De burgeroorlog in Spanje Botsing bij Alkmaar Texel China en Japan. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Burgerlijke Stand HELDERSCIIE COURANT VAN DINSDAG 25 AUGUSTUS 1936 Permanente effectieven van 1.000.000 man. De reis van Horthy. De liquidatie van het conflict over den Chaco. De onrust in Palestina. Het proces tegen het Trotski-Zinowjef-centrum. Een luchtbombardement op Madrid. Duitschland kondigt een uitvoerverbod van wapens af Madrileensche Marokko. Steden in het Noorden opnieuw dpor de opstandelingen gebombardeerd. Een Britsch schip aangehouden. Vijf bisschoppen vermoord. Agitatie van de regeering in Verklaring van den Spaanschen minister-president. Dd Queen Mary maakt I een record reis. Het weer voorloopig nog mooi en warm. i Het Duitsche wapenembargo. President Roosevelt is een voor stander van vrede door wapening. De Koningin en Prinses Juliana teruggekeerd. De nieuwe gouverneur-generaal beëdigd. Versch brood op den Koninginnedag. De handelsbetrekkingen met Italië. Nederlandsche Spoorwegen. Binnenland Tusschen autobus en een auto. Jongeman door zwerver vermoord. De indruk te Parijs. Ook te Parijs heeft het bericht van de ver lenging van den diensttijd in Duitschland •welk bericht laat in den avond bekend werd, in diplomatieke kringen een diepen indruk gemaakt. Het is zeker, dat de tevredenheid, die men des ochtends tot uitdrukking bracht naar aanleiding van de onmiddellijke inwer kingtreding van het Fransche voorstel van niet-inmenging in den Spaanschen burger oorlog voor Duitschland, des avonds op een ernstige wijze herzien werd. Men achtte den Duitschen maatregel van ernstigen aard, zoodat de consequenties op leder gebied nauw keurig moeten worden. bestudeerd zouden Havas meldt: De verlenging van den diensttijd in Duitsch land zal tot gevolg hebben, dat de permanente Duitsche effectieven ongeveer een millioen man sterk zullen zijn. Op het oogenblik zijn er ongeveer 600.000 man in dienst, waarvan «le helft beroepssoldaten zijn, die langen tijd «kenen en de andere helft jonge dienstplich tigen. De lichtingen dienstplichtigen, die in de oorlogsjaren geboren zijn, zijn nog betrekkelijk groot. De lichting "14 telt 598.000 man, die van '15, 467.000; die van '16, 345.000. De lich ting van '17 is het kleinst, deze bestaat uit ST7.000 mannen. Dan komt de lichting 1918 met 422.000 en '20 met 647.000. De vermindering, sedert de wijziging van «Jen dienstpUcht, bedroeg minder dan tien procent. Duitschland kan dus ondanks de „uit geholde" jaren ieder jaar nog 300.000 man onder de wapenen roepen. Het is duidelijk, dat de maatregel, die gisteren genomen is, Duitschland militair de sterkste mogendheid van het vasteland maakt. Hij heeft Zaterdag een bespreking met Hitier gehad. De Neue Freie Presse publiceert een tele gram uit Berlijn, volgens hetwelk de Hon- gaarsche rijksbestuurder Horthy Zaterdag middag tegen twaalf uur een onderhoud heeft gehad met Hitier te Berchtesgaden. Officieele kringen te Boedapest verklaren in verband hiermede van niets te weten: Zij achten dit gerucht zelfs een dementi niet waard. Hongaarsche kringen te Weenen meenden het bericht echter te kunnen beves tigen. Het bericht van een onderhoud tusschen Hitier en Horthy is door het Duitsche nieuws bureau bevestigd. Ook een ontmoeting van Horthy roet Mussolini? Reuter meldt uit Boedapest, uit welinge lichte bron te hebben vernomen, dat de Hon gaarsche regent, Horthy binnenkort een ont moeting met Mussolini zal hebben tijdens de Oostenrijksche manoeuvres, die in Karinthië (Opper Oostenrijk) gehouden zullen worden. Reuter kon echter geen bevestiging van dit bericht verkrijgen. Uit Buenos-Aires wordt gemeld, dat de 'vredes-conferentie over het Chaco-geschil een proces-verbaal heeft opgemaakt, volgens het welk een bedrag van 2.400.000 piasters aan Paraguay zal worden overgemaakt als scha devergoeding voor het onderhoud der gevan genen. Het proces-verbaal voorziet tevens in der hervatting der diplomatieke betrekkingen tusschen Paraguay en Bolivië. Donderdag en Vrijdag zijn 42 Arabieren gedood. Officieel wordt nader bekend gemaakt, dat Zaterdag tijdens de door de Britsche soldaten nabij Hedera verrichte huiszoekingen tien Arabieren zijn gedood na een gevecht, dat eindigde met het uiteendrijven van een groep rebellen. In totaal zijn tijdens de schermutse lingen en incidenten van Donderdag en Vrij dag 42 Arabieren gedood. Tomski, de leider van de staats uitgeverij pleegt zelfmoord. Reuter meldde Zaterdagnacht uit Moskou: Mikhali Tomski, de vroegere voorzitter van den centralen raad van vakvereenigingen, een van de leiders van de vroegere rechtsche oppositie en laatstelijk directeur van de staatsuitgeverij te Moskou, wiens naam in het proces tegen het TrotskiZinowjef-centrum genoemd werd, heeft zelfmoord gepleegd. Zooals men weet verklaarde een van de be klaagden, dat Tomski op de hoogte was met de plannen van het centrum en was naar aanleiding van deze beschuldiging een instruc tie tegen Tomski geopend. Tegen alle beklaagden is de dood straf geëischt. Reuter meldt uit Moskou: De procureur-generaal heeft tegen alle be klaagden in het proces tegen de beklaagden van het Trotski-Zinowjef-centrum den dood straf geëischt. Het uitspreken van den eisch werd in de zaal met applaus begroet. De president onder brak de toejuichingen niet. De beklaagden boorden den eisch onbewogen aan. Het requisitoir. In zijn requisitoir verwijlde de procureur- generaal slechts korten tijd bjj de rol, die de Gestapo volgens de aanklacht in deze zaak heeft vervuld. Wel herinnerde hij aan de rol, die de agent van de geheime Duitsche politie Toekaliewski, directeur van het Slavisch instituut te Praag gespeeld had en die met Trotski in verbinding zou hebben gstaan. Ver der wees hij op den zeer goeden oeconomischen toestand in de Sowjet-Unie en zeide dat het Succes van de politiek van Stalin de beklaag den er toe had gebracht om naar de uiterste middelen te grijpen. Vervolgens besprak Wysjinski de rol van ieder der beklaagden afzonderlijk, waarbij hij langen tijd stil hield bij het gedrag van de beklaagden Zinowjef. Kamenef en Trotski. Het uitspreken van het requisitoir nam 3 3 uur in beslag. Van de verschillende gevechtsterreinen was het belangrijkste nieuws gedurende het weekeinde, dat 21 vliegtuigen van de opstandelingen boven Madrid verschenen zijn en volgens sommige berichten wijken van de stad en volgens andere, de vlieg tuigen in de buurt daarvan gebombar deerd hebben. Ter zee is een nieuw incident ontstaan, doordat een regeeringskruiser buiten de terri toriale wateren een Engelsch schip vermaand heeft, zijn reis af te breken. De commandant van het oorlogsschip heeft echter vervolgens zijn verontschuldigingen aangeboden aan den commandant van een van de Engelsche oor logsschepen, die op het bericht van het inci dent uit Gibraltar waren vertrokken. Van belang voor de kwestie van de niet- inmenging is het besluit van de Duitsche re geering, waarbij een uitvoerverbod van wape nen wordt afgekondigd. Bizonderheden over het bombarde ment. Uit Sevilla wordt gemeld, dat een groep vliegtuigen der opstandelingen de Madrileen- sche wijken, waar zich de kazernes der mili tie bevinden, op hevige wijze met bommen heeft bestookt; Het Duitsche Nieuwsbureau meldt hierover nader, dat een eskader vliegtuigen uit Ta- blada Zaterdagavond het bombardement van Madrid uitvoerde. De radio van Sevilla ver klaarde,' dat het bombardeeren uit wraak ge schiedde wegens de beschieting en bombar deering van open steden door de regeerings- troepen. De lezing der opstandelingen is, dat 21 van hun vliegtuigen de militaire vliegvelden Ge- taf e en' Cuatro Vientos gebombardeerd heb ben, waardoor de hangars en talrijke vlieg tuigen zouden zijn vernield. De regeering ontkent, dat het vliegveld Ge- taf e is gebombardeerd. De strijd om Madrid. De markies van Quintanar, de gedelegeerde van de Junta van Valladolid in Portugal heeft in een intervieuw verklaard, dat het leger van zijn partij binnen drie of vier da gen de troepen der Madrilleensche regeering ook in de omstreken van Madrid zal aan vallen. De inbezitneming van de hoofdstad zou volgens dén markies daarna niet lang meer op zich laten wachten. Na de bezetting van Guipuzooa zal Madrid zonder ernstigen tegenstand eveneens vallen. Het incident met de „Gibel Zerjon". Reuter meldt uit betrouwbare bron te we ten, dat het incident met de „Gibel Zerjon" thans als gesloten wordt beschouwd, daar de commandant van den Spaanschen kruiser zijn verontschuldigingen heeft aangeboden. De Britsche regeering heeft er haar vol doening over uitgesproken aan de Spaansche regeering, dat zij de verzekering heeft gege ven, dat Britsche schepen niet meer in voile, zee zullen worden aangehouden. Tevens heeft de Britsche regeering aan de Spaansche laten weten, dat zij aanhouding of belemmering van Britsche schepen in volle zee, om welke reden ook, als onwettig beschouwt. Deze zienswijze geldt voor alle wateren buiten de Spaansche drie mijlsgrens. Naar Reuter uit Berlijn meldt, heeft de Duitsche regeering gisteren een uitvoer verbod van wapens naar Spanje afgekon digd. Het D.N.B. meldt naar aanleiding van het' uitvoerverbod: De Duitsche regeering is verwittigd, dat aile in aanmerking komende staten zich aangeslo ten hebben bij de door Frankrijk voorgestelde verklaring over een wapen-embargo naar Spanje. Zij heeft daarop de Fransche regeering meegedeeld, dat zij het wapen-embargo in. Duitschland onverwijld van kracht zal verkla ren. Dit besluit is genomen, hoewel de be sprekingen met de regeering te Madrid over de teruggaaf van het in beslag genomen Duit»? sche transportvliegtuig nog niet geëindigd zijn. Natuurlijk doet zulks niets af van het feit, dat Duitschland, teruggaaf blijft eischen. De Duitsche rege,ering hee(t qverigens de Fransche regeering haar nadrukkelijke ver wachting betuigd dat nu al de overige betrok, ken regëeringen, voorzoover dit nog niet mocht zijn geschied, het noodige zullen doen om de, afgesproken maatregelen doeltreffend uit te voeren. Hendiye, San Sebastian en Irum, drie ste den in liet Noorden, die zich in handen van de regeeririg bevinden, zijn nogmaals het mik punt geworden van een bombardement uit de lucht, zoowel als uit zee. Hoog vliegende bom menwerpers hebben een honderdtal bommen laten vallen, vooral in de buurt van Irum en het mocht aan het luchtafweergeschut van de regeerinjg niet gelukken ze onder schot te krijgen. iMen weet nog niet met zekerheid te zeggen hoe groot de schadé is, maar sommige berichten maken melding van vele dooden. Het eerste bombardement van Irum zou niet zulke ernstige gevolgen gehad hebben als men oorspronkelijk meende. De opstandige kruiser Canaria heeft, na gisteren eerst San Sebas tian beschoten te hebben, in den namiddag het vuur op Irum geopend, onmiddellijk be antwoord door het fort Guadelupe. Geduren de eenige uren is dit duel voortgezet. De regeering te Madrid bericht, dat het miltiaire vliegveld cfedafe, een vijftien kilo meter van de hoofdstad door de opstandelin gen is gebombardeerd, doch zonder groote schade te veroorzaken. Anderzijds is de po sitie van de regeering, volgens haar, aan het front in de Serre de Guadarrama, aanmerke lijk verbeterd. Te Guadelupe en Estramadura zijn aanvallen der opstandelingen teruggesla gen. Officieel wordt te Gibraltar medegedeeld, dat het Britsche schip Gibel Zerjon, dat den dienst tusschen Gibraltar en Marokko onderhoudt, in volle zee is aangehouden door een oorlogsbodem van de Spaansche regeering. De Britsche admiraliteit bevestigde later in een officieel communiqué, dat het Engelsche stoomschip Gibel Zerjon werd aangehouden door een Spaansch oorlogsschip toen het zich op 10 mijlen buiten Melilla bevond. De kruiser Repulse en twee torpedojagers, aldus besluit het communiqué, zijn uitgevaren om een onderzoek ter plaatse in te stellen. Volgens de laatste officieele berichten zou de Gibel Zerjon, welk schip den dienst onder hield tusschen Gibraltar en Melilla, echter niet zijn aangehouden, zooals in zekere telegram men werd gemeld, doch zou het slechts het ver zoek hebben ontvangen naar Gibraltar terug te keeren in plaats van zijn reis voort te zetten. Hoewel men in officieele kringen te Londen weigerde eenigen commentaar te verstrekken aleer de bijzonderheden van het incident bekend zijn, was daar geen enkele beroering merkbaar over het optreden van de Miguel Cervantes en men was geenszins geneigd aan dit incident den ernst toe te kennen, welke in zekere tele grammen er aan werd gegeven. De Britsche admiraliteit deelde later mede, dat de Britsche flottieljeleider Codrington Zon dagmiddag den Spaanschen kruiser Miguel Cervantes, die het Britsche stoomschip Gibel Zerjon heeft aangehduden, heeft ontmoet. De commandant van de Codrington begaf zich aan boord van den Spaanschen kruiser en protesteerde tegen de inmenging in de Britsche scheepvaart buiten de territoriale wateren. De commandant van de Miguel Cervantes bood zjjn verontschuldigingen aan. Rusland ondersteunt het Fran- sche voorstel. 1 i Een te Londen ontvangen telegram uifc. Moskou meldt, dat Litwinof den Franschen ambassadeur in de Sowjet-Unie heeft mede gedeeld, dat de Russische regeering ermee, instemt overeenkomstig het Fransche voord stel den uitvoer van wapens, munitie en vlieg* tuigen naar Spanje onmiddellijk te verbieden. Reuter meldt uit de Vaticaansche stad: In Vaticaansche kringen spreekt men mot groote droefheid over het feit, dat niet min der dan vijf bisschoppen tijdens de revolution- naire woelingeD in Spanje zijn gedood. Het zijn de bisschoppen van Jean, Lerida, Sego- via, Siguenza en Barbastro. De laatste werd door een communistische colonne,, welke door Barbastro kwam, dood- gesehotfen. Alvorens te sterven had hij nog gelegenheid zijn borstkruis te overhandigen aan eeri vrouw, met het verzoek, het aan den paus te zenden. De bisschop van Siguenza werd levend ver brand. ii Over den bisschop van Barcelona heeft men geen berichten. De bisschop van Madrid, die met vacantie in het Noorden van Spanje vertoefde, is bui ten gevaar, evenals de bisschop van Toledo. De geheele Spaansche vloot naar de nationalisten overgegaan? Volgens een niet bevestigd bericht uit Biar- ritz aan de „Matin", zouden alle Spaansche oorlogsschepen, die zich tot dusver nog in handen de» regeering te Madrid bevonden, de zijde der nationalisten hebben gekozen. Brand in gevangenis te Madrid. Volgens te Bayonne ontvangen berichten is te Madrid een felle brand uitgebroken in een gevangenis, waar in de hoofdstad gearrres- teerde fascisten zijn opgesloten. Brandweer- afdeelinjgen Quardia de Asalto en militietroe pen wisten het vuur spoedig meester te wor den. Er waren onmiddellijk maatregelen geno men om het ontsnappen van gevangen on mogelijk te maken. Het onderzoek heeft nog niet uitgewezen wat de oorzaken van den brand geweest zijn. LEVENSMIDDELENSCHAARSCHTE TE MADRID. Volgens een aan Reuter gericht en niet ge censureerd bericht uit Madrid, dat Dinsdag is verzonden en gisteren te Marseille is ontvan gen, is de toestand in de Spaansche hoofdstad verontrustend. De levensmiddelen nemen af en men vreest iederen dag een luchtaanval. De spoorweg Alicante, de haven aan de Middel- landsche zee, vormt de eenige verbinding, die goed functioneert. De verbinding met de meeste provincies is onmogelijk. Het schijnt, dat zich in Catalonië comité's van arbeiders en soldaten gevormd hebben ge lijk aan die in Rusland in 1917.. Dagelijks vinden executies plaats van aristocraten, katholieken en leden van rechtsche partijen. De terechtstellingen worden meerendeels ge houden in het dorp Vallecas niet ver van Madrid, op den weg naar Valencia. Tot dusver v(jf bisschoppen vermoord. Volgens berichten, ontvangen door het Vaticaan zijn totdusver in Spanje vijf bis schoppen vermoord. Wat het lot van den bis schop van Barcelona is, is onbekend. Daaren tegen staat vast, dat de bisschop van Madrid en de bisschop van Toledo in veiligheid zijn. In het Zuiden. De radio van Sevilla meldt, dat troepen van de regeering uit Malaga een aanval on dernomen hebben op Anteguera. De opstan delingen sloegen den aanval af. De regeerings- troepen lieten vierhonderd dooden en gewon den op he* slagveld achter. Journalisten ernstig gewond. De directeur van het agentschap van Havas te Madrid is tijdens een tocht met zijn auto in 1e nabijheid van Guadelupe beschoten en zwaar aan de knie gewond. Een tweede in zittende van den wagen werd door een in de nabijheid ontploffende granaat gedood. Ook de drie verdere inzittenden, allen journalisten, bekwamen zware verwondingen. De directeur van het agentschap van Havas is onmiddellijk naar een ziekenhuis in Madrid gebracht. Naar; een speciale correspondent van de News Chronicle gisteren uit Rabat (Fransch Marokko) aan zijn blad meldde, zal de Madri leensche regeering door andere instanties geholpen trachten een opstand in Marokko te ontketenen, om zoodoende de kracht van de opstandelingen te breken. De actie heeft een dubbel doel. In de eerste plaats wil men een einde maken aan de recru- teering van Marokkanen voor de legers van de opstandelingen, maar bovendien wil men trachten de stammen op te zetten tot een opstand tegen de militaire heerschers te Tetoean, het hoofdkwartier van generaal Franco. Hoewel er millioenen peseta's van Madri leensche zijde naar Marokko zijn gezonden zijn tot dusver de gehoopte resultaten uit gebleven. Fransche vliegtuigen in den «tryd De junta van Valladolid heeft te Lissabon getracht, aan de diplomatieke vertegenwoor digers der verschillende landen protesten te overhandigen tegen het bombardement van stellingen der opstandelingen door vliegtuigen van Fransche constructie, welke de Fransche 'kleuren droegen. De Engelsche ambassadeur heeft geweigerd, het protest in ontvangst te j Het incident met de Ka me run. j-'.i: Alles1 wat ik kan zeggen is, dat zich bin nen twès of drie weken beslissende gebeurte nissen zullen voordoen, aldus heeft Giral, de ministet-president van Spanje, in een-inter- .yiftyv miet den specialen correspondent van de Daily Telegraph verklaard, hoewel, zoo ver volgde hij, de guerilla nog weken, ■wellicht zelfs ncfg-maanden kan voortduren. Alle techade, die aan de eigendommen der buitenlanders is toegebracht, zal, naar Giral Verklaarde, vergoed worden. Óp efn vraag wat men dacht te döeri in verbant} met het incident van de Kamerun antwootdde de premier, dat het niet noodig was iets te doen. Het schip was, naar hij zeide; ih de Spaansche wateren aangehouden, en.men:had bevonden, dat het petroleum naar Cadiz vervoerde. Aangezien de invoer van "petroleum verboden is, heeft men het Duit- éche schip verzocht, terug te keeren en zich te verwijderen. Pp een vraag of het niet optimistisch was, te vervrachten, dat communisten, syndicalis en en j anarchisten na de demping van den opstand! vreedzaam zouden voortleven onder een geyratigd republikeinsch regiem, zeide Giral, dat de meeste van hun wenschen bij hun terugkeer verwezenlijkt zouden blijken. De verhalen over de gruwelen, welke be dreven '«waren; noemde Giral overdreven. Se dert het uitbreken van den opstand was er in Madj-id één kerk in brand gestoken. In vele gevallen waren de kloosters als zieken huizen bvergenomen en de nonnen onder be waling! van de militie in particuliere huizen ondergebracht. tïi 2*; r I e» h- «Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, wordt ictegten jde verklaring van den Spaanschen minister-president met betrekking tot het inoiden( met de Kamerun meegedeeld, dat de 'Kameriin zich op het oogenblik van aanhou 'ding 7mijl buiten de kust bevond en aller minst \yapentuig aan boord had. U i BEZOEK VAN EEN DUITSCHE OPLEIDINGSSCHIP AAN DANTZIG afgezegd. De bladen te Warschau melden, dat het voorgenomen bezoek aan Dantzig van e Duitsche opleidingsvaartuig Gorch met z doorgaan, aangezien de Duitsche regeering besloten heeft dit bezoek af te lasten. Dit be sluit zou verband houden met het jongste incident, dat zich te Dantzig bij bezoek van den Duitschen kruiser Leipzig in Juni heelt afgespeeld. Hevige gevechten tusschen Japan- sche militairen en bandieten in Mant- sjoekwo. In Mantsjoekwo hebben in de nabijheid van Foesoeng, ongeveer 300 K.M. ten Z O. van Hsingking, ernstige gevechten tusschen Japansche militairen en bandieten plaats ge vonden, welke gevechten verscheidene dagen duurden. Behalve de Japansche troepen heb ben ook politiebeambten en vrijwilligers aan den strijd deelgenomen. De aanvallende ban dieten «waren ongeveer 1000 man sterk. Aan den strijd werd ook deelgenomen door een Japanschen vlieger, die bommen op Foesoeng wierp. De bandieten, die Foesoeng voor het grootste gedeelte verwoest hebben, leden zware verliezen. Aan Japansche zijde bedragen de verliezen 35 dooden en 50 gewonden. Een incident te Fengtai. Te Tokio is nogal beroering gewekt door een persbericht uit Peiping, volgens hetwelk Vrijdagmiddag te Fengtai (provincie Hopei) twee Japansche onderdanen door Chineesche soldaten van het 29ste leger zijn doodge stoken. Het Kon. Ned. Meteorologisch instituut ia De Bilt meldt: De hooge drukking heeft zich over midden- Europa uitgebreid en neemt in het Westen weer toe.. De depressie bij IJsland verdwijnt in Noord-oostelijke richting, een secundaire trekt met eenige regen over Oost-Duitsch- land, een nieuwe daling vertoont zich ver in het Westen. De Britsche eilanden hebben fraai weer behoudens lichten regen in Noord- Ierland. Geheel Frankrijk, België, ons land en Zuidwest-Duitschland met Zwitserland, hebben fraai zonnig weer met vrij hoogé middagtemperatuur, Oost-Duitschland betrok ken lucht met eenige regen. Noorwegen heeft Zuid-wester storm met regen in het Zuiden. In Zweden en Denemarken is de lucht grootendeels betrokken en valt plaat selijk ook regen. Voor de beide volgende dagen is hier te lande nog fraai weer met hooge middagtem peratuur te wachten. DE NEDERLANDERS IN SPANJE. Negentien vluchtelingen, onder wie drie Nederlanders, uit Almeria in Portugal aangekomen. Reuter meldt uit Lissabon: Het Duitsche stoomschip „Chios" is op de Taag aangekomen, met negentien vluchtelin gen uit Almeria, onder wie drie Nederlanders. Duitsch protest tegen de verklaring van Giral. Het record van de Normandie met i:« 41/2 uur gebroken. Gemiddelde snel- j heid 30.01 knoop. 11£>e 4ueen Mary heeft het record van de Normandie voor den overtocht over den At- lantischen Oceaan van Oost naar West ver beterd. jy i Het schip bereikte het lichtschip Ambrose qm, 4 a 12 Britsche zomertijd, en hééft over den: tocht van Cherbourg 4 dagen 7 uur en 12 minuten gedaan, hetgeen een gemiddelde Snelheid van 30.01 knoop beteekent. De Óunard-White Star verklaart, dat de Queen Mary het record van de Normandie met 4% uur verbeterd heeft. Haar snelheid was 0.36 knoop grooter dan die van het Fransche schip. Men jioopt nu, dat het schip op de reis van West naar Oost den blauwen wimpel zal be halen, die met 30.31 knoopen nog altijd op naam van de Normandie staat. t j De officieele snelheid. (;i Officieel is vastgesteld, dat de snelheid van de Queen Mary op haar jongste reis, van Bishoprock tot Ambrose Channel 30.14 knoo pen per uur bedragen heeft. De snelheid van de Normandië bedroeg 29.94 knoopen. Voldoening in Engeland. De tijding uit Berlijn, dat Duitschland den uitvoer van oorlogsmateriaal naar Spanje heeft verboden, is te Londen met groote vol doening ontvangen. In het bijzonder het feit, dat dit besluit is genomen, terwijl de onder handelingen met Madrid over het vastgehou den Duitsche vliegtuig nog bezig zijn, heeft een goeden indruk gemaakt. Het embargo is nu van kracht in Groot-Britannië, Frankrijk en Duitschland. President Roosevelt heeft in Hydepark een delegatie ontvangen, welke hem verzocht, de Ver. Staten direct den bewapeningswedloop te doen staken. Roosevelt verklaarde er van overtuigd te zijn, dat 95 percent der bevolking van de we reld den vrede wenscht. Niettemin sprak hij als zijn overtuiging uit, dat de Amerikaansche natie slechts den vrede kon handhaven door haar verdedigingsstelsel krachtig uit te breiden en niet door de wape ningen te verminderen. Om 9.10 Zaterdagmorgen met den D-trein te Nijmegen aangekomen. Met den D-trein van 9.10 zijn Zaterdag morgen de Koningin en Prinses Juliana, komende van hun vacantieverblijf in Zwitser land te Nijmegen gearriveerd. Op het perron had zich een groote menigte belangstellenden opgesteld, die H.M. en de Prinses, toen Zij den trein verlieten, hartelijk toejuichten. Nadat de Koningin en de Prinses den trein verlaten hadden .onderhielden Zij zich eenigen tijd met de autoriteiten, waarna Zij in de op het perron staanden auto plaats namen. Ook op het Stationsplein had zich een tal rijk publiek opgesteld, dat de landsvrouwe en haar dochter hartelijk begroette. Van Nijmegen werd, via Arnhem, naar Het Loo gereden. Voor het paleis hadden zich vele belang stellenden, onder wie vele zomergasten, ver zameld^ die hartelijk juichten. De Koningin en de Prinses, die er welvarend uitzagen, groetten minzaam terug, Op het paleis Het Loo. De Koningin heeft den nieuw benoemden gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer ten paleize Het Loo ter beëediging ontvangen. Daarna heeft H. M. den nieuwen gouver neur-generaal met mevrouw Tjarda van Star kenborgh Stachouwer en hun dochter aan Haar disch genoodigd. Verkoop 's morgens 8 uur. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. (}e Koningin, zal men in alle gemeenten van het land versch brood kunnen krijgen. Blijkens aankondiging in de Staatscourant geeft de Minister van Sociale Zaken op den nationalen feestdag dispensatie van de bepa lingen in de bakkerijparagraaf van de arbeids wet, welke de aflevering van het des ochtends gebakken brood vóór tien uur in den morgen verbieden. Op den Koninginnedag mag van half acht des morgens uit de bakkerijen het versche brood vervoerd worden en van acht uur af wordt toegestaan het te verkoopen of af te leveren. De onderhandelingen opgeschort. Nadat, zooals bekend is, gedurende eenigen tijd, besprekingen hebben plaats gevonden tusschen vertegenwoordigers van de Neder- landsche en Italiaansche regeeringen, omtrent 't hervatten van de handelsbetrekkingen tus schen beide landen, zijn deze besprekingen Vrijdag j.1. opgeschort, om te worden hervat, zoodra een daartoe gunstig oogenblik mocht aanbreken. Met het oog op het Italiaansche standpunt, als zouden vorige verdragen eenvoudig zjjn vervallen hoewel ze niet werden opgezegd blijft de toestand vooralsnog gelijk hij was en hebben exporteurs, die het er op mochten wagen Nederlandsche of Nederlandsch-Indi- sche goederen naar Italië te leveren, niet de minste zekerheid, wanneer zij betaling zullen verkrijgen, terwijl zij bovendien het volle koersrisico loopen. Ontvangsten dalende. De geschatte ontvangsten der Nederland sche Spoorwegen (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) hebben in JuU 8.637.900 (v. j. 9.709.000) bedragen. Ge specificeerd waren de ontvangsten: reiziirers 5.023.000, bagage 138.300,''brief- en paT ketpost 230.000, goederen 2.944.000 leven de dieren en lijken 29.000; diversen 273 600' totaal 8.637.900. De totale ontvangsten van 1 Januari af be- dem l1882 302 <v- i58.964.888), gemid deld aantal kilometers in exploitatie van 1 Januari af 3.427 (3.549). dus ontvangst per dagkilometer 73.81 78.37) P Gisterenavond is op den Kennemerstraat- weg even buiten de stad Alkmaar een vrij ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij ver schillende personen gewond werden en drie er van zoo, dat zij naar het, ziekenhuis te Alk maar moesten worden vervoerd. Een Zondagsschoolvereeniging uit Spaarn- dag had een schoolreisje gemaakt naar de duinen te Schoorl en keerde tegen den avond met een bus weer huiswaarts. In de bus za ten 39 kinderen en 4 geleiders. Even buiten de stad Alkmaar op den Ken- nemerstraatweg zag de chauffeur van de bus, de heer S. uit IJmuiden, dat plotseling een auto hem tegemoet kwam rijden. Deze wa gen kwam uit een file tegenliggers. Er was geen enkele kans meer, om elkaar te ontwij ken en met een hevigen klap vlogen de auto's tegen elkaar op. Uit de autobus steeg angstgeschreeuw op, maar al direct bleek, dat de inzittenden er vrij goed waren afgekomen. Slechts eenigen van hen hadden snijwonden opgeloopen. Ernstiger waren de passagiers van den auto er aan toe. Behalve de chauffeur A. P. uit Leeuwarden, hadden alle andere personen vier in totaal vrij ernstige verwondingen opgeloopen. Drie van hen moeten op advies van d^n geneesheer-directeur van het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar per ziekenauto naar het ziekenhuis worden overgebracht. Hoewel hun toestand later op den avond vrij gunstig was en op dat oogenblik geen direct levensgevaar aanwezig was, moeten Röntgenfotos nog uitwijzen, hoe ernstig de inwendige kwetsuren zijn. De gewonden, die naar het ziekenhuis wer den overgebracht, waren mej. M. de L. en de heer P. K., beiden uit Groningen en de heer B. B. uit Amsterdam. De recherche van het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam, heeft gistermiddag de opsporing verzocht van een zwerver die verdacht wordt van moord, gepleegd op een 21-jarigen bewoner van Utrecht, wiens lijk 's middags in het Mer- wedekanaal op het grondgebied van Amster dam drijvende werd gevonden. Gisteravond kwamen eenige opvallende feiten aan het licht. De politie kwam ter oore, dat de jongeman in gezelschap was gezien van een 23-jarigen zwerver, die ongunstig bekend staat. Deze houdt gewoonlijk verblijf in logementen en volkskosthuizen. De inlichtingen waren van dusdanigen aard, dat het vermoeden, dat mis drijf in het spel was, versterkt werd. Op het lijk werd geen geld aangetroffen, terwijl het vrijwel zeker is, dat het slachtoffer op het oogenblik van zijn verdwijning een klein bedrag bij zich moet hebben gehad. De recherche van het hoofdbureau te Utrecht is daarna op zoek gegaan naar den vermoedelijken dader en zij meent reeds zijn spoor gevonden te hebben. Voorloopig is het lijk in beslag genomen. MARKTOVERZICHT. De veeprjjzen zijn in de laatste weken over de geheele linie iets gestegen, vooral ook maakt het wolvee die prijsstijging mee. Ook nu weder was de hoogste prijs voor oude schapen 20.— per stuk (een partij mooie schapen, vette en fokschapen). Lammeren brachten gemiddeld 8.50 per stuk op. Groote runderen werden weinig aangevoerd, de prijs was hoog, een jonge melkkoe werd op ruim 210.— getaxeerd. Fokkalveren deden Prijzen vanaf 25.per stuk, vette tot 60. nuchtere kalveren 13. Voor een goede big betaalde men aan de markt 10. tot 11.varkens op de boer* derij pl.m. 20 et. per pond. Een veulen gold ongeveer 70. Aan de eierenveiling bleef de prys weder ongeveer gelijk aan vorige week. van Den Helder Van 22—24 Aug. 1936. BEVALLENA. M. C. GrootjansHoek* man, z.; A. ConnemanDarphorn, z.; C. La- brujere Schets, z.; G. Wever—Hooiveld, z.j L. WiekhartTrouwee, z.J. van Zweden Rientjes, d. OVERLEDEN; Wed. J, de Haas. 65 j.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2