Abonneert 0 op dit blad Radio-programma De aardbeving in Koetaradja. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS HHLDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1936 Bommen op Madrid. 300 slachtoffers. In het Zuiden. Wijziging van het Spaansche kabinet. Vooruitgang in handel en industrie der Ver. Staten. Rusland roept 900.000 lotelingen onder de wapenen Het derde Russische vijfjaarplan. De Italianen in Abessinië. Suppletoire begrooting van binnenlandsche zaken voor 1936 De verstrekikng van levensmiddelen aan werkloozen. De uitwijzing van de vier Nederlanders uit Berlijn. De verjaardag van de Koningin. De nader vastgestelde Standaardloonen. Padvindersjamboree en Indië. De Nederlandsche spelling in België Toemende kans op regen. Goede prijzen voor appels. Oosulndië Vuurtorendoor aardbeving ontzet Moordaanslag te Bandoeng. Het verhaal van een ooggetuige. Ernstige aanrijding bij Amersfoort. Zware brand te Loon bij Assen. Jeugdige vandalen dringen schoolgebouw binnen. te beklimmen, doch zjj stonden hier bloot nan het Yuur van de opstandelingen. De batterij van Fontarabie. dat nog in han den van de regeeringstroepen is, vuurt ge regeld, doch dit schijnt niet voldoende om de opstandelingen tegen te houden. Nadat La Puncha in handen van de opstan delingen gevallen was, deden zij een verwoeden aanval op San Marcial. Van de brug by Behobie af. kan men de opstandelingen zien op de top pen der bergen, geweerschoten knallen en het schijnt, of San Marcial niet veel tegenstand biedt. Van de brug af kan men ook zien, dat Irun haastig in staat van verdediging wordt gebracht. Barricaden van zandzak ken worden haastig gevormd en voor de ramen der huizen plaatsen zich schutters. Een vertegenwoordiger van Havas is er in geslaagd Irun binnen te komen. De stad biedt een troosteloozen aanblik. Op straat ziet men niets dan gewapende soldaten van het olks- front Steeds komen versterkingen uit San Se- bastian die onmiddellijk worden doorgezonden naar het front. Ook de velden bij de grens bie den een verschrikkelijk schouwspel; de bewo ners, die nog te Irun waren gebleven, vluchtten hierheen. Overal zijn hier met gras gevulde matrassen gelegd en resten van maaltijden lig gen verspreid. Sedert eenige dagen leven hier enkele honderden vluchtelingen onder den bloo- ten hemel, gereed bij het minste gevaar te vluchten. Duizenden zijn op Fransch gebied gevlucht en ondergebracht bij de inwoners van Fransch Behobie, want de wegen zijn te onveilig om hen naar Hendaye te brengen. Naar de radio-Sevilla mededeelt, heeft de luchtmacht der opstandelingen gisteren ver scheidene openbare gebouwen te Madrid ge bombardeerd. Vier bommen zouden op het ministerie van binnenlandsche zaken terecht gekomen zijn, een op het Noorderspoorweg station, een op het ministerie van oorlog en een op de Plaza Cibeles. Het aantal slachtoffers zou ongeveer 300 bedragen. Generaal Queipo de Llano heeft Dinsdag avond via radio-Sevilla medegedeeld, dat de opstandige troepen in de provincie Toledo de stad Escurial genaderd zijn. Bij La Llinea hebben twee kanonneerbooten van de regeering getracht troepen aan land te zetten, hetgeen echter door de opstandelingen kon worden verhinderd. Er vielen drie slacht offers. Te La Llinea en Algericas zijn volgens dit Reuterbericht sedert het begin van den op stand meer dan honderd personen door de op standelingen gedood, onder wie verscheidene vrouwen. De vroegere socialistische minister Prieto heeft Dinsdagavond aan een vertegenwoordi ger van Havas verklaard, dat minister-presi dent Giral stappen had gedaan tot wijziging van het tegenwoordige ministerie, waardoor dit een breedere basis zou krijgen door de in trede van verscheidene persoonlijkheden der partijen van het Volksfront, die tevoren niet in de regeering waren vertegenwoordigd, t.w. de socialisten, de communisten en de Baski- sche nationalisten. Hij voegde er nog aan toe, niets bepaalds te weten aangaande de mogelijke toewijzing van een ministerie zonder portefeuille aan een vertegenwoordiger van de (anarchistische) Nationale Arbeidsconferentie. Hij meende ech ter eerder, dat er uit deze organisatie een commissie zou worden gevormd ter raadple ging door de regeering. Spion nage en contra-spionnage. Uit Salamanca meldt Reuter, dat een spionnencentrale der Spaansche regeering te Lissabon is gevestigd, welke een groote rol speelt in den burgeroorlog. De opstandelingen trachten thans een contra-spionnage op te richten, aangezien alle belangrijke plannen van de opstandelingen in zeer korten tijd te Madrid bekend blijken te zijn. Verder wordt vernomen, dat een geheim genootschap is gevormd tot wraak op de lei dende personen te Madrid, bestaande uit jeugdige fascisten. Zij zweren alle leiders van linksche partijen te dooden, als zij uit Spanje vluchten. Zij zullen hun man volgen naar ieder deel van de wereld, waarheen hij gaat en elk risico loopen om de executie ten uitvoer te brengen. Naar verluidt staan Azana, Largo Cabal- lero, Idalecio Prieto en Giralare boven aan de lijst van „publieke vijanden". Bankier gearresteerd met 85 mil- lioen peseta's. Te Madrid is de bankier Louis Muiro ge arresteerd, bij wien de bezittingen van tal van religieuze congregaties gedeponeerd wa ren, een bedrag van 85 millioen peseta's aan juweelen en bankbiljetten. De bezittingen zijn in handen gesteld van de directie van de Veiligheidspolitie. Verbetering in den handel in den zomer van 15 20 Het zomerseizoen in den handel is op bevre digende wijze afgesloten, schrijft de National City Bank in haar jongste maandbericht. De vooruitgang in de drie maanden per einde Augustus bedraagt voor de meeste bedrijven *5 20 pet. vergeleken met de overeenkomsti ge periode van verleden jaar, terwijl het ver trouwen voor de resteerende maanden van het jaar algemeen is, als gevolg van de groote be drijvigheid in de industrie die zich handhaaft op het hoogste peil der laatste zes maanden, de vaste stemming voor landbouwproducten, bonus-uitkeenng en de andere regeerings- u tkeenngen Deze betalingen versterken de oopkracht tijdelijk, hetgeen in de afgeloopen e maanden duidelijk gebleken is. Massa-demonstraties tegen het fascisme te Moskou gehouden Volgens bericht uit Moskou aan de „Daily Telegraph" is gisteren bekend gemaakt, dat de in 1914 geboren lichting en de helft der in 1915 geboren lichting onder de wapenen zijn geroe pen. Eveneens alle lotelingen, die in het jaar 1935 werden vrijgesteld van militairen dienst. Dit is een uitvloeisel van het decreet van 11 Augustus, waarbij de dienstplichtige leeftijd van 21 tot 19 jaar werd verlaagd. Het Roode Leger wordt daardoor naar men verwacht met 900.000 man versterkt. Wanneer men rekening houdt met het aantal soldaten, dat wordt afge dankt, zal het leger 1.600.000 man sterk zijn. Tegelijk met de bekendmaking van het bovenstaande nieuws hadden massa-demon straties tegen het fascisme plaats ter viering van den Internationalen Jeugddag. Gebrek aan geschoolde krachten. Vakarbeiders uit het buitenland? De bevoegde Sowjet-Russische instanties zijn thans begonnen, voorbereidingen te treffen voor het derde vijf jaarplan, hetwelk zal loopen van 1937/38 tot 1942/'43. Gedurende dit tijdperk wil men 50 milliard roebel investeeren in de industrie. 6000 nieuwe industrieën zouden worden opgericht. De uitvoering van dit derde plan zal echter niet zeer gemakkelijk gaan, daar er groot gebrek heerscht aan geschoolde arbeidskrachten. Het zou in de bedoeling van de Sowjet-regeering liggen eventueel vak arbeiders uit het buitenland te doen over komen, mits deze er zich mede kunnen ver eenigen niet in buitenlandsche valuta te wor den betaald. Liquidatie van de bank van Ethiopië. De raad van beheer van de vroegere bank van Ethiopië heeft besloten deze instelling te liuideeren. De vroegere Britsche gouverneur van deze bank, Wright, zal Abessinië op 9 September verlaten. Apostolisch visitator. De aartsbisschop van Rhodes, mgr. Castel- lani, is benoemd tot apostolisch visitator van het Ethiopische rijk, waarheen hij zich nog deze maand zal begeven. Een leprozenkolonie. De regeering ie Addis Abeba heeft besloten alle melaatschen in Abessinië, die op het oogenblik nog onder de bevolking leven, te concentreeren in bepaalde leprozenkolonies, waar zij geheel afgescheiden zullen leven. Ook zullen de kinderen van de melaatschen van hen worden verwijderd, om te voorkomen, dat ook zij zullen worden besmet. 30.000 'Voor luchtbescherming en een memoriepost voor het Na tionale fonds voor byzondere nooden. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk van de -ijksbegrooting voor het dienstjaar 1936, Hierbij wordt een bedrag van 30.000 uit getrokken voor de uitvoering van de wet be treffende de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallei-, terwijl een memorie- post is opgenomen voor het nationale fonds voor byzondere nooden. De middelen hiervoor zullen zoveel mogelijk uit giften en geregelde bijdragen moeten worden verkregen, en slechts in uitersten nood zal een beroep op rijkssteun mogen wor den gedaan. Het fonds zal met 300.000 per jaar kunnen volstaan. 300.000 is n.1. het bedrag, waarmede naar schatting het fonds jaarlijks zal kunnen vol staan bij zijn aanvullenden steun aan de plaat selijke commissies. De minister vond vrijheid, voor het ge noemde doel een memoriepost voor te stellen. Ingeval de garantie, door het rijk aan het nationale fonds voor bizondere nooden ver leend, effectief mocht worden, zal het te be talen bedrag, zoo mogelijk, worden gecompen seerd door verminderingen op andere posten van de rijksbegrooting. Eveneens zal getracht worden compensatie te vinden voor de thans aangevraagde verhoo ging ad 30.000 van de luchtbescherming. Inschakeling van den handel ge vraagd. De drie Nederlandsche middenstandsbonden hebben zich met een adres tot den minister van sociale zaken gewend naar aanleiding van de bij de aankondiging van de wijziging in de steunverleening gedane mededeelingen inzake de distributie van goedkoope levens middelen. Blijkens het communiqué heeft de regee ring besloten de beschikbaarstelling van levensmiddelen aan werkloozen krachtig ter hand te nemen, waartoe de geheele distri butie gecentraliseerd vanwege het depar tement van sociale zaken zal plaats vinden en voor zoover mogelijk verschillende levens middelen aan de distributie zullen worden toegevoegd. Adr. verzoeken den minister te willen be slissen, dat deze distributie van levensmid delen als regel, d.w.z. zooveel als slechts eenigszins mogelijk is, zal geschieden via het normale bedrijfsleven. Optimisme ten aanzien van intrekking schynt niet gewettigd te zijn. Naar aanleiding van verschillende berichten uit Berlijn, waaruit blijkt, dat in kringen van de Nederlandsche kolonie ald., 'n aanstaande intrekking van het besluit der Duitsche regee ring, om vier Nederlanders uit te wijzen wordt verwacht, verneemt de N. R. Crt., dat men hier te lande geen aanwijzingen heeft, welke deze optimistische zienswijze zoude wettigen. Een telegram van den gouverneur- generaal. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin heeft de gouverneur-generaal naar Aneta ons gisteren meldde aan H. H. het vol gende telegram gezonden: Mede uit naam van de ingezetenen van Ned.-Indië moge ik Uwe Majesteit mijn eerbiedige gelukwenschen aan bieden met Haren verjaardag. H. M. de Koningin heeft, naar Aneta uit Batavia meldt, aan den gouverneur-generaal het volgende telegram gezonden: „Ik betuig u en ingezetenen mijn oprechten dank voor gelukwenschen Wilhelmina". Voor de eerste klasse van 20 op 23 gebracht. In verband met de conferentie, welke 28 Augustus te Zwolle plaats heeft gehad, en na bespreking in den ministerraad, heeft de minister van sociale zaken nader bepaald, dat de standaardloonen, bedoeld onder d. in den rondzendbrief van 31 Juli, als volgt worden vastgesteld: voor het tarief van steunverleening eerste klasse 23; voor de tweede klasse 21; voor de derde klasse 20; voor de vierde klasse 18; voor de vijfde klasse 18; voor de zesde klasse 16; voor de zevende klasse 16; voor de achtste klasse 14; voor de negende klasse 13. - Tevens wordt de maximumverlaging nader vastgesteld op 1. Een nadere brief hieromtrent zal den ge meentebesturen zoo spoedig mogelijk worden toegezonden. De Nw. Rott. Crt. herinnert er aan dat het standaardloon voor het tarief eerste klasse in bovengenoémden rondzendbrief op 20 was bepaald. Twee troepen naar Nederland? Naar het „A. I. D." schrijft, zal Indië zich niet onbetuigd laten bij de wereldjamboree van padvinders, die in Augustus 1937 te Haarlem zal worden gehouden. Een jamboree-comité werd te Batavia opgericht. Het plan is, dat aan de jamboree zal deel nemen een troep, te formeeren uit Indische padvinders, wier ouders met verlof in Neder land vertoeven, terwijl men daarnevens twee groepen van hier wil uitzenden: een gemengde en een zuiver Inlandsche troep. Een verklaring van den Belgischen minister van onderwijs. De heer Hoste, de Belgische minister van openbaar onderwijs, heeft verklaard, in ant woord op een tot hem gerichte vraag, dat de kwestie van de spelling van het Nederlandsch het voorwerp is van onderhandelingen tus- schen de Nederlandsche en de Belgische re geering. De spelling-Marchant, zoo zeide hij, heeft in de Nederlandsche zakenwereld en in de pers geen groot onthaal gevonden en ver warring gebracht. Het ware naar het oordeel van den minister: beter, haar prijs te geven, mits een grootere vrijheid worde verleend bij officieele examens, waarbij rekening zou worden gehouden met de evolutie van de taaL De minister voegde er aan toe, dat hij geen bezwaar zou hebben tegen instelling van een raadgevende spelling commissie waarin bevoegde personen uit beide landen zitting zouden hebben en die de kwestie in haar geheel zou onderzoeken. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut in De Bilt meldt: De oceaandepressie drong verder Oost waarts door; thans worden barometerstanden onder 755 mm op Ierland aangetroffen. Boven de Britsche eilanden is, onder invloed van de depressie reeds hier en daar matige regen ge vallen. De toevoer van lucht uit zuidelijke tot zuidwestelijke richtingen had een stijging van de temperatuur tengevolge. Een kleine kern van hoogen druk ligt thans boven Zwitserland en Zuid-Duitschland. Deze breidt zich Oost- en Noordoostwaarts uit, tengevolge van de stij gingen, die aan den achterkant van de Fin- sche depressie optreden. Boven Scandinavië, Noordoost-Duitschland, Polen en de randsta ten bleef de vrij krachtige Noordelijke tot Noordwestelijke wind nog aanhouden, waar door verdere afkoeling optrad. Boven ons land had het windstille weer een daling van de morgentemperatuur tengevolge. Voor de toekomstige weersomstandigheden is het van belang, dat de Westelijke depressie steeds verder naar onze streken doordringt, waardoor de regenkansen toenemen. Boomgaarden die meer opbrengen dan de waarde van de boerderij. Men schrijft aan de N. R. Crt. Gelukkig de boer, wiens appelboomen vol vruchten zitten. Hij is een rijk man. Er worden op het oogenblik in het Land van Maas en Waal goede zaken gedaan met appelen, omdat er maar zoo heel weinig zijn. Men ziet boom gaarden, waar op de honderd boomen nog geen twintig vrucht dragen. Nog meer dan met de appelboomen is dat het geval met de pruimenboomen. Er zijn dit jaar bijna geen pruimen, daarover klagen alle fruittelers. En die er zijn, zijn slecht en weinig waard. Bij de appelen doet zich echter de eigenaar digheid voor, dat de eene boom stampvol zit en de andere boomgaarden niets hebben. De verkoop van de appelen aan het hout is nu druk aan den gang. Een boomgaard brengt soms meer op dan de waarde van de heele boerderij. We zagen een boomgaard die voor f 7000 verkocht was, d.w.z. alleen de appels er in. Pereboomen zijn er in het Land van Maas en Waal niet zooveel. Dit jaar is dat maar goed, want er is een ziekte in de peren. Ze verrotten terwijl ze nog aan den boom hangen. De storm in Juli, de vele regens in Augus tus en de sterke wind van de laatste dagen hebben veel onrijp fruit doen afvallen. Maar het weinige dat er over is brengt zijn geld wel op. En in vergelijking met andere deelen van ons land schijnt het Land van Maas en Waal er nog niet zoo slecht aan toe te zijn. Fruitkoopers uit Limburg komen hier appelen koopen, omdat er hier toch nog meer zijn dan i" in het zuiden van ons land. VRIJDAG 4 SEPT. 1936. Hilversum I, 1875 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht. 10.35 Gramofoonplaten. 11.00 Voordracht. 11.20 Gramofoonplaten. 12.00 Kovaes Lajos' orkest en orgel. I.30 Omroeporkest. 2.15 Gramofoonplaten. 2.30 Omroeporkest. 3.15 Dansmuziek. 4.00 Gramofoonplaten. 5.00 Kinderuur. 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 Orgelspel. 6.30 De Bohemians. 7.00 Causerie over het moderne dagbladbedrijf. 7.20 Vervolg concert. 7.45 Gramofoonplaten. 7.50 Berichten ANP. SOS-berichten. 8.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 8.05 Zilveren randen om donkere wolken, cau serie. 8.30 Zang en piano. 9.00 Cursus: Gezin, cultuur en volk. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Causerie over Suriname. 10.30 Gramofoonplaten, 10.40 Avondwijding. II.00 Berichten ANP. 11.05 Jazzmuziek (Gr.pl.). 11.3512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n, 301 m. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.15 KRO-melodisten. 1.00 Gramofoonplaten. I.30 Orgelspel en gramofoonplaten. 2.45 Gramofoonplaten. 3.00 KRO-orkest en Gramofoonplaten. 5.00 Gramofoonplaten. 6.05 Land- en tuinbouwpraatje. 6.257.00 KRO-orkest. 7.15 De KRO-Luchtlijn. 7.35 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten ANP. 8.10 KRO-Melodisten. 9.00 Nabeschouwing schaaktournooi te Not- tingham. 9.20 KRO-Symphonie-orkest en gramofoon platen. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonplaten. 10.45 KRO-Boys. II.1512.00 Gramofoonplaten, ZATERDAG 5 SEPT. 19S6. Hilversum I. 1875 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 VARA-orkest. Voordracht en gramofoon platen. 12.001.45 Gramofoonplaten. 2.00 „Een kijkje op Schiphol", causerie, 2.20 VARA-orkest. 3.15 „Plaats- en streeknamen in Nederland en hun oorspronkelijke beteekenis", causerie 3.55 Gramofoonplaten, 5.00 De Flierefluiters. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Film-Uitzending. 7.00 VRO. 8.00 Herh. SOS-berichten. 8.03 Nieuwsberichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Planliederen. 8.30 Toespraak. 8.50 Vroolijk programma. 9.35 Orgelspel. 9.50 Gramofoonplaten, 10.00 Berichen ANP. 10.05 VARA-orkest. 11.0012.00 Filmuitzending, hierna gramo foonplaten. Hilversum n. 301 m. KRO-uitzending. 4.005.00 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 Godsd. halfuurtje. 12.15 KRO-orkest en gramofoonplaten. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 HIRO. 4.30 KRO-orkest. 5.15 Gramofoonplaten. 5.30 Esperanto-nieuws, 5.45 Vervolg concert. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.457.00 Gramofoonplaten. 7.15 Sociaal-medische causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. KRO-Mededeelingen. 8.10 Meditatie en concert. 8.30 KRO-Melodisten. 8.45 Gramofoonplaten. 8.50 Zang. 9.00 Gramofoonplaten. 9.05 KRO-Melodisten. 9.20 Gramofoonplaten. 9.25 Vervolg zang. 9.35 Intern, sportoverzicht. 9.50 Gramofoonplaten. 10.00 KRO-Boys. 10.30 Berichten ANP. 10.3512.00 Gramofoonplaten, Moedig gedrag van bedienend personeel. De havenmeester van Sabang ontving Zondag van een Duitsche boot bericht, dat de Willemstoren een van de belangrijkste vuurtorens in de omgeving van het kolensta tion Sabang de noodvlag had uitgestoken. De gouvernementsstoomer Sirius is onmid dellijk naar den vuurtoren gestoomd, waar men constateerde dat door de aardbeving van 23 op 24 Augustus de lantaren van den vuurtoren ontwricht was en het kwik uit den bak was geslagen. Het bedienend personeel had de lantaren in den vuurtoren toe draaiende weten te houden, doch vijf men- schen vertoonden door de zich ontwik- kelende dampen van het kwik, verschijn selen van vergiftiging. Deze menschen zijn door de Sirius naar Koeta-Radja vervoerd. Men liet den tweeden machinist van de Si rius voor bediening en voor eventueele repa ratie achter. (Aneta). Een Europeesche dame zwaar gewond. De 36-jarige mevrouw De L. de M. is te Bandoeng door zekeren M. met een mes aan gevallen, tengevolge waarvan zy een zeer ernstige buikwonde kreeg. Het slachtoffer is aan den kant van den Nakoelaweg door voorbijgangers gevonden, en onmiddellijk naar het ziekenhuis getransporteerd, waar opera tief is ingegrepen. De aanleiding is vermoedelijk een twist. Nadere bijzonderheden ontbreken. Een vreeselyke nacht. Reddings werk in het donker. Een redacteur van de Deli Crt., die tijdens de aardbeving in Koetaradja was, schreef het volgende aan zijn blad; Hedennacht te ongeveer kwart voor vier werd geheel Koetaradja opgeschrikt door een hevige aardbeving, die een minuut aanhield en tengevolge waarvan zooals mij thans is gebleken negen personen werden gedood, terwijl twintig menschen verwondingen kregen. Onder hen bevinden zich geen Euro peesche slachtoffers. Vijftien woningen zijn geheel ingestort, ter wijl ook de Royal Bioscoop, de limonade- fabriek der firma Nuisenburg en een militaire barak volkomen verwoest werden. Alle stee- nen woningen te Koetaradja vertoonen scheu ren. Van de houten huizen zijn de meeste be langrijk beschadigd. Het mag een wonder heeten dat de in aanbouw zijnde nieuwe missigit, welke een waarde van dertigduizend gulden vertegenwoordigt, gespaard is ge bleven. De Keudan-brug in Koetaradja werd tengevolge van de aardbeving geheel ontzet; de oprit schoof niet minder dan dertig centi meter omhoog. De Societeitslaan laat een diepe scheur zien. Dergelijke scheuren, van minder ern- stigen aard dan in deze laan, treft men thans op vele andere wegen in of rondom Koeta radja eveneens aan. De klokken beierden. De toren van de Roomsch-Katholieke kerk te Koetaradja is door de aardbeving ernstig gescheurd. Door den schok begonnen de kerk klokken te beieren. Zij beierden, onrustig en angstig, langen tijd door als wilden ze het bericht van het onheil in sombere klanken over het gansche gewest bekend maken. Afgryselyke tooneelen. In den stikdonkeren nacht hebben zich ech ter afgrijselijke tooneelen afgespeeld. Men hoorde kreten van gewonden, hulpgeroep van vluchtenden. De aarde bewoog hevig onder de voeten van hen, die in nachtgewaad naar buiten waren gestormd en niet wisten waar zich te bergen. Men kon bijna geen hand voor oogen zien. Het electrische licht werkte niet. De men schen op straat hadden soms het gevoel alsof de grond heen en weer ging, met andere woorden: alsof een bepaalde schok weer werd teruggekaatst. Volgens inwoners met ervaring op dit gebied is voor een dergelijk verschijn sel de vakterm: trommelbeving. De bevolking verbysterd. De meeste menschen werden door de aard beving in hun slaap overvallen. Sommigen hadden geen tijd meer om te vluchten en zyn door vallende steenen gedood of gewond. Enkele Europeanen ontsnapten nauwelijks aan den dood. Een hunner werd bijna getrof fen door een zware kast, die op een milli meter afstand van hem neerstortte. De bevolking was volkomen verbysterd door het gebeurde en stak in den beginne geen hand uit om hulp te bieden. Overal riep men om politie en militairen, die echter niet op alle plaatsen tegelijkertijd konden rijn. Voor half zeven hedenmorgen waren alle dooden en gewonden in het hospitaal onder gebracht. Het reddingswerk was uitermate moeilyk, daar nergens het licht wilde branden en er niet voldoende gereedschap aanwezig was. Reddingswerk. De redacteur van de Deli Crt. verleende persoonlijken bijstand bij het redden van een Chineesche familie, welker woning onder een muur der Royal Bioscoop bedolven was ge raakt. Na een uur zwoegen vond men het stoffelijk overschot van een oude Chineesche vrouw. Een klein kind trof men levend, doch zwaar gwond onder de puinhoopen aan. Een oude Chineesche man, grootvader van het kind, kreeg slechts lichte verwondingen. Hij was in de galerij van zijn huis gaan slapen en kon zoodoende nog bijtijds het gevaar der vallende muren ontwijken. De moeder van het geredde kind had geen letsel bekomen, doch bleek versuft te zijn van angst en ontzetting. In den duisteren nacht ruimde de redac teur met drie Europeesche ingezetenen van Koetaradja en slechts enkele Inlanders (de meeste Inlanders waren te verbijsterd om wat te doen) balken op en brokken muur ter grootte van een tafel. Men moest dit oprui mingswerkje verrichten zonder gereedschap en slechts met behulp van enkele zaklan taarns. In de ingestorte militaire barak zijn twee militairen en een kind omgekomen. Een vader redde daar vier van zijn kinderen. Bij een vijfde poging, om zijn laatste kind te halen, stortte echter een balk op den nek van dezen kordaten militair. Met zijn kind vond hij toen' den dood. De woning van den majoor der marechaus see Doub werd van de neuten geslagen en kwam vijf meter verder neer. Het geheele huis is grondig vernield. Binnenland Drie gewonden. Gistermiddag heeft nabij het pompstation aan den Hoogenweg te Amersfoort een ern stige aanrijding plaats gehad. Uit de richting Amersfoort naderde twee personen-auto's. De achterste auto passeerde den eerste, doch haalde daarbij niet genoeg naar links uit, met het gevolg, dat zijn rechter achternaafdop het linker-voorstel van den gepasseerden wagen raakte. De bestuurder van dezen laatsten auto, zekeren S., uit Apeldoorn, verloor de macht over zijn stuur, waardoor de auto be gon te slingeren en met het achterste gedeelte tegen een boom sloeg. Vervolgens reed de auto naar links en sloeg over den kop. Voorbijgangers en personeel van het pomp station verleenden onmiddellijk hulp. De be stuurder van den verongelukten auto had een hoofdwonde opgeloopen, terwyl de overige inzittenden, de heer V., en de 27-jarige H., beiden uit 's-Gravenhage, eveneens werden gewond. Laatstgenoemde liep eveneens een hoofdwonde, een hersenschudding, een nier bloeding en andere ernstige inwendige kneu zingen op. De heer V. kreeg schaafwonden aan een elleboog. Per ziekenauto is de heer H. naar het St. Elisabethziekenhuis te Amersfoort vervoerd. De bestuurder, die de aanrijding zou heb ben veroorzaakt, is een inwoner uit Hilver sum. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. De gewonde Hagenaars waren met den Apeldoornschen chauffeur meegereden van Amersfoort op weg naar Apeldoorn. De Asser brandweer voorkomt uitbreiding. Dinsdagmiddag omstreeks twaalf uur is brand uitgebroken in de boerderij van J. Smeenge te Loon bij Assen. De vrouw des huizes was bezig te koken op een fornuis in het z.g.n. stookhok, toen plotseling de vlam naar binnen sloeg als gevolg van den hevi- gen wind. In een ommezien stond het ver trek geheel in vlammen. De vrouw deed nog moeite om den brand met een emmer wa ter te blusschen, maar het hielp niet. Spoedig stond de geheele boerderij in vlammen. Alleen zag men kans eenig huis raad te redden. Door den krachtigen wind sloegen de vlam men over de straat naar een hooiberg, toe- behoorende aan H. Zuid. Ook deze berg stond weldra in lichte laaie. Vervolgens vond het vuur voedsel in de nabijgelegen schuur van den heer Ratering, die eveneens geheel is uitgebrand. De nabijgelegen woningen van de families Mennega en Ratering hadden in middels ook vlam gevat. Bijgestaan door de Asser brandweer, die zeer spoedig na een oproep uit Loon assistentie kwam verleenen, konden deze woningen gespaard blijven. De vonken waren echter ook overgesla gen naar een op 200 meter afstand gelegen boerderij en café van de weduwe Aling. Door snel ingrijpen wist men deze beide gelukkig ook te behouden. Ook de boerderijen van H. Bimolt en Hingstman waren intusschen aan getast, doch krachtig ingrijpen voorkwam uitbreiding. Omstreeks drie uur was men den brand meester. Veel hcoi is in de vlammen opgegaan. By de familie Smeenge zijn een hond, twee zeu gen en een zeug met tien biggen in de vlam men omgekomen. En richten een ravage aan, Van den voor den Koninginnedag toegesta- nen vryen dag hebben Maandag jeugdige van dalen op de zgn. eilanden te Amsterdam mis bruik gemaakt om een schoolgebouw binnen te dringen en daar op ergerlijke wijze huis te houden. Reeds eenige jaren geleden is in deze buurt iets dergelyks gebeurd, waarin men toen aan leiding vond de schuttingen van tuin en speel plaatsen van verschillende schoolgebouwen zoodanig met prikkeldraad te beschermen, dat binnendringen onmogelijk zou worden ge maakt. Zulks was echter niet het geval met de openbare voorbereidende school in de Eer ste Leeghwaterstraat 9, welk schoolgebouw aan den achterkant grenst aan de spoorbaan, waarlangs de schutting van de speelplaats loopt. Jeugdige straatjongens, vermoedelijk tus- schen de acht en tien jaar oud, rijn Maandag over deze schutting geklommen en door het inslaan van een ruit het schoolgbouw binnen gekomen, Op baldadige wijze hebben zij daar huisgehouden, en in de benedenlokalen een ware ravage aangericht. Kasten werden leég gehaald en de inhoud overhoop gesmeten. Pa piermanden en vuurmakers werden in brand gestoken en Dinsdagochtend vroeg, toen men de ontdekking deed, vond men allerwege de sporen van uitgebrand papier. Het mag een wonder heeten dat het vuur niet verder om zich heen heeft gegrepen en dat het geheele schoolgebouw niet is afgebrand. De politie, die weet waar rij de jeugdige boefjes moet zoeken, stelt een onderzoek in en de zaak zal met strengheid behandeld worden om een einde te maken aan de bal dadigheid van de waarschijnlijk onbezonnen straatjeugd,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2