Buitenlandsch Overzicht. Abonneert II op dit blad LIEFDE CHINA AKKERTJES OKHETSÏ IEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA REIST PER WACO- jfóet ZMr. imarSjOC— No. 7785 EERSTE BLAD ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1936 64ste JAARGANG naar HOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND Een geharnast protest van de Duitsch Evangelische kerk. Tegen de maatregelen tegen de kerk en de verheerlijking van den leider. GAAT U MET PENSIOEN? TH. LIEFTING De Oostenrijksche nazi's verwekken een relletje. Bij de overhandiging van de Olymp. vlam te Weenen. COURANT Abonnement per 8 maanden bi) vooruitbet.: Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2-, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, idem per mail en overige anden 8.20. Losse nos. 4 ct; fr. p. p, 6 cL Weekabonnementen 12 ct. ndagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.Modeblad reep. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Versch^jnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 60 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct; bij niet-contairte betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De nationaal-socialisten veroorzaken rumoer in Oostenrijk en scheppen internationale gevaren. Buitenlandsche reacties op den Spaanschen burgeroorlog. Nazi'bravour in Oostenrijk De Oostenrijksche na zi's, versterkt door een groot aantal Duitsche politieke broeders, zijn momenteel de oorzaak van heel wat rumoer in de poliUeke wereld. De hoop dat ze zich, door het Duitsch-Oosten- rijksch accoord wat koest zouden houden is niet ir» vervulling gegaan en daarmee is de toestand niet alleen voor Oostenrijk en Duitschland, maar ook voor andere Europee- sche staten, weer moeilijker en gecompliceer der geworden. Alsof er al niet genoeg onrust in de wereld was! Woensdag, bij de plechtige overdracht van de Olympische vlam, die zooals men weet door loopers naar Berlijn wordt gebracht, heeft zich een zeer onaangename en onverkwikkelijke demonstratie voorgedaan, die de Oostenrijk sche machthebbers in een moeilijke positie hebben gebracht en die ook voor de gematigde Duitsche politici een onaangenamen bijsmaak moet hebben. Bij het vergelijk, dat amper drie weken ge leden tusschen Berlijn en Weenen tot stand Is gekomen, heeft Duitschland verklaard geen verdere aanslagen meer te zullen doen op de zelfstandigheid van Oostenrijk en zich niet meer met het nationaal-socialisme in dat land te zullen bemoeien, zoo schrijft de Nw. Rott. Crt. Wij hebben er toen op gewezen, dat zulks natuurlijk geen waarborg bood tegen acties van de nazi's in Oostenrijk zelf uitgaande en reeds de verwachting uitgesproken, dat de meedoogender behandeling van deze lieden, die uit het vergelijk noodwendig moest voort spruiten, aanleiding zou geven tot een ver hoogde roerigheid van dit toch reeds roerige element, welke de regeering nog wel eens zorg kon baren, zoo schrijft het blad verder In dit artikel. Van Oostenrijkschen kant, en voor zoover tot dusver valt na te gaan ook van Duitschen heeft men er ernstig naar gestreefd het ver gelijk op eerlijke wijze na te komen. De am nestie voor een groot deel van de politieke veroordeelden in Oostenrijk was daar een be wijs van en ook uit andere, soms bijkomstige zaken bleek dat, o.a. uit het feit, dat men van Oostenrijkschen kant bij de samenstelling van de delegatie, die moest onderhandelen over een oeconomisch vergelijk, zorgvuldig reke ning heeft gehouden met de strenge Duitsche rasvoorschriften. Het vergelijk met Duitschland is in de Oostenrijksche nationaal-socialistische krin gen lang niet onverdeeld gunstig ontvangen. Zij, die als de vroegere Groot-Duitschers steeds op een nauw samengaan met Duitsch land hebben aangedrongen, die altijd het Duit sche karakter van Oostenrijk op den voor grond hadden gesteld, maar die van huis uit geen nationaal-socialist waren, toonden zich met het vergelijk ten zeerste ingenomen. An ders echter de volbloed nazi's, die in het ver gelijk een Oostenrijksche overwinning zagen AUTOBUSDIENSTEN Inlichtingen WACO. Kanaalweg 137, Den Helder - Tel. 773 en hun hoop op een volledige „Gleichschaltung" althans voorloopig den bodem zagen inge slagen. De regeering was van hun stemming vol komen op de hoogte, naar zij nog onlangs toonde door een officieuze verklaring om er aan te herinneren, dat ondanks het accoord met het Duitsche rijk het nationaal-socialis me in Oostenrijk verboden bleef en dat elke poging om het tot herleving te brengen streng gestraft zou worden. De waarschuwing blijkt, gezien het ge beurde, geen uitwerking gehad te hebben en ook de amnestie heeft klaarblijkelijk een min der kalmeerenden invloed gehad, dan men er van verwachtte. Het gebeurde kan belangrijke gevolgen heb ben, zoowel voor de binnen- als voor de bui tenlandsche politiek van Oostenrijk. In het binnenland kan het de positie van Starhem berg, wiens rol reeds uitgespeeld leek, aan zienlijk versterken en ook het monarchisme nieuwe impulsen geven. Inzake de buitenland sche politiek kan het in de eerste plaats een nadeeligen invloed uitoefenen op de onder handelingen, die ingevolge het vergeljjk met Duitschland gevoerd worden. Er zal van beide zijden heel wat goeden wil aanwezig moeten zjjn, nog veel meer dan toch al vereischt zou zjjn geweest, wil niet het heele vergelijk ge vaar loopen. De rol van Italië bij de totstandkoming van het vergelijk is nooit geheel opgehelderd. Men mag echter wel aannemen, dat de maatrege len, die Oostenrijk tegen het nazi-gevaar zal nemen, de sympathie van Italië zullen hebben en dat het in dat land een krachtigen rugge steun zal vinden tegen mogelijke Berlijnsche eischen. Zoo zou dit relletje ook het jonge plantje van de Italiaansch-Duitsche samen werking wel eens in gevaar kunnen brengen. Ten slotte zal men vooral in Engeland met ongenoegen van deze berichten kennis nemen. De gebeurtenissen in Spanje en het Spanje beginnen de be- buitenland. langstelling van het bui- tenland hoe langer hoe meer te vragen. We hebben van de week al gewezen op de moge lijkheid van complicaties buiten de Spaansche grenzen en het is daarom van groote betee- kenis dat de landen rondom Spanje een strikt neutrale houding blijven aannemen, opdat de ellende nog niet grooter wordt. De Daily Express vraagt zich af of de bur geroorlog niet de rest van Europa in een oor log zal meesleepen, maar weigert te gelooven, dat zekere andere Europeesche landen mate- rieelen steun aan de strijdenden verstrekken. De News Chronicle schrijft: „De revolutie is een conflict dat Europa in twee deelen zou kunnen verdeelen, welke onmogelijk met elkander zouden kunnen worden verzoend." Het blad eindigt met den wensch uit te spre ken, dat de conferentie van vijf „die toch ten doel zou hebben West-Europa te pacifieeren, al het mogelijke zal doen, opdat een wapen stilstand worde geteekend in Spanje, voordat de bitterheid en ellende van dit volk de atmosfeer van Europa, waarin een beschaafd mensch toch al zoo moeilijk kan ademhalen, nog meer vergiftigt. De Manchester Guardian schrijft: „Een over winning van de regeeringsgetrouwen is te wenschen, omdat deze de eenheid van Spanje zal handhaven en ook omdat de linkscüe Spaansche regeering pro-Engelsch en pro- Fransch is. Het blad voegt er echter aan toe, dat een uitbreiding van het communisme en anarchosyndicalisme naar Portugal het ge- heele werk van Salazar zou vernielen en reacties tot in de Portugeesche koloniën met zich zou meesleepen. Het is begrijpelijk, dat Portugal met de rebellen sympathiseert, maar het zou betreurenswaardig zijn, wanneer deze sympathie den vorm aannam van materieele hulp. In Frankrijk. De Excelsior omschrijft als volgt het stand punt van de Fransche regeering ten aanzien van de gebeurtenissen in Spanje: „De regee ring zal geen enkele afstand, verkoop of leve ring van wapenen of munitie onder oogen zien. De regeering is vastbesloten zich te ont houden van interventie in de binnenlandsche politiek van Spanje. De regeering beschikt echter over geen enkel middel zich in rechte en feite te verzetten tegen aankoopen van sanitair materiaal, levensmiddelen, grondstof fen, brandstoffen van zuiver commercieelen aard, welke aankoopen uitgevoerd worden door particuliere firma's onder voorwaarden, die beperkt en vastgelegd zijn door de Fransch-Spaansche handelsverdragen. Dit standpunt, dat volkomen correct en loyaal is, sluit iederen eenzijdigen embargo- maatregel van de Fransche regeering uit, aangezien dit een inmenging zou vormen in de binnenlandsche politiek van Spanje. De Basler Nachrichten publiceert den tekst van het protest van de Duitsch Evangelische kerk bij rijkskanselier Hitier, van welken protestbrief wij het volgende overnemen. Men herinnert aan de verklaring, die na tionaal-socialistische leiders in 1933 gegeven hebben en volgens welke de nationaal-socia listen met hun overwinning over het bolsje wisme tegelijk den vijand overwonnen heb ben, die de Christelijke kerk en het Christen dom bestreed en onder den voet dreigde te loopen. Op het oogenblik ervaart men echter, dat een strijd tegen de Christelijke kerk in het Duitsche volk, zooals nimmer na 1918 aan den gang is. In verband hiermede wenscht men den Rijkskanselier de duidelijke vraag te stellen, of de pogingen om het Duitsche volk van de Schrift af te brengen, als nieuwe koers van de regeering door offi- cieele personen in de hand zullen worden gewerkt, of zelfs maar getolereerd zullen worden. Toen de N.S.D.A.P. in haar programma verklaarde, op de basis van een positief Chris tendom te staan, kon de Christelijke bevol king dit niet anders uitleggen, dan dat het Christelijk geloof in het Derde Rijk overeen komstig de tradities van de leer beschermd en gestimuleerd zou worden. Later hebben echter leidende personen van den Staat en de partij het woord positief Christendom naar willekeur uitgelegd. De kerk heeft niet de vrijheid gehad om aan het beloop van den kerkstrijd volledige openbaarheid te geven. De instelling van een rijksministerie voor kerkelijke aangelegen- feuilleton EEN IN uit het engelsch door B B E N B O LT 20) Ching ging plat op zijn buik liggen, werkte zich naar den uitersten rand van het plateau en keek er overheen. Na een minuut kroop hij terug en kwam overeind. „Als een muur," rapporteerde hij. „Klip gaat naar beneden als stuk kaas dat met scherp mes afgesneden is. Langs dien kant niet omlaag; geen kans." „Neen; en als Li Weng-Ho's mannen achter ons aankomen, zitten we als ratten in de val. Op een of andere manier moeten we een weg naar beneden vinden." „In het donker?" informeerde Ching. „Als het mogelijk is, ja. Ik weet dat het heel gevaarlijk is, maar iedere seconden is kostbaar." „In orde," kwam het weer met Ooster- sche gelatenheid nu over Ching's lippen, „mij alles het zelfde. Beter je nek breken, dan gevild door Li's mannen. Wij zoeken weg naar heneden en als we geen vinden..." „Dan zij de Hemel ons genadig," viel For syth in. XIII. Een zware etappe. Vóór hen schemerde reeds de dageraad, toen zij eindelijk een pad gevonden hadden, dat van het plateau wegleidde. Het begon met een klauterpartij langs de rotsen naar beneden en toen kwamen met gras begroeide natuurlijke treden, die op een veelvuldig ge bruik duidden. Forsyth gaf er zich reken schap van, dat, als zij op dit pad door het daglicht werden verrast, de kans op ontdek king groot was en hij maakte zijn metgezel deelgenoot van deze vrees. „We moeten een schuilplaats zien te vin den, tot zich een gelegenheid voordoet om de omgeving 'n beetje te verkennen, Ching. Het heeft geen zin ons in gevaar te bege ven, en buitendien, we moeten rusten." „Zullen direct wel een vinden," verklaar de Ching geruststellend. ZQ volgden het pad nog wat verder, tot dat, toen de lucht helderder werd en de da geraad in voUen dag begon over te gaan de Chinees naar een langgerekte met kreupel hout begroeide plek wees langs de helling van den heuvel, een weinig naar links. „Hier verbergen, slapen en eten," be duidde hij laconiek. ,Ik zal met allerbei heel erg blij zijn, antwoordde de dokter, óp van vermoeienis Zij verlieten het pad en werkten zich dwars over den heuvel heen naar het boschje toe. Toen zij het bereikt hadden, bemerkten zij, dat het er vol lag met stuk ken rots en kalksteen en blijkbaar zelden of nooit door menschen werd betreden. Met een gevoel van veiligheid, dat ze in geen uren gekend hadden, zagen ze om naar een rustplaats en plotseling slaakte Ching een kreet en stak een wijzende vinger uit. For syth keek in de aangegeven richting en ontwaarde een kolossaal, in de rots uitge houwen gezicht op een plek waar het kale gesteente niet door plantengroei bedekt was. Hij herkende het als het gelaat van den Boeddha, onberoerd door hartstocht, eeuwig kalm. „Schuilplaats," galmde Ching, naar voren springend. Dick Forsyth volgde hem, nog altijd zijn blik gevestigd op dat onbewogen gezicht en zich afvragend wat voor schuilplaats het zou opleveren. Hij kwam tot de ontdekking, dat Ching's oogen nauwkeuriger waarnamen dan de zijne en dat zich in de rots aan den voet van het gebeeldhouwde gezicht, half verscholen in het kreupelhout, een smalle spleet bevond. De spleet bleek toegang te geven tot een kelderachtige cel, die lang ge leden in de harde rots uitgehouwen moest zijn door een geduldigen kluizenaar, waar schijnlijk door dezelfde hand die ook het Boeddhagezicht gebeiteld had. „Hier rusten," vervolgde Ching opgewekt, geen mensch komt hier, U zitten Dokter Forsyth en rusten; ik voedsel vinden." De poreuze steensoort in aanmerking ge nomen, was de plaats buitengewoon droog en de zendingsarts liet zich op een van de steenen zittingen neer, terwijl Ching zich weer naar den spieetachtigen ingang begaf. „Niet weggaan dokter, niet weggaan," waarschuwde hij. „Ben direct terug." Hij verdween en Forsyth begon zich aan bespiegelingen over te geven. Maar geen twee minuten later knikkebolde hij reeds en het volgende oogenblik was hij vast in slaap. Eén uur, twee uren gingen voorbij en nog sliep hij. Toen kwam Ching terug, zette een paar pakjes op den anderen steenen zetel en keek naar den dokter. Een vriendelijke heden en een speciale commissie heeft welis waar eenige misverstanden, die tevoren door officieele personen geduld werden, uit den weg kunnen ruimen, doch door dit „verzoe ningswerk" is de kerk financieel afhankelijk geworden van den Staat, waardoor zij van haar vrijheid van verkondiging en organisa tie is beroofd en genoodzaakt is de dwaal leer te dulden. Het jeugdwerk is de kerk door een over eenkomst tusschen de Rijksjeugdleider en den daartoe niet gemachtigden Rijksbisschop afgenomen, doch ook aan deze overeenkomst houden vele officieele personen zich niet. De staat werkt het confessioneele onderwijs be wust tegen en de bepalingen nopens gods dienstonderricht worden onophoudelijk ge schonden. De Christelijke invloed in de radio en in de pers wordt hand over hand tegen gegaan. De evangelische leden van de nationaal- socialistische organisaties moeten zich tot de nationaal-socialistische wereldbeschouwing be perken en deze wereldbeschouwing wordt vaak gesteld in de plaats van het Christen dom, dat overwonnen dient te worden. De Christen wordt echter door het eerste gebod gedwongen de eeuwige waarde van bloed en ras te ontkennen en ook de verheerlijking van den Arischen mensch is in tegenspraak met Gods ge bod. Evenzoo is het met het anti-semie tisme, zooals het voor den Christen een ernstig gewetensconflict vormt om het doordringen van de anti-Christelijke ge dachten wereld bij hun kinderen te bestrij den. De voortschrijding van een aan het Chris tendom vreemde zedelijkheid, die een groot gevaar voor het volk met zich mede brengt, wordt met diepe bezorgdheid aanschouwd. Verder wordt met bezorgdheid vastgesteld, dat tegenwoordig voor goed wordt aangezien, wat het volk ten dienste is. De Evangelische Christenen hebben de overtuiging, dat God de beschermer van het recht en van de rechtloozen is. Daarom ziet zij het, als een zich wenden van God, als de rechtspraak naar willekeur geschied en din gen gebeuren, die den Heere niet recht zijn. Het Evangelische geweten wordt in ern stige mate bezwaard door het bestaan van concentratiekampen en door het feit, dat maatregelen van de geheime politie genomen worden zonder eenig gerechtelijk onderzoek. Belijdenisgetrouwe Evangelische Christenen, wier eer aangevallen wordt, vinden vaak niet dezelfde eerbescherming als andere staats burgers ten deel valt. De protestbrief eindigt dan als volgt: Wij verzoeken de rijksregeering zich de vraag te stellen, of het op den duur voor ons volk te verdragen zal zijn als dezen weg verder wordt bewandeld. Reeds nu oefenen de dwang op het geweten, de vervolging van de Evangelische overtuiging en het wederzijd- sche bespieden en uithooren een zeer slech- Op Heiloo woont U rustig, mooi en goedkoop. Als wij een huis voor U ontwerpen of bouwen, heeft U dat ge rieflijk en modern. Inlichtingen vanaf Woensdag 12 AUG. iedere Woensdag van 7'/2 tot9'/2uur*n Ho el „MINNEBOO", Keizerstraat 16. Telef. Int. 269. Bouwkundige en Aannemer GROENELAAN 27 - HEILOO ten invloed uit. Ons volk dreigt de door God geplaatste grenzen te overschrijden. In dit verband moeten wij den leider en rijkskanse lier onze bezorgdheid mededeelen, dat hij vaak in een vorm vereerd wordt, zooals alleen God vereerd mag worden. Eenige jaren geleden heeft de leider nog zijn afkeuring er over uitgesproken, dat zijn portret op Evan gelische altaren werd geplaatst. Vaak wordt zijn bestier in steeds ongebondener vormen niet alleen op politiek terrein, doch ook op dat der zedelijkeheid en van het recht in ons volk gezocht en hij zelf met de religieuze waardigheid van een volkspriester, ja zelfs van een bemiddelaar tusschen God en het volk om in de toekomst zijn weg onder het teeken van het kruis van Christus mag gaan, opdat niet eens de kinderen hun vaders vloe ken, omdat zij hun wel een staat op aarde bouwden en achterlieten, doch hun het Ko ninkrijk Gods afsloten. Wat wij in dezen brief gezegd hebben, moesten w\j zeggen onder de verantwoorde lijkheid van ons ambt. De kerk is in de hand des Heeren. De geestelijke leden van de voorloopige leiding van de Duitsche Evangelische kerk. w.g. WUELLER, ALBERTS, BOEHM, FORCK, FRICKE. De Raad van de Duitsch-Evangelische kerk: w.g. ASMUSSEN, LUECKING, MID- DENDORF, NIEMOELLER, VAN THADDEN. Naar Reuter Woensdagavond uit Weenen meldde, hebben de regeeringsvertegenwoor- die aan een Olympisch feest deelnamen ter gelegenheid van de overhandiging van de Olympische vlam, zich teruggetrokken, toen de nationaal socialisten een Incident Veroor zaakten. De Ravag staakte meteen de radio uitzending van het feest. De ministers kwa men vervolgens op de kanselarij bijeen voor een bespreking met Skubt, den prefect van politie, en verschillende andere hooge politie autoriteiten. Zij stelden zich bovendien in verbinding met bondskanselier Schuschnigg, die zich op zijn buitenverblijf in den omtrek van Salzburg bevindt. In welingelichte kringen verzekert men, dat de regeering vastbesloten is zoo streng mogelijk op te treden tegen de nationaal-socialisten, die onlusten trach ten te veroorzaken, al zou daardoor dan ook de toekomst van het Duitsch Oostenrijksch accoord in gevaar gebracht worden. Naar Reuter meldt, zijn dadelijk een hon derd menschen gearresteerd. In den loop van den nacht verwachtte men nog meer aan houdingen. Verscheidene agenten werden ge wond. Een nationaal-socialistisch leider van Duitsch nationaliteit bevindt zich onder de aangehoudenen. De bewoordingen van het officieele com muniqué wekken, naar Reuter verder meld, de verwachting, dat de Regeering niet de minste clementie zal betoonen. De ge arresteerde nationaal-socialisten, voor zoo ver zij de voordeelen van de onlangs afge kondigde amnestie genoten, zullen nu hun geheele straf moeten uitzitten, zonder dat zulks vooruitloopt op de nieuwe straffen, waaraan zij blootstaan. De regeering heeft de aanvullende am- "AKKERTJES dragen het AKKER-merk in ruitvorm. Dan weet Ge wat Ge inneemt, want een geneesmiddel is een zaak van vertrouwen. Let p Op den inhoud komt het aan. Deze waarborgt een snelle hulp bflt hoofdpijn, onbehaaglijkheid, griep, enz. Weiger daarom nabootsingen, die er misschien uiterlijk op lijken, maar waar van de inhoud niet te vergelijken is met het zéér bijzondere poeder, dat is sa mengesteld door Apotheker Dumont, waarmede "AKKERTJES" gevuld zijn# Nederlandsch Product Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks 52 ct. Z&kdoosje, S stuks 20 ct. nestie voor eenvoudige politiedelicten, waar» van ieder oogenblik de afkondiging had kun» nen worden verwacht, opgeschort. Hiervan zouden eventueel 5000 menschen profiteeren. Volgens niet-officieele bron zjjn in totaal 150 aanhoudingen verricht. Wat is er gebeurt. De ceremonie na de aankomst van de Olympische vlam te Weenen is, naar de correspondent van de Times meldt, door de nazi's gebruikt voor een betooging zooalS Weenen in geen jaren gezien heeft. Langs de Ringstrasse en het Heldenplein stonden dichte troepen nazi's. Zij zongen het Deutschland, Deutschland ilber alles en het Horst-Wessel-lied. Afgewisseld door uitroe pen als; Eén volk, één rijk; volksstemming over aansluiting; wij willen Hitier; en weg met de Joden. Onder de rede van prins Starhemberg bleef het onrustig en na afloop marcheerden de nazi's naar huis onder het brullen van hun lijfspreuken. De politie had blijkbaar orders om hen te laten begaan, onder den indruk van de DuitschOostenrijksche overeen komst, maar toen het te bar werd, zijn el! toch een paar honderd heethoofden opgepakt en naar het concentratiekamp te Wullersdorf gezonden. Toen prins Starhemberg zijn rede begon, werd hij uitgejouwd zoo vaak hij het woord „Oostenrijk" noemde. Hij sprak over Oosten rijks eeuwenoude tradities, den moed van haar zonen in den oorlog en iederen keer werd hij of uitgelachen of door vijandige uit roepen in koor, die van alle kanten van het Heldenplein schenen te komen, overstemd. Toen de prins eindelijk het Olympisch vuur had overhandigd aan Schafer, die het naar de Tsjechische grens zal brengen, zou vice- kanselier Baar Baarenfels nog een slotrede gesproken hebben, maar zijn woorden gingen volkomen verloren in het heidensch kabaal, dat de nazi's maakten. Na afloop van deze onaangename scènes op het Heldenplein trokken de nazi's in troe pen door de stad. In de Karntner-strasse, wierpen zij o.a. stinkbommen, zoodat de po litie ten slotte genoodzaakt was hen met den wapenstok uiteen te drijven. glimlach, vol sympathie kwam op het gele gezicht. „Slaapt als een kind, maar luj moet gauw eten." Hij wijdde zich aan de pakjes, die hij mee gebracht had, en étaleerde een verzameling koud varkensvleesch, koude gekookte rijst en een porceleinen flesch Chineeschen landwijn. Voor iemand, die niet heel hongerig was, zou de uitstalling alles behalve aantrekkelijk en smakelijk zijn geweest, maar Ching keek er vol trots naar en schudde toen den En- gelschman wakker. „Ontbijt, dokter. Ik hoeft niet. Gegeten in den winkel in het dorp beneden." Dick Forsyth rammelde letterlijk van den honger, zoodat koude rijst en slecht toe bereid, taai varkensvleesch op dat oogen blik godenspijs voor hem waren; en de landwijn, hoewel dun en schraal, verwarmde zijn bloed. Ofschoon hij de pijn in spieren en gewrichten tengevolge van de overmoeidheid en bovenmatige inspanning duchtig merkte, voelde hij zich toch, toen hij zijn maaltijd geëindigd had, een heel ander mensch. Ching zag het. „Opgeknapt, dokter?" grinnikte hij. „Nou, en of!" was het opgewekte ant woord. „Mooi! Nu wij weer slapen, een uur, mis schien twee, dan vertrekken niet te lang bhjven. Li Weng-Ho's mannen hier mis schien zoeken." Meer zei hij niet. Met de merkwaardige onverstoorbaarheid van zijn ras dook hij op den steenen vloer ineen en sliep onmiddellijk in. Forsyth zelf sloot ook de oogen, maar de slaap bleek weggevlucht. Zijn gedachten dwaalden naar Kathleen, die nu ergens op de schouders van de koelies van den mandarijn in een draagstoel schommelde, een noodlot tegemoet, waarvoor h ij alleen haar bewa ren kon. Een hevige onrust maakte zich van hem meester; ten laatste stond hij op, rekte zich uit en liep naar den uitgang van de holte. Een oogenblik bleef hij in de opening staan en keek naar het bosch. De zon scheen hel der en brak in breede plekken door het bla derscherm. Ergens zong een vogel en bloe mengeur vervulde de lucht. Hij voelde den moed in zich herleven, terwijl hij daar zoo stond. Toen ging hij verder naar een open plek in het bosch, waar hij tegen een boom geleund het panorama om hem heen gade sloeg. Onder hem strekte zich een wijde vlakte uit, met heuvels naar het Noorden en Wes ten. In de vlakte, waardoor een riviertje kronkelde, lagen een menigte dorpen, ge huchten en hofsteden verspreid en tegen de westelijke heuvels zag hij den glans van vele vergulde daken, die een aanwijzing vormden, dat daar een belangrijke stad moest zijn. „Pi-Chow," mompelde hij. In de heldere lucht scheen het heel wat dichter bij dan in werkelijkheid het geval was, want ruw geschat was de afstand tot aan de heuvels waartegen de stad gemetseld lag, minstens vijf en twintig mijl. Hij realiseerde zich welk een haast-boven- menschehjke taak hij te vervullen had. Vijf en twintig mijl in een dicht bevolkte streek scheidden hem van de Yamen van Li Weng- Ho in Pi-Chow en als hij Kathleen wilde be vrijden moest deze afstand onverwijld wor den afgelegd. Daar zijn ontsnapping bekend geworden was, hoefde hij er niet aan te twijfelen, of de bevolking was gewaarschuwd een oog op hem te houden. De gevaren en moeilijkheden waren niet te tellen. Vastbesloten klemde hij de tanden op el kaar. Hij mocht niet falen en hij zou niet falen. Hij wendde het oog af van de goudglan zende daken van Pi-Chow en nam opmerk zaam het dichterbij liggende landschap in oogenschouw. Nog geen halve mijl verwij derd, glinsterde op een uitlooper van een heuvel een kleine pagode in het zonlicht en daaronder lag een groot dorp, waar Ching ongetwijfeld in een winkel de levensmidde len had opgedaan. Ver weg naar links, als een geel lint, liep de straatweg, die zich ver loor in de heuvels. Langs dezen weg, zoo vermoedde hij, werd Kathleen Barrington thans naar haar gruwelijke bestemming ge voerd. Zijn oogen zochten den weg af, of hij wel licht eenig spoor van haar zou kunnen ont dekken, zonder resultaat echter en geen twee minutenten later werd hij opgeschrikt door het plotseling roffelen van een trom in het dorp onder hem. Vanwaar hij stond kon hij de plaats bijna in vogelvlucht overzien en toen het trom melen aanhield, zag hij de bewoners uit hun huizen en winkel te voorschijn schieten en samenscholen rondom een open plek, waar de trommelslager zich moest bevinden. De reden waarom op dit vroege uur de rust van het stille oord gestoord werd, liet zich niet moeilijk raden: tien tegen een, dat de dor pelingen werden aangespoord jacht op Ching en hemzelf te maken. Toen deze gedachte door zijn brein flitste, spoedde hij zich terug naar het kluizenaarshol. Hij vond zijn met gezel in diepen slaap, maar toen hij hen; schudde was Ching meteen klaar wakker. „Ching", kondigde hij aan. „we moeten et direct vandoor. De jacht is geopend." Snel vertelde hij, wat hij gehoord en gezieü had en Ching knikte begrijpend. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1