Abonneert 0 op ilit blad HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1936 Een leerzame tentoon stelling in de Vakschool voor Meisjes. Interessant door de demonstraties, die eraan verbonden zijn. De zorg voor de ziekenhuisverpleging Het gebeurde met de „Spray". Visscherij Burgerlijke Stand van Den Helder Hedenmiddag van 2 tot half vijf en heden avond van 7 tot 8 uur, is de tentoonstelling in de Vakschool voor meisjes nog geopend. Het is werk van de leerlingen dat hier op smaak volle wijze tentoongesteld is en dat de bezoe- ker(sters) direct doet zien, dat het practisch onderwijs op deze school zich aangepast heeft aan de tijdsomstandigheden. Wat bestuur en leeraressen zich afvragen, is: van welke lessen hebben de leerlingen het meeste profijt als ze straks aan de maatschappij moeten worden af geleverd. Alle lessen worden zoodanig gegeven, dat men moeilijkheden, die men straks in het maatschappelijk leven zal ondervinden, zal weten te overwinnen, doordat men op school zooveel practische ervaring heeft opgedaan, dat men handigheid gekregen heeft om b.v. van oud nieuw te maken, als het geld voor het nieuwe ontbreekt Men vindt bij het tentoongestelde telkens weer voorwerpen, die gemaakt zijn van oud. Kindergoed van oude mantels of pakken, meisjesmantels gefabriceerd uit een jas van moeder die geen dienst meer kan doen. En het frappante is, dat men vaak zulke smaakvolle modellen heeft verkregen, dat men in de ver onderstelling verkeert nieuw goed te zien, als het kaartje niet vermelden zou, dat het slechts vermaakt was. Wat de tentoonstelling ook buitengewoon interessant maakt, zijn de demonstraties die in elk leslokaal gegeven worden door de leerlingen. Zoo worden er demonstraties van borduren, kantklossen, leerbewerking, brandschilderen, wasschen, koken, enz. ge geven. Zooals men wellicht weet, worden er ver schillende cursussen op de Vakschool gegeven. Daar is b.v. de afdeeling voor het huishoud- onderwijs, voor meisjes, die zoo van de lagere school komen; de cursus voor linnen-naaien en verstellen, eveneens voor leerlingen die van de lagere school komen. De afdeeling voor hulp in de huishouding, voor meisjes die de eerste twee jaar primair onderwijs aan de vakschool hebben gevolgd en dan die voor opleiding voor huisnaaister, eveneens voor de meisjes, die de eerste twee jaren het primaire onderwijs heb ben gevolgd en nu het z.g. secundaire onderwijs volgen en dieper ingeleid worden in verschillen' de vakken, waarvan ze de grondbeginselen in de eerste twee jaar leerden. De tentoonstelling. En nu een kort overzicht van de tentoonstel ling. Het is ons niet doenlijk een ook maar eenigszins volledig beeld te geven van wat men hier te zien krjjgt en nogmaals, wij raden in het bizonder onze lezeressen aan deze tentoon stelling niet te verzuimen. Het is vier jaar ge leden, dat een dergelijke expositie van het werk der leerlingen gehouden werd en het zal zeker weer eenige jaren duren voor men zich de r jeite en kosten getroost die onvermijdelijk aan zoo'n tentoonstelling zijn verbonden. De tentoonstelling is ondergebracht in eenige lokalen beneden en een aantal lokalen op de eerste verdieping en als we nu beneden begin nen, landen we allereerst aan in de Deensche keuken waar de mec3t smakelijke gerechten op de meest smaakvolle wijze zijn uitgestald en het eenigste nadeel van deze culinaire uitstal ling is, dat men zich er niet aan mag vergas ten. Doch er is toch gelegenheid om kennis te maken met de bak- en braadkunst van de leer lingen, want een ander leslokaal noodigt tot een gezellig zitje en tot het gebruik van een kopje thee, eventueel met een warm croquetje, dat bereid is in de z.g. familie-keuken, die zich naast de Deensche bevindt. Deze versnapering kan men bestellen tegen zeer redelijke prijzen, terwijl men bovendien het aangename gevoel heeft daarmee nog een goed werk te steunen, omdat de baten ten goede komen aan de lessen voor de vrouwen van de werkloozen. Doch laat ons onze wandeling vervolgen en dan een bezoek brengen aan het lokaal voor huishoudelijk werk, waar gepoetst, geschuurd en andere dergelijke nuttige huishoudelijke bezigheden gedaan worden. In dit lokaal vindt men tevens een kastje met alle tropheeën van wijlen Opa Rgkers en voorts de inrichting van een werkkast uit zuinige beurs en een uit meer royale portemonnaie. Uit dit lokaal wandelen we dat voor tafeldekken binnen, waar de gees tige „Olympiade-tafel", direct de aandacht vraagt en de feesttafel er vroolijk uitziet, ter wijl er voorts een gezellig bridge-hoekje is. Het lokaal daarnaast zal vooral de dames interesseeren omdat ze daar hun waschbehan- deling vinden, met een z.g. Volldampf-wasch- machine. De capaciteiten van deze wasch- machine op te sommen, zullen we maar ach terwege laten, temeer ook omdat met deze machine gedemonstreerd wordt en men het resultaat dus aanschouwelijk kan zien. De leerares van deze afdeeling heeft ook van haar niet gemakkelijk uit te stallen artikelen een prettig aandoend geheel gekregen, 't Is maar een kwestie van smaak. En nu zijn we beneden uitgekeken en wan delen de breede trap op naar boven, de le eta ge. In de hal vindt men hier een uitstalling van het werk, dat door de vrouwen van werkloozen gemaakt is, doch daar komen we hieronder nog nader op terug. Het eerste lokaal dat we bezoeken is het werk van de leerlingen van de le en 2e kl., de jonge leerlingen dus en bestaat uit linnen- naaien en verstellen. Het ve-stellen van kle dingstukken en het maken van kleeren voor zichzelf en ook het naar maat maken van kleertjes voor de kleintjes. Verder het lingerie- naaien en op eenvoudige manier versieren. Alles is op de machine gemaakt Ook hier vindt men al direct het practische van de lessen in het vermaken van klein goed uit groot of het z.g. van oud nieuw maken. In het lokaal daarnaast is de afdeeling fraaie har, lwerken of stofversieren, die o.m. omvat kantklossen, weven, smyrna-werk, egyptisch vlechten, het versieren door kruissteek en open naaisel, haken en brei-techniek. Wij wagen ons er niet aan een greep te doen uit de vele fraaie voorwerpen die hier zijn tentoongesteld. Het een is al smaakvoller dan het ander en natuur lijk spreekt hier ook vooral de smaak van de 1 eerl inge een woordje mee, omdat men zooveel mogelijk zelfstandig laat ontwerpen en werken. In dit lokaal is ook tentoongesteld de vlag van i urnlust. met fraai applicatie- en borduurwerk «m de burgemecsterszetel en twee stoelen uit het Raadhuis, waarvan de versiering, het Hel- dersche wapen, indertijd op de Vakschool werd aangebracht. We komen ais we het volgend lokaal binnen stappen, in de afdeeling teekenen. Teekenen is een van de verplichte leervakken op de school. Men leert de meisjes hierdoor de voorbereiding van het versierend werk. Men brengt hun rhythme bij en de techniek van het kleuren, 't Is aardig om uit de overzichtelijk opgestelde werkstukken de vorderingen van de leerlingen te zien en daardoor het natuurlijk steeds ge compliceerder worden van de teekeningen, ter wijl de theorie weer practische toepassing vindt op leerbewerking, op programma's en menu's die de leerlingen zelf verzorgd hebben. Alles is bij deze lessen ook weer berekend op de praktijk. We wandelen verder en komen dan in het lokaal voor de afdeeling „hulp in de huishou ding" waar het linnennaaien, costuumnaaien, stofversiering en kinderverzorging wordt ge leerd. In dit lokaal vindt men dan ook veel fijn baby goed uitgestald en zeer interessant is vooral de afdeeling kinderspeelgoed, waar men tal van leuke dingen vindt gemaakt uit nie mendalletjes, van dingen die niets kosten. Tenslotte is er dan nog de opleiding huis naaister, waar het naaien, costuumnaaien, ver stellen en waschbehandeling geleerd wordt. Dit zijn ook weer leerlingen die twee jaar primair onderwijs aan de school gevolgd hebben en het resultaat van dit onderwijs ziet men in de werk stukken die deze jongedames gemaakt hebben, vooral in het tweede secondaire jaar zijn het volmaakte costuumnaaisters, wat wel in hef bizonder uitkomt in de examenstukken die in dit lokaal zijn tentoongesteld en waarbij beeld jes van japonnen zijn. Een speciale machine is hier in gebruik en daarmee wordt ook gede monstreerd voor het afwerken van kragen, corsages en naden van kleedingstukken. De cursussen voor de vrouwen van de werkloozen. Een maatschappelijk goede instelling van het bestuur van de school is geweest de cursus voor vrouwen van werkloozen. Deze cursussen werden gratis gegeven, ze bestonden uit naai en kooklessen. De grondstoffen, die de cursis ten noodig hadden, werden gratis verstrekt, dat was mogelijk door een belangrijke bijdrage van het Crisis-Comité, terwijl verder geld bij elkaar werd gebracht door een verloting. Kinder- zoo wel als dameskleeding werd vervaardigd en al het vervaardigde ging mee naar de huizen van de cursisten, zoodat haar niet alleen handigheid werd bijgebracht, doch ze ook het materieele resultaat konden gebruiken voor zichzelf, voor man of kinderen. Het eerste jaar werd deze cursus bezocht door 150 vrouwen, het tweede jaar door 175 vrouwen en ook dit jaar zal de animo zeker weer groot zijn, doch de groote vraag zijn de financiën. Nu het Crisis-Comité is opgeheven weet men nog niet op welke wijze men aan het benoodigde geld zal kunnen komen. Er staat op de hal, bij het tentoonge stelde werk van de vrouwen een bus en ieder kan daar, naar vermogen, zijn gave in depo- neeren en de netto-opbrengst van de consump ties wordt gereserveerd voor dit werk, maar of dit toereikend zal zijn... het vorig jaar was er 1200 gulden noodig. Enfin, misschien valt de opbrengst mee, we hopen het, opdat deze zegenrijke arbeid voortgezet kan worden. Naar een verbetering in den be- staaanden toestand. Gisteravond is in het Kegelhuis een poging gedaan om te komen tot de op richting van een plaatselijke afdeeling van een Algemeene Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging. Tot de stichting van een zoodanige vereeniging is het niet gekomen, doch het resultaat van eenige uren vergaderen is geweest, dat zeer binnenkort een goede oplossing in deze materie hier ter plaatse te verwach ten is. Een commissie van voorbereiding, waarin zitting hadden de heeren W. de Boer, P. A. Smits en P. S. van der Vaart, wethouders van deze gemeente (in deze aangelegenheid echter te beschouwen als „privé-personen"), L. F. van der Kuyl, Dr. J. B. Proost, Mr. Arn. Veldman en W. Velthuys, had al voor eenigen tijd onderzocht of hier ter plaatse de mogelijkheid bestond om tot de oprichting te geraken van een algemeene vereeniging, die de burgerij in staat stelde zich tegen de zorg van de ziekenhuisverpleging te ver zekeren. Zooals de heer De Boer, die het voorzitterschap van deze commissie waar nam, in zijn inleidend woord vertelde, had deze commissie een concept reglement opge steld en was zij van meening, dat dit regle ment aan een openbare vergadering voorge legd moest worden. Deze openbare vergade ring had dan gisteren in het Kegelhuis plaats. De heer De Boer zeide o.m., dat het bestaansrecht van een dergelijke vereeniging verzekerd was, o.m. door het feit, dat in den lande reeds 264 van deze plaatselijke vereenigingen bestaan, waarbij meer dan een half millioen leden aangesloten zjjn. Van te voren had de voorzitter den burgemeester onzer gemeente welkom geheeten en er ge tuigenis van afgelegd, dat de commissie zijn aanwezigheid zeer op prijs stelde. Bericht van verhindering was ingekomen van de heeren Meyer (raadslid), Bregman (Radiocentrale), Postuma (Rott Bank), Mr. Dr. van Bolhuys en pastoor Moleman, welke laatste een adheasie-schrijven had ingezon den. Vervolgens introduceerde de heer De Boer den spreker van dezen avond, den heer C. Stolk, voorzitter van de Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging in Nederland, die uit liefde voor het sociale werk geheel belangloos overgekomen was om het doel van de vereeniging toe te lichten. De heer Stolk begon met er op te wijzen, dat de Alg. Verg. voor Ziekenhuisverpleging niet anders is dan een groote spaarpot, waar uit voor de gezinnen, die daar lid van zijn, de kosten voor opname in het ziekenhuis, in clusief de speciale behandeling die daar noo dig is, betaald kunnen worden. Van de pre mie die men betalen wil hangt af of men zich ook verzekert tegen operatiekosten, kosten voor Röntgenbestraling e.d. Spr. ging vervolgens de geschiedenis na, hoe deze vereenigingen ontstaan waren. In 1928 waren op de 1000 leden 20 patiën ten en 319 verpleegdagen. In 1934 waren er op eenzelfde aantal leden 27.3 patiënten en 500 verpleegdagen, waaruit blijkt, dat de verzekering tegen ziekenhuisverpleging sterk ingang heeft gevonden. De vereeniging wenscht, dat als er een patiënt naar het zie kenhuis, moet de auto van de vereeniging voor de deur komt, de patiënt in een bed komt te liggen en door een specialist behandeld wordt, die door de vereeniging betaald wor den. De keuring, Hij die zich bij het oprichten van een plaatselijke afdeeling opgeeft als lid behoeft niet gekeurd te worden. Na verloop van be paalden tjjd zal door de algemeene vergade ring uitgemaakt worden per welken datum de keuring voor nieuwe leden ingevoerd wordt. De praktijk heeft geleerd, dat het absoluut noodzakelijk is, dat men na dien datum een verklaring aflegt bij het toetreden van de vereeniging, dat men niet lijdende is aan een of andere ziekte. Werkwijze van de vereeniging. De contributie wordt geïnd wekelijks of maandelijks en daarbij wordt gebruik ge maakt van een stempelkaart. Daaraan be vindt zich een strookje, dat, indien opname in een ziekenhuis noodzakelijk is, door den dokter ingevuld moet worden. Dat strookje gaat naar den administrateur en nog den zelfden dag gaat er een bericht naar het ziekenhuis, dat die en die in dat ziekenhuis opgenomen kan worden voor rekening van de vereeniging voor zooveel dagen. De regeling voor het vervoer van de(n) zieke voor reke ning van de vereeniging gaat al even ge makkelijk. Over het geheele land heeft de vereeniging afdeelingen en zij heeft het voor deel, dat als een lid verhuist naar een an dere plaats, het onmiddellijk opgenomen kan worden in de afdeeling van de nieuwe plaats zijner inwoning en direct „trekkend" is. (207 gevallen in 1932). Het tweede doel, dat de vereeniging na streeft is het bevorderen van de Volksge zondheid. Ten eerste door een zoo best mo gelijke verpleging en ten tweede door een adviesbureau, dat gratis den leden inlichtin gen geeft over alle mogelijke ziekten. Waarom plaatselijk t De vraag, waarom de vereeniging plaatse lijk opgericht en gehouden dient te worden, wordt beantwoord door het feit, dat elke stad haar eigenaardigheden, haar eigen be hoeften, haar eigen bijzonderheden heeft. Het voordeel van een dergelijke organisatie is, dat op een algemeene vergadering alle leden kunnen verschijnen en dus volledige mede zeggenschap hebben, de wetgevende macht dus vormen. Bovendien blijft de eventueel aan te kweeken reserve in de plaats en onder eigen beheer, zoodat men te allen tijde de be stemming daarvan zelf kan bepalen. Het wetsontwerp inzake zieken verzorging. Tenslotte wees de heer Stolk op het wets ontwerp inzake ziekenverzorging, dat momen teel aanhangig is. Artikel 50 van de Ziekte wet zegt, dat geen ziektegeld uitgekeerd zal worden aan hen die niet aangesloten zijn bij een toegelaten vereeniging. Toegelaten wor den alleen die vereenigingen, die niet werken uit winstbejag. De contributie. Op een vraag van den heer Marinus ver namen we van den heer Velthuys, den secre taris van de commissie, de volgende concept tarieven: Klasse A: 16 jaar en ouder 6 cent beneden 16 jaar 4 alle kinderen van een gezin beneden 16 jaar 12 Klasse B: 16 jaar en ouder 11 cent beneden 16 jaar 7 alle kinderen van een gezin beneden 16 jaar 21 Het aantal ligdagen, dat vergoed wordt, bedraagt 42, hetgeen ruim voldoende is, daar statistieken aantoonen, dat gemiddeld hoog stens 20 ligdagen voorkomen. Verschillende vragen. De gelegenheid werd toen opengesteld om vragen te stellen. Wij vermelden er de vol gende van: De heer S. Spigt vroeg of een algemeene landelijke reserve achter de plaatselijke ver eenigingen stond. Dit bleek niet het geval te zijn, doch de praktijk had uitgewezen, dat de plaatselijke afdeelingen zelf voor hun reserve kunnen zorgen. De heer Van Heusden vernam op zijn vraag, dat opname in een ziekenhuis, waar dan ook, kan plaats vinden. De heer Stevenson vroeg of bij het samen stellen van het concept, rekening was gehou den met de tarieven, die de ziekenhuizen ter plaatse er voor de verschillende inkomens op na hielden. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. Komt men in een plaats waar geen af deeling van de vereeniging is, dan is het lid geruimen tijd gedekt door de vereeniging uit de vorige plaats zijner inwoning. In dien tijd kan hij zijn best doen om een nieuwe afdee ling op te richten, luidde het antwoord aan den heer Reus. „Voorzorg" komt in het geding. De heer De Boer, die nadat de vragen be antwoord waren, zeide slechts instemming met de plannen van de commissie beluisterd te hebben, stuitte toen hij de constitutie van de op te richten afdeeling aan de orde wilde stellen, op bestuursleden van de plaatselijke vereeniging „Voorzorg", beter bekend onder den populairen naam „Het Breukepotje". De heer Van der Holst merkte nJ. op, dat in Den Helder reeds jaren een algemeene vereeniging bestond en dat was de zijne, tellende ongeveer 2000 gezinnen als lid dan wel als deelnemer. Van commissiezijde werd hierop gezegd, dat deze vereeniging behalve hen, die in over heidsdienst zijn, slechts deelnemers kent en die hebben niet het volle zeggenschap gelijk de leden. Bovendien zegt tarief C van „Voor zorg", dat 8 weken ziekenverpleging aan de leden toegekend wordt als zaalpatient. Boven den weistandsgrens van 2000 inkomen kan echter niemand zaalpatient zijn, waaruit de commissie de meening destilleerde, dat „Voor- zorggeen algemeene vereeniging is. Het bleek tenslotte, dat de bestuurders van het Breukepotje vooral ontstemd waren over het feit, dat de commissie geen contact met hen gezocht had. Dit nu bleek zijn reden te hebben in de omstandigheid, dat de algemeene federatie zich destijds tot „Voorzorg" gericht had met het verzoek om samen te werken. Dit verzoek was toen afgewimpeld. De heer Eijlders heeft nu spijkers met koppen ge slagen. Hij was van meening, dat de com missie het werk van „Voorzorg" niet moest kleineeren, want dat deze uitstekend werk haH gedaan. Trouwens dit had de heer De Boer al eenige malen geconstateerd. Het be toog van den heer Eijlders kwam tenslotte hierop neer, dat het Breukepotje niet tegen de kas van de gemeente aangeleund had, zoo als door Dr. Rienks beweerd was, maar dat deze integendeel de gemeente bespaard had voor uitgaven, die zonder het bestaan van „Voorzorg" zeker uit de gemeentekas hadden gedaan moeten worden. Wethouder Smits was het daar volkomen mee eens. De heer De Boer bestreed echter die mee ning en hij bleef zich uitspreken ten faveure van de vereeniging, de oprichting waarvan de commissie zoo sterk voorstond. Ten eerste omdat „Voorzorg" geen landelijke aansluiting heeft, ten tweede omdat de vereeniging een scheiding in „leden" en „deelnemers" kent. Er werd nog heel wat over en weer ge praat, maar het was duidelijk, dat men dezen avond niet tot een algeheele oplossing zou komen. De heer De Boer stelde daarom voor. dat de commissie eerst nader contact met „Voorzorg" zou zoeken. Maar hij legde er den nadruk op, dat dit zoo spoedig mogelijk moest kunnen geschieden, want de kwestie is be langrijk en dringend. Met klem drong hij er op aan, zoo deed ook de heer v. d. Vaart en tot genoegen van de commissie ook de heer Eijl ders, dat allen, die niet lid waren van „Voor zorg" of „Onderling Belang", zich zouden op geven bij de commissie. In een nieuwe open bare vergadering, waarvan spreker met klem betoogde, dat zij nog deze maand gehouden moest worden, zal bekend gemaakt worden of „Voorzorg" een algemeene vereeniging voor Ziekenhuisverpleging zal worden (in welk geval een aantal veranderingen in het karakter zullen moeten plaats hebben) öf, zoo zij daar niet toe overgaat, dat een nieuwe vereeniging definitief opgericht zal worden. In de komende dagen zal het Breukepotje dus zijn houding moeten bepalen, blijven zoo als het is en dan de concurrentie van een nieuwe vereeniging te moeten duchten of zor gen, dat het het praedicaat „algemeen" ver krijgt, waarna het toegankelijk is voor alle leden van de Heldersche burgerij. We wachten af hoe deze zaak geregeld zal worden. In ieder geval staat vast, dat Den Helder wat den gang van zaken in de ziekenhuisverzor ging betreft een belangrijke verbetering te verwachten heeft. En dat is bij voorbaat het groote succes, dat de commissie, die deze ver gadering belegde, bereikt heeft. Veertig leden geven zich op. Aan het slot van de vergadering gaven zich 40 leden op, w.o. de burgemeester. Een overdreven verhaal. In onze haven lag dezer dagen de „Spray", het kleine Engelsche motorjacht, dat bekend heid heeft verworven in Nederland, omdat het Zondagnacht op de Eierlandsche gronden ge strand zou zijn. Dat de gang van zaken ge heel anders is geweest, dan van Texel uit gemeld werd, moge blijken uit het officieele rapport, dat de kapitein over zijn belevenissen ingediend heeft en waarvan wij, vertaald, het volgende oververtellen: „Zaterdag ben ik uit Grimsby vertrokken met bestemming naar Hamburg. Zondag nacht om 3.15 uur zag ik het lichtschip Haaks en bevond mij toen in slecht weer. Veel wind en hooge golven. Ik dacht erover om naar IJmuiden te gaan, maar ik zat te dicht onder den kant. Ik heb toen Noord Oost ge koerst en zag 's middags om 12 uur den vuurtoren van Cocksdorp. Er stond nog steeds hooge zee en ik stootte enkele malen op den bodem. Blijkbaar was ik op de Eier landsche gronden gekomen. Ik heb daar heen en weer gecirkeld en kwam steeds dichter bij het land. Ik heesch de loodsvlag, doch op het land werd men mij niet gewaar. Het viel intusschen op, dat ik in steeds kalmer water kwam totdat ik ongeveer 1% uur voorbij Cocksdorp in volkomen stil water lag. (Het bootje was zoover naar binnen gedreven dat het als het ware in de Zuiderzee gekomen was). Dat was 1 uur 's middags. Ik ging voor anker en de opvarenden, op een wachts- man na, gingen slapen. Ik werd gewekt, het was toen 5 uur in denzelfden middag en het bleek, dat een schipper langszij gekomen was, die vroeg of ik assistentie noodig had. Ik zei ja en vroeg hem of hij voor een loods kon zorgen. De schipper (Boon van Texel) ver stond geen Engelsch en beduidde mjj, dat ik naar land moest gaan want daar was iemand die Engelsch verstond. Dat vond ik goed en voer achter den schipper aan, die telkens een anker wilde overgooien, ofschoon ik hem beduidde, dat ik zelf een goed anker op de voorplecht had. Toen het jacht niet verder kon ben ik aan land gegaan en heb de familie van Ham ge sproken, die mij een kaart lieten zien en mij zeiden, dat ik het best naar Den Helder kon gaan. Met Boon werd toen overeengekomen, dat hij mij voor 3 Engelsche ponden naar Den Helder zou brengen, alles inbegrepen. Den volgenden dag ben ik naar Den Helder gegaan." Ofschoon het jachtje dus nabij de Haaks wel in gevaar verkeerd heeft was dat niet meer het geval toen schipper Boon „te hulp schoot!" Van een verwoesting aan boord was geen sprake, alleen de fok was gescheurd en die is hier door een andere vervangen. Dit is het heele verhaal van de „schip breuk" van captain Walker. Zij nog vermeld, dat de heer Joh. Bakker, alhier zich het lot van de Engelsche opvarenden (behalve de kapitein zijn aan boord, zijn vrouw, zijn zus ter, een vriend en een matroos) aangetrok ken en een en ander voor hen geregeld heeft. Dezer dagen heeft hij hen o.m. onze stad laten zien. Vermeldenswaard is ook nog, dat schipper Boon aanspraak wilde maken op 350, z.g. voor bergloon, maar blijkens het schriftelijk rapport van den heer Walker, dat deze, in dien noodig, met zijn eed bekrachtigen wil, is er van berging geen sprake geweest. Zoo dat Boon wellicht het beste doet om over dat bergloon naar niet meer te praten. Hedenmorgen is de Spray, die op een vacantietrip is, naar Hamburg vertrokken. VERGADERING VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL TE AI.KMAAR, OP 2 SEPTEMBER 1936. Na opening der vergadering (eenige leden waren om verschillende redenen verhinderd aanwezig te zijn) kwam aan de orde de Vestigingswet. Een adres van de Eerste Fede ratie van Grootwinkeliers te Schiebroek aan de Regeering mocht geen instemming erlan gen. Het adres van den Kon. Ned. Middenstands bond inzake de Vestigingswet Kleinbedrijf wordt nog even gerenvoyeerd naar de com missie voor Verordeningen. Men acht enkele punten van zooveel belang, dat eenige nadere beschouwing noodig is. Het vestigen toch van winkels is een buitengewoon moeilijk punt. Over de mogelijkheden van de Ned. export naar Palestina is een rapport verschenen, ge maakt door Dr. P. H. Wuister en den heer Oomen, waarin belangrijke dingen staan, die voor onzen export van beteekenis kunnen zijn. Ook kwam op de agenda voor een schrijven van den Min. van Landbouw en Visscherij betreffende het plan-Grunwald c.s. inzake het vischgebruik en de verkoopsorganisatie. Het antwoord luidt niet buitengewoon hoop vol. Het slot van dit schrijven is, dat vanwege het Departement echter wordt onderzocht op welke wrjze in het bestaande distributie systeem verbetering kan worden gebracht. Als men nagaat, dat dit plan van de H.H. Grunwald c.s. ongeveer 5 jaar geleden is inge diend, kan niet worden gezegd, dat dit vraag stuk met grooten spoed is behandeld. In dien tusschentijd is er ook nog wel het een en ander in het vischbedrijf gewijzigd, zoodat, mocht er nu een plan worden ingediend, dit er wel wat anders zou uitzien dan 5 jaar ge leden. Vastgeklampt moet dus maar worden aan de toezegging van den Minister, dat de zaak verder zal worden onderzocht. Verschillende brieven van gemeentebesturen in het district der Kamer betreffende het door de Kamer tot alle gemeenten in haar district gezonden rondschrijven nopens de grondslagen voor de Pers. Bel. van Koffiehuizen en biljarts waren ingekomen. Het gemeentebestuur van Anna Paulowna berichtte, dat het heeft besloten de belasting op de biljarts tot de helft terug te brengen, terwijl blijkbaar ook de gemeente Haren- carspel en Wieringen tot vermindering van deze heffing hebben besloten. Van tal van gemeentebesturen ontving de Kamer echter bericht, dat zij niet tot vermin dering van de genoemde heffingen konden overgaan, daar Ged. Staten van Noord- Holland daartoe strekkende besluiten toch niet zouden goedkeuren, of dat de Staten reeds eerder een dergelijk besluit hadden vernietigd, terwijl het besluit van de hierboven genoemde gem. Anna Paulowna door den Raad dezer ge meente op 18 Aug. j.1. op aandringen van Ged. Staten weer werd ingetrokken. Voorgesteld werd bij Ged. Staten aan te kloppen om te pogen een middel te vinden, dat verlaging dier kosten wel mogelijk zijn. Een voorstel van den heer M. A. Grunwald om bij de Regeering aan te dringen op het weder instellen van portvrijdom voor de Kamers van Koophandel in verband met het toenemen van de crisisdiensten, die de Kamers ten behoeve der Regeering verrichten, vond instemming. De voorzitter zegt, dat inderdaad deze fran- keerkosten zóó hoog loopen, dat ze door de Kamer niet te dragen zijn. Gepoogd zal wor den dezen portvrijdom weer te verkrijgen. Medegedeeld wordt, dat het Borgstellings fonds binnenkort met zijn werkzaamheden zal kunnen beginnen. De gemeente Schagen, die eerst afzijdig was van deelname, heeft zich nu ook aangesloten bij het Borgstellingsfonds, Den Helder is nog niet toegtreden, maar geheel uitgesloten schijnt dit nog niet te zijn. Met betrekking tot het al dan niet voort bestaan van de Handelsschool en Handelsavond school te Alkmaar is een schrijven ingekomen van het Gem. Bestuur van Alkmaar, dat besloten is het onderwijs aan deze scholen gedurende het sohooljaar 1936/'37 op denzelfden voet voort te zetten. De vacature van directeur zal in middels niet worden vervuld. Men is sterk voor het voortbestaan en het vraagstuk wordt in studie gegeven aan de Commissie voor het Onderwijs. De heer Kluitman houdt een causerie inzake het Voorontwerp van Wet nopens de wette lijke regeling inzake Personeelfondsen. Dit ontwerp is ingediend in verband met de moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan bij verschillende pensioenfondsen bij groote maat schappijen in den laatsten tijd. De Regeering wil hierin nu verbetering brengen. Rechtspersoonlijkheid zal in het leven worden geroepen en het fonds moet beheerd worden naast het eigenlijke bedrijf, doch daar uit mag voor dat bedrijf niet worden geput om dat bedrijf zelf in het leven te houden. Beter is geen fonds, dan een fonds, dat geen zekerheid geeft aan de werknemers. Overgangsbepalingen van bestaande pen sioenfondsen zullen worden ingevoerd. Invoering van zoo'n wet wordt door den inleider gewenscht geacht. Bij de rondvraag brengt de heer Grunwald ter sprake de distributie van vet, enz. voor de werkloozen en gesteunden. Er wordt in ons land 22 k 24.000.000 kilo gebruikt. Daarvan wil de Regeering 6 millioen kilo laten distri- bueeren buiten den Middenstand om, naar het zich laat aanzien. Spr. wil de Kamers van Koophandel er voor spannen om te bewerken, dat deze distributie geschiedt via den Midden stand. Het voorstel van den heer Grunwald vindt algemeen steun De heer Grunwald zegt, dat het gebruik van margarine en boter en vetten sterk is gedaald, Spr. schrijft dit toe aan de hooge heffingen op deze eerste levensbehoeften en wenscht, dat de Kamers van Koophandel hierop de Regeering wijzen. De voorzitter zegt, dat deze heffingen weer andere bedrijven ten goede komen. Het voorstel van den heer Grunwald om de Ver. der Kamers van Koophandel hiervoor te spannen, wordt aangenomen. De voorzitter bespreekt nog de wet op de rijtijden voor de chauffeurs. Spr. ziet veel moeilijkheden. Soepele wijziging van allerlei bepalingen acht spr. noodzakelijk, willen ver schillende bedrijven niet funeste gevolgen daarvan ondervinden. De voorzitter vraagt instemming aan de Kamer, dat zij zich uitspreekt voor gematig der toepassing. De aalvangst in .het IJselmeer heeft in de afgeloopen week grooter resultaat opgeleverd dan ir de daaraan voorafgaande week, zoo wel wat hoeveelheid als totaalopbrengst be treft. Het is ook ditmaal weer, dat de hoekwant- visschers klagen over gebrek aan geschikt aas, zoodat deze soort visscherij niet tot haar recht kon komen. Men beschikte niet over voldoende wormen voor aas. Nu weten we, dat in onze omgeving meest gepoerd wordt met pier, die op den zuidwal wordt gestoken. Soms heeft men heel wat tijd noodig alvorens een voldoenden voorraad te hebben gespit, maar soms ook heeft men in betrekkelijk korten tijd de benoodigde hoe veelheid bij elkaar. Pier aan den hoek rijgen zal niet zoo ge makkelijk gaan, maar met de wormen zal dat ook wel hetzelfde zijn. Kan er dus een mogelijkheid zijn, dat men van hieruit pier gaat betrekken voor de hoek- wantvisscherij op het IJselmeer? Laten betrokkenen zich eens hiervan op de hoogte stellen; misschien is er nog een centje uit te slaan. Men maakt ook melding van botvangst in het IJselmeer. Wel zijn de hoeveelheden niet groot, maar de kwaliteit schijnt uitstekend te zijn. Zoo oppervlakkig beschouwd wil dus de bot in het IJselmeerwater wel goed gedijen. En dit voor oogen houdende, zou het toch misschien aanbeveling verdienen, dat er gepoogd werd den botstand in dat meer op te voeren. Dit zou dan moeten gebeuren door over heveling van jonge bot van de Waddenzee naar het IJselmeer. Waarschijnlijk zal er nog wel wat trek door de uitwateringsluizen van jonge bot plaats heb ben, maar men zou een handje kunnen helpen door kwanta jonge bot uit fuiken en kommen naar het meer over te brengen. Het wil ons voorkomen, dat dit ook weer ten goede komt aan de visschers langs onze wal len, omdat de bot voor de voortplanting het zoute water van de Noordzee behoeft en dus hier moet passeeren. En wanneer de ontwikkelingskansen in het IJselmeer goed zijn, krijgt men hier gelegen heid van die uittrekkende groote bot wat op te vangen. De prijs van deze botsoort is altijd goed, omdat er in den regel goede vraag naar is. Maar voor dergelijke overheveling van jonge bot behoeft men de toestemming van de Vis- scherij-inspectie, zoodat men zou moeten be ginnen met daaraan vergunning te vragen. Misschien verdient het denkbeeld ernstige overweging. De Urker Noordzee vloot had de vorige week minder goede besommingen, hetgeen waar schijnlijk kan worden toegeschreven aan de lagere vischprijzen. Zij, die vischten tusschen IJmuiden en Sche- veningen, maakten besommingen van 75. tot 90.die vischten van Texel tot Ter schelling van ten hoogste 220.en de snur- revaadvisschers van 200.tot 300. Door den grooten aanvoer van versche haring te IJmuiden op Maandag liepen de prijzen aan merkelijk terug. Nochtans waren de besommin gen der trawlers, die deze visscherij uitoefen den, bevredigend te noemen. Men gaat zich al meer op de haringtreil- vangst toeleggen, omdat het resultaat er van goed is. Augustus heeft voor den rijksafslag te IJmui den een hooger bedrag opgebracht dan die maand in het vorig jaar. Na langen tjjd is dit weer voor het eerst een vooruitgang. De op brengst over het geheele jaar is nog wel min der dan die tot en met Augustus van het vorige jaar, maar zoo kan er misschien nog wel worden ingehaald. Over Augustus was de opbrengst 506.924.80 tegen verleden jaar Augustus 418.972.78. Het stijgingscijfer is dus belangrijk. De tongprijzen schijnen wel weer eenigen vooruitgang te toonen. Wel zijn ze niet zoo hoogu als ongeveer een maand geleden, maar het lage punt van een paar weken terug, heb ben ze toch niet meer. Ook de scholprijzen waren te IJmuiden weer wat hooger. De besommingen der trawlers toonden dan ook een beter beeld. De garnalenprijs aan den afslag te Amster dam was daarentegen weer minder. De hoogste prijs per lit van 3.was terug gevallen tot 2.25, hetgeen nogal belangrijk lager is. De Nw. Rott. Crt. maakt melding van een proefvaart van een nieuwe Scheveninger haringdrifter. Het schip is van een moderne koelinstallatie voorzien en is geheel in alumi- niumkleuren geschilderd. Het doet aangenaam aan, dat er zoo nu en dan nog een nieuw vischvaartuig van stapel gaat; het toont, dat alle energie nog niet is geweken. Maar men maakt dan tevens gebruik van de moderne techniek, die het dan weer mogelijk maakt, dat de vangst zoo versch mogelijk kan worden gehouden, hetgeen van invloed is op den prijs der visch en dus van da besomming. Woensdag zou het schip zee kiezen. Omdat men spreekt van „drifter" denken we, dat dit schip op de z.g. verschvangst zal gaan. In het zuiden klaagt men over geringe gar- nalenvangst, terwijl de vraag naar dit product ook niet groot was. De zeilers vooral konden het toegestane kwantum zelfs niet boven water brengen. Bovendien had men veel last van kwallen, die de visscherij ook al belemmerden. Te Stellendam werd zelfs in de geheele week nog geen 8000 kilo aangebracht, die tegen 12 cent per kilo van de hand werden gezet, zoodat men wel kan becijferen, dat de verdiensten alles te wenschen overlieten. van 1 en 2 September 1936. ONDERTROUWD: C. A. v. Gestel en G, Altenaar; W. J. Steilberg en T. C. Keesman) G. de Croos en G. Schoonheden; H. Sanders en H. E. Schoonheden;H. H. Migchelbrink en M. C. de Jonge; J. Hulsebos en A. M. Plesj L. de Kok en A. J. Weelde; A. J. v. Weelde en A. M. de Kok; H. Th. J. Dirks en L. W. Querreveld; J. Wal en E. Bins; P. Zwerver en A. Dol; C. A. van Arkel en A. Koster. GETROUWD: G. W. Webeling en C. C. Si- raal; A. A. Wensink en C. Jans. BEVALLEN: Th. G. Grootendorst-Lijding, z.; G. M. Grol-Haarhuis, z.; M. de Wit-Veen,- d.; G. E. Hoogerwerf-Warnar, d.; J. C. Sloten maker-Drijver, z.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10