Radio-programma KLOOSTERBALSEM Oost-Indië ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN BINNENLAND De Nederlanders in Spanje. GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG Uit de R.K. Staatspartij. Pas op den Luitenant! Sir Henri Deterding spreekt De moorden op Soember Bopong. Luchtvaart De transatlantische vliegdiensten. Verscheidene vliegtuig ongelukken. Verduistering door notaris. De schorsing van den burgemeester van Borselen. Bij het baden verdronken. DE VELLEN HINGEN ERBIJ AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE „Paying guetss". Botsing tusschen wielrijder en vrachtauto. Moeilijkheden van een voetbal scheidsrechter. De inbraken in Groningen en omstreken. gegrepen Fietser door een auto en gedood. Ernstige dierenmishandeling. Een trein op hol. De gevaren van de straat voor kinderen. Een onvoorzichtige en dure uitdaging Het eiland Luzon door een taifoen geteisterd. De gids van koning Albert doodgevallen. De F 36 gaat voorloopig niet. Daar uit ontvangen berichten is gebleken, dat evacuatie van vreemdelingen uit Madrid via Valencia mogelijk is, heeft de regeering voor het oogenblik afgezien van het zenden van een vliegtuig. Op haar verzoek heeft de K.N.SM het stoomschip Ajax naar Valencia gedirigeerd voor het opnemen van te evacueeren personen. Ook de firma Wambersie te Rotterdag heeft zich bereid verklaard, indien noodig, er toe mede te werken, dat de onder haar direc tie staande schepen van de Emzetco-lijn bij eventueele evacuatie hulp zouden kunnen ver- leenen. De kunstzijdefabriek te Barcelona moet heropend worden. Naar de N. R. Crt. verneemt, ontving de directie van de N.V. La Seda de Barcelona, de dochteronderneming van de Hollandsche Kunstzijde Unie te Barcelona Woensdag van de autoriteiten opdracht de fabriekspoorten weder open te stelen, zoodat Donderdagmor gen door 800 mannen en 400 vrouwen het werk zou worden hervat. Eveneens in op dracht der overheid moest over de geheele linie een loonsverhooging van 15 pet. worden ingevoerd, terwijl de werkweek tot 40 uur teruggebracht moest worden. Onder de 1200 arbeiders, die vandaag het werk zouden her vatten, zijn er 200 die reeds eerder om ver schillende redenen werden ontslagen, doch die eenigen tijd geleden op bevel der overhëld weer in dienst moesten worden genomen. In verband met deze werkhervatting wordt overwogen het Nederlandsche personeel der fabriek, dat de vorige week geëvacueerd is, weer naar Spanje terug te zenden, aangezien thans in de fabriek een dringend tekort aan leidend personeel bestaat. In verband met de laatste berichten, dat het te Barcelona nog zeer onrustig zou zijn, is nog geen definitief besluit genomen en worden eerst nadere ge gevens afgewacht. Een rapport van een commissie uit den R.K. Kiezersbond van Lim burg over activeering van de party. Verschenen is het rapport van de commis sie, ingesteld door den r.k.kiezersbond van Limburg, tot onderzoek van de oorzaken, die belemmerend werken op de toetreding tot de r.k. staatspartij en tot voorlichting in het treffen van maatregelen, welke na opheffing van gebleken bezwaar of anderzins, de uit breiding der partij zouden kunnen bevorde ren. De commissie wil, om te beginnen, een be hoorlijke vertegenwoordiging van de maat schappelijke groepen in de bestuursorganen van de partij. Tot'uitvoering van dit voor schrift worde aan de bedoelde standorgani saties, den r.k. werkliedenbond, den r.k. boerenbond, den commerciëelen in industri- eelen middenstand, de r.k. werkgeversver- eeniging en de St. Albertusvereeniging de be voegdheid gegeven, vertegenwoordigers uit haar midden aan te wijzen ter bezetting van de door haar toegewezen zetels in het bonds- bestuur. Over de inschakeling der jongeren zegt de commissie: Toevoer van jonge krachten is een levenseisch van de partij en haar ver tegenwoordiging. Daarom moet getracht worden, de werkkracht der party ten aanzien van de jongeren te verhoogen. Er behoort hun meer kans geboden te worden op het vervullen eener taak in de party en in de politieke colleges. De party stelle daarom de leeftijdsgrens van 65 jaar vast voor bepaalde functies. Voor de propaganda wordt het noodzakeiyk geacht, dat de secretaris van het bondsbe- Stuur in den Rykskieskring tevens propa gandist zy tegen een redehjk salaris en dat hy geen nevenbetrekkingen mag bekleeden. Een minimum jaarinkomen voor den Bond Van 10.000 wordt door de commissie nood zakelijk geacht. Daarby wordt aan een fonds gedacht, dat zal bestaan uit vrijwillige schen kingen, 5 pet. der wedde van de afgevaar digden der party in de Eerste en Tweede Kamer, Provinciale Staten en gemeenteraad en in de colleges van Ged. Staten en de wet houders. Verder, vaste bydragen van kath. instellingen, orden en congregaties, die in stellingen van onderwijs beheeren. Ten slotte êën jaariyksche collecte langs de huizen. Om het contact tusschen afgevaardig den en kiezers te verbeteren spreekt de commissie de wenschelijkheid uit, dat de afgevaardigden naar de Tweede Kamer metterwoon gevestigd zyn binnen den Rijkskieskring, die hen afgevaardigde. Ook dient de vraag onder het oog te wor den gezien, of het ter bevordering van juiste betrekkingen tusschen partij en fractie wel wenschelijk is, dat de leidinggevende func ties in de partij met het Kamerlidmaatschap vereenigd zijn. De vraag is of de voordeelen der combinatie niet door de nadeelen worden overtroffen. Hierbij werd vooral gedacht aan bezwaren op het terrein der practische poli tiek en aan de objectiviteit in de beoordeeling Van het fractiewerk door de partyleiding. De politie zoekt hem. By de politie zijn klachten binnengekomen Over een waarschynlijk pseudo-luitenant van het Indische Leger, die zich aan oplichting zou hebben schuldig gemaakt. De man had in een der deftigste hotels voor vier nach ten een kamer gereserveerd, doch na een nacht verdween hy zonder verder iets van zich te laten hooren. Door den hotelier is toen aangifte gedaan Wegens oplichting. Ongeveer terzelfder tijd kwam evenwel een klacht wegens oplichting binnen van een winkel in tweedehandsch kleeren aan het Spui waarvan de eigenares mededeelde, dat Een veto over de Sovjet. Waarschuwt tegen officieele er kenning van dit land. In de „Groene Amsterdammer" van deze week komen een aantal artikelen voor, waar in de huidige stand van zaken in de Sovjet- Unie wordt behandeld. Het kortste van deze artikelen is dat van Sir Henri Deterding. doch tevens het meest- zeggende. Hoewel wij ons in deze vanzelfsprekend geen party stellen nemen wij Deterding's meening hieronder over, zuiver curiositeits- halve. Een stem tegen. Rusland dus voorloopig de Soviets en het Bolsjewisme erkennen, staat gelijk met het uit lafhartigheid vergeten van het door hen verkondigde principe. „Wij wenschen wereldrevolutie", met andere woorden hun het doorzetten en eventueel slagen van de verwoesting van alles wat nog heilig en op bouwend is, mogeiyk te maken. Wil men gemakshalve vergeten ook het door hunne leiders verkondigde principe „Lieg kapitalisten maar voor, alles wat ons helpt hen van de wijs te brengen is o.i. ge rechtvaardigd SIR HENRY DETERDING, De Soviets-belofte aan Amerika gegeven, zich van communistische propaganda te zul len onthouden, is evenmin nagekomen als de belofte aan Engeland gegeven om de han delsbalans tusschen beide landen meer gelijk te zullen maken. Onthoudt u van vriendschap te willen sluiten met iemand, die tevoren verklaard heeft uw vijand te willen „blijven" en de bourgeousie veracht en vernietigen wil: zon der een goede bourgeoisie kan de wereld niet leven,zeker niet vooruit gaan. Derhalve: „Weest niet dom" en houdt de zen permanenten vijand verre. Een vijand res pecteert alléén hem die dien vijand doorziet, doch zeker niet hem, die ter wille van losse beloften zich laat verleiden zijn vijand in zyn huis als z.g. vriend te laten. Duitschland begrijpt wat de Soviet in zijn schild voert, de meeste andere landen heb ben het paard van Troje vergeten; daarom respecteert Soviet Duitschland en veracht Spanje. De Soviets maakten een contract met de Lena Goldfields met de door Soviets onder- teekende clausule, dat eventueele disputen onderworpen zouden worden aan een arbi trage. Toen een dispuut plaats vond en de beslissing van den arbiter de Soviets in het ongelijk stelde, kwamen deze de uitspraak eenvoudig niet na en zy confisqueerden zelfs alle machines, eto, die na de tot stand ko ming van het contract in de goudvelden waren opgesteld. Is dat geen voldoende waar schuwing voor wat men verwachten mag, wanneer men zich opnieuw door hen laat lijmen! Weest op uw hoede! Het signaal staat op „onveilig"! Bolsjewisme beduidt niets anders dan slavernq der massa ten gerieve van enkele heerschers. Houdt dit verdorven principe van de slechtste dictatuur uit uw land en verruilt niet uw eerlijk principe van „niet-erkenning van een verklaard-permanenten vijand" tegen een looze belofte van meerderen handel, die alleen zal worden nagekomen wanneer het den beloftegever past. Dit is de raad van H. W. A. DETERDING. zy aan een haar onbekend persoon een Indisch luitenantsuniform had verkocht, welke de kooper echter niet had betaald. Het schijnt dus, dat een of ander oplichter een officiersuniform heeft buit gemaakt. De politie zoekt thans naar den pseudo-luitenant, waarby men rekent op de hulp van de hotel houders en een ieder, die deze „moderne" ka pitein van Köpenick tegen het lijf mocht loopen. Levenslang geëischt. De officier van justitie bij den raad van justitie heeft tegen M., den vroegeren admi nistrateur van Soember Bopong, levenslang geëischt. De publieke belangstelling was zeer groot. Beklaagde bleef by zijn afgelegde ver klaringen. Voorloopig tweemaal in de week naar Ottawa en Toronto. In het Engelsche Lagerhuis heeft Sir Philip Sassoon Donderdag meegedeeld, dat de onder handelingen met den Ierschen Vrijstaat, Canada en New Foundland en de Vereenigde Staten om een experimenteelen vliegdienst over den Atlantischen Oceaan te organiseeren, tot een goed einde zijn gevoerd. Er wordt een maatschappy opgericht, waarvan Engeland 51 pet. der aandeelen en de Vrystaat ieder 24 V4 procent zullen bezitten. Alle drie landen heb ben het recht de diensten met hun eigen vlieg tuigen te onderhouden. Voor Engeland is de Imperial Airways aangewezen. Voorloopig zal tweemaal per week via Dublin en New Foundland naar Ottawa en Toronto worden gevlogen met postvliegtuigen. In 1937 zal de dienst dan ook tot passagier- vluchten worden uitgebreid. Vliegtuig in Noord Afrika verongelukt. Reuter meldt uit Taza, dat in de buurt van Saida, naby de grens tusschen Algerije en Marokko, een vliegtuig is verongelukt. De nationaliteit van het vliegtuig is tot dusver nog niet bekend. Van de vyf inzittenden werd er één gedood; de vier overigen werden ge wond. Vliegtuigbotsing boven Villa Coublay. Boven het vliegveld Villacoublay zy'n twee militaire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Twee personen werden daarby ge- door en een gewond. Bliksem slaat In een kabelballon. Naby Gdynia is de bliksem geslagen in een met twee Poolsche officieren bemande kabel ballon. die dientengevolge in brand vloog. Een der beide officieren kon zich met een val scherm redden. De tweede viel te pletter, daar zijn valscherm met het vallende schuitje in aanraking kwam. De bliksem, die den ballon getroffen had. werd via het ankertouw naar de aarde geleid, waar elf man van de grond ploeg werden gewond. Twee ernstige ongelukken tijdens Duitsche stervlucht. Twee vliegtuigen, die deelnamen aan de Duitsche stervlucht ter gelegenheid van de Olympische Spelen zijn verongelukt. In beide gevallen is de bestuurder gewond en de waar nemer omgekomen. Ook een Tsjechisch vliegtuig, dat deelnam aan deze stervlucht is in de Harz verongelukt. De beide inzittenden kwamen om het leven. Binnenland U dacht immers, dat u nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeerenl Maar langs den weg moet u dat niet „den ken", u moet 't zeker wetenl Tot een jaar veroordeeld. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft Don derdag den vroegeren notaris te Langweer, A. F-, tot een jaar gevangenistsraf veroor deeld wegens veruistering van twee bedragen, n.t. van 4000 en van 2300. Dit arrest is overeenkomstig het vonnis van de Leeuwarder rechtbank. DOODELIJK ONGELUK IN EEN SPEELTUIN. Woensdagmiddag had in den speeltuin van den heer Peulings te Velp de 12-jarige zoon van den heer Kuipefr uit Herpen, het onge luk tydens het spelen onder de zg. hobbe lende geit terecht te komen. Ernstig gewond werd de jongen naar het ziekenhuis te Ny- megen gebracht, waar hij 's nachts is over leden. JONGETJE DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. In de Wognumsche buurt te Alkmaar was Donderdagmiddag het zesjarig zoontje van den heer Bql aan het spelen, toen een vracht auto langzaam achteruit de doodloopende straat inreed om er te draaien. Het ventje wilde achter aan den vrachtauto gaan han gen, doch greep mis, met het gevolg, dat hij viel en onder den auto terecht kwam. Het kind was op slag dood. Het onderzoek inzake de onregelmatighe den in de administratie van den burgemeester van Borselen, H. C. R., wordt voortgezet, een daarvoor aangewezen persoon controleert de boeken enz. op het gemeentehuis, dat voor den geschorsten burgemeester thans verbo den terrein is. Te Schiermonnikoog is Donderdagmiddag de 53-jarige heer Vegter uit Appingedam, vroeger officier-machinist bij den Koninkiy- ken Hollandschen Lloyd, bij het baden in zee verdronken. De boot, waarin de badman, die het onge- ZONDAG 2 AUGUSTUS 1936. Hilversum I. 1875 m. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00 AVRO. 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Postduivenberichten. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Postduivenberichten. Gramofoonplaten. 9.45 Van staat en maatschappij. Hierna post duivenberichten. 10.00 Gramofoonplaten. 10.05 Inleiding tot de kerkdienst. 10.20 Gramofoonplaten. 10.30 Kerd, t. g. v. d. Intern. Theologencon ferentie. 12.00 Opening Olympische Sepelen (opnamen) I.30 Dansmuziek. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Dubbelkwartet „Duisburg-Rheln". 3.00 Residentie-orkest en soliste (In de pauze Orgelspel). 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Sportnieuw ANP en Olympisch nieuws. 5.00 Arb. Zangvereen. „Voorwaarts". 5.30 Gramofoonplaten. 5.55 Sportnieuws ANP. 6.00 Schaakpraatje. 6.20 Gramofoonplaten. 6.40 Sport. 7.00 Dansmuziek. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen^. 8.15 Olympisch nieuws. 8.45 Nieuwe Amsterd. Orkestvereen. 10.30 Kovacs Lajos' orkest. II.00 Berichten ANP. 11.10 Vervolg Kovacs Lajos. 11.3012.00 Dansmuziek. Hilversum H. 301 m. 8.30 NCRV. 9.30 KRO, 5.00 NCRV. 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwyding. 9.30 Hoogmis. 12.00 Gramofoonplaten. 12.15 KRO-orkest (Om 1.00 Boekbespreking). 2.00 De Band tusschen Koloniën en Moeber- land. 2.20 Gramofoonplaten. 2.30 KRO-Melodisten, (Om 2.50 Schaakpr.) 3.40 Gramofoonplaten. 4.00 Ziekenlof. 5.02 Gewijde muziek (Gr.pl.). 5.45 Orgelspel. 6.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 7.45 Gramofoonplaten. 7.50 Literaire causerie. 8.10 Berichten ANP en Mededeelingen, 8.20 Gramofoonplaten. 9.00 KRO-Orkest en Gramofoonplaten. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonplaten, 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 3 AUGUSTUS 1936. Hilversum I. 1875 m. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht. 10.35 Gramofoonplaten. 11.00 Vervolg voordracht. 11.15 Gramofoonplaten. 11.45 Vervolg voordracht. 12.00 Gramofoonplaten. 12.45 VARA-orkest. 1.301.45 Gramofoonplaten. 2.00 Trio S. de Gorter en gramofoonplaten. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonplaten, 6.00 Orgelspel. 6.30 VARA-Orkest. 7.12 Causerie. 7.30 VARA-orkest. 8.00 Herh. SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. :8.10 Gramofoonplaten. 9.20 Voordracht. 10.00 Berichten ANP. 10.05 E. Walis' orkest. 11.0012.00 Dansmuziek. Hilversum II. 301 m. NCR V-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.3012.00 en 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Kinderkoor „Klein Hosanna", 2.35 Causerie. 3.153.45 Vervolg concert. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Concert door de „Gooilanders". 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten, 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Kon. Militaire Kapel, 9.15 Causerie. 9.35 Vervolg concert. 10.1512.00 Gramofoonplaten. Na afloop: Schriftlezing, (Om 10.30 Berichten ANP. DINSDAG 4 AUGUSTUS 1936. Hilversum I, 1875 m. AVRO-Uitzending, 8.00 Olympisch nieuws. 8.45 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwyding, Gramofoonplaten, 10.30 Viool en piano. 11.00 Kookpraatje. 11.30 Kovacs Lajos' orkest. 12.30 Gramofoonplaten. I.30 Arnhemsch Strijkkwartet en declamatie. 2.45 Causerie. 3.05 Lyra-trio. 4.00 Dansmuziek. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Olympisch nieuws. 6.15 Gramofoonplaten. 6.30 Piano-recital. 7.05 Schaakpraatje. 7.20 Olympisch nieuws. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gevar. programma, 10.30 Gramofoonplaten. II.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Dansmuziek. Hilversum n. 301 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-Melodisten. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonplaten. 4.00 KRO-orkest en gramofoonplaten. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.00 Gramofoonplaten. 6.10 KRO-Orkest. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over de geheelonthouding. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Kon. Milit. Kapel. 8.50 Muzikale causerie. 9.00 Carillonconcert. 9.20 Kon. Milit. Kapel. 9.40 Gramofoonplaten. 10.00 KRO-Boys. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofocnplaten. 10.45 KRO-Boys. 11.1512.00 Gramofoonplaten. Dank zij KLOOSTERBALSEM komt zijn hand weer goed in orde ,,'t Gebeurde door kokend heete olie en m\jn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon." Mevr H Fn te vö< „Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand- en snjjwonden Ook ongeëvenaard als wryfmiddel by Rheumatiek, spit en pijniyke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1.— Schroef doos 31 ct. Potten: 62 Ys ct. en 1.04 luk V. dreef in de zee af zag gebeuren, wilde te hulp komen, sloeg in de branding om, zoodat redding niet meer mogelijk was. Het lijk is later aan de westzijde op het strand aangespoeld. De 23-jarige C. Kramer uit Groningen is Donderdagmiddag bij het baden aan het stille strand bij Ameland verdronken. Het lijk is nog niet opgehaald. By den belastingdienst. Van volontairs gesproken schrijft het „Nwsbl." men weet dat academici, soms volontair op een der departementen aangeno- auteurs van een klinkend proefschrift, als men, de somma van 50 per maand genieten. Er is geen reden hierover meewarig het hoofd te schudden: voor velen is trouwens de ge legenheid tot geregelden arbeid op dien leef tijd van veel meer belang dan het inkomen. Maar het mopje, dat het blad dezer dagen vernam, is toch wel karakteristiek. Er moeten binnenkort weer krachten worden aangeno men voor den belastingdienst. Men heeft nu het voornemen die als „paying guests" op het departement in te kwartieren! Dat is nog goedkooper: het brengt zelfs wat op! Jongen verongelukt. Op den rijksstraatweg te Velsen reed Don derdagmiddag de elfjarige C. Duineveld, ge woond hebbende aan dezen weg, met zijn kleine racefiets achter een particuliere auto. Deze auto moest tusschen den Melkweg en de Duinvlietstraat plotseling stoppën. De jon gen kon zoo gauw niet remmen en schoot links voorbij den auto. Op hetzelfde oogenblik kwam van het pontveer een file auto's aan. De jongen reed in volle vaart tegen een vrachtauto. Hij werd tegen den grond gesmakt en liep een zware hersenschudding op. In zorgwekkenden toestand werd de jongen naar het r.k. ziekenhuis te Beverwijk ver voerd, waar hij in den loop van den middag is overleden. De ouders van het slachtoffer bevinden zich met vacantie in het buitenland. Reeds vóór den wedstryd. Te Netterden (gem. Gendringen) wilde de scheidsrechter van een voetbalwedstrijd, voor dat de strijd begon, een koe van het veld verwijderen. De koe toonde zich echter niet gewillig, nam den scheidsrechter op de horens en slingerde hem in de lucht. Door dat de voetballers te hulp snelden, werd erger ongeluk voorkomen. De daders van den moord te Opende blijken de schuldigen te zyn. Het is thans gebleken, dat de beide daders van den moord te Opende, de gebroeders W., ook schuldig zijn aan de inbraak van 4/5 December 1935, gepleegd in een kaaspakhuis aan de Eendrachtskade te Groningen, waar bij de brandkast werd opengescheurd, en van die, gepleegd in den nacht van 4 op 5 Jan. 1936 in het kantoor van de kistenfabriek Gideon aan het Winschoterdiep. Voorwerpen, welke bij deze beide inbraken werden ont vreemd, zijn bij huiszoeking bij verdachten aangetroffen; zij hebben ook ten aanzien van deze feiten een bekentenis afgelegd. Tevens is nog gebleken, dat zij ook schuldig zijn aan de inbraak, welke in den nacht van 26 op 27 Juli j.1. werd gepleegd in het paviljoen van het familiehotel te Paterswolde, waar een kasregister totaal werd vernield. Woensdagnacht is op den weg Nijmegen Venlo, onder Malden, de 25-jarige J. P., arts te Cuyk, door een auto gegrepen en gedood. De jongeman, die met de fiets onderweg was van Nijmegen naar Malden, werd, toen hij op het fietspad reed, van achteren aange reden door een auto, bestuurd door den heer J. H. fabrikant te Tegelen. Hij werd eerst een eindweegs meegesleurd en tenslotte weg geslingerd. Het slachtoffer bleef dood liggen. Het stoffelijk overschot is naar het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Tegen den heer H. is proces-verbaal opgemaakt. Ver moed wordt, dat de bestuurder niet vol doende rekening heeft gehouden met een bocht in den weg ter plaatse, waar het onge luk gebeurde. In de gemeente Hazerswoude heeft zicw Woensdag een geval van ergerlijke dieren- mishandeling voorgedaan. Twee honden, een herder en een f0x, terrier, resp. toebehoorende aan de heereg G. W. Zandvoort, en N. Vogel, welke 's mor, gens waren uitgelaten, bleken, toen zij later op den terugkeerden, het slachtoffer te zyn geworden van een niet nader te noemen mis handeling. Beide eigenaars volgden het bloedspoor dat de dieren hadden achter gelaten en dat bleek te leiden naar het, op ongeveer 7oo meter afstand gelegen erf van den land bouwer C. van Dam, wethouder der ge meente. Een onmiddellijk door rijks- en gemeente politie ingesteld onderzoek had het gevolg, dat ernstige verdenkingen werden opgevat tegen den veehouder S. en zijn knecht z. Eerstgenoemde, eigenaar van een teef, zOU de laatste dagen nogal last van de honden hebben ondervonden, hetgeen dan de aanlei- ding tot de mishandeling zou zijn geweest. Het onderzoek duurt nog voort, daar het schijnt, dat nog meer personen bij deze zaak zijn betrokken. Buitenland Spoorwegbeambten langs de Southern Railway lijn in Sommerset en Dorset zagen Woensdag een onbestuurden trein, bestaande uit een locomotief en acht kolenwagen langs hun stations vliegen. De trein was in beweging gekomen by de Braysdown kolenmijn, op 13 km van Bath, Met groote snelheid werd het station Wellow gepasseerd, waar de scherpe daling begint naar de Midford-tunnel. De locomotief raakte hier los en de acht kolenwagens reden uit de rails en werden vernield. De locomotief ging nu alleen nog sneller door de tunnel maar in een bocht bij Claude Avenue, aan den rand van de gemeente Bath liep ook zij uit de rails en viel spoedig om. Nog een eindje verder zou zijn onbeheerd het hoofdstation Bath binnengeloopen zijn. In het vorige jaar zijn in de straten van dd gemeenten, die onder den Londenschen graaf« schapsraad ressorteeren, 4611 kinderen jongec dan 15 jaar door verkeersongelukken ge troffen, d.w.z. meer dan 12 per dag. Er gaan nu 123 Londensche kinderen op de speciale scholen voor blinden, dooven en verminkten, die het slachtoffer zijn geweest van het ver* keer. De kosten voor den belastingbetaler, die uit deze ongelukken voortvloeien, be« loopen 30.000 pond 's jaars. Het leed in de gezinnen der kleinen is natuurlijk niet te schatten. Een commissie uit den graafschapsraad heeft nu voorgesteld in alle gemeenten veilig heidscommissies voor kinderen te vormen, die na moeten gaan wat de gevaarlijke punten zijn. Een onderzoek heeft reeds uitgemaakt, dat er volstrekt geen reden is voor de onver» schillige gelatenheid,. dat dergelijke ongeluk» ken nü eenmaal onvermijdelijk zijn. Het merkwaardige, echter bij nader inzien heel begrijpelijke, is, dat de meeste ongelukken gebeuren in zijstraten. Op de drukke verkeers wegen worden de kinderen uitteraard minder vrij gelaten en letten zij ook zelf beter op. Van de ongelukken gebeurden er in den winter 41 en in den zomer 35 pet. bij het gaan naar of van school. ZWARE STRAFFEN WEGENS SPECULATIE IN RUSLAND. In den laatsten tijd, zoo schrijft de Sow» jetpers, komen in een aantal steden talrijke speculanten voor den dag, die in de staats winkels manufacturen, schoeisel, kleeding e.d. opkoopen, om ze vervolgens op de mark ten tegen sterk verhoogde prijzen weer van de hand te doen. Het voorbeeld wordt genoemd van iemand die te Moskou schoenen kocht voor 80 roebel per paar en deze dan op de markt voor hon derd roebel van de hand deed. Hij heeft vyf jaar vrijheidsstraf gekregen. Maar er komen ook straffen van acht en tien jaar voor. Bij een huiszoeking by twee broeders, die manufacturen, garens, confectie e.d. opkoch» ten en deze dan van Moskou naar elders ver voerden, om ze daar van de hand te doen, werden 430 meter stof en 85 klossen garen gevonden. Zij kregen respectievelijk tien en acht jaar. Een vrouw werd betrapt op een poging om 26 meter zijde over te doen. By haar thuis werden nog 53 meter witte goederen en vijf paar nieuwe overschoenen gevonden. Zij kreeg vijf jaar. James Gerard, die in de oorlogsjaren Ame» rikaansch ambassadeur was te Beriy'n, had in het openbaar verklaard, dat hij bereid was 20,000 tegen 10,000 te wedden, dat Roose- velt herkozen werd. Hij werd onmiddellijk aan zijn woord gehouden. Maar nu herinnerde Gerard zich ook, dat volgens een wet van den staat New York iemand die wet op den uit slag van een verkiezing, zijn kiesrecht ver liest. Hij heeft nu aan twee personen elk 1700 betaald om van zijn verplichtingen af te komen. Uit Manilla wordt gemeld, dat een taifoen, welke blijkbaar is ontstaan in het centrum van de Chineesche Zee, Donderdag het eiland Luzon teisterde. De wegen werden door hevi- gen regen, welke den taifoen vergezelde, onder water gezet en alle verbindingen met de noor delijke provincies zijn verbroken. Bij een stoutmoedige beklimming van dë Brentagroep (in den omtrek van Trento) *3 de beroemde Alpengids Silvio Agostini dood gevallen. Agostini had vroeger meermalen, wijlen koning Albert van België tot gids SeA diend.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2