Callantsoog Breezand. Anna Paulowna. Wieringen Schagen Texel Schagen Ingezonden Marineberichten. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG i AUGUSTUS 1936 Gemeenteraad. Voor den Alkmaarschen Kantonrechter. Marktberichten. Nieuwe uitgaven PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 8 uur, Ds. M. van Wichen Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7.30 uur, de Heer Sevensma, van Amsterdam. KAMP V.V.O. Gedurende de zomermaanden heeft de Ver- eeniging voor Volksontwikkeling (V.V.O.), uit Amsterdam alhier een kamp opgeslagen. De werklooze leden met hun gezinnen kun nen om de beurt een week naar buiten, om in dit kamp te genieten van de zee en de frissche lucht. STRANDFEEST 1936. Het groote strandfeest, bestaande uit het maken van zandfiguren, zal Zondag 2 Aug. a.s. plaats vinden. Naar alle waarschijnlijk heid zal het fanfarecorps des middags een concert geven op het strand en om 5 uur in de muziektent. Wanneer het weer mede werkt zal het zeker een mooi feest worden. Politie. Verloren: een damestaschje m. inhoud. BURGERLIJKE STAND de maand Juli 1936. GEBOREN; Wilhelmus Petrus, z. v. A. C. de Wit en E. Klaver; Sjaak, z. v. Joh. de Wispelaere en C. H. Bouwens. OVERLEDEN: K. Hollander, 80 j.; E. van Beek, 87 j.; M. C. Noordstrand, 9 j.; P. Mooy, 58 j.; G. Wei, 57 j. ONDERTROUWD: G. ten Boekei en C. Kater. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: P. Zander, van Den Helder; E. M. J. Kooger, van Alkmaar. Vertrokken: J. Hollander, naar Den Hel der; L. Eikel, naar Amsterdam; Tr. Luikes Butter, naar Egmond-Binnen; L. J. Vlugt, naar Lisse; D. van Twuyver, naar Den Hel der; A. A. Kooyman, naar Anna Paulowna; J. Winjus, naar Vlissingen. PREEKBEURT, Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10.30 uur, samenkomst met verschillende sprekers. OUDE RIJWIELPLAATJES. Gooit Uw oude rijwielplaatjes niet weg. Bij het postkantoor vindt u een bus om ze in te werpen. De heer Van der Goes wil ze gaarne daarin in ontvangst nemen; de opbrengst wordt dan besteed voor t.b.c.-bestrijding. PREDIKBEURT. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur en 's middags 3.30 uur, de heer P. Boon. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Gijsbertus Theodorus, z. v. J. C. Duineveld en J. M. van Noort; Alexander, z. v. K, Kaag en A. S. Vogelenzang; Augus tus Hendrikus Joseph, z. v. A. M. J. Braam en S. M. Zwirs. ONDERTROUWD: J. J. van Kooten en M. M. Angevare; B. van Oudewater en E. Kou- wenberg. GETROUWD: J. Huiberts en E. Waiboer; N. Kaper en A. M. C. Heijligenberg. OVERLEDEN: S. Th. Kloprogge—Iburg, (50 jaar. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: A. A. KapiteijnKooy- jnan, van Callantsoog. Vertrokken: E. HuibertsWaiboer, n. Harenkarspel; A. M. C. KaperHeijligen berg, naar Zuid-Scharwoude. Politie. Verloren: een portemonnaie. HET PASTOORS-JUBILEUM. Het jubileum van Pastoor Van der Eem zal met een breed opgezet feest gevierd worden. Zoo wordt de Pastoor op den avond voor den jubileumdag, dus Vrijdag 14 Aug., feestelijk ingehaald van het Westeinde. Aan dezen intocht zullen versierde fietsen, ruiters en sportafd. luister bijzetten. De omgeving Van de Spoorbuurt, de zaal van den heer Paalder, waarin des Zaterdags receptie wordt gehouden, en het schoolplein, waarop het avondfeest is, worden versierd. Zangkoor, enz. repeteeren druk, kortom het belooft een grootsch feest te worden. PREDIKBEURTEN. Eed. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. A. G. Vorstman. Ger. Kerk. 's Morgens 10 uur, Leesdienst •s Avonds 7 uur, Ds. Van Vliet, van Sloot- dorp-Middenmeer. Hippolytushoef DE KERMIS. J.l. Donderdag is de Wieringer Kermis met goed weer begonnen en direct al gunstig inge zet, want er bewoog zich al veel publiek in Hippolytushoef's straten om van de diverse vermakelijkheden en dat z|jn er legio, te ge nieten. Er is geen plaats onbezet, terwijl in 't woonwagenkamp aan den Belterweg tot over daad van ramp nog een 5 0 tal woonwagens Staan. Geen wonder dus, dat 't aan straat muziek niet ontbreekt. HIJ MAAKTE EEN SLECHTE KERMIS. De vischhandelaar A. W. te Hippolytushoef welke in de hoofdstraat met zijn motorbak fiets een paar vrachtauto's, dacht te passeeren had buiten den waard gerekend en reed par does in de modezaak van den heer T. Takes, waarbfl 2 groote spiegelruiten het moesten totgelden.. AUTO-ONGEVAL. Toen Donderdagavond circa half negen de auto van den heer S. A. over den Betonweg zou rijden, had hij het ongeluk in niet onzachte aanraking met een van rechts komende D.K.W.- auto te komen. Deze laatste wagen werd nogal beschadigd, terwijl de inzittende dame mej. M. R. aan het hoofd geblesseerd werd en wel dusdanig, dat Dr. Becher, welke juist op de Wielerbaan vertoefde, geroepen werd ter verdere behandeling. Ook de auto van S. A. was eenigszins beschadigd. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Oosterland). Geen dienst Ned. Herv. Gem. (Westerland). Geen dienst Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) 's Middags 2.30 uur, de heer O. Deen. Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. Geen dienst Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 's Morgens 10 uur, Cand. van Eerden 's Middags 2.30 uur. Lezen. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 uur, Lezen. 's Middags 5 u., Cand. J. van Eerden. Tegenwoordig 8 leden. Voorzitter: Burgemeester Kolff. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.a. van de hoofdcommissie voor de normalisatie in Nederland een verzoek om subsidie, berekend naar 3 cent per inwoner. In verband met de slechte financieele toestand der gemeente wordt op voorstel van B. en W. hierop afwijzend beschikt. Gemeenterekening. Aangeboden worden de gemeenterekening dienst 1935 en de rekening der Zeegras-exploi tatie dienst 1935'36. Tot leden der commissie voor het nazien dezer rekeningen worden door den voorzitter aangewezen de heeren De Haan, Oden en M. Kooij. Reductie personeele belasting voor koffiehuizen e.d. Bij Gedeputeerde Staten bestaat bezwaar de verordening tot heffing van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting ter goedkeuring voor te dragen, zoolang de reductie op de perso neele belasting naar den grondslag huurwaarde voor koffiehuizen e.d. is teruggebracht in plaats van op 1/3 en 2/3 der huurwaarde. Pogingen om Gedeputeerde Staten tot ande re gedachten te brengen, hebben gefaald. Daarom wordt besloten een nieuwe verorde ning vast te stellen, waarbij met de geuite wenschen rekening is gehouden. Heffing vergoeding voor het ver- verstrekken van inlichtingen uit het bevolkingsregister. In verband met de nieuwe voorschriften om trent het aanleggen, inrichten en bijhouden van bevolkingsregisters wordt een verorde ning vastgesteld op de heffing en invordering van een vergoeding voor het verstrekken van inlichtingen of opgaven uit het bevolkingsre gister. Voordracht tot het verbeteren van straten. B. en W. deelen mede, dat, als gevolg van de steeds slechter wordende toestand der gemeen- tefinanciën de laatste jaren weinig is gedaan aan verbetering van straten; slechts met ge woon onderhoud en dan nog alleen in beperkte mate, is volstaan. Noodzakelijk moeten echter verbeterd worden: de Koningstraat, een ge deelte van de Elft en van de Kliftstraat. Raming in totaal 3160.Hiertoe wordt besloten. Voordracht tot aanvulling der al- gemeene politieverordening. In verband met het toenemende euvel, dat vuil en afval op allerlei willekeurige plaatsen, bij voorkeur in weggreppels, neergegooid wordt, in plaats dat het met de ophaaldienst van huisvuil wordt meegegeven, stellen B. en W. voor de politieverordening aan te vullen met een bepaling, waarbij de aansluiting van die perceelen, gelegen binnen den kring, waar het vuil geregeld wordt opgehaald, aan de op haaldienst van huisvuil, verplichtend wordt ge steld. Het voorstel wordt aangenomen. Verder worden vastgesteld een le en 2e sup- pletoire begrooting voor den dienst 1936. Instellen beroep tegen besluit Ge deputeerde Staten inzake beschik baarstelling gelden voor de oprich ting hulpgebouw bijzondere lagere school te Den Oever. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land is beslist, dat door de gemeente aan het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Na tionaal Onderwijs alhier alsnog moet worden uitgekeerd een bedrag van 12.333.50 ter zake van de kosten van stichting enz. van het hulp schoolgebouw te Den Oever, vermeerderd met rente, alsmede de huur van het terrein der hulpschool en van het Christelijk Tehuis voor Zuiderzee-arbeiders. Daar B. en W. noch de conclusies dier be slissingen, noch de overwegingen, die daaraan ten grondslag liggen, kunnen deelen, doch h.i. de gemeente het recht geheel aan haar zijde heeft, stellen zij voor hun op te dragen tegen die beschikking in beroep te gaan bij de Kroon. Nadat hierover van gedachten is gewisseld, wordt besloten in comité te gaan. Na heropening der vergadering wordt het voorstel van B. en W. tot het instellen van be roep met algemeene stemmen aangenomen. Rondvraag. De heeer Jn. Lont heeft vernomen, dat de plaatselijke veearts gedurende het verlof van den keuringsveearts voor de vleeschkeuring weer is gepasseerd. Als no. 1 is aangewezen de heer de Boer, terwijl de heer Hoedem'aker in de tweede plaats komt. De Voorzitter antwoordt, dat naar de oorzaak daarvan bij het Gemeentebestuur van Den Hel der is geïnformeerd. Ook heeft spr. nog eens gevraagd, hoe het komt, dat nog geen bespreking wordt gehou den over de gemeenschappelijke regeling in zake de vleeschkeuring. Hem is toen medege deeld, dat dit wacht op de kwestie van de destructor te Schagen. Hoewel daartegen is aangevoerd, dat het best afzonderlijk kan wor den behandeld, heeft spr. er verder niets van gehoord. Wethouder Bosker klaagt opnieuw over de weinige medewerking welke van de zijde van Den Helder wordt ondervonden en meent, dat de gemeente zich rechtstreeks tot Gedeputeer de Staten of de Regeering moet wenden. De Voorzitter zegt toe zich tot Gedeputeerde Staten te zullen wenden met verzoek zich met deze zaak te bemoeien. BURGERLIJKE STAND van 2330 Juli 1936. GEBOREN: Dina Agatha Maria, d. v. J. Lingerman en van E. Bontes. GEHUWD: P. Snerans en E. G. Koole; C. A. Beke en M. G. M. J. Brugemann. OVERLEDEN: F. Vader, 73 j,; C. A. Schou- en, 77 j. POLITIE. Gevonden: een schaap, een waterpas, een taschje. Verloren: een horloge, een geit. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was Donderdag j.l. vlug en duur; hoogste noteering 30 ets., in massa f 230Er was veel aangevoerd, en er waren liefhebbers voor. De handel in kalfkoeien was goed; hoogste noteering f 210.Voor geldekoeien waren ook wel koopers, deze handel was ook goed te noemen. Melkkoeien zjjn tegenwoordig duur. De handel in gras kalveren was aan den stuggen kant. Nuchtere kalveren vlug en duur. Oude slachtschapen f 18tot f 24.50; handel vlug en duur. Jonge vette schapen hoogste noteering f 23 vlug en duur. Magere schapen f 14 tot f 17. handel matig. Lammeren voor den slacht werden verkocht voor f 10.en f 13.—, dus het begin is er weer. De handel in paarden was goed. De handel in vette varkens idem; hoogste noteering 19 ets. In biggen was de handel matig. Zware biggen waren niet aangevoerd, de hoogste f 12. Schrammenhandel matig. Op de kippenmarkt was het zeer stil; over het geheel een beste handel. Dat gaat de goede kant uit. GEMEENTERAAD VAN SCHAGEN. Ingekomen goedkeuringen Ged. Staten be treffende reinigingsrechten, belasting op hon den, heffing leges, heffing opcenten gem. fondsbelasting, verkoop bouwterreinen, borg stelling gemeente-ontvanger, suppletoire be grootingen. Verslag Vleeschkeuringdienst. Proces-verbaal opname kas Gemeente ontvanger. Alles voor kennisgeving aangenomen. Mededeeling, dat de heer G. Bras niet accoord gaat met huurprijs terrein haven. De heer S c h o o r 1 vindt het jammer, dat de Raad in een vorige vergadering het voor stel van B. en W. betreffende het bedrag van 10 cent per m2 niet heeft aangenomen. Spr. ziet er in, dat de heer Bras elders een ter rein zal zoeken, waardoor deze inkomsten de gemeente voorbij gaan. Mededeeling voor kennisgeving aangeno men. Rapport Controle Eierveiling en toelichting der Commissie. De heer v. E r p is het niet eens met de wijze, waarop de Gemeente aan de koopers crediet verleent. Spr. wil dit doen ophouden. De gemeente heeft reeds stroppen gehad. De Voorzitter licht toe, dat het ten eenenmale onvermijdelijk is. Met de meeste voorzichtigheid wordt te werk gegaan. De heer S c h o o r 1 deelt mede, dat de Raad vertrouwen in deze commissie moet stellen. Wanneer bepaalde koopers het te las tig wordt gemaakt, zullen ze elders gaan veilen en doet dit schade aan onze eier veiling. Voor kennisgeving aangenomen. Vaststelling verordening heffing van ver goeding voor inlichtingen uit het bevolkings register. Geheven zal worden 5 cent per inlichting, per 100 4 ct., 50 3 ct., 1000 2 ct., en per 10.000 1 ct. per inlichting. Vastgesteld werd de verordening op lig- en kadegelden. De verordening tot heffing van havengelden kon, volgens Ged. Staten niet voor goedkeuring door de Kroon in aanmer king komen, aangezien kanaal en haven voor ieder kosteloos bevaarbaar moeten zijn. Het liggeld per reis en per ton laadver mogen bedraagt 1% cent. Dit kan ook per jaar worden betaald en zal alsdan per 50 ton laadvermogen of gedeelte daarvan 12.50 be dragen. Het kadegeld bedraagt 2% cent per m2. per dag of gedeelte daarvan. Aanbieding gemeente-rekening dienst 1935. Benoemd in de commissie tot nazien de heeren S. Stam, Joh. de Veer en D. Bijlsma. Als waarnemend Gemeente-ontvanger wordt benoemd de heer K. Holtrop, die tegelijkertijd de eed van zuivering en waarneming aflegt. Tot vertegenwoordiger der gemeente in de Comm. van Uitv. Vleeschkeuringsdienst wordt in de plaats van den heer J. Schout Pz., benoemd mr. Dr. J. A. Buiskool. Tot havenmeester wordt benoemd de heer N. Hoogschagen te Schagen, met 5 stemmen. Datum van indiensttreding 1 Sept. 1936. In verband met de op wachtgeldstelling van de onderwijzeres mej. P. A. Visser, wordt goedgevonden een oproeping te plaatsen voor sollicitanten naar de betrekking van onder wijzeres in nuttige handwerken aan de U.L.O.-school op een bezoldiging van 150. per jaar, hetgeen overeenkomt met onge veer 2.per lesuur. Voorstel tot overname van de Veldstraat en de Kanaalstraat. B. en W. stellen voor deze straten voor 1.per perceel over te nemen en daarna ze te voorzien van een teerdek; kosten be groot op 140. Vastgesteld wordt kohier straatbelasting met 6458.20, idem tonnen- en rioolbelasting 4330.idem hondenbelasting 843. Idem kohier Schoolgeld, Fransche cursus, met 209.39. Bij de rondvraag doet de heer v. Erp klach ten uitkomen omtrent de straten om de ha ven. Hoognoodig is verbetering gewenscht. De Voorzitter deelt mede, dat dit in Augustus zal gebeuren. Alsnog zal op spoed worden aangedrongen. Hierna sluiting. VLIEGMACHINES BRACHTEN EEN EERE-SALUUT. Onder zeer groote belangstelling werd hier gisterenmorgen omstreeks half twaalf het huwelijk voltrokken tusschen den officier van den Marine-Stoomvaartdienst Alexander Eve raars (Vliegkamp De Mok) en Mej. Alida Anna Coumou. Bizonder werd de aandacht op deze plechtigheid gevestigd doordat tijdens het verblijf van het echtpaar op het Raadhuis een drietal watervliegtuigen boven Den Burg circuleerde en een aantal zee-officieren in groot tenue verscheen, die na afloop van het huwelijk voor het Gemeentehuis een eere- wacht vormde. Een fotograaf was aanwezig om deze voor Texel ingewone plechtigheid op de gevoelige plaat vast te leggen. De Waat VAN DE FIETS GEVALLEN. Donderdag viel het ongeveer 9-jarig zoontje van den heer G. du Porto te De Waal in de dorpstraat met zijn fiets omver. Hij brak hierbij een zijner beenen. Nadat Dr. Vellenga van Den Burg het gebroken lichaamsdeel voorloopig had behandeld, is het knaapje Vrijdagmorgen naar Den Helder vervoerd om daar in een ziekenhuis verder behandeld te worden. BURGERLIJKE STAND van 25 t.m. 31 Juli 1936. GEBOREN: Dina, d. v. J. de Geest en G. Wassenaar; Cornelia, d. v. P. A. van 't Hoog en C. Vlaming; Sonja, d. v. C. Ellen en M. Lap. ONDERTROUWD: P. Plaatsman en E. A. G. Gleichmar. GEHUWD: A. Lagerveld en A. C. Zegers; E. L. J. Lap en P. Kerekes; A. Everaars en A. A. Coumou; C. J. Zoetelief en J. Wijbenga. OVERLEDEN: P. Maas, 85 j. POLITIE. Gevonden; 1 heerenfiets, 2 pr. schoenen, 1 Kodak-film, 1 tabakszakje, 1 pr. sportkou sen, 1 muts, 1 gouden broche, 1 zakmes, 1 vulpotlood, 1 armband, 1 fotoclip, 1 cein tuur, 1 boodschappentasch, 1 shawl. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10 u., Cand. J. de Groot, van Hilversum. Oosterend, n.m. 3 u., Cand. J. de Groot. Waal, v.m. 10.30 uur, Ds. van 't Hooft. Maandcollectie Den Hoorn, v.m. 10.30 u., Ds. Moen. De Cocksdorp, v.m. 10.30 uur, Ds. Salm Zuid-Eierland, n.m. 3.3 uur, Ds. Salm. De Koog, v.m. 9 uur, Ds. Salm. O u d e s c h i 1 d, v.m. 10 uur, Ds. Scholte Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Vis. Geref. Kerk. Den Burg, (Gebouw Fanfare) v.m. 10 uur Cand. Berger n.m. 7.30 uur, Ds. v. d. Leer. Öosterend. v.m. 10 u., Ds. v.d. Leer n.m. 3 uur, Cand. Berger. Gereformeerde Kerk (H.V.) Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 uur, de Heer Redert. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie, Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden). In de Heldersche Courant van 18 Juli is de bijlage no. 105, betrekking hebbende op de werkverschaffing, gepubliceerd en daarin stonden ook de steunbedragen, die volgens de rijksteunregeling kunnen worden verstrekt. Deze gegevens zijn niet onwaar, maar tusschen kunnen en werkelijk ontvangen ligt nogal eenig verschil. Er staat in dat voor een gezin zonder kinderen wordt uitgetrokken f 13.32 en dubbel uitgetrokken 12,33, maar de wer kelijke uitkeering is 11.en 10.Als iemand 13.32 zou ontvangen, dan heeft hij een huurbijslag van 3.32, dan moet hij in een huis van 6.50 huur wonen. De uitkeering is als volgt: Gezin zonder kinderen, uitgetrokken 11,dubbel uitgetrokken 10,en als ge een huis bewoond boven de drie gulden huur, dan wordt het huurbedrag, dat men meer verwoond dan drie gulden, voor 2/3 bij 't steunbedrag gegeven. Als men een huis bewoont van 4.50, dan wordt er 2/3 van 1.50, is één gld. huurtoe- slag gegeven. Circa 80 van de werkloozen woont in huizen van 3 of daar beneden, dus komen niet voor huurbijslag in aanmerking. De aandachtige lezer zal ook het groote verschil in den kinderbijslag wel gezien heb ben. Voorbeeld: Gezin zonder kinderen (dubbel uitgetrokken) 10,mag 2.33 1,56 0,85 1 kind 11,20 II II 2 kinderen 12,40 II II s 13,49 II 1,16 4 13,72 II 0.93 5 I» 13,96 II 0.79 G 1» 14,25 II 0,71 7 II 14,45 0,63 8 14,67 II 0,58 9 99 14,86 II 0,54 10 I 15.10 II 0,51 huurbijslag ontvangen. per kind, geen huurbijslag. Voor den landarbeider is dit één gld. minder. Uit bovenstaande ziet men, dat tot 2 kin deren huurtoeslag wordt verstrekt en 1.20 per kind en daarboven bestaat geen huur toeslag meer. Gezinnen zonder kinderen, die in een kleine woning kunnen wonen, krijgen hun toeslag en de groote gezinnen, die een groote en ruime woning noodig hebben, krij gen geen toeslag. Mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de plaatsing. Voorz. Centr. Bond van Transp. Arb. R. BOOGAARD, iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilometer per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen I Vrijdag 31 Juli. Dat liep erger in de papieren. De chauffeur, in dienst van het Hoogheem raad, Lourens de V. uit Wieringen, is blijk baar ook geen bijzonder voorzichtige rijder en had op 5 Mei te Winkel de rol gespeeld van 'n koe in de porceleinwinkel. Althans had hq met zijn grove vrachtauto 'n tenger en onschuldige driewielde bakfiets van den boter-, melk-, eieren- en kaasboer Kees Schoen, die heelemaal tegen het Hoogheemraad monster niet concurreeren kon, 'n leelijke duw toege bracht en waren bovendien 'n aantal eieren en flesschen met melk verloren gegaan. De schade bedroeg in totaal 12 gulden en 'n kwartje. Meneer de Vries, allerminst 'n salon verschijning erkende absoluut geen schuld en schreef deze toe aan den groentenboer de Bruin, die juist op het critieke moment zijn paard had omgehaald. Enfin, Loutje speelde het niet klaar met zijn verweer en werd veroordeeld tot f 8 boete of 4 dagen plus vergoeding van de toege brachte schade, die misschien wel op rekening van de Ingelanden zal worden gekalkt, we kennen dat „afschuif systeem" wel. Luit. ter zee le kl. J. A. Grauw, zoomede luits. ter zee 2e kl. H. A. W. Goossens en J. B. Reiche, aan wie vergund is uit Oost-Indië naar Nederland terug te keeren, zijn 22 Juli met het s.s. Johan de Witt van Batavia ver trokken. De luit. ter zee der le kl. H. J. Suermondt en J. S. Bax, uit Oost-Indië in Nederland te ruggekeerd, zijn ter beschiking gesteld. De kap.-luit. ter zee P. J. Feteris, aangewe zen voor den diens in Oost-Indië, zal zijn be stemming volgen per m.s. Johan de Witt, dat 9 Sept. van Amsterdam zal vertrekken. Bevordering Geslaagd voor hoogeren rang. Bootslieden J. Dekker en H. A. Scheuller 23 Juli 1936 voor schipper. Sergt. macht. C. B. Jansen 23 Juli voor maj. machinist. Kwartiermeesters H. J. G. Gruts en A. J. Legerstee 24 Juli voor bootsman. Marinier 2e kl. A. F. Keet 1 April 1936 tot mar. le kl. Overleden in Nederl.-Indië. Marn. le kl. L. Wattel, 24 Juli 1936. Overleden in Nederland. Sergt. macht. H. W. Baanstra, 29 Juli 1936. Met ontslag uit den Zeedienst. Marn. le kl. H. den Besten, 28 Aug. 1936.. Marn. le kl. D. Vergunst, 16 Sept. 1936. Marn. le kl. J. Ippel, 2 Sept. 1936. Marn. 2e kl. J. v. d. Werf, 16 Sept. 1936. Marn 3e kl. C. A. Dielemans, 16 Sept. 1936. Marn. 3e kl. P. H. Hoppenbrouwers, 11 Sept. Korporaal macht. K. J. J. Jongepier, 1 Aug. Marn. 3e kl. K. Oosterwijk, 1 Aug. 1936. Marn. le kl. F. D. Landzaat, 1 Aug. 1936. In Nederland uit Nederl.-Indië aangekomen: Korp. monteur A. Kant, Matroos le kl. M. Douma, Marns. le kl. D. Vergunst, J. Ippel, Marn. 2e kl. J. v. d. Werf en Marn. 3e kl. C. A. Dielemans, 21 Juli per m.s. „Sibajak" uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd. Aanwijzing thuisvaren ingetrokken van: Korpl. monteur J. J. H. Walbeek, 8 Juli '36 per m.s. ,,J. van Oldenbarnevelt". Overplaatsingen. Maj. macht. L. A. Suurmond van Z 7 naar D. Aukes, 27 Aug. 1936. Maj. macht. A. H. Wassenaar van D. Aukes naar wachtschip Vlissingen, 27 Aug. 1936. Maj. macht. F. A. Boerman van Schorpioen naar Z 7, 26 Aug. 1936. Sergt. d. marns. A. J. Looysen van Afd. Marns. Rotterdam naar wachtschip Vlissingen 31 Juli 1936. Maj. vltmr. (M) J. Noors van de Mok, 4 Aug. 1936 tewerkstelling bij de N. V. Ned. Vliegt.-fabriek te Amsterdam ingetrokken. Korpl. vltmr. (M) H. K. Maagdeleijn van de Mok naar Kaz. A'dam, 6 Aug. 1936. Korpl. vltmr. (M) J. W. van Ee van de Mok naar Kaz. A'dam, 6 Aug. 1936. Op datum tewerkgesteld bij de K. L. M. te Schiphol. Kwartiermeester G. P. Koning van Schor pioen naar O.Z.D. 27 Juli 1936. Korp. schrijver J. A. Verboom van Kaz. Willemsoord naar wachtschip Willemsoord, 1 Augustus 1936. Korporaal monteur A. Kant van wachtschip Willemsoord naar O. Z. D., 2 Sept. 1936. Marn. le kl. H. M. Lokken van van Meer- lant naar wachtschip Willemsoord, 28 Juli '36 en van wachtschip Willemsoord naar Nautilus 28 Aug. 1936. Onder intrekking der bevolen overplaatsing op 28 Juli naar den O.Z.D. Marn. le kl. T. J. Dijkstra van Nautilus naar wachtschip Willemsoord, 2 Sept. 1936. Marn. le kl. K. Schroevers, van wachtschip Vlissingen. Bevolen overplaatsing op 1 Aug. 1936 naar Hr. Ms. „Hydra" ingetrokken. Marn. le kl. P. M. Sjardijn van Wachtschip Vliss. naar Hydra, 1 Aug. 1936. Marn. le kl. B. F. Lam, van Kaz. A'dam naar Kaz. W.öord, 28 Juli 1936. Marn. le kl. P. G. Muller, van Kaz. A'dam naar Schorpioen, 28 Juli 1936. Marn. le kl. C. J. Opzitter van Kaz. A'dam naar de Mok, 28 Juli 1936. Marn. le kl. L. M. van Hese, van Kazerne A'dam naar van Speyk, 28 Juli 1936. Marn. le kl. J. M. van Dijk, van Kaz. A'dam naar O.Z.D., 28 Juli 1936. Marn. le kl. P. Spiekman van Kaz. A'dam naar O.Z.D. 1936. Matroos le kl. A. J. v. Willigenburg van Kaz. A'dam naar Wachtschip W.oord, 28 Juli. Matroos le kl. P. J. Bronsaer, van Kaz. A'dam naar Wachtschip W'oord, 28 Juli 1936. Matroos le kl. H. J. Maes van O. Z. D. Bevolen overplaatsing op 11 Aug. 1936 naar Hr. Ms. „van Speyk" ingetrokken. Leerl. o. o. vlieger J. J. A. F. Vermeulen van de Kooy naar de Mok, 27 Juli 1936. Leerl. o. o. vlieger C. van der Plas, van de Kooy naar de Mok, 27 Juli 1936. Stokers 2e kl. G. L. Neve, H. H. Flens, A. A. Wensink, Stokers 3e kl. H. de Groot, E. P. M. Wentink, D. van Oprjnen, J. G. Visser, J. A. Nagel, J. C. Zabel, M. Hogenbirk, P. Hey- stek van Gelderland naar wachtschip Willems oord, 14 Augustus 1936. Stoker olieman F. Augustjjn, Stokers le kl. K. J. T. Klaus, C. Verboom, H. M. Elders, H. Essenberg, W. van der Schley, A. Keste- loo, P. J. v. Dierendonck, Stokers 2e kl. L. Bogert, J. v. Donkelaar, K. Beukenkamp, C. Dirkzwager, J. M. A. Kreekels, A. H. W. van der Kley, D. Wichard, G. van de Kolk, L. Vijf winkel, J. T. Martens, Stoker 3e kl. F. J. Rosier van Hertog Hendrik naar wachtschip W'oord, 4 Sept. 1936. Stokers 2e kl. J. Visser en M. Verhoeven van Nautilus naar wachtschip W'oord, 4 Sept. Stokers le kl. J. J. M. Kok, G. W. Hüfken, H. J. Brouwer van Z 7 naar Schorpioen, 26 Augustus 1936. Stoker le kL A. J. Lere van Z 8 naar Z 7 26 Augustus 1936. Stokers 3e kl. T. de Jong, J. A. de Jong, J. M. van Strien, G. Kleiman, H. J. Koetsier, J. C. B. Kok, C. Kroon, G. J. Jansen, W. J. P. Huijbregtse, P. v. d. Kreeke, A. C. den Iseger, G. Poldervaart, J. C. van Reijn, A. Reijg- wart, J. C. Minderhoud, J. H. A. André, W. Bohle van v. Speyk naar Gelderland, 14 Aug. Stoker 3e kl. P. van Dee, H. Geerdink, J. A. van Eijk, G. A. Dijkstra, M. Schouten, G. Zabel, L. J. van Walraven, W. de Vries, R. Spijker, D. P. v. d. Sluys, D. Schouten, M. H. Vial, H. v. d. Linden, A. F. Rozenhart, A. Rijksen, J. W. Uldink, A. Pluymers, S. Niël, J. v. d. Nadort, T. H. Keizer, G. Hofman, M. Hendriks, N. J. Hager, J. H. Gerritsen van v. Speyk naar Hertog Hendrik, 4 Sept. 1936. Stokers 3e kl. J. L. Ritman, J. J. v. Reijsin- gen van v. Speyk naar Nautilus, 17 Aug. '36. Stokers 3e kl. J. Mazereeuw, N. Meyer, van v. Speyk naar Schorpioen, 26 Aurg. 1936. Stoker 3e kl. H. van der Tas, J. de Man van v. Speyk naar Z 7, 26 Augustus 1936. Stoker 3e kl. H. M. Tuurenhout van v. Speyk naar Z 8, 26 Augustus 1936. Stoker 3e kl. D. Visser van v. Speyk naar Stoker 3e kl. D. Visser van v. Sepyk naar Stoker 3e kl. F. J. Rosier, van Gelderland naar Wachtschip Willemsoord, 14 Aug. '36. ALKMAAR, 31 JuU. Kaasmarkt. Aangevoerd 64 stapels, wegen de 134,000 kg. Fabriekskaas: kleine 20.50. Boerenkaas: kleine 18 en commissie 2L Alles met rijksmerk. Handel stug. ALKMAAR, 31 JuU. Graanmarkt. Aangevoerd. 192 hl als: 3 hl voertawe 6.25.; 28 hl gerst chev. 6.256.50; 95 hl haver 6.757.75; 23 hl boonen, w.o.: bruine 1014, citroen 17, duiven 8 en witte boonen 1213; 31 hl karwijzaad 18.80, 2e s. 13.50; 2 hl blauwmaaanzaad 6.70; 10 hl erwten, w.o. groene (kleine) 8, Alles per 100 kg. Handel goed. AMSTERDAM, 31 Juli. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveran derd. De aanvoer bedroeg 102,000 kg. BROEK OP LANGENDIJK, 31 Juli. 20,000 kg aardappelen: bonken 1.501.60, drielingen 1.50; 48,000 kg roode kool 1 1.50; 4100 kg gele kool 1.30—2.20; 6100 kg vroege witte kool 1.20 en 20 stuks bloemkool 13.80. NOORDSCHARWOUDE, 31 Juli. 22,400 kg aardappelen: Schotsche muizen 2.60 en drielingen 1.50; 19,000 kg zilver uien: zilver 3.60—4.30 en drielingen 3.90 4; 5000 kg gele uien: uien 7080 cent; gele nep 4.404.90, drielingen 2.603.20 en uien 3.10; 1150 kg bieten 11.30; 3900 kg spercieboonen 6.207.40; 1200 kg tuin- boonen 2.302.70; 3700 kg roode kool 1 1.10; 2900 kg gele kool f 1.20—1.50 en 17,200 kg witte kool 11.50, alles per 100 kg. EierveUing Schagen. 30 Juli. Aangevoerd 53,000 kippeneieren} 54—56 kg 3.00—3.05, 56—58 kg 3.15— 3.20, 58—60 kg 3.15—3.25, 60—62 kg 3.15 —3.40, 62—65 kg 3.35—3.75; 1500 eenden eieren 2.202.45, per 100 stuks. Heldersche Eierveiling. 30 Juli. Aangeveord 20,000 kippeneieren} 52—54 kg 2.70—2.85, 55—57 kg 3.20— 3.40, 58—60 kg 3.30—3.60, 61—63 kg 3.40 3.70, 6470 kg 3.603.80, kleine eieren 2.40; 110 eendeneieren 2.502.60. Verschenen bij N.V. „Servire" te Den Haag} „Meisjesstudenten in Parijs", daar Nan van Blaricum. Roman Voor oudere meisjes is de ondertitel en inderdaad bevat het boek veel romantische dingen, zooals die kunnen voor komen in het leven van meisjesstudenten. Dat de plaats van studie Parijs is, verhoogt de bekoorlijkheid van haar studietijd niet weinig en de schrijfster schildert ons de stad met een verve, waaruit haar eigen liefde voor Parijs duidelijk blijkt. Ook 't leven en gewoonten der studenten aan de Sorbonne zijn haar blijkbaar niet vreemd, al krijgen wij af en toe wel eens een erg luchtigen indruk van examineeren, maar dat is misschien typisch Fransch. Otto van Tussenbroek zorgde voor een kleurige, maar leelijke omslagteekening en enkele crayon-illustraties. Prijs ing. 2.25, geb. 2.90. Verschenen in de Jeugdbibliotheek der drukkerij Helmond: No. 60: „Het Japansche Zwaard", een spannend verhaal voor jongens door A. Witzenburg. Het verhaal van een kamp van twee vrienden, een verdachte vreemdeling, die een dief schijnt, doch later een detective blijkt, een kostbaar zwaard en een kostbare parel, nachtelijke overvallen, een achtervolging en een bevredigend slot, alles vlot geïllustreerd door Ko Koster. Prijs ing. 0.25. Bij dezelfde verscheen in de geïll. Meisjes bibliotheek No. 41: „S. O. S.", een boek voor jonge meisjes door Anny Hulsmans, het ver haal van een meisje, dat een baantje zoekt, na lang zoeken wat vindt, na een poosje weer ontslagen wordt, sukkelt van het een naar het andere, maar tenslotte toch een prettige vaste betrekking krijgt. Frans Mandos Tzn. zorgde voor minder of meer geslaagde illustraties. Verschenen b|j de Uitgevers M|j. Holland te Amsterdam De 7de druk van „Begin" door Diet Kra mer, het prachtige frissche boek voor de rij pere jeugd en over de rijpere jeugd, voorna melijk over nog onevenwichtige, zoekende meisjes. Het feit, dat dit boek in een paar jaren zes herdrukken beleefde, is al aanbeve ling genoeg. Ook volwassenen hebben het met veel genoegen gelezen en we hopen, dat nog veel volwassenen het zullen lezen om zelf een helderder inzicht te krijgen in de moeilijkhe den van de jeugd. Een Handelsadresboek voor Noord-Holland. Bij de Drukkerij „Ons Blad" te Alkmaar (Hof 6) is verschenen het „Handelsadresboek voor Noord-Holland boven 't IJ" en het is met genoegen, dat w|j op deze uitgave de aandacht mogen vestigen. Men vindt hierin de adressen van alle zaken in het genoemde deel van Nederland en dat zoo volledig als mogelqk is. Het aantal adressen is niet min der van 25.000, welke verdeeld zijn over een 622 pagina's. Het boek is keurig gedrukt en maakt met z'n handig formaat, dat den bezitter in de gelegenheid stelt het mee in z'n zak te ne men, een uitstekenden indruk. Een boek, dat z|jn weg wel zal vinden en dat voor den Noord-Hollandschen zakenman zoo niet onmisbaar, dan toch een groot ge mak beteekent. „Is Wereldvrede mogelijk?", een actueele beschouwing uit verzamelde gegeven en op wekking tot deelname aan georganiseerd op« treden door C. L. Koster, Uitg. N.V. Zeeuw- sche Uitgev. Mij., St. Jacobstraat 31, Vlis singen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11