KI ATLAS Sport De Vierdaagsche. AAN onze KING-VRIENDEN Arrondissements rechtbank te Alkmaar. Zumxttm, 'Wcmdchpaït Otockey Wij zorgen voor de bereiding van King-pepermunt uit het edele natuurproduct, voor de onverander lijk fijne kwaliteit van dit beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Bovendien willen wij onze talloze King-vrienden een volmaakt vacantiegenot verschaffen. Voor dat doel werd de practische King-atlas samengesteld. Wij laten het aan anderen over, een oordeel uit te spreken. Hier volgt er één. Uw drogist of winkelier zal U, bij aankoop van een rol King-pepermunt 1o cents, de King- atlas gaarne verstrekken, tegen de geringe ver goeding van 25 cents. VAN NEDERLAND èfcfiahen Schaakmeesters Zandvoort te 4 had beleedigd en dat op een wijze, die waarlijk spotte met ieder fatsoensbegrip. De officier eischte dan ook niet minder dan 10 of 10 dagen. De Politierechter schudde het hoofd en had het over onderlinge verdraagzaamheidHij vorderde tenslotte 3 of 1 dag. 21 Juli. Uitspraken vorige zitting. Petrus Franciscus Boere, reiziger zonder vaste woonplaats, Thans gedetineerd. Oplich ting. Eisch 10 maanden gev. 6 maanden ge. yangenisstraf. Nicolaas Bouman, Hoorn, garagehouder. Gedetineerd misdr. art. 248 bis Wbk. v. Strafr' 8 maanden gev. Joz. Adrianus D., Den Helder, thans in voor arrest, zedendelict art. 247 Wbk. v. Strafr. 1 jaar voorw. met 3 proefjaren. Berend Jan Ezendam, metaalbewerker, Den Haag. Gedetineerd poging tot oplichting. Eisch 1 jaar gev. Uitspraak conform. Met r.ien hadden we te doen? Met een handigen komediant of 'n reuze sufferd? 'n Lummelige en vervelende kerel noemde de president der meervoudige strafkamer, mr. Ledeboer, die geen vijgeblad voor zijn mond neemt, den 42-jarigen kistjesventer Lambert K., wonende te Alkmaar en thans geïnterneerd in rust-maison „Boulanger" aldaar, welke ge achte verdachte de hoofdrol vervulde en de Marké speelde in de eenzame strafzaak, thans de zittingsrol sierende. De heer Lampert K., 'n niet aan vet zucht lamboreerend man met ingevallen wan gen, was 'n stevige kerel met een fatsoenlek èn eenvoudig uiterlyk. Niemand zou in hem een zuiper, inbreker, dief en insluiper ver moeden. En toch had hij, toen hg met zijn yenterskistje omtrent April tot Juni zoo on geveer het geheele arrondissement doorzwierf, nogal tamelijk raar aangesteld. In de eerste plaats bevond hg zich medio April te Den Helder des avonds in het café van den heer Th. J. van H., alwaar hg voor een kistjes-negotiant al zeer grove verteringen maakte en onder meer 18 glaasjes bier ad 15 cent per stuk achter zijn kiezen spoelde. Hy bleef daar Zondag 13 April den geheelen avond in dit café lummelen tot sluitingstyd kwam, het café werd ontruimd en de caféhouder, die ook wel graag eens iets anders zag dan zyn bitterglaasjes en bierfleschjes, in een auto reed naar het „Keerlenhuis" (zal wel Kegel huis zyn) met eenige vrienden, om daar met een gezellig dansje nog 'n uurtje te verpoozen. Coenrad Lampert stond nu ook op de keien. Hij vroeg nog om' te mogen mee rijden, doch de wagen was volgeladen en dus was er voor Lambert geen plaats meer. Niettemin wist Lambert ook den nacht nog nuttig en voor- deelig te besteden. Hy keerde terug naar het café, verbrijzelde een keukenraam, wist alzoo zich weer tot het café toegang te verschaffen en stal pl.m. f 84uit de buffetlade in hard geld en 'n paar papieren tientjes, voorts nam hij nog 'n blocknootblaadje mee, waarop zyn gemaakte vertering stond genoteerd, alsmede een duimstok Daarop zou hij naar den zeedyk zyn gesjokt om zijn 19 glaasjes bierroes uit te maffen, zooals hy Dinsdagmorgen aan de met aan dacht luisterende rechtbank vertelde en zou hij toen ook de gegapte f 84.in het water hebben geworpen, welke fabel echter niemand yan zijn auditorium geliefde te gelooven. Hierna zette Coenrad zyn handelstournée voort en verscheen op 23 Mei te Schagerbrug met zijn kistje aan de deur van Dirk Kant. Hy verkocht niets aan diens huisvrouw mej. A. Breed, doch zag wél kans uit een by-ge- bouwtje van de woning 'n aardig fantasie klokje te annexeeren. Ongehinderd zette hy toen koers naar Texel en wist aldaar op 9 Juli te Eierland uit den borstzak van een ergens opgehangen werkjas van den veehouder W. Stark een nikkelen horloge met kast en ketting achterover te drukken. Toen maakte de ryksveldwachter Jellema gelukkig 'n eind aan de kruimeldiefstallen yan dezen langvingerigen zwerver en depo neerde hem ter beschikking van den Officier yan Justitie, die geen moment aarzelde dezen gevaarlijken snuiter met een strafrechterlek verleden in het huis van bewaring te doen insluiten te zijner beschikking, Hardnekkig bleef de verdachte de feiten ontkennen, terwyl de bewijzen zich opstapelden en ook de Heer Wiggers schoot maar slecht op, doch vóór de openbare behandeling zyner zaak, wijzigde hij die houding en op de zitting prkende hij al zyn begane misslagen. Beweerde echter in een soort van alcoholroes te hebben gehandeld, en feitelyk niet meer te weten, wat hy allemaal had uitgespookt. Het geld zou hy hebben weggeworpen! De officier bleek echter van zijn anteceden ten uitmuntend op de hoogte. Hij was van zijn vrouw, die hem echter liefdevol terug Wil nemen (en ook met een betraand gezicht de zitting bywoonde) weggeloopen en leefde nu van tafel en bed gescheiden. Eenige jaren terug was Coenraad wegens vermogensdelicten veroordeeld. Verdachte had steeds ontkend en was ook niet openhartig geweest tegenover den heer Wiggers, een en ander te zamen genomen,vermeende deofficier voldoende motief te hebben om tegen verdachte 1 jaar gevan genisstraf te requireeren. Nadat verdachte nog 'n deemoedig woordje had gesproken, kreeg de verdediger pro deo mr. Dwars uit Hoorn gelegenheid tot het houden van zyn pleidooi, waarin hy aandrong op een voorw. straf gelet op de erkentenis van zyn cliënt, den langen tijd dat hij zich goed hield en het feit, dat zijn vrouw bereid is hem weer in genade te accepteeren. A.s. week uitspraak. FEESTWEEK H.Z.V. Ondanks het slechte weer hadden Maandag j.1. tooh de onderlinge wedstrijden van de Heldersche Zwemvereeniging plaats. De uit slag was al3 volgt: 25 m schoolslag jongens tot 13 jaar. 1 Wou ter Buck 20.8 sec.; 2. Dick Vermeulen 23 5 sec.; 3. Jan Dekker 24.8 sec. 25 m schoolslag meisjes tot 13 jaar. 1. Dma v. Os in 23.1 sec.; 2. Hetty v. Alphen 29.1 sec.; 3. Dina Boogert 31.1 sec. 25 m rugslag jongens tot 13 jaar. 1. Piet Huyer 24.3 sec.; 2. Wouter Buck 26.6 sec.; 3. Jan Dekker 28.3 sec. 25 m vrije slag jongens tot 13 jaar. 1. Dick Vermeulen 17 sec.; 2. Wouter Buck 17.3 sec.; 3. Joop Rombout 21.9 sec. 200 m vrije slag (v. Willigen-beker). No. 1 Dick Lübert 3 min. 5 sec., die dus den beker weer voor een jaar behoudt; 2 was Arie Zuurmond en 3 Jo Frijdal. Ook bij de dames bleef de beker in handen van de houdster en wel bij Agatha Vermeulen met den tijd van 3 min. 21 sec. Hier waren Bets Goedhart 2 en Babe Huyer 3. Dinsdagavond had H.Z.V. het er op gezet haar zwemmers en supporters eens echt te vermaken. Voor een zeer talryk publiek gaf zij een nummer gecostumeerd zwemmen, dat er wezen mocht. Een complete bruiloftsstoet, het toekomstig echtpaar met de bruidsmeis jes voorop, daalden plechtig van het bordes en de inmiddels gearriveerde speudo-burge- meester voltrok bij het einde der loopplank, aan den rand van het water, de huwelijks plechtigheid. Na deze ontroerende" ceremo nie was een schipper gecharterd, om de heele familie naar het vlot te brengen, waar zich het verdere feest zou afspelen. De hevige po gingen, het wankele bootje overeind te hou den onder een dikwijls veel te zware belas ting werkte niet zuinig op de lachspieren van het publiek. Het onstuimige feest eindigde met een al- gemeene zwempartij en het publiek had nog vele malen gelegenheid eens hartelijk te lachen om alle capriolen en koddige inciden ten. Hierna werd door eenige dames en heeren van de Bruinvisschen in het polo-veld nog een zwemdemonstratie gegeven en was H.Z.V.'s tweede avond van de feestweek weer ten einde. De te 8 u. 15 op het terrein van F.M. ge speelden polo-wedstrijd tusschen de jeugd- zeventallen der twee plaatselijke zwemclubs eindigde in een draw (33). H.Z.V.'s DERDE FEESTAVOND. Woensdagavond hield H.Z.V. haar derde feestavond van deze week. Onder, ditmaal, ideale weersomstandigheden. Te 8.15 uur ving allereerst een polowedstryd aan tusschen De Bruinvisschen II en F. M. II. Het spel van De Bruinvisschen was bepaald slecht en het was spoedig in te zien, dat deze match zou moeten eindigen in een overwinning voor F. M. Het samenspel liet bij H. Z. V. veel te wenschen over, zoowel als het dekken. Kort om F.M. was beduidend sterker en wist dit uit te drukken in een 3—0 overwinning. Op zichzelf genomen is het Bruinvisschen team niet zoo slecht, doch zij zullen wat meer moeten oefenen om op elkaar ingespeeld te raken. Na afloop van dit polopartytje gaven ver schillende leden van H.Z.V. en De Bruinvis schen een zeer gewaardeerde demonstratie schoonspringen van de nieuwe marsud-spring- plank. Hedenavond te 8.15 uur hoopt H.Z.V. haar wedstryden voort te zetten en z(jn de adspi- rantennummers aan de beurt. „F. M."-NIEUWS. Hedenavond om 7.30 uur beginnen de onderlinge wedstrijden van de zwemclub „F. M." en haar onderafdeeling „Sportclub F. M.". Bovendien worden vanavond en Zaterdagmiddag proeven van bekwaamheid afgelegd. OM DE DAVIS-CUP. In een wel zeer eigenaardig verloopen wed strijd is Australië er in geslaagd Duitsch- land in de Interzóne-finale om de Davis-Cup een 41 nederlaag toe te brengen en zich zoodoende tegen Engeland in de Challenge Round te plaatsen. Mc Grath versloeg Henkei in vier sets: 8—3, 57, 64, 64 en daar de stand hierdoor reeds 31 voor Australië was, gaf von Cramm den wedstrijd tegen Craw- ford gewonnen. Australië won derhalve met 4—1. Nijmegen, 22 Juli. De adelborsten liepen hedenochtend weer keurig. Van vermoeidheid was geen spoor te bekennen. Kapitein Roelofsen was dan ook hoogst tevreden en verklaarde, dat het best ging. Het reg. kustartillerie onder leiding van een len luitenant, vormt dit jaar met de af- deeling kustartillerie van Vlissingen een détachement, geheel onder leiding van een luitenant. Doch in aanmerking voor een corps- prijs komen zij niet meer, daar gisteren een van de manschappen uit Vlissingen op moest geven. De Helderschen maken het goed. Alleen bij „De Jutter" heerschten, behalve de gewone voeteuvels, zooals blaren, nog vele andere kwalen. Zoo hebben we twee kiespijnpatiënten, terwijl nummer drie voortdurend maagpijn heeft. Niettemin houden zij dapper vol en hebben ook den tweeden dag in goede con ditie volbracht. Een dichte ochtendnevel hangt nog over Nijmegen, maar niettemin staan reeds honder den langs den weg om de Vierdaagsche- loopers uit te zien trekken voor de tweede etappe. Waren er gisteren slechts vier uit vallers, hedenmorgen hebben er 26 hun ver moeienissen van den eersten dag niet kunnen overwinnen en zijn niet aan de startbureaux verschenen, zoodat momenteel 30 personen uitgevallen zijn. We treffen het bijzonder met het weer. Het is heerlijk koel, zelfs wel een beetje te koel. Het marcheeren onder deze omstandigheden is een genot, voor een goed getraind persoon wel te verstaan. Het parcours voert ons ditmaal over Beu- ningen en Wychen, De omgeving is hier minder fraai dan den eersten dag. Ook zijn de wegen slechter: grint en nog eens grint. De stemming is ook weer best, en vroolijk zingend stappen de groepen en détachemen- ten voort. Wij zijn vroeg vandaag en het tempo is tamelijk hoog. Hoe kan het anders met zulk prachtig wandelweer. De wande laars zingen hun hoogste lied en zelden hoorden wy dan ook zoo'n gevarieerd reper toire. „It's a long way", zingt een groep mili tairen, en we kunnen ze geen ongelijk geven. Allerlei versjes worden gezongen. Van moderne schlagers tot pittige marschmuziek, maar dat doet er niet toe, als men er maar op loopen kan. Wychen wordt vandaag door de wandelaars „genomen", het merktplein lijkt wel een groote legerplaats. Vele militairen, maar natuurlijk ook de burgers nemen hier hun groote rust. Zy strijken neer by de café's en de uitrustingen worden afgehangen. Het mee gebrachte proviand wordt „soldaat gemaakt" en in rijke mate weggespoeld met een of andere limonade of andere verkwikkende drank. Het wandelen maakt nu éénmaal dorstig. De publieke belangstelling is hier vooral enorm. Van alle kanten zijn automobilisten samengestroomd. Politie en marechaussee hebben hier de handen vol werk om ruim baan te maken voor de wandelaars. Op het marktplein staat een versierde muziektent. Hierin zal strakt, van 10—12, de Militaire Kapel, onder leiding van kapel meester Leistikom, een concert geven. Maar we zijn daar nog te vroeg voor, 't is pas negen uur. Onder het loopen passeeren wij meerdere groepen. Het laatste gedeelte van het parcours leg gen wij af met den heer Van Dinkhuizen uit Den Haag. Deze 62-jarige rastippelaar neemt dit jaar voor de 18e maal deel. Donkere onweerswolken dreigen tegen den middag het wandelfeest te verstoren, maar gelukkig blijft het maar bij een klein buitje. De belangstelling langs den wg is nog niet groot, maar wij zijn, zooals by aanmelding blykt, de eersten vandaag. Later op den middag groeide het aantal toeschouwers en stonden zij in dichte rijen langs den af te leggen weg geschaard. Tegen twee uur begint de massa binnen te komen. Steeds nieuwe groepen marcheeren het kazerneterrein op, luid toegejuicht door de velen, die zich hier verzameld hebben. Tot 5 uur duurde 't binnenkomen onafge broken voort. Rust na den tocht. Meer dan den eersten dag zag men de wan delaars over het kazerneplein hinkepinken en menigeen sloft moeizaam rond op sandalen en pantoffels. Velen van 's morgen zoo fris- sche wandelaars ziet men nu half liggen, half hangen op stoelen en banken. In de cantine is het nu een gezellige drukte, de meeste wandelaars zijn te moe om de stad in te gaan en dus is de cantine de verzamelplaats. 22 uitvallers den tweeden dag. Dat 't vandaag een zware dag was, blijkt wel uit het aantal uitvallers. 22 deelnemers moesten vandaag opgeven. Hieronder is 1 dame .terwijl de overigen grootendeels mili tairen zijn, die met volle bepakking deelnemen aan den 40 km marsch. Momenteel zijn nog 3661 wandelaars over gebleven van de 3713 die zich oorspronkelijk Dinsdagochtend op marsch hebben begeven, terwyl morgenochtend ook wel weer enkelen niet zullen starten. Een wandelaar, een schoen en een koe. Vol met komische voorvallen is zoo'n Vier daagsche: zoo maakten wij in de buurt van Hatert het volgende mee op den eersten marschdag. Het détachement van de Koloniale reserve passeerde een wandelaar, die langs den weg lag te rusten (lezen: slapen s.v.p.) met de voeten rustende op een draad van het hek. dat de weide omgaf. Zijn schoenen had hij uitgedaan om de voeten te „luchten". De koloniale reserve, die met volle borst het schoone lied „Anne Marie", bulkte, deed hem ontwaken en meteen komt hij tot de ont dekking, dat een van z'n wandelschoenen ver dwenen is. Ontdaan keek hij om zich heen wie hem deze poets gebakken kon hebben, maar hij kon er niet achter komen. De manier waarop deze wandelaar zijn woede uitte zou, indien ik het weergaf, de Heldersche Courant schande aandoen. Hij zocht en zocht nog eens, maar kon niets vinden. Maar plotseling valt hem een somber vermoeden in als hij in de sloome oogen van een koe kijkt. Jawel hoor, een twintig meter verder in de wei ligt 't ver loren schaap. Nu kwam nog de grootste moeilijkheid: het vermiste voorwerp terug te krijgen, want enkele voorbijgangers hadden 't geval opgemerkt. En om dan een modder figuur te slaan WIARVI. DE TOUR DE FRANCE. Do Nederlanders herstellen zich. Pech van Middelkamp. De twaalfde étappe, CannesMarseille, 195 km, is Dinsdag gewonnen door den Fransohman Le Grèves in 6 u. 36 m. 36 s.; 2e, 3e en 4e aankomenden waren Belgen. Een peleton van 24 rennres, waaronder de gebr. Van Schendel en de Belgen Sylvère Maes en Vervaecke, reden allen denzelfden tijd als de winnaars. Midedlkamp werd 46e in 6 u. 39 m. Alg. klassement. 1. S. Maes 78 u., 24 m. 8 s.; 2. Vervaecke; 3 A. Magne (Fr.); 4 en 5. de Luxemburgers P. Clemens en Mersch; 6. Ca- nardo (Spanje); 7. M. Clemens (Luxemburg). Het klassement der Nederlanders: 19. Alb v. Schendel 79 u. 34 m. 11 s.; 27. Middelkamp 79 u. 49 m. 14 s.; 38. Ant. v. Schendel 80 u. 36 m. 30 s. Het Landenklassement is ongewijzigd ge bleven: 1. België; 2. Luxemburg-Spanje; 3. Franrkijk; 4. Nederland; dan volgen: Zwit serland, Duitschland en Oostenryk( Joego slavië is uitgevallen) Het vooruitzicht dat de beide volgende ritten die als tijdrit (per ploeg) verreden zullen worden, was oorzaak dat deze étappe betrekkelijk kalm verreden is. Alb. v. Schendel was zoo onfortuinlijk om 35 km voor de finish een bandbreuk te krij gen, maar kon door geweldig jagen het pe leton weer bereiken. Middelkamp was nog onfortuinlijker, daar op ca. 20 km bij een val het frame van zijn fiets brak. De lange tijd van reparatie was oorzaak dat hij de hoofdgroep niet meer bereiken kon en enkele minuten na hen de finish paseerde. Maes en Vervaeke nog steeds de leiding. Het traject NimesMontpellier is in 2 étappes verreden. In de eerste halve étappe bereikten alle renners te zamen de finish. De uitslag werd in een eindspurt betwist, waarin Middelkamp de 6e plaats innam. De 2è halve étappe werd als tijdrit en per ploeg over 56 km verreden en door de Belgen ge wonnen. Sylvère Maes werd eerste in 1 u. 9 m. 31 s. De nos. 26 waren eveneens Bel gen; de nos. 710 Franschen. Het klassement der Nederlanders: 41. Mid delkamp 1 u. 14 m. 31 s.; 42. Alb. v. Schen del, zelfde tijd; 47. Ant. v. Schendel, zelfde tyd. Alg. klassement: 1. S. Maes 83 u. 44 m. 24 s.; 2. Vervaecke (België); 3. Magne (Fr.); 4 en 5. Gebr. Clemens (Luxemburg). De Nederlanders staan er aldus voor: 19. Alb. v. Schendel 85 u. 0 m. 57 s.; 28. Middelkamp; 40. Ant. v. Schendel. België leidt eveneens in het landenklasse ment. 24: Luxemburg-Spanje, Frankrijk en Nederland. NIEUW PROGRAMMA VOOR HET OLYM PISCH HOCKEYTOURNOOI. 0 Op 4 Augustus NederlandBelgië. Door het terugtrekken van Joegoslavië en Cechoslovakije uit het Olympisch hockey- Er zijn atlassen en atlassen. At lassen, die aan een les doen denken en schoolreminiscenties wekken en atlassen, die de verbeelding prikke len, die niet alleen kleuren en lijnen en stippen en letters schijnen te bevatten, maar ook bosch en heide, weiland en water, strand en zee. Zoo'n atlas is die, welke thans door de firma Tonnema Cie te Sneek, fabrikante van de King Pepermunt, in een zeer groote oplage verspreid en op gemakkelijke en goedkoope wijze voor jong en oud beschikbaar wordt gesteld. Misschien komt het door de fleurige, aantrekkelijke uitvoering, misschien ook door de origineele ge dachte telkens een „grondsoorten-" en een verkeerskaartje van dezelfde provincie naast elkaar te plaatsen. Dat is daarom zoo aardig, omdat men dan duidelijk de wisseling van het landschap kan volgen, waardoor de wegen voeren. Zoo lééft een kaart en wint aan suggestieve kracht. De bedoeling heeft blijkbaar voor gezeten aan te sluiten aan de gebrui kelijke school-atlassen waarvan het beeld immers vertrouwd is en er toch iets anders, iets „opgewekts" en iets moderns van te maken. Daar door kreeg deze atlas een ander karak ter. De nadruk, welke tot voor een jaar of twintig op spoor- en water wegen vielen in de school-atlassen nog steeds Valt is hier gelegd op auto-wegen;en fietspaden, op het verkeer over den weg derhalve, dat zulk een enorme vlucht heeft geno men. Bovendien rijn deze kaarten bijgewerkt tot op een maand gele» den, zoodat de groote wijzigingen, welke zich in den laatsten tijd vol trokken men denke aan den ver snelden bruggebouw er duidelijk in tot uiting komen. Ze geven als het ware een illustratie van het moderne wegverkeer in ons land. En ze zullen daarom stellig niet alleen de trek kende jeugd, maar met minder de reizende ouderen interesseeren. De zorgvuldige opzet en uitvoe ring van dit werkje wordt nog geac centueerd door een „Overzicht van de Aardrijkskunde van Nederland", dat in beknopten vorm een schat van wetenswaardigheden geeft, welke vooral in dezen tijd de bijzondere belangstelling verdienen. Wanneer men deze gegevens bij de hand houdt, heeft men werkelijk een goede en gezonde basis van beoordeeling der moeilijkheden, welke door de crisis* omstandigheden zijn gerezen. Met deze uitgave van de firma Tonnema Cie heeft een „atlas" men zou geneigd zijn haar een fleuri ger benaming te gevenhaar intrede gedaan, die zonder eenigen twijfel niet met een zucht van opluchting na vervulde „leerplicht" zal worden dichtgeslagen, maar telkens weer met een zucht van verlangen naar vacantie, naar trekken, naar fietsen, naar reizen, naar alles door elkaar - zal worden opengedaan en bekeken, Het is een uitgave zooals terecht in het voorwoord wordt opgemerkt niet voor de school, maar voor het leven, Redactie „De Prins tournooy was een geheel gewijzigde indeeling der groepen noodig, alsmede een nieuw wed- strijdrooster. De twaalf landen zijn thans als volgt ingedeeld: Groep A: Britsch-Indië, Japan, Hongarije en Vereenigde Staten. Groep B: Duitschland, Denemarken, Spanje en Afghanistan. Groep C: Nederland, België, Frankrijk en Zwitserland. Uit groep A en B gaat de winnaar naar de halve eindwedstryden over, uit groep C de nummers 1 en 2. Het tournooi neemt 4 Augustus een aan vang met de wedstrijden NederlandBegië en FrankrijkZwitserland. 14 Augustus wordt de finale gespeeld. HET MEESTERTOURNOOI TE ZANDVOQRT, De 4e ronde van het internationale Schaak- tournooi is buitengewoon belangwekkend ge weest. Dr. Euwe won van Griinfeld, terwyl voor het eerst in dit tournooi een party afge broken moese worden, n.1. die tusschen Fine en Keres. Het totaal-resultaat is: Prof. Becker wint van Van Doesburg, Tartakower wint van Landau. Püns met Maroczy remise (na 51/, uur spelen); FineKeres afgebroken na60zetten; Dr. Euwe wint van Griinfelt. Bogoljubow wint van Spielmann. De stand na de 4e ronde isEuwe en Bogoljubow 3 p.Fine 2>/, (en een afgebroken partijBecker, Partakower en Maroczy, elk 2 p.; Keres 1'/, p. (en een afgebroken party v. Doesburg, Griinfelt, Landau en Spielmann elk 1>/, p. In de 5e ronde komen o.m. tegenover elkaar: FineEuwe. J Men heeft allerlei soorten van schaakmees ters, men heeft de melancholieke en de iro nische, de warmbloedige en de nuchtere, en dan heeft men byv. Meester Grünfeld, bijge naamd: de wandelende kartotheek. Er is geen opening of variant of hy weet ze. Gisteren kwam Fine nog by hem over z$n partij met Spielmann. Fine had namelyk die variant voor het eerst gespeeld. „O ja," zei Grünfeld, „dat is die variant en die hebben ze toen daar en daar ook gespeeld, ja het was me bekend". Als men zoo hoort van wandelende kartho- teek, dan stelt men zich zoo iemand mis schien voor als een uitgedroogd, taai schle miel, die geen woord spreekt en steeds maar in boeken zit te snuffelen naar nóg meer va rianten. Maar zoo iemand is Griinfeld niet, integendeel, het is een van de aangenaamste en gezelligste meesters. Zondag sleepte hij Prins van Schelfhout naar Maroczy en van deze weer naar Spiel mann, omdat hy ontdekt had, dat Prins zyn party tegen Prof. Spielman, omdat hij ont dekt had dat Prins zijn party tegen Prof. Becker te vroeg remise gegeven had, terwyl hij by doorspelen had kunnen winnen. Ja maar merkte men toen op, in uw party tegen Tartakower heeft U toch ook te vroeg remise gegeven. „Nee," antwoordde Grünfeld", dat lykt maar zoo. Hy had een geestige weerlegging, waarbij alle torens instonden en door de daar opvolgende afruil werd het geheid remise". Hy heeft toen de variant laten zien en het was zoo'n gek gezicht met die torens, dat men het uitschaterde van het lachen. „Zooiets fusie zelve kwam eerst een jaar later tot stand, maar reeds vanaf Maart 1933 werd over samenwerking tusschen Smuts en Hertzog en beider partygenooten onderhan deld. Zoo is de Vereenigde Centrale Partij tot stand gekomen, welker programma den na druk legt op den status van souvereine onaf hankelijkheid, gelyk Zuid-Afrika dien volgens ée Wet van 1934 heeft verworven. Het is deze Souvereine onafhankelykheid, die, al laat zy de feitelyke band met het Britsche Rijk on gerept, het hoofdmotief voor de nieuwe party is. Deze gaat niet in de richting van afschei ding, maar veeleer in die van eerbied en loyauteit ten opzichte van het Britsche Im perium. Dit alles, zoo sprak Smuts in die dagen, is nu dieper in de verschillende krin gen van ons volksleven geworteld dan tevoren; een fundamenteel sentiment gewor den, dat onaantastbaar is. De Regeeringsvorm van de Zuid-Afrikaan- sche Unie is een gematigde federatie, want weliswaar hebben de vier onderdeelen elk hun eigen vertegenwoordiging, die volgens een uitgebreid kiesrecht wordt gekozen, en staat naast dezen de vertegenwoordiger van den Qouverneur-Generaal der Kaapkolonie, doch de parlementen dezer vier provinciën behan delen slechts wat men zou kunnen noemen de provinciale aangelegenheden. Alles wat de wetgeving, het buitenlandsche beleid, da financiën, de weerbaarheden betreft, wordt door de Zuid-Afrikaansche Unie beslist. Het Parlement zetelt te Kaapstad, waar reeds tijdens het Engelsch beheer het Parlements gebouw werd gezet; het uitvoerend gezag fetelt te Pretoria, dat sedert het Hoog Ge rechtshof is gevestigd te Bloemfontein, waar zoodoende de oude rustige sfeer bewaard is gebleven. De Zuid-Afrikaansche Unie vormt thans onderdeelen van het groote Britsche Impe rium; het is een der vijf, en zeker niet het onbelangrijkste, Dominions. Er is in den loop der laatste kwarteeuw een groote verandering ingetreden in de verhouding, die tevoren tus schen Engeland en de Dominions, van welke Canada steeds het meest veeleischende is geweest, bestond. De eerste conferentie der Dominiale Premiers, die door de Zuid-Afri kaansche Unie en in haar naam door Botha, werd bijgewoond, was die van 1911; toen werd voor het eerst een uitgebreid en alle mogelijke geheime inlichtingen verschaffend overzicht van Engeland's internationale staatkunde aan de Dominions gegeven. Maar voorloopig lieten deze nog na de maatregelen te treffen, waardoor zij zich toen reeds een volledig aandeel in de zeggenschap omtrent het buitenlandsche beleid hadden kunnen ver werven. De oorlog, die Engeland's beroep op den steun der Dominions noodig maakte, ver anderde dit; veranderde het zoodanig, dat reeds in 1917 het Rijks-Oorlogskabinet in het leven werd geroepen, waaraan door vertegen woordigers der Dominions werd deelgenomen. Reeds ter conferentie van 1921 werd de vrij wel volledige interne onafhankelijkheid der Dominions erkend en in 1923 bevestigd. Maar vooral ter conferentie van 1926 is de •grondslag gelegd voor den band tusschen het Engelsche Moederland eenerzyds, de Domi nions anderszyds, ln de oogen van de eenen heeft verzwakt, van de anderen heeft ver sterkt. Verzwakt, wanneer men meende, dat slechts volkomen autoriteit van het Engel sche Moederland in alle rijkszaken de moge- lkheid zou scheppen tot handhaving van de eenheid. Versterkt, wanneer men zich stelt op het standpunt, dat al lang een band kan scheppen, die ook voor een ver verwijderde toekomst bindt. Met Canada heeft Zuid- Afrika behoord tot de Dominions, die on getwijfeld tengevolge van de geschiedenis van Zuid-Afrika het sterkst op de onaf hankelijke rechten van de Dominions nadruk hebben gelegd. Zuid-Afrika ziet zijn eigen toekomst voor zich, toekomst, die het zich niet denkt onafhankelyk van Engeland, maar waarin het eigen levensmogelykheden wil scheppen, die het afgescheiden wil houden van Engelsche politieke belangen. Vandaar, dat de Dominions aan het tractaat van Lo- carno niet meededen; vandaar, dat terzake van initiatieven op de Ontwapeningsconferen tie door Engeland overleg met de Dominions werd gepleegd; vandaar, dat Engeland terzake van het Pact van Vier noch ten aanzien van eenig belangrijk punt van buitenlandsch be leid stelling nam zonder met de Dominions te hebben overlegd. Wie zich nog herinnert het geestige „Van Dag tot Dag"-artikel van den onvergeteiyken Charles Boissevain in 1899 geschreven ter gelegenheid van het uitbreken van den Zuid-Afrikaansche oorlog, voorspel lende de ontbinding van het groote Britsche Rijk, komt tot de overtuiging, dat weliswaar de daarin gedane profetie niet tot verwezen lijking is gekomen, maar dat langs anderen weg de Engelsche overmacht in de deelen der wereld, die aan het begin dezer eeuw nog onverkort door Londen werden beheerscht, is ten einde gekomen. Wie had zoodanig resul taat bijkans binnen een kwarteeuw na den Vrede van Vereeniging kunnen verwachten! Ziet men wat de Zuid-Afrikaansche Unie van het oogenblik is, dan ziet men in haar een gebied van een totaal oppervlakte van 1millioen K.M.2, waarvan er 720.000 tot de Kaapkolonie, 260.000 tot den voormaligen Transvaal, 135.000 tot den voormaligen Oranje Vrijstaat en 90.000 tot Natal behooren, ter wyl het onder mandaat staande Duitsch Zuid- West Afrika alleen reeds een oppervlakte van 833.000 K.M.2 heeft. De Zuid-Amerikaansche Unie wordt bewoond door een totaal van 6 h 7 millioen inwoners, waarvan ruim 1% milL tot het blanke ras behooren; Duitsch Zuid- West Afrika door bijkans 200.000 inwoners en een blanke bevolking, die met 10 ia overeen te brengen. Gesteld, dat te eeniger tijd Rhodesia en de protectoraten van Bechuana- land, Basoetoland en Swazi en Nyassaland in het Noorden van Natal tot de Zuid-Afrikaan sche Unie zouden gaan behooren, dan zou deze omvatten een gebied dat by een toename tot 4 millioen K.M.2 zyn bevolking matiger zou zien stygen en in elk geval het zwarte ele ment zou zien toenemen. Ziet men naar de verhouding van blanken en zwarten, dan blijkt, dat in Natal, waar ook de Aziaten zijn, ht blanke element slechts l/10de deel der be volking uitmaakt; in den Oranje Vrijstaat is het met 60 het sterkst. Welke de juiste verhouding is tusschen het Hollandsche en het Engelsche element, is uiteraard niet zoo ge makkelijk vast te stellen, omdat hier niet uit sluitend de taal de overheerschende factor is, maar zelfs de Engelsche statistieken van een tiental jaren geleden gaven 40 Boeren tegen over 35 Engelschen toe, welke verhouding volgens sommige niet te geflatteerd is, wan neer men haar op 50 tegenover 25 stelt. Hoe dit zij, Zuid-Afrika is, tengevolge van den natuurlijken rykdom aan mineralen, bezig zich te ontwikkelen in geheel anderen zin dan de oude voortrekkers ook maar een oogenblik hebben kunnen denken. Zuid-Afrika is land van diamant en van goud, en van het laatste vooral, je relatief gesproken, het rykst pro- duceerende goudland ter wereld. Men stelle tegenover elkander het cyfer van ruim 100 millioen gulden in 1896 en dat van ruim 400 millioen in 1920, en men bedenke, dat 7 8 milliard gesteld wordt de waarde, die tusschen 1886 en 1919 aan den Zuid-Afrikaansche bodem is ontnomen. Daartegenover is de land- bouwvoortbrenging uiteraard niet in gelijke mate gestegen, al treft men ook hier een vermeerdering van de welvaart aan, die met de ontwikkeling van diamant- en goudindustrie verband houdt. Hierby komt nog, dat Zuid- Afrika kolen bevat voor de eigen industrie; dat de bodem koper en tin oplevert. En vooral dient niet vergeten te worden, dat de veeteelt van de Zuid-Afrikaansche Unie tot de belang rijkste der wereld behoort; dat, in het bijzon der in het zuidelyk gedeelte van de Kaap kolonie de fruitteelt bloeit en de wijnbouw een belangrijke tak vormt. Natal is bovendien een land, waar suikerriet, thee, kinine, tabak geplant kan worden. Was Kaapstad met het daarachter gelegen Zuid-Afrikaansche land eens de wisselplaats der schepen, het leeft thans een eigen leven, waarin het weliswaar niet geheel onafhankelijk is van de overige wereld wel land is dat tegenwoordig wel? maar waar in het richting geeft aan eigen bestemming. Van Kaapstad in het Zuiden tot aan de Limpopo-rivier in het Noorden, van Durban in het Oosten tot aan de Westelijke grenzen van de Kaapkolonie, ja, eigenlyk tot aan die van den Atlantischen Oceaan waait de vier* kleurige vlag, waarin het embleem van de Union Jack niet is vergeten. De strijd om deze vlag vormt op zichzelf een episode in het leven der Zuid-Afrikaansche Unie. Maar de kleuren van die vlag brengen in herinnering, dat het Nederlandsche initiatief den stoot heeft ge geven tot de eerste openlegging van Zuid- Afrika, en dat het de taaie volharding, vrij heidszin en geestkracht der voortrekkers van 1836 is geweest, die het wonder, dat de levens krachtige Zuid-Afrikaansche Unie in zich, sluit, heeft mogelyk gemaakt. Dat is een gedachte, die in 1936 met eer bied vervult tegenover de wilskrachtige man nen, vrouwen en kinderen van 1836. EINDE.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7