De burgeroorlog in Spanje Nerveus Jiodi Sfiot Jiock De Italianen in Abessinië. TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1936 Groote troepentransporten uit Marokko. Gevechten in de straat van Gibraltar. Oeneraal Franco brengt weer 2000 soldaten over. De gevechten in en nabij de straat van Gibraltar. Het hevige bombardement van Algeciras Het Britsche consulaat getroffen Bij de opstandelingen. Een overwinning der regeering in Agora. Duitsche bommenwerpers naar Spanje? De minister van oorlog afgetreden. Russische financieele hulp voor de regeering. Weer een nieuwe Catalaansche regeering. Mijnhardt's Zenuwtabletten Gijon gebombardeerd. Engeland en hetltaliaansche antwoord. Fransche en Engelsche ongerustheid Een overzicht van den toestand De onrust in Palestina. Prins Karei van Zweden zou gaan trouwen. D e Pan-Amerikaansche conferentie. Koning Leopold in de kapel te Küssnacht. Het ingrijpen van Metaxas. Ee n blijde gebeurtenis aan het Italiaansche hof verwacht. Opnieuw gevechten in Noord-China. Friesche Duimpjes Bijzonderheden over de gevechten in de Straat van Gibraltar op Woensdag. De kanonneerboot der regeering, de Pinto, gezonken? Van 40008000 man opstandige troepen overgebracht. Een correspondent van de It&liaansche Tribuna heeft een onderhoud gehad met ge neraal Franco, den leider der opstandelin gen, in zijn hoofdkwartier te Tetuan. De ge neraal zeide, dat hij thans beschikte over de volgende oorlogsschepen, die in de haven van Ferrol lagen; het pantserschip Espafia, vier kruisers en twee hulpschepen. Het ontbreekt den nationalisten echter aan torpedobooten, torpedobootjagers en duikbooten en dit is de reden dat men nog geen slag heeft aan gedurfd met de regeeringsv loot. Daarentegen is de luchtmacht der natio nalisten volgens generaal Franco zeer sterk en actief en het is haar mogelijk geweest aanzienlijke contingenten troepen naar het schiereiland over te brengen. Op sommige dagen was het mogelijk geweest bijna 800 man over te transporteeren. Andere vlieg tuigen verrichten verkenningsarbeid of bom bardeeren de regeeringsvloot. Franco gaf voorts uiting aan zijn voldoening over de militaire vorderingen op alle fronten. Reuter weet uit Tanger over deze troe pentransporten nog eenige bijzonderheden te melden. Woensdagmiddag tegen twee uur is de gezamenlijke vloot, het leger en de lucht macht, waarover generaal Franco beschikt, erin geslaagd, drie groote troepenafdeelin- gen, samen ongeveer 2000 man, over de Straat van Gibraltar te brengen. Het eerste en tweede transport, dat uit Ceuta vertrok, waren manschappen, het derde bevatte vrachtauto's en legermateriaal. Het convooi werd voorafgegaan door 12 Vliegtuigen, die tot taak hadden de Straat te verkennen en de vijandige schepen en duik booten op te sporen. De laatste waren ver moedelijk gewaarschuwd, want reeds midden in de Straat begon de strijd tusschen de Vliegtuigen en de duikbooten en torpedoboo ten van de regeering. De kannoneerboot Pinto en de torpedoboot Almirante Valdés namen in het bijzonder aan den strijd deel, maar de regeeringsvloot was volgens Reu- ter's correspondent zeer slecht uitgerust voor het afweren van luchtvallen, terwijl de zeer moderne luchtmacht van Franco haar bom men met groote nauwkeurigheid wist te Werpen. Het gelukte der regeeringsvloot, die tot vijf uur den strijd had voortgezet, dan ook niet de ontscheping der opstandige troe pen te verhinderen, welke ontscheping bo vendien geschiedde onder de dekking van de kustbatterijen, die in handen der opstande lingen waren. Een gehavende duikboot wilde Gibraltar binnenloopen, wat door de Brit- Sche autoriteiten niet werd toegestaan. De Pinto zou gezonken zijn. Van het begin van het gevecht af waarschuwde de admiraliteit te Gibraltar alle koopvaardijschepen voor het gevaar, dat zij zouden loopen door de Straat te passeeren. Het hoofdkwartier te Tetuan meldt in- tusschen dat het erin geslaagd is gedurende den nacht een tweede transport van 4000 man over de Straat van Gibraltar te bren gen. Van elders komt een bericht, dat in den loop van de laatste dagen in totaal 8000 man Over de Straat van Gibraltar zijn gebracht en dat generaal Franco zelf ook op het Schiereiland is aangekomen, maar dat zijn bewegingen geheim gehouden worden. Naar uit Algiers wordt vernomen zijn daar 12 Britsche watervliegtuigen aangekomen, klaarblijkelijk staat dit in verband met de Concentratie van een aanzienlijke Britsche luchtmacht te Gibraltar. Ook Duitschland zal vermoedelijk met een neutrale houding Instemmen, al bljjft de sympathie aan de zjjde van generaal Franco. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te feerlijn meldde Donderdagavond: Dat Frankrijk twee dagen geleden door den Ambassadeur Poncet alhier heeft laten vragen, welk standpunt Duitschland inneemt ten Opzichte van het bekende neutraliteitsvoorstel Van Delbos, blijft in de Duitsche pers onbe sproken, maar in buitenlandsche kringen hoort men, dat von Neurath zich voor Duitschland in beginsel met de niet-inmen ging eens heeft verklaard, daarbij echter duidelijk latende doorschemeren, dat in de praktijk de houding van Rusland, van Italië èn ook van Frankrijk op die van Duitschland Van invloed zal zijn. Te Berlijn wil men in het bezoek van het Duitsche vlaggeschip aan Ceuta en het diner aldaar van de Duitsche officieren b(j Franco geen inbreuk op het neutraliteitsprincipe ge zien hebben, omdat Franco in alle gevallen gouverneur van Spaansch-Marokko is en hem als zoodanig zonder inbreuk op de neutraliteit éen beleefdheidsbezoek kan worden gebracht. Daargelaten hoe men over deze argumentatie wil denken, zij laat toch den wensch van Duitschland zien, om te worden beschouwd als een staat, die ondanks de onverholen sympathie voor de party van Franco als beu traai wil worden beschouwd. Vier Duitschers vermoord. Op 4 Augustus is, volgens het D.N.B., het Duitsche stoomschip Sevilla, dat voor Larache iag, zonder eenige reden en zonder waarschu wing gedurende drie kwartier door den torpe- öobootjager Almirante Valdés, die zich in han den van de Spaansche regeering bevindt, be schoten. Het stoomschip werd niet getroffen. fo>en het schip vertrok is het door de Almi rante Valdés aangehouden en verboden La rache wederom aan te doen. De Duitsche regeering heeft hiertegen geprotesteerd. Ook heeft zij ten scherpste geprotesteerd tegen de behandeling van Duitsche onder danen in Spanje, Eerst thans is namelijk bekend geworden, meldt het D.N.B., dat vier jonge Duitschers, die trachtten van Barcelona uit per auto de grens te bereiken, door com munisten zijn aangehouden en na een kort verhoor vermoord. Zij waren in het bezit van geldige papieren. Een groote granaat, afkomstig van een torpedobootjager der Spaansche regeering. is terecht gekomen op de renbaan te Gibraltar, tijdens een gevecht tusschen vliegtuigen en het oorlogsschip, in de Straat van Gibraltar. De granaat ontplofte op 200 meter van het vluchtelingenkamp, waar 800 Britsche onder danen waren ondergebracht en 500 meter van de verblijven van het Schotsche batal jon. Niemand werd gekwetst. De torpedo bootjager kwam uit Malaga, teneinde twee passagiersschepen aan te vallen, aan boord waarvan generaal Franco 2000 soldaten van Ceuta naar Algeciras overbracht. Vliegtui gen van Franco, die de schepen begeleidden, wierpen vervolgens bommen op den torpedo bootjager en dwongen het schip, met den meesten spoed zich terug te trekken op Es- tecona. De schepen slaagden er ten slotte in Algeciras te bereiken en de opstandige soldaten te ontschepen. Op een andere plaats is nog met enkele woorden melding gemaakt van het bombarde ment van Algeciras door den regeeringskrui- ser „Jaime I". De „Jaime" was vergezeld van de „Libertad" en de „Cervantes", en ook Ta- rif a heeft het te verduren gehad. Terwijl de „Jaime" Algeciras zoo dicht mogelijk naderde, werden de „Cervantes" en de „Libertad" in een gevecht gewikkeld met twee watervlieg tuigen der opstandelingen, die uit Ceuta ge komen waren. Britsche onderdanen, per auto uit Algeciras vluchtende, wisten te melden, dat talrijke gebouwen verwoest waren en dat ook het aantal slachtoffers niet gering was, Het schijnt, dat de bommen van de „Jaime" de forten van Algeciras geheel tot zwijgen hebben gebracht, want het schip kon tenslotte de stad ongehinderd naderen en de kruiser liep geen schade van eenige beteekenis op. Bij het bombardement is het Britsche consulaat door een granaat getroffen, welke binnen in het gebouw ontplofte en het onbewoonbaar maakte. Geen ruit is meer heel. De vrouw van den vice-consul werd licht gewond. De brand op de kanonneerboot der opstan delingen, de „Dato", is gebluscht, doch het schip is onherstelbaar vernield. Ook de kazernes van La Linea, waar een groot deel van de troepen zijn ondergebracht, die Woensdag over de Straat van Gibraltar zijn gebracht, hebben van de bommen der re- geeringsschepen te lijden gehad. Er moet daarbij nog een gevecht ontstaan zijn tusschen deze schepen en het gedeelte van de Spaan sche vloot, dat zich bij generaal Franco heeft aangesloten. Bommen op een Fransch stoomschip. Hoe gevaarlijk het thans in deze streek is, illustreert het volgende: Gisterochtend stoomde het Fransche stoom schip „Baisien Dunkerque" van Algiers naar Antwerpen. Het schip bevond zich alleen in de Straat van Gibraltar, toen een onbekend vliegtuig verscheen, dat drie bommen omlaag wierp, welke binnen een straal van 200 meter van het schip vielen, zonder het evenwel te treffen. De kapitein van het schip deelde draadloos mede, dat schepen in de Straat voorzichtig moesten zijn. Tijdens het gevecht, dat Woensdag in de Straat werd geleverd tusschen de opstande lingen en de regeeringsvloot, bij het troepen transport van Marokko naar het schiereiland Europeesch-Spanje, zijn twee granaten en twee bommen op Britsch gebied nabij Gibral tar ontploft; twee nabij de renbaan en twee in de haven. Een groot kaliber vliegtuigbom ontplofte op 50 meter van een Engelsche dame, die polo speelde. Het is een wonder, dat geen enkel huis werd getroffen. De commandant van Gibraltar heeft gepro testeerd bij beide strijdende partijen, aange zien de granaten afkomstig waren van de regeeringsvloot en de bommen van de lucht macht van Franco. Een brander op den weg. De dierlijke oorlogsmethoden. De correspondent van de „Matin" aan het front van de Guadarrama heeft tegen een helling het verkoolde geraamte van een reus- achtigen vrachtauto zien liggen. Den dag, waarop de opstandelingen den naburigen pas veroverden, hadden de regeeringstroepen daar een helsche machine van gemaakt. Ze vulden het gevaarte met meliniet en stuurden het zoo met vastgezet stuur langs een rechten weg op de vijandelijke linies af. Voordat het den top bereikte, brachten zij het met een wel ge richt kanonschot tot ontploffing, waarna de kisten vijf en twintig minuten lang dood en verderf in de rondte gezaaid moeten hebben. Aan het front in Aragon heeft na een zwaren strijd, die den heelen morgen bij de stad Quinto heeft geduurd, een regeerings- getrouwe kolonne, onder kapitein Zamora een afdeeling van 9500 opstandelingen, „het zwarte legioen" genaamd, verslagen en ver scheidene auto's en paarden, benevens 300 geweren, mitrailleurs, granaten en ander oor logsmateriaal buitgemaakt. Onder de dood en bevinden zich een kolonel, een kapitein, een onderofficier, 45 sergeants en soldaten, allen opstandelingen. Een groot aantal rebellen is naar de regeeringsgetrouwe troepen over- geloopen. Deze laatste bestonden uit drie ge mengde compagnieën soldaten en volksfront militie. Kolonel Sandino, de raad voor de defensie van de Catalaansche regeering deelt uit Sa- rinena mede, dat de regeeringsgetrouwe troe pen aan het Aragoneesche front een vijande lijke kolonne hebben omsingeld, waarbij twee duizend soldaten gevangen genomen werden Deze soldaten hebben met groote geestdrift verzocht in de rijen der republieken te mo gen strijden en een voorhoede te mogen vor men voor den stormloop op Saragossa. Zij verklaarden verder, dat de soldaten in Sara gossa misleid waren. Gonzales Pena om het leven ge komen. De radio te Zamora deelt mede, dat de communistische leider Gonzales Pena te Pon- serrada om het leven is gekomen. 511 dooden te Barcelona. Officieel wordt medegedeeld, dat te Barce lona 511 dooden zijn gevallen. Hiervan zijn 193 niet herkend. Duitsche demarche bjj Spaansche regeering. Officieel wordt medegedeeld, dat de Duit sche regeering verschillende malen bij de Spaansche regeering heeft geprotesteerd te gen de behandeling der Duitschers in Spanje. Bjj een barricade doodgeschoten George D. Jenkins is de directeur van de afdeeling Barcelona der fabrieken van Ford. Hij is te Londen aangekomen en heeft daar aan een medewerker van de Daily Telegraph het relaas gedaan van de wijze, waarop een lid van den staf van het Amerikaansche consulaat te Barcelona en een Britsch on derdaan, de hoofd-inspecteur van de Ford fabriek daar, op straat bij een barricade ge dood. De Britsche en de Amerikaansche consula ten hebben krachtig geprotesteerd bjj de autoriteiten en de Spaansche regeering heeft zijn diep leedwezen betuigd. Naar de Parijsche correspondent van de Daily Herald meldt, heeft men Donderdag avond in Fransche regeeringskringen bericht ontvangen, dat het Duitsche stoomschip Usambara op het oogenblik op weg is naar Spanje met een lading van 28 bommenwer pers aan boord. Het schip is 31 Juli uit Hamburg vertrokken. Vliegers en werktuig kundigen vergezellen de vliegtuigen. Deze onthulling heeft groote opschudding te weeg gebracht en is aanleiding geweest tot infor- meele besprekingen tusschen Fransche minis ters en linksche politici. Madame Tabouis maakt in 'de Oeuvre melding van Duitsche kruisers en torpedo bootjagers, die naar de Spaansche kusten zouden zijn vertrokken. Azana, de president van de Spaansche repu bliek, heeft een besluit onderteekend, waarin het ontslag van den minister van oorlog en dat van den onderstaatssecretaris van oorlog wordt aanvaard. In hun plaats zijn benoemd Juan Hermandez Saravi, luitenant-kolonel bij de artillerie, en Leopoldo Menendez, comman dant bij de infanterie. Betoogingen tegen den prins van Asturië. De prins van Asturië, die in gezelschap van zijn moeder, de vroegere Spaansche koningin, en andere leden van zijn familie, te Menton verblijft, was Donderdag het slachtoffer van een vijandige betooging van aanhangers van het Fransche volksfront. Toen hij na een uit stapje op zee in de haven van Cap Martin aankwam, werd hij door leden van het volks front met de Internationale ontvangen. Eenige honderden menschen, zoo schrijft de „Matin", uitten dreigkreten en balden drei gend de vuist. De prins heeft terstond de po litie van deze incidenten op de hoogte gesteld en zich vervolgens met zijn gezelschap naar Monaco begeven. Ruim 36 millioen franken. Het telegraaf-agentschap der Sowjet Unie deelt mede, dat de inzameling voor het fonds tot steunverleening aan de Spaansche strijders voor de republiek, welke is georganiseerd door den centralen raad van vakvereenigingen in Sowjet Rusland, 12.145.00 roebel heeft opge bracht. De eerste secretaris van den centralen raad van vakvereenigingen, Schwernik, heeft dit bedrag bij de staatsbank gedeponeerd en deze opgedragen in Fransche franken, d.w.z. een bedrag van 36.435.000 franken, over te maken ten name van den minister-president der Spaansche republiek, Giral, ten behoeve van de Spaansche regeering. De Railway Review deelt mede, dat het be stuur van de vereeniging van spoorwegar beiders in Engeland 300 voor de Spaansche arbeiders beschikbaar heeft gesteld. De vakvereeniging voor damesconfectie te Washington heeft verder 5000 dollar ter be schikking van de Spaansche regeering ge steld. Drie socialistische ministers afge treden. Samenvoeging van eenige portefeuilles. Teneinde ieder misverstand tusschen de ver schillende arbeiders-organisaties te vermijden en voldoening te geven aan de Nationale FederaUe van den arbeid, zijn er wijzigingen in de regeering gebracht. Een regeeringscrisis werd snel opgelost door het aftreden van drie socialistische ministers, door de opheffing van het departement voor de verkeersmiddelen, door het voegen van de portefeuille van openbare diensten bij die van volkshuishouding en die van levensmiddelenvoorziening bij die van landbouw. en overspannen, onrustig en slapeloos, Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bg Apoth. en Drogisten 2500 gijzelaars loopen gevaar neer geschoten te worden. Naar de bgzondere correspondent van Havas meldt, bombardeert de „Admiral Cervera", die zich bg de nationalisten heeft aangesloten, op het oogenblik de stad Gijon. Door de Volks frontleiders moet verklaard zijn, dat wanneer de beschieting niet gestaakt wordt, 2500 gjjze- laars, die zich op het oogenblik in de gevan genis bevinden, doodgeschoten zullen worden. HET FRANSCHE ONTWERP INZAKE MET-INMENG IN G EN DE REACTIE TE LONDEN. Het Fransche ontwerp inzake de beginselen van niet-inmenging in de Spaansche aange legenheden is op het ministerie van buiten landsche zaken te Londen overhandigd. Men meent te weten, dat de voornaamste punten zijn: verbod van den uitvoer van wapenen en oorlogsmateriaal naar Spanje, hetzg direct, hetzij indirect, waaronder begrepen militaire en niet-militaire vliegtuigen; een uitwisseling van inlichtingen tusschen de onderteekenaars van het ontwerp betreffende de maatregelen, door hem genomen. Het Britsche standpunt ten aanzien van het ontwerp is de Fransche ambassade te Londen gisterenmorgen medegedeeld. Voor Engeland bestaan er ernstige bezwaren tegen het embargo op de niet-militaire vliegtuigen, aan gezien onder de huidige wetten Engeland niet in staat is een dergelijk embargo op de civiele luchtvaart te leggen. Bovendien voelt men er weinig voor tot bgzondere maatregelen in dezen zijn toevlucht te nemen. In Britsche kringen is men van oordeel, dat de Geeneef- sche conventie van 1925 een geschikte basis is voor de beperking van den uitvoer van wapens en oorlogsmateriaal. De houding van Duitschland. Naar Reuter uit Berlijn meldt, is men al daar van oordeel, dat de houding van Duitsch land inzake het vraagstuk der niet-inmenging in de Spaansche binnenlandsche moeilijk heden, vrijwel geheel zal overeenkomen met de houding, gisteren door Italië aangegeven. Het is vrijwel zeker, dat Duitschland niet ge negen zal zijn dingen na te laten, die de Sovjet-regeering niet wenscht na te laten en zal aangeven, wat het als inmenging van de zgde van Sowjet-Rusland en steun van het communisme in Spanje zal beschouwen. De Londensche corr. van de Nw, Rott. Crt. meldt: De uitgebreide vragenlgst, waarmede de Italiaansche regeering haar principieele aan vaarding van het Fransche voorstel voor non interventie in het Spaansche conflict heeft vergezeld, heeft Londen niet veel hoop ge geven. Men vreest, dat de vele netelige pun ten, die de vragenlgst opwerpt, het sluiten van een overeenkomst op de lange baan zou kunnen schuiven en dat het Italiaansche ant woord een manoeuvre is om tijd te winnen met het doel generaal Franco de gelegenheid te geven met hulp van de Italiaansche vlieg tuigen zijn troepenverschepingen uit Marokko te voltooien. Men wijst er daarbjj op, dat het tweede punt van de Italiaansche vragenlgst, waarin ge vraagd wordt of men de moreele solidariteit, die sommige landen door publieke demonstra tie, dagbladpropaganda, enz. aan den dag leggen, niet als interventie moet worden be schouwd, moeilijkheden opwerpt, die wellicht onoverkomelijk zouden blijken. De democra tische landen zouden immers deze soort inter ventie niet kunnen beletten zonder het con- stitutioneele recht van vrije meeningsuiting en publieke samenkomsten aan te tasten. Dit alles schijnt er op te duiden, dat Italië met de overeenkomst van non-interventie weinig haast heeft. Naar gemeld wordt is het de wensch van de Engelsche regeering, dat een eventueele over eenkomst beperkt wordt tot een verbod van wapeninvoer naar Spanje, dat zoowel voor particulieren als voor officieel instantie zou gelden. Volgens een bericht in de Daily Herald zouden officieele kringen te Parijs hebben ver nomen, dat een Duitsch vrachtschip met een lading van 28 bommenwerpers onderweg naar Spanje is. De andere bladen maken geen melding hiervan. De situatie in Spanje begint te Londen ern stige ongerustheid te wekken en is gisteren het voornaamste onderwerp geweest, dat Whi- tehall heeft bezig gehouden. De Fransche en Duitsche zaakgelastigden brachten een bezoek aan het departement van buitenlandsche zaken. De eerste gaf uiting aan de toenemende zorg van zgn regeering over den toestand. Talrijke waarnemers vreezen, dat Duitschland zich ge drongen zal voelen, bgzondere maatregelen te nemen ter bescherming van het leven van zijn onderdanen. Ook gelooft men, nieuwe bewijzen te hebben gekregen van wapenleveranties door Duitschland aan de opstandelingen. Anderzijds meent men te weten, dat de Duitsche zaakge lastigde formeele verzekeringen gegeven heeft, dat noch de Duitsche regeering, noch Duitsche particulieren aan de opstandelingen leveringen hebben gedaan van wapenen, oorlogsmateriaal of vliegtuigen. Ook houdt men in Duitsche kringen vol, dat er geen sprake is van ont scheping van Duitsche troepen te Barcelona, ter beveiliging van goederen of levens der Duitsche onderdanen. Ernstige Britsche waarschuwingen. De Britsche autoriteiten beschouwen den toestand in Gibraltar als hoogst onbevredi gend. In antwoord op de Britsche protesten zijn zoowel van de zijde van de Spaansche regeering als van generaal Franco verontschul digingen gekomen voor de voorvallen, waarbg het leven van Britsche onderdanen in gevaar is gebracht, maar men is van meening, dat er meer gedaan moet worden om verder gevaar te voorkomen. Het D. N. B. geeft het volgende overzicht van den toestand: De nationalisten zgn nog steeds meester in de provincies La Coruna, Lugo, Pontevedra. Orense, Leon, Palencia, Burgos, Alaye, Navar- ra, Logrono, Soria, Segovia, Valladolid, Avila, Céceres, Salamanca en Zamora. alsmede in deelen van de provincies Huesca, Saragossa, Guadalajara en het noordelijk deel van de pro vincie Madrid. Verder beheerschen de militai ren een deel van de provincie Teruel en de hoofdstad daarvan de Balearen behalve Mi- norca, de Kanarische eilanden en Spaansch Marokko. Terwijl zij bovendien in het zuiden de provincies Cadiz, Huelva, Sevilla, Cordoba en een deel van Granada bezet hebben. De opstandelingen willen Catalonië voorloo- pig met rust laten en eerst hun posiUe in het zuiden versterken. Op het oogenblik wordt ge streden om de provincies Malaga en Badajoz. Donderdag heeft generaal Franco zijn op- marsch naar Madrid van Cordoba uit weer her vat, het eerste doel op dezen weg is Mérida. Bij deze troepen zijn 4000 man ingedeeld, die dezer dagen van Noord-Afrika zijn aange komen. In het noorden zal generaal Mola voorloopig zijn stelling in de Siërra de Guadarrama, om streeks 60 km ten noorden van de hoofdstad, handhaven, tot generaal Franco op ongeveer gelijken afstand in het zuiden is genaderd. Ook in het noorden wachten de troepen van gene raal Mola af tot Madrid is gevallen, om dan verder op te treden tegen de regeeringstroe pen. Geen vergoeding van de schade. De Mandaatregeering in Palestina heeft bekend gemaakt, dat zg de schade, welke tijdens de onlusten is geleden, niet kan ver goeden. Van andere zgde wordt vernomen, dat de 3000 Joodsche vluchtelingen uit Jaffa, die zich thans te Tel Aviv bevinden in een moeiljjken toestand zgn. Zij kunnen niet naar Jaffa terugkeeren, noch kunnen zg langen tjjd van liefdadigheid leven. Met de dochter van een Londensoh zakenman. Prins Karei van Zweden, een neef van Koning Gustaaf en een jongere broeder van wrjlen koningin Astrid van België, zal volgens een bericht uit Stockholm het volgend jaar in het huwelijk treden met de dochter van een welgesteld en bekend Londensch zakenman. De Rijksdag heeft onlangs een wetsontwerp goedgekeurd, waarbg het verbod voor Zweed- sche prinsen wordt opgeheven om met de dochter van een buitenlandsch particulier te trouwen. Dit ontwerp zou volgens een der Zweedsche bladen zgn ingediend om het huwe lijk mogelijk te maken van prins Karei Jr., zooals hg in Zweden ter onderscheiding van zijn vader, prins Karei Sr., wordt genoemd. Het ontwerp moet, daar het een wijziging van de grondwet betreft, het volgende jaar opnieuw door den Rijksdag worden goedge keurd. Daarna zou de verloving van den 25- jarigen prins aangekondigd worden. De vader van zijn aanstaande zou een ver zekeringsman zijn. De prins is verleden jaar als bediende in dienst getreden bij een Zweed sche verzekeringsmaatschappij. Ras Syoem onderwerpt zich te Addis Abeba. Stefani meldt uit Addis Abeba: Donderdag heeft in het paleis van den gouverneur te Addis Abeba ras Syoem met groote plechtigheid voor de Italiaansche auto riteiten, Abessijnsche hoofden en vertegen woordigers van de geestelijkheid, opnieuw zijn onderwerping aan de Italianen aangeboden. Maarschalk Graziani hield een korte rede tot Syoem en tot andere vooraanstaande leiders, onder wie dedzjazmatsj Metafaria Safeghesse, oud-secretaris van de keizerlijke goederen, Afework, oud-secretaris van het ministerie van oorlog, die eveneens opnieuw hun onderwerping aanboden. Ras Syoem hield eveneens een korte toespraak, waarin hij zijn wensch om onder Italiaansch bevel te mogen werken tot uitdrukking bracht. In de maand Juli zijn in Oost-Afrika 45 man omgekomen bg verkennings- of politic- verrichtingen, 5 tengevolge van verwondingen in gevechten opgeloopen 138 tengevolge van dienstoorzaken of ziekte en 45 man vermist, in totaal 233. Het totaal der Italiaansche verliezen van 1 Januari 1935 tot 31 Juli 1936 bedraagt 2736. Het aantal door ziekte of ongevallen omge komen arbeiders 512, met de 65 werklieden van de fabriek Gondrand mee, die door de Abessijnen zijn vermoord, 577. Dit op een totaal van 99.900 arbeiders in Oost-Afrika» Zjj zal op 1 September beginnen. Het programma. Te Buenos Aires is Donderdag van offi cieele zgde meegedeeld, dat de Pan-Ameri kaansche conferentie 1 September bijeen zal komen. De volgende onderwerpen zullen wor den behandeld: de organisatie van den vrede, de perfectioneering van de anti-oorlogspacten, die nog van kracht zgn, benevens beperking van nieuwe accoorden, oprichting van een inter-Amerikaansch hof, de neutraliteit, be perking van de bewapeningen, veroordeeling van het gebruiken van geweld, vermindering van tariefmuren en intellectueele samen werking. Een voorstel om de burgerlijke en politieke rechten tot de vrouwen uit te brei den, dat door Bolivia was ingediend, zal wegens den tegenstand van Guatemala niet in behandeling worden genomen. Koning Leopold der Belgen, die eenige da gen vacantie in Zwitserland doorbrengt, heeft een bezoek gebracht aan Küssnacht, waar bijna een jaar geleden Koningin Astrid op zoo noodlottige wijze om het leven kwam. Hij ver toefde een tijdlang in de kapel, die op de plaats, waar de auto van het koninklijk paar verongelukte, opgericht is. Vervolgens is de Koning naar Wengen ver trokken, vanwaar hij bergtochten gaat onder nemen. („De Telegr."). 8 Augustus. Er was eens een man, die stomverbaasd was, toen hij voor het eerst hoorde, dat hij zijn leven lang proza has ge» sproken. Hij was er niet weinig trotsch op. Ik heb 'n pas verschenen roman over liefde gelezen „3000 M. in Dood Water" en nu ik hieruit weet, wat een verliefd mensch alle maal ondergaat, voel ik mij net als die man, Het is heel goed, dat er boeken over liefde worden geschreven. Het is goed dat de diep- ste roerselen van onze ziel ons op een heldere knusse, gezellige, huiselijke populaire wijze worden gepresenteerd. Wij leeren er door schouwen in ons zelf en anderen... Moet u es hooren: Haar gedachten zinken weg in de on metelijke ruimte van haar openploffende ge- luksbegeerte. Zoo en zoo alleen moet de amphibie zich bg den eersten drogen ademtocht na het slijmerige voorstadium te moede voelen. Zoo en zoo alleen schuimt het bloed, wanneer het voor het eerst de longenpomp passeert. Elk long blaasje is een microkosmos, 'n economisch volmaakt bestuurde wereld; in kaart: een dicht dooraderd vlak met vliezige vastelan den, doorsneden van rivieren en kanalen, con tinenten die gescheiden zijn door diepe, roode oceanen, waar eb en vloed pulseeren met een phase van enkele seconden. En millioenen van deze werelden liggen in den physieken menscsh dicht aaneen gesloten tot een univer sum. Het is te veel om te overzien. Het is een niet te overschouwen akker, die horizont aan horizont verbindt, een braakliggende ak ker, een gistende akker, een bloedvlek van tienduizend maal twintigduizend meter, (hoe rekent-i, 't zoo uit!) een plein, zoo groot, dat het voldoende is voor den opbouw van een wereldstad met vele voorsteden. Zoo staat het er, en ik zie er mijn Marie- tje ineens heel anders door Maar ook wjj mannen zijn niet mis! Hoor maar: Ook in hem is een nieuwe wereld opengegaan. De lemuren der minder waardigheden treden terug, klepperend met de knoken, wegstruikelend en verzinkend in de kuilen, die hen als gapende graven opvan gen en verslinden. De morbide hang naar ver derf is gebroken. Het gekneusde lichaam openbaart in grillig geschakeerde smarten nieuw uitzicht: in de eerste plaats, gelijk bij Cobi, de autocratie der vrije ademhaling de samenvloeiing van twee wereldstelsels de macrokosmische, die zich door- de kieren van den gekneusden microkosmos, dat zijn de pijn- spleten van de donker-menschelijke smarten^ wereld, openbaart en de tastbare wereld, die het evenwicht in stand houdt tusschen de visioenen van den mensch, welke zonder einde zgn... Maar nou zg weer: Haar geest verzadigt zich intrevers aan de springbronnen van haar geïndivldueerde psy- chophysische existentie en extravers aan het heelal, dat haar omspant. Ik ben dol op extravers. De vis van onzen visman is altijd extravers. Nee, niet spotten, want nu wordt het net heel erg mooi. In het kristal van het herwonnen bewust zijn lossen de laatste sporen der schifting op in de kleuren van het verjongde psychophy- sisohe spectrum. Cobi leidt hem de trap af en terwijl zij tot over het middel in het water staat, buigt Ablegglen zich tot haar over en zij wascht hem het gelaat en de handen met den vloed, waaraan zij beiden ontkropen zijn als amoe- boïde probeersels van de gereactiveerde evolutie. En nou vraag ik uzoudt u ooit de colloïdale divagaties van de hyberbolische psychosano- ties dusdanig hebben geapprecieerd, dat u, zonder deze superciaten, de hybridische en corrobeerende amalgamaties hadt geïndivi- dueerd Neen. Laten wij daarom den schrijver dankbaar zijn, dat hij door het imago van zijn spectrale syndeticon ons het kolkende schisma van het menschelijk malafoïdium heeft geplastromor- phoseerd Van de vloot en uit de garnizoenen blijven mededeelingen aan de regeering binnenkomen, dat zij zich geheel b(j den stap van Metaxai aansluiten. De belangen der vreemdelingen, In La Valette ligt de Engelsche kruiser „Barham" gereed om naar Griekenland te ver trekken om zoonoodig de Engelsche belangen te beschermen. Aan het hof van den kroonprins. Reuter meldt, dat men te Rome verzeker^ dat de prinses van Piemont in het begin van het volgend jaar een bigde gebeurtenis ver wacht. De prinses heeft haar gemaal niet naar Berlijn vergezeld en verbljjft met haar dochtertje, prinses Maria Pia, op het kasteel Val Aosta, hetgeen dit gerucht schijnt te be vestigen. In Noord-China is de toestand gespannen, sedert generaal Li Sjoe-hsin, die zich in deil afgeloopen winter van zes provincies in NA* Tsjahar heeft meester gemaakt, een nieuw! stuk van Noord-China tracht te veroveren. De troepen van Li Sjoe-hsin hebben tot twee maal toe een aanval gedaan op de garnizoe nen, nabg Taoling, in West-Soesjoean, doel» zg werden teruggedreven, waarbij zij 100 doo den en 200 gewonden verloren. De troepen uit Soejoean zijn in allerijl naar de grens gedirigeerd. MEVROUW C. M. DE WET. f Zuid-Afrika verliest een hoogstaande Het adres voor per half pond f 0.30. Cor Krigee, v. Galenstr. 71, T»1. 389. Wederom heeft Zuid-Afrika een van zijn welhaast legendarisch geworden figuren zien heengaan. Dezer dagen is namelijk op 79- jarigen leeftijd overleden mevrouw C. M. de Wet, echtgenoote van den beroemden boeren generaal Christiaan de Wet, met wien zij in 1873 in het huwelijk was getreden. Zuid-Afrika betreurt haar heengaan diept „zij was een edel type van een edel volk".

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9