3)mkm wolken Vakken ovet de duinen. Stadsnieuws HOE wenscht U Uw kiekjes afgedrukt? IF f MARKEN BILJETTEN HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1936 z De laatste dag. Het vertrek van de Tara- kanners naar Noorwegen Groote bazar vestigt zich in Den Helder. Uit het politie-rapport Ga ook naar Het ongeluk op de O 15. De sluis zonder water. MC Bi B©ER FILM's, alle soorten AFDRUKJES, alleen het allerbeste KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 Hoe mooi de duinen zijn als het droog is. De vogelwereld breidt zich steeds meer uit. De keerzijde van een schoone medaille. Pessi misme overal. „Duinoord". .een zitje „tusschen-de-konijnen"' Predik'beurten Q U R E A U t/° Postbrug DERDE BLAD Op en ondergang van Zon en tijd van hoog' en laag water Zomertijd. Zon Aug. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 9 5.34 20.36 0.25 1.00 6.15 18.55 M 10 5.36 20.34 1.00 13.05 7.00 19.35 D 11 5.37 20.32 1.50 14.15 7.50 20.30 W 12 5.39 20.30 3.05 15.40 9.00 21.45 D 13 5.41 20.28 4.30 17.10 10.30 23.05 V 14 5.42 20.26 5.50 18.35 12.00 0.25 15 5.44 20.24 6.55 19.40 13.15 1.00 Lichten op voor alle voertuigen. Zaterdag 8 Aug. Zondag 9 Maandag 10 21.07 21.06 21.04 Te Haarlem slaagde voor de hoofdakte, onze stadgenooten, de heeren A. C. Jacobs en P. de Jong. Te 's-Gravenhage slaagde onze stadge noot, de heer F. J. F. Spaay voor het examen Hoogduitsch m. o- A. DE HEER VERSTEGEN ZEER ERNSTIG ZIEK. Hedenmorgen vernamen wij, dat de aanvan kelijke hoop, die men gekoesterd had inzake de ziekte van den heer A. G. A. Verstegen, oud-burgemeester van Koog aan de Zaan, en oud-wethouder van Den Helder, thans weer tenietgedaan wordt. De toestand van den heer Verstegen 'was hedenmorgen zeër ernstig. APOTHEKEN, Van hedenavond. 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 10 Augustus tot 17 Augustus wordt Avond- en Zondagsdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. OPGAAF NIEUWE TELEFOON AANSLUITINGEN OVER DE MAAND JULI 1936. 573 K. Dol, Vlamingstraat 80. 739 S. Swierts, Oost Oever. 764 H. Beishuizen, v. Gaienstraat 53, 765 P. Vlas, Koningdwarsstraat 44. 766 Mevr. P. J. HendrikseVan de Putte, Binnenhaven 50. 768 H. T. Boerke, Binnenhaven 43. 771 Noorderpost, Stationsstraat 3. 772 Oudkerk en v. Praag, Keizerstraat 76. 773 Waco, Kanaalweg 137. Wij herinneren er voor het laatst aan dat morgen de controle op de. rijwielbelasting- plaatjes begint en dat men dus vandaag moet zorgen voor het nieuwe plaatje. Tot hedenmiddag 4 uur worden op hét post kantoor bfelastlngpIaatjeS verkócht; E.S.O.N.A.-REIS. Wij verwijzen naar de advertentie van de Esona, waarin op morgen een éxtra-reis wordt aangekondigd naar Schoorl en Bergen. Men zie de betreffende advertentie. Als deze krant bij u'iii de bus valt;'zgn de 33 jongelui, met hun drie leiders, reeds op weg naar Velzen, om daar aan boord van de Tarakan te stappen voor een vancantie-reis van zeven dagen naar Noorwegen. Het weer dat de laatste weken zeer wisselvallig is ge weest, doet zich op het oogenblik gunstig aanzien en de barometer is vol beloften, zoo dat de heenreis waarschijnlijk onder de meest gunstige, weersomstandigheden zal kunnen worden afgelegd. De jongelui waren zonder uitzondering enthousiast en dat is geen wonder, want in de komende dagen wacht hun veel schoons. De wandel- of rijtochten die in Noorwegen gemaakt worden zijn onvergelijkelijk mooi en de vaartocht door de Fjorden is een groot genot, omdat de omgeving zoo wonderschoon is. Hun geest zal verrijkt worden met tal van nieuwe indrukken, die ze hun leven lang mee zullen dragen. Zooals we reeds eerder meedeelden maken zeventien jongelui, die tijdens de reclame campagne het daartoe gestelde aantal van zeven nieuwe abonné's aanwierven, den tocht op kosten van de Heldersche Courant mee. De andere jongelui gaan op eigen kosten, onder leiding van de Heldersche Courant. Wij hopen Maandagmiddag vanuit Nord- heimsund, de eerste Noorsche plaats die in de Hardangerfjord wordt aangedaan een kort telegram te zenden over het verloop van de heenreis. Dit telegram zal voor ons kan toor worden gebullitineerd en voorts zullen Wij Woensdag en Donderdag zorgen, dat in een korte mededeeling voor ons kantoor be kend gemaakt wordt het verloop van den tocht en de weersomstandigHfeden waaronder die plaats vinden. Dinsdag is er hoogstwaarschijn lijk geen gelegenheid om bericht te geven, omdat 's morgens een flinke wandeling wordt gemaakt en 's middags gevaren wordt. HET GEBEURDE MET DEN SPEELTUINOPZICHTER. Wij verklaren hier gaarne, dat de, om niet nader te noemen redenen, gearresteer de opzichter van den speeltuin aan de Kemp haanstraat, niet is de heer N. D. C. Reus, opzichter, Rijkswerf, wonende in de Hoog straat. Men had zeer ten onrechte de per soon van den heer Reus in verband met dit feit genoemd. In de panden van de firma God schalk, Koningstraat. In de bazar wordt een lunchroom ondergebrach* Voor één der ramen van de firma M. S. Godschalk in de Koningstraat alhier, kan men dezer dagen op een bordje lezen, dat de firma bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar toestemming gevraagd heeft voor het houden van een algeheelen uitverkoop, wegens opheffing. Hadden wij dit bordje een jaar geleden gelezen, wij zouden aan een reclame.-middel gedacht hebben, maar nu de Wet op Uitverkoopen de zakenmenschen in deze terdege aan banden legt, moest er wel degelijk sprake van een opheffing zijn. Bij onze informatie bleek inderdaad, dat de firma Godschalk haar panden aan de rechter zijde (van de Spoorstraat gerekend) gaat ver laten en deze overgedaan heeft aan een groot Amsterdamsch concern. Dit concern zal het geheele pand doen verbouwen en het doen inrichten als bazar naar het model van de bekende „HEMA" In Amsterdam. Men zal er van alles kunnen koopen en vrij zeker zal ook met de bekende „eenheids-prijzen" ge werkt worden. Zal de komst van een der gelijke zaak al iets nieuws voor onze stad beteekenen, bepaald Interessant is het te weten, dat in de bazar een lunchroom ondergebracht zal worden. Ongeveer 80 dames zullen in de bazar en restaurant emplooi vinden. Het geheel belooft iets grootsch te worden. De frontbreedte van het pand is 20 meter en de geheele tuin van het huidige pand wordt bij de zaak getrokken en bijgebouwd, zoodat deze een diepte van 30 meter zal krijgen. Met haar 600 m2 oppervlakte zal deze bazar een deij grootste hier ter stede worden. Binnenkort zal de verbouwing reeds aan vangen, daar het den uitdrukkelijken wensch vari hét concern is om de bazar nog vóór St. Nicolaas van dit jaar te openen. Omtrent zijn eigen plannen kon de heer Godschalk nog niets definitiefs mededeelen. Het is vrij zeker, dat hij de zaak, welke zich aan den overkant van het huidige perceel be vindt, blijft voeren. Met de komst van dit warenhuis zal niet alleen de Koningstraat maar ook onze stad een mooie aanwinst boeken. Wij voor ons ge- looven, dat een dergelijke onderneming in onze stad kans heeft tot slagen. Met belangstelling wachten wij de komende dingen in deze af en wij hopen reeds volgen de week nadere bijzonderheden te kunnen pu- bliceeren. RIALTO-THEATER. Sady Mackee. Jaren geleden werd ergens in de achter buurten van New-York een meisje geboren; een meisje, dat, door de omstandigheden ge dwongen, zich zelf opvoedde en in de ijzeren leerschool van de wereldstad geen jeugd had. Toen ze 15 jaar was liep het weg en zocht, doof honger gedreven, haar heul bij dubieuze individyen, die tingel-tangels en speak-easies exploiteerden. En zoo leefde ze, in de modder en het slijk van: het derde en vierde rangs amusement. Ze danste daar haar gammele leven uit en dronk de whisky, die haar één-avond-vrienden haar gaven. Zè verloor haar hart tientallen van malen en Werd nog eens gehard, door datgene wat men het leven pleegt te noemen. Ze was één der duizenden van het nachtleven en ze heette;: Sady Mackee. Sady Mackeeonbekend, totdat een Broadway-machthebber op een avond dat ran ke kind ziet dansen. Hij ziet die groote oogen met dien wonderen blik, waar de ellende nog geen kans gezien heeft den gloed uit te bannen. Hij ziet haar gang, recht en gracieus en haar figuur, schoon als van een Vestaalsche. Kortom: hij ontdekt haar. Sady Mackee wordt star. Schittert binnen een jaar aan het filmfirmament. Haar naam gaat de wereld in. Op de aanplakzuilen van 5 werelddeelen wordt haar naam gegoten in het oog van een wereldpubliek. Haar films komen en men is enthousiast. Zij heet, dan niet meer Sady Mackee. Haar naam is Joan Crawford. Flitsen van de merkwaardige carrière van deze waarlijk groote star aan Hollywood's hempl kwamen ons gisteravond voor den geest bij het 'zien van de film, die vertaald heet „Geen vrouwen meer". En het is Crawford op haar best. Daarbij geplaatst voor een scenario, dat haar brillante facetten op z'n best doe uit komen. Het is een onverdeeld genot deze prachtige vrouw hier te zien. Hoe ze ideaal moet zijn voor een regisseur, die dit zoo willige talent met zijn geest mag boetseeren. Het werd een film, zoo raak, zoo hard, zoo buitengewoon knap tot in het simpelste detail, dat men weer dien eerbied voor die Amerikanen krijgt, waarvan beweerd wordt, dat ze alles op de film kunnen, behalve er ziel inleggen. Niets is minder waar. Deze film is merkwaardig in meer dan één opzicht. De samenstellers hebben kans gezien een aantal levenswijsheden en bon mots er in te verwerken, die in iedere andere rolprent tot een aanfluiting geworden waren. Tot een pas kwil van grotesken onzin en tegenstrijdig heid die frappeert, "jj Hier accepteert men ze: zooals ze gegeven worden, rauw, onverteerd en van een eerlijk heid die frappeert. Men moet deze film gaan zien: en men zal gewaar worden wat men in Amerika kan. Ook op psychologisch gebied. Camilla Horn en Iwan Petrowitch spelen met nog verscheidene andere Duitsche film prominenten in een film „Letzter Walzer" en de liefhebber krijgt hier naast veel dramatiek ook een goed deel romantiek vertier. Een film, spelende in het Rusland van vóór de Revolutie, maar Duitsch in hart en nieren. Opvallend goed zijn de mis en scène en de fotografie, terwijl Camilla Horn nog steeds blijkt te behooren tot de eerste gelederen van het Duitsche filmwezen. De regie werd verzorgd door Georg Jakobi en tenslotte kan men van hem iets goeds ver wachten. BELEEDIGING. Door verschillende bewoners van de Wacht- straat werd klacht gedaan van beleediging. De recherge stelt een onderzoek in. Breekt met den ouden sleur van hef koude wit-zwart. Op rose glanzend, cream glanzend of cream mat papier zijn Uw foto s véél mooier - véél warmer niet duurder. toch Koningstraat 29 TIVOLI-THEATER. De wording van „Barnum en Bailey". Men kon zich vroeger geen kermis indenken zonder Barnum en BaileyHet noemen van deze namen-combinatie deed een glimlach op het gezicht verschijnen of een rilling door de leden gaan. Barnum en Bailey, dat waren de brengers van het grootste rariteiten-circus, dat ooit heeft bestaan. In Tivoli nu draait als één van de twee hoofdfilms „De machtige Barnum" en we zien hierin, hoe een klein winkeliertje in antiqui teiten (Wallace Beery) langzaam opklom tot een van de rijkste mannen ter wereld, alleen door zijn lust om allerlei exotica te verzamelen. In zekeren zin is deze film een document, want naar hetgeen wij wisten van Barnum moet het verhaal in de film ongeveer historisch zijn. In een verhaal, dikwijls sprankelend van fijne humor maken wij die opkomst van den kleinen New-Yorker mee. We zien zijn schuchtere pogingen om zijn eerste rariteiten, als een kikker met drie koppen, bij elkaar te krijgen, We zien, hoe hij een buitengewonen compagnon krijgt in den persoon van Bailey Walsh (Adolphe Menjou). Samen besluiten zij tenslot te onder het motto: iedereen wil in de maling genomen worden en „iedere minuut wordt er een sufferd geboren" de eerste tentoonstelling te houden. Het is die, waarin „de eerste en eenige" kindermeid van George Washington, 160 jaar oud, dames en heeren, geëxposeerd wordt. Het werd een groot succes, dat nog overtroffen zou worden door de vrouw met den baard. De dwerg-generaal Tom Duin en zijn echtgenoote te Lavinia verhoogden den roem van Barnum nog, maar de laatste steeg tot duizelingwekkende hoogte enrijkdom door het engageeren van Jenny Lind, de Zweedsche nachtegaal... Hoe die Jenny Lind ook vroeger gezongen moge hebben, zij, die hier voor haar optreedt, heeft een schitterende sopraan. Hoort hoe zij uit „Castle Gardens" zingt, een genot! Het beroemde diner is het toppunt van gees tigheid, zooals hier door Beery, de gastheer uitgehangen, gespeeld wordt. De film is hier wel op haar best Dat wil niet zeggen, dat zij uit goede en min der goede gedeelten bestaat. Het geheel is èn door het origineele libretto èn door het buitengewoon knappe spel van Wallace Beery, Adolphe Menjou en Virginia Bruce een van de aardigste celluloid-producten van 1935. De eerste film is getiteld: „Duivels van het Luchtverkeer". De naam alleen al zegt het, welk thema hier beroerd wordt. Inderdaad wordt ons een blik in de harde vliegerswereld) gegund. Het verhaal is spannend en vol actie en boeit van begin tot einde. KRENTENBROOD VAN KRIGEE, UW LOGÉ'S ZIJN TEVRÊE, NEMEN ER ZELFS EEN MEE, SOMMIGEN WEL TWEE! De Marineraad heeft gistermiddag uit spraak gedaan in de zaak betreffende het ongeluk op H. Ms. O. 15. Op 26 Februari was de kwartiermeester G. A. Bossers tijdens de vaart van de Noordzee naar de reede van Texel overboord geslagen en verdronken. De raad deelt geheel de meening van den commandant, dat de officier van de wacht het waóhtspersoneel niet voldoende in de hand had. De dienstvervulling van zijn onderge schikten ging te veel buiten hem om. Wel licht is de omstandigheid, dat de officier van de wacht invaller was en dat de geheele be manning vrijwel nieuw was, daaraan niet vreemd. Voorts wordt als 's raads oordeel uit gesproken, dat deze officier zich niet heeft overtuigd van de uitvoering van een gege ven order. Intusschen wordt er in de uitspraak de aandacht op gevestigd, dat de raad boven staande opmerkingen maakt ter leering, doch niet omdat in het onderhavige geval bij een juiste dienstopvatting van den officier van de wacht het slachtoffer nog had kunnen wor den gered. Ongetwijfeld ware dan opsporing wel vroe ger begonnen en in het algemeen is dat ze ker van grooten invloed, doch het is moeilijk aan te nemen, dat Bossers, die in dit koude jaargetijde, terwijl hij zeeziek was, met klompschoenen aan te water viel, nog had kunnen worden gered, wanneer bijv. een half uur, of zelfs een kwartier na het overboord vallen, de reddingspogingen waren aangevan gen. Dat het overboordslaan niet is gezien, is met het oog op de omstandigheden aan boord van een duikboot, alleszins begrijpelijk. Maatregelen, door den commandant van de O 15 getroffen om het slachtoffer op te spo ren, zijn alleszins juist geweest. THE 8 MERRYMAKERS IN CASINO. Men schrijft ons: De vacantieverrassing van de Casino directie is wel het optreden van de Merry- makers morgenmiddag en -avond. Een veel zijdig ontwikkeld dansorkest, met een pracht tango-bezetting en verschillende uitstekende shownummers. Het geheel wordt nog opge luisterd door de medewerking van het moderne Jazz-duo Johnny en Jones, terwijl Indy Jazoo scatnummers ten gehoore zal brengen in het genre van de bekende Cab Calloway. Als extra attractie zal onder de bezoekers een gramofoonplaat verloot worden, welke des middags van The Merrymakers gemaakt wordt: een speciale herinnering dus, van dit uitstekende ensemble. Voor de speciale lage zomerprijzen verwij zen wg naar de advertentie. Iets over de werkzaamheden aan de Marine Schutsluis. Een kar- wg, dat hoognoodig was. De aan gelegde dam berekend op 650 ton water! Al gedurende 6 maanden is het bg de brug van de Marine Schutsluis aan de Buitenhaven één en al bedrijvigheid. Er wordt daar gewerkt: hard en moeizaam, door kerels met bruine overalls in zwarte aafde. Zij zwoegen er den dag door, bg een karwij, waar wij Hollanders in den loop der eeuwen e, eel heel de wereld genoemd wordt: waterwerken. Bij de Schutsluis is aan belangstelling geen gebrek. Den heelen lieven dag door zijn er kij kers, veel ouderen en veel jeugd en ze zijn allen als goede Jutters machtig geïnteresseerd ■hij j dit ongetwijfeld groote werk. fe maken er opmerkingen over en ze leve- critiek, maar daar deze er veelal volko men naast is, lijkt het ons niet overbodig over de^e werkzaamheden, die in totaal een goed jaar in beslag zullen nemen het een en ander te Vertellen. 1 De werkzaamheden waren hoog noodig. Het gaat dan om herstellingen aan de sluis muren en -vloeren, waaraan het Harlinger aannemersbedrijf I. C. Kooyman half Maart van dit jaar begonnen is. Het was voor het laatst in 1877 dat deze s'luis aan een onderzoek onderworpen werd en toon gedeeltelijk werd gerestaureerd. Daarna bleef de zaak zooals ze was, totdat bleek, dat de toestand onhoudbaar werd. Zoowel de muren als de vloeren sloten niet mepr voldoende, en men had het vermoeden dat er water onder den vloer doorkolkte. Daar ook de wanden boven water een alles zins dubieus karakter kregen besloot men een onderzoek in te stellen, met als gevolg dat er thans een 30-tal Harlingers, Vlielanders en Jutters met de werkzaamheden bezig zijn. Ée aannemersfirma is niet zeer gelukkig geweest: het bleek toen de boel drooggelegd was, dat de zee haar werk grondig gedaan had, zoo grondig, dat het karwij een belang- rijk ruimeren tijdsduur in beslag zou nemen, dari waarop men aanvankelijk gerekend had. Per 12 November zal nu de sluiskolk weer vol water kunnen loopen, terwijl het werk zeker niet eerder dan Nieuwjaar compleet af geleverd wordt. Men zal zich afvragen of er gevaar bestaan heeft bij den bouwvalligen toestand van de sluis en wij kunnen dat beamen. De muren waren in ëen dusdanig deplora- belen toestand, dat ondermijning niet denk beeldig genoemd kon worden. Toen dit bleek is men oogenblikkelijk aan den arbeid geto gen. en is men thans bezig van deze sluis weer een zeewering van kwaliteiten te maken. Waar men werkt. Dag-in, dag-uit is men nu al aan het heien, het hameren, het metselen en bouwen. Lichters liggen voor en achter het werk en de motoren draaien er full-speed. Puffend en kreunend gieren de touwen van de hijschboomen en donderend vallen de hei blokken neer, palen meters diep in den vetten modder borend. Breede logge schuiten worden af en aan gesleept, diepliggend van de centenaars-zware lasten bestaande uit steenen, ijzeren balken en andere materialen. Boven dat gedreun uit gillen de fluitjes en dreunen dof de hamers van hen, die daar heel in de diepte, in den met zwarten modder en vuil water bedekten leegen kolk staan. Hollandsch degelijk. Men krggt ontzag als men nagaat, wat hier gebeurd is, alvorens er met het eigenlijke werk aangevangen kon worden. De kolk moest afgedamd worden en hier voor heeft men gebruik gemaakt van 19-meter lange ijzeren palen, die vanboven even hoog komen als het hoogste niveau van den haven- dijk en die de sluis hermetisch afsluiten. Geen druppel water heeft hier een schijn van kans. Alles ademt degelijkheid, en onze erfvijand, het water, heeft reeds lang den strijd opgegeven. De wand van ijzer is dubbel; ertusschen bevindt zich een 4 meter breede laag grond en als men nu rekent dat de palen niet min der dan 8 meter in den bodem geheid zijn, dan laat het zich wel denken, dat men op alles voorbereid is. En dat moet ook: want de sluis is aan de voorzijde circa 30 meter breed en bij een hoogte van 10 meter beteekent dit, dat bg een hoogen vloed hier een hoeveelheid van 300 meter water tegen aan kan persen, met een kracht, van...... 650 ton! Gelukkig is het gevaar hier denkbeeldig en dat is maar goed ook, want indien ooit de sluis zou bezwijken, dan was het directe ge volg hiervan niet alleen, dat de kolk vol zou loopen, maar ook drong het water in de stad met alle gevolgen daar aan verbonden. Een bolwerk tegen de zee, Deze muur van grond en ijzer zal echter niet bezwijken; zij is hecht en massief en de golven kunnen de haven nog zoo ranselen, ze hebben geen schijn van kans tegen deze bar ricade. Als al het werk meeloopt wordt het Nieuw jaar dat alles gereed is. Dan zal Nieuwediep weer een Marine Schut sluis bevitten, die niet meer door de wateren ondermijnd is en waar de paalworm zich geen permanent gastmaal kan verschaffen aan de houten betimmering. Dan zal er een bezienswaardigheid in Den Helder minder zijn, maar een bolwerk tegen de zee meer. Hetgeen beduidend belangrijker is. -t- Even ten Zuiden van Den Helder liggen de Donkere Duinen. Ze liggen er, al vele, vele dagen verlaten. Of: goeddeels verlaten. Den eenen dag is het de regen, die de men- schen thuishoudt, den anderen is het te kil en j zoo kan het gebeuren dat hier de dagen, die weken worden en de weken die maanden wor den voor de menschen wegglippen...,^ En de zomer gaat voorbij. We hebben in en bij de Donkere Duinen met de menschen gesproken en we zijn waarlijk ontnuchterd thuisgekomen. Ontnuchter van zooveel pessimisme, van zooveel zorgen en van zooveel fataal berusten in de dingen, die men zoo gaarne anders zou zien, maar waar Fortuin hardnekkig weigert ook maar een enkele maal haar medewerking te verleenen. De Donkere Duinen zijn mooi en de vreem delingen zeggen zelfs dat ze prachtig zijn. Maar de vreemdelingen vergeten de weini gen, die trachten in en bij deze Donkere Dui nen een boterham te verdienen, of ze nu fiet- senbewaarder, restauranthouder of ijscoventer zijn. Ze worden volkomen vergeten door vreem delingen enplaatsgenooten. En de zomer gaat snel voorbijen de herfst nadert. Donkere Duinen... wel, wij Helderschen zijn er trotsch op. We gaan wel heimelijk een beetje prat op dit waarlijk alleraardigste stukje na tuur, dat daar vlak bg de Jutterij ligt en als het weer dan ook maar even meewerkt zijn ze er te vinden. De jongelui, voor wie er variatie en genoegen in overvloed te vinden is en de ouderen en de héél oudjes, die hier hun oude longen nog eens af en toe komen vullen met een sterke dennengeur, en die vele uren kun nen turen naar de in het groen schemerende „kaarsjes". Ze staan er schitterend voor, die Donkere Duinen en bij het dwalen er door zou men zich soms wel eens afvragen of men nu toch wer kelijk in Den Helder is. Als men er zoo rond loopt, dan ontkomt men echter ook niet aan verscheidene zaken, die je vanzelfsprekend an ders zou wenschen. Helaas, de tijden der hoog conjunctuur zijn lang voorbij en we hebben nog alleen maar de herinnering aan de schoone dagen van Aranjuez.....^ Enkele hints. Zoo staat er bijv. aan den Ingang van het Park nogal wat onkruid, dat op den binnen tredende wellicht een slordigen indruk zal maken. Men vergete daarbg niet, dat de op zichter op het oogenblik alleen voor alles staat, zonder van een enkeling assistentie te verkrijgen. Maar dan is er nog iets, en hier willen wg in het bijzonder op wijzen. Dat is namelgk de entrée. Wg Helderschen weten natuurlijk wel waar men zijn moet om in deze Duinen te komen, maar met den vreemdeling is het anders ge steld. Tenslotte lijkt het ons een kleine moeite hier een meer in 't oogvallenden ingang te verkrijgen, bijv. een, zij het bescheiden, witte poort, waarop met niet-half-uitgewischte let- terteekens staat aangegeven, dat deze plaats toegang tot de Duinen verleent. En nu we toch een hint gegeven hebben kunnen we op deze plaats wellicht eveneens de aandacht vestigen op het ten eenemale ont breken van een overdekte gelegenheid, waar het mogelijk is, dat zoowel jong als oud een schuilplaats bij regen kan zoeken. Men is nu verplicht zich af en toe in ons wel min of meer vochtig klimaat, tot den huid nat te laten regenen, tenminste, indien men niet beschikt over enkele contanten, Maar genoeg met opmerkingen, de Don kere Duinen zijn op het oogenblik magnifiek en bieden den bezoeker een variatie, waarvan hij wellicht nimmer droomde. Zoo zijn er een 40-tal pauwen met een stuk of 20 jongen, waarvan vele u reeds bg den in- Zondag 9 Augustus 1936 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat! Geen dieDSt. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. EnklaaC Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur Ds. Joh. Meynen. 's Avonds 5.30 uur Ds. G. Meynen, vatf Visvliet. Gerei. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. G. Meynen vatf Visvliet. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. N. v. d. Kraats. Chr. Gerei. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 en 's avonds 5 uur, dea Heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Oud-Stadgenoot Ds, D. Meijer, Em. Pred. v.d. Belgische Zen ding te Heiloo. Doopsgez. Gem. Geen dienst Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. M. Bons, vatf Colijnsplaat. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 7.30 uur, Openlucht-samenkomst! in de Artilleriestraat. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Tuindorp. Verschillende sprekers, 's Morgen.s 10.30 uur en 's avonds 8 uur samenkomsten met verschillende sprekers Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat Niet ontvangen Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uuï Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7 uur, de Eerw. Heer J. Luther Ramp. gang, tegelijk met de, minder schoon geve derde, kippen, tegemoetkomen. Bij het ver schaffen van nootjes en andere voor dit ge vogelte culinaire gerechten doet ge ze een hemel van genot opengaandie ze appre- cieeren door zich op z'n schoonst voor te doeu (de pauwen dan!). De overige vogelwereld is eveneens rijk veregenwoordigd, en hier moet ons den wensch van het hart, dat het met den aanplant van loofhout hier steeds excelsior mag gaan. Hoe meer van dit laatste, hoe meer kinderen van Fauna zullen zich hier komen vestigen en hoe aardiger plekje kunnen deze Duinen worden. Een rijke fauna. Reeds nu treft men er de nachtegaal aan, de Vlaamsche gaai, het zijdestaartje (door den volksmond „Pestvogel" genoemd), tortelduiven en niet te vergeten de ransuil. U ziet, ver scheidenheid genoeg en als het publiek mee werkt en ook de natuur, welwie weet wordt dit nog niet eens een tweede Zwanen- water! Ook het holen - gedierte heeft blijk van appreciatie gegeven en behalve dat men het des avonds, als het heel stil is en het gelach van de kinderen is lang verstorven tusschen de zacht-geurende dennen, kan zien wemelen van de kongnen, huizen er ook bunzings. Welke laatste men niet als vrienden van den bosehwachter heeft te beschouwen Ze staan er prachtig voor. dit wonder mooie stukje Duinen en deze schoonheid cul mineert zich bij het vijvertje. Daarin plonzen nog steeds de ontelbare karpers en goudvis- schen, en op de bruine wateren, waar nu de waterlelies in onbeschrgflgke blankheid hun witte kelken over de oppervlakte spreiden, kruisen thans eenden, die driftig met hun snebbe kwetterend ook hun deel opeischen, van wat des bezoekers milde hand hun toewerpt. En dat is niet weinig! Over dat alles ligt de rust der Duinen, de rust, van dennen, van wilgen en water, en temidden van dit uitgezochte stukje natuur kan men ongetwijfeld enkele middagen van ongekende vacantie-rust beleven. De vreemdelingen die er komen, en ze komen in groote getale, waardeeren de Don- kre Duinen en ze steken hun bewondering niet onder stoelen en banken. Oók dus een belangrijke trekpleister voor Den Helder en óók iets. dat we moeten ont zien ennaar voren brengen. We zijn tenslotte te schaarsch voorzien van werkelijk interessante natuurschoonheid dan dat we dit plekje niet met groote liefde zou den moeten verzorgen. Donkere wolken. Dit alles in de gulden zijde van de medaille, de zijde, waarover men zich verheugen kan. Het is de zonzijde van de Donkere Duinen, Er is ook een andere zijde aan dit alles, de keerzijde en ook op deze willen wij hier wijzen. Dat zgn de menschen, die trachten in en b(| deze Duinen op bescheiden wgze in hun dage- lgksche behoeften te voorzien en die daarin niet slagen. Ze staan er maanden en maanden en telkens hopen ze dat het anders zal worden. REIS VELTHUYS

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 13