Buitenlandsch Overzicht. D.E. IN DE PIJP f De burgeroorlog in Spanje IE CHINA GENIET VAN UW VACANTIE NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA REIST PER WACO- No. 7787 EERSTE BLAD DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1936 64ste JAARGANG EEN IN B E N B O LT Economische opbloei in Amerika. Alle factoren voor een hoogconjuctuur aanwezig Kans op inflatie? AUTOBUSDIENSTEN MET DOUWE EGBERTS De regeering maakt melding van overwinningen in het Guadarrama gebergte. Bij de opstandelingen. Carlistisch fanatisme. De toestand te Barcelona onbeschrijfelijk. COURAN A nnement per 3 maanden bfl vooruitbet: Heldereche Courant 1.50; Koegras Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2.-, Nederi. Oost- en West-Indlg per zeepost f 2.10, idem per man en overige landen 3.20. Losse nos. 4 ct; fr. p. p. ft ct Weekabonnementen 12 ct Zondagsblad resp. 0.50. 0.70, 0.70, L-. Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1 50 1 70 Verschijnt Dlnadag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerfl v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. Croot'Brittannië voor niet-inmenging in den Spaanschen burger oorlog. De Spaansche gebeurtenissen in internationaal licht. ADVEBTENTIËN: 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bfl vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct; bij niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Geen inmenging in de Spaansche burgeroorlog Blijft neutraal, zoo heb ben we In onze vorige overzichten gezegd. Dat is de meest verstandige houding die de mogend heden ten opzichte van het Spaansche conflict kunnen aannemen. Onze regeering denkt er ook zoo over, want zij heeft den verkoop van vliegtuigen van de K. L. M. aan Spanje verboden. Steek je hand in geen wespennest. In officieele Britsche kringen wordt ver nomen, dat het Engelsche antwoord op de Fransche nota, waarin de overeenkomst van nlet-inmenging in de binnenlandsche Spaan sche troebelen wordt voorgesteld, op het Fransche gezantschap is overhandigd. De Britsche regeering heeft met vol doening kennis genomen van het Fran sche initiatief en hecht er haar princi- pieele goedkeuring aan. Uit Parijs meldt Reuter, dat dit Engelsche antwoord op zijn beurt met voldoening ont vangen is in de Fransche regeeringskringen. In het bijzonder is men daar verheugd over de promptheid van het antwoord. Het feit, dat Groot-Britannië slechts in principe het Fransche voorstel heeft aanvaard, wordt al gemeen opgevat, als verband te houden met de moeilijkheid om een scherp omlijnd ant woord te geven op een voorstel, hetwelk nog afhankelijk is van de goedkeuring van andere Europeesche mogendheden. Het Vereenigd Koninklijk wenscht levendig, dat na de onlangs gehouden bijeenkomst van Locarno-mogendheden alles vermeden worde, wat Europa In twee kampen zou kunnen ver- deelen en aldus de kansen van de vijf-mogend- conferentie nadeelig zou kunnen influenceeren. Daarom is het wenschelijk, dat Duitschland en de Sowjet-Unie zoo goed als Italië geljjke- ïnedewerken aan iedere afspraak, van nlet- Inmenging. Internationale gevolgen van de Spaansche opstand Welke gevolgen de Spaansche opstand voor Europa zal hebben ls nog moeilijk te zeggen. Ten eerste niet omdat de strijd nog lang niet beslist is en ten tweede ook daarom niet om dat men nog niet weet, welke houding de mogendheden, in het bizonder Duitschland en Italië, in het conflict zullen blijven aannemen. Wij vreezen, dat de opstand in Spanje meer argwaan in verschillende hoofdsteden in Europa wekt, dan de argwanenden naar bul ten nog willen erkennen. Misschien, waar schijnlijk zelfs, is die achterdocht overdreven. Maar begrijpelijk is zij in ieder geval zoo schreef de N. Rott. Crt. dezer dagen. De onpartijdigheid van Frankrijk tegen over den burgeroorlog is niet verwonderlijk, ondanks het feit, dat in Frankrijk het volks front regeert. In de buitenlandsche politiek van de groote mogendheden, vooral als die op een stevig gevestigde traditie berust, is nu eenmaal en terecht een samenhang, die door uitslagen van verkiezingen, ja, vaak Zelfs door revoluties, niet zoo licht wordt geschokt Te Parijs overweegt men niet in de eerste plaats, wien men liever in Spanje ziet regeeren, maar hoe men de betrek kingen tusschen Frankrijk en Spanje zoo goed mogelijk houdt. Kiest men partij, dan maakt men zich een van de twee strijdende groepen tot vijand. En als deze dan de overhand behoudt, heeft men van Spanje voorloopig geen vriendelijke ge zindheid te verwachten. Duitschland, dat zich al lang bijzondere moeite geeft om Spanje naar zich toe te trek ken, zal aan den anderen kant van de Pyre neeën een vriend krijgen, waarmede Frankrijk terdege rekening zou moeten houden. Het fascistische zonnetje zal Spanje dan van twee kanten bestralen, uit Duitschland en uit Italië. Daarom moet Frankrijk nog te voorzichtiger zijn! De hulp, die Italië den opstandelingen biedt, zouden dezen bereid zijn te betalen met maritieme concessies betreffende Port Mahon op Minorca. Daar zou Italië een vlootbasis mogen oprichten. Zoo erg hoeft het nog niet te zgn. Italië zou het bevriende Spanje in staat kunnen stellen, zelf daar het noodige te doen, om Port Mahon tot een punt te maken, waar de Italiaansehe marine, als zij dit wenschte, op gastvrijheid zou kunnen rekenen. Een blik op de kaart is reeds vol doende om de beteekenis van dit punt, In staat kunnen stellen, zelf daar het noodige te doen, om Port Mahon tot een punt te ma ken, waar de Italiaansehe marine, als zij dit wenschte, op gastvrijheid zou kunnen reke nen. Een blik op de kaart is reeds voldoende om de beteekenis van dit punt, in Italiaansehe handen of voor Italië openstaande, duidelijk te maken. Italiaansehe invloed op Minorca zou een machtigen stap vooruit vormen voor het streven van Italië, om zich van de hegemo nie in de Middellandsche Zee meester te ma ken. Het zou een kostbare aanvulling zijn van de strategische nesteling der Italianen in de Oostelijke Middellandsche Zee, en een on verwacht buitenkansje voor de eerzuchtige politiek van Mussolini. Alles bij elkaar genomen, moeten zich voor Italië op het oogenblik, in zijn oogen, gele genheden bieden, die niet gemakkelijk meer zullen terugkeeren. Daarom kan men, wat over Port Mahon wordt geopperd, niet als volkomen zonder be teekenis, buiten beschouwing laten. Het is niet geruststellend, dat Italië geen haast maakt, te antwoorden op het voorstel van Frankrijk tot onzijdigheid in den Spaan schen burgeroorlog. Want dagen zijn nu kostbaar, en Italië (mitsgaders Duitschland) hebben niet veel tijd noodig om de opstan delingen van datgene te voorzien, wat hun het ontbrekende overwicht in den strijd kan bezorgen. Men zal dit te Parijs en ook te Londen, zeer wel beseffen, maar het is waar schijnlijker, dat Parijs en Londen nog wat tijd in aarzeling laten verstrijken dan dat Rome en Berlijn dit zouden doen. Men zal in beide eerstgenoemde hoofdsteden, en voor al te Parijs, slechts te zenuwachtiger en wantrouwiger worden. Wat geschiedt er in- tusschen ondershands? De gebeurtenissen in Spanje hebben reeds lang niet enkel meer voor Spanje ernstige beteekenis. feuilleton UIT HET ENGELSCH DOOR 22) „Neen, Ching; Miss Barrington komt eerst. Als we gescheiden raken mag je aan niets anders denken dan aan haar welzijn. Beloof me dat." „Ik beloof het," herhaalde de Chinees zon der eenige terughouding. Forsyth viel hem niet verder lastig. Hij Wist, dat een fatsoenlijke Chinees een man Van zijn woord is en hij had van Ching*s be trouwbaarheid afdoende bewijzen. „Ik zal je er heel dankbaar voor zijn, Ching," verzekerde hij geroerd. Een uur lang trokken zij zwijgend verder. Ue weg begon te stijgen en ten slotte hoor den zij het ruschen van water. Boven hen glinsterden lichten en aangezien onzichtig- heid geboden was, ging Ching vooruit om het terrein te verkennen. Na een kwartier kwam hij terug en bracht in zijn abtrupten stijl rapport uit. „Brug over het water. Wachthuis met so - daten op de brug, kunnen geen andere weg. Uit was een ernstige complicatie, maar daar zij vooruit moesten, zat er niets anders op dan dit risico te aanvaarden. Om de beste kansen te hebben voor Kathleens redding sprak Forsyth echter af, dat Ching eerst over de brug zou gaan en aan de overzijde op hem wachten. Mocht hem dan iets over komen, dan zou de Chinees onmiddellijk den tocht naar Pi-Chow voortzetten. Toekijkend uit de schaduw, zag hij hoe Ching ongehinderd de brug passeerde en zoo goed en zoo kwaad als dat in het vage licht der opkomende maan mogelijk was, nam hij, terwijl hij wachtte, het gevaarlijke punt op. De brug was in kameelrug-vorm geconstru eerd en het wachthuis beheerschte haar in haar volle lengte. Twee soldaten, de een ge wapend met een sabel en de ander met een lange speer, waren in het licht van een. lan taarn aan den ingang zichtbaar en Forsyth veronderstelde dat aan de overzijde ook wel twee schildwachten geposteerd zouden zijn. Beneden golfde en schuimde een snelstroo- mende rivier en de oever was steil. Inderdaad was de brug de eenige weg naar Pi-Chow. Hij drukte zijn hoed diep in de oogen, kwam uit de schaduw te voorschijn en stapte al zijn moed bijeenrapend, op de brug af. De soldaten zagen hem komen en bleven vadsig op hun steenen banken hangen. Reeds begon hij iets van opluchting te voelen, toen, juist op het oogenblik dat lüj de brug bereikt had, een der soldaten opstond en hem een krom zwaard voorhield. Hij bleef staan en zag in dat moment, hoe het afgestompte, uitdruk- kinglooze gele gezicht van den man plotse ling uitdrukking kreeg. Een seconde later, schreeuwde de kerel: „De vreemde hond!" De andere soldaat wipte overeind en de dokter met een sprong naar achteren, pro- hperde' weg te hollen. De soldaat met de speer wierp zijn wapen naar hem. De punt (Van onzen H.-correspondent.) Washington, 3 Augustus. Zwarte Vrijdag in Wallstreet, die het begin der ernstige economische crisis in de Ver- eenigde Staten Inluidde, had de zenuwen der ondernemers zoo zeer geschokt, dat de onder nemingsgeest voor een goeden tijd volkomen dood was. In 1935 liet men het aan Roosevelt over, met den opbouw te beginnen. Voordien had men reeds eenmaal gepoogd, de opbloei te stimuleeren, maar deze poging was op niets uitgeloopen. Eveneens faalde een twee de poging, die men onmiddellijk na de ambts aanvaarding van Roosevelt waagde. Een nieuw optimisme wordt levendig. Een nieuwe golf van optimisme kon zich begin 1935 baanbreken, toen de twee jaar ge leden nog zoo geprezen „New Deal" van Roo sevelt door de beslissing van het Hoogste Ge rechtshof in strijd met de Grondwet ver klaard werd. Vele Amerikaansche onderne mers waren toen van meening, dat de econo mische opbloei, nu zonder staatshulp, met volle kracht kon inzetten. Alle factoren voor dien opbloei waren aanwezig, behalve een zeer voorname: de ondernemingsgeest. De be volking was reeds over de depressie heen. Zij had vertrouwen in de toekomst, kocht auto's en bouwde huizen. Maar de ondernemer, en nog sterker de geldschieter, bleven achter. Wéér moest de staat het initiatief nemen en toonen, dat het mogelijk is, het geld aan het rollen te brengen. Een groep Amerikaansche ondernemers, met Ford aan het hoofd, lieten zich den wenk uit Washington niet .tweemaal geven en deden alle moeite, hun productie te stimuleeren. De groote massa der onderne mers volgde het voorbeeld echter niet, en liet de maatregelen tot werkverschaffing, waar mede Roosevelt het aantal werkloozen wilde terugbrengen, eerst tot ontwikkeling komen. Pas tegen het einde van het vorige jaar be gon de Amerikaansche particuliere industrie zich in grooteren omvang voor den economi- schen opbloei daadwerkelijk te interesseeren. Nadien is er van eenigen terugslag ook geen sprake meer geweest. Op weg naar de hoogconjunctuur. De economische barometer staat gedurig op „mooi weer". Terwijl in normale jaren om dezen t(jd een seizoeninzinking optreedt, wer ken in dit jaar de fabrieken op volle kracht door. Bovendien had men verwacht, dat de aanstaande presidents-verkiezingen de sei zoensinzinking nog sterker zouden doen be- invloeden, dan dat dit in „gewone" jaren het geval zou zijn. Maar niets van dit alles. Het indexcijfer der industrieele productie is ruim 20 hooger dan om denzelfden tijd van het vorige jaar. De staalproductie is zelfs 60 hooger. De productiviteit van de staalindus trie, welke de bedrijvigheidsgraad van de overige industrie verre te boven gaat, is zonder twijfel een zeer goed teeken. Het be wijst, dat de machine-industrie belangrijke opdrachten gegeven heeft; het bewijst ver der, dat een van de belangrijkste industrieën, de automobiel-industrie, zeer levendig is, terwijl deze gewoonlijk in dezen tijd van het jaar de nieuwe modellen voor het komende jaar voorbereidt. Ook de textielindustrie, die een van de naar HOGRN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND Inlichtingen WACO. Kanaaiweg 137, Den Heldor - Tel. 773 grootste zorgenkinderen der Amerikaansche volkshuishouding is, deelt in den opbloei. De opwekking van electrische stroom bereikte in deze dagen een record-stand. De productie van steenkolen en de winning van petroleum stijgen voortdurend. Daarbij is het van bui tengewoon belang, dat er nauwelijks op voor raad gewerkt wordt, dat de hoeveelheden slechts weinig aangroeien, maar dat de ver hoogde productie uitsluitend te danken is aan de groote vraag. Hiermede gaat een prijs stijging natuurtjk gepaard. Maar tot nog toe is deze gering geweest en is er dan ook geen reden om hierin een gevaar voor de toekomst te zien. Men vreest een inflatie. Ondanks den gunstigen economischen toe stand is men in Wall Street toch niet gerust. In breede kringen in men beducht voor een inflatie. Is deze meening gewettigd Het is juist, dat de uitgaven van den Staat aangroeien. Het deficiet van de schatkist bedraagt eenige mililarden dollars, een nog niet gekend ver schijnsel in de Amerikaansche staatsfinan ciën. De bonus aan de oud-strijders, die van de uitkeering mooie kleeren en auto's koopen en zelfs reisjes naar Europa maken, is zon der twijfel een zuiver inflationistische hande ling. Deze verhoogt de hoeveelheid geld, die in omloop ls, zonder tegelijkertijd een nieuwe productiviteit te scheppen. Deze uitkeering aan oud-strijders ls niet de eenige hulpmaat regel van de regeering geweest. De onder- ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI en BAAI-TABAK ANNO 1755 steuning van den landbouw en de werkloozen- uitkeeringen brachten enorme staatsuitgaven met zich mede. De Staat financiert dit alles en moet dus wel zgn toevlucht nemen tot een grootere uitgifte van bankbiljetten. Maar dit is niet met de inflatie in den gewonen zin van het woord op één lgn Ie stellen, Want de door de grootere inkomens van tallooze menschen, stijgen nu reeds de belastinginkomsten. Het woord inflatie is derhalve hier niet geheel op zijn plaats. Zuiver theoretisch beschouwd heeft men hier misschien wel met een inflatie te maken. Dit ls een kwestie die door econo men zelf zal moeten worden uitgemaakt. (Auteursrecht V.P.B.) (Nadruk verboden.) De regeering maakt melding van overwin ningen in het Guadarrama-gebergte. Zoowel de speciale verslaggever van Havas ln de Siërra Guadarrama, als Reuter uit Madrid, weten te vertellen, dat de regeeringstroepen het dorp San Rafael hebben Ingenomen. De opstandelingen zouden zich hierna naar Gua darrama hebben teruggetrokken, hetwelk ze na hevige gevechten hebben moeten ont ruimen. De regeeringstroepen zetten de belegering van Saragossa voort. Melding wordt gemaakt van bombardementen en luchtaanvallen door regeeringsvliegers. Volgens berichten van Havas uit Barcelona zouden de regeeringstroepen in de omstreken van Saragossa zware verliezen aan de artil lerie der opstandelingen hebben toegebracht. In de provincie Badajoz heerscht volkomen rust. In de provincie Huelva, ten Zuiden van Badajoz, hebben regeeringstroepen gevechten geleverd met de rebellen. 150 civiele garden zouden zich aan de regeeringstroepen hebben overgegeven. Generaal Queipo de Llano weet verder te berichten, dat in de nabijheid van Granada de regeeringstroepen een gevoe lige nederlaag hebben geleden en 200 dooden hebben moeten achterlaten. Ver der zou Ronda, 80 km ten Noorden van Algeciras, door de regeeringstroepen zijn ingenomen. La Linea en Algericas worden op het oogenblik bezet gehouden door afdeelingen vrijwilligers, leden van monarchistische orga nisaties. Deze zijn de Marokkaansche troepen komen aflossen, om deze de gelegenheid te geven zich te San Roue samen te trekken. Te Algeciras bevinden zich op het oogenblik 3000 man; in den loop van de week verwacht men nog een 2000 man uit Marokko. Uit Cadiz en Fernando worden veldkanonnen en vrachtauto's met munitie aangevoerd. Tus schen de Getares-baai en Punta Camera zijn zes anti-luchtvaartkanonnen opgesteld. De opstandelingen verwachten daar n.1. een hef tig bombardement van regeeringskruisers en -vliegtuigen. Edouard Helsey vertelt in het Journaal van een Spaanschen dorpsburgemeester, die toen een vrachtauto met carlistische miliciens aan gekomen was en de mannen de hulzen be gonnen te doorsnuffelen, hun voorhield ook carlist te zijn en voor zijn menschen in te staan. Maar wegrijdend werd de wagen be schoten en de miliciens keerden op hun schre den terug. De burgemeester zei: „Ik ben een man van eer, ik had mijn woord voor het dorp gegeven, doodt mij". Hij reikte zijn revolver aan den chef van den troep en na een oppérvlakkigen krijgs raad werd het carré gevormd, waarbinnen htj gefusileerd zou worden. Toen sprong een van de miliciens uit het gelid, omhelsde den bur gemeester en zei: Ik ken hem, hij is even betrouwbaar als ik. Als jullie hem dood schiet moet je mij doodschieten. Door deze tusschenkomst heeft de burge meester er het leven afgebracht. Het Italiaansehe antwoord op het Fransche voorstel. Gel(jk aan het Engelsche? De diplomatieke correspondent van het persagentschap Stefani meldt uit Rome, dat het Fransche voorstel nopens de niet Inmen ging in de Spaansche binnenlandsche aange legenheden ln studie is bij de technische bu- reaux en tegelijkertijd verzonden is naar den chef der regeering, die gelijk gemeld, zich op het oogenblik met vacantie buiten Rome be vindt. Men verwacht het antwoord binnen enkele dagen en Reuter vermoedt, dat het zal worden geïnfluenceerd door het Britsche antwoord en waarschijnlijk in soortgelijke termen zal wor den vervat. De kwestie der Duitsche oorlogs schepen. Naar het D.N.B. uit Berlyn meldt, zijn Dins dag het pantserschip „Deutschland" en da torpedoboot „Lucii" naar Malaga vertrokken. Volgens het D.N.B. vertoeven de Duitsche oorlogsschepen in de Spaansche wateren ter bescherming van de Duitsche belangen en Duitsche onderdanen. De Duitsche torpedo boot „Leopard" is verder Maandag de haven van Melila (Spaansch Marokko) binnengeloo- pen om de schade, bij de laatste beschieting door de regeeringsschepen aan de Duitsche bezittingen toegebracht, op te nemen. Reuter meldt verder uit Tanger, dat het Duitsche s.s. Sevilla uit Hamburg zich naar La Rache (Spaansch Marokko), dat zich thans in handen der opstandelingen bevindt, heeft begeven om goederen te lossen. Naar het schijnt heeft de torpedojager van de regee ring, de „Almirante Valdes", tijdens het lossen verscheiden schoten op de haven gelost, die vlak bij het Duitsche vrachtschip neerkwa men. Het vrachtschip zou hierop radiografisch den kruiser .Deutschland hebben medege deeld, dat de aanval van de torpedoboot spe ciaal op de „Sevilla" was gemunt. Aan een particulieren brief uit Barcelona, d.d. 29 Juli. zjjn de volgende passages ont leend: „Zondag was ik in Barcelona en de schade, die er is aangericht, ls onbeschrijfelijk. Geen kerk staat meer, geen klooster, dat niet ont ruimd ls en zoo mogelijk totaal verbrand. Alle kunstschatten zijn op hoopen gegooid en ver brand. Zelfs hebben ze de beestachtigheid gehad om een particuliere begraafplaats bjj een klooster te schenden door de kisten uit te graven en de beenderen te verbranden en hen, die eenige dagen geleden begraven waren, ln het publiek uit te kleeden en dan in het vuur te gooien. Tot op heden is de toestand, naar mtjn idee, echter niet slecher geworden, zelfs veel verbeterd. Het verkeer te Barcelona is weer normaal. Vandaag zijn voor het eerst de groote café's en restaurants geopend en binnen enkele dagen zullen de fabrieken ook weer beginnen te werken"De communisten van buiten af komen hier en halen de slacht offers, die in den tijd der rechtsche regeering de linkschen dwars gezeten hebben, af en executeeren hen een eind buiten de stad aan den kant van den weg, waar ze dan 's morgens gevonden worden. Geen mensch weet dan, wie het gedaan heeft. In één dorp hebben ze zoo twintig fabrikanten, door de arbeiders gehaat, naar de andere wereld geholpen." miste, maar Forsyth struikelde over de lange schacht en viel tegen de wankele leu ning die naar het begin van de brug liep. Door den smak brak deze af, en met één enkelen, korten kreet tuimelde Dick Forsyth ln het water. XIV. Voor de poort. Toen deze ééne kreet hem ontsnapt was, stootte Dr. Forsyth op een uitstekenden rots punt, waarop het struikgewas wortel ge schoten had. Hij greep er zich onmiddellijk aan vast en terwijl de takken onder zijn gewicht door bogen, hing hij boven het schuimende wa ter. In het licht van den lantaarn zag hij, hoe de soldaten zich over de gebroken leuning heenbogen en terwijl hij daar nog in een hoogst gevaarlijke positie hing, trachtend eenig houvast voor zgn voeten te vinden, ver lieten beide mannen de brug en begonnen stroomafwaarts te loopen. Hij was met dit vertrek buitengewoon in genomen, en wetend, dat het onmogelijk was om lang te blijven hangen, zocht hij nog steeds naar een steuntje onder zijn voeten, doch vond er geen. Al worstelend slipte zijn voet op de met mes begroeide rots, het boschje bezweek en sleurde hem in den stroom mee. Tot zijn geluk kwam hij terecht op een plaats waar de rivier een diepe geul gemaakt had, zoodat hg zich niet bezeerde, maar toen hij, naar adem snakkend, boven kwam, voelde hij zich stroomafwaarts drijven. In weerwil van den dubbelen schrik behield hg zijn tegen woordigheid van geest en spande al zgn spie ren en zenuwen in om zijn koers dwars door den stroom te leiden. Het water was, zooals hg vaststelde, niet heel diep, hier en daar reikte het nauwelijks ter hoogte van de borst, maar de kracht van den stroom was gewel dig en er tegen op te tornen bijna een on mogelijkheid. Overal waren rotspunten en kleine draaikolken, die elk op zichzelf een nieuw gevaar vormden, hoewel ten slotte een dezer laatste hem dienstig was, want toen hij daarin geraakte werd hij rond en rond ge draaid en er aan den anderen kant uitgeslin gerd. Daar leidde het geraamte van een groo- ten boom, door een storm in de rivier ge smakt, van halfweg het water naar den vas ten wal. Het was zijn redding. Toen hij op den boom geklauterd was, be vond hij zich aan den voet van een steilen oever. Een van de weinige struiken die er groeiden hingen over en met zijn voeten op den boomstam gelukte het hem naar de smalle plek waar dit struikje groeide, te klimmen. Een oogenblik bleef hij daar rusten en keek rond. Twee honderd meter stroomafwaarts lag de brug; twintig meter verder, stroomaf waarts, bewogen zich langs den anderen oever twee donkere gedaanten, spiedend in het water. Het maanlicht weerkaatste in het zwaard van een hunner en daaruit wist hij, dat het de beide soldaten waren, die hem zochten. Zich volmaakt stilhoudend, sloeg hij hen gade en zag hoe zij, in de blijkbare ver onderstelling, dat hij verdronken en met den stroom meegesleurd, naar hun post terug keerden. Hij voelde zich voor het moment vr\j van vervolging en begon verdere maatregelen te nemen om te ontkomen. Deze oever was lang zoo steil niet, als die waarvan hij naar bene den geploft was en twintig minuten later had hij den top bereikt. Hij ontdekte, dat hij zich in een met raap- kool beplant veld bevond, en dat rechts van hem de straatweg liep. Diep gebukt kroop hg er heen, en eindelijk, toen hg zich veilig wist tegen bespieders van de brug af, kwam hij recht overeind en keek achterom. In het maanlicht zag hij een langen Chinees, die handenwringend in zijn richting naderde. Gissend dat het Ching was, bleef hij in de schaduw van gepluimde bamboe, en toen de oosterling dichter b(j kwam, hoorde hij hem in zichzelf klagen en jammeren. „Ching!" riep hg zacht, uit de schaduw van het bamboe te voorschijn tredend. „Dokter dokter Forsyth!" Ching juichte bijna en rende op hem toe. Al zijn onaan doenlijkheid was verdwenen en de tranen ston den hem in de oogen. Snikken van blgdschap deden zgn lichaam schokken en de handen van den dokter in de zijne nemend, schudde hij ze heen en weer alsof hij aan het pompen was. „Ik dacht u verdronken. Ik was heel be droefd. Nu..." „We zijn nu veiliger dan we waren," gaf Forsyth ten antwoord, op bruusken toon, om zijn eigen ontroering te verbergen. „Die vrien den daar zullen rapporteeren, dat ik in de rivier gevallen ben, en mgn nek gebroken heb." ,,Ik denk het ook. Ik hoorde u gillen en ging terug. De soldaten vertelden, de vreemde hond over de brug gevallen, door een speer getroffen. Mijn hart gebroken. Ik...". „Help me eens die mantel uit te wringen," viel Forsyth hem zakelijk in de rede. „Hij is zoo zwaar als lood." Handelen was het middel om Ching tot de werkelijkheid terug te roepen, die wist For syth. Samen wrongen zij zijn doorweekt ge waad uit en vervolgden na enkele minuten hun weg. Een lange reeks van trappen, een stelle hel ling in den weg aangevend lag nu vlak voor hen. Aan den top vonden zij een gedenkboog van bizarre schoonheid. De vergulde inscriptie glansde in het maanlicht en Forsyth poosde even om haar te lezen. „Een hulde aan de rechtvaardige regeering van Li-Weng-Ho ln Pi-Chow," deelde hij zgn metgezel met een grimmigen lach mede. Zij naderden nu een groot dorp, dat door den straatweg doorsneden werd en daar de plaats in de diepste duisternis scheen, waagden zg het om er door te trekken. Halfweg de smalle straat begon een hond te blaffen, een andere hond antwoordde, toen weer een, en eensklaps klonk achter hen een roep. Ching keek even schichtig om. „Soldaat," waarschuwde hg met ingehouden adem en zette het op een loopen. Forsyth volgde hem, hoewel hij zeker ge- loofde dat een andere stem den kreet had op- gevangen en een vervolging zou beginnen. Zij kwamen echter ongehinderd door het dorp en verlieten na korten tijd den straat weg, om een zijpad in te slaan, dat een groote bocht afsneed. Onverwacht stonden zij voor een armoedig huisje. De deur was open, en daarbinnen zagen zij een vrouw en een klein meisje. De laatste schreeuwde het uit, toen zij voorbij gingen en verborg haar gezicht aan haar moeders borst, terwijl zij schokschouderde van het snikken. Ching wilde doorloopen, maar Forsyth bleef staan. „Wat is er aan de hand?" vroeg hg in het Chineesch. „Het is omdat we geen rgst hebben," gaf de vrouw met kennelgken tegenzin ten ant woord", en mgn dochtertje heeft honger." Forsyth keek naar het verlegen gzeicht van de vrouw en was overtuigd dat er geen reden was om aan haar woorden te twijfelen. (Wordt vervolgd.). J

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1