iI DE GEBROEDERS „GOOCHEM T JUTTERJTE ZATERDAG 8 AUGUSTUS T936 PAG. 7 Een verbluffend experiment. ELSJE BAKT POFFERTJES. Een sjaal borduren. 3. In de tobbe kwam het dra tot vechten, 4. Treurig zitten zij daar neer, L Hou nu vanmiddag eens jullie gemak. 2. Maar die twee stoute knapen, Sprak moeder, want je draagt^je Zon- Hadden de streken maar voor 't rapen. Zie, hoe zij de strijd moeten beslechten. O, wat doen straks die klappen zeer. DE SLIMMERIK. Frits komt opgewonden thuis en zegt: Moeder, nu heb ik vandaag gezien, dat een paard gemaakt wordt. Ik kwam juist aan, toen ze zijn tenen vastspijkerden. De ware Herkules. Wie heeft veel kracht? Nu, wie dat van zichzelf denkt, moet maar eens proberen een deksel van een sigarenkistje, dat wij op het tafelblad leggen, en dat half over je rand heen uitsteekt, naar beneden te slaan. Wij nemen het deksel en als het half over de rand van de tafel ligt, nemen wij een stuk courant en bedekken daarmede de hele rest van het deksel. Nu kunnen onze Her- kulessen met hun vuist of met hun vlakke hand, ja zelfs met een stok van voren op het overhangende gedeelte slaan, maar het deksel zal niet naar beneden vallen, hoe veel moeite zij er ook voor doen. Je laat dit kunstje door een van je vriendjes pro beren, die van zichzelf denkt, dat hij bij zonder sterk is. En hoe meer moeite hij zal doen hoe aardiger het is en hoe minder het kunstje zal gelukken. Wat is n! het geval? Als er op het voorste gedeelte geslagen wordt, wipt het achterste gedeelte een eindje op. Hierdoor wordt de onder de courant zich bevindende lucht verdund en de luchtdruk van bovenaf krijgt het overwicht. De lucht drukt op de hele oppervlakte, waaronder zich de lucht- verdunde ruimte bevindt en houdt door zijn gewicht zowel het deksel als de cou rant in bedwang. Dit gewicht is grooter dan dat van onzen Herkules. Het kunstje lukt alleen als men lang zaam op het voorste gedeelte van het dek sel drukt en de verdunde lucht dus tijd heeft langzaam weg te stromen en de andere lucht toe te laten, doch als men plotseling op het plankje slaat is dat uit gesloten. Een kokkin in de dop» Wat smulden haar vriendinnetjes» door VIOLETTE CARR. Het zou niet lang duren of de grote dag voor Els brak aan. Els werd acht jaar en moeder had beloofd, dat zijzelf poffertjes mocht bakken! Wat het niet heerlijk? Trude en Fien en Emmy kwamen natuur lijk bij haar op bezoek en mochten ook mee eten van haar poffertjes. Hé, als zij aan die bakpartij dacht, werd zij er ze nuwachtig van. „Moeder", u maakt toch wel het beslag voor mij klaar? En steekt u het fornuis aan? En krijg ik genoeg suiker en bloem?" Els' mondje stond niet stil. Moeder zei overal maar „ja" op, maar of zij het meende Ziezo, nu gauw uit school en moedert grote schort voor. „Els, ik heb al een heleboel beslag voor je klaargemaakt!" zei moeder vrolijk, toen Els de kamer was binnengestoven en haar tas in de gang had gesmeten. „Maar denk er om, dat je in de keuken niet zo'n knoeiboel maakt en doe mijn oude schort maar aan." Els juichte, toen zij de grote pan zag staan, waarin het beslagen meel al langzaam aan het rijzen was. Het meel zag lichtgeel van de eieren en het rook naar vanille! Eerst je brood opeten, Els," zei moeder, „want van poffertjes kun je niet leven." „Ikke wel, moeder," riep Els vrolijk, maar haastte zich toch naar de huiskamer, waar haar bordje en haar melk al stonden te wachten. „Moeder," zei Els, toen zij in de keu ken kwam, „komt u niet zo dikwijls kij ken, ik zal heus geen rommel maken en heus niet veel ervan snoepen. Ik vind het veel leuker om heel alleen bezig te zijn." Moeder lachte en liep de keuken uit. Ooei.' Wat brandde het fornuis .En wat siste de pofferpan heerlijk telkens, als er een klontje boter in de gaatjes viel. Nu even wachten tot de boter goed gesmolten en bruin geworden was en dan... met de potlepel een schep beslag genomen en het langzaam in de pan laten glijden. Een secuur werkje was het wel, want zo gauw er een druppel naast de pan viel, dan bakte het aan het fornuis vast. Hè, hè, de eerste poffers waren klaar. Heerlijk bruin en broos. Gauw op een schaaltje doen en een deksel er op gezet om ze niet koud te laten worden. Wat ging het op het laatst vlot en wat had ze er al veel. De schaal werd mooi vol....- „En hoe staat het er mee?" kwam moe der om het hoekje van de keukendeur vragen. „Heerlijk, mam! Kom eens kijken!", juichte Els en ze hield moeder de schaal met poffers voor. „Neen, maar, wat een bende! Krijgen jullie ze wel opdeed moeder kwasi-angstig, hoewel ze wist, dat er geen enkele meer over zou blijven zo dra Els' vriendinnen op bezoek kwamen. „Natuurlijk moeder, gemakkelijk, maar ik ben nog lang niet klaar. Ik krijg er nog wel honderd uit dit beslag. „Nou, maak dan maar wat voort. Ik zal alvast suiker strooisel op de poffers doen," zei moeder en meteen schudde zij den inhoud van het suikerzakje langzaam over de pofferschaal heen. „Ziet het er niet lekker uit, moeder?" vroeg Els met een stralend gezicht, dat er, omdat het zo rood en door de warmte glimmend was, grappig uitzag. „Kind," zei moeder, „je bent ex kokkin in de dop!" Stil ging moeder weer de keuken uit. Elsje zou het zaakje verder wel zelf opknap penEn toen des avonds de vriendin nen kwamen en de ooms en tantes, toen was het een feest. lederen smulde van Els' poffers en men begreep niet, hoe zo'n klein meisje al zo'n voortreffelijke kook ster kon zijn. Iedereen had pret, maar Els het meest! Als je naar het prentje kijkt, dan ziet het sjaaltje, dat het meisje draagt, er nog al ingewikkeld uit. En toch is het niets anders, dan een heel gewone zakdoek, die zij zelf zo aardig heeft geborduurd. Pro beren jullie het ook eens? Het loont heus de moeite, je zult er geen spijt van hebben? Je hebt er een gewone gekleurde zak doek voor nodig, een grote natuurlijk, dat spreekt. Nu kun je de zakdoek naar eigen smaak bewerken met gekleurde wol, je kunt er heerlijk alle wolresten, die in je mandje met naaigerei liggen, voor gebrui ken. Heb je b.v. een geruite zakdoek, dan kun je de verschillende ruitjes vullen met bloemen van vrolijk gekleurde wol en groene blaadjes, je kunt ook alleen de hoeken borduren, net zoals je dat zelf wilt. De verschillende diagrammen geven een paar voorbeelden aan, hoe je de zakdoek kunt vullen. Behalve voor een sjaal kun je deze bloempjes ook gebruiken voor een kleedje of kussenovertrek. Het komt voor al aan op de kleuren, welke gekozen wor den. Nu, dit kan ik wel mijn meisjes over laten! Jan, die een arme bedelaar ziet. Versnoept zijn Zondagscenten niet. 190. Ze werden keurig bediend en aten hun buikjes vol. Toen ze verzadigd waren, zei Pit: „Zeg Pat, hoe moeten we dat nu betalen? Jij zei dat we hier gingen dineren, dus jij. moet het betalen.," 191. Bij het laatste gerecht legde de kellner de rekening op tafel. „Is de patroon ook aanwezig?" vroeg Pat, en toen de kellner bevestigend antwoordde zei hij, roep hem eens even hier. De éigenaar van het restau rant verscheen. 192. „Wat is er van Uw dienst," vroeg de mart beleefd?" Ik wou eens vragen," begon Pat of U hier wel eens gasten krijgt die hun rekening niet betalen „Neen nooit," antwoordde de man verbaasd. „Maai! stel eens voor dat er iem and komt, die niet betaaitj wat zou u dan doen, hield Pat vol.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 21