Texel BIJVOEGSEL VAN OE HELDËRSCHE COURANT VAN DINSDAG 15 SEPT. 1936 De Texelsche Algemeene Middenstandsvereeniging. Weder een Balleroweek. Volksfeest te Den Hoorn. De nationale Feestviering op Texel. GEMEENTERAAD. (Vervolg van Zaterdag.) Rondvraag. Onderwijs. De heer K e y z e r feliciteert de Koog met de overplaatsing van den heer Zuidema als hoofd der school, dien de Ouders van Oosterend ongaarne zien vertrekken. Vertegenwoordiging der gemeente. De heer P a r 1 e v 1 i e t had gaarne gezien dat ten behoeve van den sohapenfokdag ook door de gemeente een medaille beschikbaar was gesteld. Voorts spijt het spreker, dat B. en W. bij die gelegenheid niet ver tegenwoordigd waren; evenmin bij de gymna- stiekuitvoering. De Voorzitter zegt een uitnoodiging met betrekking tot den schapenfokdag te hebben ontvangen, doch tot zijn spijt door afwezigheid genoodzaakt was bericht van verhindering te zenden. Persoonlijk heeft spreker op verzoek der vereeniging medege werkt aan de aanvrage om beschikbaarstel ling van medailles door het Koninklijk Huis. Aan de gemeente is beschikbaarstelling van een medaille niet gevraagd. Beschikbaarstelling goedkoope levens middelen. De heer P a r 1 e v 1 i e t beveelt aan bij uit breiding van de beschikbaarstelling van goed koope levensmiddelen de winkeliers in het distributie-apparaat in te schakelen. De heer de Waard sluit zich hierbij aan. Werkobjecten De heer Parlevliet dringt er op aan, dat nogmaals pogingen zullen worden aangewend ter bekoming van vergunning voor den aanleg van een rijwielpad van den Hoorn naar het strand, en daarvoor bij den betrokken minis ter een audiëntie aan te vragen. Visscherijsteun. De heer van der Vis zou het toejuichen als, ook de gedupeerden visschers evenals de schapenfokkers eens een Rijksuitkeering zouden ontvangen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. met belangstelling de resultaten afwachten van de pogingen, die door het lid van de Tweede Kamer, den heer Drop worden aangewend om iets voor de kustvisschers te bereiken. des morgens op de scholen getracteerd en kreeg verder den geheelen dag vrijaf. Te Den Burg begon het feest reeds om acht uur met muziek van den toren. De middag is verder geheel verloopen volgens het programma dat de feestcommissie in der haast had opgesteld. Om half drie ving ringsteken met paard en kar aan; de prijzen werden gewonnen als volgt: le prijs A. Lap en Mej. Langeveld, 2e prijs. P. Lap en Mej. T. Duinker, 3e pr. A. Dros, Eierland en Mej. E. Dros, Tienhoven. Ringsteken op fietsen voor heeren: le prijs P. Eelman, 2e pr. J. P. Eelman, 3e pr. J. Vlas. Voor dames werd vervolgens „Strijd om de Man" gehouden: le pr. Annie Prins, 2e pr. Ida Moerbeek, 2e pr. Mej. Hoekstra, en „Kinderwagenrace": le pr. Hanna Kikkert, 2e pr. Mej. du Porto en 3e pr. A. Swarts. Daarna volgde een Fakkeloptocht waaraan o.m. verschillende vereenigingen deelnamen, n.1.: Tex. Fanfare, Herv. Kerkkoor, Gymna- stiekvereen. Texel en Tex. Boys. Omstreeks half tien zou voor den Burgemeester worden gedefileerd voor Hotel „Texel", doch tijdens de rondgang door Den Burg had zich op de Groeneplaats zulk een groote menigte ver zameld dat men slechts met de grootste moeite eenige ruimte voor de talrijke deel nemers aan den fakkeloptocht wist te ver krijgen. Het „Herv. Zangkoor" bracht daarna op verdienstelijke wijze onder leiding van den heer J. Visser een tweetal zangnummers ten gehoore. i Burgemeester Kamp spreekt. Vanaf het bordes van hotel „Texel" sprak Burgemeester Kamp ongeveer het volgende tot de verzamelde menigte: „Dames en Heeren, Jongens en Meisjes. Texelaars!" „Het is deze week wel een bizondere week geweest, ook voor onze gemeente. Maandag hebben we hier den Fokveedag gehad, voor Texel een belangrijke zaak, toen kwam Dins dagmorgen en niemand vermoedde dat er zulke belangrijke gebeurtenissen in de lucht, hingen. De personen, die zich de weelde kon den veroorloven om op een gewone Dinsdag morgen naar de radio te luisteren vernamen daaruit>plotseling het hoogst belangrijk bericht van de verloving van Prinses Juliana met prins Bernard von Lippe-Biestèrfeld. Daarna kwamen de couranten het uitverig bericht brengen en ook verscheen de mededeeling in de Texelsche Courant, zoodat tenslotte de vreugdevolle tijding tot in de uiterste hoeken van ons eiland bekend was. De dichter Clinge Doorenbosch, die U waarschijnlijk allen wel bekend is, zong de Vorstelijke verloving o.m. met de woorden „Men viert feest van Hoek van Holland tot Texel", hij zal ons eiland wel niet als grens bedoeld hebben, want ook wij willen hier met feestvieren nu niet achter blijven. Er komen hier niet veel gebeurtenis sen voor die wij allen gezamenlijk kunnen vieren, geen wonder dan ook dat Feestcom missie en politie hun uiterste krachten moesten inspannen om ruimte te maken voor het défilé. Wij verheugen ons dan ook allen van harte over het geluk dat onze Prinses uit ons geliefd Oranje-huis te beurt valt en hopen dat een gelukkig huwelijk zal volgen. Even wil ik in drie punten wijzen op de zegeningen die wij genieten onder de regeering van het Oranje huis. In de eerste plaats wil ik dan noemen de groote vrijheid (thans bijna een unicum), die wij in ons land genieten. Onder Oranje heeft ons land de vrijheid verworven, onder Oranje steeds herkregen als die dreigde verloren te gaan; wij bezitten vrijheid van drukpers, vrij heid van vergaderen, vrijheid van godsdienst; niet te onderschatten voorrechten. Als tweede voorrecht wil ik den vrede noe men, al meer dan 100 jaar heeft het Neder- landsche leger aan geen enkelen strijd moeten deelnemen en dat in een tijd als deze nu de dagbladen vol staan met oorlogsfoto's o.a. uit Abessinië en van den burgeroorlog in Spanje. (H.M. Koningin Wilhelmina noemt men dan ook niet ten onrechte somstijds „de Vrede- koningin"). Nu echter zijn de oorlogsfoto's uit de bladen verdwenen om plaats te maken voor die van twee van gelukstralende vorstelijke personen. Ten derde wil ik U spreken over het Huis van Oranje. Ons land heeft steeds onder het Huis van Oranje zijn grootste bloeiperiode meegemaakt. Wij hopen van harte dan ook dat de kinderen en kleinkinderen, die uit de verbintenis van Prinses Juliana met Prins Bernard voorkomen nog zeer lang over ons volk zullen heerschen." Een hartelijk applaus volgde hierop, waar na een driewerf Hoera op het vorstelijk paar werd uitgebracht. Hierna volgde nog enkele prachtige standen, die door de Gymnastiek vereniging werden ten beste gegeven. Door het buitengewoon fraaie weder bleef het in den omtrek van het Marktplein nog lang zeer druk. In Pen's Schouwburgzaal en in Eelmans- danssalon werd volop van den dans geprofi teerd. In hotel „De Lindeboom" werd Vrijdag avond een vergadering van de Tex. Alg. Middenst. Ver. gehouden, die een matig be zoek ten deel viel. Bij opening herdacht de voorzitter de vorstelijke verloving, die zooveel enthousiasme in ons vaderland heeft ver wekt en stelde onder algemeene instemming der vergadering voor om een telegram van hulde naar Den Haag te verzenden. De notulen en 't jaarverslag van den heer J. H. Kikkert werden na voorlezing onveran derd vastgesteld. Uit het jaarverslag verna men wij o.m. dat het ledental nog steeds vooruitgaande is en thans bedraagt 178 en dat de financieele toestand van de vereeni ging niet ongunstig is. De penningmeester, de heer Boekei, gaf vervolgens eenige cijfers uit de rekening, die was nagezien en in orde be vonden door de heeren Pisart en Th. Buis. 't Batig saldo over 1935 bedroeg 136,65. De voorzitter deelde daarna mede, dat een schrijven was ingekomen van het Bestuur van de afd. Texel van de „Hanze", waarin werd verzocht om samenwerking bij een eventueel te houden Ballero-week. De Voor zitter deelde mede, dat 't Bestuur had beslo ten mede te deelen dat de „Hanze-leden" konden meedoen na storting van 1.50. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd voor den heer Fr. Zegel Kz., die had bedankt, bij eerste stemming gekozen de heer J. Vlas Gz. van Oudeschild. Herkozen werd eveneens bij eerste stemming de heer L. Igis voor De Koog. Hierna deelde de Vorzitter mede, dat het Bestuur had besloten dit najaar (op nog na der te noemen dagen) weder een Ballero week te houden. In een Bestuursvergadering was besloten zelf zulk een volledig spel aan te koopen, omdat het zoo moeilijk was op de te huur gestelde Ballero-tafels beslag te leg gen; de koopsom had 100 bedragen, de kosten waren er in een paar jaar geheel uit. Het Bestuur was er niet voor om dit jaar 't Ballerospel met étalagewedstrijd of derge lijke feestelijkheden gepaard te doen gaan. De heer Prins had zich als onpartijdig persoon ook nu weder belast met den verkoop en con trole op de bonnen. Door misbruiken vorig jaar zullen thans de deelnemers een collectie! contractje moeten teekenen waarbij zij ver klaren geen bonnen aan anderen te verkoopen of zelf te vergooien, een boete zal hieraan worden verbonden van 100, waaraan streng de hand zal worden gehouden. Bij de rondvraag drong de heer Jb. Rijk aan om toch een étalage-wedstrijd te houden tijdens de Ballero-dagen om het publiek naar de winkels te lokken. De voorzitter wees op de groote moeilijkheden in verband met de vele deelnemende zaken ook buiten Den Burg, waarom het Bestuur tot het besluit was ge komen geen wedstrijden te organiseeren, na eenige besprekingen, waaruit bleek dat meer personen 't voorstel van den heer Rijk onder steunden, nam het Bestuur op zich nog eens te overwegen of er iets in deze richting kan worden gedaan. Verder werd na langdurige discussie op voorstel van de heeren J. de Wit en Jb. Rab besloten om nog eens aan 't gemeentebestuur een schrijven te richten om verbetering te verkrijgen van den weg naar De Mok. Op voorstel van den heer Troost werd besloten een adres te zenden naar het Bestuur van het Waterschap „de 30 Polders", waarin op den gevaarlijken toestand van den weg over de sluis bij 't z.g. Weezenspijk zou worden ge wezen. Hierna sluiting. MARKTOVERZICHT. De wolveeaanvoer was Maandag weer be langrijk; nu de Fokveedag achter den rug is, komen ook, als altijd, veel rammen aan de markt. De handel was over het algemeen zeer stug, er waren weinig koopers van den vasten wal en [de prijzen der oude schapen bleven ongeveer f 1.50 beneden die van veertien dagen geleden. Gemiddeld werd betaald f 16.50 per stuk. Hoogste prijs f 19. In den rammenhan- del liepen de prijzen sterk uiteen, de meeste dieren gingen in ruilhandel van de hand, de hoogste prijs, voor een ram betaald, bedroeg op de markt f 60. De lammeren brachten prijzen op van ongeveer f 10.50 per stuk, ook hierbij ging de verkoop stug. Runderen werden niet aangevoerd. Varkens op de boerderij doen 201/, tot 21 cent per pond, biggen op de markt f 10 a f 11. Twee veulens werden verkocht voor f 75 en f 95. Aan de eierenveiling steeg de prijs weer iets en was een kwart cent hooger per stuk dan op de vorige veiling. Den Hoorn. Zooals wij reeds Zaterdag meldden, is te Den Hoorn met groote opgewektheid een volksfeest gehouden. Onder grooten toeloop werd een muzikale rondgang door het dorp gehouden, nadat eerst te 9.30 vanaf den toren muziek was uitgevoerd. Te 10.45 werd met de wedstrijden aangevan gen. Eerst hinderniswedstrijd te paard, le pr. B. Kikkert Jz., 2e pr. G. de Vries, 3e pr. Alb. Bakker; vervolgens ringsteken op fietsen met hindernissen voor jongens van 12 tot 16 jaar: le pr. G. Kiljan, 2e pr. W. Bakker Wz., 3e pr. C. Leyen Hz. Des middags 2 u. werd ringsteken gehou den met paard en kar, waaraan 30 paren deelnemen, le pr. de heer S. v. Leeuwen en mej. Van LeeuwenBremer, 2e pr. de heer W. Bakker en mej. M. Bakker; 3e pr. de heer KI. Lap Pz. en mej. H. Kikkert. Te vier uur werd een hinderniswedstrijd ge houden voor heeren boven 18 jaar, waaraan niet minder dan 65 personen deelnamen, le pr. K. Lap Jacz., 2e pr. S. Lap Bz., 3e pr. Jac. Koopman Cz. Hierna hinderniswedstrijd voor meisjes van 12 tot 16 jaar. le pr. Tr. Duinker, 2e pr. J. du Porto Johd., 3e pr. K. Boon. Te 8 uur werd een strijd om den man ge houden, waarbij ook Burgemeester Kamp en de heer W. H. Lap, beiden met echtgenoote tegenwoordig waren, le pr. T. Wilner, 2e pr. A. Commandeur, 3e pr. D. du Porto, 4e pr. Jannie van Heerwaarden. Vervolgens werd door Burgemeester Kamp een aardige toespraak gehouden, die door de bevolking van Den Hoorn, en bizonder door de feestcommissie zeer werd gewaardeerd. De voorzitter, de heer A. Smit, dankte den burgemester voor diens aanwezigheid en voor het gesprokene, waarna op verzoek van den burgemeester door alle aanwezigen het, door het Fanfare gespeelde Wilhelmus werd ge zongen. Tegen inleggeld werd een strijd om de vrouw gevoerd, waaraan 40 personen deelna men. De strijd werd echter door het geroep van „Brand" leelijk verstoord en kon daarom niet uitgestreden worden. De drie die gelijk ge wonnen hadden, verkregen toen te zamen den prijs, n.1. J. Kalis, Th. Hin en Pleit. Den volgenden dag werd het feest opnieuw ingezet'met een optocht met muziek, hierna volgden weer wedstrijden. Eerst Ringsteken te paard, jongens van 13 jaar en ouder, le pr. P. Lap Az., 2e pr. R. Bremer P.Jz., 3e pr. A. Smit. Daarna: Hinderniswedstrijd voor meisjes van 17 jaar en ouder, le pr. mej. De Jong, 2e pr. mej. KiljanSmit, 3e pr. mej. M. Drij verBrans. Volgden nu Kinderspelen en Tombola voor kinderen uit wijk H. Te 7.30 werd opnieuw Strijd om de vrouw gevoerd, le pr. I. Bruyn Albz., 2e pr. I. Boon, 3e pr. C. P. Drijver Pz., 4e pr. C. Koopman Jz., waarna tegen inleggeld voor alle aanwe zigen nog Strijd om de vrouw werd gevoerd, le pr. mej. H. Kikkertvan Maldegem, 2e pr. mej. S. Lap Ad., 3e pr. mej. D. Bremer P.Jd. Waarna de feesten door een optocht door het dorp, wat de openluchtfeesten betrof werden gesloten. Beide avonden was er in „Loodsmanswelvaren" bal. Een woord van hulde komt stellig toe aan de feestcommissie en allen, die tot welslagen van dit feest heb ben medegewerkt. Woensdagavond 16 September te 8.30 uur nieuwe tijd, worden de prijzen in „Loodsmans welvaren" uitgereikt. NATIONALE FEESTDAG. Niettegenstaande men te Den Hoorn deze week twee dagen feest had gevierd, is de Nationale Feestdag hier toch weer een reden geweest, om opnieuw feest te houden. Het Fanfarecorps zorgde voor muziek, de zang- vereen. Harmonie voor zang, terwijl er weer gelegenheid was tot dansen. Oosterend. FLESCH GEVONDEN. Door den heer W. C. de Rooy, is bij de kaap te Oosterend een flesch gevonden, waarin een briefje met verzoek dit op te zeilden aan Ministerie van Landbouw en Visscherij. Aan dit verzoek is voldaan. BAZAR TE OOSTEREND. 24 en 25 September a.s. zal te Oosterend in het gebouw v. Chr. Belangen, een bazar worden gehouden ten bate van het „Pastorie fonds" der Geref. Kerk H. V. te Oosterend. Badplaats. De heer De L u g t acht het in het belang van het vreemdelingenverkeer gewenscht dat opgetreden wordt tegenover het kermis- en paardemarktachtig gedoe te De Koog. De Voorzitter zegt, dat dit de aan dacht van B. en W. heeft en voorstellen dien aangaande te verwachten zijn. Verlichting. De heer Bruin zag gaarne een lantaarn geplaatst in de bocht van den nieuwen weg nabij de u.l.schooi te Oudeschild. De heer H e n k e s vraagt of het ook ge wenscht is, dat de Raad een woord van pro test laat hooren tegen de onlangs aangekon digde maatregelen van de Regeering met be trekking tot de steunverlaging aan werk- loozen. De Voorzitter acht dit niet gewenscht. Een ingesteld onderzoek heeft n.1. uitgewe zen, dat de maatregelen op de steunuitkeerin- gen in deze gemeente van weinig of geen in vloed zijn. De heer Vlaming (wethouder) deelt in antwoord op gemaakte opmerkingen mede, dat voor den schapenfokdag B. en W. niet uitgenoodigd zijn. Het gemeentebestuur heeft van zijn belangstelling doen blijken door het marktmateriaaal ter beschikking te stellen. Voor de gymnastiekuitvoering hebben B. en W., toen het marktplein niet beschikbaar was, eigener beweging het Park aangeboden en onder de aandacht van het Bestuur gebracht, dat door de vele regens het Park zich be zwaarlijk voor het doel zou leenen. Bij het maken van een vergelijking tus- schen de uitkeering aan de schapenhouders en de wenschelijkheid van hulp aan de visschers mag niet uit het oog worden verloren, dat de schapenhouders slechts een gedeelte geresti tueerd krijgen van de gelden, die zij aan graanrechten hebben opgebracht. Sluiting. Onder leiding van de Texelsche Oranje- vereeniging heeft men Zaterdag op Texel op vrijwel alle dorpen de aangekondigden Nationalen Feestdag gevierd. De jeugd werd

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7