„Kan VJMUndt imtiton Kt# Radio-programma HAAS BOpG-AZliN De Italianen in Abessinië. BINNENLAND HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1936 De afschuwelijkheden van den oorlog. De plannen van Generaal Mola De officieren der Duitsche oorlogsschepen bezoeken Franco Levering van Fransche vliegtuigen tegengesproken. De kwestie van Dantzig. De relletjes te Weenen Communistische opstand in Griekenland? Staat van beleg afgekondigd. De inleidende gebeurtenissen. De onrust in het land. Japansch pleidooi voor toenadering tot Engeland. Engeland geeft de scheepsklok van den vroegeren slagkruiser „Hindenburg" terug. De strijd tegen de kerk in Duitschland. De commissie voor toezicht op de Dardanellen. Engelsch - Duitsch contact. Het Fransche voorstel tot niet-inmenging. De vacantie van koning Eduard. hu vertrekt Zaterdag naar Zuld- Slavië. Een nieuwe actie van Ras Immeroe? Een stem kostte 7,8 pence. De regeering weigert de verkoop van een K.L.M.-vliegtuig naar Spanje. Onhoudbare toestand van de traverse Harlingen. 2 Henri Danjou van Paria Soir heeft aan het front van Somosierra afschuwelijke dingen gezien. Hij is van oordeel, dat de opstandelin gen dit reeds in handen hebben. De weg naar Madrid is met bouwvallen bezaaid. Over al zijn de ruiten gesprongen en daken afge rukt. de muren staan vol scheuren en vele hutten zijn verbrand. Klokketorens hangen scheef en tot aan de altaren is gevochten. Pr is wreed gestreden, aan niemand werd kwartier gegeven. Te Somosierra zijn 500 soldaten en mi liciens aan de zijde van de regeering ge dood, 200 in het naburige Roblegordo. De lijken zijn in de rivier gegooid. Men is daar op 1500 meter hoogte. Wrak ken van auto's versperren den weg en sta pels verkoolde paarden verspreiden een af grijselijken stank. Vrjjwiligers beschermen zich tegen de koude, door zich in zwart ge worden mantels te kronkelen. Te Somosierra worden in een schuur twee jonge mannen ver honden. ze verroeren bijna niet op de baar. Granaatsplinters hadden den een beide armen afgescheurd, den ander een deel van het ge zicht. Een groote bloedplas lag op de stoep van het geïmproviseerde lazaret. In een hoek stookten twee soldaten een groot vuur tak ken, waarop ze de laatste duif van de streek voor hun middagmaal braden. De chef ondervroeg een boer, die op slink- sche wijze uit de colonnes van Madrid was ontvlucht. In een opschrijfboekje probeerde hjj de paden in de buurt te teekenen. Bedaard en met klem, alsof hij een ouden wrok koelt, legde hij uit, langs welke omwegen detache menten van de tegenstanders, omsingeld kun nen worden. In een herberg, waar de correspondent vroeger altijd afstapte, als hij per auto van Parijs naar Madrid ging, legden de eigenaars, twee broers, hem met enkele woorden uit: ze hebben alles weggenomen. Wie, regee ring of opstandelingen, zeggen ze niet Te Roblegordo bleven maar vijf gezinnen. De vrouwen kijken met schrik naar den weg, waar de soldaten gaan. Verwaarloosde kin deren loopen achter de vrijwilligers aan in de hoop, dat er met het eten iets voor hen afvalt. De speciale verslaggever van het Duitsche Nieuwsbureau in de Noordelijke gevechtszone heeft een onderhoud gehad met geneaal Mola, den opperbevelhebber van het Noordelijk leger. Nadat eenmaal Madrid bezet zal zijn, aldus generaal Mola, zal een militair directorium bestaande uit een voorzittend generaal en vier generaals als directorium-leden, een re geering vormen. Zooals vanzelf spreekt zal van dit oogenblik af geen sprake meer zijn van partijpolitiek. De kwestie van den staats vorm speelt eveneens geen rol meer. Integen deel, er moet op gewezen worden, dat de huidige beweging een zuiver republikeinsch karakter draagt. Ten aanzien van de militaire zijde, ver klaarde generaal Mola nog, dat hij in vol doende mate de beschikking had over wapens, munitie, uitrustingsstukken en geld. Slechts de luchtafweerdienst was gebrekkig. Op de vraag van den correspondent, of de verbinding tusschen het zuidelijk leger onder generaal Franco en zijn eigen noordelijk leger gewaarborgd was, antwoordde generaal Mola bevestigend. Naar Reuter uit Tanger meldt, hebben 3e officieren van de belde Duitsche oorlogssche pen, den kruiser Deutschland en den torpe dojager Luch, die Maandag te Ceuta zijn aangekomen, een bezoek gebracht aan gene raal Franco in het paleis van den hoogen commissaris. Dit bericht heeft een groot enthousiasme verwekt in de militaire kringen in de Spaan- sohe zóne, doch in internationale kringen te Tanger toont men zich uiterst gereserveerd. Nog een gerucht nopens den prins van Astnrië. Naar het D.N.B. uit Hendaye meldt, is Zondagavond op den weg van Burgos naar het front een auto met twee vrijwilligers door den wachtpost aangehouden. De eene vrijwilliger verklaarde Juan Lopez te heeten, en een Spanjaard te zijn, die uit het buiten land kwam, om aan den strijd voor zijn va derland deel te nemen. Een officier herkende in dezen Juan Lopez den derden zoon van den ex-koning van Spanje, Juan, thans troonpretendent. Op bevel van den opper bevelhebber der nationalistische troepen is de prins met dank voor zjjn hulpvaardigheid, direct naar de Fransche grens teruggebracht. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen te Tetoean? Volgens de Matin zjjn op 3 Augustus twaalf Italiaansche en Duitsche vliegtuigen op het vliegveld te Tetoean aangekomen. Verder zou den dienzelfden dag zes groote drie-motorige vUegtuigen ter hoogte van La Rache en Tetoean langs de kust hebben gepatrouilleerd. Britsche vlootautoriteiten zouden daaren tegen aan een vertegenwoordiger van Reuter hebben medegedeeld dat zij de beweging der vliegtuigen, die de straat van Gibraltar over staken, nauwkeurig volgden en slechts vlieg tuigen van het Spaansche leger hadden waar genomen, geen enkel Italiaansch vliegtuig. 15.000 voor de opstandelingen. De Spaansche aartsbisschop van Tanger heeft, volgens een Reuterbericht aan de op standelingen een bedrag van 15.000 ter hand gesteld. Ook geruchten omtrent levering van Engelsche vliegtuigen. De Star bericht, dat een aanzienlijk aan tal Britsche vliegtuigen in Spanje is aan gekomen. Het blad bericht, dat deze toe stellen door particulieren zjjn verkocht, zoo dat de regeering zich hiermede niet kon be- Aioeien, Gemeeae zaak met de opstandelingen. De eerste secretaris van het Spaansche gezantschap te Weenen is afgetreden, omdat hij gemeene zaak maakt met de opstandelin gen. Familie van Cabanelias gevangen genomen. Naar Reuter uit Cartagena meldt, is de familie van Cabanelias, die met de leiding der voorloopige regeering der opstandelingen te Burgos belast is, gevangen genomen. Veel goud naar Frankrijk. Een Spaansch vliegtuig van een Madri- leensche maatschappij is te Le Bourget aan gekomen met 6 passagiers en 1200 kg goud aan boord. Volgens de Matin is dit reeds de vierde zending na het uitbreken van den burger oorlog in Spanje. De evacuatie van Britsche onder danen thans geëindigd. De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat de evacuatie van Britsche onderdanen, die Spanje wenschen te verlaten, thans geëindigd is. Het is mogelijk, dat eenige Britsche oor logsschepen uit de Spaansche wateren zullen worden teruggetrokken. Uit het hoofdkwartier der op standelingen. Een speciale correspondent van Havas seint: De telegraafdienst tusschen Burgos en Frankrijk is in den nacht van 2 op 3 Augustus weer beginnen te werken. De telegrammen moeten echter in duplo opgegeven worden en worden afgeleverd bij de militairen, die cen suur uitoefenen of wel het verzenden verbie den. De gemeentelijke politie handhaaft de orde in de stad. De leiding in de provincie Burgos is in handen van de onder Cabanellas gevormde regeering. Er zijn geen moeilijkhe den met de levensmiddelenvoorziening. Iii Burgos komt geen enkel bericht uit Madrid door en men verkeert in volkomen onwetend heid omtrent hetgeen daar gebeurt. Generaal Mola zou hebben verklaard, dat Madrid over twee weken in zijn macht zal zijn en dat de burgeroorlog over 5 weken tot het verleden zal behooren. Jeugdige fascistische militie-soldaten wor den voortdurend geoefend door opstandige officieren. Des avonds defileeren zij, terug- keerend van het oefenterrein, door de stad. Ceuta gebombardeerd. De torpedojager „Lepanto", die gister het anker wierp voor de reede van Gibraltar, heeft des morgens Ceuta gebombardeerd. Daarna kwamen vijf vliegtuigen van de op standelingen en wierpen bommen op het schip, waardoor het eenige stuk luchtafweer geschut en twee mitrailleurs buiten gevecht werden gesteld. Britsche vliegtuigen beschoten. Twee Britsche watervliegtuigen, die zich naar Algiers begaven, op weg naar Engeland, zjjn gisteren beschoten door Spaansche oor logsschepen, die ze voor vliegtuigen der op standelingen aanzagen. Opstandelingen bezetten de Rio- Tinto-mijnen. Naar Reuter uit Londen meldt, hebben de opstandelingen, de Rio Tinto-mijnen in Huelva (Zuiden) bezet. De beambten zijn niet ge molesteerd en schijnen ook geen gevaar te loopen. Te Bilbao heerscht rust. Toch geeft de toestand aanleiding tot ongerustheid, aan gezien de communisten de macht in handen hebben en de stad dreigen te verwoesten, wanneer de opstandelingen nog verder op trekken. In den loop van de zitting der Fransche Kamer stelde de afgevaardigde Xavier Vallat een vraag over de vliegtuigen, welke naar Spanje zouden zijn gegaan. Pierre Cot ant woordde hierop, dat slechts vier vliegtuigen naar Spanje zijn gegaan om daar Fransche onderdanen aan boord te nemen en naar hun vaderland terug te brengen. Het is niet juist, dat militaire vliegtuigen de grens zijn gepas seerd. Het is dus een kwestie, welke het ministerie van buitenlandsche zaken aangaat. Inzake de geruchten, dat Fransche vlieg tuigen door de Spaansche overheid in beslag genomen zouden zijn, meldt Reuter, dat de dienst van Fransche vliegtuigen op Madrid en Alicante nooit onderbroken is geweest. De vliegtuigen, welke door de Spanjaarden in beslag genomen waren, werden na stappen van de Fransche regeering weer vrijgelaten. Onverwachte verkiezingen De Dantziger Volkszeitung verboden. Een der correspondenten van de N.R.Crt. telefoneerde gisterenavond uit Warschau; Volgens berichten uit Dantzig heeft de Se naat aldaar gelast de kiezerslijsten voor den Volksdag te controleeren. Deze maatregel heeft in oppositioneele krin gen sterk de aandacht getrokken, daar men aanneemt, dat de Senaat van plan is onver wacht een volksstemming over de wijziging der constitutie uit te schrijven. De nieuwe verkiezingen voor den Volksdag zouden mede geschieden onder de leuze van wijziging van de constitutie, waarvoor, zooals bekend is, een twee derde meerderheid vereischt wordt. De prefectuur heeft heden het eenige nog te Dantzig verschijnende oppositieblad, het centrumorgan de Dantziger Volkszeitung, op grond van een artikel tegen de autoriteiten, voor zes maanden verboden. Veroordeeling van de veroorzakers. Bijna alle lieden, die bij de nationaal-socia- llstische relletjes gedurende het Olympische fakkelfeest gearresteerd zijn, omstreeks 150, z'jn veroordeeld tot gevangenisstraffen van een week tot twee maanden. De Duitscher Manfred Riedinger, die zich onder de betoogers had bevonden bij de inci denten van 29 Juli ter gelegenheid van de Olympische fakkelplechtigheid, is veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en zal over de grens gezet worden. Het Atheensch telegraafagentschap meldts .De regeering heeft met toestemming van den Koning den staat van beleg afgekondigd, daar zij zich geplaatst zag tegenover een ernstige opstandige beweging, welke door de communisten was georganiseerd en tot bloe dige gevolgen aanleiding dreigde te geven". Dit bericht is door de openbare meening met opluchting ontvangen. Overal in het land heerscht volmaakte orde. METAXA8, de Greksche premier en minister van buitenlandsche zaken. De Kamer is ontbonden, doch de datum voor de nieuwe verkiezingen is nog niet vast gesteld. Uit Athene wordt geseind, dat de arbeid dersorganisaties hebben besloten gedurende 24 uur te staken, teneinde te protesteeren tegen de nieuwe wetten, die in geval van arbeids conflicten een verplichte arbitrage voorschrij ven. Tevens willen de arbeiders protesteeren tegen de vaststelling van minimum salaris sen, daar deze minima volgens hun meening te laag zjjn. Reuter verneemt uit Athene, dat de eerste minister formeel de beweringen tegen spreekt dat hjj van plan zou zjjn een dictatuur in te stellen. De genomen maatregelen dienen alleen ter handhaving van de orde. Telefoonverbindingen verbroken. Volgens een D.N.B.-bericht uit Sofia zijn sedert den vroegen morgen de telefonische verbindingen met Griekenland verbroken. Het telefoonpersoneel van Saloniki verklaart, dat het geen gesprekken kan aannemen. In de haven zijn eenige oorlogsschepen binnenge- loopen, welke in voortdurende verbinding staan met de centrale regeering te Athene en den garnizoenscommandant te Saloniki, Het kabinet zou gisternacht onder voorzit-; terschap van Metaxas bijeen komen, om de maatregelen te bespreken, die genomen moes* ten worden met het oog op de algemeene sta king, die voor heden was aangekondigd. Ter-j wijl de ministers vergaderden, meldden de politie en militaire autoriteiten, dat het de bedoeling was geweest, dat de staking zich zou ontwikkelen tot een revolutie, gericht tegen het sociale regime en de regeering. Na een korte bespreking van de ministers werd besloten de dreigende gevaren het hoofd te bieden door het nemen van een aantal radicale maatregelen tegen elke verstoring van de openbare orde. Tijdens de kabinetsvergadering VRIJDAG 7 AUGUSTUS. Hilversum I. 1875 m. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 AVRO, 0.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Declamatie. 10.35 Gramofoonplaten. 11.00 Declamatie. 11.20 Gramofoonplaten. 12.00 Kovacs Lajos' órkest en orgel. 2.00 Gramofoonplaten. 2.50 Declamatie. 3.15 Dansmuziek. 4.00 Gramofoonplaten, 4.50 Orgelconcert. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers en gramofoonplaten. 6.30 Gramofoonplaten. 6.45 E. Walis en zjjn orkest. 7.30 Gramofoonplaten. 7.50 Nieuwsberichten ANP. Herh. S.O.S.-ber. 8.00 Olympisch nieuws, ev. gramofoonplaten. 9.00 Godsdienstoefening uit Barchem. 10.00 Lezing over kunst. 10.30 Gramofoonplaten. 10.40 Avondwijding. 11.00 Nieuwsber. ANP. 11.05 Jazzmuziek (Gr.pl.). 11.3512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H, 301 m. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.3012.00 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Gramofoonplaten. 1.20 Vervolg concert. 2.00 Orgelspel en gramofoonplaten. 1.20 Vervolg concert. 2.00 Orgelspel en gramofoonplaten. 3.00 De KRO-Boys. 3.30 Gramofoonplaten. 5.15 Het KRO-orkest. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.20 Gramofoonplaten. 6.30 KRO-Boys. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: De KRO-Luchtljjn. 7.35 Gramofoonplaten. 7.45 Musica Catholica, 8.00 Berichten ANP. 8.10 De KRO-Melodisten en gramofoonplaten. werden de verschillende decreten op schrift gesteld, die den staat van beleg instelden, zekere constitutioneels waarborgen ophieven en de Kamer ontbonden. Deze decreten werden voorzien van een in leidende verklaring naar het paleis gebracht, waar de Koning ze onderteekende, waarna zij in de Staatscourant werden gepubliceerd, ter wijl tevens een proclamatie tot het volk ge richt werd. Het diplomatieke corps bjjeen. Gistermiddag heeft het diplomatieke corps te Athene beraadslaagd over den toestand. De pogingen om een Volksfront te vormen. De Atheensche correspondent van het Neue Wiener Tageblatt schrjjft eveneens den ontstanen toestand toe aan de maatregelen van Metaxas. Van zijn maatregelen om de be grooting in evenwicht te brengen en de daar uit ontstane ontevredenheid zouden de com munisten gebruik hebben gemaakt om con tact te zoeken met de Venizelisten en de link- sche partijen, om naar het Fransche voorbeeld een Volksfront te kunnen vormen. Zij zouden in hun pogingen in zooverre geslaagd zijn, dat o.m. Venizelistische oud-officieren hebben deelgenomen om de arbeiders in het tabaks- bedrijf tot staking te bewegen. De rechtsche partijen zouden toen het gevaar van een der gelijke coalitie hebben ingezien. Naar het schijnt steunt koning George zonder voorbe houd Metaxas, hoewel deze niet zeer popu lair is. Volgens particuliere berichten der Bulgaar- sche bladen is de algemeene staking in Griekenland op verschillende punten reeds gisteravond algemeen geworden en daarmede 'de aanvoer van levensmiddelen en troepen onzeker. De regeering heeft na gisteren den staat van beleg te hebben afgekondigd, de spoorwegen in het beheer van de militairen doen overgaan. De ontbinding van de Kamer heeft onder de oppositie groote verbittering teweegge bracht. Er wordt fel tegen den maatregel ge protesteerd, daar men er het begin van in voering in wil zien van plannen, welke Metaxas zou koesteren om de dictatuur in te stellen. In Athene, Saloniki en andere steden trek ken sterke militaire afdeelingen in oorlogs tenue door de straten om alle samenscholin gen te verbieden, in het bjjzonder van arbei ders. De oorlogsschepen zijn in de grootere havens, met name Pyrreus en in Saloniki, ge concentreerd en liggen onder stoom. In geheel Griekenland ls het sluitingsuur van de koffiehuizen op acht uur bepaald. Na dien mag niemand meer op straat. Eenige honderden personen zijn gearresteerd. De „Asah Sjimboen" schrijft in een hoofd artikel, dat niet ontkend kan worden dat een groot gedeelte van de publieke opinie in Japan gunstig gestemd is ten aanzien van een Engelsch-Japansche toenadering. Het kan ook niet betwijfeld worden aldus het blad dat een samenwerking dezer beide landen, die zoo sterk geïnteresseerd zjjn bij het Verre Oosten zal bijdragen tot den vrede nin het Verre Oosten, Het blad neemt nota van het argument tegen deze toenadering, welke door sommigen wordt bestreden omdat zij Japan zou terug brengen tot de positie van Britschen waak hond in het Verre Oosten. De „Asahi Sjim- tioen" legt er den nadruk op, dat Japan's positie als stabiliseerende krachten in Oost- Azië verder versterkt zal worden door een toenadering tot Engeland. Het blad meent, dat een toenadering tot Engeland overweging verdient als een van de fundamenteele richt lijnen der Japansche buitenlandsche politiek. 9.20 Strauszconcert uit het Casino van Knocke. 10.50 Berichten ANP. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 8 AUGUSTUS. Hilversum I. 1875 m. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten, Voordracht, E. Walis' orkest. 12.001.45 en 2.00 Gramofoonplaten. 2.45 Orvitropia en gramofoonplaten. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 De Notenkrakers, 7.12 Declamatie. 7.30 Gramofoonplaten. 8.00 S.O.S.-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varla. 8.15 Gramofoonplaten. 9.00 E. Walis' orkest. 9.50 Gramofoonplaten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-orkest. 11.00 Gramofoonplaten. 11.15 Orgelspel. 11.4512.00 Gramofoonplaten. Hilversum H. 301 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en de KRO-Melodis ten (Om ca. 1.00 Postduivennieuws.) 1.20 KRO-orkest. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Kinderuur. 4.00 Kinderoperette. 5.25 Gramofoonplaten. 5.30 Esperanto. 5.45 KRO-orkest. 6.20 Journ. Weekoverzicht, 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Hedendaagsche Kerkelijke Kunst en de Cri3is. 7.35 Actueele Aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP., Mededeelingen. 8.10 Overpeinzingen en concert. 8.25 Opera-uitzending. 10.45 Berichten ANP. 10.5012.00 Gramofoonplaten. De op het oogenblik te Kiel liggende Engel sche kruiser Neptune heeft de scheepsklok van den vroegeren slagkruiser Hindenburg aan boord. Deze scheepsklok zal op last van de Brit sche admiraliteit aan de Duitsche oorlogs marine terug worden gegeven. De overdracht zal waarschijnlijk midden Augustus te Kiel geschieden. Ongerustheid In katholieke kringen. De Berlijnsche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt: De Gestapo heeft 26 vooraanstaande katho lieken, leiders van katholieke jeugdorganisa ties, gearresteerd. Klaarblijkelijk is het nog steeds de bedoeling deze organisaties er van te betichten relaties met het communisme te onderhouden. Men toont zich in katholieke kringen ten zeerste ongerust door het in welingelichte kringen de ronde doende gerucht, dat de radi cale richting in de N.S.D.A.P. op den komen den partijdag in Neurenberg er op aan zal dringen kerkgenootschappen, die hun zetel in het buitenland hebben te ontbinden. Mgr. Wolker, die op 10 Februari gearres teerd werd, is in vrjjheid gesteld. Naar de cor respondent van de „Daily Telegraph" ver neemt, heeft het onderzoek geen enkel bewijs opgeleverd, dat hjj zich aan beleediging zou hebben schuldig gemaakt. Hij heeft meer dan vijf maanden in voor loopige hechtenis doorgebracht. Houdt 1 Oetober op te bestaan. Op de vergadering van de internationale commissie voor toezicht op de Dardanellen, is, naar de Times meldt, besloten, dat de com missie op 1 Oetober zal ophouden te bestaan, in overeenstemming met de bepalingen in de nieuwe conventie voor de Dardanellen. Het Italiaansche lid van de commissie stemde tegen, op grond, dat de Italiaansche regeering, .die niet heeft deelgenomen aan de conferentie van Montreux, niet erkent dat de commissie haar functies verliest. Vansittart en Hitier confereeren. Robert Vansittart, de Engelsche onder staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, die ter gelegenheid van de Olympische Spelen in de Duitsche rijkshoofdstad vertoeft, Heeft gisteren een onderhoud gehad met Adolf Hitier. Naar men meent te weten, is ook Hitler's vertrouwensman von Ribbentrop bjj dit onderhoud tegenwoordig geweest. Persberichten uit Parijs bevestigen, dat de Fransche regeering thans haar ambassadeur te Moskou en haar gezant te Lissabon op dracht heeft gegeven den regeeringen, waarbij zij geaccrediteerd zijn, te verzoeken zich te vereenigen met het principe van niet-inmen ging in den Spaanschen burgeroorlog. De Fransche regeering zal de Britsche, die eer gisteren een gunstig antwoord op de Fran sche voorstellen heeft gegeven, op de hoogte houden van het resultaat van deze diploma tieke stappen. Koning Eduart zal Zaterdag met vacantie van Londen vertrekken en zich in een Zuid- Slavische haven aan boord van het jacht Nahlin begeven. Bij goed weer zal de Koning een gedeelte van de reis naar Zuid-Slavië per vliegtuig afleggen. De torpedobootjagers Grafton en Glow- worm zullen het jacht Nahlin begeleiden, zoo dra de Koning zich aan boord daarvan be vindt. Te Port Said, uit welke plaats thans alle berichten over het al dan niet georganiseerde Abessijnsche verzet schijnen te komen, ver luidt thans, dat ras Immeroe, de oud-bevel hebber aan het Noordwestelijk front in Abessinië, een leger van 60.000 man heeft gevormd. Aan het hoofd van 40.000 krijgers zou de ras in Oostelijke richting naar Dessié en Addis Abeba oprukken. Reeds zou hij verscheidene Italiaansche voorposten aange vallen en vernietigd hebben. De Abessijnsche strijdkrachten, met Gore als basis, zouden zich tijdens de aanvallen op Addis Abeba, die onder leiding stonden van Dedzjamatsj Aberra (een zoon van den mo menteel te Worthing (Engeland) vertoeven- den ras Kassa), aanzienlijke hoeveelheden munitie en mitrailleurs hebben buitgemaakt. Een Italiaansche tegenspraak. Deze berichten van een opmarsch van ras Immeroe worden te Rome tegengesproken. Men zegt daar, dat er geen sprake kan zijn van een georganiseerd Abessijnsch leger, wel treden nog in verschillende deelen van het land rooverbenden op, doch de Italiaansche troepen zullen met deze benden van geval tot geval kunnen afrekenen. Nog 96.000 arbeiders in Ethiopië. "et aantal arbeiders, dat tusschen Januari 935 en 24 Juli 1936 naar Oost-Afrika is vervoerd bedraagt 131.000. Een aantal hier van is na afloop van hun contract terug» gekeerd, zoodat thans nog 96.546 werklieden in Oost-Afrika zijn. Strijd bU het Tanameer? Volgens berichten uit Port Said vinden er in de buurt van het Tanameer in het Noorden van Gondar ernstige gevechten plaats tusschen Abessjjnsche benden en Italiaansche afdeelin gen. De Abessjjnen zouden onder commando staan van dedzjazmatsj Sawassan. Bovendien zou volgens deze berichten Tekle Hawariate zich aan het hoofd bevinden van Abessijnsche afdeelingen, die zich in de buurt van Addis Abeba langs den spoorweg ver. schanst zouden hebben. Ra-s Syoem. Het agentschap Stefani spreekt het bericht tegen, dat in den omtrek van Dessié bloedige gevechten zjjn geleverd tuschen Italiaansche troepen en Abessijnen onder bevel van Ras Syoem. Het Italiaansche nieuwsbureau ver klaart, dat Ras Syoem morgen op uitnoodi- ging van den onderkoning te Addis Abeba zal komen en de betuiging van eerbied en trouw aan de Italiaansche regeering, die hjj in Mei heeft afgelegd, zal hernieuwen. De Lagerhuis-verkiezingen, De Engelsche statistici hebben uitgerekend, wat de candidaten bij de Lagerhuisverkiezingen gemiddeld per uigebrachte stem hebben uit gegeven. De candidaten zjjn namelijk verplicht op tegeven, wat hun campagne heeft gekost, hetgeen bjj de laatste verkiezingen totaal 722.093 pond sterling is geweest. Er zjjn 21.997.054 stemmen uitgebracht, zoodat een stem 7.8 pence heeft gekost. De gekozenen zullen dat niet te veel vinden, want zij ont vangen als schadeloosstelling hun bezoldiging als parlementslid, terwijl de verslagen candi daten de 7.8 pence per stem misschien wel eens zullen betreuren, vooral als zjj net op het kantje af een nederlaag hebben geleden. GAAT MUSSOLINI IN HET NAJAAR NAAR ABESSINIË De Romeinsche correspondent van de Daily Telegraph verneemt uit betrouwbare bron, dat Mussolini voornemens is in het najaar, „zoodra de regentjjd voorbij is", Abessinië te bezoeken. Naar de N. R. Crt. verneemt, was de K.L.M. dézer dagen in onderhandeling met eenige Nederlanders tot verkoop van twee van haar oudste toestellen, welke de maat- schappjj van de hand wenscht te doen. Aan gezien, echter het vermoeden bestond, dat deze vliegtuigen, na den verkoop, naar Spanje zouden worden uitgevoerd, heeft de regeering haar toestemming, welke krachtens het regeeringscontract met de K.L.M. op der- geljjke transacties vereischt is, geweigerd. Ook op een daarna gevolgd verzoek van de maatschappij om deze vliegtuigen aan een Engelsche maatschappij te mogen verkoopen, is een weigerend antwoord gegeven. De straten, welke den doorgang vormen door de kom van de gemeente Harlingen, en welke het verkeer moeten verwerken tusschen den Afsluitdijk en Leeuwarden en een groot deel van de provincies Friesland en Groningen,^, verkeeren over het algemeen in onbevredigen- den, gedeeltelijk zelfs zéér slechten toestand, zoodat een zeer spoedige voorziening nood zakelijk moet worden geacht. Nu de ge meente zich blijkbaar op het standpunt stelt, dat wegens het buitengewoon toegenomen verkeer als gevolg van de openstelling van den afsluitdijk, het Rijk een gedeelte van de kosten van de voorzieningen aan den door gang door Harlingen op zijn rekening zou moeten nemen, (overigens een zeer plausibel en redeljjk standpunt) heeft de K.N.A.C. aan den Minister van Waterstaat verzocht, in het belang van de veiligheid en de vrijheid van het wegverkeer te willen bevorderen, dat de doorgang door Harlingen spoedig zoodanig worde verbeterd, dat deze aan de redelijke verkeersbehoeften zal blijven voldoen, totdat eventueel een andere oplossing, met name een omlegging om de bebouwde kom, zal zjjn tot stand gebracht. DE PREMIE VOOR DE ZIEKTEWET. De Voorzitter van den Raad van Arbeid te Alkmaar deelt ons het volgende mede: Bjj Kon. Besluit van 1 Juli 1936 is de premie voor de Ziektewet, te rekenen van 1 Januari 1936 af, voor alle bedrijven men lette ech ter op de hieronder vermelde uitzonderingen verlaagd tot 1.8% van het uitbetaalde loon. Waar de premie reeds met ingang van 1 Juïi 1935 werd teruggebracht van 2.5 tot 2 is dit dus de tweede verlaging in zeer korten tijd. De werkgevers, die een bedrjjf uitoefenen, waarvoor met ingang van 1 Juli 1935 een hoogere premie is vastgesteld, zooals het ma ken van bouwwerken, waterwerken, metse laar, sloopen van bouwwerken, sigarenindus- trie, glazenwasscher, stucadoor en witter, enz., blijven ook na 1 Januari 1936 die hoogera premie betalen, voorzoover zjj daarvan niet door den Raad van Arbeid geheel of gedeel telijk zijn ontheven. Voor werkverschaffingen is eveneens da premie onveranderd gebleven, n.1. 5 De werkgevers zullen, voorzoover geen sprake is van werkverschaffing, met ingang ders niet meer dan de helft van de algemeene van 16 Juli 1936 van het loon hunner arbei- premie, d.w.z. 0.9 van het loon, mogen af houden.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2