©LYI Callanisoog Zijpe Schagerbrug, Anna Paulowna. Wieringen Texel Prijs- n couranten V Drukkerij De Boer HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 18 AUGUSTUS 1936 Zilveren Priesterfeest. Land- en Tuinbouwnieuws. Steun aan den tuinbouw. LAATSTE NEDERLANDSCHE SUCCESSEN ONS LAND EINDIGT ALS NO. 9 De veertiende dag. Het Hockey-tournooi. Het voetbal-tournooi. Voor de laatste maal: ,jCeremonie protocolaire Olympique". den «as te Parijs een der beste dagen voor Tischverkoop. Algemeen was dan ook te IJ muiden de terdag bij de visschers bekend als de beste marktdag. Het eerste gevolg hiervan is geweest (men Wist te IJmuiden dat j.L Zondag te Parijs de proef zou worden genomen) dat er Za- - o 4 Za ia de terdag geen enkele trawler aan den afslag was. zoodat het te verwachten is. dat er >faanriag een groote aanvoer zal zijn, want ook de Maandagafslag staat bekend als een goede. De aalprijzen in het Dselmeer zijn nogal gestegen, ondanks dat er flinke aanvoer i" Zeker voor de visscherij een gunstig ver schijnsel. Dit zal wel verband houden met groote vraag naar dit artikel, die misschien valt toe te schrijven aan de vele festiviteiten, die overal in den lande worden gehouden. En een gerookt aaltje ia, van oudsher, een der lekkernijen, die moeten worden gekocht Snurrevaadvisch. Te Urk. waar in den regel des Zaterdags ook Noordzeevisch wordt aangevoerd, zoo- Wel rechtstreeks uit IJmuiden als door de thuisvarende Urker vloot, was de scholprijs aan den afslag voor de uit IJmuiden aange voerde visch laag, terwijl de door de Urker snurrevaadvisschers aangevoerde schol hoog in prijs was: Voor de zooveelste maal blijkt ook weer hieruit, dat de snurrevaadvisch in kwaliteit superieur is, zoodat met deze visscherij over het algemeen zeer goede besommingen wor den gemaakt Het mag een aansporing zijn op deze visch methode sterk de aandacht te bljjven vesti gen, want er is een factor in om op deze wijze een rendabel bedrijf te maken. We kunnen niet nalaten hierop blijvend te wijzen, in de verwachting, dat er een moge lijkheid wordt gevonden dergelijke bedrjj ven in te richten. Misschien is er nog weinig kans, dat men hiervoor kapitaal zal weten los te krijgen, wanneer men dan eerst maar zoover is, dat er de aandacht op wordt gevestigd, is de eerste stap gezet en kan er verder worden voortgebouwd. Het zal goed zijn, de Overheid op dit feit te wijzen. Misschien komt er dan een kans, dat deze, onder bepaalde voorwaarden, enkele vis schers in de gelegenheid stelt, zich een snur- revaad-uitrusting aan te schaffen. ZWEMWEDSTRIJDEN TE CALLANTSOOG. Zaterdagmiddag j.1. vonden er zwemwed strijden in zee plaats, uitgeschreven door de zwemvereeniging „Paal 13". Aan deze wedstrijden is door jong en oud deelgenomen. Om de prijzen is duchtig ge kampt. Des avonds vond in Hotel „Duin zicht" de prijsuitreiking plaats. Hier laten we de uitslagen volgen: Meisjes tot 12 jaar, 25 m. vr\je slag: 1. Greetje Borsten, 29 sec; 2. Tera van Ste den; 3. Tootje Honing. Jongens tot 12 jaar, 25 m. vrj)e slag: 1. Pierre Eskes, 24.6 sec.; 2. Kees Tuinman, 3. Theo Lohle. Meisjes van 1216 jaar, 50 m. vrjje slag: 1. Tineke Brandt, 51 sec.; 2. Renée van der Poll; 3. Bep van de Berkhof. Jongens van 1216 jaar, 50 m. vrj)e slag. 1. Jaap van de Berkhout, 57.3 sec.; 2. H. A. Tholen; 3. Leon Senf. Dames, 50 m. vrije slag: 1. Leo Tholen, 45.6 sec.; 2. Toos Tholen; 3 Tony Tholen. Heeren, 75 m. vrjje slag: 1. J. van der Bosch, 57.6 sec.; 2. J. Ingles Arkel; 3. Jan Tholen; 4. A. Wielsman. Dames veteranen, 50 m. vrjje slag. 1. Mevr. J. Smit. Heeren veteranen, 50 m. vrjje slag: 1. S. P. J. Borsten; 2. J. Ottervanger; 3. B. L. Tholen; 4. L. Beeuwkes. Gemengde estafette: lste prijs: De ploeg bestaande uit: Jaap v. d. Berkhout, Tera van Steden; H. Meyer, Jan Tholen en M. J. Smit. De prijzen werden uitgereikt door den heer J. Ottervanger, opzichter van den Hilversum sche Zwemvereeniging „De Otter". Vermelden we nog dat de organisatie der wedstrijden berustte bjj de heeren Ottervan ger, Weizenbeek (kamprechter) en Rietkamp. Met een opgewekt en gezellig bal werd de avond besloten. HET LAATSTE STRANDFEEST. Het feest van Zondag j.1. is dank zij het prachtige weer... ongustig verloopen. Immers toen de hoopen gespit waren, moest een bijna vlakke zee deze vernielen. Het feit deed zich voor, dat zelfs onder water de vlaggetjes bleven staan. Toen het water op zjjn hoogst was, stond nog één hoop boven water en ver der nog 3 onderzeesche vlaggen. De commis sie besloot den lsten prjjs toe te kennen aan de opwerpers van de nog zichtbare hoop. De anderen moesten laten om den tweeden, der den en troostprijs. De uitslagen zijn: lste prijs: 5.G. Baken en Jb. Vos Az. 2e prijs 4.T. Been en Jn. Vos. 3de prijs 3.Lohle en Kruyer. Troostprijs 2.Toos en Pim Tholen. Zoo behooren de jaar lij ksche strandfeesten weer tot het verleden. Wij meenen, dat de v.v.v. en de commissie uit neringdoenden en pensionhouders over haar verrichtingen te vreden kunnen zjjn. AFSLUITING WEG. Het gedeelte van den provincialen weg SchagenStolpen tusschen den Schagerweg en den Ruigeweg zal met ingang van morgen (19 Augustus) tot nadere aankondiging znn afgesloten. harddraverijvereeniging „voorwaarts". Bovengenoemde vereeniging hield j.1. Zater dagavond een ledenvergadering in het lokaal Van der Poll. Aanwezig 9 leden. Na opening door den voorzitter, den heer J. de Moor. volgde lezing der notulen door den secretaris, den heer W. J. van Loenen. De notulen werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat de In Mei gehouden fancy-fair de vereeniging een voor- ec van 180 heeft opgeleverd. Door den secretaris werd een keurig verslag van de fancy-fair uitgebracht, waarvoor de voorzitter hem dankte. Als bestuurslid werd herkozen de heer C. Schagen en gekozen de heer Mr. D. Bree- baart. Besloten werd ter gelegenheid van den Dins dag van de Schagerbrugger kennis een hard draverij te organiseeren om prijzen van 200.—. 100.50.en 25.Dit jaar zal voor het eerst met behulp van gramofoon- platen achter het lint worden gestart (systeem Ferree). De door de paarden af te leggen afstand zal maximum 325 meter bedragen. Na de rondvraag, waarbij enkele vragen werden gesteld, volgde sluiting. EEN ONFORTUINLIJKE WIELRENNER. De wielrenner Andr. Ligthart, alhier, die Zaterdag meedeed in de z.g. ronde van Alk maar. kwam tijdens dezen wedstrijd zoo on gelukkig te vallen, dat hjj een lichte hersen schudding opliep. Hij is per auto naar de ouderljjke woning te Schagerbrug vervoerd, waar Dr. van der Sluis uit Schagen geneeskundige hulp ver leende. Groote drukte aan den Spoorbuurt. Toen bekend werd, dat Pastoor van der Eem van de Parochie O.L.Vr. Praesentatie aan den Spoorbuurt op 14 Augustus zijn 25-jarig priester-jubileum zou herdenken, vatten de parochianen dadelijk het plan op hun bemin den pastoor eenige onvergetelijken dagen te bezorgen Toen pastoor van der Eem dan ook vorige week Woensdag van een reis naar Lourdes thuiskwam, werd hem verzocht zich opnieuw buiten zijn parochie te begeven opdat de voor bereidingen voor het feest konden worden getroffen. Zijn Eerwaarde is daarop Zaterdag naar Texel vertrokken vanwaar hjj Vrijdag middag de thuisreis aanvaard heeft. Tijdens zijn afwezigheid had de huldigings commissie niet stil gezeten. De geheele Spoorbuurt was met lichtzuilen en bloembak ken en tal van anderen de vlag uitgestoken. Omstreeks half zes Vrijdagavond zette de stoet zich in beweging die pastoor van der Eem van het Westeinde zou afhalen. Reeds toen waren velen uitgeloopen om het kleurige geheel te aanschouwen. Omstreeks half zeven arriveerden Zijn Eer waarde per auto uit Den Helder. Toen de auto met het pont was overgevaren en de pastoor in zijn parochie was teruggekeerd stond de geheele stoet opgesteld en zong de jubilaris een welkomstlied toe. Na dit welkomstlied heeft de heer Th. Smits, kerkmeester, den jubilaris toegespro ken. Wederom zetten allen het welkomstlied in. Inmiddels was de stoet voor de terugtocht naar de Spoorbuurt opgesteld. De optocht. Voorop ging een heraut, gevolgd door een aantal ruiters. Hierachter kwam een schare jeugdige parochianen op rijk versierde fietsen, dan het muziekcorps „Winnubst" uit Den Helder, voorafgegaan door een drietal tam boers. Achter de muziek marcheerden de sportvereenigingen van de parochie, de korf bal en d voetbalclub. En dan, in een open auto, de jubilaris, zeer onder den indruk van de hem gebrachte hulde. Het eere-comité en het comité van huldi ging vormden daarachter een lange rij van auto's. Deputaties van de congregatie volg den toen weer en tenslotte een stoet van ver sierde fietsen en ruiters. Langs de Zuidzijde van de Molenvaart trok de stoet op de Spoorbuurt aan. Intusschen groeide het aantal toeschouwers met de minuut aan en talloozen sloten zich aan om mee te wandelen. Even voorbij de Driebruggen werd halt ge houden. Op dat punt stonden de schoolkin deren opgesteld om den pastoor het welkom toe te zingen. Nadat de kinderen zich tusschen de stoet hadden gevoegd, voor de auto van den jubi laris, ging het verder, versterkt door de jeugdige schare met uitbundig wapperende gele en witte vlaggetjes. Aan de Spoorbuurt had de politie inmid dels al voor een afzetting gezorgd om de stoet ruimte te waarborgen voor een door tocht. Hetgeen noodig was, want toen de kop van de optocht om even over half acht de Nieuwe weg Indraaide had een groote menig te reeds stelling gekozen om zich niets van het schouwspel te laten ontgaan. Eerst trok de stoet langs totdat de auto van den jubilaris de kerk had bereikt. Daarop defileerde de geheelen optocht tot tweemaal toe langs den beminden pastoor. Eindelijk was het oogenblik gekomen waar op de jubilaris kon uitstijgen. Hij werd de kerk binnengeleid door snoezig gekleede bruidjes en de misdienaars. Het kerkgebouw stroomde vol. De blnnentredenden zongen wederom een welkomstlied. We merkten op pastoor Verhoef uit Bree- zand, burgemeester Lovink, wethouder Op t Veld, en de heer W. Kroon, ceremoniarius. Pater Regalatus heeft de jubilaris toege sproken. Hjj memoreerde de aanwezigheid van den burgemeester, hetgeen de feeststem ming verhoogde. Hij schetste den jubjjeeren- den priester in zijn verdiensten voor de paro chie en noemde hem het middelpunt in de kerk met God, die hem tot priester had uit verkoren; 25 jaar hebt gjj, aldus pater Rega latus, iederen dag op onbloedige wijze een offer opgedragen aan God. Gij zjjt een be middelaar tusschen het volk en God. Uit naam van den jubilaris dankte pater Regalatus voor de mooie versiering buiten en in de kerk alsmede voor de prachtige optocht. Tenslotte verzocht de pater den pastoor morgen in de Mis al zjjn parochianen te her denken. Daarna werd een plechtig Lof gecelebreerd. Na afloop van de eeredienst bracht het mu ziekcorps ..Winnubst" nog een serenade, waar bij de schitterenden verlichting van de zuilen in de inmiddels gevallen duisternis tot haar volle recht kwam. Omstreeks tien uur keerde de rust aan de Spoorbuurt terug. Maar... tijdelijk, want Za terdag had de eigenljjke feestviering plaats. Het feest van Zaterdag. Zaterdagavond vond het tweede gedeelte plaats van het groote pastoorsfeest aan de Spoorbuurt Ook dezen dag is uitmuntend ge slaagd. niet in het minst door de begunsti ging van het ideale zomerweer. Nadat des morgens te half zeven een stille H. Mis met uitreiking van de H. Communie en te half acht een stille H. Mis met alge- meene H. Communie van de Parochianen wa ren opgedragen, werd het weer druk in de versierde Spoorbuurt tegen 10 uur, den aan vang van de plechtige Hoogmis. De pastoor werd van de pastorie afge haald door de bruidjes en misdienaren. Ter- wjjl de jubilaris het kerkgebouw binnentrad werd het Veni Creator gezongen. Deze Hoog mis werd meerdere luister bijgezet door de uitvoering van het Missa Popli voor 3 stem mig mannen- en jongenskoor, geschreven door Hubert Cuypers. Een en ander onder leiding van den heer L. Schlamau, het Hoofd der R.K. school, terwijl de heer Dudock het orgel bespeelde. In de feestpredicatie, die gehouden werd, door Pastoor Saraber van Oude Wetering, viel andermaal het volle licht op de gaven van hoofd en hart van den jubilaris. Na de hoogmis zong het Zangkoor nog de Feestcantate van A. Giesen op woorden van J. J. Boelen S. J. Des middags te ongeveer 2 uur werd een officieele receptie gehouden in de zaal van De Vlas- en Korenbeurs. Bjj het binnengaan plaatsten allen hun handteekening in het ge denkboek, dat de Jubilaris ter hand zal wor den gesteld. Bij de receptie merkten we o.a. op het vol ledig college van het Dagelijksch Bestuur der gemeente, burgemeester Lovink, de wethou ders Keuris en Op 't Veld, alsmede de ge- meente-seceratis, de heer Kejjzer. Ook de Dijkgraaf, de heer Wjjdenes Spaans, gaf van zjjn belangstelling bljjk. Bjj de binnenkomst van den jubilaris klonk hem wederom een lied toe. De heer W. Komen heeft als voorzitter van het huldigingscomité namens de parochianen een redevoering gehouden, waarin den jubi leerenden herder dank werd gebracht voor het door hem verrichtte. Op allerlei gebied bleek Pastoor Van der Eem deskundig. In alles stond hij klaar met raad en daad. Als blijk van waardeering overhandigde de heer Komen tenslotte een enveloppe met in houd, te besteden voor een doel door den ju bilaris zelf te bepalen. De burgemeester van Anna Paulowna heeft toen als eerste der rij sprekers gewezen op de goede verstandhouding tusschen overheid en kerk in deze gemeente. Verder zeide spr. te constateeren, dat dit feest gelukkig niet uitsluitent door katholieken wordt gevierd, maar ook door vele andersdenkenden (lang durig applaus). Huizinga's boek aanhalende, zeide de burgemeester, dat in een bezeten wereld als deze, waarin wij leven, een pries ter zoo'n zware taak heeft, maar daarom een niet minder dankbare. Hjj is het die alom den predikt. Een rij van sprekers kwam daarna aan het woord uit den kring der parochianen. Mej. Mooiman vertolkte de gevoelens van de Maria Congrecatie. De heer P. Alkemade, prefect van de jongens-congregatie, sprak woorden van dank namens zijn vereeniging. De heer H. op 't Veld hield een geestig speechje namens de leden van de Stille Om megang. Mej. Van Kuieren kwam voor de lessenaar namens de naaikrans, de heer Beuleek voor de tooneelclub, de heer Schlaman voor de voetbalclub. Allen brachten naar voren hoe groot de stuwende kracht van den jubilaris was en hoezeer hjj zich speciaal voor de jeugd inte- reseserde. De heer H. Naastepad zou spreken namens de buren, in hoofdzaak de niet-katholieke be woners van de Spoorbuurt. Doch juist had de heer Naastepad zjjn speech ontvouwd, toen hij aan de telefoon werd geroepen ijlings weg» vluchtte. Nauwelijks was de hilariteit over dit komische voorval verstomd of de heer Van der Ploeg nam het woord voor den Katholie ken Volksbond. Deze vereerde zijn geestelijke adviseur, als alle vorige vereenigingen, met een cadeau. Toen was ook de heer Naaste pad teruggekeerd, die in een bijzonder har telijk toespraakje gedeeltelijk op rijm, twee mooie geschenken aanbod: een groote bloe- menstandaard en een schemerlampje. Intusschen was de kleine Goof van Zand wijk tot Pastoor doorgedrongen om hem aller liefst zjjn gelukwenschen aan te bieden. Voor hen, die het niet gezien hebben, lichtte voor zitter Komen de talrijke aanwezigen in, dat was de dagelijksche gast van de Pastorie! De heer Van Gessel uit Den Helder, sprak namens de Stille Omgang uit Den Helder. Beide sprekers boden een stoffelijk blijk van waardeering aan. Inmiddels was Ds. Vorstman den jubilaris komen feliciteeren en had de Mandolineclub zich gereed gemaakt om enkele nummers uit te voeren. Gespeeld werden de Surante Marsch en Morgenrood, wat met een applaus je werd beloond. De heer W. Alkemade diende zich daarop nog aan als spreker, die mede namens zjjn fa milie bloemen aoanbood voor den steun in zjjn zakenleven van den Pastoor ondervonden. Het congregatiekoortje onder leiding van den heer Dudock, heeft tenslotte nog gezon gen. Te ruim 4 uur vond de huid van de kinde ren plaats op het schoonplein, bestaande uit zang, samenspraak, aanbieding van een ca deau van personeel der school en kinderen door het Hoofd, den heer L. Schlaman. Aan het slot defileerden de kinderen langs den jubilaris. Des avonds te half acht is een plechtig danklof met Te Deum in de kerk opgedra gen. Pastoor van der Eem heeft hierbjj op zeer gevoelige wijze een dankpredicatie ge houden. Na afloop van den kerkdienst spoedden allen zich naar het schoolplein, waar alles voor een bal-champêtre was ingericht. Tot laat in den nacht is er, zonder eenige wanklank, feestgevierd. Dat kon, want alle factoren tot het welslagen waren aanwezig: ideaal zomerweer, een spontane stemming van bljjdschap, over het feest van den be minde pastoor en last but not least, de uit stekende organisatie van beide dagen, waar in naar wij vernamen, de heer Dudock, het grootste aandeel heeft gehad. De katholieken van Anna Paulowna en tal van andere inwoners van onzen polder hebben een paar prachtige dagen meegemaakt. Geslaagd voor de hoofdacte de heer J. Kul per. Den Oever. BOUWVERGUNNINGEN. Bouwvergunning is verleend aan den heer J. van Waggendorff van Rijn tot verbouw van het bestaande winkelpand in de hoofdstraat (hoek Kerkplein); aan den heer C. Bakker Jzn. te Den Oever tot het bouwen van een woonhuis aan de Zwinstraat. SCHILDERWERK GEMEENTE GEBOUWEN. Na inschrijving is het schilderen van het ge meentegebouw, het waaggebouw op het Kerk plein, gegund aan den laagsten inschrijver, de heeren Gebr. Lont alhier. HINDERWETSVERGUNNING. Hinderwetsvergunning is verleend aan den heer M. de Haan alhier, tot het plaatsen van een motor voor het opwekken van electrischen stroom ten behoeve van zjjn bioscoop. WESTERLANDER KERMIS. Feesten op het Amstelbad Evenals het vorige jaar had ook thans weer de heer Vos het initiatief opgevat om deze week de z.g. zomerfeesten, alias Wester- lander kermis, te houden. Dat deze feesten geslaagd kunnen heeten is iets dat vast staat. Des Zaterdags begon de pret met een vroo- ljjken marsch van de Oeversche muziekver- eeniging „Apollo", welke een rondgang door Westerland maakte om de burgerij „kond" te doen dat de kermis was begonnen. De Zondag bracht een geheel nieuw pro gramma. Om 2 uur hielden de dames-gymnas ten van onze plaatseljjke vereeniging keurig Uitgevoerde turn—demonstraties met de wel willende medewerking van mej. Snooy, onze kampioene van Hollands Noorderkwartier. De oefeningen vielen zeer in de smaak van het publiek. Des avonds bracht de gondelvaart zeer veel menschen op de been. Men zag door H.hoef veel menschen zich in de richting Amstelbad bewegen. Medewerking werd ver leend door „Apollo". Het weder werkte even als vorig jaar uitstekend mede en toen wij eens op den afsluitdijk gingen staan ontdekten wjj eerst welke een prachtig schouwspel die kleine lichtjes in het water deden zien. Het vuurwerk en de dames-groepen met Bengaalsch vuur wekte zeer de bewondering op bjj de aanwezigen Om 2 uur eerst kwam het einde van dit festijn. De heer Vos kan tevreden zjjn. Hippolytushoef. O.ND E K HA N D S C H E VERKOOP. Naar wjj vernemen, heeft de heer C. Schel- tus zjjn café met vergunning alhier, overge daan aan zijn zoon, den heer S. Scheltus, welke de zaak op den ouden voet zal voort zetten. HET POLDERFEEST 1936. Men deelt ons mede, dat de zoogenaamde pólderdag, het feest voor den geheelen Wierin- germeerpolder, zal worden gehouden op Zater dag 22 Augustus a.s. Het program bevat een groote reeks vermakelijkheden. L-ifv NAAR DEN JUISTEN TIJD GERADEN. Het horloge, opgewonden bjj aanvang van de opruiming in de zaak van de N.V. Goederen handel Ph. Vlessing was blijven stilstaan om 7 u. 54 m. 22 sec. Prjjswinnaars waren als volgt: le pr. dres soir: P. Dros, Hofstede Bern; 2e pr. thee meubel: P. Brands, Oost; 3e pr. schilderjj: J. H. de Jong, Koog; 4e pr. ligstoel: K. W. v. Toorn, Heemstede. De Koog. DE VLIEGERWEDSTRIJD KON NIET DOORGAAN. Voor den vliegerwedstrijd, uitgeschreven door Dros' Magazijn, die Zaterdag op het strand te De Koog zou worden gehouden, had den zich ruim 30 personen opgegeven. Er heerschte evenwel toen het aanvangsuur was aangebroken zoo goed als totale windstilte, zoodat de vliegers niet omhoog wilden en de wedstrijd tot nadere aankondiging moest wor den uitgesteld. HET FRAAIE AUGUSTUSWEER MAAKT HET BADSEIZOEN NOG GOED. Door het prachtige zomerweer der laatste dagen is het aantal zomergasten in geheel onze gemeente sterk toegenomen. Is gewoon- ljjk na den 15den Augustus al weer eenige achteruitgang merkbaar, nu in 't geheel niet, want Zaterdag arriveerden zulk een groot aantal personen, dat alle pensions nog bjjna volop bezet zijn. Niet alleen te De Koog is het druk, ook De Cocksdorp en omstreken raken bjj de bad gasten sterk in trek. Op het strand achter de vuurtoren treft men meer bezoekers aan dan ooit te voren, terwjjl ook de Slufter druk be zoek krijgt. De Waal. DE TEXELSCHE VEEHANDELAREN IN BOTSENDE AUTO'S. De heer P. Kuiper van hier heeft in de laatste dagen tweemaal een ongeval met een auto gehad, waarbjj het eerste zeer goed afliep, maar het tweede minder. De vorige week is hjj n.1. bjj den Zaandammerdijk te De Waal van den dijkweg geraakt met een vrachtauto door den tuinwal gereden en op het land van de heeren Gebr. Plaatsman terecht gekomen. Dit ongeval liep goed af, de auto bleef geheel onbeschadigd en kon door het damhek van het land worden gereden. Vrjjdag kwam de luxe-auto van den heer K. er evenwel minder goed af. Gewoonljjk rijdt genoemde heer Donderdags met de Texelsche veekoopers naar de Leidsche markt om Vrjj- dags terug te keeren. Bjj den terugtocht j.1. Vrijdag kwam zjjn auto bij Heemstede zoo danig in botsing met een vrachtauto, dat het voertuig ernstige schade opliep, de inzittende veekoopers en de chauffeur kwamen met den schrik vrjj. Met de auto kon men evenwel den tocht naar Texel niet vervolgen, zoodat de handelaars zich met een huurauto naar Den Helder moesten laten vervoeren. De heer Kui per arriveerde Zondag met de gerepareerde auto in onze gemeente. MARKTOVERZICHT. Het marktbezoek was Maandag niet zoo groot als we dat in de laatste weken gewoon waren. Door de drukke werkzaamheden op de bouwlanden bljjven de boeren thuis, terwjjl de badgasten bij het mooie weder meer naar zee en bosch trekken. De veeaanvoer was nog be langrijk; o.a. werden nog pl.m. 140 lammeren verhandeldde prjjs liep om de 8.per stuk, beste 9.Oude schapen gemiddeld 14. vette pl.m. 20. Het rundvee wordt duurder. Nuchtere kal veren b.v. brengen reeds gemiddeld 12.50 per stuk op; fokkalveren 25.en meer, vette kalveren tot 45.per stuk. Melkkoeien zijn duur. Op. de markt waren geen beste; de hoogste prijs voor rundvee bedroeg daar 170. Ook de varkens stjjgen steeds in prjjs; op Texel betaalt men ongeveer 20 ct. per pond op de boerderij; biggen aan de markt waren gemidd. 10.50 per st. Verder werd een drietal veulens verhandeld, de prijs liep van 60.tot 80.per st. Aan de Eierenveiling bleef de prijs van de eieren ongeveer geljjk aan die van vorige week. Tot een bedrag van I millioen. De minister van landbouw en visscherjj heeft bepaald, dat uit het Landbouwcrisis fonds steun zal worden verleend aan hen, die als teler van tuinbouwge wassen zijn aan gesloten bjj de Ned. groenten en fruitcentrale, tot een bedrag van ten hoogte 1 millioen. Deze steun wordt verleend over de hoeveel heden van de hierna vermelde geteelde pro ducten, welke in het achter elk product ver melde tjjdvak van 1936 door genoemde telers over een erkende veiling of veilinghouder zjjn verhandeld, tot de daarbij vermelde bedragen per eenheid: Blauwe druiven (koud), 1 Jan.5 April 9.40 per 100 kg. Kaskomkommers. 30 Maart17 Mei, 1.50 per 100 st. Idem a, 18 Mei28 Juni, 2.per 100 st. Idem b, 18 Mei28 Juni, 1.50 per 100 st. Idem c, 18 Mei28 Juni, 1.per 100 st. Platglaskomkommers, 30 Maart17 Mei, 1.20 per 100 st. Idem a, 18 Mei28 Juni, 1.60 per 100 st. Idem b, 18 Mei28 Juni, 1.20 per 100 st. Idem c, 18 Mei28 Juni, 0.80 per 100 st. Prei, 1 Jan.—31 Mei, 0.25 per 100 kg. Radijs, 23 Maart—26 April, 0.15 per 100 bos. Sla, 13 April—17 Mei, 0.40 per 100 krop. Spinazie, 30 Maart24 Mei, 0.30 per 100 kg. LANDBOUWCURSUSSEN IN NOORD-HOLLAND. Het Iandbouw-avonderwjjs ls de laatste jaren door verschillende omstandigheden wel wat in de verdrukking gekomen. En Noord-Holland in 't bijzonder heeft van die druk zjjn deel gekregen, zoodat het aan tal cursussen den laatsten tjjd zeer gering was en ook niet mocht worden uitgebreid. Dit laatste ls nu anders geworden. Voor zoover de landbouworganisaties de noodige leerlingen en onderwijzers kunnen krijgen (en er zijn er wel!), kan de Rjjkslandbouwconsu- lent te Schagen de mededeeling doen, dat het aantal landbouwcursussen dezen winter be langrijk grooter kan zjjn, dan de vorige win ters. We wekken de besturen dier organisaties dan ook tot actie op, nu de gelegenheid er is. Het belang van vakonderwjjs voor den boeren zoon en boerenknecht is te bekend, om er nog over uit te weiden. Waar de gelegenheden voor dagonderwjjg niet benut kunnen worden moeten die voor avondonderwijs worden aangepakt. Hier is een dankbare taak voor de plaatse ljjke organisatie-besturen van elke richting. Voor Inlichtingen wendde men zich tot den Rjjkslandbouwconsulent voor Noord-Holland te Schagen. Kie, for ever. Zjj wint ook den 400 m. vrjje slag. Niet jjj, maar Ik", Ondanks alle pessimisme en voorspellingen, is het de 17-jarige Rie Mastenbroek geweest, die het overvolle zwemstadion aangetoond heeft dat zjj de sterkste en snelste was. „Niet jij, maar ik", de kernspreuk van mevr. Braun, is tenvolle in vervulling gegaan. De Holland- sche nam, zooals gewoonljjk, niet de leiding; ze was 4e, 3e en 2e, om na het laatste keer punt haar geweldige eindspurt in te zetten, waar in dit toernooi nog geen enkele zwem ster tegen bestand is gebleken. Haar tjjd beteekende tevens een nieuw Olympisch record, wat in de serie van dit nummer door Hveger op haar naam gebracht was. Donderende toejuichingen bezegelden Rle's schitterende overwinning. Tini Wagner kon in deze finale niet mee komen. In de laatste 50 m. werd zij van de 5e naar de laatste plaats verdrongen. Op den laatsten wedstrijddag werden nog de volgende finales verzwommen: 200 m schoolslag. Olympisch kampioen Hamuro (Japan) 2 min. 42% sec.; 2. Sietas (Duitschland)3. Koïke (Japan). 1500 m vrije slag. Dit no. bracht een groote verrassing, want algemeen was een zege van den Amerikaanschen wereldrecord houder Medica verwacht. De gouden medaille ontging hem echter, daar hjj met grooten achterstand tweede werd. Olympisch kam pioen werd de Japanner Tereda in 19 min. 13.7 sec.; 2. Medica 19—34; 3. Uto (Japan) 19—34%. Het torenspringen heeren bracht echter een Amerikaansche overwinning. Wayne, de winnaar van he Schoonspringen, behaalde zijn 2e gouden medaille; 2. Root (V.S.); 8. Storck (Duitschland). De finales Boksen hebben een onaange naam slot gehad. In verschillende partjjen was de vertooning allerminst Olympisch. In het Gewichtheffen heeft zich het merk waardige feit voorgedaan, dat voor één num mer 2 gouden medailles zjjn toegekend. In de lichtgewichtklasse n.1. hadden 2 athleten pre cies de maximum prestatie geleverd: een Egyptenaar en een Oostenrijker. Besloten is toen, met goedkeuring van het I.O.C., 2 gou den medailles uit te reiken en de zilveren te laten vervallen. WATERPOLO. HONGARIJE WINNAAR. De Hongaren hebben wederom den Olym- pischen titel behaald, door beter doelgemid- delde. Het geval wilde nameljjk dat Hongarije met 50 van Frankrijk won en Duitschland van België met 4I. De prestatie van Hon garije was dus beter. In 1932 was Hongarjje ook winnaar. 16 landen hebben aan dit Tournooi deelge nomen. Nederland bezet de vjjfde plaats. BRITSCH-INDIE SLAAT DUITSCHLAND MET 81. Rust 10. Zooals verwacht mocht worden, is Britsch- Indië Olympisch kampioen geworden. Een propvol Hockey-stadion heeft Zaterdagmor gen gezien wat het niet verwacht had: een verpletterende nederlaag van de Duitsche ploeg. Het Duitsche publiek, onjuist voorge licht over de sterkte der tegenpartjj, had een heel ander resultaat verwacht. De Duitschers hebben het eerste half uur kranig stand gehouden tegen de Indische hockey-toovenaars; zelfs slaagden zjj er toen in den aanval de. tegenpartij door hard en stug spel het scoren onmogelijk te maken. Toen daarna de eerste goal nogal verrassen de wjj zen ter wereld kwam, wat dat het be gin van het einde, hoewel het met rust nog 10 stond, wat het publiek dol van vreugde maakte. Tien minuten lang in de tweede helft kon den de Duitschers nog stand houden, ja zelfs bijna geljjk maken, maar toen begon de ver moeidheid een woordje mee te spreken. Toen Indië ten 2e male scoorde, luidde dat het einde v an den tegenstand in. De doelpunten kwa men nu los. In 25 minuten tijds werden nog zes doelpunten en thans nagenoeg alle door het middentrio in prachtig samenspel ge scoord. Roop Singh, Dhyan Chand en Dara waren toen niet meer te houden en „speel den" er letterlijk mee. Duitschland vermocht door Hamel een tegenpunt te maken, wat met veel gejubel begroet werd. Het resultaat van dit tournooi is dus: L Britsch-Indië; 2. Duitschland; 3. Nederland, ITALIË OLYMPISCH KAMPIOEN. Oostenrjjk na verlenging met 2I geklopt. Het is een harde match geweest; het spor tieve element wat toch voorop moet staan was zoek, eenals trouwens in de meeste wedstrijden van het voetbaltournooi. Beide ploegen deden even onbeheerscht en bezoe delden zich aan unfaire trucs, waardoor de taak van den referee, Dr. Bauwens, maar weinig benijdenswaardig was. Het is een rauwe vertooning geworden, waarvan we alleen dit willen vermelden, dat Italië 20 minuten na rust door haar rechts buiten Fossi de score opende, waarna Oosten rijk een kwartier later door den linksbinnen Kainberger gelijk maakte. Met eindigen was het 1—1. Tweemaal 15 minuten moest nu verlengd worden. In de allereerste minuut scoorde Fossi van den vleugel een schitterend doel* punt. Italië trok zich toen geheel in de ver dediging terug, waardoor er voor de Oosten rijkers geen doorkomen meer aan was. Italië werd dus kampioen; 2. Oostenrijk; 3. Noor wegen. In het springconcours winnen onze ruitere de zilveren medaille. Sprookjesachtige sluitingsplechtig heid. Rerljjn is voorbjj en Tokio komt. (Van onzen V.P.B.-correspondent.) BerUjn, 17 Augustus 1936. Zondagmorgen de dag van het afscheid is gekomen. Wjj staan aan het slot van het allergrootste sportfeest, dat de wereld ooit heeft gekend. Voor de laatste maal is het reusachtige stadion tot op de laatste plaats bezet met veel moeite heeft men een 150.000 menschen binnen zjjn muren geperst. Voor de laatste maal nemen meer dan honder duizend gelukkigen aan de plechtigheden deel, die de laatste dag biedt. De zon heeft de don kere wolken van den vroegen morgen geheel verdreven. De toestroomende massa's en auto's schenken een verkeersbeeld, zooals dit op het Europeesch continent maar zelden aanschouwd zal zijn. En een leder, die naar hier komt, draagt Olympische feeestvreugde in het hart, dat ziet men de menschen aan. Het ls de laatste dag en die zal een waardig slot van de Olympische weken vormen. De Military. De eerste morgenuren zjjn dan aan de rui ters, die deelnemen aan de military, de veel- zjjdigheidsproef, jarenlang het sterke nummer van onze Nederlandsche ruiters. In 1924, 1928 en 1932 waren het Nederlanders(Van Zijp en Pahud de Mortanges), die hier de gouden me dailles veroverden en in 1924 en 1928 waren wj) ook eerste in het landenklassement. Dit keer heeft het niet zoo mogen zjjn. Pahud de Mortagnes noch Kahn of luit. Tonnet konden het ditmaal tot de eerste zes plaatsen bren gen. Bij deze Olympische Spelen is de military een succes geworden voor de gastheeren, de Duitschers. De gouden medaille voor den per- soneelen wedstrijd werd gewonnen door kapt. Stubbendorff met slechts 37.7 strafpunten. Tweede werd de Amerikaan kapt. Thomson met 99.9 pt. en de bronzen medaille werd ge wonnen door den Deen Lunding met 102.2 pt. In het landenklassement kwam de gouden medaille aan Duitschland, de zilveren aan de Polen en de bronzen aan Engeland,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6