De vier in: van den Nationaien Feestdag. Radio-programma Een grootsche huldebetooging te 's-Gravenhage BINNENLAND HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 15 SEPTEMBER 1936 De Koninklijke familie ter kerke. Eenvoudige plechtigheid. Een dankbetuiging van de Koningin en het jonge paar. Een Zondagmiddag-rit van de Verloofden De prinses en de prins naar Het Loo. Een groote parade in Den Haag Een huwelijksgeschenk van alle Nederlandsche meisjes. De secretaris van Prins Bernard. De tweeling: Juliana en Bernhard van Hal. Een commissie voor een nationaal huwelijksgeschenk. De viering te Suriname. De eerste geschenken uit Indië De vreugderoes te Batavia. Pensioenen bij de Paketvaart De zomertijd eindigt 4 October. De uitzetting van vier Neder landers uit Duitschland. Opening r.-k. jeugdkamp bij Ossendrecht. Landdag van de R.-K. Staatspartij. Alkmaarsche wethouder als lid der S.D.A.P. geroyeerd 101 jaar. S uren verbleven de leden van de Koninklijke Familie op bet balkon. Enthousiaste huldebetuigingen. Het was Zaterdagmiddag precies vijf uur, toen men vlak bij het Paleis het eerste mu ziekkorps van de huzaren, hoorde aan mar- cheeren. De kop van den stoet! Op hetzelfde oogenblik gingen, onder dave rende toejuichingen, de balkondeuren open en het jonge paar, gevolgd door de Koningin, Prinses Armgard en Prins Aschwin vertoonde zich. Voor de ramen naast het balkon stelden zich de dames en heeren van de hofhouding op, met een deputatie uit de officieren der Brigade Grenadiers en Jagers, die vlak voor vijven op het paleis een bloemenhulde was komen aanbieden. Het koor zette het Wilhelmus in, daarna nog een verlovingslied, compositie van zijn dirigent en dat den blijden dag van de ver loving in feestelijke tonen en hooggestemde rijmen bezong. De commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, jhr. Van Karnebeek, beschermheer en mr. de Monchy, de Haagsche burgemeester, eerevoorzitter van het comité, liepen heele- maal vooraan. Zij begaven zich aanstonds naar binnen in het paleis en men zag hen weldra op het balkon H. M. en de jongverloofden, alsmede de familie van den Prins begroeten. Onder de hand was er al meer tijd geweest om een blik op het balkon te slaan. De Prinses bleek in het wit gekleed te zijn, met een witten hoed met blauwen strik. Zij had een groote boeket rosé rozen in de hand, die zij van het comité had gekregen. De Prins was in jacquette met een witte anjer in het knoopsgat. De Koningin droeg een grijze tocque en een bruin bont, Prinses Armgard een donker toilet, dat ons met gouddraad afgewerkt scheen. Prins Aschevin was, evenals zijn broer, in een zwart jasje. De Koningin, Prinses Armgard en Prins Aschevin bleven eerst staande toezien naar het voorbijtrekken der groepen, later, toen dit reeds geruimen tijd geduurd had, gingen zij er bij zitten, maar Prinses Juliana en Prins Bernard bleven den heelen tijd staan, flink rechtop, de Prinses, af en toe aan den arm van haar verloofde. Een pleizierig gezicht deze twee jonge menschen in hun blijdschap. Mochten zij al moe geworden zijn het zou geen wonder wezen zij lieten er toch niets van merken. Met dezelfde belangstelling zagen zij iedere groep aan en altijd opnieuw gingen hun handen omhoog om hun toe te wuiven. De politie schatte het aantal deelnemers op vijf en dertigduizend en onder dezen waren vereenigingen van den meest uiteenloopenden aard en op schier elk gebied van de samen leving. Daar was de Princevlag weer met een over vloed van vlaggen en vaandels en haar tam boers en pijpersmuziek, die een sectie meisjes bij zich hadden, welke stokken met oranje- bloemen er aan droegen. Zij gaven die binnen het Paleis af. Dan het N.J.V., eveneens op nieuw in het volle getal van zijn leden en met een nasleep van leden van andere afdeelingen. En dan de padvinders! Deze waren met een heel leger opgekomen. Een belofte voor de jam boree! Duizenden padvinders moeten er, aan de Prinses, hun beschermvrouwe, voorbij gemar cheerd zijn. En dat de jongens enthousiast waren, behoeven wij zeker niet te zeggen. Toen één groep blijkbaar het idee opgevat had niet zóó maar te defileeren met den pad- vindersgroet en wat dies meer zij, maar de hoeden op de stokken te zetten en aldus parade te maken, vond dat bij al de volgende groepen navolging en van dat oogenblik af zag men niets anders meer dan op stokken geheven hoe den, een vermakelijk gezicht. Buitengewoon vlot waren ook de padvind- sters in haar blauwe pakjes, een keurig groep je, aardig de kabouters in het bruin met bijbe- hoorend kabouter mutsje. De padvinders hadden hun „muziek" (oem- pah, oempah!) bij zich en hun tamboer-majoor gooide zjjn stok tot welhaast boven het dak van het paleis uit. Bizonder treffend waren voorts de Scheve- ningsche groepen van honderden mannen en vrouwen in de toch altijd aardige karakteristie ke kleedij. Onder de Scheveningers zitten, zoo als men weet, de warmste Oranjeklanten. In uitbundigheid deden zij voor niemand onder. Ook groepen, die door hun aparte kleeding de aandacht trokken, waren de verpleegsters van de Emmakliniek, van het Roode Kruis en de leerlingen van huishoud- en kookscholen. De Prinses keek dezen met bizonder welge vallen aan enhebben wij ons vergist sloegen niet de bevallige verpleegstersden Prins met hetzelfde welgevallen gade? Zoovele kushanden als er naar het balkon afgezonden werd!Maar Prinses Juliana zal er wel niet jaloersch om geweest zijn! Een groepje marcheerde mee, dat een bizon der energieke aanvoerster had. Zij had een tabouret meegebracht, plantte deze snel aan het hoofd van haar groep en dirigeerde, van de hoogte ervan uit een soort van spreekkoor ter eere van „onzen Prins", dat jammer genoeg voor een gedeelte in de defileermuziek van de huzaren en het getoeter van een volgende groep te loor ging. Uit tal van defileerende groepen zonderden zich een of meer deelnemers af om een bloem stuk aan het Paleis af te geven. Wij hebben nog niet gezegd, dat behalve de groote en kleine vlaggen, vaandels, spandoeken enz. er duizenden papieren vlaggetjes, die men onderweg had gekocht, werden meegedragen. Het was op sommige oogenblikken één we meling van rood, wit blauw en oranjevlaggen. Onafgebroken heeft gedurende het geheele verloop van het défilé het gejuich en gezang v an de voorbijtrekkenden het Noordeinde ver vuld. Er was geen oogenblik verslapping. Het voorbijtrekken ging buitengewoon vlot, maar met dat al stonden er om kwart voor zevenen nog groepen aan de Surinamestraat, d w z. dat de stoet van daar tot aan het Paleis Feikte. Om Oen minuten voor half acht waren deze groepen eindelijkin beweging, om vijf mi nuten voor achten begonnen padvinders een cordon te vormen voor de kleine steentjes en op slag voor achten was dan ook het défilé af- geloopen en trokken als laatste deelnemers agenten van de motorbrigade op hun motoren en een groote afdeeling agenten te voet. onder bevel van hun inspecteurs, onder daverende bravo's van het publiek aan het jonge paar voorbij. Het publiek, drong toen tot aan de padvin dersafzetting op en de muziek van de huzaren zette het door duizenden meegezongen „Wil helmus" in. Vervolgens speelde de muziek nog den Lippe- Detmold-marsch en marcheerde vervolgens met de bereden politie voorop af. De vorstelijke per sonen hadden zich inmiddels na een laatste ovatie door het publiek, naar binnen in het Paleis teruggetrokken. Hoofdinspecteur Preller werd daar even bin nengeroepen en deelde, teruggekomen, het ver zoek van de Koningin mede, dat men nu rustig uiteen zou gaan, met de mededeeling, dat het jonge paar dien avond niet meer op het balkon zou verschijnen. Vele toeschouwers gaven aan deze uitnoodiging aanstonds gevolg, zeer velen bleven echter nog staan. De afzetting bleef tot aan de kleine steentjes gehandhaafd. Het is traditie geworden, dat over het kerk bezoek nooit een aankondiging verschijnt. De Koningin gaat ter kerke waar Zij wenscht en te 's-Gravenhage is er in alle Hervormde kerken, de Nederduitsche zoo goed als de Waalsche, op gerekend, dat de Koninklijke familie den dienst kan komen bijwonen. Overal zijn banken speciaal voor Haar en het gevolg, waar nooit iemand anders gebruik van maakt, ook niet in de volste beurten, Maar wéér zou de Koninklijke familie ter kerke gaan Van te voren werden geen inlich tingen verstrekt, zoodat men aangewezen was op gissingen, toen de Kerkbode met de aan kondiging der kerkbeurten verscheen. Had Den Haag nog de hofprediker in zijn midden gehad, dan zou het bezoek zeker ge weest zijn aan den dienst, door hem geleld. Sinds Utrecht de woonplaats is van dezen dignitaris (prof. dr. H. Th. Obbink) viel deze mogelijkheid buiten het wikken en wegen. Een collega met een solide geheugen, opperde dat ds. P. J. Molenaar, die de godsdienstoefening in de Bethlehemkerk zou leiden, de Koningin en de Haren wel onder het gehoor zou hebben, omdat indertijd Prinses Juliana bij hem be lijdenis heeft afgelegd. Die gissing bleek juist te zijn. Niet in de oude cathedraal van Den Haag, maar in het bijzonder moderne kerk gebouw, de Bethlehemkerk aan de Baan van Meerdervoort, had de eerste ontmoeting plaats van het verloofde paar met de kerkelijke ge meente in de Zondagsche godsdienstoefening. Alle zitplaatsen in dit gebouw zonder pilaren, onder het hooge dakgewelf van licht grauw beton, dat in één greep de bijna twee duizend menschen, die het bevatten kan, samenbindt, waren bezet. En verscheidene personen moesten zich met staanplaatsen ver genoegen. Even half elf waarschuwde gejuich van buiten, dat de stoet was aangekomen, en toen de Koningin binnentrad, rees de ge meente op. In de achterste hofbank namen de vorstelijke personen plaats: middenin de Ko ningin, met rechts van H.M. de prinses- w^uwe van Lippe-Biesterfeld en prin Aschwin. De Koningin en de prinses van Lippe droegen donkere mantels, Prinses Juliana was in een lichte zomersche hoed met groen lint, de Prinsen waren in het zwart. Ds. Molenaar heeft geen feestpredicatie ge houden. Hij is een van de weinige predikanten in de Haagsche Hervormde gemeente, die van te voren aankondigen, welke de tekst van hun predicatie zal zijn. En zoo wist het gehoor reeds, dat hij spreken zou over Handelingen XVII, 23: „Want de stad doorgaande en aan schouwende uw heiligdommen, heb ik ook een altaar gevonden op hetwelk een opschrift stond: Den onbekenden God. Dezen dan, dien gij niet kennende dient, verkondig ik ulieden." Een bijzonder plechtig moment was het toen, bij de liturgie, ds. Molenaar, de ge meente, die was opgestaan, voorzei de „belij denis van ons algemeen christelijk geloof, zoo als die door de kerk van alle tijden en aan alle plaatsen wordt afgelegd", en allen te zamen, met den verloofde van Prinses Juliana, dien men straks als lidmaat der gemeente hoopt te begroeten, daarop aanhieven het eerste vers van het Te Deum: Wij loven U o God, wij prijzen Uwen naam. zegen gevraagd voor het Vorstelijk Huis, dat In het voorgebed heeft de predikant Gods zulke gelukkige dagen doormaakt. Aan het slot van de godsdienstoefening vroeg ds. Molenaar na het uitspreken van den zegen, als een bewijs van meeleven in het geluk der koninklijke familie, te zingen: Mijn schild ende betrouwen Zijt Gij, o God mijn Heer. Wij hebben het vers geeongen, de meesten ziende naar Prinses Juliana, die de hoekplaats harte meezong wij hebben het oude lied gezongen in deze nieuwe kerk, met den nieu wen Prins voor het eerst in het algemeene innam van de Koninklijke bank en die van koor, zooals het geslachten lang gezongen is, in goede en kwade tijden. En er ligt een glans op de menschen, die binnen de kerk geweest zijn, en die buiten de Koningin, met de Prinsessen en de Prinsen toejuichen, een glans alsof we samen weer een grenspaal hebben bereikt van een kwaden naar een goeden tijd. (N. R. Crt.). Het Haagsche comité voor volksfeesten brengt ter algemeene kennis, dat de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernard hebben ver zocht alle deelnemers aan de huldebetooging op Zaterdagmiddag 12 September hun oprech ten dank over te brengen voor de zoo harte lijke en spontane huldiging. De Koningin en het verloofde paar hebben de verzekering gegeven, dat deze huldiging op hen een onver- ge te l(jken indruk heeft gemaakt. Zondagmiddag om half vijf werd de May- bach-Zeppelin, de auto van de Prinses van Lippe-Biesterfeld, het voorplein van het Ko ninklijke paleis aan het Noordeinde opge reden. De belangstelling van het publiek was weer bijzonder groot. Duizenden stonden reeds uren lang voor het paleis te wachten, in de hoop de Prinses en den Prins te zullen zien. En hun wachten was ditmaal niet vergeefsch geweest. Prins Bernard nam achter het stuur plaats en Prinses Juliana naast hem; zijn moeder en Prins Aschwin zaten achterin. In een flink vaartje ging het toen in de richting van Scheveningen. De vele wandelaars en fietsers hadden er niet zoo spoedig erg in, wie hen in den open auto voorbijsuisden. En ware de auto niet vergezeld geweest van de motorpolitie de meesten zouden het in het geheel niet gewe ten hebben. Nu ontdekte men het pas, wan neer de auto al voorbij was. Vrijwel onopgemerkt kon de Prins langs de Scheveningsche binnenhavens naar den Strandboulevard rijden. Hier was het veel drukker en daarom moest Prins Bernard vrij langzaam rijden. Van alle kanten kwam het publiek toen aanloopen en juichte de Prinses en den Prins hartelijk toe. Waar de menigte op den boulevard zoo eensklaps vandaan kwam, is een raadsel. In dichte rijen stond men geschaard en slechts met groote moeite kon de motorpolitie voor den vorstelijken auto een weg banen. Later ging het wat beter en met groote snelheid reed het gezelschap den Pompsta- tionsweg af naar het landhuis van de Konin gin, den Ruigenhoek. Bij de groote toegangshekken stopte alles. Ook de motorpolitie. De Maybach reed het terrein op en was binnen enkele seconden achter de duinen uit het gezicht verdwenen. Het was de eerste keer, dat Prins Bemard den Ruigenhoek bezocht. Het landhuis was geheel verlaten. Het personeel van de hof houding was de vorige week naar het paleis Noordeinde vertrokken. Slechts een portier was achtergebleven. Het bleek, dat de Prins en de Prinses met zijn moeder en zijn broer in de rustige om geving van strand en duinen eenigen tijd wil den vertoeven. In eenige mandjes werd alles meegenomen, wat voor een eenvoudige thee noodig is, zoo dat het kleine gezelschap intiem en ongestoord eenigen tijd tezamen van de mooie omstreken kon genieten. Omstreeks zes uur werd het terrein van den Ruigenhoek weer verlaten. Het aantal belang stellenden, dat langs de toegangswegen tot het Koninklijke landhuis stond te wachten, was intusschen begrijpelijkerwijs zeer aange groeid. De Prins stuurde zfln auto tusschen de juichende menigte door en reed langs den Pompstationsweg, waar nog even oponthoud was voor den spooroverweg, naar de stad terug. Onder voortdurende toejuichingen van het publiek stapte het gezelschap uit en ging het paleis binnen. Na eenige oogenblikken vertoonden de Prin ses en Prins Bemard zich nog even voor een der vensters om de menigte met een vriende lijk gebaar te bedanken voor de hulde. Na hun bezoek aan Amsterdam op Donder dag 17 dezer zullen Prinses Juliana en Prins Bernard, naar het Vad. meldt, eenige dagen op Het Loo doorbrengen. Naar verluidt, zal eerlang in Den Haag een groote parade worden gehouden, waaraan, be halve de troepen van het garnizoen, troepen van elders, zoowel beredenen als onberedenen zullen deelnemen. Naar de N. R. Ct. verneemt is er, op initia tief van het Nationaal jongerenverbond een commissie in wording, teneinde uit naam van de geheele vrouwelijke Nederlandsche jeugd de Prinses een huwelijksgeschenk aan te bie den. Naar wij vernemen, is aan Prins Bernhard als secretaris toegevoegd jhr. ir. W. G. Röell, sinds 1 September 1934 jaohtjonker van de Koningin. Zaterdagavond werd het arbeidersgezin Van Halij te Zevenbergen (N.-Br..) met de geboorte van een tweeling, een jongen en een meisje. De kinderen zijn Zondagochtend in de R.-K. kerk te Zevenbergschehoek gedoopt. Het meisje is bij den burgerlijken stand aangegeven als Juliana, terwijl het jongetje genoemd is naar Prins Bernhard. Opgericht is een comité, dat zich voorstelt, namens het geheele Nederlandsche volk, een geschenk aan te bieden ter gelegenheid van het aanstaande huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Voorzitter is mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suriname, te Oosterbeek; secretarissen zijn mr. U. W. Hazelhoff Roelfzema en mr. E. de Visser, Arnhem, Velper Binnensingel 1. De verdere samenstelling van het comité, alsmede de wijze waarop het zal trachten het gestelde doel te bereiken, zal over eenige dagen bekend worden gemaakt. DE PRINS BEZOEKT DE KONINKLIJKE STALLEN. i -f Prinses Juliana en Prins Bernard hebben gisterenochtend een bezoek gebracht aan het Koninklijk staldepartement, waar zij werden rondgeleid door den eersten-stalmeester, rit meester Jhr. C. E. M. Verheyen. DE JONG-VERLOOFDEN NAAR ROTTERDAM. Burgemeester Droogleever Fortuyn heeft mede gedeeld, dat een bezoek van de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernard aan Rotterdam binnen kort is te wachten. Zeer geestdriftig. Aneta meldt uit Paramaribo: Het telegrafisch bericht van de verloving en de diverse redevoeringen en aankondigingen door de radio zijn hier overal zeer geestdriftig ontvangen. Overal zag men onmiddellijk de Nederlandsche vlag; ten paleize van den Gou verneur werd een receptie gehouden, waarbij de voorzitter van den Kolonialen Raad en de Gouverneur redevoeringen hielden. Des avonds WOENSDAG 16 SEPTEMBER. Hilversum I. 1875 m. VAR-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 VARA-orkest en causerie. 11.00 RVU. „Bloemen en planten in huis en tuin". 11.30 VARA-orkest. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 „Melody Circle". 1.00 Gramofoonplaten. I.15 De Flierefluiters en zang. (tot 1.45) 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Overdracht van het bestuur in Ned. Oost- Indië. 6.30 RVU. „De Gebedsgenezers", 7.00 Sportuitzending. 7.15 „De Roodborstjes". 7.40 „Student en Socialisme". 8.00 Herh. S.O.S.-Berichten. 8.03 Berichten A.N.P. en Berichten, 8.15 Het VARA-Groot-orkest. 9.00 Radiotooneel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gramofoonplaten. 10.15 Vervolg concert. II.00 „Bjj het 5-jarig bestaan van het Dr. Alette Jacobs-huls te Amsterdam", 11.15 Orgelspel. 11-45—12.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. N CRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 en 12.15 Ensemble van der Horst. 1.15 Gramofoonplaten. 1.45 Orgelspel. 2.45 Gramofoonplaten. 3.00 C3ir. lectuur. 3.304.30 Zang en piano, 4.30 Kinderuurtje. 5.30 Overdracht van het Bestuur in Ned.-Indië 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over de zending. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP, 8.15 NCRV-orkest. 9.00 „De Nederl. Christen-Studentenvereenl- ging 1896—1936. 9.25 Vervolg concert (Om 10.00 Berichten ANP). 10.3011.30 Gramofoonplaten. DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1986. Hilversum I. 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Kovacs Lajos' orkest, 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Cantor's ensemble. 12.00 Omroeporkest. 2.00 Het Lyra-trio. 2.45 Orgelconce'rï en zang. 3.30 Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Dansmuziek. 7.30 Gramofoonplaten. 7.40 „Twee eeuwen Engelsche kunst". 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonplaten. 9.15 Radiotooneel. 9.45 Omroeporkest en solist. 11.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Dansmuziek. Hilversum H, 301 m. 8.0O—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 2.00 Handwerk cursus. 3.003.45 Gramofoonplaten, 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd, 5.30 Orgelconcert. 6.45 CNV-Kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over het houden van een aqua rium. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Chr. Zangvereen. „Excelsior", sopraan, tenor, Bach-orkest en orgel. 9.00 Boekbespreking. 9.30 Vervolg concert. 10.10 Berichten ANP. 10.15—11.30 Gramofoonplaten. Schriftlezing. is er een bal gegeven, waar een zeer vreugde rijke stemming heerschte en spontaan het VS helmus werd gezongen. „,a~n De belangstelling en de geestdrift allerwege buitengewoon groot. Met de Djalak aangekomen. Met het K.L.M.-vliegtuig, dat onmiddellijk na het bekend worden van de heugelijke tijding der verloving van Prinses Juliana uit Indiè vetrtrok, de Djalak, die gistermiddag op Schiphol is geland, zijn de twee eerste ge schenken uit Indië voor het vorstelijk paar binnengekomen. Het waren de spontane reac ties op de vreugde in Indië en het eenvoudige karakter er van getuigde van den geringen tijd van voorbereiding, waarover men had be schikt, doch tevens van den wil om zonder dralen door een enkel gebaar uiting te geven aan de gevoelens van medeleven met het moederland. De Djalak had een prachtigen ruiker witte orchideeën aan boord, een geschenk van de Indische bevolking aan Prinses Juliana, als mede een schilderij van Ernst Dezentje, een geschenk van den burgemeester van Batavia voor Prinses Juliana en Prins Bernhard. De beide geschenken zijn onmiddellijk per vUegtuig naar Waalhaven getransporteerd, vanwaar zij per bestelauto van de K.L.M. naar Den Haag werden gebracht, waar zij om kwart over zeven aan het Paleis Noordeinde werden bezorgd. Nadat Indië vier dagen vrijwel ononder broken in een vreugderoes had geleefd, aldus meldde Aneta uit Batavia, is Zaterdag de feeststemming ten top gestegen toen het oogenblik was aangebroken waarop alle groe pen der bevolking officieel van hun aanhan kelijkheid en liefde aan het Oranjehuis kon den getuigen. De hoofdstad had zich reeds den avond te voren in feesttooi gestoken; overal wapperden vlaggen met Oranje-wimpels, de étalages wa ren versierd, particuliere woningen opgetuigd in overeenstemming met de feestelijkheden, illuminaties aangebracht en de verschillende restaurants en hotels waren zoo gemetamor foseerd, dat soms een waarlijk sprookjesachtige indruk is verkregen. Reeds in den vroegen morgen trokken drommen feestgangers, met Oranje getooid, en velen in met Oranje en de nationale kleu ren versierde auto's en op versierde fietsen door de bevlagde straten naar het paleis. De aubade. Met versierde trams, autobussen en treinen waren duizenden kinderen aangevoerd ver sierd met Oranje-sjerpen en met vlaggetjes zwaaiende, onder leiding van de onderwijzers. In den tuin van het paleis werden alle groe pen plaatsen aangewezen, zoodat de geheele ordening in volmaakte regelmaat geschiedde. Telkens klonk geestdriftig gejuich op, op uitbundige wijze werd met vlaggetjes ge zwaaid, zoodat het soms leek alsof de tuin van het paleis overweldigd werd door rood-wit- blauwe golven. Precies te 8 uur verscheen de gouverneur- generaal met zijn familie, vergezeld van den algemeenen secretaris en van zijn adjudanten, op het bordes van het paleis. Onmiddellijk daarop nam de aubade een aanvang. Ruim 6000 leerlingen van 92 Euro- peesche, Inlandsche, Chineesche en Arabische scholen namen hieraan deel. Défilé langs den gouverneur-generaal. De feestelijkheden culmineerden in den op tocht welke de viering van den nationaien feestdag besloot. Deze optocht werd een grootsche manifestatie van de bevolking van alle landaarden, standen, rangen, leeftijden, sociale groepeeringen, enz. De stoet opende met een fantastische groep gewapende Ara bisch ruiters in Bedouïen-costuum, terwijl voorts de stoet verschillende typische groepen uit de Oostersche samenleving bevatte. De optocht trok, met fakkeldragers en mu ziekcorpsen, terwijl de deelnemers de natio nale liederen meezongen, langs den gouver neur-generaal, die zich met zijn familie en ge volg, op het bordes van het paleis had opge steld. Hier heeft de resident van Batavia een korte toespraak tot den gouverneur-generaal ge houden. De gouverneur-generaal sprak zijn dank uit in 'n korte toespraak, waarbij hij verzekerde, dat, wanneer hij de gelegenheid krijgt om dit te doen hij tegenover de Koningin en de beide prinselijke verloofden, zal getuigen van het innig medeleven van geheel Ned.-Indië met het geluk van de Koninklijke familie. Tenslotte hief de Landvoogd aan: Leve ed Koningin, leve de Prinses, leve de Prins! Op dezen kreet klonken onstuimige hoera's uit het publiek. Wijziging op til 7 Naar het Bat. Nbl. verneemt, zouden bjj de KPM plannen bestaan tot wijziging van het pensioenreglement. De ingrijpendste wijziging zou hierin be staan dat de na 1 Januari 1937 toe te kennen pensioenen niet meer door de maatschappij gegarandeerd zouden worden. De voorstellen moeten nog door den raad van bestuur beoordeeld worden. In aansluiting op dit bericht meldt het blad nog: Het voorstel emaneert van de directie in Nederland en is naar Indië om advies gezon den. Op het oogenblik heeft de KPM een pen sioen-reserve, welke voor 30,5 millioen op de balans is gebracht en welke, daar het perso neel niet stort voor het pensioen, volledig eigendom der maatschappij is. '3,,rook cn°S een spaarfonds, waarin alle KPM-ers 5 pet. van hun salaris storten en waaruit zij bij het verlaten van den dienst een uitkeering bekomen, gelijk aan het ge- s orte bedrag plus samengekomen interest, wordt d°°r dC maatschaPPÜ verdubbeld Ook wat dit spaarfonds betreft zijn veran deringen op til. De minister van binnenlandsche zaken heeft in een circulaire aan de gemeentebesturen de aandacht gevestigd op het Kon. besluit van 2 Maart, waarbij o.m. is bepaald, dat dit jaar de zomertijd zal eindigen den vierden October, te drie uur in den voormiddag. In plaats van een van de vier uitge wezenen is een andere Nederlander aangezegd, Duitschland te verlaten. Naar uit Berlijn wordt gemeld, is aan den heer W. de Heer, een van de vier betrokken Nederlanders, mededeeling gedaan, dat het uitsluitingsbesluit, voor zoover hem betreft ia ingetrokken. In zijn plaats is echter een andere Nederlander, die te Berlijn woonachtig is aangezegd Duitschland te verlaten en wel dé heer A. A. M. Stapels, bedrijfsleider aan een clichéfabriek aldaar. Door den minister van sociale zaken in tegenwoordigheid van den bisschop van Breda. Nadat gistermorgen mgr. Hopmans, bisschop van Breda, de terreinen en het gebouw van het jeugdkamp Onze Lieve Vrouw ter duinen, bij Ossendrecht, had ingezegend, arriveerden te ongeveer IX uur de minister van sociale zaken, mr. M. Slingenberg, en de heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de werkver schaffing, voor de officieele opening van dit kamp, dat door het departement van sociale zaken als officieel kamp is erkend en gesub sidieerd wordt. Te Hengelo. Zondag is te Hengelo een Twentsche land- dag gehouden van de R.-K. Staatspartij. Vol gens mededeeling van de contróle waren er ongeveer 10.000 bezoekers. Na een openings woord van den heer G. J. A. Ter Steege, wet houder van Almelo en voorzitter van den provincialen bond, heeft de heer A. C. de Bruin gesproken over het onderwerp: „De r.-k. Staatspartij kan zich niet en nooit ver eenigen met een aanpassingspolitiek, welke de sociale momenten verwaarloost". Rede van den heer A. O. de Bruin. Spr. begon met te zeggen, dat dit onder werp concreet beteekent een veroordeeling van het huidige beleid der regeering. In het vervolg van zjjn rede besprak spr. de moge lijkheid van kabinetsverwisseling. Men wil in sommige kringen een rood-roomsch kabinet, doch het standpunt van Nolens geldt ook nu nog. Zullen wij er dan zijn of begint dan pas de ellende zoo vroeg spr. Hij verwees in dit ver band naar de versmelting van het socialisme en het communisme in Frankrijk en naar de toestanden in Spanje. Kan de S.D.A.P. zelf en kan de Staatspartij de verantwoordelijkheid voor het samengaan dragen? Spr. wees er op, dat de S.D.A.P. zich laat leiden door oppor tunisme. De Chr. partijen, zoo ze met de R.K.S.P. samengaan, kunnen evenmin een waarborg geven, dat de sociale momenten niet zullen worden verwaarloosd. De R.K.S.P. kan niet samengaan met wie deze verwaarloozen. In het vervolg van zijn rede keerde spr. zich in heftige bewoordingen tegen de N.S.B. Toespraak mr. Aalberse. Mr. Aalberse, oud-minister, die ook tot de aanwezigen behoorde, naast vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten, sprak eveneens een kort woord. Hij wees erop, dat de R.K.S.P. steeds haar krachten heeft gezocht in posi tieve programs en strijd voert tegen commu nisme en nationaal-socialisme. Het volk met beloften paaien is verkeerd. Tenslotte sprak pater Borromeus de Greeve O.F.M., die het ideaal van Schaepman schetste en dezen voor den tegenwoordigen tijd tot voorbeeld stelde. Hij zou zeker gevochten heb ben tegen de katholieke N.S.B.-ers. Evenals zjjn aanklagers Mevr. Helle- man-Hardebol en de heeren Bakker en Bulens. De Afd. Alkmaar der S.D.A.P. vergaderde Donderdagavond en Zondagavond ter behan deling van een rapport, uitgebracht door een commissie, ingesteld door het Partijbestuur der S.D.A.P., tot het onderzoeken van be schuldigingen uitgebracht tegen wethouder Bonsema en betreffende andere misstanden in de afdeeling. De commissie bestond uit de heeren Reinalda, Vorrink en Woudenberg. De vergaderingen stonden onder leiding van den heer Vorrink, Partijvoorzitter. Aan het einde van de discussies vereenigde de vergadering zich met de conclusies van de Commissie, waarbij wordt uitgesproken, dat de heeren Bonsema, Bakker, Bulens en Mevr. Helleman-Hardebol dienen te worden geroyeerd als lid der S.D.A.P. Ten aanzien van den heer Bonsema kwam de Commissie tot de conclusie, dat hij de grenzen van wat een wethouder zich kan veroorloven heeft overschreden en zich zijn politieke verant woordelijkheid onvoldoende bewust is geweest. Zjj meende, dat de heer Bonsema als vertrou wensman en als lid van de S.D.A.P. niet kan worden gehandhaafd. De conclusie van de Commissie nopens de heeren Bakker en Bulens en mevr. Helleman- Hardebol hield in, dat dezen niet het dienen van het partijbelang op den voorgrond hebben gesteld, maar dat zij zich hebben laten leiden door hun zucht om anderen hunner partij- genooten te treffen. Zij hebben daarbij een onorganisatorische en wantrouwende houding tegenover fractie-voorzitter, afdeelingsbestuur en partijbestuur aangenomen. Gisteren vierde Mej. Wed. J. A. de Smit Rog te Weesp haar ioiste verjaardag. Zij wordt verpleegd in 't St. Bernardusgesticht en geniet nog een goede gezondheid.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2