Groote foto-wedstrijd II N.V. ZEEBAD HUISDUINEN muziek en dans in het nieuwe badpaviljoen Dat wordt gezellig!!!!! F TT JAC. Pi IS© Bij de landmeters. im Stadsnieuws Zondag 2 Aug. 's middags en's avonds Optreden van????? Predikbeurten DERDE BLAD ft z [i HALLO, HALLO. JIM. H GARAGE MANSHANDEN HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG i AUGUSTUS 1936 Huize Parkzicht. Filmvertooning in een café. Kantongerecht Den Helder. FILM' S, alle soorten AFDRUKJES, alleen het allerbeste KEIZERSTRAAT 113 TEL 450 Krenten brood jes COR KRIGEE, v. Galenstraat 71, Tel 399 Gember brood f 0.25 COR KRIGEE, v. Galenstr. 71, Tel. 399 Er Is GEWOON Krentenbrood Krentenbrood van KRIGEE,.. Op- en ondergang van Zon en tijd van hoog- en laag water Zomertijd. Zon Aug. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 2 5.23 20.48 7.30 20.10 1.10 14.00 M S 5.25 20.46 8.15 21.00 2.00 ^4.50 D 4 5.26 20.45 8.55 21.40 2.40 15.35 W 5 5.28 20.43 9.30 22.25 3.25 16.15 P 5.30 20.41 10.15 23.00 4.05 17.00 V 7 5.31 20.39 11.00 23.35 4.50 17.35 8 5.33 20.37 11.40 0.15 5.30 18.15 Lichten op voor alle voertuigen. ■A-u£* 21.20 21.18 21.16 Zaterdag Zondag Maandag 1 2 8 Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. Buyl, leeraar aan de Ambachtsschool te Zie- rikzee, is met ingang van 24 Aug. a.s. be noemd als leeraar aan de 5e Ambachtsschool te Amsterdam. Onze stadgenoot, de heer P. Vermeulen Jr., is_ een dezer dagen geslaagd voor het diploma stenografie, uitgereikt door de Arn- hemsche School voor Schriftelijk Onderwijs, A S.S.O, te Arnhem. By het laatst gehouden examen voor 't Ward(Muziek)-Diploma slaagden de dames C. Albers, C. Buikes, A. Bunck, L. Kordes, C. Leewens, J. Mahieu, L. Witteveen en de heeren T. Jacobs, L. Rietveld en J. Zijp. Te Utrecht is gisteren voor het examen Fransch M. O. A. geslaagd Mej. A. L. de Jong, alhier. Onze vroegere stadgenoote, Mej. M. B. Ronde, behaalde bij de in Juni gehouden „Mer- eurius"-examens het diploma Boekhouden. SPREEKUUR WETHOUDERS. W. de Boer is wegens uitstedigheid verhin derd spreekuur te houden. Wethouder P. S. Smits is eveneens verhin derd Maandag spreekuur te houden. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek der firma RmeétsSnel, Weststraat. Van Maandag 3 Aug. tot 10 Aug. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. N.V. ZEEBAD HUISDUIENEN. Men verzoekt ons te verwijzen naar een advertentie van het Zeebad Huisduinen, waarin de opnieuw vastgestelde consumptie tarieven worden bekend gemaakt. HET RAADSVERSLAG. In het Raadsverslag, dat wij opnamen in ons nummer van Donderdag, is tot onzen spijt door technische - redenen een storende fout geslopen. Het betreft hier het door het college vain B, W. voorgestelde inzake de reorganisatie van het machinistenonderwgs, dat abusievelijk tusschen de bij 'de Rondvraag gestelde vraag van den heer. van Loo kwam. Dat gedeelte (24 regels) leze men dus direct onder het kopje „Voorstel tot reorganisatie Machinisten- onderwijs', KAPPERSVACANTIE. De kapperszaken zijn, blijkens een adverten tie in dit nummer, a.s. Maandag 3 Augustus wegens vacantie gesloten. WACO-VACANTIETOCHTEN. Gaarne verwijzen wij naar de advertentie, voorkomende in dit nummer van het Reis bureau WACO, Kanaalweg, Den Helder, waar- in eenige zeer aantrekkelijke reizen voor bui tengewoon lage prijzen worden aangeboden. Reizen zonder zorgen, is tegenwoordig een algemeen gebruikte slagzin, doch wanneer men een der reizen van de WACO medemaakt wordt dit werkelijkheid. Uit eenigè ons ter in zage gegeven tevredenheidsbetuigingén konden wij opmaken dat de deelnemers niets dan lof hebben over verzorging en uitvoering van deze reizen. In verband met de vele ingekomen verzoe ken, kunnen wij nog mededeelen, dat het Reis bureau WACO vanaf heden telefonisch is aan gesloten onder nummer 773. Voor je een auto gaat huren ga ~BB=| f E Middenweg 189-191 - Tel. 533 J Kerel, wat een collectie, zelfs een zieken- ai j auto hebben ze daar, gewoon afy Tenslotte merkte mr. Den Hollander nog op, dat het licht 30 40 pet. gedoofd zal moe ten worden bij een eventueele vertooning. Ged. Staten zullen later uitspraak doen. Blijkens een advertentie in ons blad van Donderdag j.1. is onder auspiciën van de Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer „Hel ders Belang", in samenwerking met Fotohan- del Jac. de Boer, een Foto-wedstrijd uitge schreven, waaraan de deelname voor ieder, die fotografeert, geheel gratis is. Het doel van dezen wedstrijd is tweeledig: le. Bevordering van de fotografie in het algemeen. 2e. De V.V.V. „Helders Belang" de beschik king te geven over nieuw illustratiemateriaal voor haar reclame-uitgaven. Voor dezen wedstrijd zijn 2 medailles en niet minder dan 20 prijzen beschikbaar ge steld ter gezamenlijke waarde van ruim 50 gulden in den vorm van praktische gebruiks artikelen vöor fotografie. In aanmerking voor meedingen naar deze prijzen komen foto's, gemaakt in Den Helder, Huisduinen en onmiddellijke omgeving, welke foto's den vreemdeling een indruk kunnen geven van het vele mooie, dat onze stad en omgeving biedt. Juist de kop van Noord-Hol land is zoo rijk aan variatie's, dat ieder, die fotografeert, in veelzijdige richting z'n hart kan ophalen aan alle mogelijke onderwerpen. Waar kunt u b.v. mooier tegenlicht-opnamen maken van onze zee en onze kust als juist hier? Waar vindt u zoo'n mooie marine- en visschershaven, waar zoo'n mooi duin- of strandgezicht? En hoeveel mooie foto's lig gen niet voor het grijpen van onze platsoè- nen, onze straten en pleinen, onze monumen ten, ons kwalijk riekend, maar schilderach tig Heldersph Kanaal? En vergeet ook vooral niet onze „Donkere Duinen" met haar jonge boschpartrjen en haar vijver. Werkelijk, Den Helder biedt den foto-liefhebber een veel zijdigheid aan onderwerpen, welke niet ge makkelijk wordt overtroffen in andere stre ken van ons land. Camera-bezitters, aan het werk dus! Schenkt in Augustus uw speciale aandacht aan die opnamen, welke voor dezen wedstrijd in aanmerking komen. Ge dient daarmee een groot belang voor uw stad,, en... dingt mee naar het groot aantal aantrekkelijke prijzen. De inzending van dezen wedstrijd sluit 31 Aug. a.s. De beoordeeling der ingezonden foto's en de toewijzing der prijzen geschied door een com missie, bestaande uit de heeren: J. Kreuger, foto-expert; H. C. M Nrjpels, bestuurslid V.V.V.; W. Velthurjs, dir: Verkëershuis; P. C. de Boer, Directeur drukkerij. Alle inlichtingen en prospectus verstrekt Fotohandel Jac. de Boer, Keizerstraat 113. In een advertentie in dit nummer wordt er de aandacht op gevestigd dat in het cofmor- tabele Huize Parkzicht, dat reeds tal van tevreden inwoners heeft, nog kamers in ver schillende prijzen beschikbaar zijn. Een groot deel van het ruime huis is be woond en de bewoners zijn allen vol lof, niet alleen over de practische en moderne inrichting van Parkzicht, over de prettige omgeving, maar ook vooral over de aangename en huise lijke sfeer die de directeur en zijn vrouw heb ben weten te scheppen, waardoor het verblijf in dit huis tot een genoegen geworden is. Nu de zomer alweer begint voort te schrijden en de herfst zich over een goede maand aan kondigt, zullen er wellicht stadgenooten zijn, die de rust van „Parkzicht" verkiezen boven de beslommeringen voor eigen bestaan te moeten zorgen. Welnu, voor hen is nog ge legenheid een kamer te bespreken. Zooals de advertentie vermeldt zijn nog kamers voor 1 en 2 personen open, in prijzen van f 600.tot f 1800.—. De directeur verstrekt gaarne alle inlich tingen, terwijl hij ook voor belangstellenden het huis ter bezichtiging openstelt. CARILLONCONCERTEN. Gedurende de maand Augustus zal het Carillon behalve Woensdagsavonds van 8 tot 9 uur, ook des Zaterdags van 8 tot 9 uur worden bespeeld. Behandeling van het beroep van den heer Burger tegen de weigering van B. en W. hein vergunning te verleenen z.g. smalfilms in zijn café te vertonnen. B. en W. hadden op 8 Mei afwijzend bie- schikt op het verzoek van den heer J. Burger, gericht aan den burgemeester, om hem inge volge artikel 2 der bioscoopwet vergunning te verleenen in zijn café-restaurant bij het Ju- lianapark z.g. smalfilms te laten vertoonen. Het doel van den heer Burger was variatie te brengen in zijn café en na de muzieknum mers een korte film te vertoonen. B. eb W. waren van meening, dat de plaats niet vol doet aan redelijke eischen, voor veiligheid, daar de stoelen losstaan, er geen nooduitgang is en geen brandblusch-apparaat aanwezig is. De heer Burger is tegen het besluit in, be roep gegaan bij Ged. Staten. In een Donder dagmiddag te Haarlem gehouden vergadering van dit college is het beroep in het openbaar' behandeld. De voorzitter, jhr. mr. dr. A. Roêlly deelcje' mede, dat B. en W. een schriftelijke toelicli- ting hadden ingediend. Daarin werd- herin- nerd aan de circulaire van den minister.- vain binnenlandsche zaken van 1935, waarin gé- sproken wordt van een nooduitgang, - yaste stoelen en een. noodverlichting. Aan ,de^e eischen kan de heer Burger niet voldoen.,,Vei- der zijn B. en W. van meening, dat het.vej-- toonen van films met past in het kader vain een café. De brandweercommissie had gead viseerd geen vergunning te verleenen, opid^t het temperen van het licht niet bevorder^! mag worden de commisaris van politie wilde wel vergunning laten verleenen als er een enkele maal films vertoond worden. De jjoor- zitter merkte nog op, dat er in Maart van dit jaar een tweede circulaire is verschenen. Tegen het vertoonen van smalfilms bestond geen bezwaar meer. Het hebben van nooduit gangen en vaste stoelen is ook niet meer noodzakelijk. Hierna was aan het woord mr. Den Hofi'an- der, namens den heer Burger. Deze was vah meening, dat hét niet noodig was geweest een verzeok tot, B. en W. of den burgemees ter te richten, omdat het niet gaat om eeji vergunning, genoemd in ;artikel 2 der Bios coopwet. Daarom was het beroep niet noodig spr., die later in de zaak gekend is, verzocht het niet ontvankelijk té verklaren. Mochteb Ged. Staten daartoe niet besluiten, dan ven- zocht spr. het besluit van B. en W. toch? té vernietigen. Het is de bedoeling, dat het ka rakter van een café behouden blijft. Door middel van een prisma-projectie zal het beeld op 4 5 plaatsen gebracht worden. Voorts herinnerde spr. aan de tweede circulaire en deelde mede, dat een noodverlichting zal wor den aangebracht. Zitting van Dindag, 28 Juli 1936. De Ouverture Als een kijkspelletje van allerlei bonte beel den deed zich de eerste zaak van Dinsdag middag, een uitgestelde van de vorige maand, een zaak welke voor zich alleen al de eerste drie kwartier van den middag opeischte, aan den geboeiden luisteraar voor. Bekl. S. G. de G. van Beverwijk, die bollen had geteeld zonder de vereischte vergunning, hing een levendig tafereeltje op van zijn gel delijke moeilijkheden. Hem volgde op den voet getuige C. H. H., die in dienstbetrekking staat tot bekl. en die „den indruk had gekregen" dat de accountants bekl. boeken in orde had den bevonden. De verdediger bekeek het weer van een andere zijde. Betoogde, dat de rechter niet zijn cliënt moest hebben, maar de N.V., waarvan hg, bekl., Directeur is. En betoogde daarna zonder blikken of blozen, dat iedere planter van bol len eigenlijk in overtreding is. Want, men kan niet op de vergunning wachten, wijl deze té laat afkomtPI. had twee vergunningen bij zich, gedateerd resp. op 24 Juni 1936 en 5 Mei 1936, voor het tijdvak van 1 Aug. 1935 tot 31 Juli 1936. De kweekers steken allen hun zaaisel den grond inop hoop van zegen!! De andere kant van deze aangelegenheid werd nu weer belicht door den getuige, die voor de Sierteeltcentrale was gekomen. Hij geeft een zeer plausibele verklaring voor die late data van afkomen, enne...... „bekl. is door eigen schuld niet in het bezit van een vergun ning". Als eindelijk, na lang heen en weer ge praat, het O.M., Dinsdag waargenomen door Mr. Veltman, de eisch van de vorige zitting handhaaft, n.1. een boete van 100.blijkt het, dat Mr. Sickenga nog liever een getuige er bij wil hooren en wordt het laatste bedrijf, een bedrijf waarin alle spelers van vanmiddag weer optreden, verdaagd tot 25 Aug. a.s. Gratis reizen naar Amsterdam De burgemeester van Den Helder, de heer Ritmeester, zeide, dat alle inrichtingen in dfe gemeente verbeterd zijn na ontvangst van dé circulaire in 1935. Het café van den heer Burger is niet geschikt te maken voor feen bioscoop. De voorzitter informeerde, waarom hejt verzoek opgevat is als één bedoeld in de bios coopwet en waarom geen aandacht besteedt is aan de tweede ciculaire van den minister., De burgemeester deelde mede, dat de heer Burger eerst bij hem een bezoek heeft gej- bracht en dat een verzoek in het college bei- handeld is. Van de nieuwe circulaire wat niets bekend. Toen enkele jaren geleden de bekende Jim- my Walker, toen nog burgemeester van New- York, voor zijn rechters stond wegens het aan nemen van een slordig steekpenninkje, „we tende dat, enz.", verklaarde hij, dat dat dou ceurtje een gift zonder meer was. „De wereld is nu eenmaal niet meer gewend aan naasten liefde," verklaarde Jimmy, „en daar moet ik nu voor bloeden Niemand geloofde hem, en niemand Dins dagmiddag geloofde den autobusondernemer alhier, toen hij in allen ernst vertélde, dat hij de menschen met zijn bus gratis naar Am sterdam bracht. „Ik wilde mijn bedrijf nog niet opgeven, en houd veel liever de „menschen aan het werk totdat de Wet veranderd zal zijn. Anders moét ik mijn menschen laten stempelen". Het foefje was in Den Helder bekend. Men mag indérdaad zonder te bétalen mee, doch geeft onverplicht den chauffeur bij aan komst een fooi. Doch dat bleek op de zitting J pas later. Natuurlijk werd als eerste getuige den chauffeur gehoord. Niemand had vodr zijn passage betaald en er was den passagiers, door den ohauffeur tenminste niets over fooien geven bekend gemaakt. Maar dan komt de eerste getuige, Mej. M. V., gehuwd met C. Pr. Zij is bepaald oner varen, want zij verspreekt zich leelijk. Het kostte haar inderdaad niets, maar na eënige ondervraging blijkt, dat zij, nu ja, een fooitje gegeven heeft. „Hoeveel Getuige was er met een kind en gaf toen 2,25 fooi plus 0,50 voor een sigaartje. Zij gaf dus een fooi, plus een fooi hierbij „Dhn wil ik dien chauffeur wel weer even hooren", verklaart Mr. Veldman. En dan komt het uit, dat de chauffeur van die fooien, hij krijgt er wel meer, zijn levensonderhoud mag afnemen, en de rest aan bekl. ter hand moet stellen. „Dat is dan voor de wegenbelasting". Mej. W. B., gehuwd met H., heeft ook nim mer betaald. „Betaald?, weineen, ik gaf een fooitje van 1,50; dat had hij best verdiend", licht getuige welwillend toeook getuige A. R. verklaarde „niets betaald" te hebben. Voor Mr. Veldman stond het nu voldoende vast, dat er hier ontduiking had plaats ge vonden; immers deze „fooien" hebben het karakter van een fooi verloren. Het geld ging aan bekl. en de dienst is voldoende vast om „geregeld" te heeten. Spr. eischt 100.— boete of 50 dagen hechtenis. Mr. van Leeuwen, die wij al meermalen als paladijn voor busondernemers aantroffen, verdedigde de handelwijze van bekl. en in het algemeen het goed recht van busondernemers op uitoefening van hun bedrijf. (De kanton rechter laat even weten, dat hij tegenover dit laatste sympathiek staat). De busonder nemers weten eenvoudig niet waar zij aan toe zijn, want ook van hen die werkelijk „buiten de door het Rijks-Toezicht aangegeven lijnen" WAAROM vraagt men voor allerlei uitstapjes meestal onze blijven, worden de bussen in beslag genomen... PI. vindt de Wet op de Spoorwegen ver ouderd; deze had zin vóór den gemotoriseer- den tijd van thans, toen tegenover de verplich ting om bepaalde plaatsen uit haar isolement te verlossen concessies gegeven werden. Nu is het zóó dat zelfs de wilde bussen nog een boterham verdienen en de Spoorwegen per dag een ton moeten toeleggen. De Wet spreekt dan ook uitdrukkelijk van „betaald" 'verkeer. „Gratis" verkeer is nooit strafbaar Het O.M. blijft bij zijn eisch. De wet moge verouderd zijn, ze bestaat. Ook de verdediger persisteert, waarna de kantonrechter de zitting tot 25 Aug. verdaagt, teneinde nog een des kundige te hooren. De andere autobuszaak Hierbij was bekl. de expediteur H. J. J. v. K. alhier. Ook deze weet het niet meerHij is zelfs zoover gegaan om zijn a.s. weekpro- gramma der Commissie voor Toezicht ter in zage en goedkeuring aan te bieden. Ook hier had Mr. Veldman 100.boete of 50 dagen geeischt, en ook hier zal eerst nog op 25 Aug. een deskundige worden ge hoord. Bekl. mocht nog even blijven om zich we gens een overtreding der Arbeidswet op 23 Augustus van verleden jaar te hooren ver- oordeelen tot 1.boete. Begrijpelijk, dat bekl. zich niets meer herinnerde Verkeersovertredingen met zware straffen. De schoone dagen (van Toledo hadden we bijna geschreven) waarin men zich de weelde van een boete nog kon veroorloven, zgn blijk baar voorbij. Want bij boeten, zooals vanmid dag werden opgelegd, mag men zich wel twee malen bedenken, alvorens tot een overtreding „over te gaan". Luistert Bekl. H. reed links op het Helden der Zee plein. Een sergeant W. had het gezien en ge tuigde hiervan onder eede. H. wordt veroor deeld tot 25.boete, plus betaling van de civiele vordering, groot 20,75. Zijn rijbewijs mag hij nog houden. Dan was daar M., die dronken achter het stuur had gezeten. Een getuige komt verkla ren, dat bekl. „vast niet sikker" was. Wel had hij wat gebruikt. Bekl., die een brug had stuk gereden met zijn car, maar in elk geval niet toegeeft dat hij dronken was, wordtveroor deeld tot 60.boete, mede nog omdat hij geen rijbewijs kon toonen. De heer C. G. F. W. die per auto zijn familie in de Sluisdijkstraat wilde bezoeken, en daar bij, van den Parallelweg komende, de linker bocht nam en en passant een fietser „bijna" vloerde, kreeg 15.of 3 dagen bij te dragen. De niet-verschenen bekl. M te Amsterdam had achteruit gereden zonder voldoende uit te kijken, en schade veroorzaakt. Op getuigenis van den 14-jarigen J. K. wordt hij veroordeeld tot 20.of 10 dagen. K. Z. deed onachtzaam zgn portier open eii veroorzaakte een val des menschen10.- of 3 dagen. Beter kwam de chauffeur H. K., alhier, er af. Hij veroorzaakte door achteruitrijden eenige schade en had dit terstond willen ver goeden. Hij krijgt 5.of 2 dagen. H. W. T. reed links in de bocht met zijn motorfiets en er kwam een aanrijding van 15.of 5 dagen, conform den eisch. De chauffeur F. V. te Wieringen reed op de Zuidstraat, en had meer erg in Faber, die uit de Nieuwbrugsteeg kwam rijden, dan in Mans handen, die van het Ankerpark kwam opzetten. Hij reed den laatstgn dan ook aan. Gevolg: 15.of 3 dagen. L. de Gr. te Anna-Paulowna reed onder in vloed van alcohol een boom aan op de van Ewijckvaartweg 40.of 20 dagen (conform den eisch) plus intrekking rijbewijs. C. Sch. op het mooie Texel, reed in een smalle straat aldaar in de bocht tegen een auto op, 25.of 4 dagen. G. A. D. D., alhier reed op de Loodsgracht achteruit. Alweer schade. Conform den eisch 25.boete of 10 dagen, plus toewijzing civiele vordering groot 21,60. Dezelfde beklaagde reed met zijn bus links, „in het belang van zijn passagiers, die anders zoo scheef zouden zijn gegaan", 5.of 2 dagen. En nog een derde delict belastte dezen chauffeur: hij had op 3e klas wegen gereden met een bus, die dat niet mócht. „Op uitdruk kelijke orders van mijn baas". „Dan zal die dus ook wel de boete betalen?" „Hij kijkt wel uit"5.— of 2 dagen. UITSLAG VERLOTING DER VER. „MOED, VOLHARDING EN ZELFOPOFFERING". De eerste prijs is gevallen op no. 589, voor stellende Duingezicht. 2e prijs op nummer 1483, voorstellende het Hofje van Terschelling. De winners kunnen op vertoon van hun lotnummer de prijzen afhalen bij den heer Coltof, Spoortstraat. Het Kadaster is een instelling, die zeer nuttig voor de burgerg werkt. Reeds by oude Egyptena- ren bestond het. Kadaster! Een vreemd woord. Iedereen is het wel eens onder oogen gekomen, en toch, hoevelen weten niet, wat het beteekent. Over de velden, die aan den voet van de ëerste Heldersche duinen, tegenover den Tuintjesweg liggen, loopen twee mannen met lange rood en wit geverfde stokken. Zij heb ben een uniformpet op. Op deze pet staat in roode letters „Kadaster" geborduurd. Dit zijn de kadastermannen, die de me tingen verrichten, onder leiding van den landmeter, den heer Lunshof. „Ik dacht al, die journalist is een salon journalist," lachte de landmeter ironisch; die blijft op stuk van zaken liever achter de kachel, dan hier in den storm op dit dras sige, doorweekte veld zijn nieuwsgierigheid haar het kadastrale werk te komen bevre digen." Het interview bij de waterput. Inderdaad, het woei geweldig en het land was erg drassig. Het was dan ook niet be paald de ideale plek voor een interview, vlak bij een mesthoop, en een ierput. De heer Lunshof plantte de hakken van zijn laarzen in den modder en zette zich schrap tegen den wind, die de blaadjes van mijn blocnote ellendig liet flappen. Op mijn vraag, een beetje over het Ka daster en het kadastrale werk te willen ver tellen, begon hij: „Dat is zoo maar niet in een paar minuten verteld; want het Kadas ter is een zeer oude instelling, al was het oorspronkelijk heel primitief. In de eerste plaats mag ik misschien wel zeggen, dat het Kadaster is: een instelling, die met behulp van kaarten en registers de onroerende goederen beschrijft. Als de Nyl buiten de oevers trad. Reeds in het oude Egypte bestond het. Bij elke jaarlijksche overstrooming van den Nijl spoelden n.1. de scheidingswallen en -grep pels weg of dicht, zoodat de landmeters ge regeld de eigendomstoestanden moesten her stellen, teneinde te voorkomen, dat de Egyp- naren onderling aan het bakkelijen gingen wegens vermeende gronddiefstal. In het land der Pharao's stond het land meter dan ook al op een hoog peil en de mannen van het, laten wij zeggen. Egypti sche kadaster, genoten hetzelfde aanzien als de priesters. - M-W Het typische is, dat er gegevens gevoni- den zijn, die aantoonen, dat bij de Inca's ii) Peru, ook al veel zorg aan het landmeten werd besteed. Napoleon en het kadaster, In Nederland werd het Kadaster eerst officieel ingevoerd in 1812, op lasf; van Napoleon; daarvoor bestond het maar zoo hier en daar. Zoo b.v. in de Meierij vai den Bosch; daar diende het voor een juiste verdeeling van de grond- en polderslasten. j Ook onder de Hollandsche Graven schijnt men wel verpondings registers te hebben ge had, dus ook al weer voor de belasting heffing. De resultaten van een en ander waren echter niet al te best en na de Fransche overheersching werd op den tweeden Januari 1832 het Nederlandsche Kadaster ingevoerd; ook weer dienstig gemaakt voor de belas ting, maar toch werd er bij de behandeling van de desbetreffende wetten in de Tweede Kamer, reeds in die dagen op gewezen, dat het Kadaster ook dienstig kon zijn voor het herstellen van eigendomsgrenzen, welke ver loren waren gegaan. Schout en Schepenen kwamen er b(j te pas. Om van het geheele land een kadaster te krijgen, moest het dus gemeente na gemeente worden opgemeten. Vooraf werd door den Landmeter-Delimitateur met Schout en Sche penen van de Gemeente en die van de aan grenzende gemeente, de gemeentegrenzen vastgesteld; hiervan werd een proces-verbaal opgemaakt, waaraan schetskaarten waren toegevoegd, waarna het geheel door de voormelde personen werd onderteekend. Daarna werd met het eigenlijke kadaster- werk aangevangen." De heer Lunshof onderbreekt dan even het inteview door van 1832, van de Schout en Schepenen over te springen naar Huibert, een van de mannen met de kadasterletters op de pet, en te roepen of de meetlijn al staat, waarop deze door den storm iets terug- schreeuwt over een prisma. „Wij zijn,bezig om de meetlijn op te zet ten voor het opmeten van deze perceelen. Straks kunt U zien hoe dat gaat, maar om op de eerste metingen terug te komen, het volgende: Om een gemeente op te meten, werd er een denkbeeldig driehoeksnet uitgezet; die drie hoeken hadden als centraalpunt de hoofd toren van de gemeente, en van deze drie hoeken werden in den regel twee hoeken en een zijde gemeten. In elke driehoek werden weer meetlijnen uitgezet over het terrein, wa&raan de perceelen stuk voor stuk werden opgemeten. Daarna werd een onderzoek ingesteld naar de eigenaren, waarna de kaarten en de re gisters. waarin de namen der eigenaren, de grootten der perceelen, enz., werden vermeld, werden opgemaakt. Was dit alles klaar, dan hield de land meter zitting, waarbij een ieder in de gele genheid werd gesteld zijn bezwaren in te dienen. Deze reclames werden onderzocht en zoo noodig werden de fouten hersteld. Alles wordt nauwkeurig omschreven. Zoo ontstond het Kadaster en zoo werd ieders eigendom nauwkeurig omschreven. Toen het Kadaster eenmaal klaar was, werd het regelmatig bijgehouden. Bij alle veranderingen, die door verkoop van gedeel telijke perceelen, door stichting of slooping plaats vonden, had meting plaats." „Maar mijnheer Lunshof, hoe weet het Ka daster nu eigenlijk, dat een perceel van eige naar verandert?" „Dat is nogal heel eenvoudig; het Burger lijk Wetboek eischt n.1. van iedere overdracht van onroerend goed, overschrijving der acte in de openbare registers. Deze zijn op het Kadasterkantoor. Het kadaster voorkomt vaak burenruzie. Heeft dus overdracht plaats van een geheel perceel, dan wordt dit perceel door de zorg van den Hypotheekbewaarder op den nieu wen eigenaar geboekt. Bij verkoop van een gedeeltelijk perceel is dit niet mogelijk; na de overschrijving van de betreffende acte van overdracht, wordt een extract van deze acte geboekt in een afzonderlijk register. Daar komt b.v. te staan: Jansen verkoopt aan Pietersen een Zuide Zondag 2 Augustus 1936 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, WeststraatJ Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, de Heer C. J. Korn- dörffer (Voor Ds. F. W. J. v. d. Poel). Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. A. C. van Nood, van Ouderkerk a.d. Amstel. 's Avonds 5.30 uur, Ds. J. Wristers, van Helmond. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. J. Wristers. 's Avonds 5.30 uur, Ds. A. C. van Nood, Collecte voor het Schulddelgingsfonds. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.30 uur, Ds. N. v. d. Kraats. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). *s Morgens 10 uur, bediening H. Avondm, 's Avonds 5 uur, Nabetrachting, bediening H. Doop, Prof. J. W. Geels, van Apeldoorn, Herst. Evang. Lutb Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. M. van Wichen, Liturgie. Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. C. Keers, van Hilversum. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 7.30 uur, Openlucht-samenkomst in de Artilleriestraat. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangellsatlegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers, 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur samenkomsten met verschillende sprekers Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. K. J. v. d. Berg, van Amersfoort. een delicatesse Pryzen, die vóór 15 Augustus niet zijn af gehaald, vervallen aan de Vereeniging. De heer Coltof verzoekt den houder van het lot no. 1085. bij zich aan huis te komen, voor een troostprijs, die beschikbaar is ge steld door genoemde firma. De Heldersche coureur voor den rechter. „Zal je dezen keer beleefd zijn?" informeer de mr. Sickenga, dreigend-belangstellend b(j het binnenkomen van bekl. in de zaal. Het was F. C., die de meeste burgers wel eens zullen hebben zien voorbijsnellen in zijn wagen, met de hoop in het hart, dat, mocht hij een onge luk krijgen, hij dan de eenige zal zijn die z'n nek breektHet gekste is, dat hij welis waar beklaagde is, maar met één getuige tegen zich en twee met zich mee. Hij had in de Kei zerstraat, komende van de Keizersbrug, om een auto heen willen rijden, en daarbij een fiet ser, die in dezelfde richting reed, en die dus ook om de auto heen moest, aangereden. Vol gens bekl. en volgens getuigenis van de heeren M. en V. reed de fietser de auto aan. Geheel onaannemelijk klinkt het niet, maar bekl. had direct aangeboden aan den fietser de schade te vergoeden, al gaf hij den volgenden dag, toen getuige hem opbelde, niet thuis De getuige charge, B., wiens antwoord op de vraag of hij familie is van bekl. nogal eenige hilariteit verwerkte, getuigde bezwarend voor bekl. Het eind is, dat "de zaak op 25 Aug. op nieuw zal dienen. Melk met streptococeen. De veehouder G. v. D. had aan P. C. P. een hoeveelheid melk verkocht met streptococeen en er is lijk deel, groot ongeveer 5 are van het per ceel; gemeente Den Helder, sectie A no. 1000, De landmeter moet dit gedeelte dus uit meten. Vooraf zendt ,hrj zoowel aan kooper als aan verkooper een dienstbriefkaart, waarop datum en uur van zijn komst zyn vermeld. Verder wordt wordt verzocht de nieuwe grens behoorlijk en blijvend aan te geven en tevens om op het terrein te komen, teneinde inlichtingen over die grens te verstrekken. Dit oproepen geschiedt om ruzie en ge schillen in de toekomst te voorkomen; bo vendien is het uiteraard zeer moeilijk, ja, onmogelijk voor den landmeter om, zonder dat iemand hem eenige aanwijzing geeft, vast te stellen, wat de nieuwe grens is. Dit kan b.v. zijn: het midden van een sloot, maar ook kan de sloot geheel bij één der perceelen behooren; meestal is een schutting gemeen schappelijk, maar soms heeft een der eige naren de schutting geheel op eigen grond gezet. Tevens wordt door de meting gecontrö- leerd, of de bedoeling van partijen wel juist in acte is weergegeven; blijkt dit niet het geval te zijn, dan wordt de Notaris uitge- noodigd de acte te rectificeeren. Verschijnenen de opgeroepenen niet, of is de grens niet behoorlijk aangegeven, dan gaat de meting niet door. De veranderingen in gebouwen, of stich ting van gebouwen, worden ons opgegeven door den Contróleur der Grondbelasting." (Wordt vervolgd.).

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9