programma BINNENLAND HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1936 20 millioen kroningsvlaggen Beschuldigingen over de Italianen in Abessinië. Madrid richt zich tot Parijs Intrekking van den huurbijslag. De Zweedsche ambulance terecht. Nederland geeft geen vergunning voor uit- en doorvoer van wapenen en munitie. Tarifa gebombardeerd. De houding van Duitschland iuzake de niet-inmenging ftftooi gebruind Colporteeren door werkloozen. De kwestie der niet inmenging. Het weer Versnelling van den vlootbouw in het Britsche Rijk. tioneele herinneringsmedailles. Een onderne ming, die zich uitsluitend met de vervaardi ging van dergelijke medailles bezig houdt, heeft reeds 40 verschillende typen gemaakt en de proefstukken naar alle Dominions ver zonden. Men ziet dus, dat het kroningsfeest niet slechts vaderlands-lievende gevoelens op wekt, maar ook stimuleerend werkt op de bedrijvigheid in de industrie. (Nadruk verboden). Zij komen dit keer eens niet uit Japaat (Van onzen V. PB.-correspondent.), Londen, 11 Augustus. Ofschoon het nog bjjna drie-kwart jaar duurt, voor de kroning van Ko ning Edward VIII zal plaats vinden, is men in Engeland reeds met de voor bereiding van de groote plechtigheid begonnen. De plechtige kroning van den nieuwen En- gelschen koning is op 1 Mei van het komen de jaar vastgesteld. Dat men daarvoor in de eerste plaats vlaggen, guirlandes en andere versierselen noodig heeft, is duidelijk. Aan gezien nu bij het regeeringsjubileum van Ko ning George V gebleken is, dat het grootste deel der vlaggen in Japan besteld moest wor den. omdat de binnenlandsche industrie niet in staat was de bestellingen te leveren, heeft deze zich dit keer tot taak gesteld, aan alle aanvragen te voldoen. Twee groote firma's tuig eerst te Bajaraz zyn geland, omdat het meende, dat Madrid in handen van generaal Mola was. Toen ze hun vergissing echter had den bemerkt, zijn ze weer opgestegen, maar moesten bij gebrek aan benzine te Azuaga landen. Giral, de huidige minister-president, heeft geweigerd nadere inlichtingen te geven over deze kwestie. Hij zeide, dat de zaak eerst moest worden onderzocht. De Mexicaansche arbeiders be moeien zich met den opstand. In arbeiderskringen in Mexico is men van meening, dat de goudhemden, werkgevers en militairen een staatsgreep voorbereiden, ten einde de opstandelingen in Spanje te steunen. De politie zou een lijst met vele namen heb ben ontdekt. De staatsgreep zou einde Augus tus plaats moeten hebben. Het antwoord van de arbeiders op deze fascistische dreiging is de oprichting van een arbeidersweer. Reeds hebber, velen zich hiervoor opgegeven. Vijftien Augustus zal een staking uitbreken, doch men wil niet, dat deze een revolutionair karakter neemt. KONING EDUARD VERHUIST NAAR BUCKINGHAM PALACE. Naar de „News Chronicle" meldt, zal Ko ning Eduard bij zijn terugkeer van zijn va- cantiereis voorgoed Buckingham Palace be trekken. York House, de vleugel van St. James' Paleis, welken de Koning bijna 20 jaar bewoond heeft, zal, naar het blad verneemt, de residentie worden van den hertog en de hertogin van Gloucester. Menschen opgejaagd als wilde dieren. Dr. Martin, de gezant van Abessinië te Londen, heeft van een landgenoot te Dzji- boeti een brief ontvangen, waarin het vol gende wordt verteld: „De Italianen bevinden zich op het oogenblik in groote moeilijkheden, omdat hun vliegtuigen en gemotoriseerde troepen als gevolg van de hevige regenbuien werkeloos zijn. Als de Fransche spoorweg er niet was, zouden zij nu allen zijn doodgehon gerd, zonder dat onze menschen hen hadden aangevallen of bestookt. De Italiaansche gar nizoenen in verschillende deelen des lands zijn verzwakt wegens de transportmoeilijkheden en onze menschen vallen hen voortdurend aan. Dit blijkt uit het groot aantal gewonde Italianen, dat onafgebroken Dzjiboeti pas seert. Het staat vast, dat er evenveel gedood als gewond zijn bij de voortdurende aanvallen, waaraan zij blootstaan. Aan den anderen kant zijn de Italianen besloten ons volk uit te roeien en zonder genade blijven zij mannen, vrouwen en kinderen dooden. Zelfs laten zij nog overal, waar zij verschijnen, gifgassen op dieren neervallen. Hun doel schijnt in de eer ste plaats te zijn zich te wreken en in de tweede plaats het volk uit het hoogland te verdrijven. Het is hartverscheurend te denken aan het lot van ons ongelukkige volk. De mannen worden opgejaagd als wilde dieren en de vrouwen worden op ruwe wijze belee- digd en beschimpt. Het is voorgekomen, dat vrouwen uit haar woningen zijn meegenomen naar de kampen der soldaten en dat hun echt- genooten, toen dezen om teruggave van hun vrouwen verzochten, zijn gevangen gezet of gedood." Reuter meldde Dinsdagavond uit Parijs, dat men daar in bevoegde kringen een groote dis cretie betracht ten aanzien van het onder houd, dat minister Delbos gehad heeft met den Spaanschen ambassadeur de Albarnoz. Men meende te weten, dat de ambassadeur den minister een brief overhandigd had, waarin de Spaansche regeering haar inzichten uiteenzet over de internationale overeenkomst van niet-inmenging, waarover op het oogen blik onderhandeld wordt. In het eerste ge deelte van het document wordt gezegd, dat het besluit van den Franschen ministerraad om den uitvoer van oorlogsmateriaal en vlieg tuigen o_. te schorten voordat zelfs een inter nationale overeenkomst tot stand was geko men, niet beantwoordt aan de zorg voor de neutraliteit, welke deze beslissing ingegeven heeft, daar geen enkele dergelijke maatregel door andere mogendheden genomen is en de opstandelingen voort blijven gaan wapens uit den vreemde te ontvangen. De Spaansche regeering zegt, dat zjj geen enkel bezwaar heeft tegen het sluiten van een internationale overeenkomst van niet-inmen ging, indien alle mogendheden, die wapens kunnen leveren, daartoe toetreden. Zij eischt echter deorganisatie van een contröle door een internationale commissie en de bewaking van de Spaansche kust door schepen van ver schillende landen, om te zorgen, dat de neu traliteit reëel zal zijn, dat een strenge uit voering van de gestipuleerde verboden ver zekerd zal zijn en alle wapensmokkelarjj on mogelijk zal worden gemaakt. Ten slote wijst Madrid er op, dat door zijn oorlogsschepen te bevelen Tanger te verlaten, het gehoorzaamd heeft aan de behoefte om de zaak van den algemeenen vrede te dienen. Het betwist de interpretatie, welke de mo gendheden aan het statuut van Tanger ge geven hebben. Vragen aan den Minister, Het Tweede Kamerlid de heer Steinmetz heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist dat de minister d.d. 31 Juli 1936 aan de gemeentebesturen een circulaire heeft gericht, waarin o.m. wordt medege deeld, dat de huurbijslag op den steun aan werkloozen wordt ingetrokken, met dien ver stande, dat hij met ingang van 30 Augustus 1936 tot 1/3 wordt teruggebracht? Indien deze vraag bevestigend moet wor den beantwoord, is de minister dan bij nader overwegen niet van oordeel, dat invoering van dezen maatregel, op de wijze als in be doelde circulaire aangegeven, op zóó korten termijn, tot tal van moeilijkheden aanleiding kan geven, die door opschuiving van genoem den datum wellicht kunnen worden vermeden en bereid tot opschuiving van den datum van 30 Augustus 1936 tot nader te bepalen tijd stip? Koning Eduard VIII van Engeland. in Birmingham hebben daartoe hun bedrij ven aanmerkelijk moeten uitbreiden. Zij heb ben op zich genomen niet minder dan 20 mil lioen kroningsvlaggen te maken, afgezien van guirlandes en andere dingen, waarvan de firma's eveneens een deel zullen maken. Vooral uit Canada zijn belangrijke opdrach ten binnen gekomen, maar ook uit Indië, Zuid-Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland heb ben de plaatselijke kroningscommissies In Engeland groote bestellingen gedaan. Een ander artikel, dat veel gevraagd wordt, is vergulde stoelen. Dit hangt met de traditie samen, dat gedurende de kronings- weken slechts vergulde zitplaatsen aan de gasten mogen worden aangeboden. De be trokken firma's zijn dus reeds druk in de weer, met de vervaardiging van vergulde stoelen. Maar dergelijk zetels zijn niet zoo heel gemakkelijk te maken. De Engelsche industrie houdt zich er slechts zeer weinig mee bezig, tengevolge waarvan Frankrijk, het land der gouden stoelen, waarschijnlijk het grootste deel van deze stoelen zal mogen leveren. De voorkeur genieten de .stoelen in Louis XVI stijl, met lichtgekleurde beklee ding. Men geeft in Engeland aan de Fransche stoelen de voorkeur, omdat deze zeer licht en sierlijk gebouwd zijn. Behalve deze vergulde zullen nog duizenden stoelen noodig zijn, die op straten, waarlangs de kroningsoptocht zal trekken, verhuurd zullen worden. Intusschen is de hoogcon junctuur ook. al begonnen voor de juweliers en de goudsmeden. Dit komt door de tradi- Nieuwe daden van terreur. Nabij Jaffa is een bom in een autobus ge worpen, waardoor drie Joden, waarvan twee vrouwen, werden gewond. Een bende Ara bieren heeft een aantal Arabische spoorweg mannen uit een kamp nabij Lydda ontvoerd en naar de heuvels gebracht. Dinsdagochtend werden zij weer vrijgelaten. Na 4 maanden van groote onzekerheid over het lot van de Zweedsche en Noorsche am bulances in Abessinië, is nu bij het Zweedsche Roode Kruis de verblijdende tijding ontvangen dat alle acht leden der Zweedsche ambulan ce in gezelschap van vier leden van de Noor sche en een Britschen arts van het Abessijn- sche Roode Kruis behouden te Mursabit, een plaatsje in het noorden van Kenya z(jn aan gekomen. Het vandaar gekregen telegram dat dóór den leider der Zweedsche ambulance dr. Holander onderteekend was, vermeldt voorts dat de geheele uitrusting der ambulan ces verbruikt, vernietigd of achtergelaten is en dat men te Nairobi, waar men over en kele dagen hoopt aan te komen nadere in structies afwacht. Onmiddellijk na de ont vangst van het telegram van dr. Hylander DE JAPANSCHE BEGROOTING VAN MARINE. Dinsdagmorgen hebben twee oorlogsschepen Van de Spaansche regeering Tarifa gebombar deerd. Drie vliegtuigen van de opstandelingen Verschenen echter plotseling boven de sche pen, die uit de richting van Ceuta kwamen en begonnen bommen te werpen, zoodat men van de schepen af onmiddellijk op de vlieg tuigen begon te vuren. Noch de schepen, noch de vliegtuigen liepen echter schade op. Een detachement van een duizend soldaten Uit Marokko met veldkanonnen is van Ma rokko naar La Linea vertrokken. 21 vliegtuigen aangekomen te Tetouan. Reuter meldt uit Tangerl De generale staf van de rebellen heeft Maandag bevestigd, dat Zondag 21 vliegtui gen te Tetouan zijn aangekomen. Men ver klaarde, dat het Spaansche vliegtuigen waren. Volgens Reuter merkt men in de bureaux van 'den generalen staf verscheidene Duitschers op en in de straten wordt het aantal inlandsche soldaten steeds grooter. Alle maatregelen, die voor de grensposten en de bewaking van de Stad getroffen waren, zijn verscherpt. Naar aanleiding van de stappen der Fransche regeering inzake non-interven- j tie ten opzichte van Spanje, heeft de Nederlandsche regeering den Franschen zaakgelastigde medegedeeld, dat zij, in afwachting van een gemeenschappelijk accoord,1 binnen het raam der Nederland- sche wetgeving geen vergunning zal ver- j leenen voor den uit- en doorvoer van wa penen en munitie naar Spanje. Jiji Shimpo bericht, dat de begrooting voor marine over de jaren 1936'37 770 millioen yen bedraagt, een verhooging van 70 mil lioen boven het huidige budget. Het departement van marine vraagt cre- dieten voor de constructie van nieuwe een heden, het in dienst houden van een aantal schepen en de verbetering van de marine- luchtvloot. Uit Londen wordt gemeld, dat de Fransche non-interventievoorstellen voorgelegd zijn aan de Scandinavische landen, de landen van de Kleine Entente, aan Polen, Turkije, Zwitser land, Nederland en de Vereenigde Sta ten, naast Duitschland, België, Italië, de Sowjet-Unie, Engeland en Italië. In beginsel gunstige antwoorden moeten reeds van verscheidene van deze landen ont vangen zijn. De Sowjet-Unie heeft de voor stellen volledig aanvaard. Alleen de houding van Italië bleef, volgens Reuter bericht uit Londen, twijfelachtig, al waren er aanwijzingen, dat het tenslotte toch ook zou toestemmen. In politieke kringen te Rome verluidt daaromtrent, dat na het aan vankelijke voorbehoud van Italië, ook het nieuw ontwerp van de Fransche regeering van de Italiaansche regeering een antwoord ontlokt heeft, waarin de elementen worden opgesomd, die aan de verklaring zouden dienen te worden toegevoegd. De onderhan delingen daarover duurden nog voort. Naar in politieke kringen verluidt zal het Duitsche antwoord overeenkomstig het Itali aansche zijn. ATTLEE TE MOSKOU. De leider van de Engelsche labourpartij, majoor Attlee, is Dinsdag te Moskou aange komen .Zooals men weet, zal hjj vermoedelijk besprekingen voeren met vooraanstaande Russische leiders. worden gelaat, hals en armen door AMILDA-zonnebruincrême. Voorkomt tevens vervellen en de zoo pijnlijke zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Vragen van den heer Schalker over verkoop van vliegtuigen. Het Tweede Kamerlid Schalker heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is den minister bekend, dat hier te lande verblijft een Spanjaard, zich noemende Morenos of Morenas, die, ten behoeve van de tegen de wettige Spaansche regeering rebel- leerende militairen aldaar, gepoogd heeft vliegtuigen bij de K.L.M. aan te koopen en naar Spanje te doen vervoeren? 2. Is den minister bekend, dat, na het mis lukken van deze poging door het tijdig ingrij pen van de regeering, bedoelde Spanjaard zich naar Engeland heeft begeven, teneinde aldaar met hetzelfde doel K.L.M.-machines, die ver kocht zijn aan de British Airways of aan deze verkocht worden, van deze laatste maat schappij terug te koopen? 3. Is den minister bekend, of de in de vo rige vraag bedoelde reis is ondernomen met medewerking van verantwoordelijke personen in het bestuur van de K.L.M. 4. Is de minister bereid, in overeenstem ming met het herhaaldelijk door de regeering bij uitzettingen van vreemdelingen gegeven motiveering, dezen vreemdeling, die in Neder land materiaal voor het voeren van een op stand tegen het wettig gezag in Spanje komt koopen, onmiddellijk uit het land te verwijde ren als zich schuldig makende aan politieke werkzaamheid, en maatregelen te nemen, dat rechtstreeks noch zijdelings vanuit Nederland hulp wordt geboden aan de in opstand zijnde Spaansche fascisten? VRIJDAG 14 AUGUSTUS. Hilversum I, 1875 m. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 9.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 „De Notenkrakers" en zang. 10.45 Voordracht. 11.00 Vervolg concert. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Kovacs Lajos' orkest, en gramofoonpl. 2.00 Tuinbouwpraatje. 2.30 Dansmuziek. 3.15 Olympisch nieuws, 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Kinderuurtje. 5.00 E. Walis en zijn orkest en gramofoonpl. 6.45 „De nieuwe Gulliver", causerie. 7.03 Orgelspel. 7.30 Gramofoonplaten. 7.50 Nieuwsberichten ANP. 7.57 Herh. SOS-berichten. 8.00 Olympisch nieuws. 9.00 „De mensch en het artistieke leven", causerie. 9.30 Piano-recital. 10.00 „Rondom het vredesvraagstuk", lezing. 10.30 Gramofoonplaten. 10.00 Avondwijding. 11.00 Nieuwsber. ANP. 11.05 Jazzmuziek (Gramofoonplaten). 11.3512.00 Gramofoonplaten. ZATERDAG 15 AUGUSTUS. Hilversum I, 1875 m. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonplaten, 10.00 Morgenwijding. 10.15 „Orvitropia", voordracht en gram.pl. 12.00 Dansmuziek. I.001.45 Gram.platen. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 „De Flierefluiters" en zang. 3.15 Causerie over Amsterdam! 3.30 Vervolg concert. 4.10 Esperanto-uitzending. 4.30 Gramofoonplaten, 5.40 Literaire lezing. 6.00 Orgelspel. 6.33 Gramofoonplaten. 8.00 Herh. SOS-ber., nieuwsber. ANP, VARA- Varia. 8.15 VARA-Orkest. 9.00 Radiotoneel. 9.15 Vervolg concert. 9.50 Gramofoonplaten. 10.00 Nieuwsber. ANP. 10.05 Vervolg concert. II.0012.00 Gramofoonplaten. Een circulaire van den minister van sociale zaken. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen het volgende geschreven: Van verschillende zijden is mij de vraag voorgelegd, welk standpunt dient te worden ingenomen ten aanzien van het colporteeren met bladen en geschriften door ondersteunde werkloozen. Daar een uniforme regeling op dit punt alleszins wenschelijk is, heb ik aan leiding kunnen vinden de navolgende regeling vast te stellen. 1. Indien wordt gecolporteerd vóór 18 uur op een van de eerste vijf werkdagen van de week of vóór 14 uur op Zaterdag, wordt met betrekking tot de steunverleening in alle ge vallen aangenomen, dat de betrokkene een voor dien arbeid rèdelijk loon heeft verdiend. Ter beoordeeling van de vraag, welk loon moet worden geacht te zijn verdiend, zou als maatstaf kunnen worden aangenomen, het loon, dat ter plaatse door andere werkgevers voor overeenkomstigen arbeid wordt betaald. Bij ontbreken van zoodanigen maatstaf zou rekening gehouden kunnen worden met het loon, dat ter plaatse door ongeschoolde arbei ders wordt verdiend. Van het vastgestelde loon wordt overeenkomstig de bekende bepa ling 2/3 op den steun in mindering gebracht. 2. Wordt na de hiervoor genoemde uren gecolporteerd, dan heeft alleen dan aftrek van inkomsten op den steun plaats indien en voor zooverre inderdaad inkomsten uit het colpor teeren zijn genoten. Aangezien colporteeren tegen een belooning per verkocht of van de hand gedaan exemplaar evenals venten oncon troleerbaar is, moet ook in die gevallen, onge acht op welk daggedeelte het colporteeren plaats heeft, een vast bedrag worden aan genomen, overeenkomstig de aanwijzing daar omtrent onder 1. gegeven. Uit den aard der zaak laat vorenstaande regeling onverlet voorschriften, welke omtrent het colporteeren mochten zijn gegeven, met name in het belang van de openbare orde. In leidende Duitsche kringen is men van oordeel, dat een neutraliteitsverkla- ring alleen doeltreffend is, indien deze door alle staten zonder voorbehoud wordt toegepast en indien alle interven ties voor de eene of de andere partij is uitgesloten. Deze neutraliteit mag niet beperkt blijven tot het niet leveren van materiaal, doch tot het zenden van vrijwilligers en geld. Frankrijk verzendt het ontwerp- accoord. Ook aan Amerika. Naar de correspondent van Réuter te Parijs meldt, heeft de Fransche regeering het Fran- Sche ontwerp-accoord inzake niet-inmenging in de Spaansche binnenlandsche aangelegen heden eveneens doen toekomen aan alle lan den, die niet directe belangen bij de Spaan sche aangelegenheden hebben. Dit bij wijze van informatie. Het ontwerp-accoord is even eens aan den Amerikaanschen gezant te Pa rijs overhandigd. Engeland gaat intusschen voort met te trachten de bezwaren van Portugal te ont zenuwen. Uit Washington blijven de telegrammen er op wijzen, dat de Amerikaansche regeering niet tot een overeenkomst van niet-toetre- ding zou kunnen toetreden, o.a. omdat daar voor de ratificatie van den Senaat wordt ver- eischt, welke niet bijeen is. Bovendien verhin dert de neutraliteitswet een embargo op wa penen of van financieelen aard. zoolang de rebellen niet als oorlogvoerende partij wor den erkend. Wat zullen de Ver. Staten doen? Gezien de wetgeving in de Ver. Staten zal iet de regeering moeilijk vallen, aldus de correspondent van de „Times", een stellige Verklaring inzake niet-inmenging in de Spaan sche binnenlandsche aangelegenheden af te leggen. De z.g. neutraliteitswet, die gedurende de laatste zitting van het congres is aange nomen, voorziet alleen in geval van oorlog tusschen twee staten. De federale regeering heeft niet de bevoegdheid een wapenfabrikant, in het bezit van uitvoervergunningen, te ver bieden wapens naar Spanje te verschepen, zoolang er geen staat van oorlog tusschen .Spanje en een ander land is afgekondigd. Hilversum H. 301 m. KRO-uitzending. 8.009.15 Gramofoonplaten, 9.15 Hoogmis. 11,1512.00 Gramofoonplaten. 12.15 KRO-Orkest. 1.00 Gramofoonplaten. I.20 Vervolg concert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 R.K. Mondaccordeonclub. 4.45 Gramfoonplaten. 5.30 KRO-Melodisten. 6.20 Journ. Weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten. 7.15 „Onze Moeder in den Hemel", causerie. 7.35 Actueele uitzending. 8.00 Berichten ANP en KRO-Mededeelingen. 8.10 Overpeinzing en concert. 8.30 Celleskoor. 8.45 Causerie over de vredes-campagne, 9.00 Vervolg concert. 9.15 Voordrachtt. 9.35 KRO-Orkest. 10.00 Causerie over het 15de Intern. Kath. Studenten-congres. 10.15 Vervolg concert. 10.30 Nieuwsber. ANP. 10.35 Gramofoonplaten. II.00 KRO-Boys. 11.3012.00 Gramofoonplaten. De storing niet van langen duur, Het Kon. Ned, meteorologisch instituut te De Bilt meldt: Het gebied van hoogen luchtdruk in het Zuidwesten neemt nog in beteekenis toe, dat in Finland wordt zwakker. Het strookvormige gebied van lagen lucht druk van IJsland naar Polen verplaatst zich verder naar het Noorden. Langs de aslijn komen groote tegenstellingen voor van onbe wolkt warm weer tot betrokken weer met fijnen motregen en zeer lage wolken. In onze streken is de wind overal naar het Westen gedraaid. In Frankrijk en Engeland is het weer thans opklarend. In Frankrijk, Zwitserland en in Zuidwest- Duitschland vielen nog zware regens (Zürich 30, Karlsruhe 24, Frankfort 31, München 16 m.m.). In het Oosten van ons land vielen zware onweersbuien, te Maarn viel 32 m.m. regen, waarvan 30 m.m. in 45 min. De Alpentoppen zijn allen in de wolken. Boven 2500 meter hoogte valt sneeuw. In Scan dinavië is het weer prachtig zomersch. Het is te verwachten, dat bij het verder op schuiven van het gebied van lagen luchtdruk het weer bij ons verbeteren zal en dat dej storing niet lang van duur zal zijn. Hilversum n. 301 m. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramfoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Chr. lectuur. 3.00 Orgelspel. 4.00 Pianorecital. 4.45 Gramofoonplaten. 5.30 Arnhemsch Strijkkwartet. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Reportage. 8.00 Nieuwsber. ANP. 8.15 Orgelconcert. 9.00 „Zakenbrieven in levende taal", causerie. 9.30 NCRV-strijkorkest (Om 10.00 Berichten ANP). 11.00—11.30 Gramofoonplaten, hierna schrift lezing. Naar de maritieme medewerker van de Daily Telegraph meldt, zal de versnelde vloot bouw het mogelijk maken, de Britsche vloot reeds veel eerder te organiseeren en te ver sterken, dan aanvanke(jk gedacht werd. De 9 torpedobootjagers van het program ma 1935, die nog geen 12 maanden geleden op stapel gezet zjjn, en die moeten dienen ter vervanging van de verouderde schepen van de thuisvloot, zullen nog voor het einde des jaars in dienst gesteld kunnen worden. De thuisvloot zal zoodoende begin 1937 drie flot tieljes met een totaal van 27 leiders en jagers tellen, waarvan er geen meer dan twee jaar oud is. Drie kruisers van de thuisvloot zullen voor het einde van 1937 vervangen worden door vjjf nieuwe kruisers van 9000 ton. De bouw van deze kruisers is zoodanig versneld, dat de bouwtijd 6 maanden korter zal zijn dan oorspronkelijk was gedacht. Naar Reuter uit Barcelona meldt, heeft admiraal Rolf Cark, die het bevel voert over het Duitsche eskader in de Middel- landsche Zee, in gezelschap van den Duit- schen consul een bezoek gebracht aan president Companys. Wat deed Duitsch vliegtuig bjj Madrid? Naar Havas uit Madrid meldt, is volgens berichten uit particuliere bron op 9 Augustus èen Duitsch driemotorig bombardementsvlieg tuig te Barajaz geland, vanwaar het onmid dellijk weer vertrok. Hoewel het niet officieel wordt bevestigd, zegt men, dat het later b(j gebrek aan benzine bij Azuaga in de provincie Badajoz heeft moeten landen, waar het door regeeringsvliegers in beslag is genomen. De bemanning zou hebben bestaan uit drie Duit schers en een Spanjaard, V olgens de laatste berichten zoU het vlieg-

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2