De Alg. Coöperatie 9f 31.- W©i!N!iB)ii€S€IHlI MIJMERIJ, Stadsnieuws tweede blad heldersche courant van donderdag 3 september 1936 Feestelijke vergadering van de Chr. Oranjevereeniging ontving een keurcollectie Najaars- en Winterstoffen Een prima winterjas naar maat en moderne bewerking al voo Met ons Uniformlaken staan wij aan de spits Vraagt stalen I KONINGSTRAAT 102-104 De nieuwe B.L.O.-school plechtig geopend. Ltcht op '*oor alle voertuigen. ponderdag Vrijdag 3 Sept. 4 20.13 uur 20.10 uur Woensdag slaagden aan het instituut Mercurius" alhier voor het diploma machine- schrijven de heeren A. Groot, W. Siliacus en j. Duif, allen leerlingen van bovengenoemd Instituut. de verjaardag van h. m. de koningin. Men deelt ons nog mede, dat ook door het bestuur van de Algemeene Oranjevereeniging een telegram van gelukwensch aan H. M. de Koningin gezonden is, ter gelegenheid van Haar verjaardag. Dit telegram luidde als volgt: Het Bestuur der Algemeene Oranjeveree niging te Den Helder biedt, namens hare leden, Uwe Majesteit zijne eerbiedige ge- lukwenschen aan met de herdenking van dezen dag. Het geeft hiermede tevens uiting aan zijne verknochtheid en gevoelens van aan hankelijkheid aan Uwe Majesteit en Haar Koninklijk Huis. Op dit telegram mocht de Vereeniging een dankbetuiging van den Adjudant van Dienst, verzonden ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin, ontvangen. het eere-voorzitterschap van de beide oranjevereenigingen. Den Burgemeester onzer gemeente is het Eere-Voorzitterschap der beide plaatselijke Oranjevereenigingen aangeboden en niet het Eere-Lidmaatschap, zooals wij Dinsdag abusie velijk vermeldden. centraal genootschap voor kinderherst. v ac antiekolonies. Ontvangen van Dr. J. V. 2.50; lezeres Held. Cour. te IJ. 1; P. R. de K. 2.50. Wie volgt? huiswerkcursus. O.m. in het blad van heden komt een adver tentie voor van de heeren Alb. Lever, A. Kra mer en M. v. d. Horst, Hoofden van Scholen, waarin zij annonceeren, dat van 2 September af hun huiswerkcursus (toezicht en hulp bij het maken van huiswerk) weer begonnen is. Voor inlichtingen zie men het adres, genoemd in de advertentie. TOURNEE KEF.KCONCERTEN. Jo Vincent en Anthon van der Horst. Naar men ons mededeelt, zal onze, in bin den- en buitenland vermaarde en gevierde zan geres Jo Vincent, in combinatie met den organist Anthon van der Horst (directeur der Kon. Oratoriumvereeniging te Amsterdam en tot Bachkoor der Naarderkerk) op Maandag 12 October een kerkconcert geven in de Nieuwe kerk ran de Weststraat, alhier. Behalve, dat het is mogen gelukken Den Helder in te schakelen in de serie orgelconcer ten hier te lande te geven, zal de entréeprijs niemand behoeven te weerhouden van deze unieke gelegenheid te profiteeren. Nadere gegevens betreffende een en ander zullen tijdig in deze courant per bericht en advertentie worden bekend gemaakt. kinder operette-vereeniging „ons genoegen". Bovengenoemde vereeniging, waarvan de heer. A. Krijgsman directeur is, maakt in een advertentie in dit nummer bekend, dat de repetities Maandag 7 September aanvangen. In studie wordt genomen „De Fee van de Bron", een zeer aardige operette. Men zie de advertentie voor de uren der repetities en voor het adres, waar men zich als nieuw lid kan opgeven. De contributie bedraagt 10 cent per week. DE H.A.B.O.-REIZEN. Men verzoekt ons te willen verwijzen naar een in dit nummer voorkomende advertentie van het reisbureau Habo, waarin nog een paar fraaie en goedkoope reizen worden aangekon digd voor hen, die een late vacantie hebben. Voor 20 tot 30 gulden kan men al een 3 tot 5 daagsche tocht maken naar Valkenburg met bezoek aan Eifel en Ahrtal en Rijn. We kunnen tegenwoordig wel voor een igriji. luiver genieten. Men zie voor bizonder- heden de advertentie in dit nummer. LANTAARNPAAL OMVERGEREDEN. Dinsdag is op den hk. VischstraatJan in 't Veltstraat, door een auto, de daar staande lantaarnpaal omvergereden. De chauffeur nam volgens ooggetuigen den bocht te groot. Een jongen, die in al te groote activiteit de paal wilde opvangen, kreeg het gevaarte bijna op z'n hoofd. VIOOLLESSEN. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de advertentie van Caro Hoving, viool- leerares aan de Muziekschool Dir. A. J. Lee- wens, die haar condities zeer belangrijk ver laagd heeft. Voor aanmelding van leerlingen, zie men de betreffende advertentie. openbare leeszaal en biblotheek. Gedurende de maand Augustus werd de Lrjszaal bezocht door 1233 mannen en 89 v .ven, totaal 1322 personen. geleend werden 1754 romans, 1368 kin- i leen en 1048 studiewerken, totaal 4170 b: en. •..igekocht werden de volgende werken: ornans: Dood, de: De Profeet. Doolaard, de.:: De herberg met het hoefijzer. Helman: Zu.d-Zuid West. Roselaar: Het geldschip. Studiewerken: Dix: Het kweeken en ver zorgen van bloembollen voor kamer, kas en tuin. Dongen, van: De vrouw in de over gangsjaren. Feber: De groote Indische cul tures. Johnson: Bavianenland. Larsen: De wildernis. Löns: De eenzame ven. Streurman: Goethe, de universeele mensch. Westendorp: Japan. Ten geschenke werden ontvangen: Romans: Grey: Betty Zane. Ivans: Het ge heim van den koepel. Kelk: Variatie op het thema vrouw. Lamberts Hurrelbrinck: Het beulejong. Posendorf: De tijger van het Mercato. Oppenheim: The seven Conundrums Mérimée: Colomba. Studiewerken: Andree's Handatlas 8 Aufl 1930. Jaarboek van de Vereen, tot behoud van natuurmonumenten. Kramer: Je main- tindraai. Schaper: Een halve eeuw strijd, 2 dln. Schouten: Alte Steine in neuer Fassung, dl. 2. Vogt und Zoch: Geschichte der deutschen Literatur. Zeggelen, van: Dichtwerken. Ter herdenking van den verjaar dag van H. M. de Koningin. Een prettige stemming. Herden kings- rede van Ds. Meiners. Het is een vaste gewoonte van de Christe lijke Oranjevereeniging geworden om aan den vooravond van den verjaardag van H.M. de Koningin een feestelijke vergadering te beleg gen. Dit jaar ging dat evenwel niet, omdat die vooravond een Zondagavond was. Gaat het niet vóór den verjaardag, dan er maar nk, be sloot het bestuur, en zoo kwam het, dat de gebruikelijke vergadering Dinsdagavond 1 Sep tember gehouden werd. Het is een feest ge worden van stemming en vreugde, een feest, dat volkomen paste in het licht, waarin het bezien moet worden. N.l. in het licht, dat het de Koningin beschoren was om weer een levensjaar aan de voorgaande toe te voegen. Aldus bracht de heer J. de Jong, de voorzitter van de Chr. Oranjevereeniging het tot uit drukking in zijn openingswoord. Hij was be gonnen met een woord van welkom te richten tot den burgemeester, den heer G. Ritmeester en toen hij daarbij gewaagde van den „eere voorzitter Ritmeester" daverde voor de eer ste maal dien avond een hartelijk applaus. Voorts heette de praeses welkom, vice-admiraal en mevrouw Kruys, den adjudant, luit. ter zee lste kl. I. W. Reijnierse, de Oranje Harmonie kapel, Ds. en mevrouw Meiners, het Chr. Man nenkoor met den heer van der Vliet, de dames Kokelaar en Hertsworm, de Oranjegarde en de pers. Kapitein Kalkman, die den garnizoens commandant vertegenwoordigde, kwam door ambtsbezigheden wat later. De heer de Jong hoopte, dat er dezen avond een geestdriftige stemming zou zijn en dat de liefde voor het Vorstenhuis zou worden ver sterkt. Aan dit alles was het gemeenschappe lijk zingen van psalm 150 1, „Looft God, looft zijn Naam alom", voorafgegaan, terwijl de voorzitter in gebed voorgegaan was. Het eigenlijke programma werd geopend door de Oranje Harmoniekapel, die zich in het bekende „Wilt heden nu treden" uit de Valerius' Gedenckklank en de „Oranjeliederenmarsch" van Kareis deed hooren. Er is door het ensem ble ijverig op deze nummers gestudeerd, dat kwam duidelijk tot uitdrukking. Het gehalte van deze muziek was b.v. beter dan hetgeen wij op Koninginnedag ten gehoore gekregen hebben van hetzelfde corps. Het „Wilt heden nu treden" ondervond een zuivere en ingetogen vertolking', terwijl de marsch met brio en overtuiging gespeeld werd. Dat was goed werk! Rede Ds. Meiners. Ds. Meiners sprak dezen avond over „Het Huis van Oranje en Nederland", een schets, die hij aanving in het jaar 1565, toen in de vroolijke stad Brussel, in die dagen hoofdstad der Nederlanden, de Raad van State vergader de om den strengen Koning van Spanje, Filips II, om verdraagzaamheid te verzoeken jegens hen, die de overtuiging van Calvijn en Luther beleden. Christen stond tegenover Christen, brandstapels rooktenToen verhief Willem van Oranje zijn stem en streed tot zijn dood voor de vrijheden van het Nederlandsche volk. Alles offerde hij voor deze zaak op, zijn titels werden hem ontnomen, enz. Andere Oranjes zouden voor dezelfde zaak het leven laten: Adolf, Hendrik en Lodewijk! Hun opvolgers hebben echter hun taak voortgezet. Spreker herinnerde aan de heldendaden van Prins Maurits en Frederik Hendrik. Dan volgt er, met het sterven van Willem II, een tijdelijke neergang voor het Huis van Oranje. Een week na den dood van zijn vader werd echter Wil lem IH geboren, van wien niemand toen kon voorzien, dat hij eenmaal een der machtigste koningen van de wereld zou worden. Hij was immers zoo'n zwakke ziekelijke jongen. Het rampjaar 1672 brak aan, het jaar waar van men zegt, dat de regeering radeloos, het volk redeloos en het land reddeloos was. Toen werd Willem III tot stadhouder uitgeroepen en zie!, hij heeft zijn naam onvergetelijk ge maakt door tegenslag na tegenslag te over-' winnen. Steeds zal hij blijven het voorbeeld van ijzeren plichtsbetrachting en van stalen energie. Hij was hét, die met waardigheid den titel droeg van Defensor Fide, verdediger van het Geloof. De 18e eeuw is men geneigd den tijd van verval en achteruitgang te noemen, maar men mag niet vergeten, dat ook in dien tijd door Willem IV en Willem V niets nagelaten is om te doen, wat zij voor Nederland doen konden. Dan komt de periode van de diepste vernede ring, de Fransche overheersching. Toen leek het alsof alle liefdé voor Oranje verdwenen was. Léék 't, want toen in 1913 Willem I op het strand te Scheveningen geland was, ging er een machtige golf van enthousiasme door ons land. Oranje hernam de leiding, het juk van afhankelijkheid en verdrukking werd af geworpen en het Koninkrijk der Nederlanden ontstond. Spreker constateerde vervolgens, dat sinds dien tijd ons land geen ernstige schok- ken meer heeft meegemaakt. Daar zorgde de leiding van de Oranjes voor! Thans herdenken wij in dankbaarheid den verjaardag van Koningin Wilhelmina, de groote Nazaat van de Oranjes. Met weemoed gedenkt spr. het overlijden van de Koningin Moeder en van Prins Hendrik en hij dankt God, dat Hij Koningin Wilhelmina voor ons land heeft doen behouden. Hij bidt, dat dat nog lang zoo zal blijven, tot zegen van ons land. Oranje en Nederland, zij zijn één! Met een hartelijk applaus beloonde het aan dachtige auditorium den predikant, voor zijn vlot uitgesproken rede. Het programma vermeldde als no. 4 het op treden van het Christelijk Mannenkoor. Het was al weer eenigen tijd geleden, sinds we het, genoegen hadden dit kleine koor te hooren en de hernieuwde kennismaking was van aange- namen aard. Met welk een élan en overgave zong men de „Hollands glorie" van Richard Hol. Niet in het minst was dat enthousiasme een gevolg van de bravour, waarmede de heer v. d. Vliet het gezelschap leidde. Het koor mist bepaald opvallende krachten, maar het mate riaal is goed over de verschillende registers! verdeeld, al overheerschten de tenoren door volume. Qua techniek schatten wij de baritons echter iets hooger. In ieder geval was het mooie zang, dien we te hooren kregen en het hartelijke applaus was wel verdiend. Na de pauze. Na de pauze gaf de Oranjegarde 'acte de présence. Zij voerde een tableau op, dat al declameerend opgebouwd werd en waarbij de 11 provinciën van ons land zinnebeeldig wer den voorgesteld. De declamator vergiste zich weliswaar eventjes en de zang van de meisjes; was in het begin wat schuchter, maar dat nam' niets weg van den fraaien aanblik, dien het tableau, waarvan de Nederlandsche Maagd de centrale figuur vormde, bood. Men was en thousiast in de zaal en het Wagnerdoek moest en zou eenige keeren „gehaald" worden. Het Chr. Mannenkoor zong nog „Janmaat" van Richard Hol en den geestigen „Zweedschen Lucifersmarsch" van Joh. Wagenaar. We moeten van dit laatste nummer bovendien ver melden, dat de quatre-mainsbegeleiding van de dames Kokelaar en Hertsworm uitstekend verzorgd was. De Oranje Harmoniekapel speelde met Schwung de „Paradevlaggen" van H. Blan kenburg, de „Feestklankenpotpourri" van Kessels en de „K. VlII-marsch" Deze laatste in de plaats van de op het programma aange kondigde Kleppermarsch. Zoo groot was het aantal vraagteekens ongeveer, dat achter no. 7 van het programma vermeld was. Men was niet weinig verbaasd, dat... burgemeester Ritmeester nu op het tooneel verscheen. Men applaudisseerde voor deze verrassing, maar die was niet als zoo danig bedoeld, aldus sprak de lachende magistraat. Hij was die vraagteekens niet! Het bleek dat hij op het tooneel was gekomen om een gloedvolle rede te houden. Een rede, waarin hij allereerst de rede van Ds. Meiners aanhaalde en zijn instemming met dat ge-1 deelte te betuigen waarin gezegd werd, dat in tijden, dat Nederland niet door Oranje geleid werd, er een depressie was te bespeuren,'ter wijl onder leiding van Oranje steeds van een opbloei van het land sprake is gweest. Zoo is het ook nu, onder Koningin Wilhelmina. Ook herinnerde spreker aan de woorden door admiraal Kruys op het sportveld gesproken: We moeten vooral onder de jeugd de liefde voor het Oranjehuis aankweeken, maar ook onder de ouderen moet er meer op aangedron-, gen worden om meer belangstelling te gaan] gevoelen voor het Oranjehuis. Vervolgens bracht de burgemeester de vreugde onder woorden, die hij gevoelt als, eerevoorzitter van deze vereeeniging. Ofschoon i spr. zelf andersdenkend is, spreekt het tot i hem, dat hij in den kring opgenomen is. Dat' teekent den sterken band, die allen bindt tot! een groote eenheid. Spreker besloot zijn rede met een krachtige peroratie om met volle kracht dienstbaar te blijven voor Koningin en Vaderland. Na deze met zooveel warmte uitgesproken rede barstte j een luid en langaangehouden applaus los. i Wat die vraagteekens dan wel waren, zult u vragen? Het was iets heel moois. Toen het jaarbeurs reclame. Op zgn reclame-tocht door ons land, heeft de reclame-auto van de Jaarbeurs Dinsdag een bezoek gebracht aan onze stad. De 12 meter lange wagen zal zeker wel de aandacht getrokken hebben. De eene zijde van den wagen was speciaal gewijd aan de agrarische jaarbeurs, die dezen keer voor het eerst wordt gehouden. De deelname voor deze agra rische groep is zeer groot en de belangstel ling van de zijde van onze boeren zal zeker niet minder groot zijn. De andere kant van den auto gaf een alge meen overzicht te zien. Door den propagan dist die met den auto mee reisde wordt on derweg het noodige reclame-materiaal uitge reikt. Van hier vertrok de auto naar Friesland en Groningen. Zooals "men weet wordt de jaarbeurs gehouden van 8 tot en met 17 Sep tember a.s. doek opging zagen de aanwezigen een zeer groot crayon-portret van H.M. de Koningin, gedrapeerd door de nationale vlag en om geven door bloemen. Het protret was zeer duidelijk en we moeten dan ook ons compli ment maken aan den heer J. c. Sneltjes, die hiermede aangetoond heeft ook een uit stekend crayonteekenaar te zijn. Terwijl allen den blik op het portret ge richt hadden, werd achter de coulissen zuiver en rein op een trombone het Wilhelmus ge speeld. Ontroerd verhieven allen zich van de zetels... Het waren plechtige oogenblikken, een treffende hulde! Tevens vormde die hulde een waardig en zeer passend slot van dezen feestavond. De heer de Jong sprak nog eenige woorden van dank, o.m. tot den burgemeester en admiraal en mevrouw Kruys voor hun aanwezigheid, en nadat hij allen opgeroepen had om de zaak van Oranje naar beste krachten te blijven dienen, sloot hij den feestavond met dank gebed. De Christelijke Oranjevereeniging kan meer dan tevreden zijn over dit, haar jaarlijksch Oranjefeest. De blauwe wimpel van Hengelo naar Den Helder! - Vele woorden van hulde aan wethouder De Boer en den heer Dokter. Dinsdagmiddag 2 uur is de prachtige B.L.O.-school, waarvan we in ons Dinsdag nummer reeds een beschrijving gaven, onder groote belangstelling van autoriteiten op on derwijs en maatschappelijk gebied geopend. In de gymnastiekzaal, waar deze plechtigheid plaats vond, verzamelden zich om en nabjj tweeën de genoodigden om dit plechtig mo ment mede te maken. We merkten o.m. op: Dr. A. van Voorthuysen, Hoofdinspecteur van het B.L.O., vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, den heer Polak, lid van Gedepu teerde Staten van Noord Holland, de voltal lige commissie van advies voor B.L.O. voor Gedeputeerde Staten, bestaande uit de heeren Brands, gewezen Hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs, K. de Vries, lid van Pro vinciale Staten en voorzitter van Volksonder wijs, Hoogland, inspecteur van het gemeente lijk onderwijs te Amsterdam, mej. mr. A. Goudsmit en den secretaris mr. dr. Witteveen. Voorts was aanwezig ons volledig college van B. en W., terwijl ook genoodigd waren de colleges van de omliggende gemeenten, waar van, door omstandigheden, alleen aanwezig kon zijn het gemeentebestuur van Anna Paulowna, vertegenwoordigd door wethouder Keuris en de gemeente-secretaris, de heer Keizer. Voorts zagen we de raadsleden Boo gaard, van Loo, v. d. Heide, mr. Mulder en Steenlage, de plaatselijke schoolbesturen, den heer Kottman, den heer Biersteker, de hoof den van scholen en zij die bij den bouw van dé school betrokken waren, waarvan wij noe men den heer A. Dokter, directeur van Ge meentewerken. De burgemeester spreekt. Nadat allen gezeten waren, nam de bur gemeester het woord, om allen welkom te heeten. In het bijzonder Dr. A. Voorthuyzen, vertegenwoordiger van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en den heer Y. Polak, die het College van Gedepu teerde Staten, in het bijzonder de commissie, belast met het toezicht op het Buitengewoon Lager Onderwijs, vertegenwoordigde. De burgemeester zeide zeer erkentelijk te zijn, dat zoo velen aanwezig waren bij de opening van deze school. Hij herinnerde er aan hoe in 1928 de eerste stappen gedaan werden om tot dé stichting van een nieuwe B.L.O.-school te komen en uit het feit, dat zij eerst nu, in 1936, klaar gekomen is, zou men de meening kunnen destilleeren, dat men in Den Helder niet erg vlug is. Spr. weerlegde dit echter door te wijzen op het gebouw zelve, dat ge zien kan worden en iedere gemeente tot voor beeld zal kunnen strekken. Vooral als men in oogenschouw neemt, dat de eerste raming 275.000,— beliep en 100.000,het eind resultaat was. Met 275.000,zou een ge bouw ontstaan zijn, dat nog schitterender zou zijn geweest dan dit, maar het zou de vraag geweest zijn of het zijn taak zoo goed zou kunnen vervullen als dit gebouw het onge twijfeld zal kunnen doen. Spr. zag twee voor- deelen in de nieuwe school: het eerste was, dat men de kinderen, die het 't meest noodig hadden, beter zou kunnen helpen en het twee de, dat het gewoon lager onderwijs ontlast zal worden van hen, die dat onderwijs niet kunnen volgen. In 1929 werd het B.L.O. onderwijs hier ter stede aangevangen met 35 leerlingen, een jaar later waren er 53 en thans zijn er ongeveer 100. Met welke cijfers aan getoond is, dat de nieuwe school dus een belangrijke taak te vervullen heeft, con stateerde spreker. Komende tot het laatste gedeelte van zijn openingsrede bracht de burgemeester dank uit aan Gedeputeerde Staten voor het verlee- nen van de subsidie en den betoonden vooruit- zienden blik. Woorden van lof bracht spr. aan den Directeur van Gemeentewerken, den heer A. Dokter, aan dien ambtenaren, aan den aan nemer en de arbeiders, die allen hun taak op keurige wijze hebben verricht. Ook de initia tiefnemer, die thans geen zitting meer in het College heeft, bracht spreker hartelijke woor den van lof, :en vooral ook den tegenwoordi- gen wethouder van onderwijs, den heer W. de Boer, die zoolang hij zitting heeft in het Col lege, veel tijd, veel animo en capaciteit ge toond heeft voor de totstandkoming van deze school. Zijn dank breidde spr. ook uit over de ambtenaren, die bij Onderwijs werk zaam zijn. Het woord was daarna aan Dr. A. Voorthuysen, vertegenwoordiger van den minister en hoofd inspecteur van het Bijzonder Lager Onderwas. Dr. Voorthuysen begon met te herinneren aan wijlen burgemeester Driessen, die z.i. eigenlijk de stichting van deze school geënta meerd heeft. Vervolgens huldigde hij wethou der W. de Boer, die zich vele opofferingen getroost heeft, want het is met deze school niet gemakkelijk gegaan. Op het ontwerp moest steeds bezuinigd worden. Dat deze school er thans staat, danken we aan de buitengewone hardnekkigheid van mijnheer Yacan t ie-balans. De vacanties loopen ten einde en het wordt geleidelijk weer tijd, de balans op te maken. In boekhoudkundigen zin is dat niet al te moeilijk, aangezien er alleen maar uit gaven zijn geweest. In wijsgeerigen zin is de zaak ingewik kelder. Zoo doet zich in de eerste plaats de vraag voor, hoe het toch komt, dat ter wijl de zomer zoowel uit regen- als uit zonnedagen bestaat iedereen in zijn va cantie net den regen treft. De oplos sing is waarschijnlijk, dat men de zon sneller vergeet, en dat regen en kou (met den nasleep van gestoomde en bedorven kleeren, rheumatiek en gedwongen con- versatie met muffe pensiongasten) veel dieper indruk nalaten. Wjj voelen in onze vacantie den regen als een grievend persoonlijk onrecht. Er is een verhaal van een optimist, die, van vacantie teruggekeerd, er op pochte, dat hij maar twee regenbuien had gehad, n.l. I één van twee weken en één van drie. Iedereen voelt, dat die man niet kan be- staan en dat we hier te maken hebben I met een uitvindsel van een kwaadaardig I humorist, die spot met het leed van ande- ren; bijvoorbeeld met hen die dit jaar hun vacantie in Juli namen. Juli immers heeft een nieuw record gevestigd. De regen was in die maand de eenige kampioen, die géén Olympische eik verwierf. Meneer Veraart heeft den moed gehad te verzeke ren, dat die groote regenval ln Juli aan hèm was te danken. Meneer Veraart schijnt dus wel levensmoede te zijn! In ieder geval zal zijn familie verstandig doen, hem voortaan op zijn wandelingen een stevige lijfwacht mee te geven Wie dit jaar in Augustus vacantie nam, trof het beter. In Augustus waren ten minste de weersvoorspellingen goed In de vacantie hebben we weer allerlei nieuwe, aardige menschen leeren kennen. Dat verruimt je kijk, het brengt je met nieuwe karakters en met nieuwe ideeën in aanraking. Daar waren bijvoorbeeld de dames Mulder uit Amsterdam. Zij geloo- ven niet, dat President Roosevelt opnieuw zal worden gekozen en dat de wettige re geering in Spanje het zal houden. En dan de dames Van Zanten uit Hilligersberg. Zij houden niet van film en zij houden niet van tooneel. Een van ons merkte op, dat men even goed kan zeggen: Ik houd niet van Azië en ik houd niet van Afrika. Een on gepaste opmerking. Dan was er meneer Knoop uit Alkmaar. Hij meent, dat de sport overdreven wordt en vindt gummi schoenen ongezond. Dit deed mevrouw Wolters uit Winsum opmerken, dat veel eten óók ongezond is en toen was de avond alweer om. Den volgenden avond werd er gespro ken over opvoedingsvraagstukken. Meneer Smits uit Arnhem was voor streng en juffrouw de Jonge uit Bloemendaal was voor vrije opvoeding. Ze zeiden het telkens opnieuw, dus ze moeten het wel echt ge meend hebben. De anderen geeuwden en meneer Smits en juffrouw de Jonge zei den elkaar den volgenden dag aan het ont bijt geen goeden morgen. Zoo leer je diverse opinies kennen, ten minste als het regent, en daarom is va cantie niet genoeg aan te bevelen. Vacantie maakt den mensch los van zijn ingeroeste gewoonten. Hij durft costuums dragen, die hem gemakkelijk zitten, en zelfs stóAn, klimt in een tandem, gooit handenvol dubbeltjes in grijpau tomaten, gebruikt een wandelstok het staat heelemaal niet „gek"! - en ontdekt, dat dennen bijna net zoo lekker geuren als haarwater. Hij loopt guitig achter een bal aan, leest het boek waar vier jaar ge leden iedereen van vervuld was en ver langt naar zijn werk. En dat is lang niet de kwaadste zijde van de vacantie. IHIIIIIIIIIIIIUIHIMIIIIUIIIUIIItltlinilllllltllMtimillllllllllllllllltlllllHllllllllimiHNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIimilllHlinnilllIHHIIMIIIIIIIIIIIIHIlllHIIIHIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllUIMmHMWIWmMUIimM de Boer. Ook de heer Dokter heeft veel werk aan deze school gehad, steeds werd er wat van zijn ontwerp afgesneden en hij moet eens tegen zijn vrouw gezegd hebben: Ik word er tureluursch van. De heer Dokter heeft echter gteoond, zich aan te kunnen passen, hetgeen een van de voornaamste kenteekenen van intellect is. De mooiste school. Men heeft altijd gezegd, dat Hengelo (O.) de mooiste school had. Maar nu ik deze school gezien heb, draag ik den blauwen wimpel van Hengelo over naar Den Helder, want dit is de mooiste school van ons land! Dr. Voorthuysen maakte daarop een geestige vergelijking tusschen de oude school en de nieuwe. Van de dooden niets dan goeds; de oude school, zij heeft uitnemend werk gedaan. Want er was heelemaal niets goeds van te zeggen en dat was er juist de oorzaak van, dat men telkens zeide: Dit zal de school van het B.L.O. niet kunnen zijn! Zeven jaren heeft die toestand geduurd, we zouden die periode de zeven magere jaren van het Buitengewoon Lager Onderwijs kunnen noemen. Daarentegen is van de nieuwe school veel goeds te zeggen, zij is na een 7-jarigen oorlog te beschouwen als de vrede van de Lorentzstraat. Spreker somde vervolgens enkele voordeelen van de school op. Hij noemde de beide afdee- lingen voor de debylen, die een zekere eenheid vormen en toch gescheiden zijn. De heer Dokter vond hier een prachtige oplos sing. Spr. roemde de mooie groote ruimten bestemd voor handenarbeid, waarvan het zoo prettig is, dat zij zoo dicht bij de theorie lokalen gelegen zijn. We treffen in het gebouw bijna geen gangen aan, die toch maar over bodige ruimte beteekenen. Voorts is het uiter lijk van de school zeer vriendelijk, waardoor de ouders, er gemakkelijker toekomen om hun kind er aan toe te vertrouwen. De heer de Boer heeft bij zijn streven voor deze school groote hulp gehad van het perso neel verbonden aan de school. Niet alleen directe hulp, maar ook directe. Spr. bracht hulde aan den heer lest, die leiding gegeven heeft op de eenige goede manier, door n.l. zelf hard te werken. Spreker noemde ook den heer J. Bakker, die met onvermoeibaren ijver meegewerkt heeft en die onuitputtelijk is in het doen van uitvindingen voor het onderwijs aan de achterlijke kinderen. Zoodat deze school als het ware een warenhuis is geworden van leermiddelen voor het Buitengewoon Lager Onderwijs. Tenslotte noëmde dr. Voorthuysen het een groot voorrecht de school te mogen openen. Over een half jaar treedt spreker wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd af, maar het stemt hem tot groote vreugde, dat onder zijn inspectoraat de opening van deze fraaie school plaats heeft kunnen vinden. Onder het aanbieden van zijn gelukwenschen aan het College van B. W. verklaarde Dr. Voort huysen toen de school voor geopend. (Applaus) De heer Y Polak spreekt. Het was den heer Polak om 2 redenen een genoegen om namens het College van Ged. Staten eenige woorden te mogen spreken. Ten eerste omdat Ged. Staten zich vele jaren met de geschiedenis van de school bezig gehouden hebben en ten tweede omdat deze school eigenlijk een „Streek"-school is. Persoonlijk was spreker verheugd, omdat het voorstel om een vijfde gedeelte van de bouwkosten te sub sidieeren, het eerste door hem verdedigde voorstel was, dat hij won! Na de beteekenis van het B.L.O.-onderwrjs beschreven te heb ben, stelde spr. de vraag: Is het momenteel wel de tijd om dit gebouw te zetten? Het is bekend, dat de Heldersche bevolking goed tegen den stroom op kan roeien en het bou wen van deze school zag spr. dan ook als een staaltje daarvan. Den Helder heeft een actief gemeentebestuur, dat weten we, aldus ver volgde de heer Polak en we hebben de provin ciale bijdrage gaarne gegeven, al is er dan ook van het oorspronkelijk gevraagde veel beknib beld. De naam van deze gemeente spreekt uit deze school, zij is „helder als de zee en de hemel. Deze nieuwe school is een monument voor het onderwijs. Spreker besloot zijn korte rede met het aanbieden van zijn hartelijke gelukwenschen. Dan is het woord aan den heer Brands, voorzitter van de commissie van advies van Gedeputeerde Staten voor het Buitengewoon Lager Onderwijs. Deze schetste de geschiede nis van de provinciale subsidie. Tegen het eerste bedrag had men hoog opgekeken; was dat wel noodig voor zoo'n kleine gemeente?, De menschen in die gemeente waren toch zoo goed van doen? Na enkele malen heen- en terug gestuurd te zijn, begon het ontwerp er een beetje op te gelijken. Maar toen kwam de groote moeilijkheid pas! Men reken de n.l. uit, dat als het oorspronkelijke plan doorgegaan was en de provincie de gevraagde subsidie had verleend, de gemeente zelf een grooter bedrag zou hebben moeten opbrengen als thans het geval was, zónder de subsidie! En de subsidie mocht tenslotte alleen gegeven worden als aangetoond kon worden, dat zon der haar de school niet gebouwd zou kunnen worden. Uit deze puzzle heeft wethouder de Boer Ged. Staten gered, daar hg aantoonde, dat de finantieele toestand van de gemeente intusschen achteruit gegaan was. Spr. bracht den heer de Boer zijn hulde voor de duidelijke verklaring, die hij destijds afgelegd had. Vervolgens zwaaide de heer Brands den heer Dokter allen lof toe. Dat er door al die bezuinigingen toch zoo'n doelmatig en fraai gebouw ontstaan is, heeft onze zucht om te pietepeuteren er niet op verminderd, aldus de spreker. De gangen waren te breed, zoo oordeelde men over het eerste ontwerp. Daarop heeft de heer Dokter prachtig revanche ge nomen door een gebouw zónder gangen heer te zetten. En wel zoo practisch, dat hetgeen eerst als een nadeel gevoeld werd thans een groot voordeel bleek te zijn! De heer Brands verklaarde namens de heele commissie trotsch te zijn aan deze school te hebben meegewerkt. Tenslotte zeide spreker nog, dat hij van de beteekenis van de school ten volle overtuigd was, maar méér nog als zij dienst mocht doen aan beide takken van het onderwijs, n.l. het openbaar en het bijzonder. Laat het een school voor allen zijn! Het Hoofd van de school spreekt een woord van dank. Namens het personeel van de school sprak het Hoofd, de heer C. lest een woord van har- telijken dank aan het Gemeentebestuur en aan alle medewerkers voor het verkregen resul taat. De heer lest hoopte, dat de geest van de oude school naar de nieuwe overgebracht was en dat de arbeid, in deze nieuwe omge ving te verrichten, een zegen mocht zijn voor hen, voor wie hij bestemd is. De burgemeester gewaagde tenslotte van het aangename samen zijn en uitte woorden van dank voor de opwek kende woorden, die gesproken waren. „Er is ook gezegd, dat er geen gang in de school is, maar ik zie er toch een, n.l. den goeden gang van zaken, waarvan ik hoop, dat hij zal blijven bestaan." Spreker dankte voor de groote be langstelling en beval het Buitengewoon Lager Onderwijs gaarne in aller welwillendheid aam- Het gezelschap maakte nu een rondwande ling door de school. Dat tijdens deze verschil lende woorden van bewondering geuit werden behoeft na hetgeen wij van de school geschre ven hebben, geen verwondering te baren. Men vertoefde geruimen tijd op de tentoonstelling, die boven in een tweetal lokalen was gearran geerd en waar men vele snuisterijen kon zien, vervaardigd door de kinderen van de school, maar ook leermiddelen, ten dienste van het buitengewoon onderwijs vervaardigd. En zoo als men weet zeer vele door het personeel zelf. We noemen in deze de namen van de heeren J. Bakker, de Vries en Meerens, van welken laatste b.v. een geïllustreerde schrijf methode te zien was. In de afdeeling van de imbecielen zagen we keurige cocos- en corridormatten, smyrna- werk (kussens en kleedjes) en verder verschil lende soorten kralenmatjes, kralen servetband jes en handwerkjes, alles door de kinderen vervaardigd. Ieder, die dit werk zal zien, zal met ons verbaasd staan, over hetgeen met deze kinderen is bereikt. Na de rondwandeling vereenigde men zich weer in het Gymnastieklokaal, waar een ver- frissching aangeboden werd. Wij vernemen, dat Zaterdagmiddag tusschen 3 en 5 uur de school wederom voor het publiels te bezichtigen is.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5