Eenvoudige degelijke persoonlijkheid. Onze stad uit haar vreugde. Prins Benno De toekomstige gemaal een jonge, sportieve Prins, die academisch gevormd is. EXTRA EDITIE NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA po. 7802 EERSTE BLAD WOENDAG 9 SEPTEMBER 1936 64ste JAARGANG H.K.H. Prinses Juliana met haar verloofde Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld poseeren voor den fotograaf na aankomst aan het Paleis Noordeinde te Den Haag Een spontane feestviering en hulde-betooging. Casino-eivol. Na aankomst van H. K. H. Prinses Juliana en Haar verloofde Z. K. H. Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld, omhelst de Prins H M. de Koningin. Links: de Prinses terwijl Zij uit de auto stapt. Zijn levensloop. Huwelijksdatum nog niet vastgesteld. COURANT Abonnement per 8 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant 1.60 j Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2. NederL. Oost- en West-Indlë per zeepost 2.10, Idem per mail en overige landen 3.20. Losse nos. i ot; fr. p. p. 8 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 0.50, f 0.70, 0.70, 1.—. Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. O. DE BOER Uitgave N.V. Drukkert) v/h. O. DE BOER Jr, Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Pos t-Giro rekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct; bQ nlet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De verloving van H.K.H. Prinses Juliana Onze stad heeft spontaan gereageerd op het bericht van de verloving van onze Kroon prinses. Niet zoodra was het bericht voor ons raam gebullitineerd of de vlaggen werden Uitgestoken en om 12 uur zag het er in de binnenstad feestelijk uit door de vroolpt wapperende vlaggen, terwijl verschillenden zich met oranje getooid hadden. Prinses Juliana verloofd. Het is als een blijde mare onze Marine-stad doorgegaan en de gebeurtenis vormde overal het onderwerp van gesprek. Men verheugt zich erin, dat onze Kroonprinses haar jonge leven gaat verbinden aan een jongen Prins, over wien zijn omgeving en vrienden met warme sympa thie spreken. De natuurlijke eigenschappen van Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld, worden ge schetst als eenvoudig, degelijk en sportief. Dat zyn eigenschappen waarmee hij tot het hart van ons volk zal spreken en het zijn eigenschappen die hij met zijn verloofde gemeen heeft. De ongekunstelde eenvoud van Prinses Juliana hebben Haar immers juist zoo bemind gemaakt bg ons volk. Prins Bernhard wordt ons voorts geschetst als een begaafde jongeman, die het vorig jaar aan de universiteit te Berlijn zijn candidaats- examen in de rechten deed. Ongetwijfeld zul len zijn geesteseigenschappen er toe bijdragen dat hij aan de behartiging van tal van zaken in het maatschappelijk leven, krachtigen steun kan geven. Want al is het waar dat hg zich als toekomstig Prins-Gemaal op politiek- en staatkundig terrein afzijdig zal moeten houden, er zijn heel wat zaken, waarvoor hij tot nut van ons volk kan werken. Hopen we, dat het jonge paar een gelukkig teven is weggelegd tot zegen ook van ons volk. De optocht door de stad, de muzikale hulde voor het Raadhuis en de bijeenkomst in Ca sino is tot een groote gebeurtenis uitgegroeid, een gebeurtenis, die de velen, die haar meege maakt hebben, niet licht zullen vergeten. Er waren dezen avond zeer vele menschen op de been en het is misschien niet overdreven als we hier zeggen, dat heel Den Helder was uit- geloopen. De formatie van den feeststoet. Ver voor achten was men op het plein voor de Werfpoort al druk bezig met den stoet te formeeren. Voorop stelde zich de Stafmuziek, die natuurlijk vergezeld was van de tamboers en pijpers. Daarop volgde het Stedelijk Mu ziekcorps, dat weer gevolgd werd door „Win- nubst" en de „Oranje-Harmoniekapel". De stoet werd gesloten door de Oranje-garde, die haar vele vlaggen met zich voerde. Het was een fantastische aanblik, die stoet! De rosse gloed van de fakkels weefde over het geheel een romantische sfeer, luid klapperden de vlaggen in den harden wind. Precies acht uur zette de optocht zich in beweging, gevolgd door een groote schare, die besloten had om dezen feestmarsch door de stad mede te ma ken. Onder de vrooljjke tonen van de onder scheidene corpsen ging het langs de volgende route naar het Raadhuis: Weststraat, Keizer straat, Spoorstraat, Koningstraat, Kerkgracht, Raadhuis. Overal waar de stoet langs kwam, bracht hij fleur en kleur en er zal wel niemand langs den weg geweest zijn op wien hij geen indruk maakte. Langs den -geheelen weg wa ren de menschen geschaard en vooral in de omgeving van het Raadhuis was het razend druk. Heel vroeg hadden zich de menschen daar al geposteerd, en de zitplaatsen aan den overkant, d.1. op den steenen kanaalkant wa ren al vroeg „uiverkocht". Overal waar we zagen waren menschen, evenals ruim een week geleden, toen deze zelfde omgeving het tooneel was van een treffende Koninginne- hulde. Ook nu puilden de vensters van de omliggende huizen uit van toeschouwers. Intusschen was de stoet voor het Raadhuis aangekomen. We zagen hoe tamboers, pijpers en stafmuziek zich juist voor den ingang van het Raadhuis opstelden. Achter hen posteer den zich het „Stedelijk" en rechts daarvan stonden „Winnubst" en de „Oranje Harmonie kapel, achter deze beide laatste korpsen de Oranjegarde. Allen maakten front naar het Stadhuis. Het publiek op de Kerkgracht en het Helden der Zeeplein was op ruimen af stand gehouden. In het Raadhuis. Intusschen hadden zich vele autoriteiten in de Raadszaal van het Stadhuis vereenigd. Hen zouden we ook later op den avond in Casino ontwaren. Wij noemen den burgemeester, den heer G. Ritmeester, den gemeente-secretaris, Mr. Dr. E. van Bolhuis, de wethouders W. de Boer en P. Smits, kolonel K. van Aller, com mandant van Hr. Ms. Vliegkamp de Kooy, waarnemend Commandant der Marine; luite nant-kolonel J. H. C. Bentz van den Berg, gar nizoenscommandant; Ir. S. Visman, directeur van Rijks Werf; luit. ter zee 1ste klasse J. J. Wichers, commandant van Hr. Ms. Wacht schip, kapitein Kalkman, adjudant van den garnizoenscommandant; den heer Maas, direc teur van de gemeente-reiniging, verschillende raadsleden en bestuursleden van de Oranje verenigingen. De meeste autoriteiten waren door hunne dames vergezeld, de burgemeester alleen door zijn dochter. In afwachting van de komst van den stoet ledigde men den tijd in gezelligen kout, waarbij natuurlijk de verlo ving van het vorstelijke paar het onderwerp van vrijwel ieder gesprek was. Intusschen was de stoet aangekomen en had zich, als hierboven reeds geschetst, op gesteld. De in de Raadszaal aanwezigen be gaven zich naar de openstaande balkondeuren, zij die daar geen plaatsje konden vinden pos teerden zich aan de opengeschoven vensters. De Staf speelt.- Iedereen was nu in afwachting. Van de menschenmenigte uit drongen opgewekte ge luiden tot de raadszaal door. Daar hief de heer Leistikow de handhet werd dood stil en toen klonk, zuiver het Wilhelmus, de onsterfelijke schepping van Marnix van St. Aldegonde. Doodstil was het nu onder de menschen- massa, ontroerd hooorde men de schoone hymne aan. Niet zoodra waren de laatste klanken verstorven of een gejuich ging op ln de verte, dat zich voortplantte over de hon derden anderen. Vervolgens speelde de kapel, op een wijze zooals zij alleen dat kan, het Gebed uit de Taptoe. Een dankbaar applaus klaterde thans op, evenals na den Eere- marsch, die als no. 3 uitgevoerd werd, door hetzelfde ensemble. Burgemeester Ritmeester noodigde na deze muzikale hulde de dirigenten van de muziek korpsen uit om even in de Raadszaal te ko men. De burgemeester dankte hen en betuigde hun zijn erkentelijkheid, tevens uitsprekende de hoop, dat hij hen nog vele malen ten Raad- huize ontvangen mag, en wel binnen niet al te langen tijd. Ten slotte vroeg de Burgemeester den leiders zgn dank te willen overbrengen aan hun menschen. Daarna dronken de heeren een kopje thee. Op weg naar Casino. Nadat de leiders de plaatsen voor hun corp sen weer hadden ingenomen zette de „Staf" een potpourri van nationale liederen in, tg- dens het spelen waarvan kapelmeester Leis tikow „recht uit de flankmarsch" com mandeerde, waarmede de tocht naar Casino was ciangevangen. Deze ging langs een om weg; de volgende route, waarlangs het over al zwart van de menschen zag, werd geno men: Singel, Langestraat, Dijkstraat, Kanaalweg, Casino. Intusschen reden een paar autobussen voor en daarmede werden de autoriteiten en hun dames naar Casino gebracht Voor Casino was het weer een drukte van belang. En een stem ming, die hier heerschte! Heerlijk gewoon! Vermeld dient te worden, dat ook hier de po litie, die zich dezen avond weer van haar beste zijde liet zien, voor een keurige rege ling gezorgd had. Van hen, die niet naar binnen konden, gin gen velen mee met „Winnubst" en O.H.K., die den marsch voortzetten langs Weststraat, Spoorstraat, naar het Westplein, waar de stoet ontbonden werd. In Casino. Bij het binnentreden van de groote Casino zaal waren allen verrast door de buiten gewoon aardige attentie van den heer Polak, die voor een vroolijke versiering met lampions en oranje gezorgd had. Op het tooneel zagen we met lampions uitgevoerd de Initialen van de beide jonge menschen, wien deze hulde betrof: de „J" van Juliana en de „B" van Bernhard. De zaal bood een zeer stemmigen aanblik. Het A. N. P. meldt; Prins Bernhard Benno noemen zgn vrienden hem is 29 Juni 1911 te Jena geboren en is dus 25 jaar oud. Hg door liep het gymnasium te Berlijn en na zijn eindexamen ging hg aan de Berlijnsche universiteit in de rechtswetenschappen studeeren. Hg heeft het vorige jaar zijn candidaatsexamen gedaan. Vervolgens vertoefde hij eenigen tijd in Engeland en maakte ook een reis naar Marokko. Daarna is hg in dienst getreden bij de I. G. Farben, het groote chemische wereldconcern. De jonge prins, die de Fransche taal volkomen beheerscht, werd geruimen tijd gedetacheerd in Parijs bij het Fransche filiaal. Ook heeft hfl later gewerkt op het hoofdkantoor der I. G. Farben in Berlijn. Den prins zelf hebben wg niet kunnen ontmoeten. Wel eenige vrienden van hem. Zij schetsten hem als een vroolijken, spor tleven jongeman, die eenvoudig door het leven wenscht te gaan en wiens belang stelling vooral uitgaat naar wetenschap pelijke en cultureele vraagstukken. Buitengewoon beminnelijk ln den om gang als hfl Is, waren zg er zeker van, dat hg zich binnen korten tijd even popu lair zou maken in zgn nieuwen levens kring als in den intiemen vriendenkring van gymnasium en universiteit. Ook uiterlijk is de lange en slanke prins een krachtige, sterke jongeman. Iemand van groote begaafdheid, van pret tige omgangsvormen, een stil en rustig, tot overpeinzing geneigd karakter, een vlot sportsman, een goed ruiter, een trouw vriend en boven alles een eenvoudige en degelijke persoonlijkheid. Ziedaar hoe zijn vrienden over hem spreken. De autoriteiten die wij al genoemd hebben en hunne dames zetten zich op de 2 voorste rijen, vlak voor het tooneel. Op regelmatige wijze liet men daarna de honderden binnen, die buiten te popelen stonden om binnen ge laten te worden. Het spreekt vanzelf, dat lang niet allen, die dat gaarne wilden, binnen ge laten konden worden. Tenslotte kan Casino, hoog-op, 900 menschen bergen en zij die daar buiten om een plaatsje hunkerden, waren wel een duizend of twee. Zeer ordelijk ging alles in. zgn werk, Eerst liep het balkon tjokvol, daarna was de zaal aan de beurt. Ook deze was spoedig „uit verkocht", zoodat we spoedig konden consta- teeren, dat Casino tot de laatste plaats bezet was. Onder die 900 aanwezigen was een deining, die men als het ware kon aanvoelen. Er heerschte een zekere mate van spanning, men wachtte vol ongeduld op de gelegenheid die zich zou voordoen om zijn vreugde nu eens naar hartelust te kunnen uiten. Op het tooneel namen de menschen van de Staf muziek plaats, evenals de tamboers en pijpers, wier tamboer-mattre, die indruk maakte, een open doekje van de jongelui uit de zaal kreeg. Voor het podium zetten zich de mannen van Johan Pala. De laatste mensohen kwamen binnen, toen kon er geen mensch meer bij. Dat was het moment waarop de heer Joh. Bakker, voorzitter van de Algemeene Oranje- vereeniging, het tooneel besteeg om zijn openingsrede uit te spreken. Openingswoord van den heer Joh. Bakker. Dames en Heeren. Ik heet U op dezen heuge- lijken avond allen har telg k welkom. In de eerste plaats den Burgemeester onzer stad; ln de tweede plaats Kolonel K. van Aller, den vertegenwoordiger van Zijne Excellentie den Vice-Admiraal, die wegens dienst tot zijn grooten spijt hier niet aanwezig kan zgn; ver der alle autoriteiten. Wij hebben nauwelijks het feest van 31 Augustus achter den rug, een feest, dat altijd met groot genoegen gevierd wordt, tevens een dag, waarop de Oranjevereenigingen zich zich altijd moeite geven om het Heldersche publiek een aangenamen feestdag te bezor gen, een dag, welke hen telkenmale nader brengt tot het geliefd Oranje-huis. Thans gaat weer een blijde mare door het land, welke mare wij reeds hebben verwacht, maar die ten slotte toch nog plotseling is gekomen. Deze mare kan ons niet andera stemmen dan tot groote blijdschap en de Oranje-vereenl- gingen hebben gemeend dezen avond het Oranje goed-gezlnde. Oranje-liefhebbende pu bliek bijeen te moeten brengen om deze heu gelijke gebeurtenis te vieren. Ik dank allen, die zoo spontaan opgekomen zijn voor dit doel en ik zou willen voorstellen dezen avond aan te vangen met het zingen van het Wilhelmus ter eere van de verloving van onze prinses Juliana. Mag ik U verzoeken het Wilhelmus allen staande mede te zingen. Direct hierop zette de Stafmuziek het Wil helmus ln en staande zongen allen het spon taan mede. 2 coupletten speelde en zong men enthousiast en ontroerd. Toen klonk het „Drie hoezees voor Prins Bernhard" en luide stem den allen daarmede in. Leve Bennol Hoe populair de jonge Prins hier al Is, bleek uit het feit, dat men met groote warmte Instemde met hem, die „Leve Benno!" riep. Aardig moment was dat. Afwisselend speelden de beide muziekkorp sen enkele vrooljjke marschen. De Staf bracht Van den datum van het huwelijk van Prin» ses Juliana is nog niets definitief bekend. Telegrammen van gelukwensch van Nationaal Herstel. Het bestuur van het Verbond voor Natio* naai Herstel, afd. Den Helder, heeft de vol gende telegrammen van gelukwenschen aan de Koningin en Prinses Juliana gezonden: Aan Hare Majesteit de Koningin 's-Gravenhage. Het bestuur van het Verbond voor Natio» naai Herstel, afdeeling Den Helder, bied% namens hare leden, Uwe Majesteit zjjne eeite bledige gelukwenschen aan met de verloving van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana. Aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana 's-Gravenhage. Het bestuur van het Verbond voor Natie» naai Herstel, afdeeling Den Helder, biedt namens hare leden, zijne eerbiedige geluk» wenschen aan met de verloving van Uw» Koninklijke Hoogheid. met bravour den „Marinemarsch" en den „4-daagsche-marsch" ten gehoore, het Stede» lijk maakte zich verdienstelijk in den Konefa» marsch en in den „Helden der Zee-marsoh, Het behoeft natuurlijk geen betoog, dat 42 enthousiaste schare luide hare btjvaldbetulgtö» gen betoonde! De heer J. Bakker vervolgt. Daarna betrad de heer Joh. Bakker weer het podium en zelde: Dames en Heeren. Het ligt voor de hand, nu deze blijde tijding ons min of meer verrast heeft, dat de beide Oranje-vereengingen niet in staat waren om op grootsche wijze een huldiging voor te bereiden; daarvoor was dt tjjd te kort. Wij hebben ons tot den Burge meester gewend en deze was direct zoo vriei* deljjk ons behulpzaam te zijn. Dank zij zijn krachtdadige medewerking, zijn wij er in ge slaagd dezen avond te vieren op de wgz«^ zooals U thans ziet. Wij kunnen thans uiting aan deze blijdschap geven en entre nous dezè gebeurtenis vieren, terwijl ook buiten deze zaal uiting gegeven wordt aan de blijde ge voelens, welke allen, die met ons medeleven, bezielen. Wij zijn U, Burgemeester dan ook buitengewoon dankbaar voor Uw medewer king. U hebt het daarbij niet gelaten, dook U hebt zich ook bereid verklaard een enkel woord te spreken, (applaus). Alvorens ik het woord geef aan onzen Edel» achtbaren heer Burgemeester, verzoek ik tl even te willen luisteren naar het telegram, dat juist ls verzonden. „De leden der Algemeene en Christelijke „Oranjevereeniging te Den Helder, onder „leiding van den Burgemeester in feest* „vierende vergadering bijeen in de feestzaal „Casino te Den Helder, wenschen Uwe Ko* „ninküjke Hoogheid van harte geluk met „Hare verloving." {Ovatie.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1