Abonneert U op dithlad 1 1 2 Voetbal *Wieltetuwi ïfeftaken Motoufuyit Zeilen 3tetduiimïju>ït ie natuui. Wie voor Nederland de Olympische medailles veroverden m De tweede Sportdag op het „Helder" terrein. Zwemmen De postvluchten van en naar Indië Waterpest NIDA SENFF, de Nederlandsche winnares van het nummer 100 meter rugslag (midden). De military is ditmaal wel een zeer zware proef geweest. Speciaal de cross-country had een geweldige opruiming onder de deelnemers gehouden, zoodat er bij het springen van Zon dagmorgen nog slechts 29 ruiters aan den start verschenen en van dezen wisten slechts 3 ruiters het springparcours zonder fouten af te leggen, n.1. de Deensche luitenant Grand- jean op Grey Friar, de Oostenrijksche rit meester Neumann op Carolus en de Poolsche ritmeester Koelesza op Tosca. Alle andere maakten fouten, wat in hoofdzaak wel moet worden toegeschreven aan de verrichtingen, die men reeds de vorige dagen van de paarden had moeten vergen. Nederland verovert zilveren medaille. Zondagmiddag Voor de laatste maal gaan thans de doeken van het gigantische Olym pische tooneel op. Voor de poorten van het stadion verdringen zich duizenden en duizen den menschen, die optimistisch genoeg zijn om te hopen, dat zij te elfder ure nog in het bezit van een plaatsbewijs kunnen komen. Evenals '3 morgens is het binnen stamp- en stampvol. Volksliederen weerklinken, vlaggen rijzen in t e Olympische masten omhoog. Voor de laat- s .9 maal weerklinkt het „Cérémonie protoco- _:re" door de luidsprekers. Ook voor Neder- :.nd oor onze kranige Rie Mastenbroek, e Zaterdag de 400 m. vrijen slag gewonnen veft. Langzaam stijgt de statige, zilver- 1" eurige ballon met de vijf Olympische ringen c nhoog. Daarin bevindt zich een filmtoestel, v.-.armede Leni Riefenstahl alle mogelijke op namen maakt. Dan komt rijkskanselier Hitier met de generaals von Blomberg en Mackensen en de rijksministers Goering, Goebbels en Frick zijn loge binnen. Het „Sieg Heil" weerklinkt weer door het stadion en langzaam gaat de Duit- sche rijksbanier in top. Nu is het voor eenige uren eerst weer de beurt aan de sport. Het groene veld van het stadion is veranderd in een zich in vele boch ten kronkelend ruiterpad, met een twaalftal hindernissen, de een al moeilijker dan de ander. Bewondering moet men koesteren voor de waarlijk rustieke wijze, waarop onze oos terburen dit parcours hebben weten uit te leggen. In drie groepen zijn de aanwezige ruiters verdeeld; in de eerste springt onze landgenoot van Schaik, in de tweede lt. De Bruine en in de derde lt. Greter. Lt. van Schaik rijdt het parcours uitstekend in slechts 162 sec. met een aantal strafpunten van 24%. Beter nog rijdt ritm. Koela (Tur kije), die slechts 12 strafpunten krijgt en 148.6 sec. voor het parcours noodig heeft. Maar in de eerste groep wordt deze prestatie nog over troffen door die van den Belgischen kapitein Ganshof van der Neersch, die niet meer dan 8 strafpunten krijgt. Als alle springers uit de eerste groep een beurt hebben gehad, is de stand zoo, dat Ned. door luit. van Schaik in het 1 andenklassement op de zesde plaats staat. Dan verschijnen de ruiters van de tweede groep aan den start. Lt. de Bruyne rijdt schit terend. Tegen het eind weigert Trixie helaas eenmaal. Maar slechts 15 strafpunten op dit zware parcours is in ieder geval een prestatie, die er mag zijn. Het tot op dat oogenblik beste parcours wordt dan gereden door den Duit- schen luit. Hasse op Tora. Slechts 4 strafpnt. krijgt hij. Prins Gustaaf Adolf van Zweden, die ook in de tweede groep start, ziet dan zijn paard driemaal weigeren en moet uitgebeld worden. Op het oogenblik, dat de ruiters uit de derde groep hun sprongen moeten verrichten staat Nederland in het landenklasement Nr. 4 achter België, Duitschland en Italië. Dan komt de spanning er bij het duizend koppige publiek in. De Italiaansche lt. Filip- poni wordt uitgebeld en als dan lt. Greter op Prnica dan slechts 12 strafpnt. krijgt, lijkt Nederland's kans op de bronzen medaille wel verzekerd. Slechts Portugal kan ons nog ge vaarlijk worden. Maar voordat wij daarom trent de volle 100 procent zekerheid krijgen Worden wij eerst nog vergast op een schitte rende presatie van den Roemeenschen luit. Rang, die evenals de Duitscher Hasse slechts 4 strafpnt. krijgt. De op hem volgende Duit scher, ritm. Brandt maakt dan 20 strafpnt. en dan blijft het voor de bezetting van de eerste twee plaatsen maar de vraag wat de Belg Strydonck doet. En wat er dan gebeurt, is Wel de sensatie van dit springconcours. De laatste vertegenwoordiger van België, dat op de bovenste plaats van het landenklassement Staat, moet wegens driemaal weigeren van Ramona uitgebeld worden. Dan staat Duitsch land op de eerste, Nederland op de tweede plaats. En de tweede plaats behouden wij. Want de Portugeesche lt. Beltrao ziet geen kans Nederland de zilveren medaille nog te ontfutselen. De Hongaar Van Platty rijdt dan nog een schitterend parcours en maakt slechts 8 straf punten, zoodat er om de 1ste en 2e plaats een beslissing noodig is tusschen den Duitscher Hasse en den Roemeen Rang, en om de 3e plaats tusschen den Belg Ganshof van der Meersch, den Amerikaan Raguse en den Hon gaar Von Platty. Hiertoe worden de hinder nissen verhoogd en ook de sloot wat breeder gemaakt. Wederom maken Hasse en Rang slechts 4 strafpnt., maar daar de Duitscher het parcours sneller rijdt wint hij de gouden medaille. De bronzen wordt gewonnen door den Hongaar von Platty, die evenals Ganshof van der Meersch een foutloos parcours rijdt, doch zulks in veel snelleren tijd. Capt. Raguse maakte 4 strafpunten. Daarmede is dan ook dit springconcours, wel een van de meest spannende van alle Olympische Spelen, ten einde. Het sluitingsfeeat. Ondertusschen is het wat duister geworden en nu werpen de schijnwerpers hun sprook jesachtig licht in de arena, dat, nadat de hin dernissen weg genomen zijn, het geheele karakter van strijdperk verloren heeft. De winnaar van het dressuurnummer laat dan nog eenige staaltjes van zijn kunst zien. Èn wanneer ook dat achter den rug is, is de duisternis zoo diep geworden, dat in het nu fellere licht der schijnwerpers alles in elkaar schijnt te vloeien, alles tot een geheel wordt. Er valt een diepe stilte, een stilte, die steeds aan oogenblikken van groote plechtigheden pleegt vooraf te gaan. Aller oogen worden magnetisch getrokken naar het symbolische vuur op het Olympische altaar. Dan mar- cheeren onder de schoone Olympische fan fares van Paul Winter en de Möllendorfer Parademarsch de nog overgebleven deel nemers het stadion binnen en stellen zich op voor de eeretribune; Nederland tusschen Haïti en Britsch-Indië. Wanneer dan het gejubel van de tienduizenden verstomd is, verkondigt de president van het I. O. C., graaf de Baillet Latour de Spelen voor geëindigd. Op het lichtbord, dat 16 dagen lang de overwinnaars van deze Spelen bekend gemaakt heeft, verschijnen zijn laatste woorden: „Moge het Olympische vuur lichten door alle geslachten heen tot wel zijn van een naar het hoogere strevende moediger en reinere menschheid!" Deze woorden van den stichter van de moderne Olympische Spélen, Pierre de Coubertin, zijn in het geheele stadion zichtbaar en daarboven gaat dan statig en langzaam, onder den klank van de fanfares, de Olympische vlag aan de mast omhoog. Nederland heeft met z£n circa 100 deel nemers lang geen slecht figuur geslagen. Om met 17 medailles naar huis te gaan, het is te voren nog niet voorgekomen, al is het waar dat voor 75 pet onze dames-zwemsters daar aan debet zijn. We laten hier de namen der gelukkigen volgen: Gouden Medailles (6). Mastenbroek (2), Senff, van Vliet, Kagchel- land en de Estafetteploeg der Dames-zwem sters. Zilveren medailles (4) Leene-Ooms, Mastenbroek, van Vliet en de Olympische Ruiterploeg. Bronzen Medailles (7). Osendarp (2), het Hockey-elftal, Bob Maas, Gebrs. Wijdekop, Kraayer, Tates-v. d. Kroft. NEDERLAND OP DE NEGENDE PLAATS. Boven Engeland, Oostenrijk en vele andere landen. De slotbalans van de gewonnen Olympische medailles luidt als volgt: Gouden Zilveren Bronzen L Duitschland 33 26 30 2. Amerika 24 20 12 3. Hongarije 10 1 5 4. Italië 8 9 5 5. Finland 7 6 6 6. Frankrijk T 6 7. Zweden 6 5 9 8. Japan 6 4 8 9. Nederland 6 4 7 10. 4 7 8 11. Oostenrijk 4 6 3 12. Cechoslowakije 8 5 13. Argentinië 2 2 3 14. Estland 2 8 15. Egypte 2 X 2 16. Zwritserland 9 5 17. Canada 3 S 18. Noorwegen 1 8 2 19. Turkije X X 20. Britsch-Indië 1 21. Nieuw-Zeeland 1 22. Polen 3 3 23. Denemarken 3 24. Letland X X 25. Joegoslavië X 26. Roemenië -.. 1- 27. Zuid-Afrika X 28. Mexico 3 29. België n 2 30. Australië •>.♦31 X 31. Philippijnen X 32. Portugal X De rest der 52 deelnemende landen behaal de geen enkelen prijs. I-.C •••- :>- V», HELDER IIIIRC II 85. Rust 33. Dit was de laatste wedstrijd van de Helder- HRC-serie en deze werd in de avonduren ge speeld. Het fraaie weder zal er wel de oorzaak van zijn geweest, dat slechts enkele honderden toeschouwers aanwezig waren. Voor rust is het een geljjkopgaande wed strijd geweest, geen der partijen had een be paalde meerderheid. De voorhoede der Racers was met spelers als Gast en Kuilman snel en doortastend, maar het samenspel kon beter. Deze linie was beter dan die van de witte reserves, die te peuterig speelde en waarin links- en rechtsbinnen nooit op hun plaats te vinden waren, als het er op aankwam. Kuilman gaf zijn club al spoedig de leiding, daar hij een niet-begrijpen tusschen Kluft en Gras handig wist uit te buiten. 10 minuten later had Buis succes met een oer-hard schot, vanuit den cirkel gelost, dat hoog in het doel belandde. Het spel verplaatste zich steeds vlug en toen Gast mooi doorgaf aan Beneker, loste de laatste een vinnig schot, de Helder-keeper sprong hoog op, doch zag den bal via de lat langs zich gaan 21 voor Racing. Onmiddel lijk hierop was het alweer gelijk, toen na een voorzet van Bakker, de bal na veel getrap in het Racing-doei belandde. Kluft, de spil van Helder, begon meer naar voren te komen, zoodat de aanval meer ballen krijgt. Toen Veen een vrijen schop onberispelijk plaatste, pikte Marinus het leder op, zette flink door en mocht het genoegen smaken Helder aan de leiding te helpen. Een prachtkans om de lei ding te vergrooten, werd door treuzelen van Vermeulen, die alleen voor den R.-keeper stond, om zeep gebracht. Toen een soloren van Marinus zonder succes bleef, was het Gast die er 33 van maakte, mede door de schuld van den Helder-doelverdediger, die zijn beenen gebruikte, lnplaats van zijn handen. Bakker probeerde het nog eens, maar zijn laag, strak schq£ werd onderschept. De tweede helft heeft een veel meer span nend verloop gehad, het treffen bood nu een heel ander beeld, De HRC-reserves begonnen met een kort offensief, wat echter door onbeheerschtheid geen succes bracht, hoewel het, na een voor zet van Visser, even heel weinig spande. Toen na een uitval van Marinus, deze van den vleugel scherp inzette en de doelman niet anders dan ten koste van een hoekschop kon redden, kwam de roode voorhoede weer terug. Kluft miste leelijk en via de lat was Gras voor de vierde maal gepasseerd. Toen kwamen de withemden sterk in den aanval een heele poos oefende Helder een sterken druk op de Racing-veste uit, waar van Til c.s. wel bergen werk verzetten, maar Helder dankte het toch ook aan eigen schuld, dat hieruit geen enkel doelpunt geboren werd. Het spel van haar binnenvoorwaartsen had niet veel om het lijf. Men werkte hard, maar ieder voor zichzelf en zonder veel overleg. Bakker had bijna succes, toen men hem nog net van den bal zette en corner werkte. Zoo was er wel veel spanning en emotie, maar géén doel punten. Toen de duisternis begon in te vallen, kwa de Racers wat meer los en kregen tenslotte weer een meerderheid. Eerst was het befaamde „oog van een naald" nog de redder voor Gras, maar toen daarna Gast vrij spel kreeg, werd het 53, met welken stand van Dam kort daarop het einde floot. In de morgenuren won een uitstekend spe lend Helder IH van het 3e van Racing met 6—1. TEXEL-NIEUW8. ONGEVAL. De beide beslissingswedstrijden van de Texelsche Seriewedstrijden zijn Zondag on danks de hooge temperatuur toch nog ge speeld; de warmte oefende evenwel veel invloed op het spel uit. De match Texel 3Tex. Boys 1, die om twee uur aanving, werd gewonnen door laatst genoemde club met 13. De Boys zijn hier door kampioen in de 2e afdeeling geworden. Tijdens dezen wedstrijd had helaas een leelijk ongeval plaat. H. Langela van de Boys kwam n.1. in hevige botsing met een speler van Texel 3, waarbij hij een zoo'n ernstige been breuk opliep, dat hij Maandagmorgen naar het ziekenhuis te Den Helder moest worden vervoerd. De wedstrijd Texel 2De Cocksdorp 1 werd 's avonds 7 uur gespeeld; deze match trpk vrij veel belangstelling. Cocksdorp kwam hier bij als overwinnaar uit het veld. Reeds met de rust had het elftal van S.V.C. de leiding met 10, daarna doelpuntten beide clubs nog eenmaal, zoodat Cocksdorp kampioen werd met een 21 overwinning, 't Spel van beide elftallen leverde weinig verschil op. Cocks dorp was iets meer in den aanval omdat de S.V.C.-ers er wat beter opzaten. Het samen spel van de Texelspelers was iets beter, doch de voorhoede wist de kansen niet te benutten, terwijl de keeper van Cocksdorp verschillende gevaarlijke schoten wist te stoppen. De beide mooie doelpunten van S.V.C. werden gemaakt door den kleinen Jan Reuvers, die voor kort nog in de schoolelftallen meespeelde. Het doel punt van Texel 2 kwam uit een schermutse ling voor het doel, waarbij moeilijk was uit te maken wie den bal over de doellijn werkte. SUCCES-NIEUWS. Succes 2 speelde j.1. Zondag een uitwedstrijd te Twisk tegen Twisk I. Succes 2 welke buiten gewoon op dreef was, wist dezen vriendschap- pelijken match te winnen met 40 en kwam alzoo in het bezit van den uitgeloofden imi tatiebeker. KEEPER ZAMORA GEDOOD 7 Het Fransche sportblad 1'Auto meldt, dat de bekende Spaansche keeper Zamora tijdens den burgeroorlog door de regeerinstroepen zou zijn doodgeschoten. Zamora was in zijn tijd een der beste keepers ter wereld en ook in het afgeloopen seizoen heeft hij het Spaansche doel nog verdedigd. Hij had echter besloten, zich uit het actieve voetbal terug te trekken. Zamora zou doodgeschoten zijn, omdat hij met nationalistische kringen in betrekking zou hebben gestaan. H.Z.V. De Heldersche Zwemvereeniging kon haar diploma en draagspeldje voor den zwemtocht Den HelderTexel deze week uitreiken aan de heeren F. Verlinden, F. Tegelaar, J. Kraan, A. Flotat en J. Bakker, die met goed gevolg dezen afstand aflegdén. ZWEMTOCHT NAAR TEXEL. Zondagmiddag om 2 uur startten 12 zwem mers van F. M. en 1 van HZV. voor een tocht naar Texel. Hier volgen de namen van hen, die de over tocht volbrachten, met vermelding van den tijd, dien zij ervoor noodig hadden. 1. Stam, 52 min.; 2. Taylor, 55 min.; 3. mevr. de Kok, 4. juffr. Schotman, 5. Lienos, 6. Sinke, 7 Nollen, allen 1 uur 5 min.; 8. Konijn, 9. Mej. Grootendorst, 10 Verlinden, 11 Kom mer, 12 Geervliet, allen 1 uur 12 min. De leiding berustte bij den heer W. Koning- steln. EUROPA WINT DE 4 X K>0 M DAMESESTAFETTE. Azië wint heerenestafetten vóór Amerika. Na afloop van de sluitingsplechtigheid der Xlde Olympische Spelen, werden in het Olym pische Zwemstadion nog verschillende zwem- demonstraties gegeven. Hierbij werden tevens gezwommen een 4 maal 200 m estafette voor heeren en een 4 maal 100 voor dames tus schen ploegen, samengesteld uit de beste krachten van Amerika, Azië en Europa. De dames-estafette was onbedreigd voor Europa, waarin van Nederlandsche zijde Jo Selbach en Willy den Ouden waren opgesteld. Met de Duitsche meisjes Lohmar en Ahrendt vormden zij een zoo sterke combinatie, dat het gemis van Rie Mastenbroek, die begrijpe lijkerwijze na de inspannende week, die achter haar ligt, eenige rust goed kan gebruiken, nauwelijks werd gevoeld. Azië won door de snelle Japanners met grooten voorsprong in 8 min. 56.4 sec., de heeren-estafette vóór Amerika met 9 min. 12.5 sec. en Europa met 9 min. 14.6 sec. De tijd van Azië is precies 5 sec. beter dan in 1932 te Los Angeles. DE RONDE VAN ALKMAAR. Vrijdag is de Ronde van Alkmaar, georga niseerd door Alcmaria, verreden. De uitslagen waren: Nieuwelingen (50 K.M.)1. C. Vis (Leimui- den) 1 uur 11 min. 53 sec.. Amateurs (100 K.M.): 1. Timmermans (Den Haag) 2 uur 21 min. 53 sec.; 2. Schulte (Amsterdam) halve wiellengte; 3. Houtman (Den Haag) wiellengte. Profs en onafhankelijken: 1. J. Braspenninx (Prineenhage) 2 uur 56 min. 43 sec.; 2. P. van Nek Jr. (Nieuwendam) 2 uur 56 min. 55 sec. Onder de nieuwelingen bevonden zich ook de Heldersche rpnners F. Zoons en C. Hollan der. De jonge Zónons reed een pracht race en verbleef langen tijd in het hoofdpeleton. Helaas had hij weer met pech te kampen, daar een ernstige valpartij hem noopte den strijd te staken. Zoons was vrij ernstig gewond, doch wij hopen voor hem,, dat hij bij de ronde van Den Helder (.s. Zaterdag) fit and well aan de start zal verschijnen. Ook Hollander gaf vanwege een valpartij op. WIERINGER WIELERBAAN. Goedo en flink bezochte wedstrijden te Hippolytushoef. De wedstrijden welke Zondag op de Wierin- ger Wielerbaan werden gehouden kenmerkten zich door een fel rijden en gaven een sportief beeld. De motorrijder Wammers met zijn echtge- noote bezorgden het publiek een sensatievolle attractie in den vorm van kunstrijden op de piste. De uitslagen zijn: Sprintseries: le serie: 1. Van Rijn, 2. Bak. Tijd 13.8 sec. 2e serie: 1. Dieterman. 2. Lucas. Tijd 13.2 s. Lucas werd met de no's 1 in een finale ge plaatst: 1. Van Rijn 13.2 sec. 2. Dieterman. 3. Lucas. Vervolgens krijgen wij een 15 ronden-race te zien van amateurs en Nieuwelingen, ver deeld in twee s.ries. Van de eerste manche werden geplaatst: Kreyger, Lont, Snijders, C. Smit. Van de tweede manche werden geplaatst: Hegeman, N. Bakker, Neysink, Geerlings. De finale gaf het volgende resultaat: 1. Kreyger, 2. Hegeman, 3. Snijders, 4. Geer- ligs. Een koppel-achtervolging over 20 ronden werd verreden tusschen: Kuiper-Frank halen na 16 rond het koppel Achterberg-Schoenma ker in. (tijd 4 min. 16.2 sec.) De amateurs en onafhankelijken rijden dan een klassem.-race over 30 ronden. Uitslag: 1. Van Stek 42—4 is 10 punten. 2. Klink 042 is 6 punten. 3. C. Bakker 03—3 is 6 punten. De totale tijd was 5 min. 57 sec. De koppel wedstrijd over 100 ronden voor Nieuwelingen gaf ons het volgende resultaat te zien: 1. Het mooie koppel SnijdersBaardman met 2 pnuten en een ronde voorsprong. 2. KreijgerMeijer met 12 punten. Pronk Neijsink 6 punten. 4. KorshuizenDeijkers, 6 punten. De groote koppelwedstrijd deed mooie sport prestaties zien. Wij mogen hier op deze plaats namen noemen als BakkerDuineveld, dat sublieme koppel; direct daarbij het favorieten koppel Rijnv. Stek en dan de pracht-rijder Dieterman, die eventjes 19 punten wist te verzamelen. De uitslag is als volgt: 1. BakkerDuineveld 5 punten. Op 1 ronde KuiperFrank 15 punten. 3. Van Rijnvan Stek 12 punten. 4. RoesKlink 1 punt. Alle andere koppels op 2 ronden. LANDENWEDSTRIJD TE MtlNCHEN. Nederland verliest van Duitschland. Gisteren is -e München een aanvang ge maakt met de z.g. „schaak-olympiade", waar aan door 22 landen wordt deelgenomen, w.o. ook Nederland. Op dezen eersten dag verloren onze landgenooten met 2%5% van Duitsch land. HET INTERNATIONAAL TOURNOOI TE NOTTINGHAM. De uitslagen van de Zaterdag gespeelde partijen in de zesde ronde van het internatio nale schaaktournooi te Nottingham luiden: ThomasAljechin afgebroken. Botwinnik remise met Flohr. Lasker remise met Capablanca. Reshevsky remise met Tartakower. Vidmar wint van Bogoljoebow, Eu we remise met Fine. Winter remise met Alexander. Tylor vrij. De uitslagen van de zerende ronde van het internationale tournooi te Nottingham luiden: AljechinReshevsky afgebroken. FlohrThomas afgebroken. CapablancaBotwinnik remise. Tylor verliest van Lasker. TartakowerVidmar remise. BogoljubowEuwe remise. Fine wint van Winter. Alexander was vrij. De afgebroken partij uit de derde ronde tusschen Alexander en Reshevsky werd door den laatste gewonnen. De afgebroken partijen uit de vierde ronde tusschen Tylor en Flohr en tusschen Reshevsky en Fine werden op nieuw afgebroken. De stand na de zevende ronde luidt: Euwe, 5 (uit 6); Botwinnik, 5; Fine 4%; Vidmar, 4 (uit 6); Reshevsky, 3%*; Lasker, 3%; Aljechin, 3**; Tartakower, 3; Capa blanca en Flohr, 2 (uit 6); Bogoljubow en Taylor, 2%; Thomas. 2»; Winter, 1%; Alexan der, 1 punt. Heden spelen: Vidmar met Aljechin; Res hevsky met Flohr; Thomas met Capablanca; Botwinnik met Taylor; Euwe met Tartako wer; Winter met Bogoljubow; Alexander met Fine. INTERNATIONALE MOTORRACES TE ALKMAAR. Een uitgebreid en interessant pro gramma. Op 23 Augustus a.s. zal het zoo mooi ge legen en zoo bijzonder goed in orde zijnde Sportpark te Alkmaar zijne poorten weer openen om alle motorliefhebbers te ontvan gen. Ieder, die zich voor de motorsport interes seert zal op den len Kermiszondag (23 Augustus) de beste coureurs in actie willen zien. In de eerste plaats alle Seniores en Juniores in manches en series. Het programma is eigenlijk overladen. Im mers alle Nederlandsche Seniores en Juniores zullen den strijd onderling en tegen de Bui- tenlandsche aanbinden. 55 renners in de baan, wie zag op een grasbaan ooit zulk een be twisten om den voorrang als op den 23en Augustus te Alkmaar gegeven zal worden? Het is een stilzwijgende afspraak van de Hollandsche renners om de prijzen in Neder land te houden, doch daar de Duitschers, Bel gen en Oostenrijkers den waardevollen Neder- landschen gulden ook begeeren, zal er een strijd gegeven worden, ongeëvenaard op welke grasbaan ook. Behalve de groote Landen-Wedstrijd, krij gen we nog de lange baan-races en de Inter nationale massastarts, terwijl een pracht zil veren beker disponibel wordt gesteld voor den snelheidsrecordbreker. INTERNATIONALE WEDSTRIJD OM DEN MARINE-BEKER. Nederland vijfde. Zondag is te Kiel een wedstrijd gehouden om den Marine-beker, waaraan o.a. Neder land deel heeft genomen. De uitslagen luidden: 1. Italië, 2 u. 21 m. 26 s. (6 pnt.); 2 Zwe den, 2 uur 22 min. 4 sec. (3 pnt.); 3 Duitsch land, 2 uur 28 min. 30 sec. (2 pnt.); 4 Enge land, 2 uur 30 min. 18 sec. (1.25 pnt.); 5. Nederland, 2 uur 37 min. 46 sec. (1.20 pnt.); 6. Polen, 2 uur 50 min. 20 sec. (1 pnt.). POSTDUIVERVEREENIGING „V.O.P." Bovengenoemde vereeniging hield Zondag j.1. haar 6e wedvlucht jonge duiven van Mons (België), afstand 284 km. In concours waren 90 duiven. De vogels gingen om 7.50 uur in vr(jheid met helder weer, doch warm. De eerste vogel bereikte reeds zijn hok om 12.20.44 en de 25ste om 12.40.19, zoodat het concours 20 minuten open stond. De prijzen werden verdiend door de volgende leden: H. v. d. Giezen 1, 2, 3, 6, 7, 9; P. Ham 4, 10, 12, 18, 23; Minneboo 5; G. de Wit 8, 13, 14, 15, 20; W. de Boer 11; A. Verhoef 16; Hoek 17, 19, 22; Kramer 21; J. Fillerup 24, J. Bruin 25. Zondag a.s. is de laatste vlucht jonge duiven van Ouiévrain. Tevens Zondag de eerste wed vlucht oud en jong van Zevenbergen. Dit is een stedelijk concours. P.D.V. „HET NOORDEN", Bovengenoemde Vereeniging hield j.1. Zon dag haar 5e wedvlucht jonge duiven vanaf Ouiévrain, afstand 296 K.M. In concours waren 153 duiven, welke om 8 uur in vrijheid werden gesteld met Z.O. wind. De eerste vogel bereikte zijn hok om 12 u. 44 min. en de 25e vogel om 1 u 4 min. De prijzen werden verdiend door de heeren; Cup 1, 7, 15, Zwierzycki 2, 16, Buis 3, 4, 9, 14, 19, v. Riel 5, 20, 24, Mensink 6, 13, Aries 8, Schotting 10, Kooger 11, Limonard 12, 22, Burgers 17, 18, 21 en Ten Kate 23, 25. Terugreis. De Djalak vertrok 16 Aug. van Medan en landde denzelfden dag te Rangoon. De Rietvink vertrok 16 Aug. van Bagdad en landde denzelfden dag te Athene. Heenreis. De Kwak vertrok 16 Aug. van Athene en landde denzelfden dag te Bagdad. De Kievit vertrok 17 Aug. van Medan en landde denzelfden dag te Bandoeng, door J. K. S. Blauwe lucht en witte wolkenzeilen. Vrede hangt als een paars, goud-doorweven sluier over het zomerstille land. Zóó geruisch- loos is het in dezen kostelijken Augustusnoen, dat het knisteren van de gazen vleugels der libellen heel goed is te hooren. Een krekel fie delt. Zacht suizelend loopt de wind in de zand- haver van de verstuiving. In den plas voor ons tiert een donkergroene plant. Twee jaar geleden stond hij er nog niet; nu is de geheele plas er mee dichtgegroeid. Het groene spook! Eigenlijk is het een Amerikaan, het onaan gename. groene, week-buigzame en breekbare ding. Eerst was het een spelend in het water geworpen, klein, groen stukje, dat over den bodem voortkroop, zich voedend met modder en vergane stoffen, maar daarna groeide het, groeide, bereikte den waterspiegel en vulde tenslotte den geheelen plas „tot berstens" toe. Juist honderd jaar geleden, in 1836, werd het groene ding uit Canada naar een vijver in Warrington in Ierland overgebracht. Vandaar uit veroverde het groene spook heel Europa, dank zij het feit, dat de verspreiding alleen in- geslachtelijk geschiedt, dus dat elk stukje van een plant verder kan groeien. In 1842 was het in Schotland, in 1847 al in midden Engeland, vandaar werd het als merkwaardigheid ge bracht naar den Berlijnschen Botanischen Tuin in 1854. Een achteloos weggeworpen stukje ging verder in de wereld rondkijken. Het dreef in de Spree, strandde in een bocht en begon uit alle leden dunne, witte worteltjes te maken om zich te verankeren. Maar daarna groeide het, dat het nergens meer op leek, tot de Spree te klein werd en de Netze aan de beurt kwam en de Oder, Warthe, Weichsel, Elbe, Wezer en Rijn, en in 1859 was het bij Potsdam en in 1860 in Eberswald en in 1865 al in Beieren eq overal werd veel misbaar gemaakt, want alife dat zoo doorging, zouden alle binnenwateren al spoedig vol zijn met dat groene spook, geen schip zou meer kunnen varen, geen visch meen zwemmen en geen mensch meer baden. En zoo was het kleine plantje van Warrington een groot gevaar geworden. Gelukkig is het nooit zoo ver gekomen. Na enkele jaren slonk het groene spook vanzelf. Al te kwistig had het met de voedingsstoffen in slik en water omgesprongen. Het had roof bouw gepleegd. Dat moest wel ui tl oo pen op zelfmoord. Nu behoefde niemand zich meer be zorgd te maken, men krabde zich niet meet, achter de ooren, ging niet meer met harken het groene spook te lijf door het de slooten ui# te trekken; als vroeger voeren de schepen, zwommen de visschen en baadden de menschen. Zelfs bleek, dat de vischstand welig tierde, omdat het jonge broed prachtig schuilen kon tusschen de dichte plantenmassa en zoo veilig was voor roofvisschen. Pientere vischkweekers gingen hierom zelfs zoo ver, dat ze hun aan voedsel en planten arme vijvers lieten dicht groeien met waterpest. Ook beweert men, da# bepaalde, door water verspreide ziekten nu veel minder optreden, doordat de planten het water zuiveren. Als aquariumplant geliefd, als meststof en veevoeder gebruikt, is het er toch' nog steeds niet in geslaagd zijn luguberen naam te doen veranderen. In bepaalde jaargetijden zijn in de bladok sels van de kransen van telkens drie bladeren; lange, dunne, bleekroede stengeltjes te zien, die op hun top een klein bloempje dragen, me# zes kleine bloemdekblaadjes. Er zijn bloemen met alleen een stamper (vrouwelijke), er zijn bloemen met alleen meeldraden (mannelijke)] en er zijn ook bloemen, die stamper èn meel draden bezitten (tweeslachtige). Altijd staan deze bloemen op afzonderlijke planten, zoodat we ook zouden kunnen spreken van manne lijke-, vrouwelijke en tweeslachtige planten. In Europa schijnen echter alleen vrouwelijke plan ten voor te komen, uitgezonderd in Schotland, waar men zeldzaam mannelijke gevonden heeft. Het bloempje drijft op het water en bezit drie stempels en drie onvruchtbare meeldraden, dia dus geen stuifmeel kunnen voortbrengen. Deze bloempjes zullen nooit zaden voort kunnen brengen, aangezien de mannelijke planten hief niet voorkomen en stuifmeel dus ontbreekt. De mannelijke bloempjes, die er net zoo uit zien als de vrouwelijke, doch 9 stuifmeelbevat- tende meeldraden hebben, laten los van hun steel en drijven naar de oppervlakte van het water. Botsen ze tegen een vrouwlrjk bloempje aan, dan geven ze hun stuifmeel af aan de stempels, waarmee de bevruchting een feit is en zaad gevormd zal worden. Bij de tweeslachtige bloemen, die dus zoowel meeldraden als stempels hebben, kan de be stuiving door drijvende bootjes geschieden, maar ook doordat stuifmeel van de meeldraden heel eenvoudig op de eigen stempel valt, doop zelf bestuiving dus Zacht ruischt het riet en fluistert, een enkele kikker kwaakt behaaglijk, een rietzanger sta melt zijn eenvoudig liedje, een waterhoentje! roept eensklaps scherp. Zwaluwen schieten kwetterend heen en weer, in de verte krijsch# een sterntje. Dan is het stil. Stijf en stom staat het riet. De hitte broeit zwaar over den plas. Geen kik ker kwaakt meer, weg zijn de libellen, geen rietzanger roept. Uren gaan voorbij. Dan komen in het Westen witte donderkop pen omhoog, ze groeien steeds hooger, worden zwart en verduisteren de zon. De heldere, stille plas wordt grauw, en van grauw zwart. De zwaluwen zijn weg, geen leeuwerik zingt meer. De -wind steekt op, loopt door de kronen dep boomen, de walgen zwaaien wild met hun twij gen, luid ruischt het riet, vlug schieten strepen over het water. Plotse windstooten doen het riet klateren en werpen klotsende golven op den kant. Goud glanzend breekt de zon even door de zwarte wolken, kleurt den plas en verdwijnt weer. Nu fluit het in de lucht, bruischt het in het bosch, giert het in de zwiepende telefoondra den, de heele lucht wordt zwart, alles verdwijn# achter grauwe regensluiers, regenstralen klet teren schuin neer op het water Dan opeens klinkt een heldere roep. Op da top van een hoogen, wild in den wind zwaaien- den stengel, zit een karekiet en, meeschomme- lend, zingt hij om het hardst met wind en water, riet en wilgen. En met dit optimistische karekieten-lied in ons gaan we verder

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7