Met *))acantie Radio-programma Op en om het Binnenhof. Benauwd borst? UIT DE PERS. De opstand in Spanje Oost'lndië BINNENLAND op de Indische defensie. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1936 150.000 gulden voor de internationale tentoonstelling in Parijs. Het scheepvaartverkeer op de Engelsche havens. Weervoorspelling per telefoon. Wentel dien last van U af door intijds Abdijsiroop te nemen. Thans slechts 75 ct. per flacon De huurbijslag. Amokmaker steekt 6 menschen neer Levenslange gevangenisstraf geëischt. Het Joodsche kind op de Duitsche school. Wcckkronick Wijlen de „komkommertijd". De lichtpuntjes Waarop de voorstellen aangaande de Grondwetsherziening neerkomen. De persvrijheid gehandhaafd. - Arme en rijke Kamerleden. Iets over de gewijzigde steunregeling. r Den Haag, 7 Aug. '36. In de huidige journalistieke wereld behoort de eertijds welbekende „komkommertijd" tot de ietwat fantastisch aandoende historie van het krantenbedrijf. Welke hoofd- en andere redacteur breekt zich in deze dagen het hoofd over de vraag, hoe de krant „met goed fa - soen" gevuld zal zijn te krijgen? Integendeel, uit de regionen van zette- en drukkerij ko men veelvuldig noodkreten vanwege het feit. dat de toevloed van copie niet te ver werken is zonder het inlasschen van het zoo- veelste bijbladDe voorpagina alléén is vaak niet groot genoeg om alvast de voor naamste bijzonderheden te brengen van al hetgeen in de enkele uren, welke liggen tus- schen het vorige en het te drukken num mer, op de oude moeder Aarde is voorge vallen aan schokkends endit laatste be treft, helaas! heerscht wijlen de „komkom mertijd" nog oppermachtig! Daarom mag het opbeurende, bemoedigen de nieuws dat er, Gode zij dank, altijd nog jS wel bijzonder de aandacht der massa genieten. De successen van sommige der Hol- landsche deelnemers aan de Berlijnsche Olym piade doen ons, landgenooten, vreugde en laten oiis in dezen gedrukten tijd nog eens ver ruimd ademhalen. Zoodat wij eens even niet denken aan al de dreigende spanning, welke alom in de wereld te bespeuren valt. En het meeleven met de Olympiade zou intenser zijn, als de kurk, waarop de momenteele Europeesche vrede nog drijft. Vrees is een slechte leidsvrouwe. En daar om zal men goed doen zich te spiegelen aan de „Olympische" kalmte, welke er uitgaat van ons huidige regeeringsbeleid. De aan het begin dezer week bij de Staten-Generaal in gediende voorstellen tot wijziging van de Grondwet laten overduidelijk zien, dat onze regeering met bedachtzame kalmte staat kundige hervoringen tot stand wil brengen, welke slechts in hoofdzaak een corrigeeren- de strekking hebben, noodig geworden door de gewijzigde omstandigheden. Aan princi- pieele rechten zal niet worden geraakt. De Grondwetcommissie had voorgesteld, de pers vrijheid ietwat te beknotten door de invoe ring van de preventieve censuur. De Regee ring acht daartoe thans geen termen aan wezig. Dit is ongetwijfeld een voor het Ne- derlandsche volk eerrijk verschijnsel! De methode van het klassieke Romeinsche recht: straf na de daad, zal dus op het erf van de drukpers volledig gehandhaafd blijven. De verantwoordelijkheden blijven volledig op de scribenten rusten. Inderdaad is hét vrije woord onmisbaar in een samenleving, welke gebaseerd is op de vrijwillige samenwerking van de diverse ge ledingen des volks. Waar men de hoogste regeerders niet meer onomwonden de waar heid mag en kan zeggen, waar men niet meer openlijk getuigen kan tegen misstan den op politiek, staatkundig en ander terrein, daar is onderling vertrouwen een voorwaarde in een democratisch geregeerd land onmo gelijk. Uit de botsing der meeningen spruit het ware belang voort. Onze Regeering ziet dat blijkbaar zeer goed in. Ondanks dreigend revolutionnair gerommel in de wereld blijft zij trouw aan vrijheden, welke ons volk zich in den loop der jaren moeizaam heeft ver overd. Minister Van Schaik zei het immers eens zoo duidelijk in de Tweede Kamer: De Regeering laat zich niet opjagen. Nu zijn er natuurlijk ook die, die oud-Hollandsche be dachtzaamheid wat al te „antiek" achten en vinden, dat deze tijden iets anders vragen dan een ^rondwetcorrectie. Het woord or dening" zegt in deze al genoeg. Maar heeft zich op dit gebied reeds voldoende „vastge zet", om nu reeds Grondwettelijke voor schriften omtrent dat nieuwe te gaan geven? Trouwens, ongeveer het eenige, dat niet als een „correctie" kan worden beschouwd is het voorstel om te komen tot openbare lichamen voor beroep en bedrijf, iets, dat in de rich ting der ordening gaat. Wel bevat de huidige Grondwet reeds mogelijkheden in genoemd opzicht, maar thans worden ze toch duidelij ker geconcretiseerd. De voorgestelde maatregelen tegen revolu- tionnaire volksvertegenwoordigers lijken op het eerste gezicht van pricipieele beteekenis, doch zijn dat niet. Alleen wordt hier een oude fout hersteld. Dat gekozenen, die in hun programma omverwerping, door geweld, van onze huidige rechtsorde beoogen, den eed van trouw aan de Grondwet kunnen afleggen, bij de aanvaarding van hun zetels, is toch al een zaak, welke door de massa als volkomen „scheef" wordt aangevoeld. Maar aan gezien ons Parlement officieel geen partijen kent, en zij vanzelfsprekend ook niets te ma- men heeft met partijprogramma's, is optre den daartegen onmogelijk. Anders wordt het, als het revolutionnaire lid in het college openlijk van zijn geweldsliefde gaat getuigen. Dan eerst treedt „officieel" het conflict tus- schen eed op de Grondwet en mentaliteit op den voorgrond. De „eedleugen" staat in alle duidelijkheid vóór ons. De laatste verscher ping van het Reglement van Orde der Twee de Kamer maakte een einde aan de gratis gedrukte propaganda, dewelke de revolution naire leden via de „Handelingen" zich ver schaften. Termen, die in een rechtsstaat niet door den beugel kunnen, worden door den Voorzitter geschrapt. Maar deze maatregel regelde de aange legenheid slechts ten deele. In de Kamer kan het revorutionnaire woord nog gespro ken, al volgt wel dadelijk presidieele censuur. Doch het lid blijft kalm zitten. Daarna wil de Regeering nu een einde maken. Wie van meening is, dat de huidige rechtsorde ook door middel van onwettige middelen wegge werkt mag worden, hoort in het vertegen woordigende lichaam niet thuis, want hij zit daar niet om het Staatsgebouw te helpen schragen, maar om het te helpen afbreken. Zoo-een zal zijn mandaat verliezen, zonder dat een opvolger in zijn plaats treedt. De Kanier zal het dan tijdelijk met minder dan honderd of vjjftig leden moeten doen? Aldus: ook de felste revolutionnair zal na de Grondwetsherziening lid van een der Kamers kunnen worden, of van Staten en Gemeenteraden of welke openbare organen ook, en lid kunnen blijven, mits hg op geen enkele wijze uiting geeft aan zijn oproerig streven. Ten hoogste mag hij de massa aan sporen tot het langs legalen weg „verzetten van de wet". Van louter practische beteekenis zijn voorts de voorstellen tot wijziging van de inkomens van de toelage voor de Kamerleden houdt al tijd het gevaar is, dat niet-kapitaalkrachtige figuren, die in het vrije leven méér verdie nen, en die toch als Kamerlid het landsbe lang in hooge mate zouden kunnen dienen, voor een benoeming bedanken. De Regeering vertrouwt- wel, dat dezulken om der wille van het algemeen belang het eigen belang zul len elimineeren, doch er kunnen omstandig heden zijn, waarin de betrokkene de belangen van zijn gezin moet vooropstellen. Men dient zich ervoor te hoeden, dat de volksvertegen woordigers slechts in hoofdzaak uit min of meter kapitaalkrachtige kringen gerecru- teerd kunnen worden. Het moet vroeger zijn voorgekomen, dat een Kamerlid stilletjes in een gaarkeuken zijn maaltjjd ging veror beren! Dat was in den tijd van de lage ver goeding, doch dergelijke toestanden mogen niet terugkeeren. Daarenboven, het Kamer-lidmaatschap brengt allerlei kosten en verplichtingen met zich mee. Het vermaarde vrije spoorabonne- ment maakt daarvan maar weinig goed. Een lid, dat zjjn taak naar behooren opvat, en inderdaad „het geheele Nederlandsche volk" vertegenwoordigt, zooals de Grondwet dat eischt, moet het land bereizen om met eigen oogen te gaan zien en om met allerlei men- schen te gaan spreken. Iedereen, die veel reist, weet ook, dat het getrek, behalve de spoorkosten, groote uitgaven (aan eten, enz.) meebrengt. En er komt nog zooveel meer „kijken"! Benkend is, dat de Tweede Kamerleden reeds sinds lang 10 pet. van hun inkomen vrijwilig aan den Staat teruggeven. Wordt hun inkomen met een vijfde verminderd (zoo als de Regeering beoogt) dan komt dat dus practisch neer op nog eens 10 pet. Ook de pensioenen ontsnappen niet aan het kortingsvoorstel. Het is inderdaad zeer moeilijk den juisten middenweg te vinden tusschen het gevaar, dat het Kamerlidmaatschap een soort „beroep" gaat worden en het zuiver ideëele van de positie. De vergoedingskwestie mag in deze niet vertroebelend werken! Ten slotte nog iets over de voorgestelde mogelijkheid, ministers zonder portefeuille te benoemen, ministers dus, die niet tevens de leiding over een departement bezitten. Een het zij in allen eerbied gezegd! soort „thuiswerker" dus! Voor zeer speciale aangelegenheden kan dit instituut nuttig zijn. Maar of de practijk er spoedig behoefte aan zal doen gevoelen mag betwijfeld worden. Dat de Regeering niets voor Staatssecretarissen voelt zal weinigen betreuren. Er zijn al „hooge Pieten" genoeg! Ziehier de voornaamste bijzonderheden om trent de door de Regeering ingediende voor stellen tot wijziging van de Grondwet. Dat ze de eindstreep zullen halen staat wel vast. Maar eer het zoover is moeten nog bergen van werk verzet worden. Als men inderdaad aanstuurt op vervroegde verkiezingen moet de gansche herziening met het begrootings- werk en wat er verder nog bijkomt in het komende najaar worden afgewikkeld. Het laatste samenzijn van de oude Kamer gaat natuurlijk mede gepaard met het opmaken van de politieke rekening tusschen de ver schillende partijen, met een extra-vinnig politiek steekspel. Er komt dus strak op het oude Binnenhof leven genoeg in den brouw ketel. Ten slotte nog iets over een andere zaak. Na de oekaze van minister Slotemaker ten aanzien van de spelling heeft thans het besluit van Excellentie Slingenberg nopens de steun regeling nieuwe beroering gewekt. Ik ga momenteel niet in op de vele bijzonderheden der wijziging, die een meer rechtvaardige ver deeling van het beschikbare steungeld be oogen (o.a. ten bate der groote gezinnen), zonder dat een enkele gulden méér voor het doel zal behoeven te worden uitgetrokken. Hetgeen beteekent, dat zekere groepen een veer zullen moeten laten. Het geleidelijk in trekken van de huurbijslag-regeling wekt wel het meest ongenoegen op. Natuurlijk be oogt de Regeering huurverlaging, en zullen de betrokkenen moeten verhuizen, tenzij de huiseigenaren de huur wat laten zakken. En als zij dat niet doen? Zijn er voldoende goede en goedkoope woningen beschikbaar? Hoe dan ook, het is heusch geen „pretje", steuntrekker te zijn. Pijnlijk zijn de zorgen van de door de crisis zoo getroffenen, en de waarheid, dat ons land op het terrein der werkloozenvoorziening méér doet dan de meeste andere landen, verschaft nog maar schrale troost. Doch onze Regeering moet ook maar zien, dat ze wie weet tot wan neer? de duiten beschikbaar heeft en houdt. Het is daarom niet erg waarschijnlijk, dat de minister op den maatregel aangaande den huurbijslag terugkomt, gelijk van ver schillende kanten gevraagd is. Maar misschien valt er op een andere manier nog eenige „verzachting" te ver krijgen Parlementariër. Geef dan Uw vacantie-adres even op aan onze administratie en de Heldersche Courant wordt U, tegen vergoeding van porto kosten, toegezonden. Denk er om ook Uw stads-adres op te geven. Directie Heldersche Courant HET NED. ROODE KRUIS-MATERIEEL UIT ABESSINIE IN GOEDEN STAAT TERECHTGEKOMEN. De 35 collies, die de Italianen naar Den Haag hebben gezonden, zijn aan het gebouw van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis bezorgd en in het magazijn op geslagen. Men is vanochtend begonnen met een onderzoek in te stellen naar den staat, waarin het materieel verkeert. Hoewel er vanzelfsprekend veel beschadigd en vernield is, is de eerste indruk toch, dat er van de kostbare uitrusting van onze ambulance vrij veel terecht is gekomen. De diverse toestel len en het instrumentarium, welk te Dessié waren achtergelaten, zijn bijna alle terugge vonden. De Italianen hebben alles zorgvuldig ingepakt en veel zorg aan het transport be steed. Ontleend is aan het voorloopige verslag van de Tweede Kamer over een suppletoire be grooting 1936 van onderwijs, kunsten en wetenschappen De internationale tentoonstelling te Parjjs. Sommige leden achtten een uitgave van 150.000 voor deelneming aan de in 1937 te Parijs te houden Internationale tentoonstelling in dezen tijd niet te verantwoorden. De zoo kostbare deelneming aan deze tentoonstelling achtten eenige van deze leden te meer over bodig, nu de waardige vertegenwoordiging van Nederland op de koloniale tentoonstelling te" Parijs nog versch in het geheugen ligt. Verscheidene andere leden meenden, dat Nederland bij deze belangrijke tentoonstelling niet zal mogen ontbreken. Bovendien wezen zij er op, dat het voornemen bestaat, ih 1940 te Amsterdam een wereldtentoonstelling te organiseeren, waarvoor de deelneming van Frankrijk zal worden gevraagd en voor het welslagen van die tentoonstelling noodig zal zijn. ONGEGRONDE GERUCHTEN OVER ONS KONINKLIJK HUIS. De zoo juist ingediende voorstellen tot Grondwetsherziening, waarin o.a., overeen komstig de voorstellen van de commissie een afzonderlijk inkomen voor den prins-gemaal is voorzien, zijn voor een Engelsch blad aan leiding geweest geruchten te lanceeren over ons Koninklijk Huis. Deze geruchten missen eiken feitelijken grond. Toeneming bij vorig jaar. De netto-tonnage van de schepen welke in de maand Juni met lading in de havens van het Vereenigd Koninkrijk zijn aangekomen, was 11.2 hooger dan verleden jaar. De netto-tonnenmaat der schepen, die in de maand Juni van Engelsche havens zijn ver trokken, was iets lager dan verleden jaar Juni. Ook in Nederland in voorbereiding. Na Londen, waar die mogelijkheid reeds bestond, heeft thans ook Stockholm een tele- fonischen weervoorspellingsdienst ingesteld. Na het draaien van een bepaald nummer hoort men een innemende vrouwenstem vertellen, welk weer het zal worden; de voorspelling is op een gramofoonplaat vastgelegd en deze wordt in werking gesteld, zoodra een abonné zich begeerig toont naar het weer. De eerste tien dagen, waarop de nieuwe dienst werkte, moest op gemiddeld 12.000 aanvragen per dag geantwoord worden. Ook in Nederland zijn de telefoonautoriteiten sedert eenigen tjjd bezig voorbereidingen te treffen voor zulk een weervoorspellingsdienst. Blijkbaar wacht men echter met de instelling er van tot er gunstiger berichten te geven zjjn dan dezen zomer het geval is. (De Telegraaf.) ZONDAG 9 AUGUSTUS. Hilversum I. 1875 m. 8.55 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 6.00 VPRO, 8.00 AVRO. 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Postduivenber., tuinbouwpraatje, 9.30 Postduivenber., gramofoonplaten, postdui venber. 10.00 Gramofoonplaten. 10.30 „Orvitropia", 11.15 Voordracht. .- 11.30 Vervolg concert. 12.00 Olympisch nieuws. 1.00 Gramofoonplaten. 1.30 Schilderij bespreking. I.50 Gramofoonplaten. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Kovacs Lajos' orkest. 3.15 Olympisch nieuws. 3.45 Uit het Kurhaus, Scheveningen: Residen tie-orkest, m.m.v. soliste. 4.30 Olympisch nieuws. 5.00 Arb. Muziekvereen. „Crescendo". 5.35 Sportuitzending. 5.45 Gramofoonplaten. 5.50 Sportnieuws ANP. 6.00 Literaire lezing. 6.30 Gramofoonplaten. 6.45 Ned. Herv. Kerkdienst. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Olmypisch nieuws. 8.45 Kovacs Lajos' orkest. 9.15 Radio-Journaal. 9.30 Gevar. concert. 10.35 Dansmuziek. II.00 Berichten ANP. 11.10—12.00 Gramofoonplaten. Hilversum II, 301 m. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonplaten. 9.50 Ned. Herv. Kerkd. Hierna gewijde mu ziek (Gramofoonplaten). 12.15 KRO-orkest. 1.00 Boekbespreking. 1.20 Vervolg concert. I.45 Harmonie-okrest „St. Gregorius de Groote". 2.30 Reportage. 3.15 Vervolg concert. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Voor de zieken. 5.00 Gramofoonplaten. 5.20 Geref. Kerkdienst. Hierna tot 7.45 gewij de muziek (Gramofoonplaten). 7.45 Gramofoonplaten. 7.50 Causerie namens de Ned. R.K. Midden standsbond. 8.10 Nieuwsber. ANP. Mededeelingen. 8.20 Matrozenkoor Hofstad's Koorknapen. 8.35 Gramofoonplaten. 8.50 KRO-Melodisten. 9.20 Gramofoonplaten. 9.35 Vervolg koorconcert. 9.50 Gramofoonplaten. 10.00 KRO-Orkest. 10.30 Nieuwsberichten ANP. 10.35 Gramofoonplaten. 10.40 Epiloog. II.0011.30 Esperanto-uitzending. MAANDAG 10 AUGUSTUS. Hilversum I. 1875 m. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Kovacs Lajos' orkest. 9.45 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Concert. 11.20 Voordracht. 11.40 Cantabilé-orkest. 12.40 Olympisch nieuws. 1.00 Orgelconcert. 1.20 Vervolg orkestconcert. 2.00 Pianorecital. 2.30 Gramofoonplaten. 3.15 Renova-kwintet. 4.00 Dansmuziek. 4.30 Gramofoonplaten, .5.50 Kovacs Lajos' orkest. 7.00 Olympisch nieuws. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Concert door de Haarlemsche Orkest- yereeniging. 9.i80 Causerie over de Jeroen Bosch-tentoon stelling. 9.20 Vervolg concert. '•'10.00 Dansmuziek. 11.00 Berichten ANP. ,11.10=—11.45 Gramofoonplaten. ,ïl..4Sf^2.0(), Orgelspel. 7- Hilversum n, 301 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Gramofoonplaten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 A'damsch salonorkest, i 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Zang-recital. t3.30 Gramofoonplaten. ]4.00 Bijbellezing. i'5.00 Orgelconcert. ;6.00 Gramofoonplaten. 16.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. :7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. ;8.00 Berichten ANP. |8.15 NCRV-orkest. 9.00 „De voorouders van onzen hedendaag- schen bijbel". 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP.) jlO.3011.30 Gramofoonplaten. Hierna Schrift- lezing. DINSDAG 11 AUGUSTUS. Hilversum I. 1875 m. i AVRO-uitzending. .8.00 Gramofoonplaten. =8.30 Orgelspel. •8.45 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 De Octophonikers. 11.00 Wenken voor de huishouding. 11.30 Vervolg concert. jl2.00 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonpl. 2.10 Causerie: Hoe doe je het in Amerika? 2.30 Jetty Cantoris ensemble. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Vioolrecital. 4.30 Radio-kinderkoorzang. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 „The Palladians". 6.30 Dansmuziek. 7.00 Olympisch nieuws. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Revue-uitzending. 10.30 Gramofoonplaten. 11.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Dansmuziek. Hilversum n. 301 m. KRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 Ziekentriduum te Breda. 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 KRO-orkest en gramofoonpl. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gramofoonplaten. 5.00 KRO-Melodisten. 5.45 Felicitatie. 6.00 Gramofoonplaten. 7.15 Literair-historische causerie. 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP en mededeelingen. 8.10 KRO-orkest. 8.40 Gramofoonplaten. 8.50 Zangrecital. 9.05 Gramofoonplaten. 9.15 Vervlog concert. 9.45 Gramofoonplaten. 10.00 KRO-Melodisten. 10.30 Nieuwsberichten ANP. 10.35 KRO-Troubadours. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Wili Ge verlichting in den kortst mogelij ken tijd? Wilt Ge dat benauwde gevoel, dat overmatige fluimen doen ophouden, pleeg dan geen verzuim door te wachten en Uw hoest te laten ontaarden in een of andere gevreesde kwaal. Nog zijn Uw organen ge zond, laat ze niet ziek worden door het met ziektekiemen beladen slijm. Weer op na tuurlijke wijze de ziekteaanval af. Zorg dat die taaie slijm die U het ademen bemoeilijkt, wordt verwijderd. Neem Abdijsiroop, die stop! den hoest, maakt Uw ademhalings organen gezond, geeft Uw borst de weer stand die deze noodig heeft en zal U weer vrij, ruim en diep doen ademhalen. Uitnoodiging aan Nederland tot toe treding tot de overeenkomst van niet- inmenging. Naar de N.R.Crt. van bevoegde zijde ver neemt, heeft de Nederlandsche regeering een uitnoodiging ontvangen toe te treden tot de overeenkomst van niet-inmenging in Spanje. De nota waarin deze uitnoodiging is vervat, heeft de regeering Donderdagochtend bereikt en is thans in studie genomen. De Johan van Oldenbarnevelt, van de Mij. Nederland, is Donderdagmiddag te Amster dam teruggekeerd. De reis heeft in Palma, een toeristenhaven op de Zuidkust van Mallorca, die op de terugreis werd aange daan voor de passagiers, een Spaansch avon tuur opgeleverd. Op 31 Juli, 's morgens zeven uur, was het schip de baai van Palma binnengeloopen om enkele toeristen aan boord te nemen. Aanvankelijk zoo vertelde een der op varenden, de heer G. Leenheer, leek alles tamelijk rustig, we waren op veiligen afstand voor anker gegaan. Natuurlijk wisten we aan boord, dat het in Spanje een heksenketel is, maar we hadden niet gedacht, dat we er nog van zoo dichtbij kennis mee zouden maken. Voor alle zekerheid was order gegeven, dat .niemand van boord mocht en dat was maar goed ook. Tegen half elf verschenen twee bombardementsvliegtuigen boven de stad. De hel was losgebroken. Langer dan twintig minuten hebben zij de hoofdgebouwen van de stad, een prachtige kathedraal, waarvan we misschien een paar kilometer verwijderd waren, gebombardeerd; ook een fabriek en een versterking, achter de kerk gelegen, moesten het ontgelden. We konden met een kijker de bommen duidelijk zien vallen en uiteenspatten. Op een paar plaatsen brak brand uit... maar de grootste verrassing zou nog komenhet afweergeschut van de stad begon te werken en...... de mitrailleur kogels vielen bij ons aan boord, op het vierde klasse voordek en op het sloepen- dek. Daar vonden we er later een rechtop in het dek staan. Niemand merkte er iets van, voor we al weer goed en wel vertrokken waren. U be grijpt, dat we daar haast mee maakten. De regeering wil aan de gemeente besturen bfjdragen verleenen ter be vordering van de huurverlaging van woningwetwoningen. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen den volgenden brief ge richt: „Het in mgn circulaire betreffende steunverleening en werkverschaffing, om trent den huurbijslag bepaalde, zal de vraag naar woningen met lagere huren dan de gel dende vermeerderen. Met betrekking tot diverse complexen van woningen, met rijks- steun ingevolge de Woningwet gebouwd, kan zich dientengevolge de wensch doen gevoelen tot verlaging, dan wel verdere verlaging, van de huren. De regeering is bereid daaraan mede te werken door het verleenen van bijdragen, subsidiair extra-bijdragen, ingevolge de Wo ningwet, een en ander op den tot dusverre geldenden voet. Voor zoover zich in uw ge meente de wenschelijkheid van huurverla ging, gepaard met rijkssteun, als bedoeld, mocht doen gevoelen, zie ik gaarne uwe voorstellen tot huurverlaging tegemoet. Mocht in uwe gemeente de vraag naar woningen van lage huurwaarde dergelijke af metingen aannemen, dat aan die vraag niet kan worden voldaan, zonder productie van nieuwe woningen, zoo is de regeering in be ginsel bereid steun ingevolge de Woningwet te verleenen, mits d© te bouwen woningen, die selfsupporting moeten zijn, van lage huur zijn. Uwe eventueele bouwplannen gelieve uw college op de gebruikelijke wijze te be handelen". CONSUMPTIE-MELK. De Nederlandsche Zuivelcentrale maakt bekend, dat van 9 tot en met 15 Augustus de prijs van consumtiemelk op regeerings- contract, voor het taxe-gedeelte is 614 cent, eventueel verhoogd met premie of vermin derd met afdracht voor de kwaliteit. De re- geeringsminimumprijs voor overmelk is vast gesteld op 4.40 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk is bepaald op 2/ ct. DEENSCHE BOTERNOTEERING. Naar uit Kopenhagen wordt gemeld is de officieele boternoteering voor de volgende week vastgesteld op 223 kronen, is 74 ct. per kg. het gaat goed met de bloembollen. Groote kvvantums verkocht tegen redelijke prijzen. Het blijft goed gaan met de bloembollen, wordt gemeld uit Bovenkarspel. Ruim 10 mil- Uoen stuks waren Donderdag ter veiling aan gevoerd, welk kwantum, behoudens dan enkele goedkoopere soorten, waarvoor geen afzetgebied is, tegen redelijke prijzen aan den man werd gebracht. De betere vroege tulpen waren weder iets hooger, terwijl ook William Copland sterk gevraagd was. De Darwins waren over het algemeen iets lager dan de vorige week. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederlandsche boter is voor de week van 1015 Augustus vastgesteld op 60 cents per kilogram. Geen reden tot moedeloosheid over het leger. Z. (entgraaffschrijft in de „Java Bode'" o.a. het volgende over de defensie van Indiët Dat men in Indië bijna geen krant kan opslaan of er staat een betoog in tot ver sterking der weermacht, is alleen een uit vloeisel der meening: dat men deze schro melijk verwaarloosd acht. Inderdaad schiet het Opperbestuur nog in eenige opzichten te kort; toch dient men te waken voor over drijving welker slechte resultaten zich reeds beginnen af te teekenen in een groeiend ge brek aan zelfvertrouwen, en een drukkend ge voel van moedeloosheid. Zoo slaat de schaal door naar een ander uiterste: de overtuiging dat wij tóch niets kunnen doen, en dit werkt op den duur paralyseerend. Het is noodig er hier op te wijzen dat voor zulke moedeloosheid geen aanleiding bestaat. Het is tevens noodig er op te wijzen, dat zjj, die voor dezen moedeloosheid aanspra kelijk zijn, een ernstige verantwoordelijkheid op zich laden. Evenals bij zooveel andere za ken valt het ook bij deze materie op, dat de een den ander maar naschrijft, zonder iets dat naar behoorlijke informatie te bevoegder plaatse zweemt. De toestand is niet zoo somber; wij kun nen iederen aanvaller behoorlijk partij geven en met een niet zoo belangrijke opvoering der uitgaven: enkele millioenen per jaar meer, zijn wij voor elke mogendheid die een aanval op Java mocht willen ondernemen, een macht waarmee terdege rekening moet worden ge houden. Bandoeng. Een Ihlandsche werkman van den artillerie-constriictiewinkel is plotseling krankzinnig geworden. Hij stak zes menschen neer, o.a. zijn echtgenoote en dochter. Daar na sloeg hij de hand aan zichzelf. De amok maker en zijn echtgenoote zijn in het zieken huis overleden. Voor het leven van de dochter wordt gevreesd. (Aneta). r Voor den moordenaar van Soember Bopong. De raad van justitie te Soerabaia heeft den vroegeren administrateur van Soember Bopong M., veroordeeld tot levenslange gevangenis straf, overeenkomstig den eisch. (Aneta.) Waarom het er af moet. Deutsche Geist und Deutsches Rittertum De Groene Amsterdammer zal men moeilijk kunnen bombardeeren als vriendschappelijk staand tegenover de fascistische idéé en de vele w\jzen waarop momenteel deze idéé in Europa in praktijk gebracht wordt. In zijn kolommen treft men evenwel af en toe authentieke stukken aan, welke de redac tie uit de buitenlandsche pers, knipt, en die, zijnde volkomen commentaarloos, spreken voor zich zelf. Dr. Walter Scharrer schrijft bijv. in „Der Weltkamp" (Berlijn): Laat ons aannemen, dat slechts één Jood- schfi leerling deel uitmaakt van een school klas, dan zal deze juist het struikelblok vor men voor een goed nationaal-socialistisch onderwijs. Hoe immers kan een klasse, die een opzichzelf mogelijk onschadelijk Joden kind bevat, worden opgeleid tot een behoor lijk peil van rasbewustzijn Hoe kan zoo'n klas eens vooral immuun worden gemaakt tegen pro-Joodsche sympathieën? Zoowel op paedagodische als tactische gronden is het daarom niet altijd raadzaam, Joodsche leer lingen ruw te behandelen, te bespotten of hun slechte rapporten te geven. De jonge onderwijzer, die de dingen bij den naam noemt, vertelt over den Talmud en neemt iedere gelegenheid te baat om te wij zen op de misdadige rol. die de Jood in de politiek speelt; hij vertoont de Stiirmer, en bestrijdt het sprookje van den z.g. fatsoen lijken Jood. Met al zijn overwicht bereikt hij hiermee echter niets; want op de ach terste bank zit een Joodsch jongetje, dat het hulpelooze mikpunt van deze aanvallen op het Jodendom is. Hij kan zich niet ver dedigen, maar zit daar met gebalde vuisten en zijn tranen wegslikkende. Een dergelijk schouwspel is in strijd met den ridderlijken Duitschen geest en kan tot gevolg hebben, dat de Duitsche kameraadjes het voor het Joodsche slachtoffertje opnemen. En daarom moeten de Joodsche kinderen van de Duitsche scholen!

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2