Bij Callantsoog's trekpleister. De besprekingen van vijf. Het congres te Neurenberg. BUITENLAND Laatste berichten HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1936 Maakte de stuurman zich schuldig aan verduistering? Geestelijk gestoorde na poging tot diefstal zwaar gewond. Per vliegtuig op zoek naar een vermiste tjalk. Moordaanslag op jongeman. De eigenaardige chauffeur. Te heete thee "gedronken. Jongetje verdronken te Assen. Aanvaring van twee schepen bij Boston. Het avontuur van de Girl Pat. Typhus in een ziekenhuis. Twee bommen ontploft. De kip met de gouden eieren. Goebbels en Rosenberg tegen het bolsjewisme. De rede van Hitier voor den arbeidsdienst. Italië en de Volkenbond- Ondergrondsche staking in Schotland. Abessinië zal een delegatie naar Genève zenden. Na de muiterij op de beide Portugeesche oorlogsschepen. Hedenavond rondgang Stedelijk Muziekcorps. Rede van den Paus zal per radio worden uitgezonden. De nieuwe stakingen in Frankrijk. Zeven Japansche oorlogs bodems voor Zuid-China. De coördinatiecommissie Maandag weer bijeen. Het oeconomisch Volkenbonds comité. 11 Op 6 Juli van dit jaar voer het motorschip Spes Mea, uit Groningen, door de Zeeuwsche wateren. De 35-jarige kapitein R. Steenbergen is onderweg op onverklaarbare wijze over boord gevallen en verdronken. De 41-jarige stuurman H. R. D., afkomstig uit Delfzijl, bleef aan boord met een kleinen jongen, een familie-lid van den kapitein. Toen na het on geluk een broer van den kapitein het schip overnam, bleek, dat er geen geld aan boord was. BQ navraag beweerde de stuurman, dat hij geen geld op het schip had aangetroffen. Hij had het geldkistje van den kapitein doorzocht en toen hij er geen geld in had ge vonden, het over boord gegooid. De vader van den overleden kapitein heeft van dit geval aangifte gedaan bij de politie, met het gevolg dat de stuurman thans te Groningen is aan gehouden, verdacht van verduistering. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Het onderzoek in deze zaak is nog gaande. Toen de heer Groenevelt, directeur van een aardappelmeelfabriek in De Krim (Overijssel), Donderdagmorgen met zijn auto naar een ver gadering wilde gaan, weigerde de motor aan te slaan. Daar hij haast had liet de heer Groe nevelt ijlings een huurauto komen. Juist toen deze was voorgereden, hoorde de chauffeur van dezen auto den motor van den auto van den heer oroenevelt aanslaan. Hij snelde er heen en sprong op de treeplank van den weg- rrjdenden auto, stak zijn arm naar binnen door het openstaande portierraampje en wist den motor af te zetten. Onmiddellijk toen de auto stil stond, sprong er iemand uit, die een tegen het hek staande fiets greep en er snel op weg reed. De vluchteling, die er in geslaagd was den motor aan te zetten van een auto, welks eige naar daarin niet had kunnen slagen, kon blijk baar met het rijwiel minder goed overweg. Hij slingerde over den weg en botste omstreeks 100 meter verder tegen een vrachtauto van den heer H. J. Varwijk aan, nadat hij tevoren reeds bijna in botsing was gekomen met een anderen auto, waarvan de bestuurder hem nog net had weten te ontwijken. Ook de heer Varwijk deed nog een wanhopige poging een aanrijding te voorkomen, doch kon zelfs ten koste van een boom niet vermijden, dat hij den wielrijder te gen den grond reed. Het slachtoffer is in vrijwel hopeloozen toe stand naar het ziekenhuis te Hoogeveen ge bracht, waar geconstateerd is, dat de man be halve andere verwondingen een schedelfractuur had opgeloopen. Het kostte eenige moeite zijn identiteit vast te stellen. Tenslotte bleek en dit verklaart ook zijn gedrag tevoren dat het zekere S. uit Coevorden was, wiens geestver mogens in ernstige mate gestoord zijn. Een espeditie boven de Zeeuwsche wateren. Van het vliegveld Waalhaven heeft de K.L.M. gisteren een niet alledaagsche vlucht ondernomen. Zij is n.1. op zoek geweest naar een vrachtschip, waarover de reederij in on gerustheid verkeerde. De Verandering, een tjalk met motoraan drijving, was Woensdag met schipper Winne- mers aan boord van Stellendam (Goeroe) naar Antwerpen vertrokken. Het schip had een lading aan boord van de n.v. Algemeen Vruchten Import te Rotterdam. Donderdag echter was nog steeds geen bericht van aan komst ontvangen uit Antwerpen. De op drachtgeefster heeft terstond bij verschillen de Zeeuwsche havens om inlichtingen ge vraagd. Schipper Winnemers had evenwel nergens een spoor van hem of zijn schip ach tergelaten. Ten einde raad heeft toen de directie van de A.V.I., die zich zeer ongerust maakte over het lot der Verandering, zich tot de K.L.M. gewend. Onmiddellijk is een Koolhovenvlieg- tuig FK 43 uit de loods gehaald en startklaar gemaakt voor den snel geïmproviseerden on derzoekingstocht. Even voor vijven was het vliegtuig reeds de lucht in, met den heer Corsten, den chef van den fototechnischen dienst aan boord. De heer Corsten toch is expert in het „lezen" van de land- en zee kaart, uit de lucht gezien, een ervaring van zijn talrijke karteeringsvluchten. Anderhalf uur later was het Koolhoven- vliegtuig op Waalhaven terug en wel met goed nieuws. De Verandering was bjj Wemel- dinge gesignaleerd. Het schip had geen radio aan boord, zoodat men niet om inlichtingen kon vragen, maar daar de tjalk zich eerst buitengaats Wemeldinge bevond, ligt de ver onderstelling voor de hand, dat de Verande ring uit den koers geslagen was en op een bank is geloopen. Naar eerst thans bekend wordt, is Dinsdag avond j.L aan den Waaldijk te Beuningen een moordaanslag gepleegd, die nog goed is afge- loopen. De 43-jarige gehuwde van D. uit Beuningen onderhield sedert eenigen tjjd betrekkingen met de 23-jarige mej. G. uit zijn woonplaats. Laatstgenoemde heeft sedert kort verkeering met een 22-jarigen jongeman uit Drutten, het geen de jaloezie opwekte van D. Toen nu Dinsdagavond het jonge paar met elkaar aan den Waaldijk stond te praten heeft van D. met een revolver een schot gelost op den Drutenaar, die evenwel niet getroffen werd. De kogel was wel door zijn kleeren gedrongen, doch had hem niet geraakt. Onmiddellijk na het gebeurde zette D. het op een loopen. De jongeman uit Druten heeft van een en ander de politie te Beuningen verwittigd. Mej. G. begaf zich naar huis. De politie is er inmiddels in geslaagd van D. te arresteeren. Op 5 Juni j.1. werd op den Rijksstraatweg fclj Diemen een automobilist overvallen door een Citax-chauffeur. De automobilist werd bloedend verwond, hij begon echter een achtervolging en wist zijn aanrander te doen aanhouden. Gisteren stond de chauffeur, een 23-jarige Amsterdammer, voor de vierde kamer der rechtbank terecht wegens poging tot beroo- Ving, voorafgegaan door geweldpleging. De officier vroeg een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorloopige hech tenis. Tweejarig kindje aan de gevolgen overleden. Een tweejarig kindje van een familie wo nende in de Reinwordstraat te Amsterdam, heeft bij het drinken van gloeiende thee zoo- anige brandwonden bekomen, dat het naar het O. L. V. gasthuis vervoerd moest worden. Daar is het later aan de gevolgen overleden. Spelenderwijs te water geraakt. Gistermiddag is uit het water van het zgn. Muldersveentje opgehaald het lijkje van het tweejarig zoontje van den heer H. S. Het kind was 's morgens met zijn moeder op bezoek gegaan bij familie in het Roode Dorp te Assen. Het knaapje was plotseling spoorloos ver dwenen. Uit een ingesteld onderzoek kwam vast te staan, dat het ventje met een jongen naar een speeltuin was gegaan. Het kind is vermoedelijk spelenderwijs te water geraakt. Buitenland Het eene schip, de Romance, is ge zonken. Eenige gewonden. Uit Boston (Mass.) wordt gemeld, dat de plezierboot Romance op vijf mijlen buitengaats is gezonken na een aanva ring met het vrachtschip New-York. De Romance had 159 passagiers en een uit 53 koppen bestaande bemanning aan boord. Drie schepen zijn ter assistentie uitgevaren. Een dezer schepen heeft draadloos bericht, dat de New-York alle opvarenden van de Ro mance aan boord heeft genomen. De New- York stoomt op eigen kracht naar Boston. Draadloos werd om tien ambulance-auto's verzocht, zoodat men veronderstelt, dat een groot aantal personen gewond is. Het gezon ken schip levert gevaar op voor de scheep vaart. De aanvaring had tijdens een hevigen mist plaats. Later wordt gemeld: Het vrachtschip New-York, dat bij Boston in aanvaring was geweest met een ander schip, de Romance, is in de haven van Boston aangekomen. Men bevestigt officieel, dat alle passa giers en leden der bemanning van de Romance gered werden. Enkelen hunner werden gewond, doch van geen hunner is de toestand ernstig. De New York vertoonde bij aankomst een groot gat bij de Waterlijn. De Romance was midscheeps getroffen. De schepen werden tegen elkaar aangehouden tot alle opvarenden op de New York waren overgegaan of ge bracht. Zoodra de Romance vrij was van de New York zonk het eerstgenoemde schip. Kapitein Osborne voor den rechter. Gisteren is George Osborne, gezagvoerder van de te Grimsby thuis behoorende treiler Girl Pat voor den rechter van Road Street verschenen, met zijn broer James. Een der 4 leden van de equipage Stone, zeide dat Os borne reeds op 2 April gezegd had: wg gaan niet visschen maar we gaan naar Madeira een vracht oppikken voor Florida. Toen in Madeira geen vracht te krijgen was is de ka pitein toch overgestoken om handel te gaan drijven tusschen de verschillende eilanden van de Bahama's of Bermuda groep, maar door gebrek aan levensmiddelen en brandstof moest de Girl Pat te Georgetown in Britsch Guiana ankeren met het bekende gevolg. Kapitein Osborne gaf toe, dat hij wegens de schandelijk lage loonen, die hij en zijn equipage met visschen verdienden, dit plan geopperd had maar de 4 andere leden der be manning, ook get. Stone, waren het er da delijk mee eens geweest en de kapitein had toegezegd alle winst te zullen deelen, even tueel ook de verkoopsom van het schip. Hij zag nu wel in dat hij dat niet had mogen doen, maar het voornemen om het schip te stelen bestreed hij ten sterkste. De verdediger vroeg vrijlating van James Osborne, die feitelijk als verstekeling aan boord was gekomen en die heelemaal met het oorspronkelijke plan niets te maken had ge had. De rechter stelde de zaak tot Woens dag uit om nadere inlichtingen in te winnen en liet de beklaagden tegen borgstorting van 500 pond op vrije voeten. Te Collimbus, in den staat Ohio, is in een staatsziekenhuis typhus uitgebroken. Er zijn al vele dooden. Alle lieden die er verpleegd worden en de andere menschen, die met het ziekenhuis te maken hadden, zijn tegen typhus ingeënt. Wie zgn de daders? De „Times" bevat een bericht uit Weenen, dat Donderdagmorgen op het station Payer- bach in een goederenwagen van een trein naar den Semmering een bom is ontploft, welke verpakt was in een mand. De wagon werd grootendeels verwoest. Ongeveer tezelfder tijd werd een mand ge vonden op de rails van het westelijk station in Weenen. Daar de eigenaar onbekend was, werd de mand naar het bureau voor gevonden voorwerpen gebracht. Ook in deze mand zat een bom, die op het bureau ontplofte. Geluk kig werd ook hier alleen materieele schade aangericht. De politie stelt een onderzoek in naar de herkomst van de beide bommen. De Parijsche correspondent van de Times meldt, dat de politie van Rochefort-sur-Mer een huiszoeking verrichtte bij een man, die van diefstal werd verdacht. In huis vond men niets, waarop men overging tot onderzoek van het kippenhok. Een verontwaardigde broedende hen optillend, moest men echter constateeren, dat de hen niet slechts eieren, doch bovendien schatkist bons tot een bedrag van 1800 koesterde. De „Sirenes" In stil water. Cal- lantsoog In montere stemming en in afwaehting van den Zondag. Noor- sche vriendschap en Hollandseh bier. (Eigen berichtgeving.) Callantsoog, Vrijdagmiddag. In Noord-Holland loopen vele wegen, maar op geen enkele van die paden tusschen de landerijen, waarlangs de koeien grazen en de rozige varkenskinderen knorren is het zoo druk als op die welke naar Callantsoog voeren. Want op Callantsoog, gewoonlijk bekend door zijn natuurpark het Zwanenwater, ligt een schip. Het schip, met z'n neus op een pier en met e kiel ind het zan. Het is de „Sirenes". Toen de bevolking Maandag in de avond bladen las dat er een schuit aan den kust zat kon zij nauwelijks haar lust bedwingen om maar direct in een auto te klauteren of per fiets, indien het dicht genoeg in de nabijheid was, naar het dorp te trekken. Maar nu, Donderdag en Vrijdag, nu de herfstzon over de stoppelvelden scheert en deze in late koestering met haar warmte streelt, nu komen ze los. En ze trekken naar dat aardige dorpje, daar onder de duinen: Callantsoog. Met z'n roode en z'n miniatuur-winkeltjes. Callantsoog, met z'n middeleeuwsch houten kerkje, waarop fier een gouden haan staat te pralen. Reeds bij Groote Keeten ziet men de masten en de zwarte pijp van de onfortuinlijke „Sirenes" over de duinen heen priemen. En de menschen stappen af en ze kijken door kijkers en beklagen de arme Nooren. Opgewekt Callantsoog. Maar in Callantsoog klagen ze niet. Integen deel, men is opgewekt en op de meeste ge zichten straalt een zonnige lach. En geen wonder: pecunia non olet, en of het geld, dat op het dorp door deze schipbreuk in het laadje komt eigenlijk geld is, dat voor anderen een leelijke strop beteekent, men profiteert ervan. En wie zal ze ongelijk geven? Aan het strand ligt de „Sirenes" en ze ligt als in een machtige vijver nu van helder blauw water. De zon staat hoog aan een wol- kenlooze hemel en zet schip en zee in een vroolijken glans. Of beter gezegd: poogt dit te doen, want op het schip kan men den toestand bezwaarlijk vroolijk noemen... Het ligt daar, zwart en rood, en uit de pijp kronkelt nog steeds een sliert donkere rook. Nog zijn de vuren aan. Op den achtergrond ligt de Utrecht van de bergingsfirma Wijsmuller. Zij ligt er als een een waakhond en in zeker opzicht Is zij dat ook. Verder op de blauwe, rimpellooze zee schuiven wat bottertjes. Op het strand staan de oude Callantsoogers en in hun hart zal spijt zijn, dat ze het ver maarde juttersbedrijf niet meer mogen uit-j voeren. De strandjutterij, die eens de kusteii van Holland berucht maakte. Voorts zijn er een aantal vreemdelingen, die per auto of bus naar Callantsoog gekomen zgn. Met monocles staan ze de Sirenes van kiel tot mastpuntje op te nemen en ze vinden het alles machtig inte ressant. Een paar schoolklassen uit een nabije stad zijn ook present en de kinderen vragen hon derd uit. Op het schip zelf is weinig te beleven. Hier en daar hangen de 5 Nooren, die aan boord gebleven zijn over de reeling en snauwen elkaar In hun raar taaltje wat toe. Voorts trekken ze aan Hollandsche sigaretten en spugen op internationale wijze in het water. De wacht is op hoog water. Wat de ligging van de „Sirenes" betreft zijn de meeningen nog steeds verdeeld, hoe wel het duidelijk is dat de positie van het schip belangrijk gunstiger is dan die van de Kerkplein indertijd. Er zijn een tweetal ankers uitgebracht, die er voor zullen hebben te zorgen dat de positie geen kans krijgt ongunstiger te wor den en de bergingsfirma's Doeksen en Wijs muller vertrouwen na niet al te langen rijd de Noor weer in zijn element te brengen. Intusschen blijft het afwachten op de eerste gelegenheid die flink wat water aan de wal brengt, zoodat men met eenige kans op suc ces kan gaan sleepen. Noorsche jongens en Hollandseh bier. Vrijdagmiddag is het grootste gedeelte der bemanning vertrokken. Een partij naar Rot terdam en een kleinere naar Antwerpen. Ze zullen daar weer trachten aan te monsteren. We hebben ze nog even gezien, de kleine kereltjes, die in hun Paasch-best in het café van Piet de Haan zaten. Waarschijnlijk smaakte hun het Hollandsche bier uitmun tend, -rtiant bijna ieder had een flesch voor zich staan. Sommigen hebben reeds vriendschaps- of andere banden met de dames gesloten en een enkele offreert zelfs .een glaasje Voorburg... Een autobus staat voor, die ze weg zal brengen. Weg van dit vriendelijk Noord- hollandsche dorpje, met zijn roode daken en aardige meisjes. En Callantsoog weet niet wat het over komt. Men had het zomerseizoen reeds voor gesloten gehouden en zie; daar komt me die schuit. En alles leeft op. Hier en daar heeft men geïmproviseerde wegwijzers neergezet, met erop: „naar de Sirenes". Vlak voor het schip heeft men een tent gezet, waar het eeuwige roomijs te koop geboden wordt, terwijl voorts in het dorp op alle mogelijke plaatsen gelegenheid is ge komen te parkeeren, en ansichtkaarten aan te schaffen. En ze verwachten nog veel, de Callants oogers, en enkelen zeiden ons dat er a.s. Zondag een extra trein uit Amsterdam zal komen, alléén met Sirenes-gangers. En zoo is het te begrijpen dat men inslaat en dat men lacht in zgn vuistje over het kostelijke „na-seizoentje". Het kan voor Cal lantsoog nog het heele jaar goed maken. Als ze er maar lang genoeg blijft liggen. En dat juist is nu dubieus! Engeland lioudt vast aan het pro gramma van de conferentie van drie. Door het Britsche voorstel om de conferen tie van vijf in de tweede helft van October te doen plaats vinden, is deze conferentie te Londen weer in het volle licht van de belang stelling gekomen. In politieke kringen is men van meening, dat de conferentie te Londen op lederen datum tusschen 15 en 30 October zal kunnen beginnen, al naar gelang dit de deel nemende regeeringen het beste schikt. In Italiaansche kringen te Londen achtte men het moeilijk voor Italië om zijn standpunt te bepalen, aangezien de Abessijnsche kwestie nog niet geheel geliquideerd is en omdat de internationale toestand, zooals die door de ge beurtenissen In Spanje geworden is, nog aan helderheid te wenschen laat. Wel blijft Italië natuurlijk principieel de conferentie uiterst gunstig gezind. Men heeft niet den indruk, dat het programma voor de conferentie onder werp van besprekingen heeft uitgemaakt tus schen Londen, Berlijn en Rome, maar in Brit sche kringen is men van meening, dat de Britsche regeering vasthoudt aan het program ma, zooals dat door de conferentie van drie is aangegeven en dat men de oplossing van het probleem van het Rijnland niet wenscht te isoleeren van de problemen van algesmeen Europeeschen aard, aangezien men van mee ning is, dat de oplossing van het eerste vraag stuk weinig doeltreffende waarborgen voor den vrede zal geven, indien niet tevens andere vraagstukken mede worden geregeld. Het Britsche voorstel verrast Duitschland. Het Britsche voorstel tot het houden van een nieuwe Locarno-conferentie in October, is in Duitsche kringen niet onverdeeld gun stig ontvangen. Een hooggeplaatst persoon heeft te Neurenberg een correspondent van Reuter medegedeeld, dat het voorstel eenigs- zins verrassend wordt genoemd. Men zou van meening zijn, dat er nauwelijks genoeg voor bereiding is geweest om een dergelijke con ferentie te doen slagen. De motleven van de Britsche regeering. Over het Britsche voorstel tot bijeenroeping van de conferentie van vijf op 19 October meldt de Daily Telegraph nog, dat de regee ring te Londen de Italiaansche en de Duit sche ambassadeur te Londen verzocht heeft, te Rome en te Berlijn te informeeren of deze datum hun regeeringen convenieert. Indien hierop een bevestigend antwoord wordt ver kregen dan zullen de voorbereidende werk zaamheden onmiddellijk beginnen. Het uitvoe ren van het plan nopens een bijeenkomst van de Locarno mogendheden had moeten wor den verdaagd, indien er geen overeenkomst was verkregen inzake de niet-inmenging in den Spaanschen burgeroorlog. De Britsche re geering achtte de toestand thans echter van dien aard, dat zg meende alles te moeten doen wat de samenwerking om tot een rege ling in Europa en een Westelijk pact te ko men, kan versnellen. Ongerustheid van Fransche zijde. Naar Havas uit Neurenberg meldt, hebben de anti-bolsjewistische toespraken, gister avond door Rosenberg en Goebbels in Neuren berg gehouden, een diepen indruk gemaakt op alle aanwezige vreemdelingen. Beide sprekers stelden Jodendom en bolsjewisme op één lijn en vielen met ongehoorde heftigheid de regee ring in Moskou aan, waarmee Duitschland op het oogenblik nog diplomatieke betrekkingen onderhoudt, stelden Adolf Hitier voor als kam pioen van Europa ln de beschaafde wereld, ën noodigden alle naties uit zich onder leiding van hem te scharen voor een grooten inter nationalen kruistocht tegen Moskou en het internationale Jodendom. De buitenlandsche waarnemers op het con gres vragen zich af, wat de politieke gevolgen kunnen zijn van de oorlogsverklaring aan het bolsjewisme en het Sowjet-regime. Er loopt een gerucht, dat het Duitsche Rgk voor nemens zou zgn de diplomatieke betrekkingen met Moskou te verbreken, of althans een breuk uit te lokken. De Journal schrijft: Een kracht, die blijft wassen, dat is de indruk, dien men in Duitsch land krijgt. Een natie, die opgevoed werd in de leer van krijgsmansdeugden, die gemili tariseerd wordt van de wieg af aan, die over wonnen werd en er naar streeft de laatste sporen van deze nederlaag uit te wisschen, vormt noodzakelijkerwijze een ernstig gevaar in Europa. Mevrouw Tabouis schrijft in L'Oeuvre: Ge trouw aan zijn programma heeft het Rijk er zich te Neurenberg door de toespraken van Rosenberg en Goebbels op toegelegd de regee ring te Moskou op zoodanige wijze aan te vallen, dat Berlijn terecht zou mogen hopen, een of ander gebaar ten antwoord te ontvan gen, t.w. het verbreken van de diplomatieke betrekkingen. Het is waarschijnlgk, dat de leiders van het Duitsche Rijk in dat opzicht teleur zullen worden gesteld. Want naar onze Inlichtingen, zal de regeering van de Sowjet- unie waarschijnlgk slechts met een verachte lijk stilzwijgen hierop antwoorden. Rosenberg heeft gisteren een rede gehouden waarin hij zeide, dat het bestaan van Europa op het oogenblik slechts te Berlgn wordt ver dedigd. Hij keerde zich krachtig tegen het bolsjewisme en het jodendom, dat het bolsje wisme organiseert. Het afgrijselijke bloedbad in Spanje doet geheel Europa nadenken over zijn lot. Rosenberg beschuldigde het wereld- jodendom, volgens een vast plan de bolsje wistische revolutie te organiseeren. Het bols jewisme is een militair georganiseerde wereld- samenzweering, welke men niet alleen met politie en leger kan vernietigen, men heeft hiervoor een nieuw geloof noodig. De nationaal- socialistische revolutie was een revolutie van de plichten, in de keus van deze plichten be staat onze vrijheid. De „verdedigers" vaa de Westersche cultuur verraden deze cultuur schandelijk door Sowjet-Juda toe te laten tot den Volkenbond. Na Rosenberg sprak Goebbels over het bolsjewisme in theorie en practgk. Hij noemde het bolsjewisme een crimineele en pathologi sche dwaasheid, uitgevonden en geleid door de joden, om de beschaafde Europeesche volkeren te vernietigen en een internationale joodsche overheersching te vormen. De com munistische partijen in de niet-Russische landen zijn slechts een vreemdelingenlegioen van de komintern op het gebied van deze landen. Met hun hulp organiseert het bolsje wisme zijn internationale samenzwering. De kwestie van het bolsjewisme Is die van het voortbestaan van Europa. Men moet stelling nemen, vóór of tegen, met alle consequenties, welke dit meebrengt. In zijn rede voor de mannen van den ar beidsdienst heeft Hitier Woensdag het vol gende gezegd: Toen wij in Duitschland het nationaal-socia- lisme verkondigden, was het ons duidelijk, dat wij den bestaanden toestand niet door pa pieren proclamaties en maatregelen verande ren konden. Wij wisten dat een werkelijk socialisme niet kan ontstaan door den naam van het etiket te veranderen, doch dat het de mensch is, die het inhoud geeft en daar mede bepaalt. Wij weten, dat het beter is, dat de Duitsche jeugd inplaats van doelloos rond te slenteren, arbeid levert, die der gemeenschap ten goede komt. Maar dan niet alleen bedoeld als een tewerkstelling van werkloozen. Wij wilden een nieuwe hoogeschool voor nationaal-socia- listische opvoeding vormen. Wij weten, dat geen werkelijke volksgemeenschap kan ont staan, Indien niet langzaam maar zeker aller lei vooroordeelen uit het volk verdwgnen! Zonder dat wij ons deze verandering van van daag op morgen reeds bewust beginnen te worden, is zij toch gekomen. De diplomatieke redacteur van het agent schap Stefani schrijft, dat men ten aanzien van de betrekkingen tusschen Italië en den Volkenbond in officieuze kringen te Rome er aan herinnert, dat minister Ciano reeds met zijn nota van 29 Juni aan den voorzitter van de Volkenbondsvergadering Italië's wil tot sa menwerking te kennen heeft gegeven, met de noodzakelijkheid van het verwijderen van de hinderpalen, die deze samenwerking nog be letten. In zijn toespraak te Avellino heeft Musso- lini met zijn gezag van minister-president be vestigd, dat Italië besloten was tot een con crete bijdrage aan het werk van de onderlinge samenwerking der volken. Na de afschaffing en herroeping van de Middellandsche Zee afspraken, waren de voornaamste hinderpalen tegen samenwerking opgeruimd. Niettemin bleef Italië afwezig van de bijeenkomsten te Genève, vanwege de aanwezigheid aldaar van de z.g. Abessijnsche delegatie. In de bevoeg de Romeinsche kringen verklaart men, dat Italië's besluit, als de z.g. Abessijnsche dele gatie nogmaals zou worden uitgenoodigd of geduld, of op eenigerlei wijze aanwezig zou zijn in den boezem van den Volkenbond, slechts zou kunnen worden bevestigd. In Abessinië bestaat geen ander gezag dan het Italiaansche, dat erkend is door de bevolkin gen en door de voornaamste politieke en gods dienstige vertegenwoordigers. Daarom zou Italië in geen enkel opzicht de fictie kunnen erkennen, van een z.g. Abessijnsche vertegen woordiging, die zou spreken uit naam van een slechte, barbaarsche regeering, die Intusschen voor immer is verdwenen. Deelneming aan de raadsverga dering van 18 September onwaar schijnlijk. Naar Reuter meldt is men ln diplomatieke kringen te Genève geneigd te gelooven, dat Mussolini voor terugkeer tot het Volken- bondswerk eischen heeft gesteld, die Avenol niet op eigen gelegenheid kon inwilligen, nl. die van de erkenning van de Italiaansche verovering en de uitsluiting van Abessinië uit den Volkenbond. De Raad van den Vol kenbond zal dienaangaande zijn standpunt bepalen. Men verzekert te Genève, dat Italië ln geen geval aan de raadsvergadering van 18 dezer zal deelnemen. Sympathiestaking van 24 uur van 5000 mijnwerkers. In Blantyre (Schotland) hebben 51 mijn werkers besloten ln de mijn te blgven om uiting te geven aan hun vermeende grieven. Men vermoedt, dat hier communistische in vloed in het spel is. De stakers hadden speel-» kaarten, dominosteenen en andere spelen mee gebracht, benevens extra-rantsoenen en over jassen. Naar Reuter meldt hebben 5000 mgnwer kers uit hetzelfde gebied besloten het werk heden voor 24 uur neer te leggen uit sympa thie met de stakers. CONFERENTIE VAN ENGELAND EN SCANDINAVISCHE LANDEN. Begint Dinsdag a.s. Het Foreign Office heeft medegedeeld, dat aanstaande Dinsdag een vergadering zal plaats hebben van vertegenwoordigers van Noorwegen, teneinde de beginselen van het vlootverdrag van Londen tot die landen uit te breiden door het sluiten van bilaterale ver dragen met Engeland. De Abessijnsche legatie heeft gisteren beves tigd, dat Abessinië te Genève vertegenwoordigd zal zijn. Het werk van communisten. Salazar, de Portugeesche minister-presi dent, heeft de pers een brief doen toekomen, waarin hij commentaar levert op de muiterg van enkele dagen geleden. Hij verklaarde on der meer, dat na de gebeurtenissen in Spanje Portugal bewerkt werd door een actieve pro paganda van Spaansche en andere commu- Hedenavond acht uur zal het Stedelijk Mui ziekcorps een rondgang door de stad maken. De volgende route zal daarbjj worden ge nomen: Vertrek vanaf de Werf, Weststraat, Sluisdijkstraat, Hector Treubstraat, Polder weg, Loodsgracht, Doolhof, Kuiperdwars straat, Molengracht. DE SLARINEKAPEL SPEELT HET LIPPLSCHE VOLKSLIED. Aan boord van H. Ms. Wachtschip. Hedenmorgen te half tien werd voor het eerst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip het Lippische Volkslied ten gehoore gebracht, ge speeld door de Koninklijke Marinekapel, on der leiding van den heer Leistikow. nistische agenten, die door enkele Portugee sche gesteund werden. De voorvallen op de muitende schepen getuigen van een systeem. Het doel der muiterij was de samenstelling van een internationaal eskader. Ten aanzien van het communisme zegt de premier: „In tegenstelling met hetgeen zij zelf doen, zullen wij de communisten nergens bestrijden, maar in Portugal zal men er niet in toestemmen dat zij ons tot slavernij bren gen." Staat van voorzorg opgeheven. De staat van voorzorg is opgeheven. Slechts blijken nog enkele voorzorgsmaatre gelen bij de marine-etablissementen en aan boord der oorlogsschepen van kracht. Vaticaanstad, 11 Sept. (Stefani). De rede voering, welke de paus Maandagochtend om 10 uur 40 A. T. tot de te Rome verblijvende Spaansche vluchtelingen zal houden, zal door het radiostation van het vaticaan, de Italiaan sche en Amerikaansche radiostations en eenige Europeesche zenders worden uitgezonden. Nog verscheidene bezettingen van fabrieken. Hoewel men er in geslaagd is een aantal stakingen in Frankrijk bij te leggen, breken weer nieuwe stakingen uit. Te Parijs is een staking uitgebroken in de schoenenindustrie, een z.g.n. waarschuwingsstaking, van 24 uur, waarbij de stakers de werkplaatsen bezet houden om de werkgevers te dwingen te vol doen aan hun wettelijke verplichtingen van da collectieve arbeidsovereenkomsten. Het A. N. P. meldt uit Tokio, dat het nog niet bekend is, wanneer ambassadeur Kawagoe zich naar Nanking zal begeven om deel te nemen aan de onderhandelingen tot bijlegging van de incidenten van Tsjengtoe en van Pak- hoi. Kawagoe heeft zijn vertrek een paar dagen uitgesteld in afwachting van het resultaat van het onderzoek naar aanleiding van het incident van Pakhoi, Zeven Japansche oorlogsbodems bevinden zich thans in de wateren van Zuid- China. De bladen melden, dat de Japansche marine de noodige maatregelen zal nemen, indien de Japansche commissie van onderzoek te Pakhoi aan eenig gevaar mocht worden bloot gesteld of door Chineesch gepeupel of huurlingen mocht worden gehinderd Uit Kanton wordt gemeld, dat te Pakhoi (Kwantoeng) de krijgswet is afgekondigd. Het nieuwsagentschap Domei verneemt uit Sjanghai, dat vier Japansche oorlogsschepen uit Tsingtao zijn vertrokken met Zuid-China als bestemming. De toestand te Pakhoi. De toestand te Pakhoi, waar onlangs een Japansche winkelier was vermoord, is zeep gespannen. Het beroemde 19de Chineesche leger, dat overwegend anti-Japansch is, en dat naar Pakhoi was gestuurd, om te waken tegen een nieuwen aanval door de generaals van Kwangsi, weigert Pakhoi te verlaten, daar de krijgswet is afgekondigd. Reeds is een Japansche torpedojager te Pakhoi aangeko men, terwijl vier andere Japansche oorlogs schepen in allerijl van Tsingtao naar Hong kong stoomen om zoo noodig in te grijpen. Men herinnert zich, dat troepen uit Kwangsi eenigen tijd geleden Pakhoi hadden bezet, maar bijna onmiddellijk daarna waren ver dreven. Een vierde diplomatieke stap te Lissabon. De Britsche gezant te Lissabon heeft giste ren voor de vierde maal stappen gedaan bij den Portugeeschen minister van buitenlandsche zaken om Portugal er toe te brengen deel te nemen aan de niet-inmengingscommissie, die a.s. Maandag voor de tweede maal bijeen zal komen. Engeland zet hiermede kracht bij aan den meuwen stap die de Fransche gezant te Lissabon gisteren eveneens heeft ondernomen. De politieke spanning verhindert de bgeenroeping van een nieuwe oeconomisehe wereldconferentie. Het oeconomisch Volkenbondscomité heeft Donderdag en Woensdag algemeene bespre kingen gehouden over den tegenwoordigen stand van de internationale handelsbetrek kingen en over de mogelijkheid om daarin verbetering te brengen. De meening heeft hierbij overheerscht, dat met het oog op de nog steeds bestaande politieke spanning de tgd voor het bijeenroepen van een nieuwe oeconomisehe en flnancieele wereldconferen tie nog niet aangebroken is.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11