Julianadorp. Callantsoog 't Zand. Breezand. Anna Paulowna. Wieringen Schagen Texel Marineberichten. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1936 1 r Het afscheid van den heer Van Meerten. Gemeenteraad. Gemeenteraad Marktberichten. CAFÉ „RUST WAT". Het café „Rust Wat" aan den Zanddijk Êlhier, eigendom van den heer A. Doorn, is door deze verkocht aan den heer M. Groet van gint Maarten. PREDIKBEURTEN. Jfed. Herv. Gemeente. 's Morgens 11 uur, Ds. M. van Wichen ^endingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7.30 uur, de heer Sevensma, van Amsterdam. Afscheid als Secretaris-penning meester van het Algemeen Bestuur. In een deze week gehouden vergadering van het Algemeen Armbestuur alhier heeft de secretaris-penningmeester, de heer A. van Meerten, afscheid genomen van dit College. De voorzitter, de heer H. Kruisveld, sprak woorden van dank voor hetgeen de heer van Meerten in deze functie heeft gedaan, onder aanbieding van een „Swan" vulpenhouder van alle leden van het Armbestuur. Ook de heer Vries richtte nog eenige woorden tot den scheidenden functionaris, naarna deze de heeren dankte voor hun afscheidswoord, hun aandenken en voor al voor de volle mede werking van hen ondervonden. Hierna bleef men nog eenigen tjjd gezellig in Hotel „De Haan" bijeen. Afscheid als Hoofd der O. L. School. Vrijdagmorgen heeft het Hoofd er O. L. gchool, de heer A. van Meerten, wegens zijn yertrek naar Nederlandsch West-Indië, in tegenwoordigheid van B. en W. en raadsleden .Officieel afscheid genomen van de school en Jiaar bevolking. In het lokaal van den heer van Meerten kwamen het College van B. en W., de aan wezige raadsleden, het personeel der school en de kinderen bijeen. De heer Kruisveld, loco-Burgemeester, deelde mede, dat hij beslist Zaterdagmorgen verhinderd was, deze morgen was n.1. eerst als afscheidsmorgen gesteld. Vanmorgen was er raadsvergadering en spreker vond het aar diger dan nu maar afscheid te nemen van den heer van Meerten, waarbij- de raadsleden ook aanwezig wilden zijn. Hij vroeg den ge meente-secretaris Mr. Breebaart, om namens het gemeentebestuur het woord te willen rich ten tot het scheidende hoofd. De gemeente-secretaris, de heer Mr. D. Breebaart, verkrijgt thans het woord. Spreker wijst er op geheel onvoorbereid te zijn, daar het afscheid eerst den volgenden dag zou worden genomen. Mijn taak is eigenlijk een zwijgende taak, aldus spreker, maar het doet me veel genoegen U namens het gemeente bestuur te mogen toespreken. We kunnen deze woorden echter niet vergezeld doen gaan van een stoffelijk blgk, zoodat U genoegen hiermede zult moeten nemen. Spreker herinnert er aan hoe de heer van Meerten hier gekomen is juist op het tijdstip dat de mooie, nieuw gerestaureerde school in gebruik genomen is. Hij hoopt, dat de heer Van M. een prettige herinnering aan deze school zal hebben, straks als hij voor een heel andere schooljeugd zal staan, kinderen die zelfs een andere taal dan de onze spreken. Spreker wenscht het scheidende hoofd het allerbeste toe namens het gemeentebestuur en hoopt, dat deze aangename herinneringen zal hebben aan Callantsoog. Een der meisjes leerlingen treedt thans naar voren en biedt namens alle leerlingen een boekwerk aan, ge titeld „Maria Stuart", van den schrijver Stefan Zweig. De heer van Meerten antwoordt op gesprokene. De aanwezigheid van B. en W. en den Raad poet spr. veel genoegen. Hij had gedacht eerst gen volgenden dag afscheid te zullen nemen. 6et is prettig dat we zonder wrok, zonder bijbedoelingen als mensch tot mensch bij elkaar vandaan kunnen gaan. Bij de opening Van de hernieuwde school, nu ruim 4 jaren geleden, is door den toenmaligen inspecteur van het lager onderwijs gezegd: „Ziet, alles |s voorbijgegaan, het oude is nieuw gewor den". Zoo zal het voor mij ook zijn, aldus spr., het oude gaat voorbij, het nieuwe komt. Pre cies vandaag een week zullen de trossen van de „Colombia", welke mij, mijn vrouw en zoontje zal medenemen, worden losgegooid, ik hoop dat U en jullie, jongens en meisjes, hieraan dan even zult willen denken. In de afgeloopen 4 jaren is er heel wat ge beurd. Plezierig en onplezierig. Nogmaals dankt spr. voor het gesprokene, voor de medewerking van het personeel onder vonden, voor het cadeau van de leerlingen en hoopt, dat ook met het nieuw te benoemen hoofd der school de samenwerking goed zal Zijn in het belang van het onderwijs. Beste kinderen, het ga jullie goed, doet goed je best, en zijt jullie onderwijzer niet tot een last, maar tot een lust. De leden van het gemeentebestuur en de raadsleden nemen dan met een handdruk allen persoonlijk afscheid. Openbare vergadering van den Raad op 88 Augustus 1936, des voormiddags 10 uur. Aanwezig de heeren: H. Kruisveld, S. Kooger, A. Kruit, J. G. van Graas en G. W. Jimmink. Afwezig met kennisgeving de heeren M. Vries en J. Wey Pz. Voorzitter: de heer H. Kruisveld, loco-burge meester. Secretaris: de heer mr. D. Breebaart. Opening. De Voorzitter opent de vergadering met een Woord van welkom. Notulen. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen is een antwoord van den minister van Waterstaat op een adres van de gemeen ten Den Helder, Callantsoog, Zijpe en Schoorl, betreffende het onderhoud van den duinregel langs het Noordzeestrand, dat de geldelijke gevolgen door beschadiging van den duinregel door het meerdere strandbezoek, ten laste van de strandexploitatie komen. De Voorzitter merkt op, dat dit een dure post wordt en het contract loopt tot einde 1937. Verder een verslag van de werkzaamheden der commissie voor de malariabestrijding door de bevolking in Noord-Holland over 1935. Wgziging gemeentebegrooting. B. en W. stellen den Raad voor wijziging van de gemeentebegrooting dienst 1935 en van den dienst 1936, goed te keuren. Deze wijzigingen betreffen hoofdzakelijk verlaging der uitgaven voor werkloozenzorg. Aldus wordt besloten. Wijziging van den grondslag der personeele belasting op de biljarten. De Voorzitter zegt, dat B. en W. deze bedragen voorstellen te verlagen van 20 op 15. Ingekomen zijn twee adressen van de afdee- ling Schagen en Omstreken van den Neder- landschen Bond van Koffiehuis-Restauranthou ders en Slijters. Het eerste betreffende de ver laging der huurwaarde voor de personeele be lasting van genoemde bedrijven tot 2/3 of 1/3. Hieraan is reeds eerder voldaan door de ver laging tot 2/3. In het tweede adres wordt vereischt ver laging of afschaffing van de biljartbelasting. B. en W. stellen voor verlaging van den grond slag van 20 op 15. Wat dus per biljart met opcenten meegerekend komt van 60 op 45. De heer Kruit merkt op, dat de belasting nog hoog is. Conform het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten. Ontheffing art. 1T9 der gemeen tewet. Aan Hare Majesteit de Koningin zal worden verzocht ontheffing te verleenen van het be paalde bij art. 179, tweede lid der gemeente wet d.i. het vervullen van ambten en betrek kingen door militairen. Gewijzigde vaststelling brandver- verzekeringsbelasting. B. en W. stellen den Raad voor tot vaststel ling van de gewijzigde verordening op de hef fing van brandverzekeringsbelasting. De wijzi ging bestaat hierin, dat de belasting nu zal be dragen 0.25 per 500, van het verzekerd be drag of van de herbouwwaarde, naar boven tot bedragen van 500 afgerond. De heffing be droeg 0.5 per mille van het verzekerd bedrag. Voorloopige vaststelling gemeen terekening dienst 1935. De heer Jimmink deelt als rapporteur der commissie tot nazien der gemeentereke ning mede, dat alles in goede orde is bevonden en adviseert tot voorloopige vaststelling. De ontvangsten en uitgaven hebben respectievelijk 46.288.04 en 43.215.57 bedragen wat den gewonen dienst betreft. Batig slot 3072.47. Wat den kapitaaldienst betreft, hebben de inkomsten en uitgaven resp. 8646.24 en 8587.50 bedragen. Batig slot 58.74. Verzoek eervol ontslag, als lid van het Algemeen Armbestuur. De Voorzitter deelt mede, dat op ver zoek van het Algemeen Armbestuur de heer A. Vader zijn verzoek heeft ingetrokken en dus dit punt vervalt. Benoeming lid van het Algemeen Armbestuur. In verband met het bij het vorige punt ge noemde, vervalt ook dit punt van de agenda. Rondvraag. De heer Kooger deelt mede, dat deze ver gadering eerder is gehouden dan oorspronkelijk de bedoeling was geweest, dit in verband met punt 5 der agenda. Dit besluit moest voor 1 September a.s. genomen worden. De heer Kruit vraagt of spoedig het hek van de nieuwe vuilniskuil gemaakt zal worden. De Voorzitter zegt spoedige afdoening Hierna sluit de Voorzitter de vergadering, toe. PREDIKBEURT. Evangelisatiegebouw „Ster der Hope". 's Morgens 10.30 uur, de heer H. J. Kraak van Den Helder. 's Middags 12 uur, Zondagsschool. VERBRAND. Donderdagmorgen is de chevrolet vracht auto van den heer A. L. v. d. Linden, alhier, met welke auto deze melk rijdt voor de Coöp. Zuivelfabriek Nieuw Leven", verbrand. De heer v. d. L. was juist met een lading bussen melk aan de fabriek gearriveerd en stapte even den wagen uit om een klap los te gooien. Toen hij daarna weer de cabine in wilde gaan, sloegen hem plotseling de vlam men tegemoet. Met vereende krachten werd de brandende wagen van de fabriek weg ge sleept en de lading gelost. Aan blusschen viel daarna niet te denken, want spoedig exploi- deerde de benzinetank. Men denkt dat kort sluiting in de electrische installatie de oor zaak van het ongeval moet zijn. Een en ander is voor den eigenaar een flinke schadepost, daar de wagen voor brand langs den weg niet was verzekerd. ESPERANTO-NIEUWS. Onze plaatselijke Esperantisten hadden in den loop der week weer eens de gelegenheid hun nieuwe taal practisch te gebruiken. Ons dorp werd n.1. bezocht door den Bulgaarschen wereldreiziger Nikolas Babaskeroff, thans wo nende te Duinkerken (Frankrijk), die van Denemarken en Duitschland uit ons land be zocht. Deze jongeman, welke deze rondreis al fietsende maakt, bleek een aangenaam ver teller te zijn en, waar hij het Esperanto reeds 11 jaar beoefende, ging hem dit vlot af. Van de diverse door hem bezochte landen wist hij dan ook veel interessants mede te deelen. Men is thans weer in afwachting van an der internationaal gezelschap. PREEKBEURT. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur en 's middags 3.30 uur, de heer P. Boon. BURGEMEESTER AFWEZIG. Burgemeester Lovink, die op doktersadvies met buitenlandsch verlof is gegaan, zal tot 16 September afwezig zijn. GEEN KINDERAUBADE. In verband met de afwezigheid van den burgemeester vervalt dit jaar bij de viering van het Koninginnefeest de aubade der school kinderen voor de ambtswoning van het hoofd der gemeente. Het programma voor dien dag vermeldt dus nu voor den morgen alleen kinderspelen, even tueel voorafgegaan door een rondwandeling. In Breezand zijn des namiddags na een mu- zikalen rondgang volksspelen: des avonds geven „Soli Deo Gloria" en „Concordia" een concert en het feest wordt als gewoonlijk be sloten met een vuurwerk. De heer Is. Sinke slaagde voor de acte En- gelsch 1. o. De heer D. Lemstra had in zijn serie loten het nummer waarop de 25.000 viel. Hij had het twintigste lot verkocht aan een Breezan- der, die het geld heel, heel erg best gebruiken kon en wien dan ook bij het hooren van de gelukkige tijding de vreugdetranen in de oogen sprongen. Het ligt in het voornemen van mevr. de wed. Van GijnKaan een woning voor haar te doen bouwen in „het Boschje" aan de Kleine Sluis. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. A. G. Vorstman Ger. Kerk. 's Morgens 10 uur, Leesdienst. 's Middags 2.30 uur, Ds. H. de Boer, van Oudeschool. Vrjjdagmidag 3 uur. Tegenwoordig 9 leden. Afwezig met ken nisgeving Mevr. D. WitSlikker en de heer M. de Haan wegens ziekte. Voorzitter: Wethouder Bosker. Secretaris: de heer C. F. van Duin. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. J Ingekomen stukken. Ingekomen zijn verschillende goedkeurings besluiten en verslagen, welke voor kennis geving worden aangenomen. Verder een hernieuwd verzoek van de afd. Schagen en Omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters om reductie op de personeele belasting naar den grondslag huurwaarde voor koffiehuizen e. d. B. en W. deelen hieromtrent mede, dat het vorige jaar reeds tot een zoo groot mogelijke reductie, n.1. tot 1/3 van de huurwaarde is besloten, doch dat in de vergadering van 31 Juli j.1. op verzoek van Gedeputeerde Staten in verband met den geldeljjken toestand der gemeente die vermindering tot 2/3 van de huurwaarde is teruggebracht. De raad besluit daarom aan adressante te doen berichten, dat aan haar verzoek niet kan worden voldaan. Verstrekking van melk aan schoolkinderen. In Maart van dit jaar is door de S.D.A.P.- fractie het voorstel gedaan van gemeentewege over te gaan tot verstrekking van melk aan schoolgaande kinderen. Daar dit belangrijke financieele gevolgen met zich zou brengen, hebben B. en W. het raadzaam gevonden zich er van te vergewissen of van hoogerhand be zwaren bestonden tegen het uittrekken van gelden to*: dat doel op de begrooting. Dit blijkt inderdaad het geval te zijn, daar volgens de Regeering de voedingstoestand van de school kinderen in deze gemeente niet van dien aard is, dat het verstrekken van melk voor reke ning der gemeente noodzakelijk moet worden geacht. In verband hiermede stellen B. en W. voor het voorstel van de S.D.A.P. niet aan te nemen. Het voorstel van B. en W. wordt na eenige discussie aangenomen. Vermindering personeele belas ting voor biljarten. Van de afdeeling Schagen en Omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis- en Restau ranthouders en Slijters is een adres ontvangen tot vermindering van de personeele belasting voor biljarten. Deze bedraagt hier door het groote aantal opcenten 60 per biljart, het geen B. en W. inderdaad buitensporig hoog vinden, vooral omdat van een biljart op het platteland veel minder gebruik wordt ge maakt dan in de steden. Op voorstel van B. en W. wordt daarom besloten de belasting tot de helft terug te brengen. Ontheffing reinigingsrechten. Ontheffing wordt verleend aan Wed. J. Ol- dersma. Verzoeken van D. Tijsen Cz. en P. Lont Kz. worden afgewezen. Wijziging verordening op de hef fing van leges. Gedeputeerde Staten achten het wensche- lijk, dat de heffing van leges voor het ver strekken van inlichtingen of opgaven uit het bevolkingsregister in de gewone legesveror dening wordt geregeld en niet zooals hier is gebeurd, bij afzonderlijke verordening. In verband hiermede wordt een verordening tot wijziging van de verordening op de heffing van leger vastgesteld. Verkoop bouwterrein. Aan D. Verfaille en C. Scheltus worden per- ceelen bouwgrond verkocht aan de Zwinstraat k f 2.50 per m2. Rondvraag. De heer D o v e s vraagt, hoe het staat met den aanleg van de nieuwe begraafplaats. Voorzitter antwoordt, dat de boringen reeds zijn verricht en het grondwaterpeil is vastgelegd. Echter moeten nog teekeningen worden gemaakt en hiervoor heeft de opzich ter niet voldoende tijd. De heer Oden vraagt of het dan niet nood zakelijk is dat aan een ander op te dragen. Zal worden overwogen. De heer Oden vraagt hoe het College van B. en W. staat tegenover de voorstellen van de Regeering tot steunverlaging en intrekking van den huurtoeslag. Spr. heeft in de Wierin- ger Courant gelezen, dat hierover een tweetal adressen van arbeidersorganisaties zijn inge komen. De Voorzitter zegt, dat de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten zich ook met de zaak bemoeit en verschillende inlichtingen heeft gevraagd. Het lijkt spr. beter, dat die vereeniging namens alle gemeenten actie voert. De heer Oden acht het ook wenschelijk, dat B. en W. hun aandacht schenken aan goedkoope woningbouw en de verstrekking van goedkoope levensmiddelen. De Voorziitter antwoordt, dat goed koope margarine hier zoo ruim mogelijk wordt verstrekt. Eenigen tijd geleden heeft spr. zich bemoeid met den bouw van goedkoope arbei derswoningen, doch zijn plannen ontmoetten overal verzet, o. a. van den middenstand. De heer J n. Lont meent, dat de wonin gen vanzelf wel goedkooper zullen worden, als er wat gezinnen vertrekken. Na nog eenige bespreking wordt besloten den Minister te wijzen op den bijzonderen toe stand hier en te verzoeken den huurtoeslag te handhaven zoolang nog niet voldoende arbei ders van hier zijn vertrokken. De heer Oden vraagt verder maatregelen, opdat voorkomen wordt, dat afval enz. van slachtdieren achter de noodslachtplaats wordt gedeponeerd en daar blijft liggen, zooals on langs is gebeurd. Hierin zal worden voorzien. De heer M. K o o ij vraagt en krijgt op zijn verzoek inlichtingen over de verhoogde polder- lasten, met name die voor de gebouwde eigen dommen. Het blijkt, dat die geheven worden tot dek king der kosten van verzwaring der zeewerin gen, welke verzwaring noodig is gebleken na den watersnood in 1916. In andere water schappen was deze belasting er reeds lang. Hierna dankt de Voorzitter voor de aangename besprekingen en sluit de verga dering. Hippolytnshoef OPENLUCHT-SAMENKOMST. A.s. Zaterdaga ond 8 uur zal er een open lucht-samenkomst zijn achter de Hervormde Kerk te Hippo. 3prekers zullen zijn Ds. J. Oranje van Paesens en Cand. J. v. Eerden. Muziekkorps van Anna Paulowna en Evan gelisatie-zangkoor zullen dienst doen voor af wisseling. De n Oever. ORANJE-FEESTEN. Maandagmiddag 31 Augustus a.s., de ver jaardag van H. M. Koningin Wilhelmina, zal te Den Oever feestelijk gevierd worden met de kinderen der Christelijke school aldaar. Optocht met de kinderen door het dorp voor afgegaan door de muziekvereen. „Apollo". Daarna kinderspelen op de grasvelden. Wie in den optocht de mooiste boog of iets der gelijks meevoert, krijgt een prijs. Men rekent op het uitsteken van vlaggen en oranjewim pels zoowel van de huizen als van de sche pen, opdat alles een feestelijk aanzien zal hebben. iGYRONOMUS-PLAAG. Ik zag toeristen oorlog spelen Op d'Afsluitdijk, bij 't monument; Hijn vijand was de gyronomus, Hun legermacht was zonder end. En hoe men sloeg en hoe men zwaaide, Het gaf hun allemaal geen zier. Ze namen toen maar gauw de beenen, Zij waren daar voor hun plezier! Toen ik dat zag, toen dacht ik even Aan uitvinders van giftig gas, Waarmee dat wezen wordt vernietigd, Dat eens de kroon der schepping was. Welnu, geleerde Professoren, Gij uitvinder van mosterdgas, Hier is voor U een eldorado, Hier komt Uw gifgas goed te pas. Gebruik het nu eens niet voor menschen, Wat brengt dat niet een leed en pijn; Verdelg er mee de muggenzwermen, En het menschdom zal U dankbaar zijn! Den Oever, 23 Aug. 1936. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Oosterland). 's Morgens 10.30 uur, Ds. van Beek Ned. Herv. Gem. (Westerland). 's Middags 2 uur, Ds. van Beek. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 's Morgens 10 uur, de heer H. Bakker van Velp. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) 'sMorgens 10 uur, de heer O. Deen. 's Middags 2.30 uur, de heer H. Bakker Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. 's Middags 2.30 uur, Ds. H. W. Meihuizen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 's Morgens 10 uur, Ds. J. Oranje. H. A. 's Middags 2.30 uur, Ds. J. Oranje Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 uur, leesdienst. 's Middags 5 uur, Ds. J. Oranje. AUTO-ONGEVAL. Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur vond op den Schagerweg bij de Stolpen op de hoogte waar de Belkmerweg den Schagerweg snijdt, een auto-ongeluk plaats, wat nog goed afliep. Een leege vrachtauto van den heer G. Bras te Schagen reed op den Schagerweg in de richting Callantsoog, waar grond gehaald wordt voor den aanleg van de nieuwe wegen rondom Schagen. Voor den vrachtauto, genaamd „De Sper wer", reed de heer Swan van den Boschweg met zijn auto. Genoemde heer Swan, welke even wilde stoppen bij de smederij van den heer P. Veuger, had daartoe den linker rich ting aanwijzer uitgestoken. Waarschijnlijk heeft de chauffeur den richtingaanwijzer niet gezien en wilde den auto van den heer Swan passeeren, juist toen deze naar den linkerkant van den weg reed. De chauffeur van den vrachtwagen pro beerde toen om rechts te passeeren, doch de ruimte was te klein en „De Sperwer" gleed van den hoogen walkant weg en viel opzij in de naastliggende tamelijk diepe sloot. Gelukkig wist men den chauffeur, die hevig geschrokken was, op den kant te helpen. Hij kwam er af met een nat pak. De vrachtauto werd later onder groote be langstelling en met veel moeite door een red dingswagen was garage De Moor uit Schager- brug weer op den beganen grond gebracht. MARKT TE SCHAGEN. De aanvoer van vette koeien was Donder dag j.1. weer best. De handel was vlug, dus was het weer plezierig markten voor de ver- koopers en koopers. Er waren veel koopers; ook Amsterdam, Haarlem en Den Helder waren flink vertegenwoordigd. De duurste koe gold 32 ets., massa 270. Dan volgden 260, 250, 240, enz., dus beste prijzen voor beste koeien. De kalfkoeien werden ook flink ver kocht, hoogste noteering 240. In de gelde- koeien was de handel goed. Pinken nog niet aangevoerd, men wilde ze nog niet missen. Graskalveren waren vlug, duur; voor de fok 2045, voor de slacht 2030. Vette koeien van 4070 gld., handel goed. Nuchtere kalveren heel duur en vlug, hoog ste noteering 17; de minste, een klein beestje, deed nog 8. Dit zijn prijzen! Er was een mooie collectie veulens met papleren aangevoerd door Gebr. Kuiper uit Heerhugowaard. Deze dieren hadden veel be kijks en de handel was vrij goed, er was wel vraag voor. Hoogste noteering 130. In paarden was de handel goed. Oude slachtschapen van 1826 gld., handel vlug. Jonge vette schapen werden duur ver kocht. De heer P. Helder van Aartswoud kreeg voor zijn schapen 27. Gekocht door G. van Wieringen, Alkmaar. Zoo werden daarnaast nog voor 26 en zoo vervolgens alle van de hand gedaan voor goede prijzen. Groningers konden er veel hebben. In magere schapen was de handel matig, 20 de hoogste notee- ring.Lammeren voor de weide 712 gld., voor den slacht tot 14. Voor den slacht wordt overigens nog niet zoo veel verkocht. De vette varkens werden ook weer prettig verkocht: hoogste noteering 20J/j ets. In big gen scheen niet veel gang te zitten; deze handel was matig. Schrammen niet aange voerd. Op de kippenmarkt komt meer leven. Hier was de handel goed en prijshoudend. BURGERLIJKE STAND van 2027 Augustus 1936. ONDERTROUWD: J. P. Prosper en N. Waay; J. P. Vogelzang en C. Molenaar. OVERLEDEN: P. M. van der Hooft, 79 j., wed. van K. Koelewijn. POLITIE. Gevonden: een taschje, een slipp-over, een hondje, een bos sleutels. Verloren: een hooivork, een jasje. UITSLAG PUBLIEKE VERKOOP. Gisteravond werd in hotel „De Zwaan" voor de familie Keesoom, door Notaris Mulder pu bliek verkocht: a. Een woonhuis met schuur, erf en tuin, groot 8 are en 10 centiaren. Kooper de heer C. S. Keyser Cz. voor 2850, b. Een perceel weiland, gelegen nabij den Hoornderweg bij Den Burg, groot 1 hectare 35 are. Kooper de heer P. Bakker Az. voor 2080,—. c. Eenige perceelen duin, gelegen in Waalen burg, te samen groot 1 hectare, 31 aren, 35 centiaren. Kooper de heer Jac. H. Geus voor 100,—. BURGERLIJKE STAND. van 2228 Augustus. GEBOREN: Enno Klaas, z. v. Hielko Pieter Bolt en Albertha Jantina van Wijk; Helena Elisabeth, d. v. Jacobus Kalf en Pietertje Lok; Cornelis, z. v. Jan Pranger en Trijntje Tuinder. ONDERTROUWD: Arie Nanning Plaatsman en Ida Boggia; Karl Hermann Otto Linnhose en Jannetje Cornelia Oele. OVERLEDEN: Wijnanda Margaretha Hen- drika Steenwijk, 81 jaar, wed. van Cornelis Kind. POLITIE. Gevonden een gewicht, een mutsje, een heerenrijwiel, een rood kindermanteltje. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Visser Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. Kok. Den Hoorn, v.m. 10.30 u., Ds. Moen De Cocksdorp, v.m. 10.30 uur, Ds. Salm Zuid-Eierland, n.m. 3.30 uur, Ds. Salm. Oudeschild, v.m. 10 uur, Ds. Scholte Koog, v.m. 9 u., Ds. van 't Hooft n.m. 7.30 u., Openbare Samenkomst N.J.V. in de Duinvallei. - Sprekers: Ds. Visser, Ds. Salm, Ds. Moen. Doopsgezinde Gemeente. Waal, v.m. 10 uur', Ds. Vis. Geref. Kerk. Den Burg, (Gebouw Fanfare) v.m. 10 uur, Ds. van der Leer n.m. 7.30 uur, Cand. Berger Oosterend, v.m. 10 u. Cand. Berger. n.m. 3 uur, Ds. v. d. Leer. Gereformeerde Kerk (H.V.) Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 u. Leesdienst Heldersche Eierveiling. 27 Aug. Aangevoerd 21,015 kippeneieren: 55—57 kg 2.703.00, 5860 kg 2.90— 3.30, 61—63 kg 3.00—3.50, 6470 kg 3.303.70, kleine eieren 1.902.10; een deneieren 2.252.40. Alles per 100 stuks. Eierveiling Schagen. 27 Aug. Aangevoerd 50000 kippeneieren: 56—58 kg 3.20—3.25, 5860 kg 3.20— 3.35, 60—62 kg 3.25—3.35, 62—65 kg 3.30 3.60; 1500 eendeneieren 2.402.55. Alles per 100 stuks. ALKMAAR, 28 Aug. Kaasmarkt. Aangevoerd 64 stapels, we rende 141,000 kg kaas. Fabriekskaas: kleine 18. Boerenkaas: kleine 17 en commissie 21. Alles met rijksmerk. Handel matig. ALKMAAR, 28 Aug. Graanmarkt. Aangevoerd 1921 hl als: 30 hl rogge 8.12%; 528 hl gerst chev. 5.25 6.25; 723 hl haver 46.80; 4 hl boonen, w.o. duivenboonen 15; 1 hl mosterdzaad, prijs niet genoteerd; 116 hl karwijzaad 2021.50 en 519 hl erwten, w.o.: kleine groene 7.25 9, groote groene 1518, grauwe 1830 en vale erwten 1419.50, alles per 100 kg. Han del matig. AMSTERDAM. 28 Aug. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onverani derd. Aanvoer 144,000 kg. NOORDSCHARWOUDE, 28 Aug. 10.600 kg aardappelen: Schotache muizen 0.801.30, groote 1.502, drielingen 2 2.10, eigenheimers 1.80, bl. eigenheimers 1.702; 1600 Kg zilveruien: zilvernep 3.40 3.90, drielingen 1.101.40; 12,100 kg gele uien: gele nep 2.503.30, drielingen 1.30 1.60, uien 1.20—1.50, groote 1.80—2; 15,700 kg spercieboonen 35.50; 7100 kg gele kool 11.10; 20,100 kg witte kooi 11.10, alles per 100 kg. Luitenant ter zee le kl. P. J. Hendriks is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en is 26 dezer met het m.s. Dempo van den Rotterdamschen Lloyd daarheen vertrokken. Luitenant ter zee 2e kl. R. M. Crommelin van het pantserschip Hertog Hendrik zal op 2 September worden overgeplaats bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord. Luit. ter zee 2e kl. P. G. de Back zal worden overgeplaatst van Hr. Ms. pantserschip Her tog Hendrik naar de Marinekazerne te Wil lemsoord. Luit. ter zee der 2e kl. der Kon. marine reserve, F. H. JClottenbelt zal 1 September ge plaatst worden bij de Marinekazerne te Am sterdam. z Bij Kon. besluit van 15 Augustus: 1. zijn bevorderd, met ingang van 28 Augus tus, tot luit. ter zee der le kl. D. Gestel, J. G. Broekhuijsen, H. C. Ackermann, H. Isbrücker, A. W. Kruk, K. J. F. Krediet, S. den Boeft, H. H. L. Pröpper, J. K. Muller en B. J. ten Brink; tot luit. ter zee der 2e kl.: de luits. ter zee der 3e kl. J. A. van Vlijmen, L. E. van Laer, A. J. Marcus, P. J. S. de Jong, P. Joosse, H, D. B. Beudeker, G. R. Kruijs, J. P. Korthals Altes, A. J. C. Bax, A. Koldewijn, T. Jellema, J. B. M. J. Maas, M. H. van Duim, H. J. Baai), L. F. van den Belt, C. E. baron van Asbeck, M. L. Bazuin, S. L. de Jong en J. W. Hees; tot eerste-luitenant dre mariniers de tweede luitenant der mariniers E. J. baron Lewe van Aduard en H. P. Arends; tot off. van den M.S.D. der 2e Kl. de off. van den M.S.D. der 3e kl. J. A. Buijs, W F. Span genberg, E. A. Morks, P. C. Kiepe, W. D. J, Gestel, C. E. van der Zijl, E. J. Doedens en J. A. Bokkes; tot off. van adm. der le kl. de off. van adm, der 2e kl. J. van Houten; tot off. van adm. der 2e kl. de off. van adm, der 3e kl. W. F. C. Vuijk en H. ten Sande; 2. is aan den met ingang van 28 dezer tot luit. ter zee der le kl. bevorderden lui.t ter zee der 2e kl. H. C. Ackermann, met dien datum eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Overplaatsingen Sergt. monteur W. A. Gemert van Wacht schip W'oord naar O.Z.D., 19 Oct. Sergt. macht. J. Jaggie van van Speyk naar O.Z.D., 16 October. Korpl. vltmr. J. v. d. Haspel van de Kooy naar de Mok, 28 Aug. Korpl. ziekenverpl. S. H. de Valk van Wachtschip W'oord naar Hospitaal, 28 Sept, Korpl. hofmeester P. J. Louws van J. van Brakel; Bevolen overplaatsing naar Hms, „Wachtschip" te Vlissingen op 5 Sept. inge trokken. Korpl telegr. P. M. Altorf van Div. mijnenv, naar Wachtschip Vlissingen, 29 Aug. Korpl. telegr. A. Appeldoorn va-i Wachtschip Vlissingen naar Div. mijnenv. 29 Aug. Stokers 3e kl. A. Pluymers, J. van da Nadort, H. v. d. Linden; datum bevolen over plaatsing naar Hms. Hertog Hendrik gewij zigd in 24 Aug. Stoker olieman F. Augustijn van Hertog Hendrik; datum bevolen overplaatsing naar Hms. Wachtschip W'oord gewijzigd in 26 Aug, Marn. 2e kl. H. J. Kurk van Wachtschip W'oord naar afd. mams. R'dam, 29 Aug. Mam. 3e kl. J. A. van de Sluys van afd, Mams. R'dam; bevolen overplaatsing op 17 Sept. naar Hms. vVachtschip te Willemsoord ingetrokken. Marn. 3e kl. J. A. Schrama van afd. Mams, R'dam; bevolen overplaatsing op 17 Sept. naar Hms. Wachtschip te W'oord ingetrokken. Matroos le kl. M. J. Louwerse van Jacht club naar Schorpioen, 7 Sept. Matroos le kl. A. Stedema van Schorpioen naar Jachtclub, 7 Sept. Vl.m.maat H G. H. Willemsen van da Kooy naar de Mok, 28 Aug. Stoker olieman H. H. S. Olivieira van van Speyk naar Kaz. W'oord, 19 Oct. Stokers olieman L. H. Desar en J. A. Kruis land van Van Speijk naar Schorpioen, 19 Oct, Mam. le kl. M. van Niel van afd. mams, R'dam naar Wachtschip W'oord, 19 Oct. Marn. le kl. N. A. Ezechiels van afd. marns, R'dam naar Wachtschip W'oord, 19 Oct. Matroos hofmeester J. P. Krijgsman van del Mok; datum bevolen overplaatsing naar Hms, „J. v. Brakel" gewijzigd in 29 Aug. Marn. ie kl. W. Rensmaag van Kaz. W'oord naar O.Z.D., 29 Aug. Aangenomen in den zeedienst. Matroos der 2e kl. C. Blankenzee, 18 Aug, Matroos der 2e kl. A. Vink, 20 Aug. Matroos der 2e kl. J. Hazenoot, 22 Aug. Stoker der le kl. S. Srjtsma, 27 Aug. Met ontslag uit den zeedienst. Korpl.s telegr. G. Viezee en H. P. SchenH 1 Sept. Seinersmaat J. Wortel, 10 Sept. Seinersmaat E. W. Stoffels, 24 Sept. Mam. der le kl. A. Maan, 8 Sept. Mam. der 2e kl. J. B. Eversen, 22 Sept. Mam. der 3e kl. A. Kuiper, 1 Sept. Korpl. macht. H. J. Emmen, 1 Sept. Stoker der 3e kl. J. Homburg, 1 Sept. Lichtmatroos K. Topman, 1 Sept. Aangewezen voor thuisvaren: Matroos der 2e kl. J. de Regt, 5 Aug. pet ms. „Indrapoera" van Tg. Priok. Korpl. macht. H. G. Prevoo, 29 Juli per ms, „J. P. Coen" van Tg. Priok. Uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd! 20 Aug. per m.s. „J. de Witt". Bootslieden M. J. H. Ackema, P. J. L. Kem pen, Sergt. der mams. P. van der Walle, marn, le kl. J. Jong, Sergt. macht. J. Jaggie, Korpl, macht IJ. Blankwater, Stoker olieman P. Aartsen, Stokers der le kl. D. H. Tromp, O, Meeldijk en C. Mol. Bevorderingen in Oost-Indië. 1 Februari 1936. Marn. 2e kl. C. Stolk tot marn. le kl. 1 Maart 1936. Mams. 2e kl. J. G. v. Ingen, J. v. d. Slootj J K. Gideonse, P. C. Mul tot mam. le kl. Marns. 3e kl. J. J. J. v. d. Jagt tot marn, 2e kl. 1 April 1936. Matrozen 2e kl. J. Struijkenkamp, K. Bak ker, J. Wolbers en C. H. Sleebos tot matrozen le klasse,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11