WIJ VIEREN FEEST!!! MUZIEK EN DANS Vereenigings-O g DE WEEK; De N.V. ZEEBAD HUISDUINEN ZONDAG 13 SEPT., 's middags en 's avonds, JOOP CARLQUIST uit Amsterdam met zijn band in het Nieuwe Badpaviljoen N.V. ZEEBAD HUISDUINEN organen- 9 Drukkerij De Boer 0 HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG n SEPTEMBER l' Vliegtuig van Soesterberg maakt noodlanding op het strand. Bestuurder ongedeerd. Toestel vrij ernstig beschadigd. Bioscoopnieuws. Commissie voor Jeugdwerkloosheid. Visscherij De herbereking van pensioenen. ^|n feiten en fantasieën Geen kans op regen. biedt haar geriefelijk inge richte zalen aan voor par tijen, clubs en vereenigingen. Inlichtingen verstrekt gaarne de gérant - Telefoon 263 - te Huisduinen. meening waren, dat het in het belang der ge meente is, dat hier steeds iemand beschikbaar zal zijn, die bij eventueele storingen kan op treden (anders zou telkena een lijnwerker van bet P.E.N. uit Schagen moeten overkomen), hebben wij den Directeur van het G.E.B. op dracht gegeven, te trachten opzegging der overeenkomst te voorkomen en een andere oplossing te bewerken. Als gevolg van het gepleegde overleg is de Directie van het P.E.N. thans bereid gevonden de aanwijzing van den monteur der gemeente voor het ver richten van schakelmanipulaties te handhaven, doch met zoodanige wijziging van de finan- cieele regeling, dat diens arbeidsloon slechts aan de gemeente wordt vergoed voor werke lijke, op order en ten dienste van dat bedrijf uit te voeren werkzaamheden. Wij meenen, dat, aangezien inderdaad sto ring in het hoogspanningsnet sporadisch voor komen, een dergelijke regeling billijk te achten en stellen U daarom voor, aan wijziging van de bestaande overeenkomst in bovenbedoelden geest Uwe goedkeuring te hechten. Voorstel tot wijziging van de achtergevel rooilijn van het perceel Koningstraat 61 67. B. en W. stellen voor de achtergevelrooilijn van het perceel Koningstraat 61/67, kadas traal bekend in sectie E, nos. 4687 en 5637, vast te stellen op een afstand van 25.25 M. van de voorgevelrooilijn van dat perceel, zoo als op de bij dit besluit behoorende teekening is aangegeven. Voorstel tot het verleenen van een voorschot ingevolge de landarbeiders wet aan H. Bruins. Bij het College van B. en W. is een aanvrage ingekomen ter verkrijging van een voorschot van 2575.van de gemeente, ter bekoming van een plaatsje, ingevolge de landarbeiders- wet, van Hendrik Bruins, wonende in deze ge meente, Doggersvaart 37. B. en W. deelen ter nadere toelichting op deze aanvrage, het volgende mede: 1. Door Bruins is, nevens de onder d ge noemde verklaring, een spaarbankboekje over gelegd, waaruit blijkt, dat hij inderdaad de be schikking heeft over een bedrag van 325. alzoo over een bedrag, dat grooter is dan 1/10 der totaal-kosten van het plaatsje. Naar uit een ingesteld onderzoek is gebleken, heeft hij dit bedrag niet ter leen ontvangen. 2. Omtrent de vraag of het plaatsje, zoowel de grond als de woning, voor het doel geschikt is, hebben wij advies ingewonnen van den heer P. van der Veer en van den Directeur van Ge meentewerken. Beiden deelden ons mede, dat het plaatsje wel voor het beoogde doel geschikt is te achten. 3. Hoewel de prijs van den grond 2800. per ha, in den tegenwoordigen tijd weliswaar niet laag genoemd kan worden, dient men bij de beoordeeling van dezen prijs wel in oogen- schouw te nemen, dat aangrenzende perceelen eenige jaren geleden voor belangrijke hoogere bedragen werden verkocht, dat de grond zeer geschikt is voor het kweeken van bloembollen en dat het te verkoopen perceel slechts een ge deelte van een grooter perceel uitmaakt. Op deez omstandigheden lettende, kan niet ge zegd worden, dat de prijs te hoog is en dus een reden vormt tot weigering van het gevraagde voorschot. De woning is eenvoudig van opzet en vol doet, op enkele ondergeschikte punten na, waaromtrent de noodige voorzieningen kunnen worden getroffen, aan de bepalingen der bouw verordening. De bouwkosten, welke 2200. zullen bedragen, zijn niet te hoog te achten. Bovendien zal de woning niet erg afsteken bij de reeds ter plaatse aanwezige gebouwen, waarvan één in de onmiddellijke nabijheid ge legen woning reeds een met voorschot gebouw de landarbeiderswoning is, terwijl direct naast het onderhavige plaatsje, ook een landarbei derswoning is geprojecteerd. B. en W. stellen in verband met het boven staande voor, het crediet te verleenen onder de voorwaarden die ook voor Hofstra gelden. Verzoek om medewerking ingevolge de arti kelen 72 e.v. der Lager Onderwijswet 1920 voor het aanschaffen van raamgordijnen voor de bijzondere school Keizersgracht. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij schrijven van 9 Juli 1936 verzoekt het Bestuur der Schoolvereeniging „Laat de Kin- derkens tot Mij komen" alhier U om gelden beschikbaar te willen stellen voor het ver vangen van vier stel versleten raamgordijnen door nieuwe in de bijzondere lagere school aan de Keizersgracht. Bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat vervanging inderdaad nood zakelijk is. De Commissie van Advies, over deze aan vraag gehoord, geeft in overweging de ge vraagde medewerking te verleenen, met welk advies wij ons kunnen vereenigen. Voortzetting van den Gemeentelijken Cursus in Oude Talen. B. en W. schrijven aan den Raad: Ingevolge art. 18 der Verordening tot rege ling van den van gemeentewege te geven cursus in oude talen, dient telken jare, zoo lang niet tot definitieve instandhouding is be sloten, door den Raad, omtrent het voortbe staan van dien cursus een beslissing te wor den genomen. Uit een van den Directeur van den cursus ontvangen mededeeling blijkt, dat de cursus door minstens 8 leerlingen zal worden bezocht, pit aantal leerlingen is geringer dan dat van het vorig jaar. In verband echter met de in voorbereiding zijnde plannen om in deze ge meente te komen tot de oprichting van een gymnasiale af deeling van één der scholen voor middelbaar onderwijs, omtrent welke plannen U. naar wij hopen, in één der eerste maanden Van het volgend jaar de noodige voorstellen zullen worden gedaan, komt het ons ge- V-enscht voor den cursus ook thans nog in Stand te houden. V y ge\ en U daarom in overweging den cursus ook voor het cursusjaar 1936/37 te handhaven en de heeren A. E. Loen en H. J. H. Steenmerjer opnieuw voor een jaar, in gaande 1 September 1936, respectievelijk tot directeur en 1 eeraar aan dien cursus te benoe men. FEESTAVOND IN HET CHR. TEHUIS VOOR MILITAIREN. Ook in b.g. Tehuis is het feit van den dag, de verloving van onze Prinses met Prins Bemhard op 9 Sept. 1.L feestelijk herdacht. Was oorspronkelijk deze avond als begroe tingsavond gedacht voor de tweede groep zee militie '36, na het bekend worden van de heugelijke tijding stond het direct vast, nu moet het een Oranje-avond worden. En dat is het geworden! Na opening door den wn. voorziter, den heer W. de Boer, las deze Ps. 150, om daarna in zijn openingswoord te wijzen op de groote vreugde, die het deel is van ons Vorstenhuis en Volk. Wij willen ook daaraan uiting geven door aan H M. onze Koningin en aan H.K.H. Prinses Juliana en haar Verloofde een tele gram van gelukwensch te zenden. Na voor lezing hiervan getuigde een daverend applaus van de instemming, dat spontaan overging in het zingen van de twee bekende strophen van het Wilhelmus, dat onder begeleiding van het Tehuisorkestje door allen uit volle borst werd medegezongen. Nadat hierna het orkestje onder leiding van den heer D. Makelaar door een pittigen marsch en enkele vroolijke muzieknummers de stem ming nog opgevoerd en de heer C. Abbenes gedeclameerd had, verkreeg Ds. Bartlema het woord. Z.Eerwaarde was bij het bekend worden der verloving in Den Haag. Na een korte be schrijving van het enthousiasme, waarmede door de Residentie het bericht was ontvangen, gaf hij uiting aan ons aller blijdschap, waarin zich de liefde tot ons Vorstenhuis openbaart en sprak hij den wensch en het vertrouwen uit, dat deze verbintenis een gelukkige zou worden. Hierna wees Z.Eerw. de nieuw opgekomenen nog op een Koninklijk voorbeeld, de trouw van Koning David ook toen deze, nog Herder zijnde, zijn plicht deed tot het uiterste. Hij wekte allen op ook gedurende hun diensttijd trouw te zijn. Trouw aan hun geloof, trouw aan onze Koningin, en ons Vaderland, trouw ook in het volbrengen van de kleine, ongecon troleerde dingen van eiken dag. Na nog enkele zangstukken door den heer B. Abbenes volgde een korte pauze, waarna de avond met muziek, zang en declamatie verder gevuld werd. Ongeveer half twaalf sprak de heer de Boer een kort slotwoord en eindigde de heer Timmens dezen goedgeslaagden feest avond met dankgebed. Naast Ds. Bartlema waren mede aanwezig de Commandant der Marinekazerne, Lt. ter zee le kl. Jhr. Versluys met zijn echtgenoote en de vertegenwoordiger van den garnizoens commandant, kapitein Kalkman. Aan de uitnoodiging om aan dezen avond deel te nemen hadden 250 marinemannen gevolg gegeven. Gistermiddag omstreeks half vier bevond zich boven Den Helder het militaire Fokker C. 5 toestel No. 637, bestuurd door den luite nant-vliegenier 2e kl. Hoekstra uit Soester berg. Op een gegeven moment bemerkte de heer Hoekstra, die zich alleen in den tweedekker bevond, dat de motor afsloeg. Na een vrij groote glijvlucht gemaakt te hebben besloot de bestuurder een landing te maken op het strand te Huisduinen, waar boven hij toen vloog, en alwaar zich weinig of geen menschen bevonden. Het toestel kwam gunstig neer ter hoogte van de strandpalen 1 en 2 en taxiede uit in de richting van Huisduinen. Het plan van den heer Hoekstra was het uit te laten loopen onder de duinglooiing, daar hij anders over de pieren heen zou moe ten, hetgeen hij vanzelfsprekend wilde ver mijden. De bestuurder was echter zoo onfortuinlijk vlak voor de pier in botsing te komen met een paal, waardoor hij de macht over het stuur verloor. De machine kwam nu tegen de pier aan, en nadat eerst het rechterwiel afgeknapt was sprong het als het ware over den dam heen. Het maakte, in het zand ge komen, nog een kwartdraai en kwam er ten slotte met de neus in den grond tot stilstand. Het bleek, dat behalve het wiel het ge- heele voorstel nagenoeg vernield was; de lin- kerondervleugel is ernstig beschadigd, en het rechtervoorlicht knapte af. De heer Hoekstra was zoo gelukkig volko men ongedeerd uit zijn toestel te kunnen klimmen. Hoewel er op het moment dat het toestel neerkwam weinig menschen in de nabijheid waren stroomden deze al spoedig toe, zoodat de in allerijl aangestelde wacht van militairen handen te kort kwam om de nieuwsgierigen op een afstand te houden. Het is vanzelfsprekend een sensationeel gezicht dit vliegtuig, vlak voor het water, daar te zien zitten, met den neus in 't zand en den staart omhoog. Naar wij vernemen zal het toestel door personeel van vliegkamp „De Kooij" gebor gen worden. JORDAAN-CABARET TILI.Y KALKHOVEN. Men schrijft ons: Het Jordaan Cabaret van Tilly Kalkhoven, dat hier in Mei voor het eerst optrad en ge durende het zomerseizoen in Zandvoort een sterke attractie bleek te zijnkomt weer 2 dagen in Casino. Intusschen is het gezelschap uitgebreid en zijn er geheel nieuwe decors gemaakt, waar mee de Casino-zaal en t tooneel ook nu weer in speciale Jordaanstyl wordt aangekleed. Tilly Kalkhoven de Hollandsche Mistin- quette brengt met haar Jordaangirls en „Toffe Jongens", het Ballet, Jordaanorkest en de zingende kellners mede, terwijl het typische duivenplat met de 25 duiven niet zal ontbreken. Zaterdag en Zondag 19 en 20 September zal Casino weer tijdelijk een typisch stukje Amsterdamsche Jordaan zjjn. TI V O LI THEATER. „De Laatste Voorpost", een voor treffelijke film van Claude Rains. Het zal ongeveer anderhalf jaar geleden zijn, dat dat deel van het bioscooppubliek, hetwelk goede film waardeert (niet het grootste!) ver rast werd door een productie, die om tal van redenen merkwaardig was. Wij doelen op dat buitengewoon interessante „Crime without Pas sion", welke film ons ook nu nog voorkomt als een der beste voortbrengselen der Amerikaan- sche industrie van de laatste jaren. In die film speelde Claude Rains een hoofdrol en allen, die toen zijn fabelachtig sterk spel begrepen, bleef hij in het geheugen. Was het dus wonder, dat wij met meer dan gewone belangstelling gisteravond in Tivoll aanwezig waren? Want wij wisten dat in „De laatste Voorpost" deze Claude Rains wederom in de eerste gelederen optrad. „De laatste Voorpost" is een verfilming van het knappe boek van Britten Austen, schrijver van spannende wild-west stories en super thril lers, die nu niet direct tot de treinlectuur ge rekend behoeven te worden. Tenslotte is er ook in dit genre verschil van klasse! Het is het verhaal van twee kerels, werk zaam bij het Britsche leger, en wel ten tijde van den wereldoorlog. Eerst in het ongecivili seerde Koerdistan, later in de zoo mogelijk nog wildere Afrikaanscbe Kongo. Zoo op het eerste gezicht zou men meenen, dat het niet Rains is, die hier nummero één is» doch zijn tegenspeler, Carry Grant. Niets is minder waar en als meen deze beide voortref felijke rolvertolkers ook inderdaad met de hun toekomende nauwgezetheid in ieder detail van hun rol waarneemt, dan zal dit ook blijken. Carry Grant is als gewoonlijk de „he-man", de kerel met den breeden en zonnigen lach, de ladykiller par excellence, de onweerstaanbare. Voorts is hij uitermate knap en speelt met een zwier en gemakkelijkheid, die te benijden zijn. Het is een spannende film en men ziet Grant op 'n best. Hij presteert gun-work, dat de beste Amerikaansche gangster hem niet verbetert, vecht tegen negers en Koerden, zwemt in het bloed en blijft overwinnaar. Hij speelt met z'n leven en lacht. Hij is onweerstaanbaar! Maar neem dan deze Claude Rains. Weer is het die harde, onverzoenlijke kop als van Lee Gentry uit de „Crime". Weer zijn daar die staalharde oogen, die kunnen flikkeren als ge slepen dolken, weer is daar dat dunne snor retje, dat onaandoenlijke gelaat dat moeilijk te omschrijven cachet van listigheid en valsch- heid geeft. Het is Rains met al zijn mysterieuze ver- zwegenheid, met zijn kalmte, die opwint en met zijn donker-gekleurde stem, die past bij zijn masker. Een film, die het bloed sneller zal doen vloeien, die U zal opwinden en waarbij ge be wondering krijgt voor de regie, die herhaalde malen en dan maar zoo en passant, opnamen geeft, die opvallend van allure zijn. En mocht Carry Grant, de lachende laadykiller, hier en daar een tikje te gechargeerd zijn en ziet men hem wel eens zijn kracht zoeken in het hem zoo vertrouwde sentiment, Claude Rains is prachtig. Hetgeen we trouwens na de hiervoor genoemde film van hem verwachten mochten „Mannen zonder Naam" is een film in het kader van „Patrouillewagen No. 99", en be handelt een gangster-geschiedenis met veel revolverschoten, bankrooven, spanning en knap politiewerk. Een bijzonder Journaal. In het bijzonder vestigen wij ditmaal de aan dacht op het journaal van Polygoon, waarin men de opnamen te zien krijgt van onze Prin ses en Haar Verloofde, Prins Bernhard. Men ziet Juliana héél klein en ook later, als Zij voor het eerst Haar rol gaat spelen in het openbare leven. Den dezer dagen Tivoli bezoekenden marineman wacht eechter een speciale ver rassing. De heer Van Twisk heeft namelijk een greep in zijn film-archief gedaan en wat er uitkwam is in één woord daverend! Niet minder dan een aantal opnamen, (waarbij er zijn van 22 jaar geleden!) van bezoeken van Koningin Wilhelmina aan Den Helder. We kunnen maar één raad geven: gaat dat zien. U ziet er oude bekenden op, toen ze nog jong waren en den marineman wachten op- marineman wacht echter een speciale ver- lega's. Het is behalve interessant, heel grappig. Gisteravond bracht het publiek na draaiing van dit journaal een daveren de ovatie! RIALTO. Als bijzondere attractie geeft Rialto deze week naast de hoofdfilm en een goed ver zorgd bijprogramma een film over de ver loving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld. Ten eerste zijn daar eenige jeugdopnamen van onze Prin ses, waarna de aankomst van de verloofde voor het paleis in Den Haag, hetgeen een geestdriftig applaus van het publiek in de Rialtozaal ten gevolge had. Vervolgens de aankomst aan het hoofdgebouw der P.T.T. voor het uitspreken van de Radiorede. Het is buitengewoon interessant om dit actueele film werk van onze prinses en haar verloofde, die beiden op 't oogenblik in het middelpunt van de belangstelling van ieder rechtgeaard Neder lander staan, te volgen. Vooral ook door deze film komt sterk naar voren de vrije en onbe dwongen hartelijkheid, die van den persoon van Prins Benno uitgaat. Wat de hoofdfilm betreft, zegt de naam van Jeanette MacDonald reeds genoeg. Zoo als wij Jeannette kennen van de vele films, een bekoorlijke, charmante vrouw met een keerlijke glasheldere sopraan, zoo is zij ook weer in deze film „Naughty Marietta". Met een tegenspeler als Nelson Eddy, de Ameri kaansche heldentenor, kan onze Jeannette zich volkomen in haar rol inspelen. De film ver plaatst ons in het begin van de 18e eeuw in Frankrijk en kleeding en spelwijze zorgen er voor, dat we ons ook werkelijk in dezen tijd van romantiek inleven. Wat het scenario be treft, dit staat absoluut niet veel hooger dan het doorsnee romantische scenario, maar juist de sterren, die voor de hoofdrollen gekozen zijn, doen het en maken er iets aparts van. Het muzikale gedeelte is first class, terwijl uit cinematografisch oogpunt de diverse scenes aldus opgenomen zijn, dat er een be koorlijk geheel gevormd wordt. Is er wel een charmanter, geestiger of lieftalliger prinses denkbaar dan Jeannette MacDonald, en deze rol vervult zij met een pathos, dat overweldi gend is. Vooral de samenzang van deze uit stekende sopraan met de meestertenor van Nelson Eddy in „O Sweet mystery of life..," Wordt buitengewoon goed voorgedragen. ,,'t Is de liefde die ons leidt in alle eeuwig heid". De liefde dwingt de Prinses de man van Haar hart te volgen. In een scène als deze geeft Jeannette zich geheel en vooral hierin komt haar spel tot zijn recht. Eenigen tijd geleden is in deze gemeente ingesteld een Commissie voor de Jeugdwerk loosheid, welke tot taak heeft om de, vooral voor de jongeren zoo funeste gevolgen van de heerschende werkloosheid, door doeltreffende maatregelen, zooveel mogelijk te beperken. Van den beginne af heeft het in de bedoe ling gelegen, om ook in deze gemeente een Centrale Werkplaats in te richten, waar de jeugdige werkloozen kunnen worden tewerk gesteld en daardoor gelegenheid hebben, om Biet alleen hun vakbekwaamheid te onder houden, doch deze ook te vergrooten. De voorbereidende werkzaamheden zijn thans zoover gevorderd, dat zeer binnenkort een aanvang kan worden gemaakt met de inrich ting van het gebouw, hetwelk voorheen in gebruik was bij de Heldersche Melkcentrale. Deze werkzaamheden zullen door de jongeren zelf worden uitgevoerd, waarna met het geven van onderricht aan verschillende- vakgroepen kan worden begonnen. Nu deze aangelegenheid in het huidige stadium verkeert, is het noodzakelijk om een overzicht te verkrijgen van de jeugdige werk loozen, die van de thans geboden gelegenheid om onder deskundige leiding werkzaam te gijn, en zich verder in hun vak te bekwamen, gebruik wenschen te maken. Voorwaarde voor deelname is, dat zij als werkloos bij de Arbeidsbeurs staan ingeschre ven, terwijl de leeftijdsgrens loopt van 1624 jaar. Jongelieden van 1416 jaar worden slechts ingeschreven, indien hierdoor geen ouderen op de wachtlijst moeten worden ge plaatst, terwijl zij een proeftijd moeten door- Taken van tenminste vier weken. Jongeren, die tot de laatste categorie be- hooren, worden niet toegelaten, dan nadat bij gen grondig onderzoek is gebleken, dat er overwegende bezwaren voor hen bestaan, om paar een Ambachtsschool te gaan. i De jeugdigen ontvangen een vergoeding voor slijtage aan kleeding e.d. welke voor de groep 16—24 jaar f 1.per week en voor die van 1416 jaar f 0.50 per week bedraagt, terwijl zij tegen eventueele ongevallen worden verzekerd. Na deze beknopte uiteenzetting van het doel en de werkwijze eener Centrale Werkplaats en van de voorwaarden welke aan deelname verbonden zijn, zal het voor een aantal jonge ren niet meer noodig zijn om tot hen een woord van opwekking te richten. Zij, die hun belang op de juiste wijze zien, zullen er van doordrongen zijn, dat, mocht ook in ons land straks de economische toe stand een gunstige wending nemen, zij meer dan ooit zoo goed mogelijk onderlegd moeten zijn en dus elke gelegenheid, welke hun daar toe geboden wordt, moeten benutten. De jongeren, die wellicht door de benarde tijdsomstandigheden ten opzichte van hun toekomst vrij onverschillig zijn geworden of die, om welke reden ook, weinig interesse hebben voor het cultureele werk, dat vanwege de overheid ten behoeve van de jongeren wordt verricht, zullen zich er rekenschap van moe ten geven, dat een dergelijke houding funeste gevolgen kan hebben. Wanneer de huidige tijden van depressie voorbij zijn, zullen zij niet „beslagen ten ijs" kunnen komen en zal de kans groot zijn, dat zij mede door eigen toedoen, zich den pas zien afgesneden door degenen, die ook in de zeer moeilijke tijden van thans met opgericht hoofd naar de toekomst bleven zien. Ook voor de ouders is het bovenstaande van groot belang. Voor hen zijn de moeilijkheden ten opzichte van de opvoeding van hun kinderen veelal Zeer groot geworden, doch daarmede is ook hun verantwoordelijkheid in evenredigheid toe genomen. Men bedenke wel, dat er, al wordt de toestand weer normaal, toch nog geruimen tijd alleen voor goed onderlegden plaats zal zijn in het bedrijfsleven. Mocht het noodig zijn. bespreekt dan het vorenstaande met uw kinderen en wijst hen er op, van welk een groot belang dit werk, Vvaarvoor de overheid zich groote financieele offers moet getroosten, voor hen is. Opgave voor deelname kan geschieden bij de Arbeidsbeurs, Kanaalweg 92—93 alhier en wel tot en met Woensdag 16 September a.s. RIJKSPOSTSPAARBANK, Opgave betreffende het kantoor der pos terijen te Den Helder. In den loop der maand Aug. 1936 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes ingelegd 106940,40 en terugbetaald 84404,86 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 22535,54 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 62. „PRO PATRIA". Gezien het karakter van dezen dag houdt de Gymnastiek- en Exercitievereeniging „Pro Patria" vandaag geen lessen. Mochten de begindagen der week voor de IJselmeervisscherij geringe aalvangsten ople veren, nauwelijks was er verbetering in het weer opgetreden of ook de aanvoeren van aal liepen in hooge mate op, en werden er dezelfde resultaten bereikt als voor de stormperiode. In de prijzen kwam niet zooveel verandering. De tongprjjzen waren weer aardig vooruit gegaan, zoodat dit wel invloed op de besom mingen moet hebben. Jammer dat daarvan nog niet de kustvisschers hebben kunnen pro- fiteeren, althans niet in de eerste helft der Week, omdat het weer en de naweeën ervan van dien aard waren, dat moeilijk uitgevaren kon worden. In het laatste gedeelte der week was het voor uitvaren beter weer, maar de week was toen voor het grootste deel om, zoodat het eindresultaat dier week wel geen gunstig beeld zal toonen. Even wordt er aan herinnerd dat het licht van Egmond aan Zee is gewijzigd. Het rood witte groeponderbroken licht van Egmond is gewijzigd in een rood-wit-onderbroken licht, elke 10 sec. helder 5 sec. Lichtsterkte 35 (rood) 140 (wit). Zichtbaarheidgeografisch in zm 16.7. Emzet heeft het in Onze Zoetwatervisscherij nogmaals over den botstand in het IJselmeer en zijn veronderstelling, dat het verdwijnen van de bot in dat watergebied ook van invloed kan zijn op de slechte botvangsten in Zuid- hollandsche en Zeeuwsche stroomen. Er was toch vroeger een buitengewoon ontwikkelings gebied van deze vischsoort, hetwelk nu is ver dwenen en dat zich op ander terrein nog niet zoo heeft kunnen ontwikkelen als het eertijds in de Zuiderzee was. Maar zekerheid, zoo zegt Emzet, dat het inderdaad zoo is, heb ik niet en het blijft slechts een onderstelling. Dit vraagstuk blijft onze aandacht trekken vooral nu onlangs uit Enkhuizen werd gemeld, dat de nu in het IJselmeer gevangen bot, dit er dan in geringe hoeveelheid nog voorkome, van een buitengewone kwaliteit is. Misschien komt men er nog eenmaal toe om jonge bot in het IJselmeer over te bren gen, waardoor de stand eenigszins kan toe nemen, ofschoon planting geregeld zou moeten plaats hebben, - Het voorloopig verslag van de Tweede Kamer. Aan het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot herberekening van pensioenen van burgerlijke en militaire ambtenaren is het volgende ontleend: Verschillende leden waren niet voornemens, amendementen op het wetsontwerp in te die nen, daar zij het reeds in beginsel onaanvaard baar achtten. Slechts één uitzondering wilden sommigen hunner daarop maken: het bedrag van 800.beneden hetwelk krachtens het ontwerp een pensioen niet zal worden aange tast, achtten zij in ieder geval te laag gesteld. Eenige leden hadden tegen de voorgestelde verlaging der pensioenen vooral daarom be zwaar, omdat daardoor de koopkracht van een aanzienlijk deel der bevolking zal worden ver kleind. Ten slotte werd er door sommige leden op gewezen, dat door den voorgestelden maatregel tal van kleine luiden zullen worden getroffen. De meeste pensioenen liggen immers ver be neden 2000 per jaar. Juist deze kleine luiden zijn reeds zwaar getroffen door de ontzaglijke lasten, die op het volksleven drukken. Verscheidene leden verklaarden zich met het wetsontwerp in hoofdzaak te kunnen ver eenigen. Een deel van deze leden betreurde, dat ten aanzien van de Indische pensioenen en van die der spoorwegambtenaren de beslis sing destijds niet anders is uitgevallen. Nu ten aanzien van die beide groepen eenmaal is uit gemaakt, dat de pensioenen niet onaantast baar zijn, meenden zij evenwel, dat ten opzichte van de pensioenen der Nederlandsche ambte naren van rijk en gemeenten geen tegenge stelde beslissing genomen behoort te worden. Ten aanzien van de verlaging van het kos- tenpeil merkten deze leden op, dat op dat ge bied reeds veel geschied is. Er zal echter, dit erkenden zij, nog meer moeten geschieden, Aan eiken maatregel, die daartoe kan leiden en die in redelijkheid aanvaardbaar is, zal medewerking verleend moeten worden. Het betoog, dat hoe men ook over aan tasting van eenmaal verleende pensioenen moge denken zulk een aantasting thans in geen geval zou mogen geschieden, omdat munt- correctie binnen afzienbaren tijd niet meer te vermijden zou zijn, achtten verscheidene leden weinig overtuigend. Zij beschouwden het als prematuur, thans te spreken over de gevolgen van een gebeurtenis, waarvan in het geheel niet vaststaat, dat ze zal plaats vinden. Mocht onverhoopt te eeniger tijd tot devaluatie wor den overgegaan, dan zal men daarna onder de oogen moeten zien, welke maatregelen er in verband daarmee genomen moeten worden. Verscheidene leden verklaarden er niet ge- rust te zijn, dat de voorgestelde regelingen een billijke uitvoering waarborgen. De schaal, voorgesteld in artikel 5, zal huns inziens tot allerlei onbillijkheden aanleiding geven. Bij andere leden was de vraag gerezen, of het, waar er nu eenmaal verschil in hoogte van pensioenen bestaat naar gelang van het jaar, waarin het pensioen is ingegaan niet eenvoudiger en wellicht ook bevredigender zou zijn, op alle pensioenen boven een zeker mini mum een korting toe te passen van een vast percentage, bijv. 8 pet. Van verschillende zijden werd erop gewezen, dat de leer, volgens welke de band tusschen de overheid en de gepensionneerden ook na de Herbstweisen en Leeszaal-ellende. Het is met nog niet geheel verstilden wee" moed, dat we ons ditmaal ternederzetten ter kwijting van de wekelijksche originaliteiten en boertigheden. Met weemoedomdat de zomer aan het scheiden is, omdat we ons eigenlijk al zoo wat herfstig gaan voelen en omdat 's morgens de eerste herfstdraden als kleverig plaksel tegen onze physionomiën aan drijven. Herfstdat wil zeggen de eerste zorgen over onze komende winterkleedij, dat bet eekent hooge kolenrekeningen, warme borstrokken en idem -kruiken. Dat beteekent voorts het slik ken van abdijsiroop en hoestballetjes. Met weemoed zien we het verlaten strand, waar dezen zomer in het bijzonder de mon- dainiteit troef was. Waar charmante bad- nimfen als Mona Lisa's en Penelope's rond hingen en waar iedere man een gebronsd athleet was. Of deed alsof, wat op hetzelfde neerkomt. En de karpers in de Donkere Duinen krijgen hun sausjes niet meer en de pauwen zullen mager worden. En het leven zal zich weer kristalliseeren in onze plaatselijke theaters en vermaakholen. En we zullen weer dansen en lachen en naar allerlei wonderbaarlijks gaan zien wat de winter voor ons in petto houdt. Tot het Lente wordt en we weer van voren af aan beginnen. Het begint vandaag al. Dan spelen de world famous Ramblers in 't aloude Casino en jong Den Helder zal als immer zijn opgekropte uitgelatenheid demonstreeren in de schoonste dansrhythmen en het zal dan weer zijn als verleden jaar: rook, voetgeschuivel, enz.,syn- copation en wat amoureus gefluister. Voorts begint de vergadering- en feestavondrace ook al weer en de baanbreekster in deze is de Hengelsportvereeniging „De Baars" met voor zitter Den Brasem. Volgende week komt het vroedschaps-en- semble bijeen en is de Oliezaak aan de orde. Het is olie met een baard.... Zitten we al niet midden in de wintersfeer? Hoewel we ditmaal nog niet goed op dreef Zijn (nog zit er wat vacantiezand in onze hersenen!) willen we toch niet besluiten zonder een kleine opmerking gemaakt te hebben, onze plaatselijke Openbare Leeszaal betreffende. Men zal zich afvragen, waarom we juist nu op dit chapiter komen, en de reden hiervan is, dat volgens een raadsbijlage het plan bestaat een aantal krotwoningen uit den weg te ruimen. Voorwaar, een schoon plan! Want is in wezen ons Leeszaalinstituut in de Breewaterstraat iets anders dan een krot woning Eerlijk gezegd scheelt het bar weinig. Is het voor Den Helder geen blamage Ms men goed kijkt, maakt deze Leeszaal in het minst niet meer aanspraak op de naam van „zaal". Eerder pakhuis, leeshok, of iets der» gelijks. Het is allemaal uitermate bedroevend en we hadden het graag anders. Dat dat niet kan, zal wel een bijzonder geldige reden hebben. Waar niet is, verliest de keizer zijn recht, enzoovoorts. Ook zijn de tijden er niet naar om gebouwen op te knappen. Enfinéén troost is er. Het is wellicht de eenige leeszaal in den lande, die in een deplorabelen toestand verkeert, zoodat de mogelijkheid van een bezienswaardigheid niet is buitengesloten. Wellicht zit zelfs deze be doeling voor. Wie zal het doorgronden? pensionneering blijft voortbestaan, niet uitslui» tend mag worden toegepast, indien die toepas» sing tot voordeelen voor de schatkist leidt. In» tegendeel, aanvaardt men deze theorie, dan moet men haar ook toepassen tot aanzien van de z.g. oud-gepensionneerden. Verscheidene leden oordeelden 1000 wel de uiterste grens, waartoe bij de herberekening zou mogen worden afgedaald, anderen zouden die grens op 1200, enkelen zelfs op 1400 vastgesteld willen zien. Sommige leden achtten het voor het rechts» gevoel weinig bevredigend, dat een groot aan» tal van de hoogste pensioenen tengevolge van het handhaven van de maximum-grens van 4000, resp. 6000, in het geheel niet vermin» derd zullen worden, terwijl alle andere, met uit» zondering van de allerlaagste, wel een vermin» dering zullen ondergaan. Zij drongen er op aan, daarin alsnog wijziging aan te brengen. Het Kon. Ned. Meteorologisch instituut ia De Bilt meldt: De hooge drukking in het Oosten heeft zich verder ontwikkeld en zij vertoont thans in Zuid-Zweden, Denemarken en Midden-Duitsch- land barometerstanden boven 770 mm. In en rond het gebied van hoogen druk heerscht meest zwakke wind en zonnig ween Slechts langs de Noorsche kust waait het nog vrij krachtig uit Zuid tot Zuid-West. De och- tendtemperaturen, die in Duitschland sinds gisteren nog gedaald zijn, zijn daar ver bene den normaal. In Scandinavië is het wat war mer geworden, evenals op de Britsche eilan den in IJsland, in Frankrijk loopen de ver anderingen. De depressie in het Westen drong wat verder naar onze streken door, waarbij de bewolking boven Schotland, Wales en Ierland nog zwaar bleef. Het weer ten onzent zal nog onder den ia- vloed van de hooge drukking blijven, zoodaB heldere of lichtbewolkte lucht zonder kans op regen met dezelfde temperatuur als heden te verwachten is. BLOEMBOLLE NVEILING WEST-FRIESLAND. Te Bovenkarspel is Woensdag door de Bloembollenveilingsvereeniging West-Fries land de 10e groote veiling van leverbare blioembollen gehouden. De plannen om ook plantgoed te veilen zijn niet doorgegaan. Wet waren belangrijke partijen hyacinthen, iris sen en narcissen ter markt gebracht. De ge- heele aanvoer bestond uit 2830 manden of kisten, inhoudende 2% millioen stuks bollen, die in 813 nummers werden geveild. Hierbij waren 240 manden narcissen, 76 manden irissen en 62 manden hyacinthen. De belang» stelling was er alleen voor de goede soorten tulpen- en hyacinthenbollen. Vooral wat de tulpen betreft de groote maten, zift 12 en daarboven. Naar generaal De Wet was zelfs veel vraag. Overigens was er vraag naar Zwanenburg, albino, rose précose en Elisa» het wijzerbord werd doorgeraaid. de maat beneden zift 12 was, waren onver koopbaar, zoodat het grootste gedeelte van den aanvoer moest worden opgehouden of op hte wijzerbord werd doorgedraaid. Op de volgende veiling zal een belangrijke party plantgoed worden geveild.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6