Het sterkste leger ter wereld @11 AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN Het eiland der witte damherten. VOOR DE ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1936 De Sovjet-Unie bewapent zich uit alle macht. Zij is de vaste overtuiging toege daan, dat een Europeesche oorlog onver mijdelijk is en dat zij in dezen oorlog on voorwaardelijk zal worden medegesleept. Er zijn drie argumenten, die deze over tuiging hebben helpen vormen. Eerstens de communistische theorie, dat oorlog een noodzakelijk gevolg van de kapitalistische ordening beteekent; in de tweede plaats de politieke toestand in Europa en tenslotte de meening, dat een aanval op de Sovjet- Unie uit het Oosten en uit het Westen voor de deur staat. Op dit oogenschijnlijke gevaar is door politieke leiders en officieele dagbladen herhaaldelijk gewezen met de gelijktij dige verklaring, dat Rusland geen oor log wenscht en ook niet uitlokt, maar anderzijds geen vrijbrief op zijn eigen ge bied zal geven. De vrede hing aan een zijden draadje. Vóór een of ander bepaald tijdstip zal de oorlog echter niet losbarsten. Rusland beperkt zich ertoe, alles op alles te zet ten, opdat zijn bewapening op het oogen- blik, dat de oorlog uitbreekt, niets te wen- schen overlaat. „Tegenwoordig worden oorlogen niet meer verklaard; zij begin nen eenvoudig", zeide Stalin in zijn bekend interview met Roy Howard, den vroege- ren president van United-Press, in Maart van dit jaar. En inderdaad had het wei nig gescheeld, of deze bewering was na vier Weken reeds werkelijkheid geworden. Op 1 April streden troepen uit Buiten- Mongolië achttien uur lang tegen afdee- lingen uit Mantsjoekwo. Het gevecht bewoog zich in de richting van de Mon- goolsche stad Tamsikbulak: gemotoriseer de troepen, tanks, artillerie en vliegers grepen in, en de vrede tusschen Rusland en Japan hing aan een zijden draadje. Zou den de Mantsjoekwo-troepen Tamsikbulak veroverd en bezet hebben, dan zou het Roode Leger, als gevolg van het tractaat tusschen Rusland en Mongolië, waarin Sta lin letterlijk beloofd heeft Mongolië tegen een aanval van Mantsjoekwo dus Ja- pa-n te helpen, hebben ingegrepen. Ge lukkig waren de Mongoolsche troepen sterk genoeg om de stad te behouden, en het incident werd door een nota-wisseling gesloten. Klaarblijkelijk had men den ernst van den toestand ingezien, want plotseling kwam er een einde aan de grensinci denten. Rusland sterk genoeg om lede ren aanval af te slaan. Terwijl de Sovjet-Unie nu met de be wering, dat de verdediging van het land dit eischt, een enorme militaire macht op bouwt, zijn de richtlijnen van haar vredes politiek niet veranderd, sinds Stalin in Januari 1934 op het zevende partijcon gres verklaarde: „De Sovjet-Unie bedreigt niemand. Wij eischen den vredemaar wij laten ons niet intimideeren en zijn be reid, iederen aanval met een tegenaanval te beantwoorden. Zij, die in vrede en goede economische betrekkingen met ons willen leven, zullen ons steeds bereidwillig vin den, maar wie probeert, ons land aan te vallen, zal vernietigd teruggeslagen wor den." Eens vreesde Rusland een oorlog; thans vreest het dezen nog meer, daar het van meening is, dat hij met rassche schreden nadert. Dientengevolge heeft Rusland er voor gezorgd, dat zijn strdkrachten steeds versterkt worden. Het Sovjet-leger telt tegenwoordig 1.300.000; de Russische lucht strijdkrachten vormen met 3000 tot 5000 vliegtuigen de sterkste ter wereld; het heeft de beschikking over meer dan 2000 tanks, voldoende artillerie, machinegewe ren en munitie. Hierbij komt nog, dat de industrie in staat is, om gedurende een korteren of langeren tijd van den oorlog aan de minimum-behoeften te blijven vol doen. In de laatste maanden is de lucht macht aanzienlijk versterkt; oude vlieg tuigen worden vervangen door snelle Jagers en bommen-werpers. Sovjet-Rusland tot den strijd gereed De vrede hing aan een zijden draadje De verbinding met het Verre Oosten. En ofschoon aan het Russische spoor wegwezen nog wel wat hapert, zijn er groote verbeteringen aangebracht. De tweede baan van de trans-Siberische lijn ten Noorden van het Baikal-meer maakt goede vorderingen, en de verbinding ter zee tusschen Leningrad en Wladiwostok is nu ook tot stand gekomen. En zelfs al zouden al deze verbinding verbroken zijn, dan nóg is het voortreffelijk uitgeruste en over groote voorraden beschikkende Roode Leger in het Verre Oosten in staat met eigen middelen een veldspoor aan te leg gen, zonder op de hulp van het Europee sche Rusland aangewezen te zijn. In het Westen hebben de Russen ook niet stil gezeten, en al hoort men niets van ver dedigingsmaatregelen aan de grenzen, dan is dit alleen een gevolg van het feit, dat zij zoo buitengewoon goed hun militaire geheime weten te bewaren. Kortom, Rus land houdt een waakzaam oog op zijn grenzen, zoowel in het Oosten als in het Westen, terwijl het in de politiek er naar streeft den vrede, té handhaven. Het doet echter geen moeite, om de conflicten, die inhaerent zijn aan het „kapitalistische im perialisme" te bezweren. De tijd is hierbij op de hand van de Sovjet-Unie. Ieder vredesjaar geeft haar de mogelijkheid, haar strijdkrachten, haar industrie en haar landbouw op hooger peil te brengen en te versterken en uiteraard maakt zij hier van ruimschoots gebruik. Geen enkel tee- ken wijst er op, dat er een vertraging in het Russische bewapeningstempo is geko men. Integendeel, de Sovjet-Unie wordt van maand tót maand krachtiger en haar bewapening heeft een niveau bereikt, dat nergens overtroffen wordt. „Je ziet er nogal verwaaid en slaperig uit." „Ja er stond nogal storm vannacht." „Niks van gehoord." „Dat klopt, jij woont ook niet in ons huis." Brioni wordt Italiaansch staats-bad! De Italiaansche staat heeft het hoofdeiland Brioni, tegenover de oorlogshaven Polla, van den erf genaam van een Oostenrijksch grootindustrieel voor 10 millioen Lire gekocht. Tot het Italiaansche machtsgebied be hoort o.a. sedert het einde van den Wereld oorlog het eiland Brioni, doch het was particulier eigendom van den Oostenrijk- schen grootindustrieel Kuppelwieser. Deze had jaren geleden een groot aantal hotels, inrichtingen voor longpatiënten, sportvel den, baden, enz. laten aanleggen. Ook een dierentuin en een struisvogelfarm vindt men daar en door dit alles in Brioni een der voornaamste badplaatsen geworden op de Zuid-wyestelijke kust van Istrië. In totaal zijn er 12 krijteilanden, maar alleen het hoofdeiland droeg den naam Brioni. En de toeristen, die de Adriatische Zee aan doen, kunnen dezen naam en weten, welk een paradijs het is. Van geschiedkundige oudheden is op Brioni niet veer meer te bespeuren. En kele ruines uit de Middeleeuwen en de Oudheid vindt men er nog wel, doch zij zijn niet de moeite waard. Op een heuvel top stond een door de Oostenrijkers ge bouwd fort, Tegetthoff, dat door de Italia nen echter niet meer voor militaire doel einden werd gebruikt. Inmiddels is het vervallen en begroeid. Het olijf- en laurier boomenwoud gelijkt op een Afrikaansch oerwoud, zoo dicht is alles ineen gegroeid. De baddirectie heeft tenslotte een prach tig kurpark ervan laten maken, dat iede ren bezoeker in verrukking brengt. Een eigenaardigheid der fauna is de aanwezig heid van witte damherten, die niet gescho ten mogen worden. Het eenige wild, waar op hier mag worden gejaagd, bestaat uit een groot aantal konijnen en hazen. Op zichzelf genomen verschilt het bad leven in Brioni niet veel van dat in de andere badplaatsen aan de Adriatische Zee. Maar wel neemt Brioni in zooverre een bijzondere plaats in door het gebrek aan Amerikaansche toeristen, zoodat men in zekeren zin van een „Europeesche bad plaats in den volmaaksten zin des woords kan spreken. Tennis en golf zijn de voor naamste sporten, die hier worden beoefend. Behalve de de stoombootverbindingen met het vasteland maakt men er veel gebruik van vliegtuigen. Jaren geleden was de kur-directie zelfs in het bezit van een eigen Juncker-vliegtuig. De overgang van dit eiland in Ita liaansch bezit zal aan het karakter van bad- en kurplaats niets veranderen. Wel iswaar moet men het beschouwen als een militaire geste, met het oog op de haven- invaart van Pola, waar het vlak tegen over ligt, doch verder is het feit, dat Italië het oude fort kalm laat vervallen een be wijs, dat men de rust van het badleven niet wil verstoren door het gedonder van kanonnen. Daar de Italiaansche staat Brioni met alle daarop staande gebouwen heeft over genomen, is dus thans de zorg voor dit kleinood aan de Isturische kust in Italiaan sche handen overgegaan. En daar Brioni dus hiermee als „staatsbad" moet worden beschouwd, gaat het er eerder op vooruit dan achteruit en zal de Italiaansche regee ring er wel zorg voor dragen, dat de oude naam van Brioni er niet onder lijdt. „Wat is er aan het handje, Sandy?" „Ik vroeg Macgregor samen met mij iets te gaan gebruiken en toen het op betalen aankwam had ie geen geld." Leer uw kinderen vroeg daden van naastenliefde stellen. Woorden, hoe goed ook bedoeld, doch niet gedekt door daden, missen elke waarde en konden beter niet gesproken of geschreven zijn. En een zedeleer, welke zich uit in veel gepraat, veel gedisputeer en in gezoek naar schoone vormen, doch geen daden stelt, is een bespotting en heeft een tegenoverge stelde uitwerking tengevolge. En het is dan ook begrijpelijk, dat ver schillende groote paedagogen met prac- tischen zin, al het getheoretiseer ter zijde gezet hebben en begonnen zijn met het doen stellen van daden. We hebben in de wetenschappelijke op voeding een periode gehad, die het best ge typeerd werd door „den tijd van Brave Hendrik", een schoolleesboekje, dat overliep van braafheid. Men waande, dat een kind door zoetelijke en weeke verhaaltjes, wel tot een karakter vol mensch kon worden opgevoed. Het zelfde meenden zij, die in het aanbrengen van veel kennis hiertoe een middel zagen. „Bouwt scholen en ge kunt de gevan genis afbreken" werd gezegd. En het resultaat Op het terrein der naastenliefde zijn daden noodig. We kunnen die onze kinderen reeds vroeg laten stellen. En ik denk hierbij aan de talrijke ge vallen, waarbij het kind betrokken kan worden. Daar is een ziekte van een vriendje of vriendinnetje. Laat uw kind er naar toe gaan en de kleine zieke voor een oogenblik den tijd mee helpen korten. Daar is Sinterklaasfeest, daar is Kerst feest. Prachtige gelegenheden om uw kind daden van liefde te laten stellen. Verstandige ouders weten allerlei ge legenheden te vinden en zullen ongetwij feld bij het lezen van bovenstaande regels denken aan de kinderen van maatschap pelijk minder gelukkigen. Zeker, zonder van onze kinderen kleine armen-bedeelers te maken, kunnen wij ze gerust ook op dit terrein daden van naastenliefde laten stellen. Daar is speelgoed, dat ongebruikt in den hoek op zolder staat, en waarmee andere kinderen gelukkig gemaakt konden worden, daar in een instelling, welke wel- dadigheispostzegels voor het kind ver koopt, daar zijn bazars voor misdeelde kinderen, enz. enz. Bij dit alles kunnen we onze kinderen betrekken. 'k Herinner me in dit verband verschil lende uitvoeringen, door kinderen gegeven geheel ten bate van het misdeelde kind in Nederland. De waarde van deze gezamenlijke op offering voor onbekende kinderen lijkt mij bijzonder groot. En daar is ten slotte de dierenwereld. We hebben jaren lang gestaard en ge tuurd naar de bekende borden: „Spaar de vogels"... enz. en menigen keer de bekende flauwiteiten er over aangehoord en hopelijk aan die laatste ons geërgerd, maar hebben we er ook aan gedacht, met het koude winterweer de hongerige vogel tjes te voederen? Is er iets mooiers en dankbaarder voor uw kinderen, dan juist dit? We willen over de wijze waarop deze voedering en verzorging kan geschieden, niet verder spreken, doch alleen dit zeg gen: We lazen eens ergens deze woorden: „Wie een katje troost, troost den Vader" en menen, dat dit meer zegt, dan allea wat er over kunnen zeggen. Ten slotte nog dit. Natuurlijk zijn aan dit alles ook schaduwzijden. Het is geen denkbeeldig gevaar, dat onze kinderen zich „meer" zullen gaan voelen dit „meer" ongunstig dan dat ten slotte het geven van liefde niet om de „liefde" doch om eigen eer en dunk geschieden zal, maar dan is een ernstig gesprek van vader of moeder het middel, deze kwalen te genezen en te voorkomen. En dan last not least laten onze daden in dit opzicht een voorbeeld mogen zijn voor onze kinderen. r*.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 15