Piet Schmidt De ter aarde bestelling van den heer Verstegen. Stadsnieuws Het Postkantoor schaft automaten aan. Bericht van de „Tarrakan". Ruim 600 menschen op de Alg. Begraafplaats aanwezig. Belangstelling zoowel van autoriteiten uit Den Helder als uit Koog aan de Zaan. Een schat van bloemen. MAAtKLF Onze magazijnen zijn Zaterdag 15 Aug tot 2 uur gesloten. Visscherij TWEEDE BLAD Lich» op voor alle voertuigen. Donderdag 13 Aug- Vrijdag 14 20.58 uur 20.56 uur Te Haarlem slaagde voor het examen hoofdakte onze stadgenoot, de heer A. C. Mooij. Voor postzegels van 1 5 en 6 cent. Met blijdschap zal ongetwijfeld het grootste deel der Heldersche ingezetenen vernemen dat ons Postkantoor aan den Kanaalweg sinds Dinsdag overgegaan is met het aan brengen aan den gevel van een 3-tal post zegelautomaten. Reeds heel wat jaartjes was hier sprake van een dringende behoefte, waarin dan ein delijk voorzien geworden is. En voorzien op een wijze, die o.i. niets te wenschen overlaat. Door deze aanschaffing van gemecha niseerde postzegelleveranciers zullen tal van winkeliers niet meer verplicht zijn steeds naast hun winkelwaar ook nog een postzegel stock te hebben, waarbij het steeds een pijnlijke kwestie was of men van een klant voor een zegel van 1% cent 2 cent moest vorderen. Eveneens kan de burgerij haar postzegel- honger nu ook n& sluitingstijd der winkels stillen, terwijl vanzelfsprekend de automa ten ook des Zondags geopend zijn. Als men de automaten ziet hangen aan den gevel van het postkantoor zal het opvallen, welk een smaakvol uitgevoerde apparaten het zijn. Doch dat is tenslotte bijzaak: het gaat om de eenvoudige bediening en daar een der heeren de toestellen, (vervaardigd door de Vereenigde Blikfabrieken (en dus van Nederlandsch fabrikaat!) ons gedemon streerd heeft, kunnen wij zeggen, dat de manipulatie al zeer eenvoudig is. Men kan postzegels betrekken van 1%, 5 en 6 cents, doch steeds 2 tegelijk. Men werpt respectievelijk daartoe, 3 cent, 1 dub beltje en 1 dubbeltje plus 2 cents in de gleuf bovenaan, waarna men de handle naar rechts draait. Men hoort een belletje overgaan en onderdaan is een bakje waar men de post zegels uithaalt. Men gelieve er wel op te letten, dat deze automaten een zeer subtiel mechanisme heb ben en dat het volkomen uitgesloten geacht kan worden dat zij ooit een munstuk zullen accepteeren, dat niet van 18 karaat ge halte is. Indische dubbeltjes, valsche centen, kromme munten en wat dies meer zij, hebben geen schijn van kans, omreden, dat het geld in deze apparaten op heel ingenieuze wijze electrisch op legeering getoetst wordt. Indien de kast leeg is, wordt dit achter een ruitje aangegeven, terwijl de automaat daar bij het geld weigert. EEN KRANSLEGGING OP HET MARINE- MONUMENT DOOR HET NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Op Texel, bjj Oudeschild, wordt het water kamp van het Nationaal Jongeren Verbond gehouden, het in den lande steeds meer be kendheid krijgende N.J.V. Een waterkamp... wel, zou er iets idealers te bedenken zijn voor jongelui, wien de kampeerlust en de trek naar het water in 't bloed zit? De trek naar het water, welken iedere pur sang Holland- sche knaap in z'n botten voelt trillen en waarvan hij gebruik maakt dón, wanneer er maar even gelegenheid is. Het N.J.V. heeft klaarblijkelijk de sympathie der Nederlandsche Marine veiworven, want deze heeft het niet alleen de oude kanonneer boot Hr. Ms. „Vali" verstrekt, doch ook tijdens dit waterkamp een 5-tal groote marinesloepen. Te Oudeschild leeren thans de jongelui van 3 tot 15 Augustus de theorie en praktijk van de eerste nautische beginselen, en dat onder leiding van den sympathieken kampcomman dant Mr. A. Verdoorn, waarvan we ons heb ben laten vertellen, dat z'n discipelen hem „Bestevaer" noemen. Het was een zeer sympathiek idee van de jongelui van dit waterkamp om gister alhier een krans te komen leggen op het monument aan het Havenplein „Voor hen die vielen". Deswegen vertrok men reeds in den vroegen morgen van het blonde Texel en arriveerde met de 5 sloepen in de haven van Nieuwediep. De eigenlijke plechtigheid zou plaatsvinden om 11 uur 's morgens en reeds ver voor den vast- gestelden tijd waren er veel belangstellenden, die de komende dingen afwachtten. Om 10 minuten voor 11 kwamen ze aan, de N.J.V.-ers, stevig in den pas, en in rijen van 3. De jongens zien er waarlijk alleraardigst uit en doen zoo op het eerste gezicht wel wat denken aan Fransche matrozen. Het tenu bestaat uit een lange grijze broek, marineblauwe trui, blauw poloshirt, zeilschoe- nen en als hoofddeksel een donkerblauwe baret met rooden pompoen. Het geheel maakt een niet te miskennen flatteuzen indruk en past precies bij de rood èn bruinverbrande koppen dezer water-N.J.V.- ers. Ze marcheeren tot voor het monument, en Stellen zich rechts in front hiervan op. Aanwezig is dan als vertegenwoordiger van de Marine de commandant van Hr. Ms. Wacht schip, de heer J. J. Wiggers en de luit. ter zee 2e kl. Korthals Altes. Ook Burgemeester Rit meester had blijk van belangstelling gegeven. Twee der jongelui brengen den krans naar Voren; deze wordt overgenomen door den heer Verdoorn die hem onder aan het gedenk- teeken van de tijdens den wereldoorlog ge- Vallen Nederlandsche marinemenschen legt. Het woord hierna nemende, zegt de kamp commandant, dat de leden van het waterkamp naar Den Helder zijn gekomen om hulde te brengen aan diegenen, die bij de uitoefening Van den dienst voor het vaderland tijdens den Wereldoorlog het leven lieten. De Nationaal Jongeren hebben verschillende godsdiensten en verschillende overtuigingen, doch ze zijn één, waar het 't groote doel be treft: 't zijn van goede Nederlanders. Zij willen hun land dienen, zoo veel en zoo goed als mogelijk is en daarom hebben ze ook eerbied voor hen, die dit eens deden doch bij hun dienen het leven lieten. Allen, wier namen in dit monument gegrift staan zijn ons, aldus spr. een voorbeeld van trouw en plichtsbetrachting. Een voorbeeld, omdat slechts hij zich mensch kan noemen, die zijn vaderland dient. Mr. Verdoorn zegt, dat deze gevallen marinemenschen voor het N.J.V. een lichtend voorbeeld zullen zijn, een voorbeeld van dat gene, wat men verplicht is te offeren aan de volksgemeenschap. Het is hierna de heer J. J. Wiggers, die nog een kort woord spreekt en mededeelt, dat de commandant der Marine tot zijn spijt verhin derd was aanwezig te zijn bij deze plechtig heid. Hjj dankt de leden van het N.J.V. voor de hulde door hen gebracht aan de nagedachtenis „Van hen die vielen". „Aan boord heerseht een opge wekte stemming". Naar de Stoomvaart-Maatschappij „Ne derland" ons meedeelt, is de „Tarakan" Woensdag te Skjolden aangekomen. Aan boord heerseht een opgewekte stemming. Een opgewekte stemming... Zou iemand gemeend hebben, dat het anders zou zjjn geweest op deze „Tarakan", waar Hol- landsche jongens en ln dit geval ook spe ciaal Heldersche jongens, hun oogen aan het uitkijken zijn naar de schoonheid van dit wondere land? „Een opgewekte stemming": een kort, zakelijk bericht, maar spreekt het geen boekdeelen GEEN SMALFILMS IN HET KEGELHUIS. Daar de kwestie niet onder de coopwet valt. Principleele beslis sing van Gedeputeerde Staten. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben op het beroep van den heer Bur ger (eigenaar van het „Kegelhuis" alhier inzake toepassing van de Bioscoopwet, onlangs in openbare zitting van hun college behandeld, een principieele beslis sing genomen, die van beteekenis moet worden geacht voor de strekking van deze wet. B. en W. van Den Helder weigerden vergun ning op grond van de Bioscoopwet en aan vrager kwam bij Gedeputeerde Staten in beroep. Gedeputerde Staten overwogen, dat blijkens de considerans de Bioscoopwet ten doel heeft maatregelen te treffen ter bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke gevaren van de bioscoop. Vergunning wordt vereischt voor het ondernemen van het geven in het open baar van bioscoopvoorstellingen, waarmede, naar luid van de geschiedenis van de totstand koming, uitsluitend is bedoeld, voor het in het openbaar uitoefenen van het bioscoopbedrijf de vergunning van Burgemeester en Wethou ders verplicht te stellen. Reclamant evenwel beoogt door het vertoonen van enkele films in zijn café eenigè variatie te brengen in het muzi kale programma in zijn lokaliteit en aldus te trachten meer bezoekers in zijn zaak te krijgen, omdat de toestand in zijn be drijf zeer ongunstig is. Gedeputeerde Staten overwegen nu, dat in deze omstandigheden reclamant niet kan wor den aangemerkt als ondernemer van het geven van bioscoopvoorstellingen, dan wel in het openbaar het bioscoopbedrijf uit te oefe nen, zoodat Burgemeester en Wethouders van Den Helder ten onrechte toepassing hebben gegeven aan de bepalingen der Bioscoopwet. Gedeputeerde Staten hebben derhalve het besluit van Burgemeester en Wethouders ver nietigd en reclamant in zijn verzoek om ver gunning niet-ontvankelijk verklaard. Deze zal nu, zooals bij de openbare behan deling in de vergadering van Gedeputeerde Staten reeds werd geconstateerd, op grond van de plaatselijke politieverordening vergun ning behoeven van den burgemeester. TWEE SCHAPEN ZWEMMEN DE WESTGRACHT OVER! Gisteren zijn enkele plaatsgenooten van een wel zeer zeldzame gebeurtenis getuige ge weest. Van de Zuidstraat kwam een man aange- loopen, die vergezeld was van 2 schapen. De man liep in de richting van de Keizerstraat en wilde deze op normale wijze, dus via de brug, bereiken. Toen de beide beesten echter het water in het vizier kregen voelden zij een onweerstaanbaren lust om hun dorst, die ten gevolge van de warmte vrij stevig was, te gaan lesschen. Zij wisten zich van hun ge leider los te rukken en spoedden zich naar den waterkant vlak bij de brug. De man zette ze na, doch de dieren, zich eenmaal „vrij" wetende, voelden er niets voor, die vrijheid in te boeten. Wilden zij ontsnappen dan konden zij slechts één richting uit: n.1. de gracht door. En zoo kon het gebeuren, dat verbaasde menschen de 2 schapen met een snelheid waarvan Rietje Mastenbroek en Willy den Ouden zouden staan te kijken, de gracht zagen overzwemmen. De dieren waren al in de Keizerstraat toen hun eigenaar pas de brug over wós. Of het ook vlug in zijn werk gegaan was. Er ontspon zich nu een vroolijke jacht op de beide viervoeters. Met een prachtig runnetje sloegen de dieren den hoek om en hun achtervolgers er achteraan. Ware echter geen versterking gekomen, de schaapjes zouden zich nog in het bezit van hun vrijheid hebben kunnen verheugen. Nu nam hun avontuur een einde door een fiets, welke door een „tegenlegger" pal voor hen geplaatst werd. Wel snelden de dieren nog een „portiek" binnen, maar daar zaten zij eerst recht als ratten in de val. De hijgende eigenaar wist zijn schaapjes, die hij intus- schen niet zelf op het droge hoefde te bren gen, weer te strikken en naar de voor hen bestemde plaats te brengen. Het stoffelijk overschot van den heer A. G. A. Verstegen, oud-burgemeester van Koog aan de Zaan en oud-Wethouder van Den Helder is gistermiddag op de Alge- meene Begraafplaats te Huisduinen onder buitengewoon groote belangstelling ter aarde besteld. Belangstelling, zoowel van de zijde der Heldersche bevolking, als van die van Koog aan de Zaan. Onder de genoodigden merkten wij o.a. op het lid van Gedeputeerde Staten Noord- Holland Michels, burgemeester Ritmees ter, burgemeester Lovink van Anna Pau- lowna en burgemeester Allan van Koog aan de Zaan. Een schat van bloemen ging den stoet vooraf, terwijl het aantal belang stellenden rondom de groeve op niet min der dan 600 vastgesteld kan worden. Piëteitvoller had men een oud vriend en strijdmakker niet ten grave kunnen ge leiden. Als des morgens vroeg de zon tracht door de dikke zeedampen te boren lukt haar dit niet en het gelukt haar den geheelen dag niet. Grijs en eindeloos droevig gaat de dag voorbij, droevig vooral voor diegenen, die een plaats genoot naar zijn laatste rustplaats brengen, een plaatsgenoot die zeggen kon, dat hij zijn leven voor iets groots gegeven heeft. Een leven, dat stond in het teeken van de belang loosheid, een leven dat tot embleem voerde: optimisme en naastenliefde. Overweldigende belangstelling. I- Reeds ver vóór 1 uur, het tijdstip, waarop het vertrek van het sterfhuis aan de Soemba- straat bepaald is, groepen de menschen in den omtrek saam. Ze staan langs het Singel, bij den Huisduinerweg reeds, en bij de Lombok straat. Vele arbeiders zijn er onder hen, en bij allen staat de ernst op het gelaat ge schreven. Op het kerkhof zijn ook alle teekenen aan wezig, die wijzen op een buitengewone ter- aarde-bestelling. r Auto's en taxi's rijden af en aan en steeds ziet men weer bekende plaatselijke en ook niet plaatselijke autoriteiten uitstappen. Om half twee is reeds een groot publiek aanwezig, dat zich aan weerszijden van den kerkhofingang geschaard heeft. Weinig wordt er gesproken en ook hier zoo dicht bij de rust plaats der dooden, heerseht ernst. De belangstelling is, al hadden wij deze niet anders gedacht, overweldigend. DaarjK is burgemeester Ritmeester met de wet- houders de Boer en Smits. Burgemeester Lovink van Anna Paulowna; Burgemees ter W. F. Allan van Koog aan de Zaan; de hoofden van nagenoeg alle Heldersche takken van dienst; wethouders uit Koog aan de Zaan en vertegenwoordigers van de Odd Fellows, het Crisis Comité en ver scheidene gemeenteambtenaren aldaar; voorts zien wij den heer Michels, oud strijdgenoot van den heer Verstegen en lid van Gedeputeerde Staten in de provincie Noord-Holland. Een enkele maal poogt de zon door te breken maar het lukt niet: grijs en melancho- -.1 Hierop volgt de lijkauto met het stoffelijk overschot van den grijzen magistraat, en daar na weer dames en heeren die de schat van bloemen dragen. Meer dan een 30-tal kransen en bloemstukken mochten wij tellen. De stoet wordt besloten met een buitenge woon groot aantal vertegenwoordigers en be langstellenden van alle afdeelingen der SDAP en de aangesloten organisaties van den H.B.B. Even wordt halt gehouden en de trommen en de trompetten, die nog even daarvoor de melodie van de Belgische treurmarsch „La Neige" speelden, zwijgen. Haast hoorbaar wordt de stilte tusschen deze zeker wel 600 menschen, die daar allen staan met strakke bleeke gezichten. Zwijgend en sprakeloos. Op den baar wordt alleen de krans van de familie gelegd, een krans met kostelijke paarse bloemen; dan nemen bestuurders van vakbon denorganisaties de droeve last op. Langzaam gaat het nu weer voorwaarts naar de groeve. Heel den langen tijd heerseht daar de stilte, slechts verstoord door het schuivelen der honderden in het grint. Een enkele snikt... Wij scharen ons om de groeve; er omheen geurt het van de ontelbare bloemen, die er in volle pracht en in duizend kleuren liggen. Daar zijn blanke lelies, vuurroode anjers, edele cry- santhen en nog tal van andere. Ze pogen de sfeer van trootsteloosheid, die op dezen droe ven, zonloozen dag tot ons komt, te breken, doch dat lukt maar half. Boven de groeve hangt de bruine kist en als allen rondom geschaard zijn en de vaandels een halve ring om het graf vormen is het plech tige moment daar. Eerst welhaast onzichtbaar, dan enkele nuan cen vlugger, zakt de kist weg; 15 seconden duurt het: dan rust het stoffelijk overschot van den heer Verstegen in den grond, van de plaats, waar hij gewerkt heeft, veel en lang, en waaraan hij zoozeer zijn hart verpand had. Er komen menschen die sneeuwwitte bloemen op de kist strooien, witte bloemen, die de schemer daar beneden nog even zullen tem peren. Langzaam dwarrelen ze naar beneden, als blanke vlokken sneeuw. Dan wordt het zwarte rouwdoek over de groeve gespannen en daar weer over komen de kransen en takken en bouquetten. Het is als een bloemenhof, zoo overdadig! Het is de arbeiderszangvereeniging „Kunst aan het Volk", onder leiding van den heer Rusting, die hierna het lied „Aan de strijders" zingt, waarna den aanwezigen gelegenheid ge geven wordt eenige woorden ten afscheid te spreken. Als eerste maakt hiervan gebruik de heer Vellekoop, schoonzoon van den overledene, en vervolgens burgemeester Ritmeester. Rede burgemeester Ritmeester. Deze spreker herinnert aan de eerste maand van het jaar 1929, toen de heer Verstegen Den Helder verliet om een eervolle loopbaan verder als burgemeester van Koog aan den Zaan te gaan beëindigen. Bij zrjn vertrek der gemeente werd door hem gezegd, dat, wat hij hier gedaan had, als zijn levenswerk beschouwd kon worden. Het was reeds toen, dat woorden van den gemeenteraad de gevoelens van de geheele gemeente vertolkten, woorden van hulde voor wat hij hier tot stand gebracht heeft. Hij keerde terug naar de plaats die hem lief was en waar men hem liefhad. De burgemeester spreekt aan de groeve. liek ligt de doodenakker, waarop aan den lin kerflank een geopende groeve wacht. De stoet is te circa kwart over een van het sterfhuis vertrokken en neemt de route Java- straat, Timorlaan, Huisduinerweg. De belangstelling die in de directe omgeving van de woning reeds belangrijk was neemt hier nog grootere afmetingen aan. En geen wonder, want de stoet is heel lang, met er voor de vanen en vlaggen der moderne arbeidersbeweging met haar vele onderafdee- lingen en de muziek van Helders Fanfare korps. Langzaam gaat de stoet voortin den grjjzen nevel, en in den wind, die de vanen met hun helle kleuren van rood en geel en blauw doet wapperen. Te kwart voor twee is men aan den ingang van de Kerkhoflaan en aldaar laten wij de stoet langs ons voorbijtrekken. Voorop gaan twee menschen met de twee groote vlaggen: de een heeft de emblemen van den Helderschen Bestuurdersbond, de andere is het vaandel van de S.D.A.P., afdeeling Den Helder. Het Helders Fanfarekorps volgt, voorafge gaan door trommelslagers, die de trommen zwart omfloerst hebben. Het is spr. een behoefte om ook thans weer namens het Gemeentebestuur en namens de gemeente den heer Verstegen hartelijk te danken voor datgene wat hij ln het belang van Den Helder gedaan heeft. Het moge voor de familieleden een troost zijn, dat men den overledene zal blijven eeren en liefhebben. Na deze gevoelvolle woorden van den heer Ritmeester treedt burgemeester Allan naar voren. Burgemeester Allan. Deze wijst er op, dat de heer Verstegen naar Koog aan de Zaan gekomen is en daar ln de jaren dat hjj werkzaam was zeer veel voor deze gemeente gedaan heeft. Doch be- 'halve dat hij zijn arbeid gaf, gaf hij meer: hij gaf zijn hart. Het was een man die leiding gaf en op de bres stond daar, waar zijn hulp, al dan niet daadwerkelijk, van noode was, en Koog aan de Zaan is hem er dankbaar voor. Dankbaar voor zijn vele werk, en dankbaar voor zijn goede hart dat hij Koog aan den Zaan schonk, De gemeente zal hem in eere blijven ge denken. Namens de organisatie der „Odd Fellows" spreekt uit Koog aan den Zaan de heer J. Teer. Spr. beschouwt het heengaan van den heer Verstegen als een verlies. Een verlies, dat men reeds eenigen tijd geleden heeft zien aan komen, doch dat nochtans pijn doet. Ge hebt, aldus de heer Teer, gestreden voor vriendschap, liefde en waarheid en de Odd Fellows zijn dan baar voor Uw voorbeeld. Het is ons aller wensch, dat het werk, waarmee gij begonnen zot, vruchten, moge dragen. De heer van der Vaart. De heer van der Vaart, voorzitter der moderne arbeidersbeweging in Den Helder, hierna het woord verkrijgende, zegt dat er bij het ontvangen van het overlijdensbericht een film voorbijtrekt, een film, waarop men een stuk arbeidersgeschiedenis ziet afgebeeld. Er zijn er, die nog in leven zijn en deze geschie denis persoonlijk beleefd hebben, doch de meesten moeten er op andere wijze kennis van nemen. Voor allen staat echter één ding vast: dat in dit groote, door hem tot stand ge brachte werk, zijn stempel gedrukt staat, een stempel van strijdvaardigheid, van optimisme, het stempel van den man die iedereen steeds wist op te wekken tot nieuwen arbeid. Daar zijn in Uw leven geweest momenten van groote vreugde en ook van grooten strijd en moeilijkheden en de laatste met name als men elkaar niet begreep. Maar Verstegen was steeds de man die de eindjes weer bij elkaar bracht. Spr. wijst er op welk een verslagenheid het bericht van het overlijden bracht, verslagen heid bij hen, die met hem meeleefden en hem liefhadden en op de zoo groote belangstelling waarmee men hem thans ten grave gebracht heeft. Belangstelling, die hem rechtens toe komt, want als er ooit iemand geweest is die uitging van 't standpunt dat hij moest dienen en helpen, dan was het Verstegen. De heer van der Vaart besluit zijn woorden met er op te wijzen, dat men dezen ouden kameraad zoo gaarne gegund had nog vele jaren getuige te zijn van de voortzetting van het werk door anderen, dat hij eens begon. Het heeft evenwel niet zoo mogen zijn, doch Indien men dezen arbeid voortzet met zijn optimisme, dan kan men er op rekenen, vol komen in zijn geest te handelen. De heer Boogaard. De heer Boogaard spreekt namens den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders en wijst op de chaos, welke deze organisatie voorheen kenmerkte. Een chaos, waarin het Verstegen was, die er eenheid in bracht. Alles wat deze bond heeft bereikt, heeft hjj te danken aan zijn maker: Verstegen. De heer Boogaard geeft de belofte dat de Transportarbeidersbond den heer Verstegen nimmer van vergeten. Namens de arbeidersbeweging in den kop van Noord-Holland en in het bijzonder namens de plattelanders, zegt mej. Krul uit Schagerbrug enkele woorden. Zij roemt het zonnige karakter van den overledene, die overal waar hij was licht en optimisme schiep. Spr. heeft troostvolle woorden voor de familie, die hier de overduidelijke bewijzen krijgt, hoe de gestorvene geëerd en geliefd is. Hier is iemand gestorven, waar men trotsch op mag zjjn, en van hoevelen vermag men dit te zeggen? Een oud-vriend. De heer Meyer uit Hilversum, oud-redacteur van „Het Anker" en directeur van het bij kantoor Noord-Holland van de Centrale Arbei ders Verz. Bank, spreekt voornamelijk uit naam van Verstegen's vele vrienden en Intieme kennissen en releveert een 40-jarige vriendschap, welke o.a. kan terugblikken op de stichting van den ouden matrozenbond. Deze zelfde matrozenbond vormde volgens spr. het zaadje waaruit de Heldersche arbeiders organisatie gegroeid is. Doch Verstegen deed meer: hij bracht het beschavingspeil van een stadsbevolking op hooger niveau; hjj maakte er menschen van, en ondanks het feit, dat hij het later tot bur gemeester bracht, bleef hij steeds dezelfde: hartelijk en meelevend. Spr. besluit met ook de echtgenoote van den overledene te danken voor de verlichting, die zij haar man zoo vaak heeft moeten geven en eveneens den moreelen steun. De heer Oosterbaan, wethouder uit Koog aan de Zaan, zegt namens de arbeiders klasse van zijn gemeente dank voor het zeer vele, dat de voormalige burgemeester gedaan heeft, nimmer zal men daar zijn vriendelijk heid, zijn liefde voor de armsten vergeten en ook nooit den man, die altijd op den bres stond, daar waar het zijn principe gold. Het is een zoon van den overledene, die tenslotte dank zegt voor de eer, aan zijn vader bewezen. Dan stroomt de doodenakker langzaam leeg: een uur later keert de graote stilte er terug. De Heldersche arbeidersbeweging heeft dan van haar hoogst geachte pioniers naar zijn laatste rustplaats gebracht. Zij had het be zwaarlijk méér liefdevol, met méér piëteit kunnen doen. Vermelden wij nog, dat in verband met de teraarde-bestelling van den heer Verstegeen, die oprichter en eere-lid was der Heldersche Zwemvereeniging van het clubgebouw en springtoren de vlag halfstok hing. KRUISER „DE RUYTER". Het Alg. Nederl. Comité „Onze Marine" verzoekt medewerking voor de totstandko ming van een nationaal geschenk, te plaatsen aan boord van den kruiser „De Rujjter", om v°5nE ELEGANTE EX-COUPEUR COÖPERATIE RUYGHWEG 74 TE LEF. 7 4 0, daarmede uiting te geven aan de belangstel ling voor de Marine in het algemeen en den marineman in het bijzonder. Men wordt vrien» delijk verzocht zijn bijdragen te willen zenden aan: Comité „Onze Marine", postbus 6, Den Helder, giro 42883. Allen, die een bijdrage zenden, ontvangen t.z.t. een uitnoodiging tot een bezoek aan boord en zullen zij tevens een „De Ruyter-uit- gave" ontvangen. JONGEN RIJDT EEN OUDEN MAN AAN. Hedenmorgen te kwart voor negen werd op het Koningsplein een oude heer door een jon gen per fiets aangereden. De man sloeg tegen den grond en klaagde over pijn in den rug. Door omstanders is hij vervoerd. Volgens ooggetuigen zou de jongeman een verkeerde verkeersmanipulatie op z'n geweten hebben. Hetgeen in die streken meer voor komt EXCURSIE NAAR HET CREMATORIUM TE WESTERVELD. Men schrijft ons: Op Zondag 30 Aug. zal door de afd. Den Helder van de Arbeidersvereeniging voor lijk» verbranding een excursie worden gehouden naar het Crematorium te Westerveld. Daar zal de plechtigheid eener crematie bijgewoond kunnen worden. Voor deelnamekosten en inlichtingen wende men zich tot P. Tuk, Hector Treubstraat 68. Men zie ook de advertentie in het blad van heden. Oestercultuur. Zeer hadden we gehoopt, dat de oestercul tuur voor de Waddenzee in de toekomst eenig perspectief zou openen. Ook in Zeeland, waar men thans zoo te kampen heeft met de slip per limpet en de schelpziekte had men zijn hoop gevestigd op de Waddenzee, waar men dacht een uitgestrekt terrein te zullen vin den, waarop het mogelijk zou zijn op groote schaal oesters te teelen, zoodat de sterk ge dunde hoeveelheid in Zeeland er mee zou kunnen worden aangevuld. Verleden jaar heeft men op zes perceelen onder Texel ongeveer 50.000 kg oesters uitge zet. De uitgezaaide oesters waren van slechte kwaliteit, zoo staat er in het verslag over 1935 betreffende de visscherijen. In October en November werden ongeveer 10.000 kg oesters opgevischt. Het resultaat was slecht. Op de perceelen kwam de slipper limpet in groote hoeveelheden voor. Over de visscherjj in de Zeeuwsche stroomen en zeegaten staat er in dat verslag: Behalve de zaai-oesters, die in het voor jaar van de Yerseksche bank naar de an dere districten werden gebracht, ging een partij van 1700 bennen naar de Waddenzee, waarvan in het najaar ongeveer 225 bennen werden opgevischt; de overige waren afge storven. Beschouwen we dit wat nader, dan meenen we het te moeten betreuren, in het belang van den algemeenen visscherij-toestand in de Waddenzee* dat de op de perceelen bjj Texel uitgezaaide oesters van slechte kwaliteit wa ren. In het algemeen belang ware het dan te wenschen, dat er meer toezicht komt op het geen er uitgezaaid wordt. Ook wat betreft, het zich uitbreiden van de slipper limpet, want hoewel het er niet staat, doet het uit zaaien van oesters van de Ierseksche bank het vermoeden rijzen, dat deze behept wa ren met dezen parasiet, zoodat daardoor werd bevorderd, dat de Wadednzee eveneens terrein is geworden van de slipper limpet. Vooral nu, met rijkssteun, in Zeeland op groote schaal schooning van de oesterper- ceelen heeft plaats gehad, zou het toch zeer gewenscht zijn geweest, indien er contröle was gehouden op de oesters, die bij Texel werden uitgezaaid. Immers zoowel voor de Zeeuwen, die uitzaaien, als voor den toestand in de Waddenzee kon het van belang worden genoemd, dat de slipper limpet, indien mo gelijk, had kunnen worden geweerd. Maar het feit ligt er en deze parasiet zal men ook in dit watergebied niet zoo ge makkelijk meer kunnen uitroeien. Natuurlijk is het niet gezegd, dat deze zaai-oesters er de slipper hebben gebracht, maar dat het aantal er is vermeerderd, is niet geheel ondenkbaar. Waarom moeten er nu juist oesters van slechte kwaliteit worden uitgezaaid? Met gezonde oesters zou men toch allicht meer succes hebben kunnen bereiken. Bovendien zou er voor de Waddenzee waar schijnlijk dit voordeel mee zrjn gewonnen, dat er op de natuurlijke banken wat meer broed had kunnen vallen, waardoor er ook mee? kans zou zijn geweest, dat er een herleving van de oesterbanken zou zijn ontstaan. We achten deze aangelegenheid van vol doende belang om hierop de aandacht te ves tigen. Snurrevaadviseh. Te IJmulden beklaagt men zich, dat er zoO weinig snurrevaadvisch wordt aangevoerd n' het contingent voor de Deenen zoo spoedig uitgeput. Dit mag er weer op wijzen, dat het voojf het vischbedrijf van belang kan zijn om de snurrevaad uit te breiden. Met deze vissche ligt er waarschijnlijk nog voor verschillend' schepen een mogelijkheid een rendabel em plooi te vinden. Meermalen drongen we op uitbreiding aai}. En als we dan weer lezen van een klachji als uit IJmuiden. dan meenen we dat de aart- dacht van de overheid hierop dient te worden gericht. Haringtrawlvlsscherij. Met de haringtrawlvisscherij worden thans goede vangsten haring gemaakt en de prij zen zijn van dien aard, dat men over de be haalde besommingen tevreden is. Door onderling overleg wordt het binnen komen der schepen geregeld, zoodat men dus zoo min mogelijk een overvoerde markt

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5