De burgeroorlog in Spanje Radio-programma Abonneert U op dit blad binnenland Beide partijen melden successen. TZS,Z°? g"°"'pol,,le v'r*pM<"" HELDERSCHR COURANT VAN DINSDAG 18 AUGUSTUS T936 Schrikbewind te Badajoz. De kwestie van de niet-inmenging. Badajoz gevallen. 753 terechtstellingen in 3 weken. De laatste berichten van de fronten. Italië en Duitschland en de non-interventie De toestand in Palestina. Tsjiang Kai-Sjek stelt een ultimatum. Uitbreiding Japansche marine? Rede van Ir. Mussert op den landdag te Rijssen De wijziging van de steunregeling Te Badajoz moeten de opstandelingen, naar de uit Portugal afkomstige berichten, hun zwaar bevochten zegepraal met een waar schrikbewind vieren. Zij melden eenige successen uit de buurt van Malaga en een verder niet bevestigd bericht wil dat zij Estepona zouden hebben bezet. Verder zouden zij het mijngebied van Rio Tinto allengs omsingeld hebben. De ..Spaansche zone", in het zuiden van Marokko, die totdusver de regeering trouw ge bleven was, is thans ook afgevallen. In de krijgsbedrijven in het Noorden schijnt weinig voortgang te komen. Het grootste succes van de regeeringstroe- pen is, dat zij een landing op Majorca hebben weten te bewerkstelligen, het grootste eiland van de Balearen en het eenige, dat nog in han den van de opstandelingen was. Als een ander succes van beteekenis wordt de verovering van Rubieros de Mora, in de provincie Teruel, gemeld. Ook hebben de regeeringstroepen successen In de provincie Huesca, op weg naar Sara- gossa, en in het Guadarrama gebergte te be richten. Generaal Franco heeft een bezoek aan Bur gos gebracht, om overleg te plegen met Caba- nellos en Mola. De regeering van Uruguay heeft zich tot alle Amerikaansche staten gewend, om te zien of er niet een poging tot vriendschappelijke inmenging te doen is om een eind aan den burgeroorlog te maken. Regeeringstroepen op Majorca ont scheept. De socialisUsche afgevaardigde Galarge en Ruiz le Cina hebben uit Mahon aan president Companys getelegrafeerd, dat volgens inlich tingen afkomstig van het oorlogsschip Almi- rante Miranda, de eerste regeerings-colonne zoo juist op Majorca ontscheept is. De leider der expeditie, de kapitein der luchtvaart Bayo, heeft als eerste voet aan wal gezet, Zondag morgen om negen uur. De colonne bestaat uit leden van de guardia civil stoottroepen, gewone troepen en militie. Ontzettende aanblik. Uit Badajoz wordt te Lissabon gemeld, dat nog vele huizen in brand staan. Bij de bestor ming van fort San Pedro, dat hardnekkig door de regeeringstroepen werd verdedigd, zijn aan de zijde der opstandelingen 56 van de 152 man schappen van het vreemdelingenlegioen ge sneuveld. Ook zijn by de instorming van de Menacho- kazerne tal van opstandelingen gedood. De manschappen der regeeringstroepen, die in handen der rebellen vielen, werden terechtge steld. Tot de terechtgestelden behooren kolonel Cantero, luitenant Weiga en verschillende plaatselijke autoriteiten. 4000 opstandelingen hebben Zaterdag den opmarsch voortgezet in de richting van Madrid. Het telefoonverkeer met Lissabon en Sevilla is hersteld. Kapitein Alfonso Blanco werd benoemd tot civiel-gou- verneur van Badajoz, Agostin Caranda tot burgemeester. De opstandelingen verliezen geen tijd te Ba dajoz. Zij hebben Zondag gebruikt voor het aanleggen van versterkingen rond de stad en het herstellen der forten. Naar verluidt wordt een sterke colonne op standelingen binnenkort te Badajoz verwacht, die vijftien luchtafweer-kanonnen met zich zal voeren. Kolonel Juanyague, de aanvoerder der op standelingen te Badajoz, heeft de Portugeesche pers verzocht een oproep van vrijwilligers te plaatsen, die dienst moeten nemen in de rjjen der opstandelingen. Hij verklaarde: „Na zijn groote verliezen heeft het legioen geoefende en dappere strijders noodig om den strijd voort te zetten". Een Portugeesch journalist meldt aan zijn blad, dat in alle straten der stad barricades waren opgericht en dat bij al deze barricades de lijken van verdedigers en aanvallers waren opgehoopt. Een door kogels doorzeefde muur en een groote plas bloed duiden de plaats aan, waar de opstandelingen, die de overwinning hebben behaald in den hevigen strijd om het bezit der stad, bijna 2000 personen, die de regering waren trouw gebleven, hebben terechtgesteld. In de straten zoeken vrouwen en kinde ren naar de 1 ijken van echtgenoot of vader. Verdachte personen worden voor den krijgs raad der opstandelingen gebracht, waarvoor hun bovenlijf wordt ontbloot. Indien hun rech terschouder aanwijzingen vertoont, dat zij een geweer hebben gehanteerd, worden zij ter dood veroordeeld. In groepen van twintig worden zij dan zonder onderscheid terechtgesteld. De lijken worden op enorme brandstapels Verbrand. De aanvoerder van de opstandelingen heeft over heel Estremadura den staat van beleg af gekondigd. Vakvereenigingsleiders, die de ar beiders tot staking zouden oproepen, zullen standrechtelijk gefusileerd worden, evenals de genen die Zondagmorgen vroeg den arbeid niet hervat zouden hebben. Binnen vier uur moesten alle wapenen worden ingeleverd. Degenen, die daarna nog wapens bezaten zouden, evenals roovers en brandstichters, standrechtelijk wor den doodgeschoten. IN HET NOORDEN. Zondagochtend vroeg is de aanval op het Guipuzcoafront door de opstandelingen hervat. Drie kolonies rukken op één naar Irun, langs de Fransche grens, een tweede in het Westen van Tolosa uit naar Hermant en een derde in het centrum in de richting van Lasarte. Later in den avond werd vernomen, dat de opstandelingen het dorp Encernaza hadden bezet. De Almir&nte Cervera, het oorlogsschip, dat de zijde der opstandelingen heeft gekozen, ver scheen Zondagavond voor Bilbao en beschoot de kustplaats Santurce, welke 20 km van Bilbao ls gelegen, evenals Portugalete, waar alle benzinetanks tot ontploffing w«rden c-e- brKrh* Aangezien aan het aan Irun en San Sebas- tian gestelde ultimatum, om zich voor 17 dezer over te geven, niet was voldaan, is het bom bardement van deze steden begonnen. Van hun kant hebben de autoriteiten van h Volksfront verklaard, dat hij de eerste gra naat, die mocht vallen, talrijke gijzelaars ge fusileerd zullen worden. In het fort Guadelupe, dat op het oogenblik door den opstandigen kruiser Espana beschoten wordt, bevinden zich ongeveer 1200 gevangenen. Volgens geruchten, die aan de grens.de ronde doen, zou een aantal hunner reeds gefusileerd zijn. Fransch grensplaatsje gebombar deerd. Zondagavond tegen half acht heeft een Spaansch vliegtuig met drie motoren, dat zich boven Fransch grondgebied bevond, zich in de richting der Spaansche grens begeven. Het vliegtuig heeft drie bommen laten vallen boven het dorp Biriatou. dat aan de Bibassoa is ge legen, welke ter plaatse de grenslijn vormt. Een der bommen is terechtgekomen op een huis, waar vier mannen kaart speelden. Het huis werd geheel verwoest, doch, wonder boven Wonder, werd geen der mannen getroffen. De andere bommen zjjn honderd meter ver der terechtgekomen, doch hebben geen schade aangericht. Het schijnt een vergassing van den vlieger te zijn, daar het plaatsje juist op de grens ligt. DE STRIJD IN HET NOORDEN. Zaterdagochtend van 4 tot 10 uur heeft nabij Irun een hevig gevecht gewoed. De op standelingen vielen aan, gesteund door vlieg tuigen, over een front van 10 K.M. Nadat zij iets waren opgerukt, werden zij door de troepen van Volksfront tot staan gebracht. Deze troepen hadden versterking ontvangen van 100 man uit Bilbao. Dezen hadden zich goed ingegraven. De regeeringstroepen open den een moorddadig geschutvuur uit de for ten San Marcos, San Martial en Quadelupe, gesteund door geweer- en mitrailleurvuur. Het vuur duurde zes uur. De aanval was af geslagen en de opstandelingen moesten zich weer verzamelen. Vliegtuigen van de op standelingen wierp vijf bommen op de regee ringstroepen, zonder veel schade aan te rich ten. Een bom viel nabij het station van Irun, waardoor een burger licht werd gewond. Aan beide zijden zijn vele dooden en ge wonden gevallen. De opstandelingen hebben uit vliegtuigen manifesten op San Sebastian geworden waarin zij eischen, dat de stad binnen 24 uur worde overgegeven, aangezien anders meedoogenloos zal worden opgetreden. Het Volksfront moet hierop nog 500 personen uit de stad als gijzelaars gevangen genomen hebben, zoodat het thans over 1200 gijzelaars beschikt. Het zou dreigen allen neer te schie ten, als de stad wordt aangevaleln. Onder alle toegangswegen en bruggen tot de stad zijn sterke ladingen aangebracht, om de opstandelingen den opmarsch te beletten. Naar uit Santander wordt vernomen, heb ben de opstandelingen de stad gebombar deerd. Vliegtuigen wierpen bommen, terwijl een oorlogsschip van de opstandelingen de stad onder vuur nam. De verschrikkelijke toestand ln Badajoz. „Ik ben zoojuist teruggekeerd van een vlucht over Badajoz, seint Reuter's corres pondent te Lissabon, en ik heb daar een too- neel van ontzetting aanschouwd, zooals ik nooit meer hoop te zien. Toen wij de grens naderden, zagen wij een vliegtuig met drie motoren, dat bommen op de stad liet rege nen. In de straten ontstond een verwoed ge vecht van man tegen man, en de terechtstel ling van de gevangen genomen verdedigers kon den wij duidelijk zien, terwijl op den ach tergrond rook en vlammen omhoog sloegen. De opstandelingen zijn thans in Badajoz vol komen heer en meester en thans hoort men nog slechts het vuren der executie-peletons. De militaire gouverneur is op Portugeesch gebied ontsnapt, waar hij wegens een ver wonding aan de hand in een hospitaal wordt verpleegd." Om Madrid. De troepen van generaal Mola zijn uit Guadalajara 15 K.M. verder naar Madrid op gerukt en bevinden zich thans ook in het Oosten nog slechts 40 K.M. van de hoofd stad verwijderd, aldus een bericht uit Bur gos. Actie van de Spaansche regee ring in het buitenland? Volgens de Star zou de Spaansche regee ring de volgende week een missie van voor aanstaande staatslieden naar de voornaam ste hoofdsteden uitzenden, welke missie haar reis per vliegtuig zou maken, en de verschillende regeeringen zou hebben in te lichten over buitenlandsche medeplichtigheid bij de organisatie van den opstand. Een groep internationale juristen zou een verklaring willen publiceeren. waarin het ju ridische aspect van de kwestie van de niet- inmenging zou worden toegelicht. Het lot van de Jaime I. De opstandelingen blijven volhouden, dat de regeeringskruiser Jaime I veel ernstiger beschadigd moet zijn, dan van regeerings- zjde wordt toegegeven. Een vliegtuig met drie motoren zou een bom van 500 kg op den middelsten geschuttoren geworpen heb ben, waardoor het schip letterlijk in tweeën gebroken zou zijn. Communiqué'» van het Engelsche departement van buitenlandsche zaken. Het Engelsche ministerie van buitenland sche zaken heeft het volgende communiqué gepubliceerd: „Te Londen wordt officieel meege deeld., dat tusschen de Engelsche en Fransche regeering volledige overeen stemming bereikt is over den tekst van de Fransche voorstellen voor de verhin dering van den uitvoer van wapenen en ammunitie naar Spanje. De nota's zijn te Parijs geteekend en tusschen de beide regeeringen uitgewisseld. De overeenkomst zal van kracht worden, zoodra zij de instemming van de regeeringen van Duitschland. Italië. Portugal en de Sow- jet-unie zal hebben verkregen. Men meent te weten, dat de houding van de Sowjet-regeering gunstig is en de Portu geesche regeering heeft in beginsel de niet- interventie aanvaard. Van Duitschland en Italië is geen enkel definitief antwoord ont vangen en de Engelsche regeering onder steunt te Rome op dringende wijze de ver- toogen van de Fransche regeering". Bovendien heeft het ministerie van buiten landsche zaken het volgende communiqué uitgegeven, waaraan wordt toegevoegd, dat het volle instemming heeft van Lord Hali- fax, die weliswaar eerst Maandag te Lon den terugkeert, maar nauwkeurig op de hoogte gegebleven is van de ontwikkeling van de gebeurtenissen gedurende de laatste 48 uur. „Z.M. regeering gaat voort de meest vol ledige ondersteuning te geven aan de pogin gen van de Fransche regeering, om een over eenkomst tot stand te brengen tusschen de mogendheden, welke het meest geïnteresseerd zijn bij een algeheele onthouding van tus- schenkomst in den huidigen strijd in Spanje. Z.M. regeering heeft wat haar betreft, ver klaard, dat zij bereid is, wanneer een alge- meene overeenkomst bereikt is, den uitvoer van wapenen voor beide partijen te verhinde ren en zij zal ook iederen maatregel nemen, waartoe zij in staat is, om de levering van burgerlijke vliegtuigen te beletten. Men hoopt, dat de instemming van andere worden bereikt. Intusschen zijn sedert het regeeringen in de zeer nabije toekomst zal begin van de huidige troebelen in Sparijé geen licenties verleend voor den uitvoer naar dat land, van wapenen of munitie, overeenkomstig de desbetreffende wet van 1931. En men moet er zich rekenschap van ge ven, dat de handhaving van een strikte en onpartijdige houding van niet-inmenging van wezenlijk belang is, indien men wil voor komen, dat de ongelukkige gebeurtenissen in Spanje ernstigen weerslag elders hebben. Het Portugeesche antwoord aan de Fransche regeering. De opstandelingen hebben Badajoz ver overd. Dit schijnt thans een vaststaand feit te zijn. Volgens de berichten zijn honderden aanhangers van de regeering gevangen genomen en worden deze in massa's gefusilleerd. De straatgevechten schijnen echter nog niet geëindigd te zijn. Een afdeeling miliciens blijft zich hardnekkig tegen de opstandelingen ver zetten. Nadat de opstandelingen Badajoz zijn binnengetrokken, zijn honderden Spanjaarden over de Portugeesche grens gevlucht. Onder hen bevonden zich de militaire commandanten van Alcale en Badajoz. De gouverneur van, Badajoz, heeft geprobeerd zelfmoord tej plegen en legt symptomen van verstandver bijstering aan den dag. Verder schijnen Spaan sche miliciens met twee auto's, beladen met. bommen, nabij Campo Maior getracht te heb ben, de Portugeesche grens over te gaan. Zij werden door Portugeesche troepen verrast en zagen zich genoodzaakt, naar Spanje terug te keeren. De beide auto's moesten zij achter laten. Deze zijn thans door de Portugeesche regeering in beslag genomen. Te Oviedo wordt verwoed gestreden. Vol gens mededeelingen van den minister van oorlog hebben regeeringsvliegtuigen een vlieg tuig der opstandelingen neergeschoten, waar bij de drie inzittenden zijn verbrand. Reuter bericht verder, dat Ramon Madari- aga, een gemeenteraadslid te Madrid is ge arresteerd. In zijn woning zouden belangrijke documenten in beslag zijn genomen, w.o. een brief van den ex-koning, waarin deze mede deelde, dat zoo een herstel der monarchie zou plaats vinden, de vroegere prins van Asturië den troon zou bestijgen. DE ENGELSCHE VLIEGTUIGEN VOOR SPANJE IN BESLAG GENOMEN. Naar Reuter uit Parijs meldt, heeft zich het gerucht verspreid, dat zes Engelsche vliegtui gen, die op weg naar Spanje waren, bij hun landing op Le Bourget in beslag zijn genomen. Dit bericht wordt thans bevestigd. De piloten wilden in de richting Bordeaux opstijgen. De douane verbood de vliegtuigen echter te ver trekken, aangezien ze niet voorzien waren van de vereischte papieren. Liever dood dan gevangen. Bertrand de Jouvenel meldt uit Almandra- jelo bij Merida, waar de voorhoede der troepen van generaal Franco legerden, dat 50 man regeeringstroepen in een kerktoren twee dagen lang de opstandelingen tegenheilden en dat toen deze hun toevlucht namen tot zwa veldampen en eindelijk de deuren rammeiden, ze slechts dooden vonden. Alle gearresteerde Duitschers vry- gelaten. Naar het D.N.B. uit Barcelona meldt zijn alle in Spanje aangehouden Duitschers vrij gelaten. Volgens een bericht uit Madrid aan de „New York Times", dat de censuur is ont gaan zijn 753 leden van partijen der rechter zijde, met inbegrip van priesters, door man schappen der regeeringsmilitie te Madrid te recht gesteld. Deze executies werden verricht gedurende de eerste drie weken van den burgeroorlog. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat 7000 personen zijn gearresteerd. De berichten van de gevechtsterreinen zijn schaarsch. Klaarblijkelijk is er weinig ver andering in den toestand ingetreden. In het Noorden zetten de kruisers der op standelingen het bombardement van de Noord kust nabij de Fransch-Spaansche grens voort. De Espana, een kruiser in handen der op standelingen, heeft de hoogten van Fontarabie onder vuur genomen. De artillerie van het fort Guadelupe heeft het vuur beantwoord en de uittocht der Span jaarden uit Fontarabie is in versneld tempo voortgezet. Vrouwen en kinderen, beladen met koffers en pakken, verlieten Fontarabie in bootjes van verschillende soorten en heb- i ben voorloopig te Hendaye hun toevlucht ge- zocht. Uit Barcelona wordt gemeld, dat regee- 'n Ringstroepen het eiland Majorca hebben ge bombardeerd. Het doel er regeeringstroepen zou zijn om de verbindingen van Palma di Majorca met de rest van het eiland te ver breken. Reuter meldt verder uit Malaga dat daar geen wijziging in den toestand is ingetreden en dat alles kalm Is. Men krijgt den indruk dat beide partijen zich op een langduirgen oorlog voorbereiden. De meeste vreemdelin gen zijn uit de stad vertrokken. WOENSDAG 19 Augustus 1936. Hilversum I. 187C m. VARA.-Uitzending, 10.00 VPRO, 6.30 PVU. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Viool, piano, orgel en gramofoonplaten. 12.001.45 „De Bohemians" en gramofoon platen. 2.00 „Fantasia". 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Kinderkoorconcert. 5.00 „De Notenkrakers". 6.00 Dansmuziek. 6.30 „Zomergenot", causerie. 7.03 Sportpraatje. 7.20 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten. 8.03 Nieuwsberichten ANP. en VARA.-Varia. 8.15 VARA-Orkest. 9.00 Radiotooneel. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Nieuwsberichten ANP. 10.05 Zang en piano. 10.20 Mignon-kwintet. 10.4512.00 Gramofoonplaten. Hilversum n. 301 m. NCRV.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Ensemle v. d. Horst. 12.15 Gramofoonplaten, 12.30 Vervolg concert. 1.15 Zang en piano. 2.00 Orgelspel. 3.00 Chr. Lectuur. 3 303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Piano-recital, 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonplaten. 7.45 Reportage. 8 00 Berichten ANP. 8.15 NCRV.-Harmonie-Orkest en declamatie. (Om 10.00 Berichten ANP.). 10.3012.00 Gramofoonplaten. Schriftlezing. Not- DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1936. Hilversum I. 1875 m. AVRO.-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Omroeporkest. 10.00 Morgenwijding Gramofoonplaten. 10.30 Vervolg orkestconcert. 11.00 Paedagogisch causerie. 11.30 Ensemble „Romania" en orgelspel. 1.15 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Orgel, fluit en hobo. 2.45 Lyra-Trio. 3.30 Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Radiotooneel voor groote kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Piano-recital. 7.30 Gramofoonplaten. 7.40 Report van het Schaaktournooi, tingham. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Omroeporkest m.m.v. solist. 8.55 Radiotooneel. 9.40 Uit Salzburg: Opera-uitzending. 10.30 Gramofoonplaten. 10.45 Report v. h. Schaaktournooi, Notting- ham. 11.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Dansmuziek. Hilversum n. 301 m. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KROL 2.0011.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsdienstig halfuur. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 KRO-Orkest, en gramofoonplaten. 2.00 Orgelspel. 3.003.15 Zang. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Pianokwartet „Die Haghe". 6.45 Causerie vanwege het Chr. Nat. Vakver bond. 7.15 Gramofoonplaten. 7.45 Reportage. 8.00 Nieuwsbèrichten ANP. 8.15 Bach-orkest, en solisten, 9.00 Paedagogische lezing. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.3511.30 Gramofoonplaten TE MADRID. Generaal Fanjul en kolonel Quintana gefusilleerd. Generaal Fanjul en kolonel Quintana. die ter dood veroordeeld waren in verband me den opstand in de Montana-kazerne, zyn gistermorgen om 5.30 uur gefusilleerd. Nog 200 Engelschen te Madrid. Ogilvie Forbes. de Britsche zaakgelastigde te Madrid, heeft gister meegedeeld, dat zich nog 200 Engelschen te Madrid bevinden, hebben hun toevlucht gezocht in de Britsche ambassade. Wanneer Madrid gebombardeerd mocht worden, zullen de Britsche kleuren op het dak van ambassade en op het commer cieel secretariaat worden geschilderd. FRANSC'H-ENGELSCHE SAMENWERKING Vansittart b(j Delbos. Vansittart, de permanente ondersecretaris van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken, is met vacantie naar Bretagne vertrok ken. Gistermiddag is hij te Parys aangekomen en heeft aldaar een onderhoud gehad met Delbos, den Franschen minister van buiten landsche zaken, in tegenwoordigheid van den Britschen gezant te Parijs. Over het onderhoud zijn geen inlichtingen verstrekt. In Fransche en Britsche kringen legt men de grootste terughoudendheid nopens dit onder houd aan den dag. Men meent echter te weten, dat Vansittart, die onlnags te Berlijn de Olym pische Spelen heeft bijgewoond, den Franschen minister van buitenlandsche zaken zijn indruk ken en opmerkingen over zijn verblyf te Berlijn heeft medegedeeld. Verder zou Vansittart Del bos hebben ingelicht aangaande zijn gesprek ken met Hitier, met verschillende leden van de regeering en met andere Duitschers. Men acht het eveneens waarschijnlijk, dat Vansittart en Delbos den stand der besprekin gen inzake het neutraliteitsaccoord onder oogen hebben gezien. De Fransche gezant te eBrlyn heeft verder von Neurath op de hoogte gesteld van de brie ven, die tusschen Londen en Parys gewisseld zijn. In Fransche diplomatieke kringen is men van oordeel, dat het in vrijheid stellen van de Duit- sche onderdanen in Spanje, waaronder begre pen de bemanning van het Duitsche vliegtuig dat indertijd door de Italiaansche regeering in beslag is genomen, het Duitsche antwoord in zake de niet-inmenging heeft bespoedigd. Delbos heeft gistermiddag tevens den Spaan- schen gezant te Parijs ontvangen. Weer Britsche vliegtuigen naar Spanje? Volgens berichten uit Poitsmouth, aldus Reu ter, bevinden zich daar op het oogenblik 5 vliegtuigen, waarvan de verkoop kortgeleden te Londen tot stand is gekomen. De toestellen zouden gereed staan om met onbekende be stemming te vertrekken. De eenige mededeeling die men op het vliegveld verstrekte, was, dat de vliegtuigen gisteren Engelsch grondgebied niet zouden verlaten. Die oudjes! Naar Reuter uit Londen meldt, zouden twee leden van de Labour-partij, resp. 76 en 80 jaren oud, van plan zijn naar Spanje te gaan. Vol gens de Star gaat de toch naar Barcelona en zullen de beide heeren hun uiterste best doen de regeering te helpen. Geen definitieve aanvaarding door Italië. De Italiaansche minister buitenlandsche zaken ontving den Franschen ambassadeur met wien hij een langdurig onderhoud had over het Fransche voorstel inzake noninterventie in Spanje. Italië heeft het voorstel niet definitief aan vaard. De onderhandelingen worden voortgezet. Het schijnt evenwel, dat het definitieve ant woord van Rome niet lang op zich zal laten wachten. Mussolini is uit Rimini te Rome terugge keerd. De Duitsche regeering heeft den Franschen ambassadeur te Berlyn haar antwoord op het Fransche voorstel inzake een verklaring van non-interventie in de binnenlandsche aange legenheden van Spanje gisteren schriftelijk doen toekomen. Volgens Reuter zou Duitschland zich met zekere reserve aansluiten by de ver- klaringen reeds door Engeland en Frank rijk onderschreven. Te Parijs is gisteren voorts de principieele instemming der Roemeensche regeering met het Fransche voorstel ingekomen. Bom uit een trein ln Tel-Aviv ge worpen. Uit den trein Jaffa-Tel-Aviv-Lydda welke midden in de Tel-Aviv de hoofdstraat passeert, werd Zondagochtend een bom op straat ge worpen, waardoor een kind werd gedood en 20 personen werden gewond, van wie 11 ernstig. De dader kon niet worden opgespoord. In de laatste paar dagen zijn by verscheiden aan slagen 20 personen gedood. De laatste twee dagen is de terreur in Palestina weer toegenomen, vooral in Gallilea, waar 10 joden werden vermoord. In totaal zyn hier sedert het uitbreken van de ongeregeld heden 65 joden gedood. De joodsche pers blijft aansporen tot tegenstand en men hoopt, dat de regeering de orde zal herstellen. Joodsche weerwraak. Gistermorgen zijn schoten gelost en steenen geworpen naar een uit Jaffa komenden trein, toen deze Tel-Aviv passeerde. Een der passa giers, naar men meent een Armeniër, werd ge dood. Vijf anderen werden gewond. Men denkt, dat dit een wraakneming der joden is voor het incident van Zondag, toen uit den trein een bom werd geworpen temidden der joodsche menigte, die zich bij den overwee- te Tel-Aviv bevond, als gevolg waarvan een 8-jarig joodsch jongentje werd gedood en 24 joden werden gewond, van wie 8 zwaar. Te Tel-Aviv was de toestand Zondag zeer ge- hadden verschinende ge ruchten, die later valsch bleken te zijn, kleine Uit Kanton wordt vernomen, dat maats schalk Tsjiang Kai-sjek een ultimatum heeft gezonden aan de generaals van Kwangaj waarin hun wordt gelast, het land binnen drié dagen te verlaten. Het Japansche ministerie van marine heeft bij het ministerie van financiën de begrooting voor 1937-38 ingediend. Het eerstgenoemde ministerie vraagt 770 millioen yen. De i00, pende begrooting bedraagt 550 millioen yen. Zaterdag werd onder groote belangstelling een landdag van de N.S.B. gehouden. Tegen het tijdstip van aanvang waren er tegen de 5000 menschen samengestroomd, onder wie zich ook een aantal Nederlanders uit Duitsche grensplaatsen bevonden, o.a. uit Duisburg en Dusseldorp. Met daverend gejuich en lang aanhoudend houzee-geroep werd ir. A. A. Mussert be groet, toen hy op de spreekplaats verscheen. Met een breed overzicht van de bekende doelstellingen van het nationaal socialisme, ving spr. zijn rede aan. Met de eenheid van het Nederlandsche volk, welke de N.S.B. na streeft, zal, zeide hij, de jarenlange politieke stryd een einde nemen. Het is aan ons, zoo zeide ir. Mussert, het nog bestaande wantrou wen te overwinnen. Wanneer ons volk weer vereenigd is onder onze leuze, zal Nederland weer een macht in de wereld kunnen vormen. Wij moeten beginnen om de jeugd op te voeden. Daarvoor is de arbeidsdienstplicht noodig. Voor de jonge mannen is er werk in overvloed bij grondaanwinning en aanleg van wegen en fietspaden. Meisjes uit meer ge goede kringen kunnen tijdelijk arbeidsters in fabrieken vervangen in vacantie-perioden en dan vele beroepen leeren. Zoo worden er karakters gevormd en gekweekt. De arbeids plicht opent voor allen een beter vooruitzicht op een plaats in de maatschappij. Slechts de werkers hebben recht op aan zien in de nationaal-socialistische samen leving. Daarom wil de N.S.B. bouwen aan een groot arbeidsgemeenschap. Ik heb het geloof in den arbeid, zeide spre ker. Ik begrijp niets van den gouden gulden, ook niet van wisselkoersen. Ik begrijp slechts, dat alleen arbeid en arbeidskracht noodig zijn om het volk te verheffen. Fel becritiseerde spr. vervolgens de vak bonden. Straks zullen wij deze niet meer ken nen, zeide hij. Men durft thans, vervolgde ir. Mussert, te spreken van een rechtsstaat. Recht zal er eerst verkregen zijn, wanneer iedereen zijn plaats krijgt in de vrije maatschappij. Naast onze taak voor de jeugd staat onze zorg voor de ouden van dagen, die niet langer met drie gulden per week na een veertigjarigen werk tijd afgescheept mogen worden. De taak der N.S.B. in hoofdzaak is het volk op te bouwen in een maatschappij, waarin voor parasieten en slampampers geen plaats is. En evenmin voor de categorie internationale speculanten. Over de laatsten behoeft men zich niet onge rust te maken. Den dag voor wij er zijn, zeide spreker, zullen zij de grens reeds over wezen. De N.S.B. vervolgde hij, zal een volk tot stand doen komen, dat kracht en naasten liefde heeft. Wij zullen in vrede en vriend schap gaan leven met andere volken. Wij zijn geen gevaar voor de vriendschap met buiten landsche naties. Dat zijn juist de marxisten, die hun mond vol hebebn over pacifisme, maar met gebalde vuist geld dragen naar Spanje om den broedermoord te helpen be vorderen en die den handel met Duitschland boycotten. Overal waar de marxisten nog niet de baas zijn, spreken zij zoogenaamd met af schuw over oorlog, maar waar zij wel den schepter zwaaien, geven zij millioenen geld uit voor kanonnen en andere wapenen. Zie maar eens naar Rusland met zijn leger van twee millioen man. Spr. hekelde verder nog eens scherp de sancties tegen Italië en ver klaarde dat Spanje thans de tweede fase is in den bouw van het nieuwe Europa, welke bouw aangevangen is in Italië en Duitschland. De slotfase zal zijn een groot blok in Europa tegen het Aziatische monster, het roode beest. Op denzelfden avond dat de communisten in Amsterdam naar Spanje telegrafeerden, dat hulp in geld toegezegd werd, keerde pater Florido Rubini in Rome uit Barcelono terug met de mededeeling dat daar reeds de eerste vijf dagen van de terreur 400 priesters ge dood waren. Na een opsomming gegeven te hebben van de verspreiding van de N.S.B. in Nederland, zeide spr., dat deze beweging thans veel meer dan 50.000 leden telt, leden uit alle rangen en standen, roomsch-katholieken, protestanten, rijken en armen. De nationaal-socialistische beweging zal, zeide hij ten slotte, haar werk doen naar Nederlandsche aard en naar Neder landsche belangen. Meer en meer stroomt het naar onze gelederen, zoowel in Indië als in Nederland. De rede verwierf veel toejuichingen. Uitgesteld van 30 Augustus tot 13 September. Het onderhoud van de wethouders van sociale zaken van de grootste 7 gemeenten met den minister-president heeft als resultaat ge had, dat de inwerkingtreding van het ministe rieel besluit tot wijziging van het samenstel van maatrelen inzake stepunverleening en werkverschaffing, welke aanvankelijk bepaald was op de week van 30 Augustus—5 Septem ber, is uitgesteld tot de week van 131® September, ten einde bedoelden wethouders do gelegenheid te schenken hunne bezwaren tegen de nieuwe regeling by den minister van sociale zaken, na diens terugkeer van verlof, persoonlijk voor te dragen. Uitdrukkelijk werd echter van regeerings- zjjde erop gewezen, dat het noodzakelijk wad met de voorbereiding van de invoering dcf nieuwe regeling door te gaan. FRANSCHE TORPEDOJAGERS VERTROKKEN. He Fransche torpedojagers Leopard en Chacal zijn gisterenmorgen vroeg uit de ha ven vertrokken.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2