Wieringen Wieringerwaard. Texel Ingezonden HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1936 7 Uit het politie-rapport. Brand bakkerij Zander. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Luchtvaart De postvluchten van en naar Indië De vlucht New York-Londen en vice versa. Vliegtug in Altona neergestort. GEMENGD NIEUWS Ernstige autobotsing bij Meppel Een winst van 1200 pet. Botsing tusschen autobus en tram Berooving van f 800. De moordaanslag te 's-Gravenhage Omdat hij met vacantie ging. Poging tot doodslag te IJmuiden. Na ernstige aanrijding doorgereden. Huwelijkszwendelaar veroordeeld. De marechaussee en de rijksveldwacht De doodvonnissen in Rusland. Een bedrieglijke verjongingsmethode. Stoomvaartberichten. Visscherijberichten Wat voor weer vandaag? Meisje aangereden. Maandagmorgen werd een 10-jarig meisje, dat in de Spoorstraat fietste, aangereden door een bakfiets. Persoonlijke ongevallen hadden daarbij niet plaats. Een onderzoek wordt in gesteld. Diefstal rjjwielplaatje. Van een op de Algemeene begraafplaats staand rijwiel werd het belastingmerk ont vreemd. Door de recherche wordt een onder zoek ingesteld. Rijwieldiefstal. Door een persoon werd aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel. De recherche stelt een onderzoek in. Verboden feestuiting. Tegen een persoon wordt proces-verbaal opgemaakt ter zake van het afsteken van vuurwerk, waarbij brandende voorwerpen tus- schen het publiek werden geworpen. EEN ONGELUK. Met een motorbakfiets van den heer Wal- ters te Hippolytushoef, welke naar Den Oever ging en waarin voor, als passagiere mej. H. Hidde had plaats genomen, had hier gisteren een ongeluk plaats. Bijna thuis zijnde, mej. Hidde woont aan den Gemeenelandsweg, nabij Smerp, geraakte zij op onverklaarbare wijze hals over kop van de bakfiets en kwam op den weg terecht. De heer Walters stopte ter stond, en spoedig kwamen meerdere menschen opdagen om hulp te bieden. Men bracht mej. Hidde thuis. Haar hoofd had vele verwon dingen opgeloopen, zij bloedde hevig en kon geen woord spreken. Geneeskundige hulp van Dr. Beeker werd terstond ingeroepen, die haar dan ork verbond. In den nacht van Dinsdag op Woensdag, omstreeks 1 uur, brak plotseling brand uit in de Brood-, Koek- en Banketbakkerij van den heer Zander, alhier. De knecht, die in de keu ken sliep, werd plotseling wakker door ge stommel en haastte zich uit bed waarbij hij tot zijn grooten schrik bemerkte, dat de gang van de woning al brandde. Door de bakkerij wist hij zijn baas en de vrouw nog net op tijd te wekken, waardoor alle drie, zonder iets te redden, de straat op moesten vluchten. De brand had zich in korten tijd over het geheele hui# uitgebreid en woedde hevig. De plaat selijke brandweer, die spoedig aanwezig was, kon van dit pand niets meer redden, doch heeft daarentegen de twee zeer nabij gelegen perceelen van de bewoners Bakker en Ouden dijk kunnen behouden. Ondanks het vroeg nachtelijk uur was de belangstelling zeer groot; ook de loco-Burge meester, de heer Koster, was aanwezig, daar Burgemeester Kaan met vacantie was. Hoe de brand is ontstaan is niet bekend, en naar we vernemen dekt de verzekering de schade. We kunnen hieraan toevoegen, dat nog een bedrag aan geld van den knecht is ver brand. In Hotel „De Lindeboom" werd Dinsdag avond een algemeene vergadering van de afd. „Texel" van de Holl. Mij. v. Landbouw ge houden die een matig bezoek ten deel vieL De voorz., de heer Alb. Keijser R.Johz., deelde bij opening mede, dat het bestuur met ver gaderen had gewacht op beëindiging van de groote drukte in de bedrijven, in de hoop, dat de vergadering beter bezocht zou worden. Dit is verkeerd uitgekomen. De secretaris, de heer Noordijk, las hierna de notulen voor van enkele bestuursvergaderingen en gecombineerde ver gaderingen met de andere landbouworganisa ties in deze gemeente. Daarna kwamen ver schillende ingekomen stukken in behandeling, o.a. een schrijven van het Hoofdbestuur als xntwoord op een aanvrage om subsidie voor schadeloossteling van de personen, die op hun boerderij Schapenschurft hebben gehad. In dit schrijven was medegedeeld dat geen gelden daarvoor beschikbaar konden worden gesteld, maar wel voor oprichting van een Onderlinge Risico-verzekering. Medegedeeld was dat hier zulk een Vereeniging bestond, n.1. de Ver. tot Bestrijding van het Rotkreupel, daarna was de subsidie ontvangen, die voor een deel aan de personen die schade van de Schapenschurft gehad hebben, is uitgekeerd. Ook waren van het hoofdbestuur twee medailles ingekomen voor den Fokveedag op Maandag a.s. Hiema kwam de beschrijvingsbrief van de Algemeene Vergadering van het hoofdbestuur in bespreking. Tot afgevaardigde naar deze vergadering werd de voorzitter benoemd, die voor de stemmingen vrij mandaat kreeg. Alleen werd in de vergadering aangedrongen op benoeming van een veehouder. Genoemd werd de heer J. de Veer uit Schagen. De voorzitter stelde daarna voor den heer v. d. Ban, den nieuwen directeur van de Lagere Landbouwschool, tot adv. bestuurslid te be noemen in de plaats van den heer Klimp. Dit voorstel werd onder applaus aanvaard. De heer v. d. Ban verklaarde, dat hij deze benoe ming op prijs stelde, doch ook zonder deze functie zou hij getracht hebben veel in het belang van de leden en de Vereeniging te doen. De penningmeester, de heer J. Keijser Augz., gaf vervolgens verslag van de rekening van het Fonds dat gesticht was voor bestrijding van de Schapenschurft. De rekening sloot in ontvangst en uitgaven op f 543.25. De heer P. Keijser Dz. dankte de besturen der Texelsche Landbouworganisaties voor hun medewerking tijdens de gevallen van Schapen schurft op zijn bedrijf, waarbij de heer Jb. Roeper Joh.z. zich aansloot en ook dank braeht namens zijn broer. De voorzitter wees vooral op de zeer welwillende houding van T.E.S.O. in dit geval, de vracht voor het scha pen vervoer'zou ongeveer f 90.hebben bedra gen indien ze in rekening was gebracht. Op een vraag van den heer Benit deelde de Rijks veearts, de heer Noordijk, mede, dat de Scha penschurft thans geheel op Texel is geweken, de nog aangetaste dieren zijn genezen en nieu we gevallen hebben zich niet voorgedaan. Voor- loopig is onze gemeente dus vrij van deze ziekte. Spr. wees er echter op, dat het een hopeloos werk is om den veestapel vrij te hou den wanneer de boeren hun plicht niet begrij pen en van het minste verdachte geval niet onmiddellijk aangifte doen. De heer Noordijk wees er verder op, dat zelfs enkele collega's elders van meening waren geweest dat hier op Texel met het afmaaksysteem wel wat al te kras was ingegrepen. De tijd waarin de eerste gevallen zich voordeden maakte dit noodzake lijk omdat de schapen geheel in de wol zaten en drachtig waren, in den zomer kan men met andere middelen de ziekte wel bestrijden. Hierna gaf de penningmeester eenige cijfers uit zijn rekening, die door de heer Jac. Lap en Frederiks voor de vergadering was nagezien en in orde bevonden. In kas was 1 Jan. 1935 f 206.73, ontvangsten f 839.23. Uitgaven pl.m. f 840.In kas was nog ruim f 205.Naar aanleiding van een opmerking van den heer Jb. Lap zal met het Bestuur van de L.B.T. worden gesproken over verdeeling kosten van den Fokveedag, tot heden betaalde de afdeel- ling twee-vijfde, het Stamboek idem en de L.B.T. een vijfde. Naar het ledenaantal is deze verhouding niet billgk meer. Bij de rondvraag wees de heer Jac. Lap op de onbillijke verdeeling van het Schapenpotje nu de personen die gescheurd hebben en soms zelfs nadeel ondervonden voor het gescheurd land werden uitgesloten. De voorzitter deelde mede, dat dit ook in de regelingscommissie werd gevoeld. Er zal nog aan worden gedaan wat mogelijk is. De heer J. C. Roeper Bracht het Rotkreupel in bespreking. De heer Noordijk deelde mede, dat onder invloed van de vereen, hier krachtig wordt bestreden. De heer Brouwer heeft som tijds op enkele verdachte gevallen gewezen; thans heeft de inspecteur aan den controleur, den heer Trap, opgedragen hier enkele dagen per week contröle te houden en zonder pardon iederen schapenhouder, die met aangifte in verzuim is gebleven, proces-verbaal te geven, Het gevolg is geweest dat tegen een veehou der te Den Hoorn, die bij onderzoek 7 dieren onder zijn veestapel had, die door rotkreupel bleken aangetast, proces-verbaal is opge maakt en daar op strenge bestraffing is aan gedrongen, zal het voor den betrokken schapen-houder wel een duren dag worden. De voorzitter deelde mede, dat de inspecteur heeft verzocht om een plaatselijk bekend persoon mee te geven. Hiervoor heeft het bestuur den heer Adr. Brouwer aangewezen, de kosten worden betaald uit het Tentoonstellings reserve-fonds. De heer v. d. Ban vroeg daarna in de ver gadering medewerking van enkele leden voor een proef met verbouw van z.g.n. „Groen voer". Spr. verwacht daarvan groote resul taten en deed eenige mededeelingen van resul taten elders bereikt. Spr. wilde proeven nemen met maken van een kuil voor rogge en daarna het land met z.g.n. „Mergkool" te beplanten, waarbij enkele soorten komen die in den win ter op het land kunnen blijven staan omdat ze zoo goed als geheel vorstvrij zijn. In de ver gadering gaven zich een drietal personen op die gaarne zulk een proef onder leiding van den heer v. d. Ban wilden nemen. De heer Benit merkte daarbij nog op dat het zeer ge- wenscht was in de droge periode die hier des zomers ieder jaar weer voorkomt, groenvoeder voor het vee te hebben. De heer v. d. Ban wees op den bouw van een zeker soort Lupine dat voor voedering geschikt is; dit zaad wordt in ons land nog niet geteeld, het komt uit Duitschland. Verder wees de heer v. d. Ban op het z. i. zeer gewenscht Coöperatief ont smetten van gerst en tarwe tegen de z.g.n. Stuifbrand. Texel is door zijn klimaat bijzon der geschikt voor den verbouw van Zaaizaad. Een eerste eisch is dan echter, dat de zaden dan worden ontsmet tegen stuifbrand, waar van de sporen zich binnen in den korrel be vinden en alleen door z.g.n. koken (verhit in water tot 53 graden) is te bestrijden. Dit kan men in gewone gevallen niet op de boerderij doen, omdat de temperatuur uiterst juist moet worden genomen. Op Texel heeft men evenwel enkele zeer goede warmwater-installaties voor bloembollen en vermoedelijk kan men daarin wel ketels plaatsen voor het bovengenoemd doel. Deze zaak die voor de afdeeling Eierland vooral van zeer belang is, zal nader met het bestuur dier afdeeling worden besproken. Hierna sluiting. De Djalak is op de heenreis 2 Sept. van Rangoon vertrokken en denzelfden dag te Singapore aangekomen. De Nachtegaal is op de terugreis 2 Sept. van Batavia vertrokken en denelfden dag te Medan aangekomen. De „Edelvalk" (heenreis" vertrok 2 Sept. van Schiphol en arriveerde denzelfden dag te Athene. De „Perkoetoet" (terugreis) vertrok 2 Sept. van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Athenea- De Amerkiaansche vliegers Richmond en Merryll zijn gisteravond 10 uur (G.T.) van het vilegveld Floyd Bennett bij New York opge stegen voor hun tocht heen en weer naar Lon den. Zij hopen in 33 uren weer te New York terug te zijn en den Oceaan in ongeveer 15% uur over te vliegen. Te Croydon staat een hunner helpers gereed om den motor dadelijk na te zien waarvoor 2 uur gerekend wordt. Zij zijn van plan te vliegen langs de stratosfeer op ongeveer 7 tot 8000 meter hoogte waar ze volgens hun berekeningen veel sneller vooruit komen. Zij worden tegen 1 uur vanmiddag op Croydon verwacht, Door onvoorzichtigheid van vlieger. Gistermiddag is te Altona op de vischmarkt het vliegtuig D-Eggi, dat voor een oefenvlucht gestart was en in strijd met de voorschriften over de stad toeren verrichtte, door eigen schuld van den bestuurder neergestort. De vlie ger kreeg zware verwondingen, waaruit hij kort na in het ziekenhuis te zijn opgenomen, overleed. Gelukkig werden geen voorbijgangers getroffen. Het toestel was uiteraard vernield. VLIEGWEDSTRIJD ENGELAND JOHANNESBURG. Start te Portsmouth. De vliegwedstrijd van Engeland naar Jo- hannesburg zal op 29 September worden ge houden. Het beginpunt is het vliegveld te Ports mouth en de race begint om kwart over zes in den morgen. De machines zullen met een minuut tusschenruimte opstijgen. Binnenland Vier personen ernstig gewond, twee minder ernstig. Dinsdagavond is op den rijksweg Mep pelStaphorst onder laatstgenoemde ge meente een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij zes personen zijn gewond. Vier van hen zijn naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Omstreeks 9 uur reed in een file van zes auto's een personenauto, bestuurd door D. G. Twijnstra uit Jelsum (Fr.). Naast hem zat zijn plaatsgenoot, de heer Bonnema. De dames Twijnstra en Bonnema zaten achterin. Het gezelschap had dë tentoonstelling het Volle Profijt te Enschedé bezocht en was nu op den terugweg naar huis. Vermoedelijk heeft op een gegeven oogenblik de juiste toedracht van het ongeluk is nog niet bekend de heer T. een voor hem rijdenden auto pogen te pas- seeren. ting Meppel een andere auto naderde. Beide Hij merkte daarbij te laat, dat uit de rich- auto's botsten met kracht tegen elkaar op. Eenige wielrijders, die in de nabijheid reden, schoten toe en vonden een grooten chaos. Met moeite werden de inzittenden uit de vernielde auto's gehaald. De slachtoffers werden in af wachting van geneeskundige hulp op den berm gelegd. De vier inzittenden van den Frieschen auto hadden allen o. a. een vrij zware hersenschud ding gekregen. Ook de beide inzittenden van den anderen auto, de heer en mevr. A. Hart man uit Zwolle, bleken gewond te zijn. Mevr. Hartman had een lichte hersenschudding ge kregen en haar echtgenoot een hoofdwonde. De toestand van de beide Friesche echtparen was zoo ernstig, dat dr. Pont onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis te Zwolle noodig oordeelde. Waarschuwing. Geregeld waren bij de centrale recherche klachten uit alle deelen des lands binnengeko men over de onderneming Hawico, aanvanke lijk gevestigd aan den Diergaardesingel, later aan de Gaffelstraat te Rotterdam. Deze onder neming plaatste in tal van dagbladen adver tenties, waarin scheermesjes te koop werden aangeboden. Wie 30 scheermesjes voor f 1.95 kocht, kon, zoo luidde de advertentie, gratis een dames- of heerenhorloge met bijpassenden armband verkrijgen. Voorts meldde de firma uitdrukkelijk, dat in geen geval van tevoren geld zou worden geaccepteerd. Men moest maar bestellen en dan zou het gevraagde wel onder rembours worden geleverd. Die mede- deeling, dat men beslist niet van te voren geld wilde zien, wekte nog al vertrouwen. In wer kelijkheid was het de firma erom te doen, dat men pas betaalde, als de zending aankwam. Het geld kwam dan immers toch wel binnen en de geadresseerde mocht toch het pakje niet open maken, voor het geld was betaald. Het pakje bleek een langwerpige doos te bevatten. Hoewel deze doos zeker ruimte genoeg had, om een horloge met armband en 30 scheer mesjes te bergen, bleek er niets anders in te zitten, dan de scheermesjes. De rest was aan gevuld met papier. Voorts was er een kaart bij, waarop te lezen stond, dat men onverwijld en gratis het hor loge zou toegestuurd krijgen, als men nog 60 scheermesje 6J/£ cent bijbestelde. Aangezien het maar heel gewone mesjes waren, welke zeker niet meer dan een halven cent het stuk waard waren, voelden de meeste der gedu peerden er uiteraard niets voor, om nog van die dure mesjes te bestellen. Naar aanleiding van de vele klachten is de ondernemer, de 29- jarige koopman W. F. A. R. als verdacht van oplichting aangehouden en opgesloten. De recherche deelt nog mee, dat de onderneming Avico, gevestigd aan de Van der Poelstraat en gedreven door den koopman G. M. op precies dezelfde wijze werkt. Hoewel de politie meermalen uitdrukkelijk tegen dergelijke misleidende advertenties heeft gewaarschuwd, blijkt het aantal gedupeerden ook ditmaal weer heel groot te zijn. Daarom waarschuwt de recherche het publiek nog maals ernstig niet te treden in dergelijke misleidende advertenties. Eenige buspassagiers, buitenlan ders, licht gewond. Gisterenmiddag reed een autobus met een gezelschap Engelsche, Fransche en Belgische toeristen, afkomstig uit Brussel op den Wa- geweg te Haarlem, in de richting Houtbrug. Uit de richting Heemstede kwam de electri- sche tramtrein aan uit Leiden. De buschauf feur gaf geen voorrang en trachtte door meer gas te geven, de tram te passeeren. Dit lukte niet. De bus botste tegen de tram op en werd licht beschadigd. De passagiers werden door elkaar geschud. Vijf bleken min of meer ern stige verwondingen te hebben gekregen. Zij werden naar de Mariastichting overgebracht, waar twee moesten worden opgenomen, een 55-jarige heer uit Parijs en zijn zuster, die klaagden over inwendige pijnen. De poliUe heeft den autobus in beslag ge nomen. Bij onderzoek bleek, dat de voetrem defect was. Ooggetuigen verklaren, dat de trambestuur der geen schuld treft. De remmen van de tram bleken in orde te zijn. De leider van het gezelschap wonend te Anderlpcht, bij Brussel, kreeg eenige ribkneu- zingen, maar is met het overige gezelschap per trein naar Brussel teruggekeerd. In een pand aan den Binnenweg te Rot terdam is een buitenman beroofd van 800. In verband hiermede zijn de vrouwen P. de G., 35 jaar oud, en C. B., 40 jaar oud, de koopman E. S. de V. en de smokkelaar C. B. B., die allen in dat pand wonen aange houden en opgesloten. Het geld is niet terug gevonden. De dader veroordeeld tot een ge vangenisstraf van één jaar met af trek van vier maanden voorloopige hechtenis. De Haagsche rechtbank heeft uitspraak ge daan in de zaak van den 36-jarigen P. E. van G. uit Voorburg, die in April j.L als gevolg van een ouden twist op J. G. van K. uit de Pieter Bothstraat te 's-Gravenhage eenige revolverschoten gelost heeft op den hoek van de Tulpenboomstraat en de Hannenburglaan, waarna de dader de schietpartij herhaald heeft op den hoek van de Sportlaan en het Meezenplein. De rechtbank heeft hem overeenkomstig den eisch veroordeeld wegens poging tot dood slag tot een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van 4 maanden voorloopige hechtenis. Ensceneerde hij een Inbraak. Namens de directie van het reclamebureau Pharmaco aan den Mauritsweg te Rotterdam is bij de politie aangifte gedaan, dat tusschen Zaterdagmiddag en Maandagmorgen in haar kantoor was ingebroken en in totaal was er een bedrag van circa 40 gestolen. Recher cheurs van het bureau Centrum trokken op onderzoek uit en zij vonden enkele aanwij zingen, welke er op duidden, dat hier iemand aan het werk was geweest, die met de situatie ter plaatse bijzonder goed op de hoogte moest zijn geweest. Hun verder onderzoek leidde al spoedig naar den chauffeur van de firma, den 36- jarigen F. W. van D. Eerst ontkende hij ten stelligste maar toen hij nog eens aan den tand werd gevoeld legde hjj een volledige bekentenis af. Hij was in het bezit van de noodige sleutels en met behulp van die sleu tels had hij den diefstal gepleegd. Om de aandacht evenwel af te lieden had hij ver volgens de inbraak geënseneerd. Het geld had hij willen besteden, om met vacantie te gaan. Er is proces verbaal tegen hem opge maakt. De dader veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vjjf jaar. Veertien dagen geleden heeft een 40-jarige machinist, d. R. uit IJmuiden, voor de Haar- lemsche rechtbank terechtgestaan. Op 20 Augustus 1935 had hij een dubbele poging tot doodslag gepleegd n.1. in de de la Reystraat en in de Krugerstraat te IJmuiden. d. R. had na een woordenwisseling voor de deur van zijn woning in de de la Reystraat een schot uit een revolver gelost op zijn schoonzuster, die slechts licht aan het hoofd gewond werd. Toen de vrouw haar woning in de Kruger straat binnenvluchtte wilde d. R. daar even eens binnengaan, hetgeen door een buurman, den heer v. H. werd belet. De R. richtte toen de revolver op den heer v. H., doch het wapen ketste. Het O.M. had op 20 Augustus 4% jaar ge vangenisstraf geëischt wegens poging tot doodslag, tweemaal gepleegd. De rechtbank veroordeelde d. R. vandaag tot 5 jaar gevan genisstraf Dinsdag heeft voor de rechtbank te Utrecht terecht gestaan, de 28-jarige hotelhouder L., uit Doorn, die op 30 April 1.1., in de Dorp straat te Doorn twee menschen, die daar met de fiets aan de hand liepen, had aangereden. De jongeman M. was op slag dood, terwijl zijn meisje S. zwaar gewond werd. Verdachte verklaarde op een vraag van den president een paar glaasjes te hebben gedron ken. Menschen had hij niet op den weg ge zien. Hij was doorgereden, omdat hij dacht, dat het niet zoo ernstig was. De officier van justitie eischte drie maan den gevangenisstraf. Tot 3 jaar gevangenisstraf. De 47-jarige stempelmaker J. G. uit Zeist, die onder het doen van trouwbeloften een juffrouw had bewogen hem geld tot een totaal bedrag van 230 voor te schieten, werd overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. DE VERDUISTERING DOOR EEN KANTOORHOUDER DER POSTERIJEN. De kantoorhouder der posterijen S. B., uit Augustinusga (gemeente Achtkarspelen), die verdacht van valschheid in geschrifte en verduistering, in het. huis van bewaring te Leeuwarden is opgesloten, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het verduisterde beloopt een bedrag van ongeveer 500. DOOR EEN AUTOBUS OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagavond is door een autobus, bestuurd door P. H. te Hoek van Holland, het 2%-jarig kind van de familie Guarmeau uit de Delf- gauwstraat 95 te Delft, op den Schelpweg te Hoek van Holland, toen het den weg over stak, overreden en gedood. Geen samenvoeging tot één rijks- politiecorps Reorganisatie van de grensbewaking. Naar de N. R. Crt. verneemt zou van de plannen tot samenvoeging van het wapen der Kon. marechaussee en de rijksveldwacht tot één op militaire leest geschoeid rijkspolitie korps, waarbij het wapen der marechaussee zijn zuiver militaire karakter zou verliezen, niets komen. Naar aanleiding van de doodvonnissen tegen Sinowjef c.s. heeft zich een vorloopig comité gevormd bestaande uit de heeren P. J. Schmidt, J. v. d. Wijk, mr. Chr. de Ruyter de Zeeuw en S. de Wolff, dat zich ten doel stelt een protestbeweging te organiseeren. Een internationale commissie van onderzoek, bestaande uit vertegenwoordigers van de ver schillende socialistische partijen, zal worden gevormd. Buitenland Het Bureau voor Statistiek te Praag is achter een lange reeks merkwaardige ge vallen van bedrog, of wanneer men het heel nauw nemen wil, van valschheid in geschrifte gekomen. De directie van dit bureau was het abnormaal hooge aantal geboorten op Nieuw jaarsdag opgevallen. Het gemiddelde over het geheele land lag niet minder dan 65 pet. bo ven het gewone peil en ook de verhouding tusschen het aantal levend en dood gebore nen klopte niet. Ook 2 Januari bleek het ge boortecijfer nog niet normaal. Dit vreemde verschijnsel is thans opgehel derd, door de vaststelling, dat vele ouders hun kinderen die in de laatste week van December zijn geboren, inschrijven als had den zij op 1 Januari van het nieuwe jaar het levenslicht aanschouwd. Op die manier werden de kinderen één jaar verjongd: een voordeel, dat bij meisjes niet nader behoeft te worden toegelicht en dat bij jongens een jaar uitstel van militairen dienst beduidt Slowakije maakt het hierbij wel het bontst: van de meer dan 6000 gevallen van bedrog in den loop der laatste vijf jaar, komt het leeu wendeel voor zijn rekening. Daarbij blijkt het dan vooral om later dienen te doen. Bo- hemen en het Karpathenland begunstigen de meisjes meer: daar is trouwens het bedrog ook minder omvangrijk, maar het beloopt toch nog altijd een kleine 25 pet. van alles wat op Nieuwjaarsdag wordt aangegeven. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie, Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden). Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik u, opname van het on derstaande in uw blad. ONS ORANJEFEEST. De verjaardag van onze geëerbiedigde Ko ningin ligt weer achter den rug. Gelukkig het land, dat nog een geliefde Koning of Ko ningin heeft. Dat zijn over het algemeen nog de naties, waar eenige zonneschijn door de duistere crisiswolken breekt. Een woord van lof aan al die mannen en vrouwen, niet alleen hier, maar overal in den lande, voor de noeste vlijt en velerlei arbeid, die ze zich hebben getroost om deze koninklijke verjaardag de noodige luister bij te zetten, dat in het hart van elke rechtgeaarde Nederlander het gevoel weder is opgewekt, dat volk en Koninklijk Huis één behooren te zijn. „Gelukkig het land", inderdaad. Waar de koningstronen zijn ver stoten, de geloofsvrijheid is opgeheven, daar is ellende en waanzinnige vrees. God geve, dat ons Volk gespaard blijve voor dit alles, en deze voorbij nationale feestdag weer op nieuw het bewijs heeft geleverd, welk geluk een natie kent, waar orde, tucht en gehoor zaamheid ten grondslag ligt, een zoodanig volk weet zich met Gods hulpe boven den' nood der tijden uit te worstelen, ieders mede werking, ook van hen die van verre staan, is daarvoor noodig. Tenslotte nog dit, het uiteindelijk doel van dit ingezonden stuk is een vriendelijk verzoek aan de beide Oranjeverenigingen, om bij een D.V. volgende gelegenheid, de nationale feest dag wat beter te organiseeren. Dit is geen critiek, doch slechts een advies. In schrijver deze's vorige woonplaats werd Koninginne dag zoo gevierd, dat alles wat kinderen be trof te 12 u. 's morgens was afgeloopen, dan was het echt feest voor de kinderen. Onnoo- dig uit te wijden, wat voor 12 u. al met de kinderen kan worden bereikt. In den namiddag en den avond waren de feestterreinen, gondelvaarten enz. voor het publiek, dan houdt ieder Vader of Moeder zijn kinderen bij zich en de sportterreinen zijn rustig, de programma's kunnen dan netjes en ordelijk verloopen. Mogelijk kunnen de beide vereenigingen de toegang tot het ter rein ook beter regelen, want zooals het nu was, was het programma al voor een groot gedeelte verwerkt, waarvan de meesten niets hebben gezien. Wanneer toegang wordt ver leend aan twee ingangen, waarvan één voor genoodigden en één voor de feestgangers, is de moeilijkheid opgelost. Ook vroegere open stelling en vóórverkoop van kaartjes brengen goede resultaten. Redactie, u nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte. Uw dw. dr., Opmerker. Den Helder, 27 Aug. '36. Geachte redactie, Er is al heel wat geschreven en gesproken over de stank van het Held. Kanaal, doch tot een oplossing schijnt men niet te kunnen ko men. Dat het Spuikanaal een mislukking zou blijken te zijn, was van te voren te overzien, want het water in de fortgrachten staat even hoog als in het Held. Kanaal. Beter had men op het Westplein een pompinstallatie kunnen maken, om, wanneer er gespuid werd, zee water in het kanaal te nompen. Maar we zit ten nu met het Spuikanaal en we moeten het in staat stellen om datgene te doen waar voor het gemaakt is. Hoe kan dat? Door te beletten, dat het water uit de fortgrachten bij het spuien kan wegloopen, anders dan door het Spuikanaal. Wat gebeurd er bij het spuien Dan loopt het water uit het Held. Kanaal in het Noord- Hollandsch Kanaal en zoo door de sluizen in de buitenhaven, maar ook het water uit de fortgrachten loopt bjj het fort West-oever in het bassin om vervolgens via het N.-H. ka naal en de sluizen zjjn weg naar de buiten haven te vinden, want die weg is veel kor ter dan de weg door het Spuikanaal en Held. kanaal. AU men dus bij het fort Westoever een kistdam met een flinke schuif maakt (men kan natuurlijk ook een sluis maken, maar dat is veel duurder) kan het water Haar niet wegloopen en moet vanzelf, aU bij het spuien het peil in het Spuikanaal en Held. kanaal lager wordt, door deze beide kanalen zijn weg kiezen. Door deze een-richting-bewe ging wordt niet alleen het water in het Held. kanaal ververscht, maar wordt ook de mod der meegenomen, zoodat baggeren niet noo dig is. Zoo dan bij het spuien blijkt, dat het water bij den kistdam aan de fortgrachtzijde lager wordt dan aan de bassin-zijde, dan draait men de schuif open waardoor weer versch water in de fortgraehten kan stroomen. Door aldus te handelen, zal men voor goed van de stank uit het Held. kanaal verlost zijn. Met dank vooor de plaatsing. P. C. Vijn, Singel 81. Stoomv. Maatsch. Nederland. Marnix van St. Aldegonde, t., pass. 1 Sept. Perim. Poelau Laut, t., 2 Sept. v. Colombo. Simaloer, u., pass. 1 Sept. Perim. Tabian, 1 Sept. te A'dam. Joh. van Oldenbarnevelt, u., 31 Aug. v. Suez. Kon. Holl. Lloyd. Salland, u., 1 Sept. te Rio Janeiro. Zaanland, t., 29 Aug. v. Rio Janeiro. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, t., 30 Aug. v. Sabang. Pjambi, t., pass. 1 Sept. Ouessant. Dempo, u., 1 Sept. v. Gibraltar. Indrapoera, 1 Sept. te R'dam. Kota Baroe, u., pass. 2 Sept. Vlissmgen. Kota Nopan, u., pass. 30 Aug. Perim. Sibajak, u., 1 Sept. te Singapore. Sitoebondo, 31 Aug. v. Batavia. Slamat, 31 Aug. v. Marseille. Kon. Paketv. Maatschappij. Rantaupandjang, 30 Aug. te Port Natal. Barentsz, 29 Aug. v. P. Natal. Bontekoe, 31 Aug. te L. Marcques. Nieuw Zeeland, pass. 31 Aug. Thursday Isles. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Achilles, pass. 1 Sept. Sagres. Agamemnon, 31 Aug. v. Delfzijl. Ariadne, 31 Aug. v. Aarhus. Bennekom, t., 31 Aug. v. Liverpool. Colombia, 1 Sept. te A'dam. Hercules, 1 Sept. v. Piraeus. Iris, 31 Aug. v. Belize. Juno, 31 Aug. v. Licate. Nereus, 31 Aug. v. Odense. Oberon, 31 Aug. v. Lefkandi. Odysseus, 1 Sept. te A'dam. Perseus, 2 Sept. v. A'dam. Poseidon, pass. 1 Sept. Bevezier. Tiberius, 31 Aug. v. Genua. Venezuela, t., 2 Sept. te A'dam verwacht. Triton, 2 Sept. v. A'dam. HollandAmerika Ljjn. Damsterdijk, 31 Aug. te Seatlle. Dinteldijk, 31 Aug. te Liverpool. Leerdam, 30 Aug. te New Orleans. Lochgoil, 31 Aug. v. Los Angeles. Narenta, 2 Sept. te R'dam. Nictheroy, 31 Aug. v. Los Angeles. Volendam, 1 Sept. v. New-York. RotterdamZuid-Amerika Ljjn. Aldabi, 31 Aug. v. Hamburg. Algorab, 1 Sept. v. R'dam. Alchiba, u., 1 Sept. te Montevideo. Alwaki, t., 31 Aug. v. Montevideo. Emzetco Lijn. Jonge Anthony, 31 Aug. v. Huil. Hector, 31 Aug. te Singapore. HollandAustralië L\jn. Streefkerk, 1 Sept. te Bremen. Almkerk, u., 1 Sept. v. Algiers. HollandO.-Azië Ljjn. Gaasterland, u., 1 Sept. v. Singapore. Gaasterkerk, u., 31 Aug. v. Singapore. Zuiderkerk, t., 29 Aug. v. Colombo. JavaChinaJapan Lijn. Tjikarang, 29 Aug. te Hongkong. Tjinegara, 30 Aug. te Hongkong. JavaNew York Ljjn. Adrastus, 1 Sept. v. Belawan. Glaucus, 30 Aug. v. Dakar. Tabinta, 31 Aug. te Batavia. Kota Radja, 30 Aug. v. Batavia. Silver JavaPacific Lijn, Mapia, 31 Aug. te Kaapstad. Siantar, 31 Aug. te Penang. Silverwillow, 30 Aug. v. Dahikan. Tapanoeli, 30 Aug. te Lourenzo Marqués. HollandAfrika Lijn. Jonge Jacobus, 1 Sept. v. Marseille. Jagersfontein, u., 1 Sept. te Kaapstad. Springfontein, t., 1 Sept. v. L. Marqués. Stoomvaart-Mij. Oceaan. Asphalion, pass. 1 Sept. Perim. Eurymedon, 1 Sept. v. P. Said. Ajax, pass. 1 Sept. Perim. Eurylochus, 1 Sept. v. Padang. Hector, 2 Sept. v. Singapore. Laertes, pass. 31 Aug. Perim. HollandWest-Afrika Lyn. Maaskerk, u., 1 Sept. v. Bordeaux. HollandBritsch-Indië Lijn. Meliskerk, t., pass. 1 Sept. Ouessant. 2 Sept. 1936. Aangebracht door korders: Tongen Slips Tarbot Schol I Schol II Schar p. kg 1.00—0.86 0.75—0.58 0.60 p. kist 6.25—3.90 2.60—1.85 2.50—1.75 Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen p. kg 0.15 Medegedeeld door net Koninklijk j Meteorologisch Instituut. Naar waarneming verricht in den morgen 3 September. fj Hoogste barometerstand 763.6 te Ziirich. Laagste barometerstand 747.9 te Helsingfors. Verwachting Zwakke tot matige Z. tot Z.W. wind. Zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen met kans op onweer. Later iets koeler. Barometerstand te Den Helder 758.9. Temperatuur van het zeewater 18,3° C.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7