binnenland glmengd nieuws Een mijnongeluk in Engeland Schagen Callantsoog Wieringen Texel Julianadorp. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1936 Militaire troepen aan onze grens. Goed weer Zondag? De bijslagen op bedrijfsinkomsten ingevolge de Zuiderzeesteunwet. De kwestie van het Maaswater Hoe de Nederlandsche gezant te werk ging in Spanje. Steunverleeningen werkverschaffing Crisissteunbeschikking voor Tong Belangrijke verkoop van haring aan Rusland. 45 werkloozen geschorst. Laffe berooving van een oude vrouw. Via Spanje in het gevang. Grof optreden van Duitsche grens beambten te Kerkrade Twee Rotterdamsche dames bij auto-ongeluk gedood; twee heeren ernstig gewond. Door een vrachtauto overreden en gedood. Bij het baden verdronken. Doodelijk ongeluk op onbewaakten overweg. Kind in tobbe verdronken. Buitenland 63 mijnwerkers opgesloten. De mijn in brand koningin en prinses naar weissen- burg in het bernek oberland. Naar de N.R.Crt. verneemt, zullen de Koningin en Prinses Juliana morgen uit Hohwald vertrekken en zich voor eenigen trj naar Weissenburg (Berner Oberlandd) be- geven. Ondanks het minder gunstige weer hebben de Koningin en de Prinses van hun verblijf in Vogezen zeer genoten. Naar de Nw. Rtt. Crt. van welingelichte zijde verneemt, moet het in de bedoeling van ons legerbestuur liggen de troepen, welke met de beveiliging tegen strategische overvallen zullen worden belast, onder commando te plaatsen Van twee frontcommandanten, waarvoor twee nieuw te benoemen kolonels zullen worden aan gewezen. Deze grenstroepen, welke de sterkte zul len krijgen van 12 k 14 bataljons, komen boven de organieke samenstelling van het veldleger. Hun standplaatsen zullen zich achter IJssel en Maas bevinden. De kernpunten der verdedi ging zijn de in aanbouw zijnde kazematten. Uit het voorgaande volgt, dat bij de infanterie be halve twee nieuwe kolonelsplaatsen, 12 14 nieuwe majoorsplaatsen beschikbaar zullen komen. De diensttijd der grenstroepen zal 11 maan den bedragen. Gedurende 5% maand worden deze dienstplichtigen met de overigen bij de regimenten infanterie opgeleid. Daarna gaan ze de rest van den tijd naar hun oorlogsstand plaats, om aldaar in hun speciale functie te Worden geoefend en voor de paraatheid aan de grens te zorgen. Uit den aard der zaak moet alvorens deze zaak haar beslag kan krijgen, eerst de beslis sing van de volksvertegenwoordiging worden afgewacht. Omloopen van den wind naar het Noorden, afnemende bewolking, ge ringe temperatuurstijging. Het Kon. Ned. Met. Instituut in de Bilt meldt: De depressie over Scandinavië vulde weer Verder op, tengevolge waarvan de hoogedruk Zich verder naar het Noordoosten uitbreidde. De secundaire depressie, welke gisteren over de Iersche Zee lag, vulde op en trok Oost waarts. Zij bevond zich vanmorgen voor onze kust. Een nieuw lagedruk-gebied ver scheen bij IJsland. Hoogstwaarschijnlijk zal dit in Noordoostelijke richting trekken. Over het algemeen zijn de weersomstandig heden sterk verbeterd. Over het grootste ge deelte van Duitschland, over Oostenrijk, Zwit serland en het Zuidelijk deel van Frankrijk, ls het rustig weer met geringe bewolking. De Secundaire lucht veroorzaakte nog betrokken of zwaar bewolkte lucht over ons land. België, Noord-Frankrijk, West-Duitschland en Oost- Engeland. Zware regens vielen nog over Scandinavië, terwijl verder Schotland en de Faroër nog regens van beteekenis hadden. De tempera tuur steeg over bijna het geheele gebied, Slechts over Noord-Scandinavië en op de Brit- sche eilanden daalde zjj. Ten onzent is een omloopen van den wind naar het Noorden, met afnemende bewolking en lichte temperatuurstijging overdag te ver- Wachten. De vooruitzichten voor den Zondag kjjn gunstig. De redenen van de voorloopige stopzetting van de uitbetaling. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Drop in verband met het voorloopig niet uit betalen aan belanghebbenden in den zin der Zuiderzeesteunwet van de ingevolge artikel 6 dier wet verleende bijslagen op de bedrijfs inkomsten, heeft de minister van waterstaat, de heer van Lidth de Jeude, geantwoord: Dn belanghebbenden in den zin der Zuider zeesteunwet, welke bezig zjjn hun bedrijf te iervormen in een IJsselmeervisscherij, zijn op rond van de overweging, dat de IJsselmeer- isscherjj vooralsnog In het algemeen geen olledig bestaan oplevert, in de gelegenheid gesteld toe te treden tot een bijslagregeling, Welke beoogt het tekort aan inkomsten uit de visscherjj aan te vullen. Volgens deze regeling wordt, met uitzon dering van acht weken, gedurende het geheele Jaar een bijslag verleend. De periode van de bijslaglooze weken is zoo gekozen, dat deze valt in het seizoen, waarin de IJsselmeervisscherij het meest oplevert en ls begonnen op 21 Juni 1936. De regeling geldt voor alle volwaardige iJsselmeervisschers, welke vrijwillig daartoe Zijn toegetreden en slechts voor zoolang zij Wenschen. dat deze regeling op hen wordt toegepast. Volgens deze regeling wordt in de periode Van 5 April 1936 tot 27 December 1936 gedu rende 12 weken f12 plus f 1 per kind per week, gedurende 18 weken 50 pCt. van dezen bijslag, én gedurende 8 weken nihil toegekend, VVIE NAAR AMSTERDAM GAAT BEZOEKE HET GROOTSTE ROSARIUM VAN NEDERLAND. Nu het grootste rosarium van Nederland, in het Amsterdamsche Vondelpark door en ten Bate van jeugdige werkloozen uit de hoofd stad ingericht drie weken geopend is en in Weerwil van het slechte weer reeds meer dan Cf) 000 betalende bezoekers heeft ontvangen, bjijkt tevens, dat daartoe zeer vele niet-Am- s'terdammers behooren. Het is misschien nuttig er op te wijzen, dat lrien de Rozententoonstelling het best bereikt langs den Parkingang Kattenlaan (Over toom) van waar de hoofdingang in twee ifiinuten bereikbaar is en dat groepen van tin minste 30 personen reductie genieten. Twee ministesr bezochten Kleurenpracht II tot nu reeds, de meeste vreemdelingen pro- flteeren van hun bezoek aan Amsterdam om Van dit rozensprookje te genieten en zeer talrijk zijn de groepen, die met allerlei ver voermiddelen uit de verschillende deelen des lands toeestroomen. Tot de vreemdelingen behoorden o.a. groe pen Engelsche toeristen naast gezelschappen buitenlandsche matrozen, vereenigingen van huisvrouwen en afdeelingen der N.R.V. En ieder is opgetogen over hetgeen er in het Amsterdamsche Vondelpark is gewrocht. Men houde het zich voor gezegd! In April 1937 zal de zaak voor mondelinge behandeling gereed zyn. De fungeerende president van het Perma nente Hof van Internationale Justitie heeft de termijnen vastgesteld voor het neerleggen door partijen van de stukken, betrekking hebbende op de schriftelijke procedure in zake de aftapping van Maaswater, welke de Neder- landsche regeering tegen de Belgische regee ring aanhangig heeft gemaakt. Als gevolg hiervan moet het laatste stuk van de schriftelijke procedure zijn gedepo neerd op 12 April 1937. Conform het regle ment van het Hof zal de zaak op dien datum voor mondelinge behandeling gereed zijn. Antwoord van den minister van bultenlandsche zaken aan het Eer ste Kamerlid Van Vessem. De minister van buitenlandsche zaken heeft geantwoord op vragen van den heer Van Vessem in verband met het vertrek uit Spanje van den Nederlandschen gezant aldaar. Op 26 Juli besloten de buitenlandsche zen dingen, die zich overeenkomstig de in Spanje bestaande gewoonte, voor de zomermaanden te San Sebastian bevonden, toen zij door de plotseling in het geheele Noorden des lands opgetreden gewapende korpsen van het mid den en Zuiden werden afgesloten, die stad te verlaten langs den eenigen nog openstaanden weg: den zeeweg. De toestand was zoodanig geworden, dat men volkomen van de buiten wereld dreigde te worden afgesloten. Hr. Ms. gezant is toen met de leden van de Ameri- kaansche ambassade en den Noorschen ge zant op een Amerikaansch opleidingsschip naar een Fransche haven bij de grens ver trokken, vanwaar de heer Roosmale Nepveu den volgenden ochtend op Spaansch gebied is teruggekeerd, waar hij daarin gevolgd door een aantal andere missies, een tijdelijke kan selarij heeft ingericht te Irun, bij gebrek aan mogelijkheid verder in Spanje door te drin gen. Geen diplomatiek of consulair vertegen woordiger van eenig land In Spanje kan op het oogenblik in het gunstigste geval meer dan in een beperkt gedeelte des lands tot de bescherming zijnder landgenooten bijdragen. Voor den tijd, waarin Hr. Ms. gezant zich, ofschoon In Spanje aanwezig, niet in verbin ding kan stellen met de regeering, waarbij hij is geaccrediteerd, is in dezen abnormalen toe stand voorzien door den vice-consul te Ma drid te belasten met de waarneming van den diplomatieken post, en hem als tijdelijk zaak gelastigde bij de Spaansche regeering in te leiden, die deze aanwijzing uitdrukkelijk ver klaard te aanvaarden. Daarnaast treden In hun ressorten de Nederlandsche consulaire ambtenaren in Spanje met wie de regeering vooralsnog in rechtstreeksche verbinding staat, voor de Nederlandsche belangen op. Wijzigingen in sommige bepalingen. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen een brief gericht, waarin hij mededeelt, dat bij circulaire van 23 October 1934 zijn ambtsvoorganger heeft bepaald, dat op den steun van een kostwinner van een gezin, waarvan één of meer inwonende gezins leden uitkeering uit een werkloozenkas ont vangen, niet de volle kasuitkeering, vermin derd met een bedrag van 0.50 per week, behoeft te worden gekort. Op grond van dezelfde overwegingen, welke tot deze beslissing hebben geleid, keurt de minister thans goed, dat ook andere inkom- Bten van inwonende gezinsleden, die een bij drage voor een werkloozenkas betalen, niet naar den aard dezer inkomsten voor 2/3 of geheel op het steunbedrag van den kost winner in mindering worden gebracht, dan nadat deze Inkomsten zyn verminderd voor personen van 18 jaar en ouder met 50 cent en voor personen beneden 18 jaar met 20 cent per week. Indien een kostwinner beperkt is tewerk gesteld op grond van inkomsten van Inwonen de gezinsleden, kan van deze Inkomsten, voor zoover zy genoten worden door gezinsleden, die een bijdrage voor een werkloozenkas be talen, voor zoover deze personen 18 jaar of ouder zijn een bedrag van 0.50 per week en indien zij nog geen 18 jaar of ouder zijn een bedrag van 0.20 per week buiten beschou wing worden gelaten. Voorts zal de minister bij de vaststelling van het loon, dat bij de werkverschaffing kan worden verdiend, er rekening mee houden, dat niet verzekerde arbeiders feitelijk in een gun stiger positie verkeeren dan verzekerde, aan gezien laatstgenoemden van hun loon een bij drage voor de werkloozenkas moeten betalen. Daarom zal voortaan het loon voor tewerk- gestelden, die geen bijdrage voor een werk loozenkas verschuldigd zijn, over de week hunner tewerkstelling 0.50 minder bedragen dan het loon, dat verdiend wordt door degenen, die wel zoodanige bijdrage betalen. Van het loon van eerstgenoemde categorie zal 0.50 worden afgetrokken. Een beschikking bepaalt dat uit het Land- bouw-crisisfonds door bemideling van de stichting Nederlandsche Visscherijcentrale, steun zal worden verleend aan hen, die als georganiseerden bij de centrale zijn aange sloten en als zoodanig zijn toegelaten tot de groep eigenaars en/of gebruikers van zee- en kustvisschersvaartuigen, tot een maximum bedrag van 16.545.72, en wel 0.0249 per kg. in de aanvoerplaatsen Amsterdam, Rot terdam, Scheveningen, IJmuiden en Zout kamp aangevoerde tong. De steun zal niet worden uitgekeerd voor tong, welke kleiner is dan 23 cm. De Reedersvereeniging voor de Nederland sche haringvisscherij bericht, dat zij, optredende voor het Nederlandsche haringvisscherij bedrijf in zijn geheel, aan Rusland heeft verkocht 10.000 ton zomerharing en 30.000 ton Septem- ber-October-November vangst. Het is de eerste keer, dat een dergelijke geconcentreerde transactie in de Nederlandsche haringexport naar Rusland tot stand kwam. EIEREN NAAR DUITSCHLAND. De heffing voor eieren naar Duitschland is vastgesteld op 52'A cent. prijzen voor eieren naar duitschland. De verkoopprijzen voor kippeneieren naar Duitschland zijn voor de periode van 7 tot 11 dezer vastgesteld op C-klasse, gewicht 5253 kg 1.B-klasse, gewicht 5758 kg 4.10; A-klasse, gewicht 6263 kg 4.40; S-klasse, gewicht boven 65 kg 4.70, alles per 100. Monopolieheffing 52% ct. per 100. Minimumprijzen voor eendeneieren zijn naar grootte: 2.40, 2 45, 2.55 en 2.60 per 100 stuks. binnenlandsche handel in vroege aardappelen. Daar gebleken is, dat het eenigen tijd ge leden gepubliceerde bericht, dat met ingang van 1 Augustus de geheele aardappelhandel vrij gegeven zou worden, tot misverstand aan leiding heeft gegeven, wordt medegedeeld, dat dit bericht betrekking had op den binnen- landschen handel in vroege aardappelen. De regeling welke ten aanzien van den uit voer van aardappelen is getroffen, blijft on veranderd van kracht. De rijks-inspectie heeft dezer dagen in de werkverschaffing te Sneek 45 man ge schorst. Zij hadden een half uur te vroeg het werk verlaten om hun loon, dat op Woens dagen wordt uitbetaald, in ontvangst te ne men; 45 andere werkloozen zijn opgeroepen om hun plaatsen in te nemen. Binnenland Tegen twee jonge mannen zware straffen geëischt. Twee inwoners uit IJmuiden, een monteur en een los werkman, stonden Donderdag voor de rechtbank terecht, omdat zjj in den Dacht van 30 op 31 Mei een 67-jarige weduwe te Velzen hadden beroofd van al haar spaar centen. Dit bedrag, ongeveer f 5000.zat in een koffertje, dat in een linnenkast werd be waard. De vrouw woonde vrij eenzaam en er kwam zelden iemand bij haar thuis. Het was den 26-jarigen mannen niettemin ter oore gekomen, dat er veel geld in hnis moest zjjn. Zij klommen in den nacht door een raam naar binnen en wisten den diefstal te plegen, zonder dat de oude vrouw wakker werd. De subst. officier van Justitie eischte tegen beiden twee jaar en zes maanden gevangenis straf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Met het mailschip Johan van Oldenbarne- velt is gisteren te Amsterdam een 25-jarige inwoner van Utrecht aangekomen, wien door bemiddeling van den Nederlandschen consul te Gibraltar een derde klasse overtocht was verleend. De man was eenigen tjjd geleden naar Spanje gegaan om daar werk te zoeken. Hij zwierf dooor het land tot het uitbreken van den opstand zijn kansen om werk te vinden nihil maakten. In een der havensteden geraakte hij in een straatgevecht, waarbij hij een klap van een geweer opliep. De gewonde slaagde er in, aan boord van een Engelsche boot te komen, waarmee hij naar Gibraltar ging, waar hem van Neder landsche zijde hulp en geneeskundige ver zorging werd gegeven. Na aankomst te Amsterdam werd hij, omdat h(j geen middelen van bestaan had, naar het bureau Kattenburg gebracht en daar bleek, dat de man In het politieblad gesignaleerd stond, omdat hij van de Utrechtsche rechtbank een vonnis wegens heling te goed had. Hij is vastgehouden en voor den officier geleid. Ernstige bedreigingen geuit. Sinds de overplaatsing van den te heet ge bakerden Polizeioberwachtmeister M. uit Her- zogenrath naar Stolberg, is de rust aan de grens te Kerkrade, met name aan de Nieuw- straat, teruggekeerd, aldus de Limb. Koerier. Een der laatste dagen is echter aan de Nieuwstraat weer een incidentje voorgevallen. In de schemering stonden een paar buur vrouwen, wonende aan die straat, in de ge meente Kerkrade, met elkander voor de deur te praten en op het trottoir speelden drie kinderen. Een Duitsch douane-beambte, wiens wacht huisje op 40 of 50 meter afstand is gelegen, naderde langzaam het troepje spelende kin deren en halt houdende (op Duitsch gebied) voor de woning, waar de vrouwen stonden te praten en de kinderen speelden, schreeuwde hij: Ik verbied die Hampelei op de straat met die kinderen, anders schiet ik zé eenvoudig overhoop. Toen een der vrouwen hem vroeg, tegen wien de man zich richtte, herhaalde hij nog eens zijn bedreiging en voegde er aan toe: Dan is het ineens gedaan. Zóó heb ik het ook op Pannesheide gedaan. Daar kwam geen kind meer zonder begeleiding over de grens. De Duitsche douanier bleef nog eenigen tijd patrouilleeren voor de woning en tusschen hem en de vrouwen had nog een woordenwisseling plaats. Waarna hij zich verwijderde in de rich ting van het wachthuisje. Van het voorgevallene en de geuite dreige menten is de gemeentepolitie aanstonds tele fonisch in kennis gesteld. Gisterenmorgen is op den rijkweg Ede—Arn hem nabij de Ginkel een ernstig auto-ongeluk geschied. Tengevolge van hard rijden en snij den is een auto, bestuurd door den ongeveer 18-jarigen heer v. d. Kraan, die met de fami lie K. Wildeboer, allen uit Rotterdam, te Amersfoort gelogeerd was, geslipt en tegen een boom gereden. Mevr. W. en haar 15-jarige dochter werden op slag gedood, terwijl de oude heer W. en v. d. Kr. ernstig gewond per zie kenauto naar het ziekenhuis te Arnhem ver voerd werden. Het hondje van een der dames werd licht gewond en moest door den com missaris van politie te Ede met geweld van het lijk verwijderd worden. Het beestje wordt op bet politiebureau verzorgd. Gemeente- en rijkspolitie regelden het verkeer. Nader wordt gemeld: De auto reed met een vaart van ongeveer 80 k 90 km op den natten betonweg. Voor den wagen reed een vrachtauto, terwijl uit tegenovergestelde richting een auto naderde, bestuurd door den heer L. C. C. Veen uit Nij megen. Hoewel door de gladheid van den weg het slipgevaar zeer groot geacht moest wor den, wilde de heer van de Kraan tusschen de beide andere auto's door passeeren. De gevol gen waren ontzettend. Op het oogenblik dat de autobestuurder zou passeeren, slipte zijn wagen, vloog met groote snelheid tegen een der langs den weg staande boomen om ver volgens een halven slag om te draalen en weer met den kop in de richting Ede op den weg terug te komen. Direct schoten personen toe om hulp te verleenen. I Gistermiddag wilde op de Rosendaalsche- straat onder Wouw de 70-jarige G. de Regt, die per rijwiel in de richting Rosendaal reed, afstappen voor twee auto's, die hem achterop reden Hij kwam daarby te vallen met het ge- ;volg, dat de eerste der beide auto's een (vrachtauto hem over het hoofd en de borstkas reed. Twee plaatselijke doktoren, die spoedig ter plaatse waren, constateerden een jzware hersenschudding. In hopeloozen toe stand is de man naar het r.k. ziekenhuis Charitas te Roosendaal overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Gistermiddag is de tienjarige A. B. M. de M. zoon van een Rotterdamsche familie, die met vacantie te Katwyk aan Zee vertoefde, bij het baden in zee in een mui geraakt, door den Stroom meegesleurd en verdwenen. De red dingsbrigade heeft geruimen tijd de zee afge zocht, maar is er niet in geslaagd het ljjk van het slachtoffer te vinden. Gistermorgen ongeveer 7 uur is op den onbe- ivaakten overweg bij den Leyenschen weg te Bilthoven zekere W. de Br., werkzaam bij N.V. Utrechtsche Melkinrichting te Utrecht, met zijn melkauto door een trein gegrepen en gedood. Het was dien morgen de derde maal, dat bij met den melkauto over den overweg reed. De auto werd gegrepen door een sneltrein naar Amersfoort. Ongeveer 200 meter van de plaats, waar de botsing had plaats gevonden, werd later het zwaar verminkte lichaam van den chauffeur gevonden, alsmede de totaal vernielde vrachtauto. Het stoffelijk overschot van den ongelukkige is geboren. De trein had ongeveer 6 a 7 minuten vertraging. HET ZWEMMENDE HERTJE. Eenige zeilers hebben Donderdagmiddag op den Loosdrechtschen plas 'n hertje, dat daar tpt hun groote verwondering zwom, doch zich niet meer boven kon houden en op het punt stond te verdrinken, weten te redden. Een van hen, een bediende van het piashuis De Koet, begaf zich te water en kon het beestje zoo aan boord krijgen. Het is onbegrijpelijk hoe het dier in het water is terecht gekomen. Bjj het spelen achter de woning, is het \y2- jarige zoontje van den landbouwer W. J., uit de Veldekstraat te Vaassen, Donderdagmorgen in een met water gevulde tobbe gevallen en verdronken. EEN MIJN TE SCHOORL AANGESPOELD. ;Aan het strand te Schoorl, 4 km ten zuiden vbn kamperduin, ongeveer bij km-paal 31, ls Donderdagochtend een mijn aangespoeld. Woensdagnacht heeft zich een ontplof fing voorgedaan in de steenkolenmijn iCarton by Bamsley, 63 mijnwerkers, die zich onder den grond bevonden, moeten zijn opgesloten. Po redding wordt bezwaard, doordat er brand in de mijn is uitgebroken. Men maakt zich ernstig ongerust over het lot van de overige arbeiders. De eenige ge redde bevond zich op bijna een kilometer af stand van de ontploffing en is niettemin nog mét ernstige brandwonden overdekt. ^enigszins in tegenspraak met het boven staande heeft de directeur van de mijn ge zegd, dat er geen brand is uitgebroken. Er zijn niet 63 maar 53 man in de mijn opgeslo ten, van wie er tot dusver één werd gered. Eij is tot dusver geen enkele aanwijzing, dat dej oyerige 52 nog in leven zijn, maar de reddingsploegen werken met koortsachtige haast en .vorderen goed. Een ingevallen mijngang verspert den weg tot de slachtoffers. Uit de naburige mijnen zijh reddingsploegen in de mijn afgedaald. Er zijh honderden vrijwilligers om te helpen. fiij den ingang van de mijn ziet men het bekende, aangrijpende tooneel van vrouwen en kinderen, die in angst en vreeze wachten op nieuws van hun mannen, vaders en zoons. Weinig hoop op het bergen van levenden. Het aantal slachtoffers be draagt vermoedelijk 57. Donderdag in den namiddag heeft de direc tie van de steenkolenmijn Carlton bij Bams ley verklaard, dat 57 arbeiders vermist zijn. Op; dat oogenblik had men 21 lijken ge vonden, doch het reddingswerk duurde nog vóórt. Men heeft bij het onderzoek nergens sporen ontdekt, die er op wezen, dat er na de ontploffing een brand gewoed had. Men slaagde er in een zwaar gewonden rnijn- ker naar boven te brengen, doch deze is eenigen tijd nadat hy uit de mijn bevryd was, overleden. Het reddingswerk in de Wharncliffe- schacht maakte slechts zeer geringe vorde ringen, omdat de reddingscolonnes slechts kruipend voort konden gaan. Bovendien stort ten een aantal in allerijl gemaakte lucht- schachten weer in. Het geweld van de ont ploffing moet zeer hevig geweest zijn. De lijken van de omgekomen mijnwerkers waren ernstig verminkt. Een dokter, die in de mijn was afgedaald verklaarde des middags weinig hoop te hebben, dat men er in zou slagen nog levenden te vinden, aangezien de gevonden slachtoffers voor zoo ver zij niet door de kracht van de ontploffing gedood waren, ge stikt waren. De reddingscolonnes hadden alle noodige voorzorgsmaatregelen getroffen om niet even eens door het gas te worden verrast. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en 's avonds 7.30 uur, de Heer Looy, van Rotterdam. SPORT- EN VOLKSFEESTEN. Betreffende deze feesten kunnen we nog enkele bijzonderheden vermelden. De winke liers die aan den etalagewedstrijd mee doen zijn: J. Kossen, P. Constant, T. Speur, J. Wei- dema, Q. van Nuland, J. Vonk, J. C. Oost, Th. N. Noot Mz. en G. de Croos. In deze winkels zijn de stembiljetten verkrijgbaar voor den pu blieksprijs. 's Zondagsmiddags wordt ook nog ringsteken per auto gehouden. Auto met chauffeur is dis ponibel. Zondagavond speelt J.V.C. I een wed strijd tegen Heldersche Boys I. Dit kan een mooie wedstrijd worden, daar beide elftallen on geveer van dezelfde kracht zijn. Het elftal van J.V.C. is als volgt samengesteld: P. Post d., N. Rienstra, H. Tigchelaar, b., C. Bregman, F. de Graaf/C. Heijblok, m., C. Schoonheden, F. van der Woude, J. Gortzak, M. Heijblok, P, Hendriks. Maandagavond spelen de J.V.C. veteranen een wedstrijd tegen een elftal van de Gasfa briek van den Helder. De J.V.C. veteranen die hieraan meedoen, zijn: G. Zeeman, d., P. de Graaf en C. W. de Graaf, a., J. Bregman, I. J. Schroevers, P. Grin, m., A. Blaauboer, H. Kuit, G. Jongh, R. van IJperen en P. Pluister. Voor het gemaskerd bal op Maandagavond schijnt veel animo te bestaan. Het inleggeld hiervoor bedraagt slechts 25 cent per gemas kerde. In den rang van brugwachter 2e klasse is naar de Spoorbrug aan de halte Koegras over geplaatst de heer C. Rentenaar, die ook reeds eerder hier werkzaam was. HUP VETERANEN JVC 1! (Wijs: Daar komen de schutters) Er is weer iets te doen op Julianadorp, Wat zou er daar toch zijn zeg wat een (menschendrommen Maar weet je het dan niet wat dkkr weer (gaat passeeren, Die oude kerels daar, die zullen Je het gaan (leeren Hup veteranen van JVC De Jaartjes tellen Jullie niet mee Zie, hoe ze spelen houdt stand hoezee, En dan winnen ze weer met negen-twee, De match begint om 7 uur, doch allen staan (om zessen Reeds kant en klaar, gekleed en wel, zich in den strijd te werpen Hun klnd'ren staan daar buiten nu, vol onge duld te wachten, Totdat hun papple's alle elf, het veld weer (gaan bestappen Ref. Ze zyn wel oud en niet getraind; toch spelen zjj als kerels, En menigen jong'ren kunnen zfij. het ware spel nog leeren, Zjj zwoegen en zjj ploet'ren door met al hun beste krachten, Waar allen stom verbaasd van staan en nimmer van hen dachten. Ref. Gert staat ln het doel, hjj valt en springt en weet de bal te keeren Backs Piet en Kees, vast als een rots, laten zich niet passeeren, Halves Jaap en Gert en Hendrik, zijn overal te vinden, Om voor en achter, alle drie, den strijd steeds aan te binden. Ref. Maar vóór, daar heb je wat, Ko, Arie en de (Pieten, De bal, kort, lang en breed gespeeld, waarvan (je kan genieten, 't Vijandig doel staat steeds in angst, niets houdt hen dan ook tegen En zijn ook nooit eerder tevrêe, dan na een nul of negen. Ref. Wie zijn die oude pappie's daar, 'k zal ze hier nu opnoemen, De Graaf, Lafère en de Jong en Pluister en nog Schroevers, Van Ypren, Bregman, Schouten nog, die mag ik ook nog memoreeren, En dan ls slager Blaauboer nog, om d'elf te completeeren. MARKTOVERZICHT. Er waren veel koopers voor de vette koeien Donderdag j.1. en de aanvoer was bevredigend. De duurste kwam op 260, afkomstig van den heer J. de Vries, alhier. Deze koe kwam op 31 ets. De handel was stug, duur. Dat was 's morgens al gauw te zien. Een weider alhier verkocht direct by het begin van de markt nog in minder dan 10 minuten 3 stuks koeien. De handel in kalf koeien was goed; de duurste koe werd verkocht voor 230. De handel in de geldekoeien was ook goed, duur. Hoogste no teering 160. De handel in nuchtere kalveren vlug, duur. De graskalveren waren iets beter in trek. Vette kalveren van 30—50, handel matig. De handel in paarden was goed, de paarden zijn de laatste weken zeer duur, met een grooten aanvoer. In veulens handel goeck Oude slachtschapen 16—22, handel goed. jon ge vette schapen, hooger noteering 2250* hanHei vlue. duur. Er was veel vraa» handel vlug, duur. Er was veel vraag na^' In lammeren voor de slacht was weinig te tioen" Voor de weide 610, deze handel was matig Er was nogal een groot kwantum mageS schapen aangevoerd. Deze liepen tot j 16, han. del matig. Bokken en geiten handel goed. oè handel in vette varkens vlug, hoogere notee ring, 20 ets. De handel in biggen was matig* Schrammen hetzelfde. Op de kippenmarkt heel gewoon. De verkoo- pers waren dien dag weer goed tevreden. MOEDERCURSUS WITTE KRUIS. By voldoende deelname zal in de maanden September en October a.s. in Schagen een moedercursus worden gegeven, uitgaande van de plaatselijke afdeeling van het Witte Kruis. Aangifte tot deelname op te geven bij yea secretaris, den heer P. Bronder, Plantsoen! Schagen. Lesgeld f 1.—. Gedachtig aan het groote succes by vorige cursussen, gelooven wjj dat ook deze wel weer zal slagen. BURGERLIJKE STAND 30 Juli—6 Aug. 1936. GETROUWD: B. G. G. Brugemann en D, Deutekom. OVERLEDEN: Aris Sleutel, 16 maanden, POLITIE. Gevonden: een bankbiljet; een auto, kinder* speelgoed. Verloren: een geit, een ceintuur, een porte- monnaie en een pakje met inhoud. PREDIKBEURT. Evangelisatlegeboiiw „Ster der Hope". 's Morgens 10.30 uur, Samenkomst met verschillende sprekers. Ned. Herv. Gem. 's Avonds 8 uur, Ds. M. van Wichen. PROCES-VERBAAL. Door den heer de Vlieger, technisch opzich ter der visscherijen is proces-verbaal opge maakt tegen den visscher K. alhier, wegen» de aanvoer van een party paling en aal van 82 pond, waarin zich 83 stuks ondermaatsche visch bevond. Bovendien werd aan boord van het vaartuig van K. nog 170 stuks onder maatsche aal en paling aangetroffen. BURGERLIJKE STAND van 17 Juli tot en met 6 Augustus. GEBOREN: Nicolette, d. v. P. N. Emmef en G. Hulscher; Willem Cornelis, z. v. J, Goosen en W. C. H. Hofman; Bart Tjebbe, z. v. J. Boon en B. A. Ruige; Cornelis, z. v. 3, Speur en A. Lont; Nan, d. v. P. Jongkind en J. Steenbergen; Henderika Reina, d. v. R. J, Blaauboer en H. Bergsma. ONDERTROUWD; J. A. Bos en G. de Krij ger; G. Nieland en A. Heikens; P. Koojj en IV Dirks. GEHUWD: A. de Kwaasteniet en F. S, Klemkerk; G. Haaf akker en T. Rotgans; G« Omis en J. E. Bakker; J. A. Bos en G. da Krijger. OVERLEDEN: N. Kalf, 73 j., wed. R. Bak ker; J. Egelman, 67 j., ongehuwd (te Alk maar); C. H. Steigstra, 65 j., man van G» Lont. EEN BEROEP. Ds. H. W. Meihuizen, predikant by da Doopsgezinde gemeente alhier, is als zoodanig beroepen by de Doopsgezinde gemeente té Veendam—Wildervank—Pekela (Gr.) PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Hippolytushoef). 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek Ned. Herv. Gem. (Den Oever). 's Middags 2 uur, Ds. van Beek. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever)! 's Middags 2.30 uur, de heer O. Deen. Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. W. MeihuizeH Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 1 's Morgens 10 uur, leesdienst. 's Middags 2.30 uur, Cand. v. Eerden. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 uur, Cand. van Eerden 's Middags 5 uur, leesdienst. Bij Kon. Besluit is aan den heer H. Sturms, Bewaarder van hypotheken te Dor» drecht op zijn verzoek eervol ontslag als zoo» danig verleend. De heer Sturms is gerui# men tijd ontvanger van Registratie geweesi op Texel. BURGERLIJKE STAND. Van 1 t.m. 7 Aug. 1936. GEBORENAdriaantje Klara, z. V. Ai Polak en K. Dudok. GETROUWD: P. M. Langeveld en E. Plaats» man. OVERLEDEN: J. Wegman en G. Gieles^ Gevonden: 1 shawl, 1 gouden bril, 1 zakje met schoenen en sokjes, 1 tompous (bruin). PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10 uur, de Heer Liithef Ramp, van Den Helder. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. Jansen, vatf Tubbergen. Den Hoorn, v.m. 10.30 u., de Heer D. Karres, van Apeldoorn. De Cocksdorp, v.m. 10.30 uur, Ds. Salitt Oudeschild, n.m. 3 uur, Ds. H. A. Enklaa» van Den Helder, Koog, v.m. 9 u., Ds. van 't Hooft Doopsgezinde Gemeente. 'i. Burg, Waal en Oosterend, geen dienst' Geref. Kerk. Den Burg, (Gebouw Fanfare) v.m. 10 uur, Ds. van der Leet n.m. 7.30 uur, Cand. Bergeft Oosterend, v.m. 10 u. Cand. Berger. n.m. 3 uur, Ds. v. 0. Leer. Gereformeerde Kerk (H.V.) Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 uur, Ds. v. d. Woude,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10