Modepraatje Het ondste kurbad van Europa. Cosmetiek, dat niets kost. COWfRAtTBRIPrr WAT ZAL DE MODE ONS BRENGEN? Plissé's op verschillende wijze toe gepast. Bijzonder mooie resultaten verkrijgt men door het aan brengen van plissé's op dunne wollen en zijden weefsels. De mogelijkheden zijn inderdaad vele en het aangename van deze garneering is, dat zij zoo danig toegepast kan worden, dat het geheel zeer afkleedt en de slanke lijn bevordert. De mooie bedrukte zgden weefsels vragen geen andere garnee ring, alles wat men er verder op aan zou brengen is over dadig. Het waschzijden kinder jurkje heeft aan voor- en achterzijde plissé's die echter niet al te smal zijn en bij even tueel wasschen vooraf ingere gen kunnen worden. Aan te bevelen is echter zijden japon nen vakkundig te laten behan delen. Het jurkje heeft 'n ronde pas met knoopjes en lusjes ge sloten en aangeknipte voor- en achterbaan in het midden, kleine pofmouwtjes. De mid delste damesjapon heeft een rechte achterbaan door een ge- plisseerd middenstuk aan de /oorzijde, dat aan de hoogge- knipte hals bijeen genomen wordt, terwijl als garneering een geplis- seerde chabot wordt aangebracht. Wijde gedeeltelijk geplisseerde mouwen. De spor tieve japon rechts is eveneens bijzonder aardig en gedacht van zwart-wit gemoesd materiaal. De geplisseerde zijstukken wor den, evenals het midden der mouwen, eenige malen doorgestikt. Garneering met groote knoopen. Hooge aansluitende hals zonder verdere versiering. JURK VOOR GROOTERE MEISJES. Succespatroon VKK 1936. Prijs per patroon 0.25 en 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Van wit linnen met gekleurde stiksels is deze jurk bijzonder aardig, alhoewel alle stevigere weefsels, die de zomer biedt ge schikt zijn. Het bovenstukje heeft korte ingezette mouwtjes, iets wijder naar onderen toe en is verdere glad met knoop- sluiting midden voor, hoog sluitend kraag je. De hoog opgeknipte zijstukken vóór zijn doorgestikt in opgaande lijn, terwijl midden voor een paar opgestikte plooien zijn, evenals in het midden achter. Patronen verkrijgbaar voor dezen leeftijd van 1214 jaar. Wij maken patronen naar elk gewenscht model voor 0.65. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practische Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon No Maat VKE 19 4=1 KINDERJURK 46 JAAR. Succespatroon VKK 1938. Prijs per patroon 0.25 en 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Voor de kleintjes zullen wij bij voorkeur wasch-echte zacht, gekleurd lingerie bat- tist gebruiken. Het achterbaantje is uit één stuk, terwijl de voorbaan zijstukjes heeft en een middenstuk, dat twee plooien groep jes heeft. Afwerking aan hals en arms gaten met smalle valengierine kant. De kleine onderjurk voor de dochter is nage noeg een trouwe copie van die van de moeder. WENKEN. Viokkenzee is aangenaam om te gebrui ken bij het wasschen van vaten; vooral voor een gevoelige huid, daar ze zeer zacht is. Bij de verjongingsbron der Franschen. Vichy. Een centrum van schoone kunst. door GASTON BERGER. Reeds de oude Romeinen Als men op de Kurpromenade van Vichy de vele voorname heeren in hun beste jaren ziet wandelen, kan men het zich moeilijk indenken, dat zulke kegelronde buikjes en glanzende kaalkoppen reeds 2000 jaar ge leden hier met een drinkglas rondwandel den. Inderdaad zijn echter reeds vóór de geboorte van Christus badgasten vanuit de hoofdstad hierheen getrokken. Alleen heette die hoofdstad toen Rome en droegen de bezoekers geen lichtgrijze zomercol- berts, maar een witte tunica, welke op den schouder werd vastgehecht. Het waren eerbiedwaardige senatoren of kooplieden, die van de genezende kracht der warme bronnen van Vichy hadden gehoord. Nog steeds staan enkele der Romeinsche huis jes te Vichy overeind, waarin de promi nenten van het imperium plachten te gaan wonen. Later is Vichy een beetje gedaald in de belangstelling en kan men eigenlijk pas in 1411 van een wederopstanding spreken. Toen stichtte Lodewijk II van Bourbon hier het Celestinenklooster. De monniken wisten met behulp van het machtige propa- ganda-apparaat der Katohlieke Kerk den roep van de wonderbronnen van Vichy over heel de wereld te verbreiden. In de 18e eeuw was het hoofdzakelijk Madame de Sévigné, die er voor zorgde, dat haar brieven het Fransche badplaatsje in heel de internationale Europeesche we reld in de mode brachten. En in de vorige eeuw werd Keizer Napoleon III een der trouwste en meest geziene bezoekers al daar. Wat de bronnen bevatten. Inmiddels is Vichy een groote moderne stad geworden. Desondanks hebben de be woners de aantrekkelijkheid ervan weten te bewaren. Dat was trouwen niet eens zoo moeilijk, want het plaatsje is gelegen in een prachtig golvend landschap, zooals men die wel meer in Frankrijk aantreft. Een kabbelend beekje, omzoomd door slanke populieren een grastapijt blauwe heuvelrijen op den achtergrond... dat is voldoende om de gasten een gevoel van rust en veiligheid te geven, dat zoo uitstekend bijdraagt tot hun genezing. De hoofdzaak blijven natuurlijk de bron nen zelf, die uit den bodem van Vichy borrelen. Dit natriumbicarbonaatwater is zeer gasrijk, helder en kleurloos bijna alle bronnen bevatten dezelfde bestanddeelen en een percentage minerale stoffen van 7.5 gram per liter. Zij bevatten hoofdzake lijk dubbelkoolzure natron, kalium, cal cium, chloornatrium en natriumsulfide, voorts vrij koolzuur, zeldzame gassen als argon, krypton, xenon, helium, neon, enz. De bronnen verschillen sterk in warmte graad; deze verschillen loopen van 11 tot 60 graden. Vooral lever-, maag-, spijsver- terings- en stofwisselingskwalen werden in Vichy met succes behandeld. Het groot Kurhaus van Vichy is zonder twijfel een kunstwerk van zeer bijzondere soort. En daar het een oppervlakte van 30.000 vierkante meter heeft, is het wel haast het grootste ter wereld. De aller nieuwste hulpmiddelen op het gebied der psychotherapie staan hier onder de gun stigste omstandigheden ter beschikking van de gasten. Een centrum van schoone kunst Het internationale publiek, dat ieder sei zoen te Vichy samenkomt, legt de stad natuurlijk de verplichtingen op, haar gas ten door voorstellingen, te geven door uit stekende artisten, aangenaam bezig te houden. Daarbij moet aan ieders smaak worden gedacht; de Amerikaansche far mer moet hier even goed amusement kun nen vinden, als de voorname Indische met haar gevolg, of de spleetoogige scheep vaartmagnaat uit Osaka. Het stadsbestuur heeft de taal weten te vinden, welke voor al die verschillende gasten begrijpelijk is, de taal der muziek. Groote componisten en dirigenten, zooals Strauss en Bruno Walter, komen ieder jaar weer naar Vichy. De concerten van het symphonie-orkest van Vichy op de kur- terrassen behooren tot de meest uitge zochte genietingen ter wereld. Maar ook de gala-voorstellingen van het bad-theater, waarbij de beste artisten van Frankrijk en het continent medewerken, vormen een hoogtepunt van het seizoen. Het sierlijke Casino des Fleurs is meer bestemd voor tooneelvoorstellingen, voor operettes en soms voor variété's; daaren tegen stelt het Elysée-Palace zijn groot tooneel meer ter beschikking van de lief hebbers van showsstukken, revues en va riété-revues. De ruime speelzalen, de prachtige res taurants, de schitterende parken, de wijn stokken, de prieelen en promenade-hallen vervolmaken het beeld van dit plaatsje. De omgeving van Vichy is zoo teerge- kleurd,...dat een heel leger landschaps schilders er regelmatig te vinden is, bezig om de pastelkleuren van de heuvelrijen te vereeuwigen. Grootere tochten in de schil derachtige, maar ruwere bergwereld van Auvergne vormen een andere attractie voor een oponthoud aldaar. Mén begrijpt thans wel, waarom de „Koningin der warme bronnen" zoo algemeen geliefd en gezocht is. In de vredige natuur, in de ge nezende kracht der bronnen en de rijkdom aan afwisseling, ligt de verklaring voor de lokkende tooverkracht van het woord Vichy. Hetgeen Coué ten opzichte van de ge zondheid verkondigt, n.1. hetgeen men door vast willen tot stand kan brengen, geldt in zijn vollen omvang ook voor de schoonheid. Indien men zich vast voor neemt er zoo goed mogelijk uit te willen zien, zal men ook alles doen wat in zijn vermogen ligt om dit uit te voeren en treedt de w i 1 op den voorgrond. Zeer veel draagt een goede spijsverte ring bij tot een friSch uiterlijk en dit heeft men, voor zoover geen chronische ver stopping aanwezig is, grootendeels in de hand. Niet ieder kan rauwkost verdragen, al hoewel het zeer aantebevelen is om dage lijks een klein hoeveelheid rauwe groen ten te nuttigen. Geweekte pruimen, b.v. 6 8 stuks op de nuchtere maag gege ten werken uitstkeend, evenals een glas warm water en beide eenvoudige middelen kan iedere maag verdragen. Romp-, heup- en kniebewegingen zijn uitstekend en moeten dagelijks uitgevoerd worden. Om de dubbele- of onderkin te voorkomen is het aan te bevelen om draaiende hoofdbewegingen te maken, evenals het herhaaldelijk krachtig bewe gen van het hoofd van voor naar achter. Compressen van lijnzaad, anijs of ven kel op de oogen voorkomen moeheid na ingespannen arbeid. Het gelaat wordt zonder zeep gewas- schen en het eigenlijke schoonmaken der huid moet met zuivere olijfolie of vette crème geschieden, tenzij men een zeer vette huid heeft, dan kan men beter wijn geest nemen. Een frisch jeugdig gelaat heeft een huid met nauwelijks waarneem bare donzige haartjes en is frisch en elastisch. Men spreekt dan van een „rose complex-ion" of wangen als een perzik. Glycerine met 'n tikje zout en citroen sap vermengd is een der beste middelen voor de verzorging der handen. Wat verstaat men onder „zacht" water en wat is ,hard" water? In het eerste zijn de minerale zouten gebonden, terwijl het laatste vrij en niet gebonden minerale deelen bevat. Zacht water heeft weinig zeep noodig e„ aangenaam aan, terwijl hard water u0*' steen vormt en een stroef gevoel huid geeft. Om de poriën van de huid te 0pe een dampbad uitstekend, waartoe gelaat boven een kom kokend 611 houdt, afgedekt met een handdoek. loop met koud water wasschen 3 met een weinig crème invetten. KANSBEREKENING. Dikwijls komt het voor, dat een cont I afhankelijk is van het snijden in een kw terwijl echter zoowel naar de hand zoodat 5 Wo- blinde kan worden gesneden, zood^!l'* groote vraag is, naar welken kant ik nu snijden? Ofschoon meerdere malen het |eis hierbij een tamelijk groote rol speelt .w, het toevallig doen van de goede kan meermalen een berScening ■^'orde. gemaakt en aan de hand dezer berek» een besluit genomen worden welken w men op snijden moet. Mist men b.v. van een kleur 7 kaart waarbij de vrouw en men weet niet welken tegenstander die kan zitten, j.;J' ligt het voor de hand, dat indien die om brekende 7 kaarten over de tegenspel 52 verdeeld zijn, dat diegeen die deJ kaarten van die kleur heeft méér nio>1 lijkheid heeft de vrouw daarbij te hebbl dan hij die slechts 2 kaarten van die kl« heeft. In uitgedrukt is er ongevfr 71 kans de vrouw bij de 5 kaarten t vinden. Een aardig voorbeeld hiervan trof ik j de Bridge-World aan: S. h. 8. H. h. b. 10. 6. R. a. 8. 7. 4. K. h. 6. 5. N. Z. S. a. 7. 2. H. a. v. 9. 8. 7. 3. R. 2. K. a. b. 10. Het bieden tusschen N. en Z. had hs volgende verloop, waarbij in aanmerkinj kan worden genomen, dat de tegenspelen niets in te brengen hadden en daaron dan ook steeds pasten: Zuid. 1H. 4 K? 4 S? 5K? 5S? 7E Noord. 3 H. 4 R. 4 SA 5 H. 5 SA. Het eindbod van 7 H. is wat optimii tisch, omdat het van een snit in K. af hangt; 6 H. was beter geweest, omdat a: mogelijkheid van 7 slechts 50 bedraag en deze, met de nieuwe verminderde bt looning minstens 70 moet bedragen. Bij het bieden kan nog de volgende t« lichting worden gegeven: na het vaststel len door N. van de kleur in H. doet 1 een vraagbod in K., waarop N. te kenne: geeft tweede ronde van K. te contróleere: en R. aas te hebben. Op het daarop vol gend vraagbod in S. wordt door 4 SA. ti kennen gegeven, dat ook de tweede rond: in die kleur gecontróleerd wordt, waarns de derde ronde contróle in K. wordt afgc wezen. De derde ronde contróle in S. wori dan weer positief aangegeven met 5 S.A waarna Z. de knoop doorhakt en 7 H. biedt Z. zit nu voor de keus tusschen snij de naar de hand (K. a. b. 10) of naar de tafe (K. h. 6. 5) doch weet langs den volgende: weg zooveel mogelijk zekerheid te krijgen: 1. S V. S. h. S. X. S. 2. 2. R. X. R. a. R. X. R. 2. 3. R. X. R. 4. R. X. H. S. 4. H. X. H. 6. H. X. H. a. 5. S. X. H. 10 H. X. H. 7. 6. R. X. R. 7. R. X. II. 8. 7. S. X. S. 8. S. X. S. a 8. s. X. H. b. K. X. S. 7. 9. R. X.' R. 8. R. X. H. 9. Nu Zuid zoover gekomen was, dat t niets dan K. en troef meer over had, V hg ook precies berekenen, dat b.v. Oost v» begonnen met 2 S., 2. H., 4. R. én dus: K., terwijl West er dan maar 2 kon hebt£ gehad, waartegenover deze dan ook 6 S.,- H. en 4 R. had. De grootste kans was dus nu, dat d K. v. b. bij de 5 kaarten zou zitten, zood® door Oost heen gesneden kon word® door eerst een kleine K. naar den heer spelen en daarna tepug naar a.b. De ke® leek juist te zijn en de gemaakte berrie ning faalde ook in dit geval niet, ofschM- dit natuurlijk meermalen voorkomen W

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 18