De aanvaring van Hr. Ms. Kortenaer bij Suez. GEMENGD NIEUWS Het mooie weer handhaaft zich Het brood wordt niet duurder Binnenkomst belastingen blijft onder de raming. Binnenland Moordaanslag op jonge vrouw. Baby in tuinhuisje verbrand Een nieuwe weg in twee dagen 3 M. verzakt. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 18 AUGUSTUS 193* Mr. C. Goseling gewond bij een auto-ongeluk in Oostenrijk. Misdrijf of ongeluk? Schipper en zijn knecht door benzoldampen bedwelmd. Kind in een tent verbrand Man rukt postambtenaar het geld uit handen. Steekpartij in het Haagsche Bosch Kind ernstig door een ezel gebeten Buitenland, De vrouw die Hitier kiekte en kuste. Een concurrent van het monster van Loch Ness. Brand in een trein. Fransch schip vergaan. Autobandieten rooven frs. 800.000 DE KONINKLIJKE FAMILIE EINDE DEZER WEEK WEER TERUG. Naar wij vernemen rullen H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Jullana tegen het einde dezer week van Hare vacantiereis uit Zwitser land op het Loo terugkeeren. Het Kon. Ned. meteorologisch instituut te <je Bilt meldt: De toestand van mooi weer handhaaft zich. Op het vasteland nam de luchtdruk nog iets toe en zyn de barometers nog langzaam stij gende. De depressies, die Zaterdag nog in de Baltische landen en in Frankrijk gevonden werden en nog regens gaven in Oost-Duitsch- land en Berlijn, zijn verdwenen. De IJsland- depressie strekt haar Invloed niet verder uit dan tot Schotland en Ierland en de Noorsche zee. De telkens opnieuw verschijnende secun- dairen op den Oceaan blijven ondiep en reiken niet verder dan tot den vijftigsten breedte graad. Overal op het vasteland is het thans mooi zomerweer, de hooge Alpentoppen mel den onbewolkten hemel met hooge tempera turen en droge buitengewoon doorzichtige lucht. In de middelgebergten is het zeer nevelig. Voorloopig is nog weinig verandering jn den toestand te zien. De Nederlandsche vereeniging van werk gevers in het bakkersbedrijf deelt mede, dat de requesten, die zij tot den minister van financiën heeft gericht, waarin geprotesteerd werd tegen de aan de bakkerij opgelegde ver plichtingen om deze belasting voortaan te be talen, over het tevoren van omzetbelasting vrijgestelde brood alsmede de besprekingen, door haar ten departemente gevoerd, in zoo verre resultaat gehad hebben, dat de minis ter heeft bepaald, dat vrij blijft van omzet belasting: a. dat brood, hetzij groot, hetzij klein- of luxebrood, dat gemaakt is uit deeg, vervaar digd uit geen andere grondstoffen dan meel en bloem, zemelen, zout, melk, melkpoeder, moutextract, creme en bakkersvet; b. krentenbrood (geen krentenbollen), voor welks vervaardiging ten hoogste 10 pet. van het gewicht van het gebezigde deegbeslag krenten en/of rozijnen zijn gebezigd; c. dat brood, vervaardigd uit gewoon brood deeg, waaraan bijvoorbeeld een weinig suiker is toegevoegd, zooals in sommige streken van het land te doen gebruikelijk is. De aan de hand van het bovenstaande te- vetel geheven belasting zal worden verrekend met de nog op te leggen aanslagen. Opbrengst na zeven maanden 9 mil- lioen lager dan verleden jaar. Blijkens een laatsten staat met den stand van de Rijksmiddelen (per ultimo Juli) gaat het met het binnenkomen der belastingen niet onverdeeld gunstig. De i,overige middelen" (d. i. de Directe Belastingen uitgezonderd) hebben de af- geloopen maanden 204.127.492 opge bracht, hetgeen 12.595.424 minder is dan de raming voor zeven maanden en 9.648.809 minder dan het vorige jaar over die zeven maanden werd ontvangen. De omzetbelasting bleef in Juli nog meer beneden de raming dan de vorige maand; dit keer was het tekort 963.764 en er werd 64.373 minder dan in Juni ontvangen. Aan directe belastingen is in de maand Juli voor 19.599.081 op kohier gebracht en daar door is het totaal-bedrag, dat van dit soort belastingen op kohier is gebracht, gestegen tot 71.620.460, terwijl de raming voor zeven maanden bedraagt 65.966.666. Daar deze bedragen niet gelijkmatig over twaalf maan den verdeeld binnenvloeien, mag men aan dit uiterlijk gunstige verschil van 5.653.794 geen waarde hechten. (Het vorige jaar bedroeg dit verschil 3.860.843). Groot ten gevolge van de verzwaarde be lastingheffing is echter het verschil tus- schen de opbrengst van dit jaar het vorige jaar. Het is in totaal 7.566.722, waarvan de inkomstenbelasting voor haar rekening neemt 5.886.571 en de vermogensbelasting 943.762, terwijl geen enkele belasting een mindere opbrengst dan het vorige jaar doet noteeren. HET DORUS RIJKERS-FONDS. Het Dorus Rijkers-fonds heeft deze week twee belangrijke giften ontvangen, namelijk van den zaakgelastigde te Djeddah een gift van het internationale comité voor de ter reede van Djeddah gedurende de bedevaart dagen gehouden regatta, afgedragen uit het Voordeelige saldo, dat na deze wedstrijden be schikbaar bleek, en voorts een gift als uiting van dankbaarheid van de gestrande Neder landers, die per s.s. Tiberius van Barcelona naar Port Vendres in Frankrijk zijn vervoerd. Het oude liedje. Zaterdagmiddag heeft de 28-jarige werk- looze varensgezel M. J. d. W. op de Admi raliteitskade te Rotterdam, ter hoogte van Pand 76, waarin is gevestigd de garage van de firma F. F. Engels, een aanslag gepleegd °P de 26-jarige weduwe H. Mulderv. Tol, waarmee hy. eenigen tijd heeft samengeleefd. De vrouw is verscheidene malen met een mes gestoken en heeft daarbij ernstige ver- Wondingen opgeloopen. Ongeveer drie weken geleden heeft het hieisje den omgang met d. W. afgebroken, hetgeen den man niet aanstond. Hij trachtte dan ook de betrekkingen weer aan te knoo- Pen en daar hij wist, dat het meisje werkte 9P een confectiefabriek van de firma An- driesen aan de Admiraliteitskade, waar zij 's Zaterdags pl.m. 1 uur haar werktijd ein digt, haar op den hoek van de Admiraii- ^itskade en Admiraliteitsstraat opgewacht. Daarop is het tweetal ongeveer tien meter •"«^nn'Ómaï, Sk',™m5, niet 2enfCr e°hter al 8Poedig. dat de vrouw vatten en °m den 0m&anS te her ken hen e<'n Cinde aan de twist te ma ken liep zij van den man weg. Daarover ontstak d. W. dusdanig in woede, dat hij een mes uit de zak haalde en de vrouw nazette. Toen hij een ste kende beweging in haar richting maak te, zag de vrouw dit tijdig aankomen en bukte, waarop de man haar in den rug stak, juist onder het rechterschouder blad, zoodat het mes haar tot het lem met in het lichaam drong. De vrouw viel en terwijl zy op den grond lag heeft de man haar nog twee steken toegebracht, n.1. in de linkerborst en in den rechter arm. Onder het roepen van: Daar dan! Deze feiten werden geconstateerd door een melkboer van Aurora, een broodbakker, die daar ter plaatse stond, de garagehouder de heer Engels en een caféhouder, die zich ge zamenlijk naar de plaats van het onheil haastten om te zien, wat zij nog konden doen. Het meisje had de kracht om op te staan, doch toen zij wilde wegloopen, zakte zij hevig bloedend ineen. De heer Engels heeft toen den eersten den besten auto dien hij zag staan, deze behoorde toe aan den patroon van het meisje, den heer Andriessen genomen en het meisje naar het ziekenhuis aan den Cool- singel gebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. Hoewel zij veel bloed verloren had, zijn de wonden niet levensgevaarlijk en de politie heeft haar dan ook reeds een kort verhoor kunnen afnemen. Omstanders hebben den man vastgehou den tot de politie kwam en de caféhouder heteft hem het mes afgenomen, hetgeen hij later aan de politie ter hand heeft gesteld. De man is overgebracht naar het politie bureau en daar heeft hij bekend het meisje ge stoken te hebben. Hij verklaarde erg veel van haar gehouden te hebben en toen zij weigerde om weer naar hem terug te keeren, heeft hij een mes gegrepen, meer weet hij zich niets meer te herinneren. Werkeloos moesten ouders en buren toezien, hoe het gebouwtje in de asch werd gelegd. In de tuinencomplex van „Ons Buiten", aan het Jaagpad bij den Schinkel is gister avond door het in brand raken van een petroleumvergasser één der tuinhuisjes in vlammen opgegaan. Een kinderwagen waarin zich een kindje van drie maanden bevond en die tegen het tuinhuisje stond, is in brand geraakt en het kindje is jammer lijk in de vlammen omgekomen. De ouders hadden zich Juist eenige oogenblikken ver wijderd. Het tuinhuisje, behoorende aan de familie Hoeksel, is in slechts weinige oogenblikken tot den grond toe afgebrand. De vlammen sloegen zoo fel om zich heen, dat enkele aanwezigen, die direct te hulp snelden, niet meer in staat waren het kleintje in veiligheid te brengen. De heer Hoeksel, een werklooze, was gister avond even weggegaan om op eenige tientallen meters afstand water te halen, terwijl zijn vrouw even bij buurlui stond en daar een praatje maakte. De man was nauwelijks weg, toen de buren tot hun grooten schrik rookwol ken en vurige vlammentongen uit het houten gebouwtje zagen opstijgen. Zij snelden onmiddellijk naar het tuinhuisje toe, even later gevolgd door Hoeksel en zijn vrouw. De brand nam terstond dusdanigen om vang aan, dat men het houten huisje bijna niet meer kon naderen. Een verstikkende rook steeg uit het gebouwtje op. Juffrouw Hoeksel en haar man waren de wanhoop nabij, toen zij begrepen, dat hun kind niet meer was te redden. In nauwelijks een kwartier tijd was alles ge beurd. Het huisje brandde tot den grond toe af, en toen eerst kon men naderbij komen. In den verbranden kinderwagen vond men het lijkje van den kleinen jongen. Het stoffelijk overschot was totaal verkoold. Buren ontferm den zich over de zoo zwaar beproefde ouders, waarvan de vrouw het bewustzijn had verloren. Hoeksel wilde nog het brandende huis bin nenrennen om zijn kindje er uit te halen. Het was daarvoor echter reeds te laat. Met moeite slaagden buren er in den man van dezen daad terug te houden. Sinds Zaterdagochtend is er werking gecon stateerd in het nieuwe weggedeelte ter zijde van den Haastrechtschen dijk, nabij Gouda, waaraan thans door de provincie wordt ge werkt. Dit gedeelte, dat dient tot afsnijding van een bocht van den bestaanden dijk. is ongeveer van den spoorwegovergang Gouda— Schoonhoven tot 150 meter verder gaan ver- zakken* Ter plaatse van de verzakking een be kend verschijnsel in den slappen veenbodem staan aan de Stolwijksche zijde van den dijk vijf huizen, welke allen bewoond zijn. Zater dag bemerkten de bewoners, dat de deuren niet meer sloten. Na onderzoek bleek, dat de verzakte grond van het nieuwe weggedeelte een uitweg had gezocht onder de hier genoem de huizen, waardoor deze omhoog waren ge- drukt De verzakking bleek gedurende een etmaal 1.50 m te hebben bedragen. Gistermiddag be droeg de verzakking reeds drie meter. Verwacht wordt, dat deze verzakking nog wel een week zal duren, totdat de gestorte zandlaag de kleilaag heeft bereikt, die op ongeveer 9.50 m beneden het niveau van c normale wegdek ligt. Teneinde ongelukken te voorkomen, is men Zaterdag direct, onder toezicht van de prov. waterstaat, begonnen nabij de woningen den grond af te graven, opdat de nog verder wer kende grond een uitweg zou kunnen vinden, voordat deze onder de huizen terecht kan komen. Ook zijn echtgenoote gewond, even als dr. A. A. J. H. Marres, uit Am sterdam. Het A.N.P. meldde uit Weenen, dat een met 25 personen bezetten postautobus op den G ross-glockner-weg nabij Heiligenbluth een 50 meter diepe begroeide helling is afgestort en verscheidene malen over den kop gesla gen. De chauffeur en een reiziger werden gedood, de overige inzittenden werden ge wond. Onder hen bevonden zich mr. C. M. J. F. Goseling, de leider van de R.K. Staatsparty en zijn echtgenoote, benevens dr. A. A. J. H. Marres, uit Amsterdam. Volgens de eer ste berichten zou mr. Goseling slechts lichte ontvellingen hebben opgeloopen; zijn echtge noote kreeg snijwonden boven het rechter oog, terwijl dr. Marres een verwonding aan den rug zou hebben gekregen en vermoede lijk een hersenschudding. Nader wordt gemeld, dat geen van drieën ernstig gewond schijnt te zijn. De familie Goseling was op een vacantie reis naar Tirol. Geen enkele spoor van den rent meester; daar de man onlangs be dreigd is, denkt men aan misdrijf. Sinds Zaterdag wordt de rentmeester B. Baggerman te Oyen, van wien men aannam, dat hij met een roeiboot op de Maas ver dronken is, vermist. In weerwil van het feit, dat men den gehee- len Zaterdag en Zondag de Maas heeft afge- dregd naar het lijk zijn alle pogingen vruchte loos gebleven. Men heeft geen spoor van den vermiste kun nen ontdekken, terwijl ook de boot nog steeds niet is gevonden. Voornamelijk door dit laat ste wint in het dorp de overtuiging veld, dat men hier met een gewoon verdrinkingsgeval te doen heeft doch dat de heer B. het slacht offer zou zijn geworden van een laaghartig misdrijf. De geruchten, dat hier misdrijf in het spel zou zijn, nemen steeds meer vasteren vorm aan, voornamelijk doordat het Vrijdagavond windstil was acht men het uitgesloten dat de heer B., die als een kundig roeier bekend stond met zijn roeiboot verongelukt zou zijn, terwijl men in dat geval toch de boot gevonden zou moeten hebben, waarmede het slachtoffer, dat den Vrijdagavond bij zijn verloofde Maas bommel had doorgebracht, over de Maas naar huis is geroeid. Te Oyen mompelt men, dat het niet onmogelijk moet worden geacht dat B. aan een wraakneming ten offer is gevallen. Men neemt te Oyen vrijwel als vaststaand aan, dat B. aan de Brabantsche zijde van de Maas moet zijn overvallen, waarna zijn ver volgens de vlucht per roeiboot over de Maas hebben genomen. De politie onderzoekt of dei.5 geruchten waarheid bevatten. Het onderzoek is nog in vollen gang. Het ongeluk van mr. Goseling In Tirol. Het blijkt thans, dat bij het ongeluk met den postautobus nabij Heiligenbluth in Tirol, welke met 25 passagiers van een helling ge stort is met doodelijk gevolg voor den chauf feur en een reiziger, mr. C. Goseling, voor zitter van de R.K. Staatsparty, evenals mevr. Marres, echtgenoote van den bekenden keel-, neus- en oogarts, slechts onbeteekenend let sel bekomen hebben. Onjuist is, dat ook dr. A. A. J. H. Marres bij het ongeluk geweest is, gelijk het A.N.P. meldde. Dr. Marres bevond zich op het tijdstip van het ongeluk, te Ber lijn, vanwaar hij onmiddellijk naar Oosten rijk gereisd is. De schipper overleden. Zaterdagmorgen heeft op de Waal tegen over de steenfabrieken van Gebrs. Mijnlief te Druten een tragisch ongeluk plaats gehad. Wegens den mist lagen daar eenige sche pen gemeerd, waaronder ook de benzine-aak De Brug, afkomstig uit Rotterdam. De ben zine-aak, welke gewoonlijk door een motor voortgedreven wordt, was leeg en de beide schippers waren bezig het schip te reinigen. Bij dit werk is de knecht van schipper J. be wusteloos geworden tengevolge van de ben zol-dampen. Toen de schipper J. dit bemerkte, is hij onmiddellijk in het ruim afgedaald om zijn knecht te helpen. Hy bracht hem boven en begaf zich dadelijk daarop weer naar be neden. Dit is hem noodlottig geworden, aan gezien hij door de benzol-dampen bevangen is geraakt. Met zijn hoofd viel hy tegen de ijzeren binten en bleef bloedend liggen. De knecht, die inmiddels was bijgekomen, schoot zijn baas direct te hulp, doch ook hij werd onmiddellijk weer door de dampen bevangen. De schipper van een naburige kleine boot, die iets van he onheil bemerkt had, begaf zich aan boord van de aak en vond in het ruim de beide bewustelooze mannen. De knecht was spoedig bijgebracht, doch schip per Joren bleek te zijn overleden. Het slachtoffer was van middelbaren leef tijd en gehuwd. MANOERAN IN AANVARING MET KRUISER. Schade boven de waterlijn. Het Nederlandsche m.s. „Manoeran" van de maatschappij „Nederland", is met schade boven de waterlijn te San Pedro aangekomen. Het schip is in aanvaring geweest met den Amerikaanschen kruiser „Mable Head". De beschadiging i3 echter niet van ernstigen aard. Gisterenmiddag waren eenige kinderen aan het spelen in de Lievekamp te Oss. Ze hadden van eenige planken en latten een tent ge maakt, waarin ze zich vermaakten. Daarbij heeft een der jongens een lucifer afgestreken, ten gevolge waarvan de lappen en de planken onmiddellijk vuur vatten en de tent in een oogwenk in lichte-laaie stond. De grootere kinderen zagen nog kans uit de vlammen te ontvluchten, maar het ruim twee- en-een-half-jarig zoontje van den heer v. d. Heyden kon dit niet gelukken. Op het ge schreeuw v r de kinderen kwamen de ouders en buren toeloopen. Met veel moeite slaagde de moeder en een groote broer van het kind er in, de kleine naar buiten te brengen, waarbij ze zware brandwonden aan hoofd en gelaat op liepen. De kleine was over het geheele lichaam met zware brandwonden overdekt Hy werd onmiddellijk naar het St. Anna-Ziekenhuis overgebracht, waar het knaapje kort na aan komst is overleden. Aan een der loketten van het Postkan toor te Nijmegen vervoegde zich Zaterdag tegen het middaguur een man met het ver zoek hem een biljet van 1000 te wisselen. Toen de ambtenaar het bedrag in kleine bil jetten had uitgeteld griste de man met een greep alles was en zette het op een loopen. Op het geroep van den onthutsten ambtena- naar liepen velen hem na. In de van Broeckhuysenstraat wierp de man de bank biljetten in de gang van een woning. Hy werd gegrepen en naar het postkantoor overgebracht vanwaar hy naar het politie bureau werd vervoerd, waar hij is opgeslo ten. Het is de 36-jarige C. J. H. uit Nijme gen. Zaterdagavond ongeveer 11 uur trof de poli tie in het Haagsche bosch nabij de sociëteit de 29-jarige J. P. V., aan die verklaarde even te voren na een woordenwisseling door een man met een mes onder den linkerschouder gestoken te zijn. Het bleek dat de man daar bij ernstig werd getroffen. Als dader wees hij aan den 26-jarigen N. H., met wiens vrouw hij omgang had en in wier tegenwoordigheid hij door H. was aangevallen. De man werd ter verpleging naar het ziekenhuis aan den Züidwal vervoerd. Onmiddellijk trok de politie er op uit om den dader op te sporen. Zij trof dezen in zijn woning aan waarna hij gearresteerd werd en overgebracht naar het hoofdbureau van po litie. Bij informatie is gebleken dat V. niet le vensgevaarlijk is getroffen. INDISCHE SINAASAPPELEN NAAR NEDERLAND. Een geslaagde proef. De heer Konyn is sedert jaren bezig op een terrein aan den voet van den Sinaboeng een proef te nemen met de cultuur van sinaas appelen (twee soorten). Naar de Deli Crt. meldt heeft de heer Konijn dit jaar den eersten (kleinen) oogst sinaasappelen verkregen, waarvan hij een ge deelte voor deskundige beoordeeling naar Nederland heeft verzonden. Van een groot importeur van Ca'ifornisch fruit in Nederland ontving de heer Konijn een zeer gunstig luidend testimonium over zijn product, dat naar men oordeelde uitmunt door smaak, omvang en geur. DE ZOMER EXIT? Vrijdagavond, 6 uur, verzamelden zich op de kerk en op het daarbij gelegen weiland te Bergambacht ±30 ooievaars, die blijkbaar voornemens waren de groote reis te aanvaar-1 den. Het was een fraai gezicht. Reen van den kleine verbryzeld. Bij het ezeltje rijden op het strand te Hoek van Holland is de 5-jarige J. C. Botschuyver uit Zwolle, die met zyn ouders te Hoek van Holland logeerde, zoodanig door den ezel in het beentje gebeten dat dit geheel werd ver brijzeld. Men moest den bek van het dier open breken eer hij losliet. Het kind is naar een ziekenhuis in Den Haag vervoerd. BRAND TE ALKMAAR. Gisterenochtend 7 uur is de Alkmaarsche brandweer gealarmeerd voor een uitslaanden brand in een woning aan de Druivenlaan, be woond dooor de familie Jonker, te Alkmaar. Toen de brandweer arriveerde stond het huis al in lichter laaie, zoodat aan redding niet meer te denken viel. Het geheele pand met den inboedel en eenige gouden en zilveren werken zijn verloren gegaan. De brand is vermoedelijk ontstaan door een lek in het petroleumstel, waarop de wasch stond te koken. De man had het stel aan gestoken voor hij naar de kerk ging. Zijn vrouw, die boven sliep, werd pas wakker, toen het achterdeel van het huis al in volle vlam stond. Verzekering dekt de schade. Het was een heel vreemdsoortig tooneel Za terdagmiddag, dat zich in het Olympisch zwemstadion afspeelde, even nadat Rie Mas tenbroek haar nieuwe gouden medaille had gewonnen. Rijkskanselier Hitier was toen bin nengekomen en hij had in de eere-loge plaats genomen naast generaal von Mackensen om de 1500 m finale te aanschouwen. Het had even wat beroering gegeven, vooral doordat sommige amateurfotografen meest buiten- landsche probeerde den Führer in hun „zoeker" te krijgen, hetgeen natuurlijk door een legertje S.S.-mannen werd belet. Zoo was er ook een in het wit gekleede dame van vrij forsch postuur met een enorm grooten hoed op, die telkens en telkens weer langs de afzetting probeerde te komen, om even prompt weer met een zoet lijntje terug bracht te worden. Hoe alles zoo gauw in het werk ging kan niemand zeggen, doch plotse ling stond de groote witte dame vlak voor den Führer. Zij kiekte hem. zij legde hem een papier voor, om zijn handteekening op te zetten hetgeen Hitier tot aller verbazing deed en toen... uit louter dankbaarheid omhelsde zij den Führer... Als een hinde liep de geëxalteerde dame daarna weer weg, uitbundig met haar armen zwaaiend, ten teeken van haar victorie. Het eene deel van het publiek zat perplex, maar het ander-» nam het van den vroolijken kant op, evenals trouwens Hitier zelf, die er even heel gemoedelijk om lachte. Naar later bleek, was het een Amerikaansche dame, die in elk geval nu een kans heeft grof geld te ver dienen met een artikel in de Amerikaansche pers: „How I Kissed Adolf Hitier". Het ziet er naar uit, dat het monster van Loch Ness een concurrent zal krijgen. Een zekere heer Richards, wethouder van een voorstadje van Londen, die zijn vacantie in Schotland doorbrengt, roeide dezer dagen met zijn zoo en vriend op het Loch Ois in Inverness-shire. Bij die gelegenheid zagen de roeiers tot hun verrassing een uitermate groot monstfr boven de oppervlakte van het water uitkoipen. Pe heer Richards heeft sinds dien geen oog afgewend van het water van het Loch Ois en zijn wachten werd beloond, want Donderdag zag hy het montser opnieuw. De heer Richards verklaarde een vertegen woordiger van de Manchester Guardian, dat hij van Dinsdag af had uitgezien naar iets, waarvan hij dacht dat het een levend wezen van enorme afmetingen was, en dat Dinsdag in de nabijheid van zijn roeiboot was opge doken. Donderdag werd zijn aandacht getrok ken doordat op een bepaalde plaats het water wild bewogen werd en na eenige oogenbükken schoot er iets uit het water te voorschijn, waarvan hij vermoedde dat het de kop van het monster was. Het zag er net uit als het monster, dat wij Dinsdag gezien hebben. Het was gitzwart en de nek was behaard begroeid. De bewegingen van het dier waren vlug. Na een oogenblik verdween de kop en toen zag hij even later zeer duidelijk twee uitsteeksels even boven water verschijnen. Ook die waren zwart en glanzend. Na een oogenblik was het dier echter weer heelemaal onder water ver dwenen. De heer Richards bleef nog twee uren kijken, doch hij zag verder niets meer. De bewoners van de streek om het Loch zijn in het minst niet verbaasd over het ge val. Oudere lieden herinneren zich uit vroe ger tijden dergelijke gebeurtenissen. Een theorie van de bewoners is, dat er diep onder de meren groote holen zijn, waar monsters in huizen en dat deze dieren hieruit te voorschijn komen, als zij door de werking van het aard oppervlak genoodzaakt zijn hol te verlaten. Zaterdag is brand uitgebroken in den trein van Southampton naar Londen, die aansluit op de boot van Jersey. De brand brak uit in het derde rijtuig van den trein. De passagiers trokken dadelijk aan de noodrem, maar toen de trein stilstond was ook het tweede rijtuig al in brand gevlogen. Links en rechts spron gen de reizigers uit den trein, hun bagage op de lijn werpende. De menschen, die rechts uit gestapt waren, werden verrast door den snel trein naar Bournemouth, de meesten vlucht ten over het linkerspoor, maar enkelen moes ten zich tegen de brandende wagons aan drukken om niet overreden te worden. Er ging heel wat bagage aan flarden; de Inhoud vloog meters in het rond. Menschen werden, enkele onbeduidende kwetsuren daargelaten, niet gewond. DE GEVOLGEN VAN DE OVERSTROOMINGEN OP KOREA. De gevolgen. De overstroomingen op Korea hebben een aanzienlijke schade aangericht. 131 personen vonden den dood, terwijl nog 22 worden ver mist en 94 werden gewond. 1222 huizen wer den vernield, 11.406 staan onder water, 52 bruggen werden weggespoeld en 11.400 ha rijstvelden staan blank. Het spoorwegverkeer tusschen Foesan en Seoel blyft verbroken. SPOTTEN MET ZIJN HACHJE. Alleen aan boord van de Arielle, een vaar tuig van 13 m met een enkelen motor, is de zeevaarder, die eigenaardig genoeg Marin Marie heet, met boos weer in 18 dagen en 16 uur den Atlantischen oceaan van New York naar Engeland overgestoken. Daar zijn radio- post in het ongereede geraakt was kon hij geen verbinding met de buitenwereld krijgen. 21 opvarenden verdronken. Naar wij eerst thans vernemen, is het Fransche s.s. Oranaise (2200) ton in den nacht van Woensdag op Donderdag bij Mos- taganem gezonken. Van de bemanning van 23 koppen en de talrijke passagiers zijn slechts 2 gered. Overval op zeer druk punt te Nice. Gisterochtend hebben zes bandieten te Nice in een auto twee bankbeambten beroofd van een geldtasch met 800.000 franc, welke de man nen voor rekening van de schatkist vervoerden. De overval had plaats op een zeer druk punt in de stad. De grensposten aan de Italiaansche grens werden gewaarschuwd. De recherche heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Verklaring van lult. ter zee lste kl. J. v. Leeuwen. Aan de Javabode is het volgende verslag ontleend van de behandeling voor den Marine- raad te Batavia van de aanvaring van Hr. Ms. torpedobootjager Kortenaer, bij vertrek van Suez, op den 20sten November 1935 des avonds om ongeveer half 7. De Marineraad kwam in de volgende samen stelling bijeen: voorzitter, mr. H. W. van Nieuwenhuizen, vice-president van den Raad van Justitie te Batavia; leden; kapitein-luite nant ter zee D. Josselin de .Jong, kapitein luitenant J. W. G. van Hengel, J. Kuyper, inspecteur-onderhoofd van de Scheepvaart, en J. F. Milders, inspecteur-afdeelingshoofd van de Scheepvaart. Als secretaris fungeerde luitenant ter zee 2e klas B. C. Mahieu. Toen de zitting door den voorzitter open baar was verklaard, werd luitenant ter zee le klasse J. van Leeuwen, tydens genoemde reis van de Kortenaer commandant van dien oorlogsbodem, binnengeroepen om door den Marineraad als getuige te worden gehoord. De verklaringen van getuige van L. kunnen als volgt worden samengevat: Ingevolge de Marine-voorschriften had ge tuige zich met luitenant ter zee le klas S. A. L'Honoré Naber, eerste officier van den oor logsbodem, na de aanvaring in commissie' ver- eenigd teneinde het gebeurde vast te leggen. Schepen, komende uit het Suezkanaal moeten, alvorens open zee te bereiken, een betrekkelijk nauwe, circa 400 meter breede, doorvaart passeeren, in verband met de aan wezigheid van riffen ter plaatse. Deze door vaart wordt aan de Oostzijde gemarkeerd door een lichtopstand (Newport Rock Light) en aan de Westzijde door een lichtboei. De Kortenaer en van Ghent hadden dien 20sten November te Suez brandstof bijge laden. 's Avonds om 6.20 uur gingen beide schepen ankerop; Hr. Ms. Kortenaer vertrok als groepsboot het eerst. De van Ghent volgde op 1000 1500 meter, niet in formatie, ten einde vrij te zijn bij het maoeuvreeren. Het was een heldere avond met goed ..vurenzicht". In ongeveer Zuidelijken koers werd op het midden van de vaargeul aangestuurd, tus schen Newport Rock en de lichtboei. De vaar- snelheid bedroeg 12 13 mijl. De Kortenaer was beide lichten reeds dicht genaderd, toen aan de Westzijde van de vaar geul de lichten van twee kleine stoomvaar- tuigen werden gezien. De scheepjes stuurden een Noordelijken koers, ongeveer evenwijdig aan elkaar, de een langs de lichtboei, de ander langs Newport Rock Light, in tegengestelde richting van het Nederlandsche oorlogsschip. De situatie was zoodanig, dat alleen tus schen de twee scheepjes doorgevaren kon worden. Het Oostelijk vaartuig bleek volkomen vrfl te loopen, terwijl de onzekerheid ten opzichte van. het andere werd opgeheven doordat het scheepje bakboord uit draaide. Op de Kortenaer werd de navigatie geleid door getuige en den eersten officier, terwijl luitenant ter zee 3e klasse C. E. baron van Asbeck op order van den commandant zich van de brug verwijderd had, om toe te zien op de juiste beantwoording van een sein dat door een in de haven liggend Britsch oorlogs vaartuig was gegeven. De commandant stond aan bakboordzijde van de brug en de eerste officier aan stuur boord om aan dien kant van het vaarwater een oogje in het zeil te houden. Plotseling zag de commandant een verande ring in de positie van het Westelijke vaartuig. Het scheepje ging stuurboord-uit draaien. Deze manoeuvre bracht echter het vaartuig recht voor den boeg van den jager. Onmiddel lijk werd den by de scheepstelegrafen staanden onderofficier de order „volle kracht achteruit" gegeven. Er was echter geen kans om alsnog een aanvaring te voorkomen. Wel werd het roer bakboord gelegd om de schade zoo gering mogelijk te doen zijn. On middellijk daarop, om 6.35 uur, had de aan varing plaats. De schepen waren echter ook direct daarop weer vrij van elkaar. De Kor tenaer richtte een zoeklicht op de boot, terwijl naar de Van Ghent werd geseind om het schip hulp te verleenen. Er werd een sloep gestreken en onder lei ding van een officier naar het Egyptische vaartuig, dat een stoomtreiler bleek te zijn, geroeid. Er kon echter niets worden uitge richt, daar beide partijen elkaar niet konden verstaan. Inmiddels was de andere treiler nabijge komen, welke het gehavende schip op sleep touw nam, om vervolgens met groote snel heid in de richting van de haven te verdwij nen. De Kortenaer, welke eveneens naar Suez terugkeerde, had lichte schade aan den voor steven bekomen. Onder meer waren enkele boegplaten ingedrukt. Toen de jager en kort daarop ook de van Ghent, op de reede van Suez ten anker waren gekomen, werden de havenpolitie en de Ne derlandsche consul van het gebeurde in ken nis gesteld. Naar aanleiding van enkele vragen, welke de voorzitter hem stelde, antwoordde getuige, dat de plaatselijke situatie en de positie van de visschersbooten in de vaargeul geen aan leiding hadden gegeven om vaartsnelheid te minderen. Het vaarwater was voldoende breed. Get. kon niet met zekerheid zeggen, hoeveel tijd was verloopen tusschen het mo ment dat het vaartuig plotseling koers ver anderde en het tijdschip van de aanvaring zelve. Getuige meende dat het misschien 30 seconden konden zyn geweest. De order voor de machinekamer „volle kracht achteruit", was prompt uitgevoerd. De onderofficier, die de telegrafen bediende, had er speciaal op gelet. Juist op het oogen blik, dat de machine achteruit begon te draaien, had echter de aanvaring plaats. Voor het vaststellen van de schuldvraag hadden getuige, de lste officier van de Kor tenaer, genoemde onderofficier en de roer ganger voor den havenmeester van Suez verklaringen afgelegd. Mr. van Nieuwenhuizen: De Egyptische bemanning van het vaartuig zal u wel de schuld gegeven hebben, zooals te doen ge bruikelijk is. Get. antwoordde, dat zulks inderdaad het geval was geweest. Het feit, dat zy aan bak boord aangevaren werden, vormde het voor naamste argument. In deze positie zou dan de Kortenaer verplicht zijn geweest uit te wij ken, omdat op zee van stuurboord komende schepen den voorrang gegeven moet worden. Dit was volgens get. echter een verkeerd® voorstelling van zaken. Slechts door een plot selinge, verkeerde manoeuvre was het Egyp tische vaartuig in die positie voor den boeg van de Kortenaer gekomen. Get. had het niet noodig geacht een atten- tiesein te geven, omdat de Kortenaer aan vankelijk scheen vry te loopen. Bovendien had get. wel eens de ervaring opgedaan, dat vis- schers in zoo'n geval wakker schrikken en precies voor den boeg overloopen. De schade, welke de jager aan den voor steven had bekomen, was in Suez hersteld. Naar getuige meende, was dat op een bedrag van 500 Engelsche ponden te staan geko men. Wat het visschersvaartuig betreft, zouden de reparatiekosten 290 Engelsche ponden hebben bedragen. Als getuige werd verder door den Raad gehoord luitenant ter zee lste klasse S. L. L'Honoré Naber, wiens verklaringen geen ver dere bijzonderheden aan het licht brachten. De openbare zitting werd vervolgens doof den voorzitter gesloten. De Marineraad zal op een nader te bepalen datum in een openbare uitspraak advies uit brengen, welk advies den Landvoogd ter ken nisneming zal worden toegezonden. Na de be slissing van den Gouverneur-Generaal zal d® commandant-zeemacht de kwestie verder af doen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3