PAG. 4 ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1936 T JUTTERT.ie Engelands kroon verliest een steen. SUIKER AES VOEDINGSMIDDEL. Bederfwerende eigenschappen. Menigmaal wordt de voorliefde van kin deren voor zoetigheid beschouwd als snoep lust, terwijl het in de meeste gevallen niet anders is dan de behoefte van het groeien de organisme aan suiker. Inderdaad vindt men in suiker waardevolle bestanddeelen, die het lichaam kracht en warmte toevoe ren en deze opbouwstoffen mogen het kin derlijke organisme niet onthouden worden. Een verstandige moeder zal haar kinde ren naast de onmisbare minerale zouten en vitaminen-rijke groenten ,vruchten en an dere voedingsmiddelen tevens gerechten geven, waaraan rijkelijk suiker wordt toe gevoegd. Reeds lang is op wetenschappelijke wijze de meening weerlegt, dat suiker aan het lichaam en wel in het bijzonder aan het gebit en het beenderstelsel kalk zou ont trekken. Bij een normale voedingswijze neemt de mensch genoeg kalk op door groente en andere voedingsmiddelen, zoodat suiker zonder het minste bezwaar gebruikt kan worden, tenzij de arts het in verband met bepaalde ziektetoestanden verboden heeft. Voor de huisvrouw heeft suiker, vooral in deze maanden van het conserveeren van vruchten en sappen een groote beteekenis. Suiker heeft een bederfwerende werking en voorkomt het gistingsproces. Men kan dit zelfs reeds waarnemen bij melk. Voegt men bij het koken een dessertlepel suiker op 1 L. toe, dan zal de melk op warme dagen langer frisch blijven. Geconserveerde vruchten, waaraan meer dan 60 pet. suiker is toegevoegd, beder ven zelfs niet, indien men ze niet afgeslo ten bewaart. Men rekent op vruchtenmar melade, die toch veelal maanden bewaard wordt, 55 pet. suiker en bij gelei 60 pet. Eenvoudige soorten jam, die voor onmid dellijk gebruik bestemd zijn, vragen niet meer dan 2540 pet. suiker. Van groot belang is het om bij het in maken een zeer goede kwaliteit suiker te gebruiken, wil men althans niet de kans loopen, dat een of ander, ondanks alle voorzorgen toch mislukt, waardoor de zui nigheid de wijsheid zou bedriegen, omdat goedkoop duurkoop zou blijken te zijn. WENKEN VOOR DE WARME DAGEN. Boter blijft goed op warme dagen, wan neer men ze met koud water kneedt en in een steenen pot bewaart, afgedekt met een in zout water gedrenkte doek. Is boter ietwat ranzig, dan kneedt men ze met water, waaraan een weinig dubbel- koolzure soda is toegevoegd, b.v. 1 thee lepel op 1 liter water. Melk wordt niet zoo spoedig zuur, in dien men op 1 liter een dessertlepel suiker toevoegt. Met vochtig weer is het zout in de vaat jes moeilijk uit te strooien. Men voorkomt dit door er enkele rijstkorrels in te doen, die de vochtdeelen opnemen. In de keuken kan men zout op de vol gende wijze drooghouden. Men legt onder in den zoutpot een vel vloeipapier, waar door het vocht geabsorbeerd wordt en het zout droog blijft. ZELFS ROZEN WORDEN GECONSERVEERD. Rozenwater is, zooals bekend is, in de keuken een hulpmiddel, dat bij de bereiding van sommige soorten gebak en marsepein onmisbaar is. Men kan het op de volgende wijze zelf bereiden: Men kiest bij voorkeur de blaadjes van roode rozen en vult hiermede een flesch met wijden hals, voor ongeveer 13 en voegt er 2/3 wijngeest van 100 bij, waar na men de flesch kurkt en meerdere we ken in de zon plaatst. Na dien tijd wordt de vloeistof door fil- treerpapier van de rozenblaadjes geschei den en de heerlijk geurende essence over kleine fleschjes verdeeld, die goed afge sloten, bewaard worden. Men behoeft slechts enkele druppels van dit fijne reuk water te gebruiken om een aangename geur te verspreiden. Voor keukengebruik heeft men 812 druppels noodig op 1 liter water. AFKOELEN ZONDER IJS. Wanneer men moeilijk ijs kan bekomen, most men de chemie te hulp roepen en 375 gr. ammoniak in kristalletjes oplossen in l!i liter regenwater. In deze vloeistof kan men verschillende flesschen of kannen plaatsen, waardoor de inhoud heerlijk koel wordt. Na het gebruik kan men de oplos sing laten verdampen en daarna tot 12 maal toe opnieuw oplossen en gebruiken koele dranken te yerkrjjgejK_ „Heb je al wat van je zoon op de Uni versiteit gehoord? Ik verneem, dat je zeer bezorgd ben." „Ja, maar hg maakt het lichamelijk op perbest. Ik heb indirect nieuws van 'm gekegen. Van de Bank, dat z'n saldo vol komen uitgeput is..." EDEN ALS MODE-VOORBEELD. In geheel Noorwegen maakt men zich grappig over een inval van een der eleganste kleermakers van Oslo, die zoo juist een heeren-mode-prospectus uitgaf onder den titel: „Kleedt u zooals Eden zich kleedt." De clou van het prospectus is de afbeel ding van een zeer elegant heeren-costuum uit donkerblauwe stof, dat „Eden-combi natie" genoemd wordt. De Prins van Wales, de tegenwoordige koning van Engeland, is dus schijnbaar niet meer de elegantste man ter wereld. In zijn plaats is getreden de Engelsche Minister van Buitenlandsche Zaken, die misschien met behulp van den kleermaker nog wel eens „onsterfelijk" wordtI LAWAAI OP GRAMOFOONPLATEN. Wat men in zijn wanhoop al niet be denkt, bewijst het geval van een Engelsch echtpaar, welks leven totaal vergald werd door het eindelooze gekakel en rumoer van een stel kippen, dat in hun buurt gehuis vest was. Toen al hun geprotesteer bij de buren niets hielp, gingen ze ten einde raad naar een gramofoonplatenhandel en gaven daar aan een bediende opdracht, met het noodige materiaal bij hen thuis te* komen en voor' het open raam een gramofoon- opname van het hanengekraai en het kip- pengekakel te maken. Vervolgens dienden zij een klacht in bij het gerecht, waarbij de gramofoonplaat diende als onweerleg baar bewijsstuk. Bij de behandeling van deze origineele zaak was de rechter on middellijk bereid, de gramofoonplaat als bewijsstuk te aanvaarden. Aanvankelijk was de uitwerking echter geheel tegen overgesteld aan wat zij ervan verwacht hadden. Tot de rechter zich de plaat liet voorspelen, kwam het gekakel er zoo zwak uit, dat hij hoofdschuddend opmerkte: „Van dat geluid zou ik zeker niet nerveus worden." Gelukkig had de verdediger van het echtpaar direct een behoorlijk argument bij de hand. Hij zei; „Ja zeker, maar u hebt met een veel te zachte naald gespeeld!" Hij liep naar de gramofoon toe, verwis selde de zachte naald voor een normale en bracht de schijf weer in beweging. En daar klonk een heidensch spektakel door de rechtzaal, dat hooren en zien verging. Ook de rechter werd er door tot vertwijfeling gebracht, hetgeen het voor de klagers ge- wenschte gevolg had, dat zij in het gelijk werden gesteld. De kippenhouders moesten hun liefhebberij maar elders gaan bot vieren; bij rechterlijk vonnis werd hun ge last, de rumoerige kippenbende op te rui men. Laat dus niemand meer iets kwaads zeggen van de gramofoon! DE DOODELIJKE KUS. De Amerikaansche cowboy, Frank Ras- con, uit Arizona, werd ter dood veroor deeld en dezer dagen werd het vonnis door middel van gifgas ten uitvoer gebracht. Toen men na de executie het lijk uit de gaskamer bracht, stortte de weduwe van den man zich op het lijk en kustte het op den mond. Enkele minuten later zakte de vrouw bewusteloos in elkaar en stierf kort daarop. Een onmiddellijk ingesteld onder zoek wees uit, dat de vrouw, toen zij haar gestorven man dezen afscheidskus gaf, een geringe hoeveelheid moet hebben inge ademd, dat zich nog in den mond van den doode bevond. De uitwerking was nog sterk genoeg om ook bij haar den dood te vstoeyezaken. DE VERLATEN KOPERSTAD. In Britseh-Columbia, niet ver van de Amerikaansche grens, worden in het jaar 1891 lagen goudhoudend koper ontdekt. Onmiddellijk stortte zich een golf van goudzoekers over deze in het hart van de Rocky Mountains gelegen streken uit en werd er een aanvang gemaakt met de ont ginning van de ertshoudende aardlagen, die inderdaad zeer loonend bleken te zijn. In het centrum van de door 100.000 goud delvers bewoonde streek werd een stad gesticht, die men den naam Phoenix gaf. Het duurde niet lang, of er verrees een kerk, de tempel van een bepaalde secte, terwijl er natuurlijk ook luxe-hotels en danslokalen werden gebouwd. Uit hout ge bouwde huizen vulden lange straten, ruime avenu's. Tot burgemeester van deze stad werd een voormalig goudzoeker gekozen, die in korten tijd een rijk man geworden was. Vol naijver sloegen de Amerikaansche trappers, die op de berghelling aan de overzijde van de grens woonden, deze plot seling opkomende welvaart gade. Het uit breken van den wereldoorlog droeg er het zijne toe bij, deze snelle ontwikkelings- vlucht nog op te voeren. Voor den oorlog immers was koper, veel koper noodig en de prijzen van dit metaal stegen dan ook enorm, kwamen bijna zelfs zoo hoog als die van het zilver. In die jaren leefde men in Phoenix in weelde en overvloed. Tot de vrede aan de oorlogsspeculaties een einde maakte. Het koper viel beduidend in prijs, de onderne mers konden de exploitatie van hun uit de krachten gegroeide bedrijven, die in de jaren van hoogconjunctuur met koortsach tige haast waren uitgebreid, niet meer loo nend maken. Tal van mijnen moesten ge sloten worden en de eens zoo benijde ge lukzoekers trokken bij honderden de stad uit. Thans is Phoenix een doode stad. De in allerijl opgetrokken huizend vallen reeds thans in puin. Het gras woekert tusschen de straatsteenen en het oerwoud heeft reeds weer de grenzen van dit kortston dig weeldeverblijf bereikt, 's Nachts sluipt het wild door de uitgestorven straten. Eén enkel mensch is de stad trouw gebleven. Het is een oude bergbewoner, die onwan kelbaar vasthoudt aan het geloof, dat eens de tijd komen zal, dat Phoenix, evenals eertijds zijn legendarische naamgenoot, in nieuwen glans uit puin en asch zal her rijzen. Zuid-Ier land op weg iiaaj- zijn onafhankelijkheid. De Valera's nieuwe grondwet. Wanneer de wenschen van den Ierschen Minister-president De Valera in vervulling gaan, zal de Iersche Vrijstaat nog vóór het einde van het jaar 1936 een nieuwe grond wet bezitten, welke de algeheele losmaking van het Britsche Imperium zal beteekenen. In Ierland zal dan geen plaats meer zijn voor den Gouverneur-Generaal, die zooals in alle andere Engelsche Dominions het Britsche Imperium vertegenwoordigt. Ja, het ia zelfs niet uitgesloten, dat de Iersche Vrijstaat om zijn nieuw verworven sou- vereiniteit te onderstreepen, een eigen staatshoofd zal aanstellen. Dat zou alzoo zijn het einde van de in het jaar 1801 met Engeland overeengekomen unie, waartegen de Iersche Nationalisten sedert jaar en dag strijden. Minstens sedert de 17e eeuw toonen de Ieren nu reeds hun antipathie tegenover de Engelsche overheersching. Toen Karei II aanving de Iersche economie geheel te wurgen, daar hij het eiland van den handel met de Engelsche kolonie uitsloot, en de Iersch vee-uitvoer naar Engeland verbood, en de schaapherders dwong hun wol, ue beste in Europa, slechts aan Engeland te verkoopen, en toen tenslotte de Iersche Katholieken om hun geloof getergd en gemarteld werden, kwam het tot een volledige breuk, welke onherstelbaar schijnt. Toen op 1 Januari 1801, op grond van de Unieacte het „Vereenigd Koninkrijk van Groot-Brittannië en Ierland" in het leven werd geroepen, was dat niet meer dan een kunstmatig verworven constructie, waarin de Iersche Nationalisten nooit kon den toestemmen en waarmede zij nooit accoord zijn gegaan. De periode van den tweestrijd. Gladstone was de eerste, die poogde een verzoening met de Ieren tot stand te brengen. Hij beperkte in het jaar 1870 door zijn Landbill de bevoegdheid der grondbezitters tegenover de Iersche pachters. De onbescheiden eischen, welke de Engelsche heeren zich dorsten veroor loven tegenover de pachters, trachtte hg redelijker te maken. In 1886 en in 18s, beijverde hij zich een Home Rule-Biii het Lagerhuis te krijgen, waardoor Ieren een zekere zelfstandigheid zoudj verkrijgen, onder bescherming van <jec' staat. De Engelsche Conservatieven en Liberale Unionisten, onder leiding Joseph Chamberlain verzetten zich hier! tegen en brachten de Nationalisten ten va In economisch opzicht werd Ierland door de Britsche vrijhandels-politiek en ai opheffing van de graaninvoerrechten zwaat gedupeerd. Slechts het Protestantse^ Noorden, het gebied van Ulster kon aci, ontwikkelen. Rond het einde der vorige eeuw leefde de Home Rule-Beweging in Zuid-Ierlajj in een radicalen vorm weer op en het ij bekend, dat in den Wereldoorlog haar leider, Sir Robert Casement, met Duitsche hulp een militaire eenheid der Ieren poogde te organiseeren. Hij moest zijn „misdaad", volgens het Britsche recht, met den dood bekoopen. De vrijheidsoorlog duurt voort Ondanks dat groeide de beweging van Casement zoo snel, dat men in December 1918, bij de verkiezingen van het Britsche Parlement, 73 van de den Ieren voorbe houden 106 zetels verkreeg. In Januari 1919 kwam het Iersche Nationale Parlement te Dublin bijeen en sloot een onafhankelijk heidsverklaring. Doch het duurde nog tot den zomer van 1921, eer Lloyd George in naam van den Engelschen kroon den vrede met Ierland sloot. De zes noordoostelijke graafschappen van Ulster werden afge scheiden en bleven in nauwe verbinding met het Engelsche Moederland. Zuid-Ierland vormde de Iersche Vrijstaat en kreeg een Dominion-constitutie zooals Australië en Zuid-Afrika die kennen. De Iersche Vrijstaat behoort overigens sedert September 1923 tot de leden van den Volkenbond. De energieke vertegenwoordiger van de Nationalistische Oppositie tegen den in 1921 geschapen toestand was vanaf den beginne de Valera, die aanvankelijk moest uittreden uit de leiding der partij, doch tenslotte toch weer het heft in handen kreeg en minister-president werd. Hij heeft, aan het hoofd van den Ierschen Vrijstaat, nimmer gerust zijn land van Engeland los te scheuren. Het eerste resultaat, dat hij na langen strijd bereikte was de opheffing van de verplichting van een aan den Koning van Engeland af te leggen eed van trouw ten opzichte van de Iersche grondwet. De nieuwe bepaling, die de Nationalisten tevreden stelden, kwam in 1933 tot stand. De tegenstand van de zijde der Engelschen was slechts zwak. Met het doel voor oogen Dat was een stap nader in de richting naar een algeheele losmaking van de Engelsche heerschappij in Ierland! Wan neer de Valera toen gewild had, had hij misschien met succes kunnen voortgaan, doch hiervan zag hij at, omdat zijn partfl bij de verkiezingen geen overeenstemming i in het mandaat konden vinden. Trouwens, de Valera zelf ondervond in zijn eigen land vrij veel tegenstand, doch zijn tegenstan ders wist hij met zijn taaien wil en oneindig geduld te weerstaan op een meesterlijke wijze. De strijd tusschen Engeland en Ierland ontspon zich langzaam gedeeltelijk op economische gebied en ontpopte zich tenslotte in den vorm van een grensoorlog, welke door Ierland het beste werd gevoeld. Eerst in Februari 1936 werd deze oneenig* heid, in Juli 1932 begonnen, eenigszins j bijgelegd, doch geheel verdwenen is zij nog lang niet. De Valera heeft slechts één doel voor oogen: vrijmaking van Ierland uit Britsche handen. Toen George V zijn 25-jarig kroningsfeest vierde, wees hij de officieele uitnoodiging van de Engelsche regeering van de hand. In April 1935 nam het Iersche parlement de door hem voorgelegd® Nationaliteits- en Burgerrechtsbepalingen aan, waardoor de Ieren ophielden Britsche staatsburgers te zijn. In Mei 1935 kondigde de Valera aan, dat in het volgend jaar de Gouverneur-Generaal weer naar vaderland zou kunnen terugkeeren, omda£ men hem dan waarschijnlijk niet meet noodig had... Als dat eenmaal zoo zal zijn- zal Ierland eerst met recht geheel met zij® Oosterbuur hebben gebroken. De leren zullen juichen, zooals zij nog nimmer hebben gejuicht en de handel zal, naar men hoopt, weer spoedig opleven, omdat men dan niet langer meer den druk van de Britsche overheid behoeft te ondervinden- INTERESSANTE VRUCHTENTEELT- In het Kaiser Wilhelm-Instituut Muncheberg in Brandenburg heeft men zich reeds geruimen tijd onledig gehouden met verschillende kruisingen van vrUL*, ten, die wellicht binnen afzienbaren tÖ op de markt gebracht zullen worden.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 16