tot 1 Sept. gratis. Wie zich NU abonneert, ontvangt de Heldersche Courant Stadsnieuws Hevige aardbeving te Koetaradja, Gemeenteraad Visscherij GEMENGD NIEUWS Oost>lndië HELDERSCHE COURANT VAN' DINSDAG 25 AUGUSTl'S 1036 5 Licht op voor alle voertuigen. Binnenland Motorbotter bij Hoek van Holland lek geslagen. In een kano op zee. Baldadigheid gestraft. Negenjarige inbrekers. Inbraak te Heerenveen. Doodelijke aanrijding bij Oirschot. Meisje door een auto overreden Verkeerd geneesmiddel verstrekt. Een merkwaardige brand te Utrecht Twee villa's te Eemnes een prooi der vlammen. Meisje door marinier gered. Gevaarlijke honden. De arrestatie van den zwerver hoofdcommies. Ernstige verkeersongelukken. De Stad Harderwijk vlotgebracht. Droevig einde van een uitstapje. Gevaarlijk waschmiddel. Buitenland Mijnongeluk bij Boergas. Een Britsche torpedoboot ramt een Grieksch schip. Auto onder een trein. Vijf arbeiders door den bliksem gedood. De Chicago'sche moordenaar. Kinderverlamming in Zweden neemt ernstige afmetingen aan. Spoorwegongeluk. Auto door trein gegrepen. Negen dooden. Groote schade aan gebouwen. Licht- en watervoor ziening, trein- en telefoon verkeer gestoord. Dinsdag 25 Aug. 20.33 uur Woensdag 26 20.31 uur MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL. De inschrijving van nieuwe leerlingen. Wij verwijzen naar een in dit nummer op genomen advertentie, waarin de inschrijving aangekondigd wordt van leerlingen voor deze onderwijsinrichting. Verlichting „Hygiëa". B. en W. schrijven aan den Raad: In de begrooting van den dienst der Ge meente-reiniging, dienst 1936, is voor aan schaffing van een electrische installatie voor verlichting van het transportvaartuig „Hygiëa" op den kapitaaldienst uitgetrokken een bedrag van 350. Nader is evenwel ge bleken, dat voor dit bedrag geen installatie kan worden verkregen, welke aan de eischen, daaraan volgens den Directeur der Gemeente reiniging voor een zeevaartuig te stellen, vol doen. In zijn bij de stukken gevoegd schrijven van 13 Augustus j.1., no. 47, deelt genoemde hoofdambtenaar ons mede, dat een zeer solide installatie in waterdichte uitvoering kon worden geleverd voor den prijs van rond 500. Aangezien bij aanschaffing van een dergelijke installatie de onderhoudskosten bovendien tot een minimum zullen blijven be perkt, volgens den Directeur, verzoekt hij ons hem machtiging te willen verleenen, daartoe over te gaan. Het zal derhalve noodig zijn, dat in de begrooting van den dienst geraamde kapitaaluitgave ad 350 tot 500 wordt verhoogd. Wij verzoeken U hiertoe te willen besluiten. De financieele gevolgen zullen bij supple- toire begrooting worden geregeld. VOOR SLECHTHOORENDE STADGENOOTEN. Cursus in liplezen. Nu weldra het vacantieseizoen is geëindigd, en alom de scholen hun lessen weer aanvan gen, zal ook de cursus in liplezen, uitgaande van de af deeling der Vereeniging van Slecht- hoorenden, worden hervat. Reeds bij een vorige gelegenheid mochten wij de aandacht vestigen op dezen cursus, die aan de deel nemers zooveel voldoening verschaft. Zooals men weet, wordt hiervoor van gemeentewege geen subsidie verstrekt, maar tot nog toe is de afdeeling er in geslaagd de lessen te finan cieren, dank zij den steun der leden. De cur sus was in twee groepen gesplitst, waarvan resp. de heeren Bakker en de Vries, onder wijzers aan de school voor Buitengewoon Lager Onderwijs, de leiders waren. Met groote toewijding en liefde verrichtten zij hun werk, tot voldoening der deelnemers. Wij doen een beroep op onze slechthoorende istadgenooten, die zich tot dusver niet opgaven voor dezen cursus, zich thans daarvoor aan te melden. Zij zullen van de lessen, die elke week op Dinsdag- en Woensdagavond worden ge geven veel profijt hebben. Zijn er wellicht goed-hoorende stadgenooten, die de afdeeling door hun donateurschap of een gift willen steunen? Zij kan daardoor dan weer meer deren helpen en hen, voor wie deelname aan zoo'n cursus financieel bezwaarlijk is, tege moetkomen. Vooral voor slechthoorende kin deren zijn deze cursussen van groote beteeke- nis en hoe jonger zij beginnen des te gemak- kelijker zal het later voor hen zijn gesprek ken te volgen door het aflezen van de lippen. Inlichtingen zullen gaarne worden verstrekt door den secretaris der afdeeling, den heer Janssen, le Schagendwarsstraat 10, waar ook nieuwe leden zich kunnen aanmelden. MEISJE DOOR GLAZEN DAK GEVALLEN. Zondagmorgen pl.m. 11 uur was de 11-jarige Henni Hartog uit de Spuistraat, aan het spelen in het bovenhuis van den heer v. d. Bergh, caféhouder in de Keizerstraat. Op een onge lukkig moment struikelde zij en viel pardoes door een glazen dak, bestemd voor het vallicht. Zij bleef in het glas hangen en moest in deze hachelijke positie blijven tot men haar kwam verlossen. Men ging onder haar staan, terwijl een ander op het dak kroop en haar liet val len. De kleine meid werd natuurlijk opgevan gen. Zij was gewond aan knieën en armen en werd door dokter Thorbecke behandeld. BRAND IN EEN SCHUUR. Petroleumvergasser de oorzaak? Zaterdagmiddag omstreeks half vier rook het zoontje van de familie Laféber, Bree- waterstraat no. 36, alhier, een scherpe brandlucht. Hij waarschuwde zijn moeder, die zich juist boven bevond, die weldra ontdekte, dat de brand, zoo die er was, in de boet moest zijn. Inderdaad bleek dat het geval te zijn, want de vlammen sloegen uit de schuur naar buiten. Kordaat sloot de vrouw een slang aan de waterkraan en gaf water, ter wijl haar zoontje alarm maakte. Buren kwa men aangesneld en met behulp van emmers water mocht men het genoegen smaken het vuur tenslotte meester te worden. Echter niet eerder dan nadat de geheele schuur plat gebrand was, benevens een gedeelte van de schutting der buren. De oorzaak van den brand moet vermoedelijk gezocht worden in een petroleumvergasser, die in de boet stond en waarop de vrouw des huizes een emmer water had opgezet. De schade bestaat uit kleedingstukken, een voorraad waschgoed (men was juist op reis geweest) en tuin gereedschap. Helaas is een konijn, die in een Spart hok was opgesloten, levend verbrand. De buren, die een compliment verdienen voor hün activiteit, redden het leven der kippen door het gaas van het kippenhok stuk te ruk ken en de dieren op deze wijze de vrijheid te geven. Naar wij vernemen, dekt verzekering de schade. Recensies over nieuwe zaken worden alleen op verzoek van den betrokken winkelier gemaakt. Met ingang van heden zal de reeds eenige jaren bestaande zaak in sigaren, sigaretten en aanverwante artikelen, Sluisdijkstraat 76, wor den voortgezet door den heer P. Kalis, v.h. oberkellner van Hotel Den Burg. De zaak, die vroeger onder dai naam van „Het Valutahuis" bekendheid had, zal zeker onder den nieuwen eigenaar nog tot bloei ko men, daar de heer Kalis vooral onder marine kringen verschillende relaties heeft, die hem in zijn nieuwe functie zeker zullen weten te vinden en gaarne zullen bevoordeelen. De tongprijzen hebben nog een verdere daling ondergaan. Het gemiddelde van 65 cent, waarover we het de laatste maal had den, kan nu zelfs niet worden gehaald. Het mag wel eigenaardig worden genoemd, dat tong in het binnenland niet zoo bijzonder ge wild schijnt te zijn. Vermoedelijk kan dit worden toegeschreven aan de weinige bekendheid van deze visch- soort, hetgeen weer zijn oorzaak zal hebben, dat de prijs van deze visch het gebruik hier te lande meestal nadeelig heeft beïnvloed. Voor de meeste beurzen toch was tong een onbereikbaar iets voor het menu. Propaganda zou in dit opzicht hierin ver andering kunnen brengen. Wanneer immers gefileerde tong wordt opgediend, zal het voor de meeste liefhebbers van visch wel aanlei ding zyn om er meer mee kennis te maken. Een energiek doorgevoerde propaganda campagne voor visch zal zeer waarschijnlijk tenslotte effect afwerpen. Helaas ondervinden de visschers nu weer het groote nadeel van de lage tongprijzen. Maar ook de andere vischsoorten zijn niet hoog in prijs den laatsten tijd. We kunnen ons niet voorstellen, dat dit alleen is toe te schrijven aan de warmte, want zoo buitengewoon warm is het nu toch nog niet geweest. Wel kan van invloed zijn, dat de vacanties nog niet achter den rug zijn, zoodat, als het maar eenigszins goed weer is, men er met de geheele familie op uittrekt, zoodat men dan zeker er niet toekomt om visch in te slaan. Ook leveranciers van andere levensartike len klagen over dit verschijnsel en het zal weer moeten worden doorgeworsteld. In Zeeland is een belangrijk besluit geno men, n.1. het likwideeren van de Ned. Mij. voor kunstmatige oesterteelt en het oprich ten van een nieuwe N.V. De voorz. dier Mij. heeft bijzondere dingen gezegd, n.1. dat de toestand zoo niet besten digd kon worden en dat Ierseke dreigt ge heel ten onder te gaan. Het is nog niet zoo heel veel jaren geleden, dat men te Ierseke er op wees, dat deze ge meente de eenige plaats was in ons land, waar geen werkloosheid heerschte. En nu zóó. Of het ook kan verkeeren! Nogmaals wijzen we er op, dat misschien het Waddenzeegebied dienstbaar kan worden gemaakt voor oestercultuur. Ofschoon men zoo'n bedrijf niet uit den grond kan stampen, kan er op den duur waarschijnlijk iets groeien, Immers ook in Zeeland hoopt men steeds op verbetering van den toestand. En wanneer nu met energie aan de vestiging van oestercul tuur in de Waddenzee wordt gewerkt, kan men daarmee misschien gereed zijn, als die betere tijd zal zijn aangebroken. Laat men dit eens ernstig gaan overwegen. We hebben eens geïnformeerd hoe het staat met de vergrooting van de maaswijdte der netten, die 1 Januari a.s. moet zijn ingevoerd. Het wordt dus „kort dag" om zijn maatre gelen te nemen, dat óf de netten zijn veran derd, óf dat er nieuwe zullen zijn aangeschaft. Dit laatste is echter gemakkelijker gezegd dan uitgevoerd, zoodat het voor de meeste visschers een probleem wordt, dat moeilijk zal zijn op te lossen. In hoofdzaak worden er de kustvisschers door getroffen, en dan wel de klein-kustvis- schers in het bijzonder. De loggers toch, die men gewoonlijk ook onder de kustvisscherij rangschikt, hebben in den regel netten, die reeds aan de gestelde voorwaarden voldoen. Maar hoe zal men staan tegenover de kos ten, die de wijzigingen de kustvisschers op leggen? Er was, toen het voornemen bekend ge maakt werd, sprake van, dat, in bijzondere gevallen, een tegemoetkoming zou worden toegekend. Maar het is niet bekend, welke grondslagen daarvoor zullen dienen, zoodat er daaromtrent nog groote onzekerheid heerscht. Nu het tijdstip van invoering nadert, zou het zeer gewenscht zijn, dat er iets meer daarover bekend werd gemaakt. Op gevaar af eentonig te zullen worden, moeten we weer vermelden, dat de prijs van de door de snurrevaad aangebrachte schol ver uitstak boven de op andere wijze gevan gen visch. Kan er voor de Overheid niet de leering uit getrokken worden, meer aandacht te gaan schenken aan deze vischmethode En zou het van dién kant dan ook niét mogelijk zijn om visschers, die zich een dergelijke uitrusting zouden willen aanschaffen te steunen? Niet op losse gronden, maar na gefundeerd onder zoek! Het blijft met den Ned. Bond van klein handelaren in het visch- en haringbedrijf vooruit gaan, zooals uit het orgaan dier ver. blijkt. Nu ook is er te Rotterdam een afd. opge richt. De twee grootste steden van ons land heb ben zich dus onder die vaan geschaard en dat kan niet worden onderschat, omdat er zoo langzamerhand een organisatie groeit, die in den vischhandel een belangrijk woord zal krij gen mee te spreken. De vereeniging is nog jong en kan dus nog niet het stempel drukken op den vischhandel in zijn geheel, maar er wordt door verschil lende groepen al aardig rekening met den Bond gehouden. Behalve in uitbreiding van het ledental, heeft men, door contributieverhoo- ging het mogelijk gemaakt, dat ook de finan cieele kracht zal toenemen. Voor het geheele vischbedrijf kan dit niet worden onderschat, omdat de kleinhandel een groote schakel vormt in den afzet van visch in het binnenland. De kleinhandel kan er veel toe bijdragen, dat het vischgebruik zal toenemen en wel door te zorgen dat er goede kwaliteit visch wordt geleverd en dat de prijzen met niet te hooge winstmarge zullen worden gesteld. Blijft men die opvatting huldigen dan zal er ook groot vertrouwen van den consumenten kant ontstaan, als men weet met een lid van dien Bond te doen te hebben, hetgeen men nu gemakkelijk kan gewaar worden door het metalen bord, dat aan den winkel of op den kar prijkt. Het publiek zal daarop wel speciaal gaan letten. De opvarenden gered. Gisteren is de motorbotter „Linquenda" uit Scheveningen, schipper G. Post, van Scheve- ningen vertrokken voor het doen van een plei- ziertochtje op de Noordzee. Aan boord bevon den zich de schipper, de twee matrozen Bak ker, vader en zoon en drie jongelieden, die met vacantie te Scheveningen vertoefden. Toen het schip omstreeks zes uur den Nieuwen Waterweg wilde binnenloopen, begon de motor onregelmatig te loopen en ten einde zijn schip zooveel mogelijk in stil water te brengen, koos schipper Post de Noordzijde van het vaarwater. Daarbij is hij te dicht bij de Noorderpier gekomen. Het schip is op de steenen lek geslagen. De opvarenden hebben zich via de Noorderpier in veiligheid weten te stellen. Zij zijn per trein naar Scheveningen teruggekeerd, behalve de schipper, die nog te Hoek van Holland vertoeft. De reddingboot, welke is uitgevaren, heeft geen dienst behoeven te doen. Een kano is nu eenmaal niet een vaartuig, dat op zee thuis hoort. Desniettegenstaande probeeren eiken zomer opnieuw roekelooze kanovaarders een tochtje op de Noordzee te maken, meenende, dat als men maar dicht on der den wal blijft, er geen gevaar dreigt, vooral niet als het mooi, kalm weer is en de zee zoo glad als een spiegel is. Dat men zich daar toch nog ernstig in kan vergissen, heeft Zondag de 17-jarige E. K„ uit Hoek van Holland, ervaren. Hij was des mor gens met zijn kano een tochtje op zee gaan maken. Toen hij des avonds nog niet was terug gekeerd, werden alle kuststations gewaar schuwd. Omstreeks half elf is K. behouden te Hoek van Holland aangekomen. Het bleek, dat de stroom hem parten had gespeeld en hem aanvankelijk een heel eind uit de kust had ge dreven. Slechts met groote moeite was het hem gelukt ten slotte terug te keeren. De 17-jarige M. A. uit Spijkenisse, en de 16-jarige G. L. van de Wolphaertsbocht te Rotterdam, die tijdelijk verblijf houden in het tentenkamp te Hoek-van-Holland, zijn Zon dagmiddag de Noorderpier aldaar opgeloopen. Aan het einde daarvan zijn zij in de lichtop- standen geklommen, hetgeen gevaar voor on klaar raken van die lichten opleverde. Toen zij na verloop van tijd weer terug wilden gaan, bleek, dat inmiddels de vloed was komen opzetten en dat een groot ge deelte van de pier reeds onder water stond, zoodat zij niet meer naar het strand terug konden komen. Zij zijn toen opnieuw in de lichtstanden geklommen. Daar hebben zij tot des avonds half elf moeten vertoeven, voor het water weer voldoende gevallen was. Een schilder, die bezig was de woning te verven, is tot de ontdekking gekomen, dat dieven zich toegang hadden verschaft tot de woning van den heer O. de Graaf, rijksont vanger te Heerenveen, die zelve met zijn fa milie met vacantie elders vertoeft. De schilder stelde onmiddellijk de politie hiermede in kennis en het mocht haar geluk ken, na een uitgebreid onderzoek de inbre kers op te sporen, die bleken te zijn twee 9- jarige jongens, zekere S. en zekere K. De jongens hadden een bedrag van 6. ontvreemd, waarvan een gedeelte reeds aan snoepgoed was uitgegeven. Door een gebroken ruitje aan de achter zijde van de woning hadden zij de grendel van de deur weten te krijgen en waren zoo de woning binnengedrongen, die zij van onder tot boven hadden onderzocht. Het geld was boven op de slaapkamer in een kast verbor gen geweest en een briefje van 10 was nog over het hoofd gezien. Dit heeft de politie, in afwachting dat de familie terugkeert, zoolang in beslag genomen. Tevens moet worden af gewacht of er nog meer is gestolen. De politie blijkt met de aanhouding van deze jongens een goede vangst te hebben ge daan, daar zij nog meer diefstallen op hun geweten zouden hebben. Pater dr. J. J. Soons (S.M.M.) overleden. Zaterdagmiddag is op het kruispunt Molen eind bertsche weg te Oirschot pater dr. J. J. Soons (S.M.M.), professor aan het studiehuis der paters missionarissen van het Gezelschap van Maria, aldaar, met zijn motorrijwiel in botsing gekomen met een personenauto, welke van links kwam en bestuurd werd door ir. J. W. D. uit Goirle. Dr. Soons sloeg achterover met het hoofd tegen den grond, waardoor hy een schedel- basisfractuur opliep. Dr. Verbeek uit Eind hoven, die in zijn auto achter den heer D. reed, verleende geneeskundige hulp. Kort daarop is pater Soons overleden. Auto en motorrijwiel werden licht beschadigd. De substituut-officier van justitie, mr. Du- bois en de marechaussee waren spoedig ter plaatse en stelden een onderzoek in. Pater Soons, die op zoo noodlottige wijze om het leven kwam, werd in 1900 geboren en in 1926 tot priester gewijd. Sedert 1928 was hij als professor verbonden aan het studie huis der .paters Montfortanen te Oirchot. Onvoorzichtigheid. Zaterdagavond heeft op den rijksweg Nij megenDen Bosch onder de gemeente Heesch een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Het tienjarige meisje Geertruida van de K. stak achteloos den rijweg over en werd daarbij aan gereden door een personenauto, bestuurd door den heer T. T. uit Nijmegen. In deerniswekken- den toestand is het slachtoffer de ouderlijke woning binnengedragen, waar dr. Bouman uit Nistelrode geneeskundige hulp verleende. Hy constateerde een schedelbasisfractuur. De toestand van het kind is zorgwekkend. Een vergissing van een apothekers-assistente heeft mevrouw St. te Apeldoorn bijna het leven gekost. Zij had een injectie-vloeistof voor een wond noodig. In plaats daarvan kreeg zij bij een apotheker van diens assi stente abusievelijk een slaapdrank op haar recept. Thuis ontving zij hiervan een injectie, welke voor de bestrijding van eventueele slapeloosheid veel te overvloedig was. Direct daarop vertoonde zij teekenen van benauwd heid en viel tot ontsteltenis van haar huis- genooten in een diepen slaap, waaruit zij niet te wekken bleek. De apotheker de vergissing van zijn helpster bemerkend, gaf daarvan onmiddellijk telefonisch bericht, doch toen was het al te laat. De inmiddels ontboden geneesheer liet de patiënte naar een ziekenhuis overbrengen, hij achtte den toestand hoogst zorgwekkend. Na 24 uur onafgebroken geslapen te hebben, in welken tijd het kloppen van haar hart kunst matig in stand was gehouden, ontwaakte de patiënt. Zij was aanvankelijk nog versuft, maar kon nadat zij nog eenige dagen in het ziekenhuis was verpleegd, gisteren naar haar woning terugkeeren. GEEN KINDERSPEELGOED. Doordat de kinderen op den zolder met lucifers hadden gespeeld, ontstond brand in de woning van den arbeider M. Hek op Mast wijk te Montfoort, welke zich in den aanvang zeer ernstig liet aanzien, daar het brandende perceel deed uitmaakte van een blok van drie woningen. Direct werd getelefoneerd om de autospuit uit het naburige Linschoten welke spoedig met voldoende slangenmateriaal arriveerde. Het gelukte toen met veel inspanning den vuurgloed te dooven, zoodat de brand alleen tot het woonhuis van den heer Hek beperkt bleef. De schade wordt door verzekering gedekt. De woningen waren eigendom van den heer A. A. Vermeulen te Montfoort. De kapper van Z. in de Waalstraat te Utrecht had in zijn étalage flesschen eau de cologne en ook eenige spiegels tentoongesteld. De zon scheen in de bolle flesschen, die als lenzen werkten en in de spiegels, die mede als brandglazen fungeerden. Door een toevallig zeer ongunstiger! stand van de flesschen en de "spiegels moet er papier aan het branden zijn gegaan. Ongeveer half drie in den mid dag ontdekten voorbijgangers brand in de étalage. Zij waarschuwden de brandweer, die na korten tijd ter plaatse was en het vuur, dat zich snel had uitgebreid, met twee stralen bestreed. Het leek er een oogenblik op, dat het vuur zich aan de belendende perceelen zou mededeëlen, doch de brandweer kon het be perken tot de kapperszaak. Deze brandde ge heel uit. Verzekering dekt de schade. Het onheil speelde zich af tijdens de afwe zigheid van den heer van Z. Zondagavond ongeveer half zeven brak brand uit in de villa, bewoond door den heer de Jong aan de Heidelaan te Eemnes, waar schijnlijk doordat een spirituslichtje op een zolderkamertje was omgevallen. De brand, die door de buren werd ontdekt, breidde zich snel uit en in een minimum van tijd stond het met riet gedekte huis in lichte laaie. Daar er ter plaatse geen waterleiding is, kon de brand weer niets uitrichten. Een vonkenregen, die neerkwam op de villa, Heidelaan 8, welke aan zomergasten was verhuurd, veroorzaakte eveneens brand. Ook dit perceel brandde tot den grond toe af. De villa's welke het eigendom zijn van mevr. SchwiersBruse te Bussum, waren verzekerd Een gedeelte van den inboedel van mevr. Schwiers, dat door de zomergasten werd ge bruikt, kon worden gered. Zondag fietste de 18-jarige Lena Pietsjouw uit de Verschoorstraat te Rotterdam met eenige vriendinnen langs het Voornschekanaal in de richting Hellevoetsluis. Toen zy daar van haar fiets stapte viel zij met haar rijwiel pardoes te water. Een van haar vriendinnen snélde naar de marinierswacht, die op korten afstand van de plaats van het ongeluk ligt. De marinier eerste klasse L. A. Vermeer uit Rotterdam holde naar de plaats des onheils, ontdeed zich van zijn uitrusting en sprong te water. Het meisje was reeds tweemaal onder geweest toen Vermeer haar bereikte. Hij wist haar echter te grijpen en vast te houden tot zij in een roeiboot kon worden getrokken. Meisje aangevallen en gewond. De 6-jarige Betsje van Gelderen zou gister avond met een vriendinnetje een boodschap gaan doen op het erf van de fam. Valk aan de 's-Gravenweg te Nieuwerkerk a. d. IJssel. Het erf is steeds afgesloten, daar er zeven honden losloopen, welke alle als gevaarlijk beschouwd worden. Iemand, die op het erf geweest was, had verzuimd het hek te slui ten; toen beide kinderen den dam betraden kwamen de honden op hen toegeloopen. Indien de kinderen waren blijven staan, was er wel licht niets gebeurd; nu sloegen zij echter op de vlucht en werden door alle honden tege lijk aangevallen. De kleine v. G. werden de kleeren van het lijf gescheurd, terwijl zij ver schillende wonden opliep* Omwonenden wi3ten de honden te verdrijven, waarna het kind bij de fam. Knapers werd binnengedragen. Nadat de eerste hulp verleend was, is het kind door dr. Hage verder behandeld. DE MALVERSATIES TE BORSELEN. Bij Kon. besluit is de schorsing van den burgemeester der gemeente Borsselen ver lengd tot 1 October. Hoe de politie te Apeldoorn er toe kwam den man op te pakken. Omtrent de arrestatie te Apeldoorn van den zwerver K., als verdacht 8 jaar geleden te Rotterdam als hoofdcommies 24.000 te hebben gestolen, wordt uit deze plaats nog het volgende gemeld: Dat men K. gearresteerd heeft, was een gevolg van de nauwkeurige inzage van de nachtlysten der logementen, die iederen mor gen aan het politiebureau worden bezorgd. Op één dezer kwam de naam van Kun< ken voor, waarvoor de agent van politie P. A. van der Heyden het politieblad nasloeg en den bijna gelijkluidenden naam Kunecken vond. Als geboortedatum was hierbij dezelfde als van den logementbezoeker vermeld. Deze had echter opgegeven in Utrecht geboren te zijn, terwijl in het politieblad Delft genoemd werd. Op de lijst van het logement was als zijn voornaam Cornelius opgegeven, in het politie blad kwam als betreffende voornaam Corne- lis Johannes voor. Aangezien het verzoek der Rotterdamsche politie om opsporing van Kunecken reeds uit 1928 dateerde, heeft de Apeldoornsche politie aan de Rotterdamsche gevraagd of dit nog van kracht was, wat be vestigend werd beantwoord. De Apeldoorn sche politie heeft daarop K. van het logement naar het bureau laten overbrengen. Het sig nalement uit het politieblad kwam nagenoeg geheel met dat van den aangehoudene over een, alleen de aanwezigheid van een baard bij den zwerver klopte niet. De politie kreeg den indruk niet met een beroepslandlooper te doen te hebben, zijn optreden was geken merkt door een zekere beschaving. K. ont kende ooit in Rotterdam geweest te zijn, wel had hy geruimen tijd in Veenhuizen verblijf gehouden en ook had hij in Duitschland ver toefd. De politie achtte evenwel genoeg aan wijzingen voor zyn overbrenging naar Rotter dam aanwezig K. was moeilijk te bewegen om in den politiewagen plaats te nemen. „Laat ze maar bij mij komen," was zijn verweer. Motorrijwiel te Amsterdam in volle vaart tegen tramwagen gebotst. Zondag, kort na middernacht, is op de Nas- saukade bij het Frederik Hendrikplantsoen te Amsterdam een ernstig motor-ongeluk ge beurd. Een motorrijder met duo-passagier kwam, volgens ooggetuigen, met zeer groote snelheid uit de richting Rotterdamsche Brug, terwijl van den kant van de Nassaustraat een tramtrein van lijn 23 kwam, welke naar de Frederik Hendrikstraat reed. De motor botste tegen het achterbalcon van den bijwagen en werd geheel vernield. De bestuurder van het motorrijwiel en de duo-rijder werden tegen de straat geslingerd en zijn zeer ernstig gewond en in bewusteloozen toestand naar een der zie kenhuizen vervoerd. De slachtoffers, die beiden I. de L. heeten, zijn neven van elkaar. De oudste, die den motor bestuurde, is 23 jaar, de andere, die op den duo zat, 16 jaar. Beiden hebben een schedel- basisbreuk opgeloopen. Hun toestand is ern stig. Kinderen onder auto's. De 15-jarige A. S. van den Vredehofweg te Rotterdam, is op den Plantageweg met zijn fiets onder een autobus uit Capelle a. d. IJssel geraakt. Met een schedelfractuur is hij in het zieken huis Bergweg ter verpleging opgenomen. Fietser door touringcar overreden en gedood. Zondagavond omstreeks 9 uur is op den Rijksstraatweg te Alphen a. d. Rijn in wijk Hoorn de circa 20-jarige de Wit, veehouders knecht, wonende te Woubrugge met zijn fiets door een touringcar van de N.A.I. uit Nieuw koop, bestuurd door den eigenaar P. Langhout, overreden en op slag gedood. De Stad Harderwijk, de 90 ton groote raderboot van de Holland-Veluwe-lijn is Vrij dagnacht bij Putten vlot gekomen en heeft thans regelmatig haar dienst hervat. Jongen overleden. Zondagmiddag ging de heer Ausman met zijn beide zoons in een roeiboot een tochtje doen op de Loosdrechtsche Plassen. In de buurt van Nieuw-Loosdrecht gekomen gingen de beide zoons zwemmen. Hierbij is de 25- jarige J. H. Ausman, uit Zuilen, plotseling in de diepte verdwenen. Hoewel zijn 23-jarige broeder hem terstond boven bracht, bleken de levensgeesten reeds geweken. De overledene, die als een goed zwemmer bekend stond, heeft vermoedelijk een hartverlamming gekregen. En roekeloos toegepast. De 17-jarige G. K. uit de Zwarte Paarden straat te Rotterdam wilde zijn hoofd wasschen met benzine. De benzine vatte vlam doordat hij er een sigaret bij rookte. Met ernstige brandwonden aan hoofd en handen is hij in het St. Franciscusgasthuls opgenomen. JONGETJE VERDRONKEN TE SNEEK. Zondagmiddag werd het driejarig zoontje van den heer S. O., wonende in de Potbuurt te Sneek vermist. Men vreesde dat het kind te water was geraakt. De politie werd ge waarschuwd, die terstond begon te dreggen in de verlengde Westersingel, waaruit inder daad Zondagavond het lijkje is opgehaald. Negen dooden. Tengevolge van kortsluiting is een mijngas- ontploffing ontstaan in de mijn Cerno More bij Boergas. 20 arbeiders werden onder het neer stortend puin bedolven. Negen slaagden er in zich te redden, doch 11 bleven ingesloten. Het reddingsmateriaal bleek onvoldoende en een vliegtuig uit de naburige staatsmijn met hulp materiaal moest twee keer een noodlanding maken. De bemanning kwam tenslotte per trein aan, waardoor veel kostbaren tijd ver loren ging. Van de 11 ingeslotenen kon men slechts twee redden, de overige 9 konden nog slechts als lijk worden geborgen. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de topedobootjager Keith in het Kanaal in bot sing is gekomen met het Grieksche schip Antonio Glemos. De botsing had plaats ia dichten mist. Slachtoffers zijn niet te be treuren. De bemanning van het Grieksche schip is door den torpedobootjager Brilliant, die zich in de buurt bevond, opgenomen. Op een spoorwegovergang by Ratenow is een automobiel door een personentrein aan gereden. De drie inzittenden van den auto werden gedood. De boomen bleken niet te zijn neergelaten, daar de spoorwegwachter wegens den hevigen regen en het slechte uitzicht niet bemerkt had, dat een trein in aantocht was. In een dorpje bij Lodz zijn veertien arbei ders door een onweer overvallen. Zij zochten een schuilplaats in een groote korenmijt. Doordat de bliksem hierin sloeg, werden vijf arbeiders gedood en hun lichamen geheel ver koold, de overigen werden gewond, twee hun ner doodelijk. Ter dood veroordeeld. De neger te Chicago, die bekend had da 23-jarige vrouwelijke student Helen Clevenger in een hotelkamer te hebben vermoord, is ter dood veroordeeld. Hij zal het leven moeten laten in een kamer, waarin verstikkend gas wordt ingelaten. Reeds 15 doodelijke gevallen. Het A.N.P. verneemt uit Stockholm: Ondanks scherpe voorzorgsmaatregelen, wordt de epidemie van kinderverlamming in het Zuiden van Zweden steeds erger. In de provincie Goeteborg zijn de laatste vier weken 129 gevallen geconstateerd, waarvan 15 met doodelijken afloop. De beroemde Zweedsche arts, prof. Hoejer, gaf als zijn meening te kennen, dat de ziekte zich evenals de malaria door insecten uit moerasgronden verspreidt. In de door de epidemie getroffen gebieden zullen nu de waterwegen gedesinfecteerd worden. Drie dooden. Zondag is te Stettin een kolentrein op een stilstaanden goederentrein geloopen. De loco motief van den goederentrein ontspoorde en twee goederenwagens vielen om. De machi nist, de stoker en de conducteur, alle drie uit Küstrin, zijn gedood. Drie dooden. Op een spoorwegovergang bij Ratenow id Zaterdag een huurauto door een trein aange reden. De drie inzittenden van den auto werden gedood. De boomen bleken niet te zijn neer gelaten, daar de spoorwegwachter wegens den hevigen regen en het slechte uitzicht niet be merkt had, dat een trein in aantocht was. Koetaradja. Gisterennacht werd te Koe- J taradja een ernstige aardschok gevoeld. Tengevolge hiervan werden negen personen J gedood en twintig gewond. Onder de slacht- offers bevinden zich geen Europeanen. I Buitenzorg. De resident te Koetaradja meld de in een telegram aan de regeering, dat gis terennacht een ernstige aardschok te Koeta radja is geconstateerd. Ook in de omgeving is de beving gevoeld, zij het in andere mate. De duur was ongeveer 1 minuut. Negen personen werden gedood, terwijl twintig werden ge wond. Onder de dooden bevinden zich drie mili tairen, geen Europeanen, De licht- en water voorzieningen zijn gestoord. Voorts werd bericht ontvangen, dat ook ta Sabang een beving is geconstateerd. Koetaradja. Later: De schade is zeer be langrijk. Vijftien woningen zijn ingestort, als mede de Royal-bioscoop, een limonadefabriek en een militaire barak. Alle steenen woningen zyn gescheurd, de houten woningen bekwamen groote schade. De nieuw gebouwde missigit, die 30.000 gekost heeft, bleef gespaard. Een brug is ontzet; de oprit van deze brug is 30 cm omhoog gekomen. Door de Societeitslaan loopt een groote scheur, terwijl vele andere wegen licht beschadigd zyn. De toren van de Katho lieke kerk is gescheurd; de klokken beierden geruimen tijd. De Oranje-bioscoop, de gevan genis en een üental Europeesche woningen zyn gedeeltelijk ingestort. Het hoofdgebouw van de Gas Maatschappij is geheel ingestort. De watertorens zijn gescheurd en het elec trische lichtnet is vernield; vermoedelijk zal heden een noodverlichting worden aangebracht; de waterleiding is afgesloten. De Atjeh-trein loopt nog; de lijn zelf is op minutieuze wijze geïnspecteerd. Te Sigli (60 km van Koetaradja) is eveneens een beving gevoeld, doch van lichteren aard. Hier hebben geen ongevallen plaats gehad, het Chineesche hotel aldaar is ontzet. Op andere plaatsen zijn lichte aardschokken gevoeld, waardoor aan de kampongs materieele schade is aangericht. Van de Westkust zijn nog geen berichten bin nengekomen. De telefoon te Koetaradja werd gestoord, doch was des ochtends weer hersteld. De beving

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5