De troonrede. Demillioenen-nota EXTRA EDITIE NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1936 64ste JAARGANG Een tekort van 48 millioen wordt gedekt. Geen belastingverhooging. Gunstige perspectieven. COURANT Abonnement per .8 maanden bij vooruitbet. i Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, idem per mail en overige landen 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt D i n s d a g-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N,V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Glrorekening No. 16066. ADVERTENTIÊN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bjj niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De plechtige opening van de Staten Generaal. (Tot en met de Troonrede is dit verslag reeds gisteren opgenomen in de stads-editie.) (Door onzen specialen verslaggever.) Maandagmiddag. MaandagmiddagZooeven heeft de snelle electrische ons naar Den Haag gevoerd, waar wij, der traditie getrouw, morgen een speciaal verslag voor de Heldersche Courant van de plechtige opening der Kamers op het Binnen hof zullen geven Is er gewoonlijk op den dag voor Prinsjes dag niets bijzonders aan Den Haag te merken, vandaag, op den dag vóór Prinsjesdag 1936 heerscht reeds in de straten van de stad een groote drukte. Reeds nu zijn duizenden en nogmaals dui zenden vreemdelingen naar de Residentie ge komen. Is Den Haag gewoonlijk stijf, deftig, en op de vormen, thans schalt muziek in iedere straat. Volendammer mannen en vrouwen en kinderen hebben heele orkesten gevormd en met succes! Kinderen in lappen tulen vitrage gehuld, de sleep gedragen door vriendinnetjes, spelen prinsesje en juichen en zingen vader- landsche liedjes, dat het een lust is. Op het Lange Voorhout lijkt het wel kermis. Onder veelkleurige lampions en breed neer hangende vlaggen, staan mannen en vrouwen, die toeters, vlaggetjes en papieren parasols verkoopen. Als het weer zoo biijft kunnen we morgen best zoo'n pajong boven ons hoofd gebruiken. 't Is hier warm in 't Haagje en dat is voor de jjskarretjes, die den heelen zomer in Scheveningen hebben gestaan, een ware uit komst, want deze karretjes met de nationale driekleur worden door dorstige en warme feestgangers als 't ware belegerd. Er is ontzettend veel volk op de been en hoewel het nog lang geen avond is, houdt de politie nu reeds scherpe contrale op het ver keer. Voor het paleis. De menschen zijn niet weg te slaan van het paleis aan het Noordeinde. Er is hier veel politie te paard, die zachtjes tot doorloopen aanmaant. Vele enthousiasten zitten onder den grooten breed gebladerden boom voor het Witte Paleis. Ze lachen vroolijk en vertellen elkaar, dat ze de Prinses en d'r „jongen" vlak b|j gezien hebben. Niks niet „groosig" ware ze, ze doen doodgewoon. Typisch, dat juist het gewoon menscheljjke, dat onze vorsten kenmerkt, hen zoo nader brengt tot het volk. De avond gaat vallen over de stad. De electrische booglampen gloeien aanen de menschenmenigte voor het Paleis groeit aan. Vanavond is het vuurwerk op de Maliebaan en daar gaan de Prinses en de Prins naar toe. Het publiek laat zich geen enkele gelegen heid ontnemen de vorstenkinderen toe te juichen. Het gerucht, dat de Koningin door lichte Verkoudheid verhinderd is het vuurwerk b|j te wonen, geeft even bezorgdheid voor den dag van morgenmaar men verneemt alras, dat het slechts een voorzorgsmaatregel is en dat Hare Majesteit morgen, als gewoon, het Parlement zal openen. Stil staat de menigte naar de ramen voor het Paleis op te staren. Veel is er nu niet te zien, maar het publiek vindt alles buiten gewoon, zelfs de twee in veldgrijs gekleede korporaals, die stram voor de witte schild wachthuisjes de wacht houden, staan in het teeken der belangstelling. Fier waait de koninklijke standaard in de avondlucht. Overal loopen ze schier met Oranje te Ventenen de kreet: „Koopt de origineele foto's van het bruidspaar" is niet van de lucht. „La ville Lumière." Den Haag is nu in den laten avond een „ville lumière", een ware lichtstad geworden. Velen huizen hebben de gordijnen niet laten Zakken en hebben de blinden open gelaten en in feestelijk hellichte kamers zitten de be woners bjjeen. Dit geeft de stad op den avond Voor Prinsjesdag een gezellig aspect. Er zijn er, die reeds nu een goed plaatsje Zoekenvoor morgen. Naar het Malieveld. Half tien 's avonds. In Den Haag is nu de drukte overweldigend. De trams en taxi's Zitten stampvol. Alles trekt in één richting, naar het Malieveld. De Prinses met Prins Bernhard zullen daar ook aanwezig zijn. Op enkele kruispunten moet onze taxi minutenlang wachten voor wij er door kunnen, zoo vol zijn de straten met juichende men schen. Jongens en meisjes met groote oranje- Strikken om, loopen dansend, hossend over het asfalt allen in de richting van het Malie veld, waar groote witte sterke zoeklichtstralen overheen liggen. Maandagavond 11 uur. Hoe lang w(j er over gedaan hebben om haar het Malieveld te komen, waar het groot- sche vuurwerk ter eere van het Vorstelijke verloofde paar zou ontstoken worden, ik weet het niet. Neen, dit is Den Haag niet meer. Alle def tigheid is subiet weg. Op 't Lange Voorhout glanzen nu duizenden oranje lampen, ze stralen teer en zacht tusschen het groen der boomen en geven het oude plein een fantastischen aan blik. De kermis, vanmiddag aangevangen, is nu eerst recht in vollen gang. Vreugde en vertier is overal. De café's zitten stampvol en de daken der tramwachthuisjes zitten ook vol met schooljongens, die er niet aan denken te gaan slapen. Alles beweegt zich verder in de richting van het Malieveld. Maar op 't Malieveld kunnen we toch maar niet komen. Er is geen opening te vinden tusschen deze saamgepakte menigte. Bij de Boorlaan weten we ons even vrij te maken en door middel van een agent weten wjj op het terrein te komen. Juist op t|jd, want net komen de hof rij tui gen van den anderen kant aan. Een donderend gejuich stijgt op en de leuke verschijning van Prinses Juliana, met naast haar den jongen Prins, rijdt het Malieveld op. Het enthousiasme van het publiek, dat in het duister om het Malieveld staat, kent geen grenzen. Een orkaan van geestdrift barst los. Joviaal, charmant, groeten de Verloofden terug, dan verdwijnen zij in het duister van het Malieveld, waar zij zich op de voor hen gereserveerde plaatsen neerzetten. Even later schieten de eerste vuurpijlen door het lucht ruim, die een kreet van bewondering ontlokken. Vooral de Haagsche Ooievaar, op één poot, die maar steeds ja stond te knikken, oogstte daverend applaus. Het is nu middernacht, maar Den Haag denkt niet aan slapen. Overal is het klaar dag. De Vijverberg is hel van schijnwerpers, die scherp de regeeringsgebouwen belichten. Overal zie je groote groepen menschen. Het weer is zacht en voor morgen belooft het een prachtige dag te worden. Dinsdagmorgen. Inderdaad, zoo ooit, dan is deze derde Dinsdag van de maand September in den waren zin des woords een Prinsendag. Mocht reeds, in de laatste Jaren, deze dag zich in grooter belangstelling van de z|jde van het Nederlandsche volk verheugen, nu, door het heele land groote geestdrift laait, om den Prins, die zoo plots aan de z|jde van onze ge liefde Kroonprinses, temidden van ons volk verscheen, nu wordt de traditioneele Prinsjes dag in de residentie gevierd als nooit te voren. Al die drommen volks, die zich nu in den vroegen ochtend, door de nauwe straten van Den Haag bewegen, z|jn heusch niet alleen gekomen, om op te trekken, ter bijwoning van de opening van het Parlement in de oude, imposante Ridderzaal. Hun komen heeft een diepere beteekenis. Zij willen getuigen van hun liefde en aanhankelijkheid voor de Lands vrouwe, Haar dochter en den nieuwen Prins. Reeds vele malen hebben wij de opening van het Parlement verslagen, doch nog nimmer vonden w|j de Residentie in zulk een feestge waad als heden. Uit alle deelen van het land, uit de verste hoeken zijn de treinen onder de overkappingen van de stations binnengerold, en duizenden Prinsjesdag-gangers wringen zich door de tourniquets van Hollandsche Spoor. De Helderschen ontbreken ook niet. Zingend en juichend uitgelaten wringen ze zich door den tunnel van het Station. Hier hoor je een mengelmoes van dialecten. Nou en of zeggen de Grunningers. Wie goan niet alleen naar de Stoaten-Generoal maar 't Is ons om de Keuninginne en die Prinses te doen en noar de nieuwe Prins willen ze ook kieken. Of dat vandaag b|j de Staoten-Generaol lukken zal, of ze Prins Bernard daar zullen kunnen kieken, ik betwijfel 't, want volgens de allerlaatste informatie, die w|j zooeven kregen r|jdt Prins Bernard niet in den stoet mee. Wel zal h|j na afloop van de plechtig heid aan den grooten rijtoer door Den Haag deelnemen. Overal om ons heen ruischt de feestvreugde. Evenals ieder jaar zijn er velen, die reeds heel vroeg in den morgen op het Binnenhof een goed plaatsje verzekerd hebben. Meer deren hebben klapstoeltjes bij zich. Heele huis houdingen zitten hier b|jeen, en houden hun ontbijt in de open lucht. Evenals vorige jaren staat de residentie in het teeken van de Oranjegarde. Met krachtigen pas marcheeren deze jongens en meisjes door de Residentie. Leuk doet hun uniform aan. De meisjes en dames zjjn gekleed in paarlgrijze blouse en zwarte rokken, de jongens met hun blouses van dezelfde kleur en een zwarte broek. Op het hoofd een zwarte baret met een breede Oranje-veer. Om 10 uur kwam kapelmeester Leistikow met de Heldersche Stafmuzikanten zich persend en dringend door een menschenmassa een weg banen door de tunnels van het Hol landsche Spoor. Zij zagen er vergenoegd uit. De spoorwegen weten, wat de stafmuzikanten toekomt en had ze voor deze gelegenheid eerste klas laten reizen! Maar de werkelijke oorzaak hiervan was, dat in Haarlem de treinen zoo vol waren, dat in de lagere klassen geen plaats open was. Voor de muzikanten is het in deze compacte massa b|jna ondoenlijk zich te verzamelen. Daartoe begaven z|j zich naar de goederen loods. Het kan nog uren duren voor de Gouden Koets komt, de sprookjeskoets, maar toch nu reeds ter weerszijden van den weg, die het Koninklijk gezin zal gaan, perst zich een volksmenigte opeen. De politie in Den Haag heeft een buitenge woon moeilijke taak, om het voetgangersver keer in goede banen te leiden. Ondanks het feit, dat het publiek gewillig aan de aanwij zingen van de politie gehoor geeft, is het soms zoo overweldigend druk in de binnen stad, dat men slechts met moeite vooruit komt. Even later op den ochtend is het r|jverkeer zoo goed als stopgezet. Paarden, rijtuigen, ook de tram en rijwielen z|jn uit de binnenstad verdwenen. Op het Binnenhof. W|j zijn nog even gaan kijken op het Plein voor de ridderzaal. Vandaag z|jn de duiven, die gewoonlijk op deze rustige binnenplaats neerstrijken, in de verdrukking. Angstig zijn ze opgefladderd naar het dak van de Tweede Kamer, het plein beneden openlatend aan tallooze geuniform- den, die zich opmaken naar de Ridderzaal. Dit Jaar is de controle ^ontzettend streng. Nie mand komt hier binnen zonder een toegangs bewijs. Het is nu een en al schittering van uniformen op het Binnenhof, en het publiek dat tot hier is doorgedrongen, w|jst elkaar de kopstukken der regeering aan. Hoofdofficie ren en oud-gouverneurs van Indië, alsmede vele gezanten in vreemde uniform trekken de aandacht door hun zwaar met zilver en goud bestikte gala-kleeding. Alles schittert van goud, zilver en medail les, en iedereen geniet van dit wonderlijk vreemd schouwspel. De leden van den hoogen Raad, den Raad van State trekken nu ook voorbij. Tal van ministers verschijnen in gala-kleeding op het Binnenhof. Alvorens binnen te treden in de ridderzaal, blijven velen buiten op het Binnen hof een kwartiertje gezelligjes babbelen, met collega's en oud-collega's. Ook deze oud-ministers hebben volgens de etikette recht, om op Prinsjesdag, de witte ministerspantalon met goud bestreept te dragen, zoodat iedereen kan zien, dat ook zij eens de meest verantwoordelijken post in de regeering bekleedden. W(j maken geen haast de Ridderzaal bin nen te gaan. De persfotografen hebben stel ling genomen met hun fotobatterijen, om lederen „hooge" onder schot te nemen. Martiaal opgesteld staat voor de ridder zaal de eerewacht. Het z|jn de mariniers onder bevel van kolo nel Dorren. Stram en stoer staan daar de mannen van ons keurcorps. In hun nabijheid staat ons Heldersch Stafmuziekcorps onder de leiding van den heer Leistikow en houdt er de stemming in door pittige marschen te spelen. De heer Leistikow, de direc teur, heeft ter eere van de vorstelijke verloving een specialen marsch geschreven, die de „Prins Bernard-marsch" genoemd zal worden. Deze marsch zal den prins overhandigd worden en ongetwijfeld zal dit door de vorstelijke perso nen ten zeerste worden gewaardeerd. De marsch valt zeer in den smaak en iedereen is opgetogen over de Heldersche muziek. Na dezen marsch volgt de B.VL.,-Marsch. Vele Oranje liederen zooals onder anderen „De Geus" worden geblazen. Natuurlijk ontbreekt de bekende marine-marsch ook niet op het repertoire. Een kort commando weerklinkt, lederen keer dat een hoogwaardigheidsbekleeder de stoep van de Ridderzaal opgaat, waarop de eerewacht militair saluut brengt. Jammer, dat sinds eenigen tijd de lucht be gint te betrekken, doch de stemming betrekt geenszins. Er zal wel heel wat voor noodig moeten zijn om deze laaiende feestvreugde in het water te doen vallen. Overal uniformen. Maar niet alleen op het Binnenhof zie je nationale uniformen, ook langs den heelen weg, dien de stoet zal volgen, merk je dat heel Nederland z|jn vertegenwoordigers in uniform heeft afgevaardigd. Van de eenzame eilanden Urk en Marken zjjn ze in hun typi sche kleederdracht gekomen. De Volendam- mers hebben de muggen en spinnen in hun dorp vrjj spel gelaten, en op hun Zondagsch uitgedost zijn ze deftig naar Den Haag ge gaan. Stugge Zeeuwsche boeren met hun ronde bolhoed op, vergezeld van hun vrouwen, het hoofd emhuifd met de fjjne witte kanten kappen, staan langs den weg, die de Gouden Koets zoo straks zal volgen. Even verder staan vrouwen uit Friesland, in grooten getale zjjn zij met autobussen naar de Residentie ge komen. Z|j tillen vormen een waardige ver tegenwoordiging van Nationaal Nederland. Vol verwachting staan zij daar te wachten op de Koningin en Haar Dochter, de jong ver loofde Prinses. En steeds maar weer trekken troepen feest gangers naar de binnenstad. Het lijkt wel of heel Nederland zich vandaag opgemaakt heeft, Prinsjesdag te vieren. Op sommige plaatsen in de residentie heeft men moeite, door het men- schenkluwen heen te dringen, om de weg, voor pers en genoodigden vrijgehouden, te bereiken. Oranjegardes. De optrekkende Oranjegardes maken een prettigen en kleurigen indruk. Velen zrjn in autobussen gekomen, welke, door de politie, als parkeerterrein, het Malieveld, werd aange wezen. Van hier trekken zij op naar het Lange Voorhout, waar allen geposteerd worden. Vele van die Oranjegardes hebben een heel lange reis achter den rug. Zoo is de Heldersche Oranjegarde 70 man sterk, bestaande uit 40 heeren en 30 jongedames, dezen morgen, heel in de vroegte om 5 uur 45 uit Den Helder ver trokken. Ze marcheeren kranig, die Helder schen. De groep wordt voorafgegaan door een trommelslager. Leuk valt die Prinsenkiel hen om de schouders. De aspirant-gardisten dragen In tegenstelling met de oudere jongens een korte broek. De stafleider van de Heldersche groep is de heer De Jong, daarbij geassisteerd door den vaandrig Wjjker en Elinga. De stoet komt. Plots hooren wjj het dof gedreun van een kanonschot. Als een zee deint het plots door de menschenmenigte, velen gaan op hun teenen staan en rekken de halzen, de kreet: „De stoet komt" plant zich voort door de vele rjjen. Een commando cavallerie opent den stoet. Martiaal zitten de militairen in het zadel. Klet terend slaan de hoeven van de paarden op het asfalt. Nu volgt hierachter een rjjknecht- majoor met twee rijknechts te paard, die veel bekijkt hebben door hun kleurige kleeding. Als derde volgt de eerste kamerheer-ceremonie meester, in een rjjtuig, dat met twee paarden bespannen is, terwijl een lakei naast elk por tier loopt, gevolgd door acht kamerheeren, die in twee rjjtuigen, elk met twee paarden be spannen zitten. Ook naast deze rijtuigen gaat een lakei naast elk portier. Dan volgen de groot-officieren, welke vol gens hun rang in twee rijtuigen ingedeeld zijn. Elk rjjtuig worden getrokken door twee paar den, terwijl twee hoflakeien naast elk portier gaan. De gouden Koets is nu nabjj en een donde rend hoera-geroep stijgt op ter eere van de Landsvrouw en Haar gezin. Zoo mogeljjk nog enthousiaster dan vorig jaar juicht het publiek. Er is iets ontroerends in dat wuiven en dat juichen en vriendelijk nijgend groeten de Koninklijke vrouwen terug, een storm van enthousiasme ontketend. Voor de Gouden sprookjeskoets bevindt zich een rjjtuig, waarin de Grootmeesteres en de dienstdoende dame du Palais is gezeten. Twee lakeien gaan naast elk portier. Een donderend hoera stijgt nu op. Het pu bliek schjjnt zjjn bezinning haast verloren te hebben. Leve de Koningin! Leve de Prinses! De volksmenigte beweegt als een zee. Het enthousiasme is geweldig. Met zakdoeken, hoeden en armen wordt gezwaaid. Met donde rend geweld plant de kreet van nationaal Hol land zich voort. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana der Nederlanden trekt voorbjj haar volk In de Gouden koets. Als een sprookje doorleven wjj het. Indrukwekkend is die tocht voorwaar met die schitterende statie koets, met acht paarden bespannen. Naast elk paard loopt een koetsier, en vier lakeien loopen aan elke zjjde van de Koets. Het publiek is haast niet te houden, en de politie heeft handen vol werk de afzetting te handhaven. Achter het rijtuig van de Koningin rjjdt de chef van het Militaire Huis en de Gouverneur van de Koninkljjke Residentie. Zjj rijden te paard. Ter rechter- en ter linkerzijde van de statiekoets, vlak achter het portier. Dan volgen de officieren van de landmacht van het Militaire Huis. Eveneens te paard zittend, rjjden zij naast en achter de statiekoets. Een commando cavallerie sluit dezen stoet. En overal in de Heulstraat, het Lange Voor hout en over den korten Vijverberg, den gan- schen weg naar het Binnenhof is vreugde, enthousiasme en blij medeleven met het Vorstelijk Gezin. Men wordt niet moe zijn hulde te betuigen en steeds vriendelijk lachend njjgt Hare Majesteit. Over heel haar gelaat ligt een vriendelijk blijde lachMen kan zien, dat Hare Majesteit in deze dagen in haar kinderen, Juliana en Benno, Haar ge luk weer hervonden heeft. De sombere dagen van vorig jaar liggen nu achter Haar. Een nieuw, jong leven gaat in het Paleis opbloeien. Op het Binnenhof. Bjj den ingang van de Ridderzaal schittert het van goud en zilver der uniformen van de officieren der zeemacht en van het militaire Huis. Nog slechts korte tijd en dan dondert ook hier op het anders zoo stille plein het vreugdegeroep van de Nederlanders die hun Koningin begroeten. Als Koningin en Prinses op het Binnenhof aankomen, daalt het Vaandel en de eerewacht brengt de militaire honneurs. Aan den ingang van de Ridderzaal worden de Hooge Vrouwen ontvangen door een com missie uit de Vergadering, die wordt vooraf gegaan door den eersten Kamerheer-cere moniemeester en acht kamerheeren, alsmede de Groot-officieren en den Opper-ceremonie- meester, die Hare Majesteit naar den Konink lijken zetel geleiden. De Grootmeesteres en de dienstdoende Dame du Palais, de chef van het Militaire Huis, de Gouverneur der Koninkljjke Residentie, de eerste stalmeester en de officieren van het Militaire Huis volgen onmiddellijk. Als H.M. op den troon is gezeten, neemt Prinses Juliana links plaats van H.M. De Grootmeesteres en de dienstdoende Dame du Palais plaatsen zich achter de Lands vrouwe. De Groot-officieren en de Gouverneur van de Koninklijke residentie stellen zich nu achter den Koninklijken zetel, terwijl de eerste kamerheer-ceremoniemeester en de eerste stal meester rechts van den Troon staan, stellen de officieren van het Militaire Huis zich op links van den Troon. Met duidelijke stem, waarin echter eenigs- zins de invloed van haar verkoudheid merk baar was, sprak H. M. de Koningin de troon rede uit: LEDEN DER STATEN-GENERAAL De verloving van de Prinses. Mij wederom in Uw midden bevindend gevoel Ik allereerst behoefte uiting te geven aan Mijn innige vreugde over het voorgenomen huwelijk Mijner Dochter. De in verband daarmee noodzakelijke ontwerpen van wet zullen U binnenkort worden voorgelegd. De overstelpende bewijzen van belang stelling bij deze verloving door het gan- sche volk aan den dag gelegd hebben Mij met warme erkentelijkheid vervuld. Nog altijd levend in een zorgelijken tijd erken Ik met dankbaarheid, dat Mijn Volk gedurende het afgeloopen jaar zijn geest kracht heeft weten te behouden en is blijven worstelen om de moeilijkheden, waaronder wij gebukt gaan, te over winnen. De inspanning niet zonder vrucht. Gelukkig kan worden getuigd, dat de betoonde inspanning niet zonder vrucht is gebleven. In sommige takken van nijverheid heeft het streven naar aanpassing bij de sterk gewijzigde omstandig heden tot resultaten geleid, die de hoop wettigen, dat, bij verdere door werking, de ondervonden druk allengs zal afnemen. Zoolang de economische omstandig heden, ook in het buitenland, daartoe noodzaken, zal intusschen de bemoeienis der Overheid met het economisch leven in haar tegenwoordigen vorm en het verleenen van steun op menig gebied nog niet kunnen worden gemist. Wel zal worden zorg gedragen, dat in het bedrijfs leven onnoodig knellende banden zullen worden verwijderd. De toestand van de geldmid delen nog zorgelijk. De toestand der openbare geldmidde len is nog altijd zorgelijk. Zoowel voor het Rijk als voor de gemeenten moet daarom de grootste voorzichtigheid het financieele beleid blijven beheerschen. Aan de verdere doorwerking van de aan passing en een daaruit voortvloeiende opleving van het bedrijfsleven mag de hoop verbonden worden, dat zij ook een gunstigen invloed op den stand der open bare geldmiddelen zal gaan oefenen, zoodat de financieele vooruitzichten lang zamerhand minder donker zullen worden. De bestrijding van de werk loosheid. Ook in het komende zittingjaar zal de bestrijding van de werkloosheid en van haar gevolgen de volle aandacht vragen. Op een zoo rechtvaardig en doelmatig O J De rijksbegrooting voor 1937 vertoont een aanvankelijk tekort van 473U millioen. De regeering stelt zich voor dit tekort te dekken zonder invoering van nieuwe belastingen of belastingverhoogingen, echter met behoud van een aantal tijdelijke opcentenheffingen, die oorpsronkelijk alleen voor 1936 zouden gelden. Echter verwacht de regeering eenige meer dere belastingopbrengst van de reeds bij de Staten-Generaal aanhangige wijzigingen van de Inkomstenbelasting en de Successiebelas ting, en van een in voorbereiding zijnde tech nische wijziging van de Omzetbelasting. In overweging is nog indiening van een ge wijzigd wetsontwerp tot heffing van een be lasting op naamlooze vennootschappen. Van invoering eener reisbelasting is voors hands afgezien. Het tekort van 47.734.995 zal op de vol gende w|jze worden gedekt: 1. Perspectiefbesparingen uit het dekkings- plan-1936: a. Besparing op onderwijsuit gaven 7.600.000 b. Besparing wegens afloopen van wachtgelden3.200.000 c. Besparing door het capitu- lantenstelsel5.000.000 d. Vermindering van het spoor wegtekort 12.000.000 27.800.000 2. Herberekening van pensioe nen (aanhangig)3.300.000 8. Bestendiging van tijdelijke opcenten, t.w.: a. 20 opcenten dividend- en tan tièmebelasting 1.800.000 b. 20 opcenten zegel rechten 1.400.000 c. 20 opcenten regis tratierechten 1.800.000 d. 20 opcenten suc cessierechten 6.800.000 11.800.000 4. Tijdelijke verhooging van in voerrechten op textielproduc ten wegens steun aan invoer in Ned.-Indië (aanhangig) 1.250.000 Totaal 44.150.000 De dekking van het restant van het tekort ad 3y2 millioen verwacht de regeering uit de hierboven genoemde meerdere belasting opbrengst. De totaal-cijfers van den gewonen dienst der begrooting-1937 beloopen: Uitgaven 657.794.017 Inkomsten o 610.059.022 Nadeelig saldo 47.734.995 mogelijke aanwending van de daarvoor bestemde geldmiddelen zal het streven der Regeering gericht blijven. De be- strijding van de werkloosheid onder de jeugd zal met onverminderde kracht wor den voortgezet. De buitenlandsche betrekkin gen goed. De betrekkingen met andere Mogend heden zijn vriendschappelijk.Waar nu hier dan daar de internationale verhoudingen onder zoo zwaren druk zijn gesteld, stemt zulks tot bijzondere voldoening. Aan de gedragslijn, die de Regeering bij hef bestuur der buitenlandsche betrekkingen pleegt te volgen, zal onveranderd worden vastgehouden. Eenige wetsherzieningen. Naast de behandeling van de reeds aanhangige ontwerpen van wet zal Uwe medewerking worden gevraagd voor de totstandkoming van wetten strekkende tot het openen van de mogelijkheid tot het verbindend en onverbindend ver klaren van bepalingen uit collectieve arbeidsovereenkomsten, tot herziening van het burgerlijk kinderrecht en tot het geven van eenige voorschriften omtrent stichtingen. Voorts zullen U worden voorgelegd ontwerpen tot wijziging van eenige bepalingen van de Lager Onder wijswet 1920 en van de Dienstplichtwet; tot bestrijding van de lintbebouwing; tot verbetering der tertiaire wegen; tot over neming van een bedrag van 25 millioen aan Nederlandsch-Indische schuld, zoo mede een ontwerp inzake de electriciteits- voorziening. De zorg voor de Overzeesche gewesten. Met uitzondering van Curagao, waaf de toestand bevredigend is te achten, vordert de economische en financieele toestand in de overzeesche gewesten nog de voortdurende zorg der Regeering. Bij sommige Europeesche bedrijven in Neder-

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1