Velthuijs oj HMbf\ Julianadorp. Callantsoog Breezand. Anna Paulowna. Wieringen Schagen Texel onderd jaren HELDERSCIIE COURANT VAN DONDERDAG 23 TULI 1936 Visscherij Langs de Straat. REISMARKEN REISBILJETTEN SCHEEPSPASSAGE LUCHTVAARTBILJ. Burgerlijke Stand Marineberichten. Voor den Politierechter te Alkmaar. Plaatsnaam Feuilleton trekken door Zuid-Afrika bokking verwerkt en is meest bestemd voor binnenlandsch gebruik. Alleen wanneer de aanvoeren groot zijn en de prijs dus aanmerkelijk daalt, gaan er ook groote kwanta naar onze oostelijke buren, die in eigen rookerijen deze visch tot bokking verwerken. Daardoor is ons afzetgebied van bokking naar Duitschland mede verkleind, zeer tot schade natuurlijk van onze rookerijen. Ondanks het ruwe weer der vorige week waren de besommingen van de Urker Nootd- zeevloot, dank zij de hooge vischprijzen, toch goed te noemen. De snurrevaadvisschers had den zelfs hooge besommingen. Ook de loggers konden over het bereikte resultaat tevreden zijn. Uit Scheveningen ver trokken Maandag 19 loggers ter haringvis- scherij, die de laatste groep uitmaken van de vaartuigen in dit haringseizoen. Na de staking zijn er al weer verschillende trawlers te IJmuiden binnen gevallen. Over het algemeen vielen de besommingen niet tegen dank zij ook voor hen de gunstige omstandig heid. dat de visch hoog in prijs was. Zooals bekend is een der booten van de V.E.M. ,.de Odln" naar Belgie verkocht, die daar voor de noordvaart in gebruik zal wor- d Het is te betreuren, dat men vanuit IJmuiden deze noordvaart niet intensiever kan uitoefe nen terwgl dat voor Belgie wel mogelijk schijnt te zijn. De reden daarvan is, zoo deelde men ons mee, dat de met die schepen aange brachte visch voor dezen meest voor export naar Belgie was bestemd, maar dat deze vis scherij niet meer loonend is, omdat de belem meringen die Belgie voor den invoer in den weg legt dit niet mogelijk maken. Wanneer de Belgen zelf deze visch aanvoeren, vervallen voor hen die belemmeringen natuur lijk zoodat ze met daardoor ontstane hoogere prijzen aan hun markt het bedrijf loonend kunnen maken. Zoo staat onze visscherg telkens voor moei lijke feiten en de binnenlandsche vischcon- sumptie is nog niet zoodanig, dat groote kwanta op de binnenlandsche markt kunnen worden verwerkt. 't Was een keurig-net meisje. Ze had een snoezig gezichtje, een snoezig hoedje, en een snoezig pakje aan. Complet noemen de dames dat. De kleur was, geloof ik, beige. Maar daarvoor moet je deskundig zijn. Dit hondje, dat eigenlijk een hond was, zou in de hondenwereld, als die spreken kon, ongetwijfeld het epitheton ,,knap" hebben verworven. Misschien was het een 100 rashond, misschien ook niet; misschien was het een terrier, misschien wat anders, ook van zulke dingen moet een mensch verstand hebben. Laten we zeggen, dat het dier een waakhond was, goed doorvoed en derhalve glimmend en glanzend van welgedaanheid. Voorts zachtzinnig, kwispelstaartend, dank baar voor een kopje-krauw en wat meer tot de eigenschappen van een goeden hond be hoort. Die twee, 't meisje en de hond, wandelden op straat. Stralend scheen de zon en ze wer den er dartel en opgewekt van. Het hondje in kwestie zou zich gaarne eens in het gras van een onzer plantsoenen hebben gerold, maar het zat helaas met onverwoestbare ketenen aan de eigenares verbonden, die het stevig vasthield aan een lijn., 't Was, welbe schouwd, zielig voor het dier, hoewel het natuurlijk louter voor 's beests bestwil ge schiedde, namelijk om het te vrijwaren voor auto's- en fietsengevaar. De hond genoot. Hapte naar vliegen, waagde af en toe een dolle sprong, waarin de lijn, waaraan hjj vastgehouden werd hem helaas verhinderde en paste zich overigens aan deze beperktheid van zijn bestaan wonder1 goed aan. Het meisje genoot ook. En hoe kon 't anders, om niet te genieten op een fraaien zomer- schen dag, met een splinternieuw, flatteus beige complet rondom de slanke leden, met een aardig gezichtje en een coquet hoedje op, en een elegante hond aan-een-lijn. Geen wonder dus, dat het meisje dan ook met triomfantelijken blik de wereld rond zich bezag. In afwachting vermoedelijk van Iets, dat komen zou. Ik zet dit Iets met een groote I, omdat het eigenlijk inplaats van iets onzijdigs, iets mannelijks zou kunnen zijn. Want bjj zoo'n sierlijk meisjes (voor volledige omschrijving zie boven) hoort toch eigenlijk ook een sierlijk Iemand. U weet wel, met zoo'n lichte zomer-pantalon en een Cigaret. En mijn ongeduldige lezeres, die snakt naar het happy end, valt hier in de rede, en vraagt me dringend en haastig: „Kwam-ie?" En helaas! hij kwam. Ik moet hier zeggen „helaas", want de komst van het jonge- mensch viel samen met Het Incident. Om u dit te kunnen vertellen, is het 't best, dat ik maar begin met een regel streepjes Want dit tweede deel der historie is min of meer in mineur. Dus: De kwestie was deze: ons hondje had lang durig rondgesnuffeld. Wat zoo'n hondenneus allemaal voor geuren uit den aardbodem op diept, gaat 's menschen verstand te boven. Een feit is het, dat het tot de levensfuncties van den hond behoort. Er zijn evenwel ook andere zaken, die deel uitmaken van de levensfuncties van den hond, maar dit is in een doodgewoon Langs de Straatje moeilijk, zoo niet onmogelijk, om te beschrijven. En nu wilde het jammerlijk toeval, dat juist op hetzelfde oogenblik waarop de flanellen zo merpantalon op de proppen kwam. de hond in kwestie een aanvang maakte met deze on beschrijfbare levensfunctie. U zal mij toestemmen, waarde lezer, dat de situatie uiterst pijnlijk was. Pijnlijk voor ieder onzer, pijnlijk in het bijzonder voor een aardig meisje met een beige zomermanteltje en den zaligen glimlach eener zoodanige ontmoeting als waarvan wij schreven, op de üppen. Wat te doen, welke houding in zoo'n geval aan te nemen? De zwaarste wiskundige problemen zijn hierbij, dunkt mij zoo, kinderlijke spelen. Het allerbeste is in zoo'n geval: negeeren. De aanwezigheid negeeren van het vreeselijke dier, dat wreedaardig een illusie verstoort. Jawel, maar daar was de lijn, waaraan het hondje vastzat en die het verbond aan het meiske. De situatie, waarlijk, was penibel. Maar ziedaar! Amor, dat vriendelijke godje, dat uit veel pijnlijke situaties ons arme men- schenkinderen redde, liet zich ook op dezen stralenden zomerdag niet onbetuigd. De liefde is blind, nietwaar? welnu, god Amor overzag den toestand en wist snel te handelen. Zoodan zag de jonge man met den flanellen pantalon in dit gezegende oogenblik niets van de wereld rondom hem dan alleen het aardige meisje in beige complet, dat hem bezaligend toelachte, en het meisje stond daar bg het hondje, maar dit laatste bestond niet, het was eenvoudig opgelost in het niet. Er was alleen een jonge man, het was juist de man waarvan zij had gedroomd en naar wien zij had verlangd. En enkele oogenblikken stonden de twee daar in elkander verzonken en de ondeugende Amor lachte dat hij 3chudde, drukte zichzelf her haaldelijk de hand en zei tegen zichzelf: dat heb je daar knap gedaan, ouwe jongen! Je hebt dat aardige meisje netjes uit haar moeilijkheid gered! Wel gefeliciteerd! En toen even later de ban verbroken was en de twee weer oog kregen voor hun omge ving, voor het fraaie zomerweer en de bloem perken in onze stadsparken, toen was daar aanstonds het aardige hondje, dat den jongen man uitbundig wist te begroeten, zijn flanellen pantalon lichtelijk besmeurde, en de beide jongelui toeriep: Kom, laten we gauw gaan wandelen, waf, waf! Jelui staan daar maar te suffen, 't Weer is veel te mooi! Zoodat tenslotte dit verhaaltje toch ook nog z'n happy end heeft, zooals dat behoort. EINDLES MELKCURSUS. Maandag j.1. vond op het bedrijf van den heer N. Hoornsman alhier de eindles plaats van den door de Afdeeling Den Helder van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw in samenwerking met de Zuivelfabrieken „Koe gras" en „De Vooruitgang" georganiseerden melkcursus. Aanwezig waren de examencommissie, be staande uit de heeren: F. Groot, voorzitter, C. Pijper, P. Jz. Eriks, waarnemend secretaris, voorts de heeren Jac. Zeeman en I. J. Schroe- vers, docenten aan den cursus, de laatste tevens voorzitter van de afdeeling, de heeren S. Eriks en C. J. Maters, leden van het af- deelingsbestuur. Aan den cursus werd deelgenomen door 7 leerlingen, waarvan aan 6 het diploma kon worden uitgereikt. De overhandiging geschiedde door den heer F. Groot. De namen der geslaagden zijn: A. van der Laan, A. D. Kaan, J. Moonen en J. Hoorns man Nz„ allen te Koegras, en M. C. Hoorns man en Kos te Groote Keeten. SCHOOLFEEST VAN DE O.L. SCHOOL. Dinsdag was de dag, bestemd voor het schoolfeest der laagste klassen van de O. L. School, 's Morgens 9 uur stonden 28 particu liere auto's klaar en de proviandwagen sloot de rjj. Vlug waren de kinderen over de ver schillende auto's verdeeld en daar ging het naar Alkmaar, naar den Stedelijken Muziektuin. De lucht zag er dreigend uit en op dit traject viel ook eenige regen, maar daarna is het den heelen dag droog gebleven. In Alkmaar werden apenkooi en hertenkamp bezocht, waarna het naar Bergen ging en vervolgens naar Schoorl. Na een mooie rit over Camperduin, Petten en Callantsoog bereikte men Juliananorp weer. ZANGUITVOERING. Naar men ons mededeelde, ligt het in de bedoeling van het kerkkoor alhier om volgende week Woensdag een zanguitvoering in de Ned. Herv. Kerk alhier te geven. DE HOOIOOGST. Tengevolge van het regenachtige weer der laatste weken is de hooioogst nog niet overal achter den rug. Niet alleen dat er meer tijd mee gemoeid is, maar het product heeft in vele gevallen ook zeer geleden, zoodat de kwaliteit sterk daalde. Niettegenstaande deze werkzaamheden nog niet ten einde zijn, gaat alles zijn gang en zagen wjj op verschillende plaatsen reeds een begin maken met het oogsten van de gerst. Wij vernamen nog, dat binnen enkele dagen een demonstratie zal gehouden worden met een graanmaaier-zelf binder. ONGEVAL, DAT VHM GOED AFLIEP. Toen men Dinsdagavond bg den landbouwer P. Br. alhier, de laatste voer hooi op eenigs- zins feestelijke wijze binnenhaalde, men had n.1. een vlag op de kros gezet, kreeg de arbeider J. E. het ongeluk onder de wagen die met twee paarden bespannen was te geraken. Hierbij bezeerde hg zgn linker-enkel, doordat een der wielen hierover reed. Met een juist passeerende auto werd de gewonde naar zijn woning vervoerd, waarna hij zich onder dok tersbehandeling moest stellen. STRANDFEEST V.V.V. Door het bestuur van de V.V.V. is besloten het jaarlijksche groote V.V.V.-strandfeest, d. i. de wedstrijd in het maken van zandfiguren, op Zondag 2 Augustus a.s. te houden. Mej. P. Hoexum is aangesteld als leerling, verpleegster in het Provinciaal Ziekenhuis te Bloemendaal. SCHOOLZWEMMEN. Woensdagmiddag hadden in het zwembad de wedstrijden plaats, die de zwemvereeniging O.V. voor de kinderen der lagere scholen van onze gemeente en Wieringerwaard had geor ganiseerd. Burgemeester Lovink, leden van het onderwijzend personeel, verscheidene oudérs en andere belangstellenden woonden deze wed strijden bg. Bij het zwemmen over 25 m vrije slag, was school II van Breezand de baas. De meisjes van deze school behaalden 8 punten, de jon gens 4, terwijl de Kleine Sluis 4 en 4, Oost polder 2 en 5 en Wieringerwaard 1 punt be haalden. Voor het springen van de meisjes stond de Kleine Sluis bovenaan met 8 p.de R.K. school volgde met 6 en Breezand had hierbij 1 p. Maar het springen van de jongens zou den doorslag geven. Breezand behaalde alleen 15 punten, de anderen niets. Zoo werd de totale uitslag 1. Breezand 30 p.2. Kleine Sluis 16 p.; 3. Oostpolder 7 p.4 R.K. school 6 p. en Wieringerwaard 1 p. De uitslag van het zwemmen der meisjes was: 1. C. v. Zandwijk, Breezand 25.2 sec.; 2. A. Dekker, KI. SI. 26.2; 3. A. Kooij, Breezand 26.4; 4. B. Haverhoek, Oostp. 26.6 en 5. B. Koomen, W.W. 28. Bij de jongens: 1. J. Wig7> gers, Breezand 25.1; 2. A. Molenaar, KI. SI. 26.5; 3. C. Blok, Oostp. 28; 4. C. Loer, Oostp. 29.2 en 5. R. de Ridder, Breezand 30. De heer H. Jonker Hz., die de leiding van de wedstrijden in handen had, kon dus bij de prijsuitreiking Breezand gelukkig maken met den wisselbeker en met een medaille, die be houden mag worden. De school aan de Kleine Sluis kreeg een medaille als tweeden school prijs en Lena van Zandwijk, Breezand, en Jaap Wiggers van Breezand verwierven de medail les voor het snelste meisje en den snelsten jongen. Leden van O.V. gaven tusschen de wedstrij den door demonstraties in zwemmen en duiken. Op de 100 m. vrije slag werden bij deze demon straties goede tijden gemaakt door de heeren Sinke en Kommer, n.1. resp. 1 min. 20,8 sec. en 1 min. 21,6 sec. De 50 m. schoolslag deden de heeren Egmond en Liefhebber resp. in 47,5 en 50 sec. Verschillende heeren voerden na de prijs uitreiking het woord. Nadat een driewerf „hoeraop den badmeester was uitgebracht, sprak burgemeester Lovink een slotwoord. Een kleine tractatie van de jeugd volgde nog en toen behoorde deze eerste school- zwemwedstrjjd tot het verleden. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: E. J. M. Reijs—Wajerink en kind van Den Helder; mej. M. T. A. Plag- meijer van Leiden; A. M. Klink'van Oers van Wieringen; mej. H. G. Elzinga van Zijpe; M. v. Ekeren van Zijpe; F. Hoeve en echtgen. van Zijpe; mej. A. M. C. Heijligenberg van Schagen; mej. H. Raven van Den Helder; L, Reisbureau t/o. Postbrug. Teileman en gezin van Alkmaar; J. C. J. van Gelderen en gezin van Den Helder; mej. C. Koster van Uzendijke. Vertrokken: J. de Jager en gezin naar Zijpe; mej. P. M. A. Zeestraten naar Leiden; D. Klerk en gezin naar Loenersloot; mej. J. A. van der Oord naar Medemblik; mej. A. W. Klink naar Wijhe; G. Buter naar Wieringen; A. A. Kasten naar Dinxperlo; mej. P. A. Bier man naar Voorhout; mej. P. Hoevum naar Bloemendaal. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Simon Jan, z.v. J. Vethman en N. Visser. Josephina Maria Theresia, d.v. J. Nuij en A. M. M. Leurs. Jan, z.v. A. v. d. Ham eh K. Rezelman. Johannes Cornelis, z.v. P. J. Kaandorp en M. A. Smiers. Klaasje Anna, d.v. P. J. Voorthuijzen en A. C. v. d. Klooster. Hendrika, d.v. J. van Zundert en A. H. Ver- reijen. ONDERTROUWD: W. G. Broekhof en C. A. v. d. Berg. J. Huiberts en E. Waiboer. N. Kaper en A. M. C. HeijligenSerg. OVERLEDEN: A. van Gijn, oud 56 j.; P. Splunter, oud 43 j. POLITIE. Gevonden autodop. Aan komen vliegen: postduif. NIEUWE ZAAK. Aan den Beltweg te Hippolytushoef heeft de heer M. Oden een nieuwe brood-, beschuit-, koëk- en banketbakkerij geopend. Het geheel ziet er keurig uit en is gebouwd door de firma Dekker en Lont, aannemers, alhier, terwijl het schilderwerk is verricht door den heer G. van der Wal, het lood-, zink en sanitairwerk door den heer Geusenbroek en het electrisch licht door den heer van Treuren. De winkel met zijn stofvrije vitrines enz. heeft een keurig aanzien. POLITIE. Verloren: een damesportemonnaie met' in houd. Gevonden: een accu, een dameshandschoen, een hamer. Aankomen loopeneen hond, vier schapen. Inl. gem. bode te H.hoef. GESLAAGD. De heeren J. de Graaf en C. Marees, beiden te Schagen en de heer F. Buijl te Sint Maartens- vlotbrug, slaagden te Alkmaar voor het praktijk- diploma boekhouden van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen. GEMEENTERAAD VAN TEXEL, te houden op Vrijdagmiddag 2 uur. Agenda: Notulen. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Vaststelling rekening enz. N.V. T.E.M. over 1935. Aanbieding rekening Algemeen Weeshuis over 1935. Idem Algemeen Armbestuur. Idem gemeenterekening. Ontslag-aanvrage J. P. Rond, als hoofd der o.l. school te De Koog. Idem mej. G. P. Zwart als onderwijzeres aan de o.l. te De Cocksdorp. Wijziging legesheffing. Verhuring van grond. Subsidieering landbouwhuishoudonderwijs. Herziening schoolgeldheffing. SCHOOLREISJE. Dinusdag maakten de leerlingen van de drie laagste klassen der O. L. School een uitstapje naar De Koog, dat wel een enkele maal door een regenbui werd verstoord, maar overigens uitstekend slaagde. ZEER VEEL SCHADE AAN DEN HOOIOOGST. De aanhoudende regens der laatste dagen heeft in onze gemeente zeer veel schade ge daan aan den hooioogst. Toch liet de op brengst van de hooilanden zich hier dit jaar slecht aanzien; nu evenwel het afgemaaide gras op de landerijen gaat rotten hebben de veehouders zeer veel schade. CONCERT TEX. FANFARECORPS. Morgenavond geeft Tex. Fanfarecorps een concert in het Park te Den Burg. Aanvang half negen. DE TOONKAMER VAN OUD-TEXELSCHE VOORWERPEN TE OOSTEREND. Dezer dagen is te Oosterend de toonkamer voor Texelsche oudheden geopend. Het geheel maakt een zeer prettigen indruk. Het is on begrijpelijk hoeveel en welke mooie voorwer pen men daar in zoo korten tijd bijeen heeft gebracht. Zelfs een spinnewiel is aanwezig, evenals een prachtige Friesche klok. Ook is een der eerste fietsen, die op Texel werd ge bruikt, daar aanwezig. De tentoonstelling is op iederen werkdag geopend van des n.m. 3 tot 5 uur en kost slechts 10 cent aan entrée. Ook op andere dagen kan men op verzoek de tentoonstelling bezichtigen. MUZIEK EN BLOEMENCORSO TE DEN BURG. De Afd. Den Burg van de V.V.V. „Mooi Texel" heeft het voornemen te Den Burg, ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer, concerten en een bloemencorso te geven op drie achtereenvolgende Woensdagen in het seizoen. Op Woensdag 29 Juli a.s. zal op de Groeneplaats te Den Burg een concert worden gegeven door de Muziekver. „Excelsior" van Oosterend. Woensdag 5 Augustus is zg voornemens een Bloemencorso en Allegorischen optocht te organiseeren, terwgl, naar wjj vernemen, „Texelsch Fanfarecorps" zijn medewerking zal verleenen, en op 12 Augustus een concert zal geven op de Groeneplaats. van Den Helder van 21 tot en met 22 Juli 1936. BEVALLEN: A. AckemaRis, z„ D. J. Bakker—van Zijll, z.; L. v. d. Musselev. d. Vlies, d.; L. v. d. Laanv. Os, d.; W. Loo- manNellissen, d. ONDERTROUWD: A. Reitzema en J. van Leeuwen; J. Koorn en J. v .d. Haag. OVERLEDEN: J. C. van Hoek, 94 jaar Bg beschikking van den minister van defensie a.i., is luitenant ter zee der 3e klasse van de Koninklijke Marine-reserve P. 't Hart den 3en Augustus geplaatst bij den onderzeedienst te Willemsoord. Wieringen. Ga je weg of ik neem je weg! Mijnheer Hendrik L„ 'n mager man met een bril op, had zich niet ontzien, een wieder te annexeeren, die aan zijn patroon toebehoorde. Hij maakte ook geen aanstalten dat werk tuig terug te geven, tot hij ernstiglijk door de politie werd aangepord, welke aansporing hem bovendien hedfen ook nog op 10 gulden boete of 5 dagen hechtenis kwam te staan. Anna Paulowna. Een die niet de Misse hoorde met goede manieren. Een ingezetene uit Anna Paulowna, te Koe dijk geboren, W. van V., in het gelukkig bezit van een prachtige lefkuif, toonde op Zondag 5 Mei niet genegen te zijn het tweede gebod der R.-K. Kerk, dat voorschrijft Misse te hoo- ren met goede manieren, te onderhouden. Al thans gaf hg den 17-jarigen koster Pieter Verver, die onder den H. Dienst de koortrap afkwam, en alstoen de deur wilde openen om beneden het kerkgebouw weer binnen te gaan, een gevoeligen tik op zijn hoofd. De koster wist aanvankelijk niet waaraan hij die vrien delijke begroeting te danken -had, doch het bleek dan, dat meneer W. gepikeerd was, om dat de koster hem met de koortrapdeur, waar tegen hij elegant en in volle aandachtige hou ding leunde, tegen zijn schenen had geduwd. De koster had misschien dien kaakslag met liefde verdragen, maar rijksveldwachter Pas cal van Herpen was minder verdraagzaam en maakte proces-verbaal op. Het jongemensch stond heden terecht en werd, na ontvangst van een hartige strafpredicatie van den poli tierechter, veroordeeld tot 10 boete of 5 da gen. Het pleitte in zijn voordeel, dat hij in middels via den heer Pastoor zijn excuses had aangeboden. Den Helder. HU hield zoolang vol, tot hy in de petoet terecht kwam. We moeten zeggen, dat de heer Cornelis S.,; 'n Heldersche ingezetene, met een ons niet be kend beroep, weet van volhouden met ijzeren volharding en onafgebroken moed. 15 Mei 1934 was hem door den Helderschen kanton rechter, die als het noodig blijkt, ook de kaas met dikke hompen kan snijden, de rijbevoegd heid ontzegd voor den tijd vah 2 jaar, docli voor dien tijd, bijna op het punt dat zijn straftijd om was, werd hij alweer gesnapt achter het stuur en heden tot 1 maand naar de prison verwezen. Een onverkwikkelgke familie-affaire. Het blijkt, dat het onder de Heldersche fa milies R. en B. nog steeds maar geen pais en vree kan zgn en te dien einde staan ze bij den Alkmaarschen Politierechter dan ook in een bijzonder kwaden reuk. Den eenen keer tre den ze op als getuige, dan weer als verdachte, maar men zou zich mogen afvragen waarom de balie zich maar weer steeds met de vuile wasch van deze onderlinge herries moet be moeien. Thans was het mej. R„ die haar 19-j. nicht Geef aan onze administratie Uw vacantie- adres op en wij zorgen voor toezending van de „HELDERSCHE COURANT" (week - kwartaal - abonnè) Naami Adres t Van Straat/Wegj tot 3). Zoo brak de bloedige en langdurige Boeren oorlog uit, ongetwijfeld die, welke hier te lande met de meeste spaninng is gevolgd. Het verloop ervan zou men in drie deelen kunnen splitsen. Het eerste vangt op 11 Oct. 1899 aan. toen de Britsche agent Pretoria verliet als bewijs, dat Engeland er niet aan dacht het ultimatum te aanvaarden. Het wordt gekarakteriseerd door de invallen, d'e de Boeren deden op Britsch grondgebied, in Natal zoowel als In het Noorden van de Kaapkolonie; zij belegerden Lady Smith, Kimberley en Mafeking, welke plaatsen, hoe zeer ook beschoten en in benarden toestand verkeerend, niet konden worden ingenomen, Sir Redvers Bulier, tot Commandant der En gelsche legermacht benoemd, kwam op 31 Öctober 1899 te Kaapstad aan; richtte zijn belangstelling in het bijzonder op Natal, be proefde drie keeren te vergeefs Lady Smith te ontzetten, moest de reeds overgestoken Tugela weer verlaten, hetgeen hem den spot naam van den „weerman van de Tugela" be zorgde. maar bleek niet instaat om de duide lijk waarneembare overmacht van de com mando's der beide republieken te breken. Nederlaag op nederlaag werd door de En- gelschen geleden; ondanks uitvallen, die de garnizoenen van Mafeking en Kimberley, in weike laatste ook Rhodes zat opgesloten, deden, bleef het beleg gehandhaafd, wellicht te lang en met krachten, die de Boeren beter elfiers, in het bijzonder in de Kaapkolonie hadden kunnen gebruiken. Want, al be haalden zij successen, die er in Maart 1900 de Presidenten Kruger en Steyn toe leidden vredesvoorstellen aan te bieden, die werden verworpen de Engelsche Regeering zag den ernst van den toestand duidelijk in. Niet slechts kwamen uit de Dominions hulptroe pen, maar niemand minder dan de populaire Lord Robberts werd .als Opperbevelhebber der verstrekte krijgsmacht uitgezonden, en de Soedaneesche held Lord Kitchener werd hem als chef van den Staf toegewezen. Zij vatten op 9 Februari 1900 aan de Modderrivier hunne operaties aan; Generaal French ont zette met een geforceerden marsch Kimberley, Cronjé werd bij Paardeberg tot overgave ge dwongen, en al spoedig lag de weg naar Bloemfontein voor de Engelschen open. De aldus begonnen tweede periode kan gerekend worden tot einde 1900; de krijgsmacht der Engelschen rukte zoowel uit Natal als uit de Kaapkolonie de Boerenrepublieken binnen; Mafeking, schoon het langst uitgesloten, werd op 18 Mei ontzet; op 31 Mei kwamen de Engelschen te Johannesburg; op 5 Juni te Pretoria. Toen vaardigde Lord Robberts zijn bekende proclamatie uit, die de annexatie der republieken met zich bracht en niet meer deed dan de Boeren, die den tegenstand vol hielden, aanduidde als rebellen. Met nadruk is daartegen, niet slechts van de zijde der Boeren, maar ook door blijkens geheel de openbare meening in Europa, die aan hun zijde stond, geprotesteerd. Dit kon intusschen niet verhinderen, dat steeds verder de Engel schen binnendrongen; dat de wanhopigste tegenstand, waar ook geboden, niet hielp. Begin September kwam het besluit van President Kruger om zich naar Europa te begeven, waar reeds een deputatie van Boeren-diplomaten aanwezig was om te trachten interventie ten gunste der Repu blieken te verkrijgen. Wie herinnert zich niet de stormachtig geestdriftige ontvangst, die de oude President niet slechts in Holland, maar ook in Frankrijk, in België, ja overal ontving; de weigering van den Duitschen Keizer, hem op het laatste oogenblik te Keulen medegedeeld, om hem te ontvangen. En terwijl President Kruger en zijn deputatie, door de grootste ervaring van een Dokter Leyds onvermoeid gesteund, poogden bijstand voor de Boeren te verkrijgen, zich wendden tot Europeesche Mogendheden en tot Amerika, ving de langste en derde periode van den oorlog aan, de periode van de onvermoeide guerilla, waarin Generaal de Wet een onge ëvenaard aanvoerder bleek. Periode ook, waarin het gebrek aan humanitaire oorlog voering der Engelschen zich het scherpst deed kennen; periode van concentratiekam pen, verwoesten van hoeves, rooven van vee en wat niet al meer. Twee bittere jaren zijn verstreken, voordat het, op 31 Mei 1902, kwam tot de Vrede van Vereeniging, en tal van nederlagen hebben grootere en kleinere Engelsche legermachten moeten lijden, de meest krasse maatregelen hebben de Engel sche bevelhebbers moeten nemen, voordat het einde daar was. Dat einde, bevochten onder commando van Lord Kitchener, leidde tot den Vrede van Vereeniging. In den aanvang van 1902 had het hier te lande nieuw opgetreden Ministerie onder leiding van Dr. A Kuyper, op grond van artikel 3 van het Haagsch Verdrag van 1899, zijn goede diensten aan de beide oorlog voerende partijen aangeboden. En, al is dit niet geschied in den geest als het door deze Regeering was bedoeld, deze poging heeft den vrede helpen bevorderen, en voorkomen, dat, gelijk anders wellicht dreigde, het Hol landsche ras in Zuid-Afrika door den Engel schen overheerscher geheel zou worden uit geroeid. Op den avond van de zegepraal begon er in het Engelsche volk iets te ontwaken. Chamberlain, de vader van de twee ministers, die sedert dien een welverdiende reputatie hebben gekregen, mocht van de politiek van Engeland's „splendid isolation" gewagen de gemiddelde Engelschman gevoelde het toch anders. En Koning Edward was de plotse ling zich ontwikkelende diplomaat, die er op uittrok om deze isolation te breken. Wat al weer het best kon geschieden door verande ring te brengen in het stelsel, dat men onge twijfeld aanvankelijk, teneinde Engeland's positie in Zuid-Afrika te ver sterken, er had willen voeren. In 1906 leverden de verkiezingen een onge kende overwinning voor de Liberalen onder leiding van Campbell Bannerman op, en nu begon een andere politiek tegenover Zuid- Afrika. Maar in anderen zin dan het aan vankelijk gedacht was. Ondanks den Engel schen invloed in de Kaapkolonie, die jaren achtereen Jameson aan het hoofd van het verantwoordelijk Ministerie zag, werd aan de federatie een niet uitsluitend Engelschen grondslag gegeven, gevolg reeds dadelijk van het feit, dat Campbell Bannerman, die des tijds de methoden van het concentratiekamp als barbarisme had aangevallen, aan de oude Republieken een verantwoordelijk Bestuur gaf, met gelijke rechten voor beide talen. Als ge volg van de herademing, die dientengevolge intrad, ontwikkelde zich opnieuw politiek leven en nieuwe belangstelling. Economische overwegingen, die ook de spoorweg- en de vrachtenpolitiek betroffen, brachten de vier groote samenstellende deelen van Zuid-Afrika; de Kaapkolonie, Natal en de beide Boeren republieken tot elkander. Zulks te meer, naarmate de blanke bevolking besefte, dat zij, tusschen de talrijke en steeds toenemende Naturellen, er stonden op een post van ge vaar, en dat de ligging der onderdeelen van dien aard was, dat verdeeldheid en particu- larisatie-politiek de schromelijkst denkbare gevolgen konden hebben voor de onderdeelen der gemeenschap. Het heeft heel wat moeite en overleg gekost om tot de oplossing, die op 2 Februari 1909 werd bereikt te komen; vooral van de zijde van Natal, kolonie met overwegend Engelsche meerderheid, werd vertegenwoordiging van elk onderdeel door een gelijk aantal leden geëischt, en keuze dier leden niet door de afzonderlijke parlementen, maar door het volk in kiesdistricten, hetgeen tengevolge zou hebben dat de overwegende Engelsche meerderheid in bepaalde plaatsen zich ook duidelijk zou kenbaar maken. De aldus met zorg voorbereide grondwet voor het Zuid-Afrikaansche Uuie werd in Septem ber 1909, na tevoren door de verschillende Koloniale Parlementen te zijn goedgekeurd, door het Engelsche Parlement aangenomen; den datum dragend van 20 September van dat jaar, trad zij 31 Mei 1910 in werking. Dat gene wat Rhodes en de zijnen hadden ge- wenscht: Het scheppen In Zuid-Afrika van één groot land, werd op deze wijze bereikt. Maar met een ander uiteindeUjk reSultaat dan Rhodes en de zijnen, die voor de Engelsche overmacht hadden gestreden, toen konden bevroeden. Het leven der Zuid-Afrikaansche politici is vanaf dat oogenblik niet langs rozen gegaan. Louis Botha, de krijgshaftige jonge Boeren generaal, die ook den zedelijken moed had om zich bij de veranderde omstandigheden aan te passen, den smaad van hem verweten ver raad op zich te laden, heeft het bemerkt. Wat al heeft hij niet moeten hooren over de tege moetkomendheid, die hij zich in 1911 ter con ferentie te Londen met de andere Dominiale Premiers, liet welgevallen. Maar Botha ging rustig zijn gang. Onmiddellijk na het uitbreken van den wereldoorlog spitsten zich de tegenstellingen toe: Botha achtte zich door de loyaliteit tegenover Engeland verplicht om Duitsch Zuid-West Afrika binnen te vallen; mannen als de Wet, die den strijd van nauwelijks tien jaren geleden niet konden vergeten, wilden niet vechten voor het land dat hen onrecht had gedaan en had veroverd. Op harde wijze trad de Unie-Regeering op, gelijk zij kort tevoren met harde hand de spoorwegstaking had neergelegd; velen werden gevangen ge nomen; een hunner Jopie Fourie werd zelf ter dood veroordeeld. Hoezeer de positie van Botha en de door hem geleide Nationalisten er op achteuitging, bleek wel tijdens den oorlog, toen de roep naar het herstel van de onafhankelijkheid der oude Republieken ster ker werd. Maar de Zuid-Afrikaansche dele gatie, die deze opdracht naar Londen mede- kreeg, vond geen gehoor. En het mocht zijn, dat Botha, nog op betrekkelijk jongen leef tijd kwam te overlijden, wellicht ook strijdens- moede onder de vele aanvallen die hij, ook gedurende zijn verblijf in Engeland, had te verduren gehad, voorloopig bleven de Sappe- nisten, nu onder leiding van Smuts aan het bewind. Zij hadden echter om zich te hand haven den steun der Unionisten noodig, en uit de gevoerde oppositie putten de Nationa listen, zoodanige kracht, dat in 1924 Hertzog kon overnemen, dat tot aan de vereeniging der beide partijen en ook daarna in zijn handen is gebleven. Want, dat is een merkwaardige fusie ge weest, die zich tusschen de Natten en de Sappen, die elkander vanaf 1919 fel hadden bestreden, met ingang van 1933 voltrok, Dei

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6