ze zullen doen. „En als jullie den boel in het honderd laten loopen en het commando niet volgen, manne tjes, dan zullen we jullie kielhaken", zeggen ze kwasi-dreigend; maar dan roepen de jongens: „Hoera!" Overal roepen ze „hoera" op. Het leven is een en al „hoera" deze week voor hen. Met groote passen gaan de jeugdige zeevaar- ders-corveeërs. naar (\e kok en halen daar hun „natje" en „droogje". Eten dat ze doen! Als reigers! Zelfs de enkele, maar dat is inderdaad een enkele, die een beetje raar in zijn buik holte is, kan toch dat lekkere eten niet laten staan en prikt een „vorrekie" mee. De jongens zitten baksgewijs. De Heldersche groep zit ge zellig, onder leiding van den „Franschen" leeraar, te bikken. „We zijn zoo lekker als kip, meneer". Zet dat maar in „de Jutter"; en mijn moeder hoeft niet te denken, dat ik hier af zal vallen", zeggen ze. „W(j hebben zeebeenen!" Inderdaad, het eten is veelvuldig en meer dan goed. Want nauwelijks is een uur na het diner verloopen, of van de 2400 broodbollen, die de bakker van het schip heeft gebakken, is dik met koek belegd, de helft in de door de zeelucht, hongerige magen, verdwenen. Zoo'n bol is meer dam een Heldersch kadetje en dat na een diner!! De leiders eten en slapen b(j de jongens in het ruim. De avond komt nu vallen over het groote uitgestrekte water. Als een gloeiende bal hangt de zon heel laag aan de kim... een zons ondergang op zee. Langzaam zinkt ze neer. Dan schieten hel lichtende stralen als een coro na van zonnebrand over den avondhemel. Stil en zwijgend kijken de jongens over de reeling. Nu is ze weg... donker wordt het om ons heen, maar op het scheepsdek plenzen groote elec- trische lampen een gezellig licht. Onder, in de conversatiezaal, zitten de jongens te miese- mausen en spelen harmonica, piano, guitaar of trombone en zingen luide vroolijke Hollandsche liedjes en ook „Sarie Marijs" doet opgeld. Met pijpen en sigaren in het hoofd komen de Heldersche jongens aan dek. Ze loopen rond, doen echt gezellig en knus. Je denkt, dat ze op den Helderschen dijk naar het zwemmen staan te kijken, maar die Heldersche dijk is reeds ver, heel ver van ons weg. Want met snelle vaart koerst de „Tarakan" naar het Noorden. Het is reeds heel lang geleden, dat we de „Brandaris" zagen lichten. Aan het ontbijt worden wij weer door een Helderschen koopvaardij-officier begroet. „De Jutterij zit overal", zegt de kapitein. Een morgen vol afwisseling volgt. Geen oogenblik behoeven de jongens zich te ver velen. Allen hebben heerlijk geslapen en van de beruchte zeeziekte is zoo goed als niets te bekennen. Een enkele ligt op het zeildoek van het dek! Altijd is er wat te doen, met verrekijkers turen de jongens den horizon af. Wq zijn nu 1 reeds ver boven Denemarken. Plots een kreet: „Een schip in zicht", dan weer een schreeuw: „Hij hijscht de Hollandsche vlag!" Jawel hoor, een eenzame houtboot, een Hollander koerst voorbij en groet zijn landsman met de vlag, welk saluut door de Tarakan, ons schip, wordt beantwoord: „Hoera, leve Holland"', brullen de jongens, „leve de Tarakan!" Vervelen? Geen sprake van! Daar heb je de spelleiders. Hun deftige uniformen hebben ze nu uitgetrokken en in korte broekjes staan ze voor de jongens om de ochtend-gymnastiek te leiden. Niet één jongen, die niet mee doet! Dat is een gezwaai en gedraai van armen, hoofden en beenen: Hup twee, beenen buigen, rekken je lijf, overdoen! Nog eens probeeren! Juist! Keurig. Al deze commando's worden zoo gezellig door een scheepsroeper gebruld, dat het een lust is om die gymnastiek mee te doen. Oud en jong danst naar de pijpen van de spelleiders. We zijn nu allen aan het stampen van de boot gewend. „Je moet maar denken, dat je weer een baby bent, die gewjegd wordt", zegt de scheepsdokter. En steeds gaat de Tarakan verder naar het Noorden. Eenzaam en breed ligt de zee rond het schip. Nu en dan springen groote bruinvisschen uit de golven op. Nog slechts korte tijd, dan zal de Noorsche kust in zicht komen, ver zekert mij onze Noorsche gids Olaf Saltrung. De Noorsche loods is gedurende de geheele reis van af LJmuiden aan boord en maakt de heele reis mede. Deze is een kenner van de Noorsche Fjorden. En de Tarakan snqdt verder, steeds verder door de diepblauwe zee. Aan de lucht zijn soms in 't Westen en in 't Zuiden, zware don kere wolkenflarden. Ook wordt de zee wel wat ontstuimig, doch de Tarakan ligt zoo stevig op 't water, dat je haast niet merkt, dat je op een schip bent. In den salon zitten de heeren met hun dames, rooken 'n sigaar of sigaret en drinken hun kopje thee. De Noorsche gids houdt even verder op 't dek, in gebroken Hollandsch, een lezing over Noorwegen voor de jongens, die met aandacht aan zijn voeten zitten. Nu is 't in den namiddag en de zon begint reeds te dalen... De meeuwen zijn, sinds we lJmuiden ver lieten, schaarscher geworden, maar nu begin nen ze weer in grooten getale om ons schip te zwermen. Dat is omdat Noorwegen en dus land niet meer ver af is, zegt deskundig een Helder sche H.B.S.-er. Neen, volgens 't uur kan het niet lang meet zijn, maar de uren zijn hier aan boord als huts pot door elkaar gegooid. Er zijn menschen, die hun klokje nog op Hollandschen tijd hebben staan en die scheelt 20 minuten met den Noorschen, waarop de tijd aan boord ingesteld is. De marconist heeft zijn klok weer volgens Greenwich, die een vol uur verschilt met den Noorschen tijd, maar wat kan ons nu tijd schelen... Tijd speelt hier geen rol! Wij varen naar het Noorden, naar 't land van de Mid dernachtzon. Hoewel wij reeds op tamelijk hoogen breed tegraad zitten, is 't heelemaal niet koud. Aan boord loop ik luchtig in mijn zomerpakje over dek. Zijn we soms in den warmen golfstroom? Weer zijn twee uur verloopen. Velen kijken scherp uit of land in zicht komt. 't Beloofde land moet nabq zjjn. Allen koopen aan boord reeds Noorsch geld en Noorsche postzegels. De „Tarakan" vaart... en wij turen over de zee vol afwisseling... dan plots in de verte. een wazige strook... eerst onduidelijk, dan..< als een emotie gaat het door de rijen.-t „Land in zicht!" De jongens snellen naar de verschansing. Verrekijkers richten zich op den horizon. Het is land... De kust van Noorwegen doemt uit den einder op.., (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5