Voetbal Ze week in feiten en &antcnieën MUZIEK EN DANS in het NIEUWE BADPAVILJOEN Marineberichten Sport De voetbal^ competitie nadert y "V2'3,0: 4700 KG' gele uien 2.70—3.40, zilvernep 3.60-4.60, gele nen 4.40—4.20, zilver drieling 4.20, gele drie- HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1936 3 AUGUSTUS ZONDAGMIDDAG ZONDAGAVOND Bij mooi of leelijk weer, altijd gezellig N.V. ZEEBAD HUISDUINEN Visscherij PUROL er op! Het verzacht en geneest HelderH.R.C. Marktberichten. Burgerlijke Stand van Den Helder Haven van Nieuwediep- 10 Ze wachten al vele jaren, maar beter werd het nooit. Doch 2x5<5 slecht als het jaar 1936 tot nu toe geweest is, dat vindt in het geheugen van allen, die wij spraken, geen precedent! Inderdaad kan men dan ook zeggen dat er donkere wolken hangen over de Donkere Duinen. Pessimisme. Een rijwielbewaarder was nog niet eens zoo heel pessimistisch. Die zag tenminste nog een enkel lichtpuntje in de paar laatste dagen, welke hem, daar het op het strand te koud was (nota bene Augustus) wat volk in de Duinen bezorgd hadden. De man staat er al 3 jaar z'n fietsen te stallen, en ofschoon hij alle hoop reeds heeft laten varen ooit met deze broodwinning een bestaan te verdienen, is het jaar 1936 al bar slecht. De reden Het onge kend slechte weer en de tijdsomstandig heden, Vroeger draaide men nog wel eens dubbeltje om. Tegenwoordig een cent! Dat was het bescheid. Een standhouder, een man die op het strand versnaperingen tracht te verkoopen, een róomijdvehter. het was alles dezelfde Jeri- miade: liet weer, het weer ,het weer en: de menschen koopen niet. De meesten van hen zijn optimisten en blijven dat. Zoodoende heb ben zij zich in het vóór-jaar illusies gemaakt en onkosten getroost, welke zij er dit jaar zéker niet uitkrijgen. Het is wel bitter, deze menschen te hooren spreken. In Duinoord. Ook ih Duinoord hebben we gezeten, dien middag het aloude „Theehuis", waar het vroeger nog wel eens gezellig en levendig kon toegaan. Ook hier, enkele zonnige Zondagen niet te na gesproken, is het tot nu toe niets gedaan geweest en het grijpt je aan als je ziet, hoe ook deze menschen hier wachten... wachten op het mooie weer, dat niet komt en wachten op den vreemdeling en... den plaatsgenoot, die het „Theehuis een waarlijk alleraardigste uitspanning vinden, maar het bij woorden laten. We hooren van de eigenares, hoe men nu, in het „hoog"-seizoen (zoo moet het ten minste heeten) dagen maakt met een ont vangst van 4 en 5 gulden. Hoe zrj er al 15 Jaar zitten en hoewel het nooit rijkdom ge weest is, steeds maar wachttenWachtten op volgend jaar.En als dan het volgend; jaar kwamwel, dan was het weer precies betzelfde. Onaangenaam was de klacht, dat degenen, die hier nog komen, vreemdelingen zijn. „Het lijkt wel of Den Helder ons vergeet", aldus onze zegsvrouw, Het is inderdaad merkwaardig. Nu, als wij hier zitten, is het hartje seizoen en een enke- ling zit in de zaal. n De eene ober die er nog af moet, staat langs den wand en doet in het schemerduister denken aan een melancholisch uitroepteeken. Dok deze man, die hier den zomer door bracht, is verbitterd. Als we hem het een en ander vragen, zoekt z'n sarcasme een uit weg. Ja meneer, ze komen hier met snel treinen, maar ze vertrekken weer met blik sem treinen. Gelukkig hebben we hier een sjoelbak en... verder kijken we naar het mooie weer... dat luet komt. We hebben hier een barometer, en hoe hooger die stijgt, des te harder regent het hier... „Oome Jan" uit Enschede is ook present; had het plan groote wandelingen te maken in duinen, maar tot nu toe heeft hij het niet ^verder kunnen brengen dan 35 uitgelezen romannetjes... Door het weer! Eenzaamheid. Maar de sarcastische opmerkingen daarge laten: het is wel in-treurig als men dit alles Ziet. Als men ziet, hoe deze menschen alles in sloegen en zich op kosten joegen teneinde de Vacantiegangers te kunnen ontvangen. En hoe er dan niets komt. Hoe de een zaamheid van de duinen, zich legt over dat aardige „Theehuis" met z'n vriendelijk terras. Boe die eenzaamheid dringt in het huis, waar geen lach van vroolijke menschen opklatert. Reeds in den middag komen de konijnen te Voorschijn in de Duinen; geen sterveling die Ze verschrikt of wegjaagt. Geen sterveling... omdat er niemand is. Gaarne vestigen wij de aandacht op deze bitspanning, welke de eenige gelegenheid is .Waar men zich op alleszins voortreffelijke Wijze kan restaureeren. Men kan er op het terras zitten, haast luidden tusschen de dennen van de Donkere Duinen en 's avonds zie je de konijnen bijna Voor je voeten opspringen. De consumptie is hier uitstekend en: aan gepaste prijzen. Het is er rustig en men kan van een uit gezocht panorama genieten. Van de zich Voortrijende groenbegroeide duinen en de Vlakke, sappige lage landen van het Noord- fcollandsch polderlandschap. laat men „Duinoord" niet vergeten! Kop op! Het lijkt ons' een weinig loonende moeite hieraan nog een uitgebreide slotbeschouwing Vast te knoopen. Inderdaad werken dit jaar verscheidene factoren wel heel ongunstig samen en met hame aan het weer en de gewijzigde koop kracht der bevolking ontkomt men, helaas, biet. Doch dat men alle hoop reeds laat varen, dat yjkt ons ook weer ongegrond. Tenslotte houdt een verregend vóór-seizoen de belofte in voor een uitgezocht na-seizoen en wie weet hoe de laatste anderhalve maand nog mee valt Het is moeilijk hier voor de menschen, maar ze hebben één troost: ze zijn niet de eenigen. Overal is het slecht en als het maar even beter wordt profiteert men er al spoedig ge zamenlijk van. Aldus: ook als is het moeilijk; kop op Donkere Duiners! De aalvangsten in het IJselmeer zijn de laatste dagen wat minder geworden, vermoe delijk door het zeer ongestadige en koude weer. Ook daar wordt gewacht op wat warmer weer. Telkens toch wanneer het warmer werd, was er een toename van vangst te con- stateeren. De prijzen blijven zich'op de zelfde hoogte handhaven. Het rapport omtrent het verdwijnen van het zeegras in de Waddenzee is voor zoover ons bekend nog niet verschenen. Echter vinden we in het Verslag óver de visscherij 1935 iets over de ziekte in het zee gras in de Waddenzee vermeld. Vermoedelijk stelt men er wel belang in, zoodat we het citeeren De ziekte in het zeegras in de Waddenzee bleef nog onverminderd heerschen. Tijdens het Internationaal Botanisch Congres, dat in September te Amsterdam werd gehouden, werd van Amerikaansche zijde een lezing over deze ziekte, die ook in Amerika voorkomt, gehouden en werd als verwekker van de ziekte een myxomyceet beschreven, een organisme, verwant aan den verwekker van den knol voet bij onze koolsoorten. Ditzelfde, of al thans een sterk daarop gelijkend organisme, werd nu ook door den heer A. van der Werff te Abcoude, die in samenwerking met Dr. Having een onderzoek naar deze ziekte in stelt, in ons zeegras, gevonden. Het is echter buitengewoon moeilijk de beslissende proef te nemen, of dit organisme inderdaad de ver wekker der ziekte is. Misschien dus, dat het ontbreken van een beslissend bewijs oorzaak is, dat het rapport zoolang uitblijft. Immers met een bepaalde uitspraak gaat waarschijnlijk gepaard het al of niet verleenen van zuiderzeesteun aan de wiervisschers, die door het niet meer aanwezig zijn van zeegras, schade ondervinden. Het jaarverslag licht dus een tipje op van de sluier, die nog over dit verschijnsel ligt, hoewel er daarom nog geen geheele klaar heid is. Er wordt den laatsten tgd veel geklaagd over een tekort aan versche visch. Deze week was het vanuit Scheveningen, dat deze klacht werd gehoord. De oorzaak ervan is het ontstuimige weer, waardoor de kustvisschers maar weinig kans krijgen om uit te varen. Toch komen er te IJmuiden steeds loggers binnen, die ook platvisch aanvoeren, maar men schijnt daar zeer gesteld te zijn op de door de bijna dagelijks anders aangevoerde visch van de kleinere vaartuigen. De te IJmuiden aangevoerde versche haring zou, dunkt ons, ook wel als panharing kun nen worden geconsumeerd. Nu gaat deze visch uitsluitend naar de rookerijen, waar men er een heerlijke bokking van maakt. De tongprijzen blijven nog tamelijk op be vredigende hoogte, waardoor de besommingen worden beïnvloed. Uit het landbouwcrisisfonds zal, door be middeling van de Ned. Visscherij-Centrale aan de zee- en kustvisschersvaartuigen voor tong worden uitgekeerd 0.0249 per kilo, in de aanvoerplaatsen Amsterdam, Den Helder, Rotterdam, Scheveningen, IJmuiden en Zout kamp. Tong beneden de maat van 23 cm komt voor steun niet in aanmerking. Hr. Ms. Jan van Brakel is gisteren te Aber- deen aangekomen. Kap. ter zee E. A. Vreede is eervol ontheven uit zijn functie van commandant van Hr. Ms. kruiser Sumatra te Soerabaja en bènoemd tot chef van den staf der marine in Nederlandsch Indië te Batavia. Kapitein-luitenant ter zee P. J. Feteris is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal op 9 September met het s.s. Johan de Witt van Amsterdam daarheen vertrekken. Plaatsingen. Bij beschikking van den minister van de fensie, is luitenant ter zee der 2e klasse bij de Kon. marine-reserve J. H. van Klinken berg, 3 September a.s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. Balder. Bij beschikking van den minister van defen sie zijn de volgende plaatsingen gelast: met 25 dezer: officier van gezondheid der le klasse P. H. M. de Roo, bij het marine hospitaal te Willemsoord; met 14 September a.s.: officier van gezond heid der le klasse W. A. Borgeld, aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen; met 17 September a.s.: officier van gezond heid der le klasse P. C. Broekhoff, aan boord van Hr. Ms. De Ruyter, te Schiedam. Overplaatsingen. Serg.-torpedomaker A. Witsiers van Schor pioen naar D. Aukes, 3 Sept. '36. Serg.-torpedomaker J. Schutten van D. Aukes naar Schorpioen, 5 Sept. '36. Serg. d. mariniers C. A. Clement van .Afd., Mars. Rotterdam naar v. Speijk, 12 Aug. '36.; Serg. d. mariniers C. Vijlbrief van v. Speijk, naar Wachtschip Willemsoord, 21 Aug. '36. Serg.-konstabel C. Stam van De Kooij naar H. Hendrik. 2 Sept. '36. Serg.-konstabel H. F. J. Smit van H. Hen drik naar De Kooij, 2 Sept. '36. Serg.-machinist M. Bisschop van Wacht schip Willemsoord naar J. v. Brakel, 1 Aug '36 serg.-machinist M. A. Blok van J. v. Brakel- naar Wachtschip Willemsoord. 1 Aug. '36 Bootsman G. L. Kroose van H. Hendrik naar Wachtschip Vlissingen, 4 Sept. '36. Korporaal-monteur M. H. Meijer van Wacht schip Willemsoord naar O.Z.D., 10 Sept. '36. Korp. der mariniers A. Singelenberg van- Afd. Mars. Rotterdam naar Schorpioen, 1| Aug. '36 onder intrekking der bevolen over plaatsing op 17 Aug. '36 naar de Mar. Kaz. Willemsoord. Korp. der mariniers G. J. van Pelt, van Afd. Mars. Rotterdam naar Kaz. Willemsoord, 17 Aug. '36. Korpl. torpedomaker L. C. Nauta van Schor pioen naar Hydra, 3 Sept. 1936. Korporaal torpedomaker H. A. Peters van Hydra naar Schorpioen, 4 September 1936. Kwartiermeesters A. H. Overmars en G. Runhaar van H. Hendrik naar Wachtschip Vlissingen, 4 Sept. 1936. Korpl. konstabels C. M. Valkhoff en W. Brasser van H. Hendrik naar Wachtschip Vlissingen, 4 Sept. 1936. Korpl. d. marns. J. v. d. Mast en A. Dour- lein van Hertog Hendrik naar Wachtschip Vlissingen, 4 Sept. 1936. Korpl. schrijver W. Messink van v. Speyk naar Hydra, 3 Sept. 1936. Korp. schrijver M. C. W. Akkermans van Hydra naar wachtschip Vlissingen, 5 Sept. Korpl. hofm. P J. Louws van J. v. Brakel naar Wachtschip Vlissingen, 5 Sept. 1936. Korpl. hofm. C. Posthumus van Wachtschip Willemsoord naar de Mok, 3 Sept. 1936. Matr. der le kl. A. J. v. Willigenburg van Wachtschip Willemsoord naar Gelderland, 1 Sept. 1936. Matroos der le al. G. N, v. Beekhoven van Wachtschip Willemsoord naar J. v. Brakel, 1 September 1936. Matr. der le kl. H. van der Blom van wacht schip Willemsoord naar Hertog Hendrik, 1 September 1936. Matr. der le kL M. Kempeneers van Wacht schip Willemsoord naar Hertog Hendrik, 1 Sept. 1936. Stoker 3e kl. P. J. Meuwissen, Kaz. W'oord Bevolen Overplaatsing op 17 Augustus naar; Hms. „Van Speyk" ingetrokken. Leerl. vliegtuigmr. M. P. de Zwart, W. L. Valkenburg, W. C. Noorlander, Kaz. W'oord. Bevolen överplaasting naar het Vliegkamp „De Kooy" ingetrokken. Lichtmatr. W. Broertjes, H. Scholl en P. J. v. Capelle van v. Speyk naar Wachtschip; W'oord, 24 Augustus 1936. Matrozen le kl. C. L. Kost en R. Hoogvorst| van O.Z.D. naar Wachtschip W'oord, 1 Sept. i 1936. Matroos le kl. B. L. van de Vroe van de: Mok naar Wachtschip W'oord, 1 Sept. 1936.' Matroos le kl. C. A. Havenaar, van J. van Brakel naar Wachtschip W'oord, 1 Sept. 1936. j Matrozen le kl. G. Rozendaal, H. Smit, J. F. van de Hoek, van Gelderland naar wacht-; schip W'oord, 1 Sept. 1936. Matrozen J. A. de Bruine, J. W. Bom van H. Hendrik naar wachtschip W'oord, 1 Sept. Matrozen le kl. H. de Vries, J. M. Dons, M. Stroosnijder, C. Dingemanse van wacht schip Vlissingen naar Wachtschip W'oord, 1 Sept. 1936. Matroos le kl. H. T. Bos, van Div. mijnen veger naar wachtschip W'oord, 1 Sept. 1936. Marns. le kl. A. Poortvliet, A. Wilms, S. Polderman, J. van Strater van H. Hendrik; naar wachtschip Vlissingen, 4 Sept. 1936. Matroos-hofmeester J.' P. Krijgsman van de Mok naar J. v. Brakel, 4 Sept. 1936. Marns. le kl. P. A. Stokhof en P. Walraven van Kaz. W'oord naar wachtschip W'oord, 2 Sept. 1936. Marn. le kl. S. Reitsma, van wachtschip W'oord, bevolen overplaatsing op 17 Augus- 1 tus 1936 naar de Mar. Kaz. W'oord ingetrok- ken. Marn. le kl. H. A. M.. Nijssen, van wacht schip W'oord naar Kaz. W'oord, 17 Aug. '36. j Sergt. telegr. J. P. M J. van Reijn van j Schorpioen naar H. Hendrik, 4 Sept. 1936. Sergt. telegr. P. Markesteijn, van H. Hen- drik naar Walstation, 4 Sept. '36. Korp.-telegr. B. Kooij van H. Hendrik naar Walstation, 4 Sept. '36. Korp.-telegr. J. D. v. d. Eist van Walstation naar H. Hendrik, 4 Sept. '36. Korp.-telegr. G. P. C. de Vree van Z 8 naar Schorpioen, 4 Sept. '36. Korp.-telegr. L. H. Noor van Walstation naar Z 8. 4 Sept. '36. Korp.-bott. J. H. C. v. d. Lugt van De Mok, naar van Speijk, 4 Sept. '36. Korp.-konst. R. A. G. Hermkens van Wacht schip Willemshoord naar D. Aukes, 4 Sept. '36. Korp.-konst. J. Koger van D. Aukes naar i Wachtschip Vlissingen, 5 Sept. '36. Korporaals-macht. J. A. v. Walsum en R. Eelman van Gelderland naar Schorpioen, 4 Sept. '36. Korp.-macht. G. Sont van van Speijk naar Z 7, 4 Sept. '36. Korp.-macht. J. D. Coone van Z 7 naar Schorpioen, 4 Sept. '36. j Stokers le kl. S. Rieuwers en J. C. Los van Gelderland naar Schorpioen, 4 Sept. '36. Stokers le kl. G. J. Geldof en G. Zegwaard van Wachtschip Willemsoord naar Schor pioen, 4 Sept. '36. Stoker le kl. C. P. Manshanden van Wacht schip Willemsoord naar O.Z.D., 4 Sept. '36. Stoker le kl. C. van Mourik van Van Speijk naar O.Z.D.4 Sept. '36. Stoker le kl. H. Kolder van Div. mijnenv. naar Wachtschip Vlissingen, 4 Sept. '36. Stoker le kl. J. Flink van Wachtschip Vlis singen naar Div. mijnenv., 4 Sept. '36. Matrozen 3e kl. A- C. Olden, H. Oorebeek, R. Oudheusden, B. Ouweneel, A. de Peuter! I. Riemens, C. Roosendaal, J. den Rooijen, m! A. Rottier, P. A. m. Schmit, A. L. Schonagen, A. Smit, C. A. W. Smits, A. A. J. Sprenkels, A. v. d. Stok, H. Suurbier, W. A. v. Toorne- burg, m. P. Trijsburg, J. Tijben, J. v. d Wal, W. van Zeventer, A. v. Buijtene, G. H. Ruij- sink, L. J. G. Lodder, A. de Kan van H. Hen drik n. Wachtschip Willemsoord, 4 Sept. '36 Matrozen 3e kl. T. E. H. Derksen, J. A. Diemei, R. J. v. Donkelaar, A. van Driel, A. Duinhouwer, D. van Dijk, B. S. Eisma, H. J. Farber, J. C. Fassig, A. Fuijkschot, A. J. v. d. Gaag, P. A. M. Gilden, I. Haasdijk, H. Hei- nen, W. J. v. d. Heuvel, J. Heijmans, J. A. v. d. Hoft, D. Hoogendam van H. Hendrik naar Schorpioen, 4 Sept. '36. Matrozen 3e kl. A. T. ter Horst, L. de Jong, G. M. Jongbloets, R. v. Kampen, S. Klappe! P. de Klerk, J. Klootwijk, J. T. Konicks, R. c! Kramer, J. Kroes, W. A. Kurvers, S. Land heer, K. P. Lataster, F. G. W. v. Leersum, D. W. v. d. Linden, B. de Man, G. v. d. Meer! A. R. M. Meijs, p. E. Nicolaas-Ponder, R.' de Nooij, van H. Hendrik naar O.Z.D., 4 Sept. '36. Matrozen 3e kl. J. F. Bailleul, C. Bakker, G. Bakuwel, G. van Beek van H. Hendrik naar Van Speijk, 4 Sept. '36. Matrozen 3e kl. M. Beerens, A. M. v. d. Berg, J. v. Beveren, van H. Hendrik naar De Mok, 4 Sept. '36. Matrozen 3e kl. J. Bouwman, G. H. Braam, G. Brands, P. Breeman, C. Buijnink, J. L. Cornelissen, E. Corthals. P. Cijs van H. Hen drik naar Wachtschip Vlissingen, 4 Sept. '36. Matroos 3e kl. N. W. Brouwer van H. Hen drik naar Div. mjjnenv., 4 Sept. '36. Dit moet Uw eerste edachte zijn bij Brand- en Snjjwonucn, Ontvellingen' en allerlei Huidverwondingen Bevordering Stoker der 3e kl. F. H. A. Nipperus, 1 Juli 1936, stoker der 2e kl. Matroos der 2e kl. S. Loup, 1 Aug. 1936, matroos der le kl. Leerl. vltmr. (H) A. Pieters, 1 Aug. 1936, Vliegtiugmakersmaat H. Aangenomen in den Zeedienst Matroos 2e kl. G. van der Meer, 24 Juli '36 Met ontslag uit den Zeedienst. Lichtmatroos J. P. v. Galen, 6 Aug. 1936. Marn. le kl. H. Krijgsman, 22 Augustus Leerl. vltmr. (M) W. C. Noorlander, W. L. Valkenburg, P. de Zwart, 4 Augustus 1936. Stoker 3e kl. P. J. Meuwissen, 4 Aug. 1936. Aanwijzing thuisvaren ingetrokken van: Korpl. macht. F. Izaksson, 29 Juli '36 per m.s. „J. P. Coen". Korpl. macht. H. G. Prevoo, 8 Juli 1936 per m.s. „J. v. Oldenbarnevelt". Marn. le kl. A. C. den Held, 15 Juli per m.s. „Dempo". Kwartiermeester, A. Schoonhoven en matr. le kl. J. van Hal, 30 Juli per m.s. „Colombia" uit West Indië. Aangewezen voor thuisvaren: Marn. le kl. A. C. den Held, 18 Juli 1936 per s.s. „Kota Gede". Stker olieman P. J. Aartsen, 22 Juli 1936 per m.s. „J. de Witt". Kwartiermeester A. Schoonhoven en matr. le kl. J. van Hal, 13 Augustus 1936 per m.s. „Venezuela" uit. W.I. Fraaie inleiding van het nieuwe sei zoen te verwachten. Beide teams in sterke opstelling. De strijd om de voet bal hegemonie van Den Helder. We schrijven nog geen midden Augustus en toch gaan we zoo zoetjes aan al weer over voetballen praten. Dat komt omdat over ruim een maand de competities van KNVB en NHVB al weer beginnen, maar ook omdat dezer dagen de competitie-indeelingen bekend geworden zijn i). In spanning wacht men nu reeds het begin van de competitie af! Onze beide groote clubs gaan zonder twijfel weer een zwaar seizoen tegemoet, reden waarom wij ettelijke weken geleden meenden te moeten adviseeren de spelers zooveel moge lijk rust te verleenen. De clubs hebben zich daar aardig aan gehouden. Dat men nu ern stig en vol toewijding gaat oefenen is dan ook vanzelfsprekend en zelfs noodzakelijk. Het weer is absoluut geen Augustus-weer en zoo als we nu zitten te schrijven in ons winter- costuum, zeker geschikt voor een lekker par tijtje voetbal. De eigenlijke oefencampagne dan gaat morgen voor beide eerst recht be ginnen en wel met een wedstrijd tegen elkaar. Het wordt de eerste wapenschouw, een eerste demonstratie van kunnen, waarbij de nieuws gierige vraag zich opdringt: hoe hebben de clubs overzomerd? Welnu, het antwoord op die vraag wordt morgen gegeven. We zullen twee sterke, frissche teams tegenover elkaar geplaatst zien, die beide verlangend zijn zich aan den volke te vertoonen. Zullen de spelers goed overzomerd hebben? Is die er beter en die er slechter op geworden? Zijn er nieuwe gezichtspunten of debutanten? Is in het 'algemeen het spelpeil gestegen? Het zijn alle maal vragen, die ter beantwoording wachten en zij, die dat antwoord morgen komen halen, zullen gewis zeer velen zijn! Ook wij zijn be nieuwd naar de show, de hernieuwde kennis making, immers wij zullen o.m. naar het ver toonde de kansen van onze clubs moeten af wegen. Hopen wij, dat allen gunstig over zomerd hebben en zullen verrassen door hun frischheid van spelopvatting, sprankeling van energie en verbetering van technische en tactische hoedanigheden. En tenslotte en nu spreekt de eer een woordje mee dat zij, die het best spelen in een eerlijken prettigen wedstrijd het zoet van de overwinning mogen smaken. Voor het eerst in de historie zal een plaatselijke scheidsrechter de „derby" leiden, den heer J. Augustein is deze eer te beurt gevallen. Alweer een bewijs dat besturen en spelers het volle vertrouwen in elkaar heb ben. Een prettige dag! Hier volgt nog eens het programma: Helder 4—-HRC 4, 10 uur. Helder aHRC a, 6 uur. Helder 1—HRC 1, 7 uur. De eerste elftallen komen als volgt tegen over elkaar te staan: Helder. Kossen Sehreuder Burger L. Trap Kiesewetter Quant Bijl de Boer Kiljan Boslooper Godschalk (ex-Excelsior) Dissel de Jong Kuiper Roomeyer Leavey (ex-Helder ex-Alcmaria) Striet Stolk Post Scholten Siersma van Es HRC. De samenstelling van de vierde elftallen is als volgt: H.R.C, 4. Boersma Bromlewe Bak Schoemaker Stins Dekker H. Siersma De Graaf Boon Vinke Snijders Scheidsrechter H. C. Augustein. N' J. Venema T. B. Verfaille M. Muller C. Smit W. Stam J. A. Fey J. Smit J. Visser Th. Minnebo J. C. v. d. Veer Helder 4. 1) Zie elders in deze rubriek. Programma Texelsche Seriewedstrijden. Afd. II 's middags 2 uur: Texel ni—Oosterend I. Des avonds te 7.30: Texel nCocksdorp I. SUCCES-NIEUWS. Zondag 9 Aug. 1936 heeft op het Succes terrein te H.hoef een vriendschappelijke voet balmatch plaats tusschen Succes IScheve ningen I. De match vangt aan des avonds 6.30 uur. Geen uitwedstrijden. De „Sportkroniek" van Donderdag j-1. pu bliceerde de voor onze clubs zoo belangrijke Indeeling van de competities voor het nieuwe seiz0en- H.R.C. is tegen de verwachting in, in de tweede klasse B ondergebracht, iets wat haar noch Helder ooit overkomen is. Au fond komt de zaak eigenlijk op hetzelfde neer, omdat zij daarin vrijwel door die clubs vergezeld wordt, die men redelijkerwijs kon verwachten, dat zij in het nieuwe seizoen als tegenstanders zou krijgen. We zien dan dat met HRC achtereen volgens AFC, Alcmaria Victrix, BFC (Bussum), Bloemendaal, EDO, 't Gooi (Hilversum), HFC, De Kennemers en De Spartaan deze B-klasse vormen. Zonder twijfel een interessante afdeeling. Als men de tweede klasse A beziet, die er als volgt uitziet: Hercules, Hilversum, OSV, OVVO, Velox, Vrienden schaar, West-Frisia, WFC, Zeeburgia en ZW, is men geneigd deze iets zwaarder te taxee- ren. In de praktijk zal echter eerst blijken of deze taxatie juist is. Helder en Succes vinden zich weer broederlijk vereend in de derde klasse A. Als we zien wie zij hier als tegenstan ders zullen ontmoeten, n.1. Alkmaar, Alk- maarsche Boys, Assendelft, Beverwijk, Hollandia, Kinheim, Purmersteyn en Zaandijk (dus dit jaar ook weer 10 clubs) is men geneigd te zeggen, dat onze clubs het best getroffen hebben. Immers geen der sterke Amsterdamsche elftallen is bij hen ingedeeld en ook overigens maakt de afdeeling niet zoo'n zwaren indruk als die van het vorige seizoen. Natuurlijk moet ook hier de praktijk afge wacht worden, doch met name Helder moge gezegd zijn, dat hier een prachtige kans voor haar ligt! Succes zal hopenlijk niet zoo'n struggle for life te leveren hebben als in het afgeloopen seizoen. Vierde klasse A. Deze ziet er als volgt uit: Texel, BKC, Watervogels (bij toelating), Andijk, DTS, MFC (bij toelating), Nieuwe Niedorp, Schagen, Strandvogels. Dus 9 clubs. Wat we hierboven ten aanzien van Helder en Succes gezegd hebben, geldt ook voor Texel, BKC en Watervogels. We zien een spannen de race tusschen de beide eerstgenoemden om het kampioenschap en dat zij zich over alle anderen de sterksten zullen toonen is lang niet denkbeeldig. Watervogels zou voor de verrassing kunnen zorgen. Ook dit is dus een afdeeling waar perspec tief voor de onzen in zit! De reserve elftallen. De eerste reserves van HRC vinden we weer in het bekende milieu van de reserve tweede klasse A. Zij zullen dit seizoen als tegenstanders hebben: AFC 2, Ajax 3, Alc maria 2, Blauw-Wit 3, DWV 2, HFC 2, KFC 2 en WFC 2. Deze samenstelling lijkt ons ster ker dan die van vorig jaar. Er wachten de Racers dan ook zware wedstrijden. Helder 2 en HRC 3 tenslotte zijn weer on dergebracht in de reservederde klasse A. Behalve elkaar zullen zij daar ontmoeten Alcmaria 3, Alkmaarsehe Boys 2, Hollandia 2, KFC 3, West-Frisia 2 en WFC 3. Een afdee ling van slechts 8 teams. Ongetwijfeld kun nen we in de Heldersche voetballers candida- ten voor de bovenste plaats zien. Vooral Hel der 2 moet dit jaar eens trachten in de reserve tweede te komen, de kans daartoe lijkt ons schooner dan ooit. ALG. VERGADERING NHVB. Morgen wordt in Alkmaar de jaarlijksche algemeene vergadering van den NHVB ge houden. Het is wel interessant om te weten hoeveel stemmen onze clubs op deze vergade ring mogen uitbrengen. Helder mag er 7 uit brengen en wordt in deze slechts overtroffen door ZFC (9) en WFC (8). Daarop volgt HRC met 6 stemmen en vervolgens: Succes, Texel en BKC ieder met 3, Watervogels, JVC en Cocksdorp met elk 2 en Atlas, Callantsoog, Heldersche Boys, MLD, Oudeschild, Oude- sluis, Texelsche Boys, Wieringerwaard en Zeemacht met ieder 1 stem. De graanprijzen. ALKMAAR, 7 Aug. 1936. Op de heden gehouden graanmarkt waren in totaal 164 H.L.'s aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt: voertarwe 6.75; 48 H.L. gerst f 4 756.50; nieuwe 6.256.40; 50 H.L. haver 77.60; 13 H.L. boonen, w.o.paarde 6.60, bruine 10, citroen 19 en duivenboo- nen 11.75; 27 H.L. karwijzaad (nieuwe) 18.50; 23 H.L. blauwmaanzaad 15; 3 H.L. erwten, w.o.: groote groene 11 en grauwe erwten 20—22, alles per 100 K.G. Handel goed. De Kaasmarkt. ALKMAAR, 7 Aug. 1936. Op de heden ge houden kaasmarkt waren in totaal 73 stapels, wegende 130.000 K.G., kaag aangevoerd, waar van de prijzen als volgir Fabriekskaas: 41 stapels kleine 19.50 en 2 stapels commissie 17. Boerenkaas: 10 stapels kleine 19 en 20 stapels commissie 21. Alles met rijks- merk. Handel stug. De Amsterdamsche Aardappelprijzen. AMSTERDAM, 7 Aug. 1936. Op de heden gehouden aardappelmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 212.000 K.G. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Aug. 1936. Aangevoerd 18000 K.G. Aardappelen: Duc of York 2.70, Eigenheimers 2.702 90 Schotsche muizen 1.50—1.80, blauwe Eigen heimers 2.302.80, Drielingen 2 40 Bon- KG /s^2ha~4'40' zilveruien f 1.80-2.40; 3200 K.G. Slaboonen 6.60—8.20; 130 KG Snü- boonen 5.40-10.20; 375 K.G. Bieten£1 Tifinh1600 K G' Peen f 1 6017<>; 150 K.G. Tmnboonen 2Y0; 40.000 K.G. Roode kool ,14.000 K.G. Gele kool 1—1.60; 7500 10O K C k°01 f 120-1-30, alles per 2e s. 5.ion BtUkS Bloemk001 le s- 13.40, Hoe sommige citroenen uitgepergt kunnen worden en hoe anderen kan», pioen worden. We spraken laatst een man en die man was zeer droevig gestemd en hij kankerde den heelen dag en dat was vervelend voor zijn verwanten, maar ook begrijpelijk. Ook zei hij vreemde dingen, die men in in over- drachtelrjken zin moet nemen: bijv. „dat-hij. uitgemolken-werd" en dat vond ik dubbelgek omreden dat de man kastelein was. Begrijpelijk, ja, omdat het vooral in deze zoo arcadische dagen lang geen onverdeeld genoegen is de bezitter te zijn van een restau rant, een café of een grooter of kleiner knijp je. Het is eigenlijk wonderlijk, want deze menschen, die toch trachten met de hun ten dienste staande middelen de menschheid mid dels ranja, bier en andere bedwelmingsdran- ken wat op te vroolrjken, kunnen blijkbaar van Fiscus-zijde nog steeds maar geen goed doen. Alleen maar kwaad. Ze zijn gedwongen te betalen; personeels belasting, vermakelijkheidsbelasting, grond belasting, meubilairbelasting, biljartbelasting, automaatbelasting .vergunningbelasting, ver lofbelasting; voorts accijnzen in alle maten en hoogten; dan hooge huren, hypotheken, die door merg en been dringen, renten om van te beven, en tenslotte een inkomsten belasting, die spot met ieder werkelijkheids- grens. Er waren tijden, dat een kastelein nog wel eens na een jaar of 10 boeren een villa kocht aan de Vecht of naar de Blauwe kust toog, maar die zijn geweest en de meesten worden, vergramd en vergroend door nijd en hart zeer, reeds op jeugdigen leeftijd ten grave gedragen. Is het dan te verwonderen, dat de heer Burger, opperhoofd in het Huis der Kegelen, poogde, als zijnde een goed business-man, wat leven in zijn tent te brengen en met het idee van de smalfilm op de proppen kwam. Enfin, U heeft het wel gelezen en we moe ten toegeven, dat een café tenslotte geen bioscoop is en dat concurrentie een leelijk ding blijft. Ook is het waar, dat waar ge- bioscoopt wordt, het licht uit moet, of het nu een smal- dan wel een normaalfilm be treft. In een der honderdduizend verordenin gen zal wel ergens onder aan een bladzijde staan, dat dan het licht niet uit mag en hoe kan er gefilmd worden zonder duisternis. Alhoewel wij nog niet weten of dit verzoek ingewilligd zal worden, is het teekenend. Er zit iets in dit idée. Het blijkt weer over duidelijk, dat deze veelgeplaagde categorie haar fantasie aan het werk heeft gezet en zelfs uit het onmogelijke nog munt poogt te slaan. Als de nood hoog isniet waar. Houdt dit alles geen vingerwijzing in voor ons Gemeentebestuur en eveneens voor Het Recht en De Wet die in Den Haag zetelen De brandalarminrichting op het Hoofd bureau van Politie is er ook gekomen en geen agent is thans meer zijn slaap zeker. We hebben het geluid aan den lijve verno men, maar je zal er mee gestraft worden. Neen, het agent-zijn is toch óók niet alles. Zelfs in Den Helder niet Maar vlug van den Helderschen agent af stappend willen we deze feiten toch niet besluiten voor en aleer eenige woorden van groote hulde te prevelen tot die elf dappere borsten met het Hellevoetsche bloed in d'ade- ren, die het bestaan hebben het kampioen schap voetballen in de wacht te sleepen. Voorwaar, een prestatie, waar „De stad die sterft" prat op kan gaan en die bewijst,- dat het er toch lang nog niet zoo stervend is als men wel zoo zou denken...... Nogmaals, bravo, bravi, bravissimo, ent Hellépoters, let op Uw saeck, en wie weet, komt er nog niet de tijd, dat je èn „Helder" èn „Racing" „in-kan-komen-maken". Welk een ideaal, o, Hellepoters NOORD-SCHARWOUDE, 7 Aug. 1936. (Noordermarktbond. 10.200 K.G. Aardappe len: Schotsche muizen 1.601.70, bl. Eigen-" heimers 2.102.80, Drielingen 1.702.10, Grove 2.10; 5400 K.G. Uien: uien 3.70— 4.10, drielingen 4.304.70, gele nep 3.20 5, zilver drieling 3.804.30; 11.500 K.G. zilvernep f 3.204.10, zilver uien 0.801.30! 53.000 K.G. spercieboonen 7.408.90; 34 K.G. tuinboonen 1.90; 5200 K.G. roode kool 1—1.10; 16.000 K.G. witte kool 1.10—130? 3200 K.G. gele kool 1—1.30, alles p. 100 K.G. Eierveiling Schagen. 6 Aug. Aangevoerd 53.000 kippeneieren' 54—56 kg 3.20, 56—58 kg 3.30—3.35, 58—60 kg 3.30—3.40, 60—62 kg 3.30— 3.45, 62—65 kg 3.40—3.75; 1500 eenden eieren 2.35. Alles per 100 stuks. Heldersche Eierveiling. 6 Aug. Aangevoerd 20,252 kippeneieren! 52—54 kg 2.86—2.90, 55—57 kg 3.00— 3.40, 58—60 kg 3.00—3.60, 61—63 kg 3.36—3.60, 64—70 kg 3.50—3.90, kleine eieren 2.20—2.60. Alles per 100 stuks. GETROUWD: J. Koorn en J. v .d. Haag, A. Rettzema en J. van Leeuwen; L. C. Hei mij en A. Wieren; M. Klootwijk en W. Prooijen. BEVALLEN: J. M. v. d. Meer—APPeln^ d.; N. MuijeTiessen, z.; J. Hoogvorst Langen, d.; P. DovesMettes, z.; M. Veld* C. h" huizen—Kragt, z.; M. Bot—de Jager, z., - Meijerv. d. Blink, z.; G. Bijlsma—Mosk, G. de LangUfkes, d.^ g, OVERLEDEN: Wed. C. Leliveld, 72 3-, Th. Ruijsenaars, 13 mnd. Aangekomen van Londen en vertrokken Harlingen het Eng. stoomschip „Leeuw Het Eng. zeiljacht „Majority" is naar Oever vertrokken. 7 Aug. 1936. voo' Aangekomen van Harwich, ^>es^f?aiority"' Londen, het Eng. zeiljacht „De Bijlegger wegens schade aan den g 8 Aug. 1936. „prtrokke* Aangekomen van Maassluis en v vji naar Cuxhaven het Eng. motorja l radiant", - w

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 14