Amsterdamsche Brieven. Marine-brieven uit Indië T JUTTERTJE ZATERDAG 5 SEPTEMBFR D36 PAG. 5 pe speelwijze welke de meeste kans biedt wordt natuurlijk gevolgd en aangezien 5/7 nog altijd méér is dan 3/6, moet dus niet 0p vallen van de troeven worden gespeeld, maar de kans op een extra aftroefslag in r. worden genomen. Wordt deze extra aftroefslag gemaakt en zitten de onbrekende troeven bovendien nog gunstig verdeeld, dan wordt zelfs een overslag gemaakt. Zou de extra aftroefslag niet worden gemaakt, doordat deze wordt overgetroefd, dan is er zooveel te meer kans, dat de dan nog ontbrekende troeven onder aas, heer en vrouw moeten vallen, doordat dan het aantal ontbrekende troeven weer met 1 is verminderd. Natuurlijk zijn er andere wegen om de beste kans te weten te komen en wel de bestaande gegevens in van de mogelijke verdeelingen van ontbrekende kaarten, maar daarvoor moet men al deze in het hoofd houden, hetgeen niet zoo een voudig is. Volgens deze percentages is de kans op een 4—3 verdeeling van de R. te stellen op 62 tegenover de kans van 33 ver deeling der ontbrekende troeven van 36 zoodat ook volgens de percentages de mogelijkheid van een introefslag in R. moet worden genomen vóór de kans op het vallen van de troeven. Koninginnedag. Zooals altijd heeft de hoofdstad ook dit keer weer, met het vieren van den Ko ninginnedag, als 't ware afscheid genomen van het volle zomer- en vacantie-seizoen en dadelijk daarop heeft zij, met een flink aanloopje, de nieuwe winter-werk-cam- pagne ingezet. Ook op dezen 31sten Augus tus vierden in de eerste plaats de zuur-, haring- en andere kraampjes weer hoogtij, zóó dat zij op sommige plaatsen, zooals op het Damrak, zelfs aan één onafgebroken rij langs het trottoir geposteerd staan, werd verder de „hos" en „contra-hos" in de Kalverstraat en andere straten van de binnenstad, weer druk beoefend, klonk overal, vanaf den koepel van het Paleis, vanaf het bordes van den Stadsschouw burg, uit tallooze tenten op diverse pleinen muziek, hielden tallooze café's tot laat in den nacht hun deuren open, organi seerde de Oranjebond kinderfeesten op het IJsclubterrein en elders, liet de Vrijwil lige Brigade tot Redding van Drenkelingen een 100-tal van zijn leden, tot vermaak der menigte, gekleed en wel van de Am- stelbrug te water gaan, en deed ten slotte de Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak haar best eenige „lijn" in de altijd iet of wat chaotische feest vreugde te brengen door middel van een middag-feest in het Stadion en het avond lijke vuurwerk, dat de laatste jaren vanaf den Amstel naar het een of ander stukje „rand der stad" verhuisde: ditmaal den Ringspoorbaan bij den Haarlemmerweg... Lintjes-regen. Als altijd vingen ook een aantal Amster dammers van den uit Den Haag afkom stige „lintjes-regen" enkele droppelen-der- eere op. Wel heeft het Rijk als regen-ver wekker op dit gebied vrijwel het monopo lie, maar toch kan ook de stad als zoo danig iets, zij het dan ook niet veel, in dit opzicht doen. Zij heeft in alle geval haar „groote gouden" en „groote zilveren" medaille te vergeven. Deze laatste nu viel, juist tezelfder tijd dat de eereteekenen vanwege het Rijk kwistig over den lande werden uitge strooid, ten deel aan mevr. S. A. Leven- bachAsscher en den heer J. W. Sleef, die op dezen lsten September kunnen terug zien op bijna 35 jaar dat zij deel heben uit gemaakt van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op Lager- en Voorbereidend Onderwijs. Deze Commissie heeft op ge noemden datum volgens een Raadsbesluit van enkele maanden geleden, opgehouden te bestaan. Verschillende omstandigheden hebben er toe meegewerkt, dat de betee- kenis van genoemde Commissie sedert het begin dezer eeuw allengs geringer en ge ringer werd. De sterke toeneming van het aantal scholen als gevolg van de Leer plichtwet, maakte het noodig, dat gaande weg een gedeelte van het werk, dat vroe ger door de commissie was gedaan, werd opgedragen aan ambtenaren, terwijl voorts de Lager Onderwijswet-1920 aan de Com missie een geheel ander karakter gegeven heeft. Toen dan ook de Bezuinigingswet- 1936 aanleiding gaf te overwegen of de gemeente van de door die wet geboden ge legenheid gebruik zou maken om de com missie op te heffen en daardoor de kosten harer instandhouding te besparen, hebben B. en W. en de Raad gemeend, dat onder de tegenwoordige omstandigheden hiertoe diende te worden besloten. 300 menschen gedood heeft. Verschrikkelijk... ik heb het trouwens altijd wel gezegd, dat die vehikels niet op den weg hooren. Een jonge vrouw doet examen voor het rijbewijs. De examinator vraagt: „En waaran be merkt u een defect van den motor?" Zij (dadelijk antwoordend): „Als m'n man zegt: wel verdraaid! hij vertikt het weer!" Heelemaal met stille trom laten ver dwijnen van deze Commissie, daar voelde het gemeentebestuur echter niet veel voor en werden op den ochtend van den schei- dings-datum voorzitter en secretaresse eenigszins feestelijk in de kamer van den wethouder voor Onderwijs ontvangen, werd de thans „weg-bezuinigde" Commis sie dank gebracht voor het vele goede werk, dat zij in den loop der jaren ver richt heeft en kregen bovengenoemde twee leden het eeremetaal der stad._ Onze pakhuizen. Met het aanbreken ven het nieuwe werkseizoen concentreeert zich langza merhand de aandacht ook weer meer op die gebouwen in de binnenstad, die speciaal met handel en bedrijf te maken hebben en trekt die belangstelling zich geleidelijk aan terug van die dingen aan den buiten rand der stad, zooals daar zijn de buiten huisjes in de volkstuintjes, de boot huizen de zwemscholen en wat dies meer zij. Men zou kunnen zeggen, dat wij nu wederom het seizoen zijn ingezeild der... pakhuizen, die nog wel steeds niet zoo vol liggen als wenschelijk was, maar die ook nu nog, in een stad als Amsterdam, die voor een belangrijk deel op den doorvoer handel is aangewezen, een gewichtige rol in het arbeids-leven aan Amstel en IJ spelen. Vele van die hoofdstedelijke pakhuizen behooren zeer zeker tot onze „beziens waardigheden", ook al weet de „man van de straat" dat meestal niet en wordt alleen de man of vrouw in de... sight- seeing-car er speciaal op attent gemaakt! Sommigen van hen zijn zelfs zoo beziens- en merkwaardig, dat ze als „Amster- damsch monument" onder de bescherming van de monumenten-wel kwamen de staan: men telt onder hen b.v. de oude pakhuizen aan den Singel, Keizersgracht, Heerengracht en Prins Hendrikkade, die, hoe oud ook, heden ten dage nog steeds voor het oorspronkelijk doel in gebruik zijn. De nummers 38 en 44 van de Keizers gracht, die men, van de Brouwersgracht komende aanstonds in het vizier krijgt, zijn extra-merkwaardig, aangezien zij da teeren van omstreeks 1600, een ouderdom die onder hun soortgenooten verder niet meer bereikt wordt... Bijzonder aan hen zijn zeker ook de drijvende traaa- kelders, die ze bevatten. Deze pakhuizen werden destijds gebouwd ten behoeve van de walvisch- en robbenvangst door de Groenlandsche compagnie. Vooral ook de gevelsteenen en de pakhuisnamen roepen veelal het verleden op typische wijze terug, dikwijls in de eerste plaats het verleden zooals het met de visscherij samenhangt. Hier is een gekleurde steenen schol of bot, met het jaartal 1717, daar een zalm of een haring met meer of minder smaak in steen gebeiteld. De eene gevelsteen vertoont een visch, waarbij de beeldhouwer zijn fantasie de vrije teugel gelaten heeft, zoodat een visch is ontstaan, die nooit bestaan heeft en of sinds menschenheugenis reeds uitgestorven is. Buitendien verschillen al deze visschen dan ook nog van de levende exemplaren, dat ze niet in, doch óp het water zwem men, zooals destijds al door Jacob van Lennep werd opgemerkt! Dergelijke pak huizen dragen dan den naam van o.a. De Geep, de Ansjovis, de Haring, de Roode Galei. Hoewel van lateren tijd dienen misschien in dit verband ook nog even vermeld te worden de pakhuizen van het Gemeentelijk Handelsentrepót en aan de Handelskade, die een belangrijke plaats hebben ingeno men en nog innemen in den Amsterdam- schen handel. Een gouden feest. Ongeveer drie en vijftig jaar geleden dwaalden drommen werkloozen arbeiders door Amsterdam. Een beetje anders dan nu! In 1883 aangetrokken door de werk verruiming veroorzaakt door de Wereld tentoonstelling, liepen zij al spoedig het was met die werkverruiming maar droevig gesteld doel- en werkloos rond, ten prooi aan veel ellende. Er werd een alge- meene commissie voor buitengewone be deeling aan armen opgericht, doch daar mede werd geen bevredigende oplossing bereikt. Besprekingen, adviezen, commis sies etc. enfin, U kent het apparaat, het gaat tegenwoordig nog precies zoo! volgden en als gevolg daar weer van werd op 1 September 1886 de eerste Ne der landsche arbeidsbeurs hier in Amster dam opgericht! Op 1 September j.L be stond deze instelling in 1908 van een particuliere- tot een gemeente-instelling geworden dus 50 jaar en er was reden om een klein beetje feest te vieren of al thans een herdenkingsbijeenkomst te hou den. De Arbeidsbeurs is de eenige instel ling die floreert bij het niet floreeren van de zaken erbuiten hoewel, wij bedenken daar, dat ook Maatschappelijken Steun dit twijfelachtig genoegen te beurt valt en het is zeker niet te verwonderen, dat in de maand Juli van dit jaar de Arbeids beurs 72.106 aanvragen om werk boekte, waar helaas, slechts 4595 aanbiedingen van werk stonden. Het aantal tot stand ge brachte plaatsingen bedroeg 3184. Aan het einde van de vorige maand was het totaal aantal ingeschrevenen een dikke duizend hooger dan aan het einde van Juni, zoodat de conclusie, dat de werkloosheid nog steeds toenement, gewettigd schijnt. Toch mag niet worden vergeten, dat ook het einde van het zomerseizoen weer vele ar beidskrachten naar de beurs drijft, terwijl ook afgestudeerde scholieren van am bachtsscholen enz., zich laten inschrijven in de hoop op een baantje. Waarde Collega uit Indië. Ja, dat dacht ik wel. Dat zal wel de reden zijn waarom je niet schrijft. Natuur lijk medegedaan om den Marinedag te or- ganiseeren. Met de Iucthpost was er een groot artikel over in de „Rotterdammer". Nou jullie hebben je geweerd, hoor. Het is maar te hopen dat zooiets nu hier eens overgenomen wordt, want zooals jullie het daar opgezet hebben is het hier nog nim mer gebeurd. Als ik het goed begrepen heb, dan hebben er ongeveer een veertien honderd menschen op de vloot meegeva- ren. Wat zullen er een glaasjes limoen en een splitjes gedronken zijn. We zijn nu eenmaal gastvrij bij zulke bezoeken. Was het nog van „snert met nasi goreng"? Meer nee dat zal wel niet, want het was geen Maandag en dat is in Indië de Maan- dagmiddagkost. Bovendien geeft de snert altijd een beetje moeilijkheden met de Mo- hammedaansche gasten, die immers geen varkensvleesch mogen eten. Wat was dat met het saluutschot, dat de opening van de tentoonstelling aangaf. Was dat daar bij de groote loodsen opgesteld en hoe? Is het niet omgevallen? Daar was daar ter plaatse geen fundatie en van welk ka liber was het? Zie kerel dat zijn allemaal dingen die wij hier die dag in dag uit dikwijls daar van en naar den Dienst Con servatie liepen graag willen weten en je moet nu maar eens een middag je slaapje opofferen en in de pen klimmen. Uit de berichten uit Indië kan ik niet op maken of de marine nog mede gedaan had aan de Parade in Batavia, dat is toch zoo langzamerhand traditie geworden, terwijl we dan tevens moeten assisteeren bij de passer gambir. Zelf in Den Haag vertoe vende heb ik hier de parade op het Malie veld meegemaakt. Zooals ik je in mijn vo- rigen brief al schreef, deed een compagnie van de „Hendrik", die in Rotterdam lag, mede. Deze compagnie paradeerde het eerst en ik moet je zeggen het was keurig om te zien. Ik geloof niet dat ik door ma trozen ooit zoo'n goede frontcolonne zag. De mariniers dat is altijd „af". Trouwens ik hoorde nu nog roemen over het défilé van onze Rotterdamsche jongens het vo rige jaar op het Malieveld gehouden voor onze Koningin. Hadden we in Indië op de parade hoogstens twee vlagofficieren de C.Z.M. en de E.C. die aanwezig waren op het parade-terrein, hier zagen we ad miraal van Duim, admiraal de Graaf, ad miraal Vos, admiraal Schreuder en den pas benoemden chef Marinestaf, den schout bij nacht Fürstner. Deze laatste inspecteerde samen met den bevelvoerend generaal parade-com- En een zilveren! Ik heb vroeger eens een „onaangenaam mensch in de Amsterdamsche straten", - die een verre naneef was van dien beroem den „onaangenamen mensch in den Haar lemmerhout!", een bioscoop hooren de- finieeren als een „amusements-pakhuis". Nu kon zulk een mensch in den tijd van de opkomst van het filmbedrijf, ongeveer een kwart eeuw geleden, zulk een de finitie misschen nog wel eens min of meer terecht bezigen, thans nu we over luxe inrichtingen als b.v. Tuschinsky en het City-Theater beschikken, waar de bezoe kers op alle mogelijke manieren, zij het dan ook niet altijd geestelijk, dan toch materieel verwend worden, kan men het woord pakhuis moeilijk meer, ook al is men in nog zulk een cynisch-kritische bui, met eenig recht ter sprake brengen. Een man, die de geheele ontwikkeling van de bioscoop vanaf het stadium van het „pakhuis" naar dat van „luxueus paleis" heeft meegemaakt en vooral ook in Am sterdam door zijn werk die evolutie heeft helpen bevorderen, vierde j.1. Vrijdag zijn zilveren jubileum. Het geldt hier de heer J. ter Linden, die, in 1911 als directeur van de z.g. Witte Bioscoop op het Dam rak begonnen, via het Victoria-Theater aan den Nieuwendijk en het Rembrandt- Theater, eindelijk zijn lang gekoesterd ideaal, het bouwen van een soort „Über- bioscoop-paleis" aan het Kleine Gartman- plantsoen, als directeur van het City concern kon verwerkelijken. Er werd hem, dezen dag, tijdens een gala-voorstelling van de nieuwe Grace Moore-film „The King steps out"', in het City-theater van ver schillende zijden hulde gebracht voor zijn energieken arbeid gedurende al deze vijf en twintig jaar in het belang van den „uitgaanden mensch" verricht. Waarbij niet vergeten werd het inderdaad prach tige werk dat door hem gedaan werd als voorzitter van het Bio-Vacantie-oord, het herstellingsoord „Het Russenduin" te Ber gen aan Zee, waar tegenwoordig per jaar een 1200 kinderen een maand lang ver pleegd worden op kosten van de opbrengst der in de bioscopen gehouden collectes. mandant Wakerlin, als commandant van Hr. Ms. „Hertog Hendrik", de marine- compagnie. Toch viel het me w^er op, wat me ook altijd trof bij de parade op het Waterlooplein, dat onze vlagofficieren naast het paard van den generaal loopen en niet zelf bereden zijn. Het fanfarecorps van de „Hendrik" was subliem en wel een van de beste van het veld. Sjonge wa>« bliezen die luidjes er goed op los. Dat is nu al het derde muziekkorps dat we in de marine hebben. Nu jullie nog op het eska der hoor. We moeten als we zoo eens een weekend in Ambon, Makasser of waar ook liggen ook muziek kunnen geven. We kun nen niet steeds het fanfarecorps van Soe- rabaja meenemen. In Nieuwediep waren eventjes twee ba taljons op de parade, en dat terwijl de Hendrik in Den Haag mede deed. Batal jons-commandanten waren daar de kapi teins de Bruyne en luitenant ter zee Mees ter. Beiden ook bekend van parades op het Waterlooplein. Ja man zoo laat de ma rine zich op zoo'n dag weer eens zien. In de afgeloopen week zullen weer vele marine-moeders hier in Holland weer de „lichting 1930" voor het eerst naar school gebracht hebben. Dat is voor ons nu zoo wat 30 jaar geleden kerel, vanaf de eerste klas van de lagere school af kom je elkaar toch maar telkens weer tegen in de Marine en ik wacht alweer met smart het oogen- blik af dat ik aan jou de wacht kan overgeven, maar ik denk en hoop toch wel dat onze jongens elkaar weer op het „Instituut" tegenkomen, wat jij.. Het leven in Holland bevalt me nog steeds goed. Druiven en haring zijn nog steeds favoriet, verder draait er weer een nieuwe revue van Fritz Hirsch en zal van den winter Buziau weer met een nieuwe revue komen. Allemaal dingen, waar je in Indië zoo echt naar kon verlangen. Nee, ik verlang nog heelemaal niet terug hoor, alleen zijn jullie ons wel een slag voor wat het materieel betreft, wat dat aangaat kun je beter op het eskader in de Oost zitten. Deze week ligt de „Gelderland" in Rotter dam, de „Hendrik" was geïllumineerd aan de Parkkade op Koninginneverjaardag. Nu daar kunnen jullie anders op den vlootdag ook van meepraten. Het moet een prach tig geacht zijn geweest al die geïllumineer de schepen op de ree. Wat zal het vol ge weest zijn op Modderlust, een beste dag voor secretarie van Beusekom, alleen zal hij heel wat rekeningen te onderteekenen hebben. Man ik raak uitgepraat hoor, schrijf nu gauw eens. Saluutjes, HENK,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 17