De strijd in Spanje nog onbeslist. Interview met Gil Robles. JiocA ipat Jfocfi De opstandelingen maken nog steeds vorderingen. Slechts een nationaal blok kan Spanje redden. Italiaansche inmenging? 14 Italiaansche vliegtuigen naar Marokko. Regeering te Rome gelast onderzoek De opstandelingen make melding van belangrijken overwinningen. Generaal Franco naar Marokko terug. Reacties in het buitenland. De conferentie van vijf. Italië en Duitschland tot deelneming bereid. Nobelprijs voor den vrede. De Engelsch-Russische vlootbesprekingen. De nationaal-socialistische incidenten te Weenen. De Belgische Zeelieden staking ten einde. De incidenten in de Belgische kazernes. De omstandigheden in Abessinië. De aanslag op den Engelschen koning. Herdenking van den dood van koningin Astrid. (Van onzen V.P.B.-correspondent.) Lissabon, 30 Juli 1936. Gil Robles, de leider der Spaansehe recht- Sche partijen en voorzitter van de „Katho lieke actie", is dezer dagen met het Engel- Bche stoomschip „Avila Star" in Lissabon aangekomen. De Spaansehe kolonie te Lissa bon was reeds twee dagen van te voren op zijn aankoms voorbereid en heeft voor hem een huis gehuurd, dat in de onmiddellijke na bijheid van de academie voor wetenschappen is gelegen. Twee vrienden, die zich reeds in Biarritz bij hem hadden gevoegd, bevonden bevonden zich in zijn gezelschap. Het viel mij niet moeilijk, om Gil Robles, die ik heb leeren kennen, toen hg nog Minis ter van Oorlog was, te interviewen. Ik trof hem aan in het beroemde emigrantencafé Avenida da Liberdada, waar hij met een twaalftal Spanjaarden den toestand in Spanje besprak. Hij was onmiddellijk bereid, mij te woord te staan. Wij gingen naar binnen en namen aan een kleine tafel plaats. Gil Robles ziet er slecht uit, maar zijn beste eigenschap, om naar buiten een volkomen ge moedsrust aan den dag te leggen, indien hfl Innerlijk wordt verscheurd, schijnt hem niet te hebben verlaten. Hij begint zelf te vertellen: „Ik heb een onaangename reis achter den rug. Deze zomer is afschuwelijk voor me. Een beetje rust zal me geen kwaad doen. Maar helaas ontbreekt de tijd mij." „Hoezoo, geen tijd, senor Robles?" Hij kijkt even naar me met zijn oogen, die altijd een tikje melancholiek staan. „In de eerste plaats geef ik U toestemming te verklaren, dat noch ik, noch mijn partij met de afschuwelijke dingen, die zich daar in Spanje afspelen, ook maar iets te maken hebben." „Maar men beweert, dat U aan de voorbe reidingen actief hebt deelgenomen." „Ook dit is niet waar. Ik weiger iedere moreele verantwoordelijkheid op mij te nemen. Na de laatste verkiezingen, die de groote linksche meerderheid brachten, heb ik zoowel in de Cortes als in het openbaar herhaaldelijk verklaard, dat ik er mij toe zou beperken, een zuiver parlementairen strijd tegen de regeering te voeren. Wel heb ik zoowel den minister-president als den minister van Bin- nenlandsche Zaken gewaarschuwd, dat zij een einde moesten maken aan de wilde stakingen en de talrijke aanslagen en overvallen. Want ik vermoedde, dat er iets gaande was." „Wat is Uw meening over de opstandige generaals?" „Ik ken deze heeren allen zeer goed en dat is gemakkelijk te begrijpen, indien men be denkt, dat ik als minister van oorlog dikwijls met hen heb samengewerkt. Ik geef U de verzekering, dat zij eerlijke patriotten zijn, die aanvankelijk geen ander plan hadden, dan de regeering te dwingen, eindelijk krachtige maatregelen tegen de terreur van links te nemen of aan de militaire autoriteiten toe te staan, het land van anarchistische elementen te zuiveren. De regeering heeft het ultimatum van Franco en Gonjierio beantwoord met eenige schoten. Het zou beter geweest zijn, indien Franco tot minister van oorlog be noemd was. Buitengewone tijden eischen bui tengewone maatregelen. Na de landing van de eerste Marokkaansche troepen te Algeciras zou het mogelijk geweest zijn, den burger oorlog te vermijden, wanneer de regeering het maar op een compromis gegooid had." „Maar de generaals hebben toch een voor- Ioopige regeering gevormd?" „Ja, eerst zes dagen na den aanvang van den burgeroorlog, nadat het iedereen duidelijk was geworden, dat géén onderhandeling Spanje meer kon redden van de communisti sche of militaire dictatuur?" „Bent U voor een militaire dictatuur?" Gil Robles zwijgt, en als hij dan begint te spreken, spreekt hij woord voor woord, alsof hij iedere lettergreep overweegt. „Zooals de dingen er thans voor staan, kan een militaire dictatuur bij wijze van over gangsvorm haar goede zijden hebben. Maar natuurlijk zullen Franco, Mola en de Lilano, als zij de overwinning mochten behalen, zich ook van burgerlijke deskundigen moeten be dienen, indien de opbouw van het land hun werkelijk ernst is. Wat het land noodig heeft, is voor alles rust, en om dit te bereiken zullen in de toekomst de rechtsche partijen zich nauw aan elkaar moeten sluiten. De berich ten van de buitenlandsche pers, over de twis ten tusschen de generaals onderling, zijn over dreven, maar ik kan niet loochenen, dat er zekere tegenstellingen bestaan. Verder kan ik U de verzekering geven, dat één reden, waar om ik Spanje verliet, zijn oorzaak vindt in het feit, dat ik van plan ben alle krachten te geven aan de vorming van een nationaal blok. Bovendien moet de wereld duidelijk worden, welke gevaren haar dreigen, indien Spanje communistisch wordt. Dat zou het begin van het einde van Europa zijn." „Gelooft U, dat de burgeroorlog spoedig zal zijn geëindigd?" „Ik hoop het. Wanneer men de berichten leest of hoort, welke door Madrid verspreid worden, krijgt men de overtuiging, dat de generaals op de vlucht zijn en de opstand ge broken is. Nu, ik kan U wel dit zeggen l Spaansch-Marokko is voor wel honderd pro- fcént in handen van Franco, en zoo lang hjj bhjft leven, zal daarin geen verandering komen. Franco is geen fascist en ook geen menscheneter, hij is een van de dapperste en zuiverste figuren, dien ik in het tegenwoor dige Europa ken. Zoolang hjj strijdt en slechts de dood zal daaraan een einde kunnen maken houdt ik het voor uitgesloten, dat Spanje communistisch wordt." „Bhjft U in Lissabon, senor Robles?" Gil Robles staat op: „Dat is de eenige vraag die ik U niet kan beantwoorden. Het hangt niet alleen van mij af, of ik in Portugal zal blijven, dan wel ergens anders heen moet gaan. Misschien ga ik naar Tanger, misschien naar Londen. Overigens is Franco in Sevilla (Nadruk Verboden). Hevige strijd in de provincie Avila. De regeering deelt mede, dat na een hevigen slag bij Navalperal in de provincie Avila de opstandelingen op de vlucht zijn gedreven, waarbij zij 63 dooden en een belangrijke hoe veelheid oorlogsmateriaal op het slagveld ach terlieten. Onder de dooden bevindt zich de commandant van den generalen staf. Een ge vangene verklaarde dat de rebellen onder be vel stonden van den commandant der civiele garde Lisardo Doval, welken de linksche par tijen er van beschuldigen een groote rol ge speeld te hebben bij de bloedige onderdruk king van de beweging in Asturië in 1934. Algeciras gebombardeerd. Naar Reuter uit Gibraltar verneemt is Al geciras gistermorgen door een watervliegtuig van de regeering gebombardeerd. Later kwam het vliegtuig voorbij Gibraltar. Een bom ont plofte op nog geen dertig meter van het Brlt- sche consulaat doch veroorzaakte geen ern stige schade. De verdere ontwikkeling van den strijd. Oviedo aan de noordkust bevindt zich nog steeds in de handen der opstandelingen, doch de stad is gisteren hevig gebombardeerd door een afdeeling mijnwerkers. De verwoede strijd om het bezit van Madrid, die nu al verscheidene dagen voortduurt, is nog onver minderd. Een bijzondere correspondent van Havas wist gisterenavond te melden, dat de regee- ringstroepen alles in gereedheid brengen voor een hevigen aanval op Huesca. Alle directe verbindingen tusschen deze stad en Saragossa zijn verbroken en de voorhoede van de troepen bevindt zich op nog slechts 12 kilometer van Huesca. Uit Lissabon wordt bericht, dat de op standelingen in den loop van de laatste da gen Madrid aanzienlijk dichter zijn genaderd. Een afdeeling zou reeds El Pardo op 18 kilo meter van de hoofdstad bezet hebben. i De voorloopige regeering van Cabanellas. Het telegram van generaal Cabanelias, waarbij deze de vorming van een voorloopige Spaansehe regeering aankondigt (junta de fensie nacional) is gisteren op het departe ment van buitenlandsche zaken te Londen ontvangen. De tekst is opgesteld in het Fransch en bevat de officieele aankondiging van de anti-regeeringsgezonden van de vor ming eener regeering te Burgos. Cabanelias stelt de regeering te Londen ermede in ken nis, dat zijn voorloopige regeering de vol gende personen bevat: de generaals Andres Saliquet, Miguel Ponte, Emilo Mola en Fidel Davilla, en de kolonels Federico Montana, Fernando Moreno. Cabanellas vervolgt dan: Ik hoop met de Britsche regeering de vriendschappelijke be trekkingen te onderhouden, die altijd tus schen beide landen bestaan hebben. De kalmte te San Sebastian keert weer. De speciale correspondent van Havas deelt mede, dat de kalmte te San Sebastian terug keert, doch het leven heeft nog lang zijn normalen loop niet hervat. De militairen heb ben de stad verlaten en trekken met de roode militie op naar het centrum van het land. Verder zouden de rebellen te Saragossa en Sevilla aan het einde van hun krachten zj)n. Officieren terechtgesteld. Van de zijde van het Volksfront wordt ge meld, dat Garrasco, de commandant van het fort Loyola bij San Sebastiaan en twintig andere officieren doorgeschoten zijn. Gar rasco was de voormalige gouverneur van San Sebastian. Van dezelfde zijde wordt mede gedeeld, dat het plaatsje Oyarzun tusschen Irun en Renteria, door de opstandelingen is bezet. Italiaansche vliegtuigen naar Spaansch Marokko. Van verschillende zijden zijn berichten bin nengekomen, dat zes Italiaansche vliegtuigen op weg naar Spaansch-Marokko, ter hoogte van Saida aan de Marokkaansche kust zich ge noodzaakt hebben gezien, te dalen. Volgens de laatste berichten sloeg het eerste vliegtuig hierbij over den kop, en werden vier van de zes inzittenden gedood. De twee anderen werden zwaar gewond. Van het tweede vliegtuig kon den de inzittenden worden gered. Zij werden echter terstond gearresteerd. De vier andere vliegtuigen zijn naar Spaansch-Marokka door gevlogen en aldaar gedaald. Naar Reuter uit Capa Blanca meldt, waren de vliegtuigen drie- motorige Savola-Marchetti's. Zij droegen on derscheidingsteekenen noch registratieletters en vervoerden bommenrekken, geen munitie. Een correspondent van de Petit Parisien be vond zich te Berkane (pl.m. 10 km van de grens van Spaansch-Marokko) toen het on geluk plaats vond. Volgens hem bevonden zich aan boord van het eerste vliegtuig vier mitrail leurs en een groote hoeveelheid munitie. De vijf Italiaansche vliegers, die gearresteerd zijn, zijn te Berkane aan een verhoor onderworpen. Zij deelden mede uit Sardinië vertrokken te zijn om bombardementsvliegtuigen en munitie naar Cauta en Melilla te brengen. Een der slachtoffers van het eerste vliegtuig, die niet op slag werd gedood, zou volgens den cor respondent, gedurende zijn prjnen verscheidene malen „Alles voor Franco" hebben uitgestoo- ten. Volgens getuigen heeft men veel moeite gehad om de inzittenden van het eerste vlieg- ting uit de brandende rasten te bevrijden. Nadere bijzonderheden omtrent de Italiaansche vliegtuigen. Reuter seint uit Rabat bijzonderheden over de Italiaansche vliegtuigen die in de streek van Mouloyo zijn gevallen. De Petit Marocain zegt, dat de beide vlieg tuigen behooren tot een Italiaansche esca drille bombardementsvliegtuigen, welker be manning bestond uit officieren en onderoffi cieren in politiek, en dat zij, komende uit Italië, zonder eenige nationaliteits- of ander merk, naar Spaansch Marokko begaf. Het eerste toestel scheen te willen landen op het vliegveld van Saidia, toen het ten gevolge van verlies van snelheid te pletter viel. Uit de ordelooze wrakhoop wist men twee dooden en drie gewonden te halen, van wie re nog een is overleden. Op het fabrieksmerk van een van de moto ren las men: Alfa Romeo 650. Volgens een bericht uit Rabat zijn veertien vliegtuigen, gelijkvormig aan dat, hetwelk gisteren bjj Saidia (Algerjje) neerstortte te Melilla aangekomen. „De „Temps" publiceert een telegram uit Oran, volgens hetwelk een Spaansch vliegtuig verschenen is boven de plaats, waar gisteren het Italiaansche vuiegtuig is verongelukt en daar een boodschap heeft neergeworpen, be nevens een zak, waarin uitrustingsstukken van het Spaansehe Legioen zaten. De voor werpen werden door de autoriteiten in beslag genomen. In gezaghebbende kringen te Rome wordt verklaard, dat de Italiaansche regeering geen enkele mededeeling heeft ontvangen betref fende de Italiaansche vliegtuigen, die in Marokko zouden zjjn geland. Er wordt aan toegevoegd, dat de regeering een onderzoek heeft gelast. In politieke kringen te Parjjs is men zeer onder den indruk van de berichten inzake de noodlanding der Italiaansche vliegtuigen, die oorlogstuig vervoerden en bestuurd werden door Italiaansche militairen. Men is te meer onder den indruk, aangezien gisteren in de commissies van buitenlandsche zaken van de Kamer en Senaat de ministers Blum en Delbos verklaarden, dat Frankrijk zich zou onthouden van elke interventie in Spanje. Een conferentie over den toestand. In verband hiermede acht men het in par lementaire kringen noodig dat een conferen tie wordt bijeengeroepen van de staten, die het Statuut van Tanger garandeeren, ofwel van de drie groote mogendheden, die belangen hebben in de Middellandsche Zee, n.1. Frank rijk, Engeland en Italië, teneinde een formeel accoord van absolute niet-inmenging in de zaken van Spanje te sluiten. De Fransche regeering heeft evenwel haar houding nog niet kunnen bepalen. Heden zal de ministerraad bijeen komen en waarschijnlijk zullen dan beslissingen worden genomen. De berichten, die gisteren zijn afgezonden, zijn in hoofdzaak uit het kamp der opstande lingen. Deze maken melding van belangrijke vorderingen, zoowel in het Noorden als in het Zuiden, berichten die uiteraard onder voorbe houd moeten worden aangenomen. Generaal Queipa de Liano en generaal Franco berichten beiden, dat Valencia thans in handen der op standelingen is. Of hiermee het Valencia, de havenstad aan de Middellandsche Zee, dan wel Valencia, de vesting aan de Portugeesche grens wordt bedoeld, is niet met zekerheid te zeggen. De toestand in het Guadarrama-gebergte is evenmin duidelijk. Volgens berichten uit Lissabon zouden de opstandelingen het dorp Guadarrama, het hoofdkwartier der regee- ringstroepen, hebben bezet. Van de basis te Somosierra zouden verder troepen opstandelingen, onder bevel van kolo nel Esconis, naar Buitrage zijn opgerukt en Torre Laguma en El Mola bezet hebben. Een andere afdeeling, onder commando van kolo nel Serrador, zou Vevas Serrada, op 30 km van Madrid, hebben ingenomen. Van Leon uit zou een korps, onder bevel van generaal Ponte, naar Puebla de Guadarrama zijn op gerukt. Generaal Franco heeft in een interview met een vertegenwoordiger van de „Popoio di Roma" meegedeeld, dat geheel Andalusië in handen der opstandelingen is. Verder zouden de regeeringstroepen in de omstreken van San Sebastian door de opstandelingen zijn verslagen. Rondom Saragossa duurt de strijd voort Provincies in handen der opstan delingen. Naverra, Huesca, Saragossa, Burgos, Leon, Soria, Guadaljara, Segovia, Avila, Badajoz, Huelva, Sevilla, Cordova, Cadiz. Granada, Ciudad Real, Alméria, Valencia(?). Dit beteekent geheel Andalusië met uitzon dering van Malaga en alle Middellandsche Zeehavens, behalve Malaga en Barcelona. Bovendien Aragon en Oud-Castilië, Navarra en een belangrijk deel van Nieuw-Castilië. In handen der regeering: Arurië, Catalonië en Madrid met omstreken. VALENCIA IN HANDEN VAN DE REGEERING. Naar Reuter uit Londen meldt, is de haven Valencia nog steeds in handen der regeering en is de verbinding tusschen Madrid en Valencia normaal. De toestand in het Zuiden. Generaal Franco is Woensdagavond na een bespreking met generaal Queipa de Llano, naar Tetouan teruggevlogen. Dat dit voor de opstandelingen een gunstig teeken is, valt moeilijk aan te nemen. Commentaar op dit bezoek en vertrek, wordt noch van den kant der opstandelingen, noch van regeeringszijde gegeven. Fransche sympathiebetuiging voor republikeinsch Spanje. In de Wagramzaal te Parijs heeft Donder dag de vereeniging Amsterdam Pleyel een groote bjj eenkomst georganiseerd ten gunste van het republikeinsche Spanje. Aanwezig waren o. m. Jouhaux, Cahin en Torres. Engeland volgt de gebeurtenissen in Spanje met aandacht. De gebeurtenissen in Spanje worden in Engeland met stijgende aandacht gevolgd. In regeeringskringen verheelt men zich geens zins, dat de uiteindelijke uitslag van den bur geroorlog niet kan nalaten grooten invloed op de ontwikkeling van den Europeeschen toestand in zijn geheel uit te oefenen. Men vreest, dat de strjjd tusschen links en rechts in Spanje de tegenstelling tusschen Frankrijk en Rusland aan den eenen kant en Duitsch- land en Italië aan den anderen kant aanzien lijk zal verscherpen en zoodoende de Locarno- besprekingen in gevaar zal brengen voor zij nog begonnen zgn. De minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, heeft den Franschen ambas sadeur en de Engelsche en Belgische zaakgelastigden bij zich ontvangen en heeft in antwoord op hun mededeeling van 24 Juli hen er van in kennis gesteld, dat de Italiaansche regeering gaarne zal deelnemen aan de conferentie der vjjf Locarno-mogendheden, op een nader vast te stellen datum. Hij voegde hieraan toe, dat de Italiaansche regeering het nuttig oordeelt de conferentie behoorlijk voor te bereiden door een passende gedachtenwisseling langs den gewonen diplo- matieken weg, in het belang van de hooge doeleinden der conferentie. De Duitsche minister van Buitenland sche Zaken, von Neurath, heeft gisteren den Engelschen en den Franschen am bassadeur en den Belgischen gezant ont vangen en hun meegedeeld, dat de Duit sche regeering de uitnoodiging der drie regeeringen om deel te nemen aan een vijf mogendheden bespreking over een West-Europeesch past aanneemt. De minister wees er op, dat een dergelijke bespreking in elk opzicht, ook ten aanzien van het programma, een zorgvuldige diplo matieke voorbereiding eischte. I.O.C. beveelt Baron de Coubertin aan. Het I.O.C. heeft besloten een door alle leden geteekend schrjjven te verzenden, waarin ver zocht wordt den volgende Nobelprjjs voor den Vrede toe te kennen aan baron Pierre de Cou bertin, stichter van de Moderne Olympische Spelen. Op alle punten overeenstemming bereikt. De Engelsch-Russische vlootbesp re kingen zijn Woensdag te Londen voortgezet met een ontmoeting van den secretaris van de Rus sische ambassade en den marine-attaché met vertegenwoordigers van het departement van buitenlandsche zaken en van de admiraliteit. Men heeft op alle punten overeenstemming bereikt. Thans zal men zich wenden tot andere landen, met name die, waarmede Engeland over bilaterale vlootovereenkomsten aan het onderhandelen is. De onderhandelingen met de vertegenwoordigers van de Deensche re geering' zullen vermoedelijk te Londen tegen het einde van Augustus beginnen. In gewoonlijk welingelichte kringen te Weenen gelooft men, dat het onderzoek naar de incidenten, die Donderdagavond hebben plaats gevonden bij de aankomst van de Olympische fakkel, het volgende resultaat heeft opgeleverd: 1. verscheidene gearresteerde nationaal- socialisten zijn van Duitsche nationaliteit; 2. ,en aanzienlijke som was besteed voor het koopen van plaatsbewijzen; 3. De arrestanten hadden tevoren hun ver dediging overlegd; In totaal zijn ongeveer 300 menschen ge arresteerd, van wie 150 in hechtenis werden gehouden. Reuter meldt nader uit Weenen, dat nog 41 arrestaties geschied zijn in verband met de nationaal-socialistische incidenten te Wee nen. Speciaal tegen Starhemberg gericht? Naar Stefani uit Weenen weet te melden, hebben de nazi's, die naar aanleiding van de betoogingen van gisteren zijn aangehouden, verklaard, dat zij hebben willen protesteeren tegen ex-vicekanselier Starhemberg, die dezen winter de deelneming van Oostenrijk aan de Olympische winterspelen heeft belet en dat hun betooging niet tegen Schnuschnigg was gericht. Volgens het Italiaansche bureau hebben bij de betooging verscheidene winkelhuizen en café's in het centrum van de stad en de Joodsche wijk het moeten ontgelden. Vanochtend hebben zich verscheidene men schen bij de politie aangemeld om aan te geven, dat de nazi's hun met geweld belet hadden Oostenrijksche volksliederen te zingen. Bemiddelingsvoorstel van minister aanvaard. In den gisterenmiddag gehouden kabinets raad heeft minister Jaspar medegedeeld, dat de stakende Antwerpsche zeelieden, die Don derdagavond met groote meerderheid van stemmen besloten hadden het bemiddelings voorstel van den minister te verwerpen, giste renmorgen van hun besluit zgn teruggekomen en zich bereid hebben verklaard, op de nieuwe voorwaarden weer aan het werk te gaan. Reeds gisterenavond hebben vijf schepen de haven van Antwerpen verlaten en ook heden zal nog een aantal bemanningen aangemon sterd worden. Reuter meldt, dat de oorzaak van het be ëindigen der staking moet worden gezien in het feit, dat verscheidene zeelieden, ondanks de staking, toch hadden aangemonsterd. Negen-en-zestig soldaten voor den krijgsraad. Donderdag verschenen voor den krijgsraad der provincie Antwerpen 69 miliciens van de genietroepen, die op 21 Juni J.I., dienst wei gerden als protest tegen de onbepaalde ver lenging van hun actieven diensttijd. Zjj ver lieten de kazernes na het middaguur, ver schenen niet op het appèl en keerden eerst om 10 uur 's avonds terug. Vier hunner wer den dadelijk gearresteerd daar zij de leiding bleken te hebben genomen. Ook de andere 65 soldaten stonden gisteren terecht wegens muiterjj" en vulde bijna geheel de zaal. Het gebouw waar de krijgsraad zetelt, was door een sterke gendarmeriemacht bewaakt. Slechts enkele burgers werden binnengelaten. De soldaten werden verdedigd door de advo- katen mr. Craybeck en mr. van Oyen. De actie van don zoon van Ras Kassa. Zooals gemeld is hebben benden Abessijnen de Italiaansche voorposten in de boschacKtige streek ten zuiden van Addis Abeba aangeval len. Zij zouden, aldus de Times, met zware verliezen zgn teruggeslagen. Deze aanval is ongetwijfeld een andere dan die welke kort geleden in het gebied tusschen Addis Abeba en Dessié op de Italiaansche posten is gedaan ofschoon er wel verband tusschen deze twee aanvallen van de Abessiniërs kan bestaan. In een van de Italiaansche bladen wordt gezegd, dat beide aanvallen het werk zgn van een groote bende, die eenigen tijd in de omstreken van Addis Abeba rondzwierf zonder tot actie over te gaan. Er wordt niets gemeld over het aantal vijanden, noch over de verliezen, die de Italianen hebben geleden. Volgens een ver slag in een van de Italiaansche bladen stond de aanval op den weg tusschen Addis Abeba en Dessié onder leiding van Averra Kassa, een zoon van ras Kassa. Deze bende heeft zich onder dekking van het regenseizoen in de omringende heuvels schuilgehouden, en „toon de een zekere vastberadenheid" bij het aan vallen, zoo drukt zich het blad uit. De Itali aansche troepen waren echter waakzaam en slaagden erin de bende af te snijden van den terugtocht naar de heuvels. Met machinege weervuur werden de meeste aanvallers neer- gemaaid, en slechts weinigen konden ont snappen. Gemeld wordt dat de bevolking den Italianen verklapte waar de bende zich op hield, hetgeen aangehaald wordt als bewijs 1 1 Agustus. Hebt u wel eens gehoord van Raj Bah ad oer Ramjidas Bajoria Ik wed van niet. En toch is het voor iedereen, die bijver diensten zoekt, van het grootste belang, de zen vermoeienden naam zorgvuldig op te tee kenen. Want Raj Bah ad oer (zullen we maar familiaar zeggen) is van beroep rijkaard, woonachtig te Calcutta, en heeft 2000 pond sterling uitgeloofd voor den weldoener, die hem van zijn slapeloosheid afhelpt. Nu is het een bekend verschijnsel, dat niets de slapeloosheid zóózeer in de hand werkt, als juist r ij k d o m. Want wie rjjk is, heeft geen grootere zorg dan er voor op te passen dat hij rijk b 1 jj f L Maar als men meenen mocht, dat iemand op het idee is gekomen Raj Bahadoer te schrijven: „Geef mg uw geld, dan garandeer is u, dat u weer rustig slaapt, en dan moogt u desnoods uw belooning wel houden", dan vergist men zich. Zoo snug ger is niemand geweest (en hier is dus uw kans!) In plaats daarvan is men bij den ar men millionair met allerlei krankzinnige ad viezen aangekomen. Ziehier een kleine bloem lezing uit de 18.000 brieven, die hem uit alle deelen van de wereld hebben bereikt: Drink heete melk en eet uien. Hak hout. Tel boomen. Scheer schapen. Maak sprongen met een parachute. Onderneem luchtreizen. Ga wandelen bij volle maan. Baad u in dierenbloed. Maak bergtoeren. Graaf u een slaaphol in den grond. Slaap in een hangmat; blijf zes uur in een bioscoop zitten. Een dansleeraar uit Londen ried aan, eenige uren achter elkaar te walsen, een Schotsche houthakker noodigde den croesus uit, zijn werkkring en zijn leven met hem te komen deelen, dan zou hij zeker den slaap weer kunnen vatten. Er waren spitsvondigen, die den million- nair den raad gaven, zijn leden op een bepaal de manier uit te strekken, en aanboden na ontvangst van een vriendelijk voorschot tee- keningen te zenden, met alle vereischte bij zonderheden. Sommige uitvinders prezen door hen ge construeerde... slaapmachines aan, een mu sicus had naar een oud, magisch recept een slaapmelodie gecomponeerd, die onder garan tie iederen toehoorder in diepen slaap brengt. Het lijkt me, dat deze musicus op den goeden weg is. Hoeveel composities zijn er niet, die niet eens naar magisch, doch alleen naar oud, lees klassiek recept, onze oogen met zand vullen, en ze onverbiddelijk toe drukken hoeveel meer effect moet zoo'n magisch wiegelied-recept dan niet hebben? Ofschoon... men moet ook niet te licht denken van den raad van een der Engelsche inzenders, de Lagerhuis-redevoeringen van de laatste tien jaar eens door te lezen, of ge trouw alle radiolezingen te volgen. Raj Bahadoer heeft geen van de adviezen gevolgd en voor de afwisseling een wereld reis ondernomen. Iets saaiers heeft de stak ker blijkbaar niet kunnen bedenken. Maar als hjj na lezing van die 18000 brie ven nóg niet in slaap is gevallen, dan moet men inderdaad vreezen, dat er geen kruid voor hem gewassen is. voor de steeds groeiende sympathie van de bevolking voor de blanke veroveraars, en van de afkeer van de bevolking jegens Hailé Se- lassi en zijn rassen. Voorts wordt gemeld dat elke poging om de bewoners van de districten welke nog niet formeel onderworpen zijn, tegen de Italianen op te zetten, moet misluk ken, omdat de Italiaansche troepen ondanks het regenweer voortgaan met in elke richting op te rukken, terwijl op geregelde tijden be richt ontvangen wordt dat de hoofden van de verder afgelegen districten zich onderwerpen, De dader wilde slechts de aandacht vestigen op zjjn ongunstige omstan digheden. MacMahon, de man die zooals bekend onlangs een aanslag heeft gepleegd op Koning Edward, is gisteren wederom verhoord door den politierechter. De verdachte verklaarde, dat hjj in 1933 werd gearresteerd op grond van het feit, dat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan lastering. Hjj werd tot 12 maan den gevangenisstraf veroordeeld, maar ging in hooger beroep. Na drie maanden in de ge vangenis te hebben gezeten werd hjj weer in vrijheid gesteld, daar hjj onschuldig werd be vonden, zoodat het eerstgenoemde vonnis werd vernietigd. Vervolgens heeft MacMahon alles in het werk gesteld om schadeloosstelling te ver- krjjgen. Hjj stuurde in 1934 een verzoekschrift aan Koning George, waarin o.a. hij verzocht het gedrag van de detectives, die hem destijds hadden gearresteerd, nauwkeurig te doen onderzoeken. Ook trachtte MacMahon ver scheidene malen den minister van binnenland- sche zaken te spreken te krijgen. Ten slotta gaf hij zijn pogingen op. De verdachte voelde zich zeer verongelijkt en raakte maatschappeljjk steeds meer achter op; te meer daar hjj geen werk kon vinden. Hij verklaarde nogmaals uitdrukkelijk, dat hjj er geen oogenblik aan gedacht heeft den koning te dooden, maar dat hjj alleen de aan dacht heeft willen vestigen op zijn ongeluk kig lot. Een herderljjke brief van de bisschoppen. De bisschoppen van België hebben een her- derljjken brief gereedgemaakt, die Zondag van de kansels zal worden voorgelezen en waarbjj medegedeeld wordt, dat op 30 Augustus a.s. ter gelegenheid van den verjaardag van den tragischen dood van Koningin Astrid, in alle kerken van het land een stille mis zal worden gecelebreerd. Voorts worden de geloovigen aangespoord dien dag te communiceeren en de betreurde Vorstin in hun gebeden te her denken. Ten einde het intieme karakter vail deze herdenking te bewaren, zullen de autori teiten officieel niet worden uitgenoodigd. Dê bisschoppen hopen evenwel, dat deze laats ten uit eigen wil deze mis zullen bjjwonen, wat zeer op prjjs zal worden gesteld.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5