Abonneert II op dit blad De conferentie der Kleine Entente. Familie- Oa GEMENGD NIEUWS BUITENLAND OosNndië HELDERSCHE COURANT VAN WOENSDAG 16 SEPTEMBER I936 Ernstig verkeersongeluk te 's-Gravenhage. Twee personen gedood. De verdachte van den moord te Heeze aangehouden. Onbewaakte overwegen. Auto in het Noorderdiep bij Groningen gereden. De moordaanslag onder Enter. Vier boeren door wolven verscheurd Een olietrein in brand gevlogen. Brandstichting aan boord van Amerikarnschen kruiser. Een scheiding na 75 jaar. Koningin dankt den Volksraad. Koetaradja na de aardbeving Uitbreiding van het bestuur van Nieuw-Guinea. De besteding van de 25 millioen Haar kinderen verdronken. De mislukte „aanslag" op den Engelschen Koning. Volgens het officieele communiqué blijven de richtsnoeren van de buitenlandsche politiek gelijk. issr'S.'ts&s&si'Wi.» Pan-Europeesch landbouwcongres. Prins Bernard te Parijs. drukwerk f I Drukkerij De Boer Steunvergoeding erwten. Voor den Politierechter te Alkmaar. landsch-lndic valt cenigc verbetering m den toestand waar te nemen, doch onder de inheemsche bevolking van Java zgn, ondanks alle inspanning der Indische Regeering. de omstandigheden nog onbe- vredig end. Onafgebroken wordt gezocht naar bruikbare middelen om de economische samenwerking tusschen de verschillende deelen van het Koninkrijk te bevorderen. De begrootingstoestand in Neder- landsch-lndië geeft hoop, dat ook voor het jaar 1937 vermeerdering van schuld zal kunnen worden voorkomen. De toewijding van Leger en Vloot. Met erkentelijkheid maak Ik gewag van de toewijding waarmede Leger en Vloot zoomede de ambtenaren in burger lijken dienst van elke geleding in het geheele Koninkrijk hun taak blijven ver vullen. Het komende zittingsjaar. Het komende zittingsjaar zal ook thans weer veel van de krachten van Kamers en Regeering vergen. Al is er veel dat ernstige zorg blijft baren, een hartelijke samenwerking tusschen Volksvertegen woordiging en Regeering. steunend op een eensgezinden volksgeest, zal on®' onder de hulpe van den Almachtigen God, Die ons sterkte en wijsheid moge schen ken, het volbrengen der taak, die voor ons ligt. mogelijk maken. En hiermede verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. De zitting is nu door H.M. de Koningin ge opend. H.M. verheft zich van den Troon en, voorafgegaan door den Opper-ceremoniemees- ter, wordt z\j naar de ontvangkamer geleid. De eerste kamerheer-ceremoniemeester en de acht kamerheeren gaan den Opper-ceremonie- meester vooraf, tot den ingang van de Ridder zaal. Buiten op het Binnenhof zijn allen in af wachting. Voor den ingang staat de Gouden Koets. H.M. verschijnt, een donderend hoera schalt op. Vriendelijk nijgen H.M. en de Prinses en opnieuw hebben de Koninklijke Vrouwen een ovatie in ontvangst te nemen. Onder donderend hoera-geroep van het enthousiaste publiek verlaat de Gouden Koets het Binnen hof om over den Korten Vijverberg, Lange Voorhout en de Heulstraat naar het Konink lijk Paleis terug te trekken. Het verdere verloop. (Van onzen specialen verslaggever.) Nog nimmer heeft' onze Stafmuziek zoo veel applaus bij open doek gehad als op Prinsjesdag. Bij ieder nummer klaterde spontaan het handgeklap tegen de oude stee- nen muren van het Binnenhof op. Nadat H. M. het Binnenhof heeft verlaten, hebben wij ons door den anderen uitgang snel naar het Paleis aan het Noordeinde ge spoed. Het Witte Paleis was als het ware bele gerd door enthousiasten. Met veel moeite wisten wij op het Plein te komen. Prins Bernhard, die, zoo men weet, alleen achtergebleven was, amuseerde zich best in zijn isolement. In zijn eentje zal hij voor de ramen van het Paleis, kiekjes te maken en lederen keer als het applaus losbarstte, groette hij met het bekende joviale arm gebaar zijn a.s. landgenooten. Maar opeens gaat de belangstelling van het publiek weer over op het groote gebeu ren van heden: De gouden koets is op den terugtocht en terwijl deze het het plein voor het Witte Paleis oprijdt, zingt de tienduizend- koppige menigte met krachtige stem het Wilhelmus. Uit het raam kijkt de a.s. Prins-Gemaal met aandacht naar het gebeuren beneden. Men kan echt zien, hij zoekt met den gou den koets, of beter met de Prinses, die hier in zit, in contact te komen en ja hoor, in een minimum van tgd hebben hun blikken elkaar ontmoet met een lach, als verloofden elkaar alleen kunnen geven. Als de vorstelijke personen het Paleis be treden, gaat dat met veel en groot ceremo nieel gepaard. Opnieuw schalt luide het Wil helmus. Spontaan optreden van de Prinses. Het tooneeltje dat nu volgt, zal niemand die het aanschouwde licht vergeten. Men ziet de Koningin en de Prinses op het bal- con verschijnen. Prins Bernard voegt zich echter niet b(j hen. 't Is net of het protocol hem hiervan uitsluit. Het publiek vindt het bepaald sneu, dat hij zoo in de eenzaamheid staat. De Prins is toch ook van de Familie zeggen ze Prinses Juliana lijkt het nog zieliger te vinden voor den geïsoleerden Prins. Alle deftigheid ten spijt, zie je plots de Kroonprinses door de kamers van het Paleis gaan, den Prins spontaan medeneemt naar het balcon. 't Was een echt leuk tooneeltje. Wars van alle conventie. Ken spontaan, impulsief op treden, dat onze Kroonprinses zoo vaak ken merkt. Juist dit eenvoudige in den besten zin van het woord burgerlijk optreden van onze Prinses doet haar de harten winnen van alle Nederlanders, die wars zijn van conventie. Het publiek begrijpt de situatie direct Het volk voelt fijn aanen een ovatie, die alle andere overtreft, heeft onze Prinses in ontvangst te nemen. Den Haag komt niet tot hust. De heele route, die de koninklijke stoet vanmiddag gegaan is, was overvuld met tienduizenden. Het verkeer door de heele stad via de route, stond uren vóór aankomst van den stoet stop. De weg naar Scheveningen was onbegaanbaar, over de route langs Koninginnegracht en het ge volg was, dat vanaf Scheveningen tot in het hartje van Den Haag een lange keten van auto s stapvoets in slakkengang voortzeulde. De trams stonden ook ai geduldig en file te wachten. Niet alleen bg het Paleis, maar overal stond het publiek geduldig den geheelen middag te wachten. V ooral de buitenmenschen, die zeker een millioen personen telden en die het vorstelgk paar en vooral den nieuwen prins nog niet van nabij hadden gezien, hadden hiervoor uit houdingsvermogen. maar op de spatborden der auto's, ja zelfs op het dak van mooie luxe wagens stonden de menschen. Een geweldig enthousiasme maakte zich van allen meester, toen de stoet in zicht kwam. Het Wilhelmus en andere volks liede: en F/.hQid«»n ieder oogenblik luide op. Toen het verloofde paar in een open calèche, de Prinses, lief. in het wit gekleed, de Prins deftig in zwart costuum. voorbg trok, kende het enthousiasme geen grenzen. Een ovaüe zooals nog nimmer Den Haag zag, had het m ont vangst te nemen. Spontaan heeft niet alleen Den Haag. maar geheel Nederland zijn 'Vor stenhuis geëerd en toegejuicht op Prinsjesdag 1936. Binnenland Gisteravond omstreeks 8 uur is een ern stig verkeersongeluk gebeurd op den Loos- duinschen weg. voor den ingang van het ge bouw der gemeentereiniging te 's-Graven- hage. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak is een auto, bestuurd door den heer PS-, uit Bloemendaal, daar ter plaatse tegen een 69-jarigen man, die vergezeld was van een 67-jarige dame, aangereden. Het was de heer C. J. J. B. en mevrouw de weduwe J. van der B., beiden te 's-Gra- venhage. De gevolgen van deze aanrijding waren zeer ernstig. De man werd zoodanig ver wond, dat hij op slag dood was. Zijn lijk werd door den geneeskundigen dienst over gebracht naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal. Ook de vrouw werd zwaar bekwetst. In zorgwekkenden toestand bracht men haar naar het ziekenhuis aan het Westeinde, doch b(j aankomst bleek zij te zijn overleden. De auto liep geen noemenswaardige schade op. Maandagavond omstreeks acht uur heeft de rijks- en gemeentepolitie, ten huize van B. in de Peel, gearresteerd J. van M., uit Leende, verdacht van het plegen van den moord op den heer Dobbelman, te Heeze op Zondag j.L Van M. was reeds in den loop van den dag gezien in de omgeving van sluis 13 in de Zuid-Willemsvaart. Het ingestelde onder zoek bracht aan het licht, dat hij zich in de woning van B. schuil hield. Van M. is gevankelijk naar de maréchaus- sée-kazerne te Heeze gebracht. Man door een trein overreden en gedood. Dinsdagochtend is op den onbe waak ten overweg bij het Jaagpad langs de Smilder- vaart bij Meppel de 21-jarige ongehuwde schipper Johannes Nieman, uit Wildervank, door een trein overreden en gedood. Nieman was afkomstig van het schip Ebbinna, dat thans te Meppel ligt. Hij was met zijn vader op het schip. De bestuurder verdronken. Ter hoogte van het Nornertolhek in den weg langs het Noorderdiep te Groningen stootte Dinsdagochtend een schipper met zijn schuit op een auto, die in het water lag. Aan het stuur zat de doode bestuurder, die vermoedelijk is de 40-jarige W. J. v. d. Veen, inspecteur van de levensverzekeringsmij. „Haarlem" te Groningen. Het horloge van den man stond sUl op 9 u. 40, zoodat men vermoedt, dat hij Maandagavond te water is geraakt. De rechtbank té Almelo heeft Dinsdag vonnis gewezen in de zaak tegen den 62- jarigen zwerver J. D., die op 24 Juni j.1. een moordaanslag heeft gepleegd op den 58-jarigen ongehuwden landbouwer G. J. ter Hofste onder Enter, gemeente Wierden. Deze had den zwerver geen dagloon uitbetaald voor ver richte werkzaamheden. D. had hierop wraak gezworen en na eenige vergeefsche pogingen was hij de woning van den landbouwer binnen gedrongen, die enkele gevaarlijke messteken heeft opgeloopen. Aangezien de landbouwer zich echter krachtig verweerde, werd D. met het mes een oog uitgestoken. De elsch luidde 6 maanden gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regeering. Het vonnis was drie maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis en eveneens ter beschikking stelling van de regeering. Buitenland In het dorpje Panavez (Litauen) hebben hongerige wolven vier boeren aangevallen en verscheurd. Ook uit andere gedeelten van Litauen komen berichten binnen over troepen wolven, die onder het vee groote slachtingen hebben aangericht. (Stefani.) EEN KRASSE OUDE HEER. Een honderdjarige met een zoontje van 5 en dochtertje van S jaar. Te Wells in Norfolk heeft Zondag de heer George Skeet zgn honderdsten verjaardag ge vierd. Hg is enkele jaren geleden getrouwd en heeft nog een zoontje van vjjf en een doch tertje van drie jaar. Over zijn gezondheid heeft de oude heer George niet te klagen. De vrouw van George Skeet, zgn tweede vrouw, ia pas 32 jaar oud. Uit zjjn eerste Niet alleen op vrachtwagen, en stellages.vj 69 «Vj^ ouT^ maMen Een telegram uit Rostof aan de Don meldt dat een trein bestaande uit olietankwagens op 3 km. van de stad in botsing is gekomen met een passagierstrein tengevolge waarvan de tanks vlam vatten en ontploften. Volgens de eerste berichten moeten er talrijke slachtoffers te betreuren zijn. De directeur van de marinewerf te Brook- lyn, Dunn. heeft bekend gemaakt, dat in den kruiser van 10.000 ton. Indianapolis, een begin van brand was ontdekt. De brand kon worden gebluscht, voordat schade van beteekenis was aangebracht. Het was een aangestoken brand. LEEUWEN GESTRAND. In het station van het schilderachtige stedeke St. Jean Pied de Port, in de Pyre neeën, zijn als slachtoffers van den burger oorlog in Spanje, vijf leeuwen gestrand, die Martha, de Corsikaansche bijgenaamd, bekend dierentemster, er moest achterlaten, toen ze met haar reizenden circus door de bloedige gebeurtenissen overvallen werd en naar mid delen moest omzien om in het onderhoud van de medewerkers, menschelijke en dierlijke, te Een dwaasheid van twee oudjes. Te Belgrado heeft onlangs een echtpaar, waarvan de man 100 en de vrouw 101 jaar was, gezamenlijk echtscheiding gevraagd. Zij waren 75 jaar getrouwd, maar daarvan waren, volgens den man, alleen de eerste 30 in waar achtige harmonie doorgebracht. Af en toe op duikende oneenigheid had de laatste 45 jaar bedorven. Een van 's man grootste bezwaren was, dat zijn vrouw hem niet op zijn verre wandelingen wilde vergezellen, ook las zijn vrouw te veel lorrige romannetjes. De vrouw kwam tegen deze klachten in verzet. Zij was alleen den laatsten tijd wat zenuwachtig ge weest bij het vooruitzicht een nieuw leven te moeten beginnen, nadat zij zich in het oude zoo goed had ingeleefd. De rechter sprak de scheiding uit en het gewezen echtpaar verliet arm in arm het gerechtsgebouw. haar kinderen echter aan hun lot overlatende. Eerst twee uren na het volvoeren van deze wanhoopsdaad heeft men de kinderlijken terug gevonden, welke vervolgens ter schouwing naar het Bandoengsehe Juliana-ziekenhuis werden vervoerd. Bij het voorloopige onderzoek bekende de vrouw de daad bedreven te hebben, omdat zij mata-glap (blind van woede) was geworden. Bij den aanvang van de vergadering van den Volksraad deelde de voorzitter mede, het I volgende telegram van de Koningin te hebben ontvangen: Zeer gevoelig voor het medeleven van den Volksraad in deze, voor mij zoo heugelijke dagen, verzoek ik u mijn oprechten dank over te brengen. Wilhelmina. BIJ DE INHEEMSCHE BEVOLKING. Naar Aneta van verschillende zijden uit de Inheemsche bevolking verneemt, leeft deze dermate intensief en geestdriftig mede met de verloving van Prinses Juliana en Prins Ber nard, dat men zich thans reeds bezorgd maakt dat de datum van het huwelijk zal vallen tijdens de vasten-maand welke loopt van 15 November tot 15 December daar de godsdienstplichten voor Mohammedanen deel neming aan de feesten ernstig zouden belem meren. Angst voor herhaling. Gedenkteekens beschadigd. Omtrent de huidige situatie in het zoo zwaar geteisterde Koetaradja verneemt de Java Bode nog het volgende: Er heerscht nog steeds een gespannen stem ming, omdat lichte bevingen zich, althans tot 30 Augustus, bleven herhalen. Velen kampeeren in het Vredespark en in tuinen en op grasvelden. De scholen kregen een week vrij. In den bodem ontstonden verscheidene scheuren, te Koetaradja en Sibreh, en één te Oeleëlhene, loopend langs het volksschooltje tot de brug. Twee der marmeren jaarplaten, waarin namen der gesneuvelde militairen zijn gegrift, zijn uit den muur naast den kerkhofingang geworpen. Ook is de buste van Darlang van het voetstuk geworpen, terwijl ook het monu ment der marechaussée werd beschadigd. Aanvullende begrooting ingediend, Uitbreiding van bestuur, politie en militaire macht. Nieuwe bestuurs- indeeling. Ingediend zijn aanvullende begrootingen in verband met de ontwikkeling van Nieuw- Guinea. Voor het jaar 1936 zijn hiervoor de vol gende verhoogingen aangevraagd: bestuur 18.298, politie 70.500, militaire uitgaven 70.750. Voor het jaar 1937 bedragen die verhoogin gen: bestuur 61.190, politie 115.040, mili taire uitgaven 86.500. De voorstellen inzake Nieuw-Guinea om vatten een nieuwe administratieve indeeling van Nieuw-Guinea in twee afdeelingen, te we ten Noord-Nieuw-Guinea en West- en Zuid- Nieuw-Guinea, met de hoofdplaats Fak-Fak. (Aneta). Voorloopig schema voor het volle bedrag. De verdeeling der 25 millioen gulden. De algeheele verdeeling van het bedrag van 25.000.000 wordt voorshands als volgt ge dacht: Irrigatie 6.350.000, kolonisatie 3.377.000, bouwwerken 2.180.000, wegen 3.272.000, assaineering 2.020.000, werkverschaffing aan de metaalindustrie 1.100.900, landbouw en veeteelt 1.001.000, boschwezen 1.630.000, nijverheid 1.000.000, visscherij 300.000, schuldbevrijding 750.000, welvaartsfonds voor Madoera 800.000, voorziening en voor ge noemde deelen van Sumatra en Borneo f 220.000. (Aneta). Wanhoopsdaad van Inlandsche moeder. In kampong Tjiganitri, onderdistrict Boeah- batoe, heeft zich een familiedrama afgespeeld, dat aan vier kinderen het leven heeft gekost, aldus meldt het A.I.D. Sainem, de vrouw van Anda en moeder van vier kinderen, resp. 8, 5, 3 en 1 jaar oud, leefde sedert eenige dagen in onmin met haar man. Op zekeren dag liep de ruzie zoo hoog, dat Anda zijn vrouw eenige slagen in het gezicht gaf. Den volgenden middag omstreeks zes uur, toen haar man op het punt stond weg te gaan, trachtte Sainem het huis in brand te steken, doch dit plan werd bijtijds door haar echt genoot verijdeld. Toen zij blijkbaar gekalmeerd was. ging de man naar zijn werk. Dien avond nam Sainem haar vier kinderen mee naar de rivier Tjiganitri en sprong, haar kinderen tegen zioh aan drukkend, in het water. Sainem kwam door de aanraking met het water tot bezinnig en kroop naar den kant. Gisteren is MacMahon, de journalist, die op 16 Juli bg het voorbijrijden van koning Ed- ward een revolver voor 's konings voeten ge worpen heeft, voor de Old Bailey verschenen. Hg wordt beklaagd van het verstoren van de openbare orde, het dragen van een revolver en het hanteeren van dit wapen met de bedoeling den Koning schrik aan te jagen en met de be doeling een menschenleven in gevaar te bren gen. Met krachtige stem verklaarde MacMahon zich onschuldig te achten aan de drie punten van verdenking. Van eenige opwinding of emotie was van ochtend in het gerechtshof geen sprake. Men kreeg eerder den indruk, dat iemand voor een zeer onbelangrijk vergrijp terecht stond, dan dat men met een would-be koningsmoordenaar te doen had. De beklaagde zelf lijkt dan ook al erg wei nig op den traditioneelen koningsmoordenaar. En profil bezien, lijkt hij een normaal verstan dig mensch en in zijn rustige, verzekerde hou ding is geen spoor van geestelijke afwijking. Het kruisverhoor verloor zich in technische ingewikkeldheden en de vrijspraak op de be langrijkste van de beide aanklachten volgde spoedig. Zonder nu bepaald veel nieuws te brengen, is het communiqué dat gistermiddag na afloop van de besprekingen van den permanenten Raad der Kleine Entente is uitgegeven, van een verblijdende duidelijkheid. De grondslagen van de gemeenschappelijke politiek der drie staten, zoo wordt in het eerste punt van het communiqué gezegd, blijven on veranderd, d.w.z. zij blijven zooals zij op de vorige bijeenkomst van Belgrado in Mei zijn omschreven. Deze grondbeginselen komen in hun practi- sche toepassing daarop neer, dat elk der drie staten zijn betrekkingen met buitenstaanders niet zonder voorafgaand overleg met zijn ver dragspartners regelt en anderzijds de een daar bij van de relaties der andere twee gebruik maakt. Dit is vooral van belang ten opzichte van Duitschland, Italië, Polen en Rusland. Onder handelingen met dezen en als gevolg daarvan ook overeenkomsten, zgn slechts mogelijk in het kader der Kleine Entente als geheel. De ondeelbaarheid van den vrede. Een hernieuwde eed van trouw aan den Volkenbond vormt het tweede punt van het communiqué. In weerwil van de moeilijkheden, die Genève doormaakt, blijft het zijn belang als regelaar van de betrekkingen tusschen de staten ten volle behouden. Volgens het derde punt blijven regionale verdragen, die de kleine entente sinds 1921 heeft bepleit, daartoe een machtig hulpmiddel. De nieuwe regeling der kwesties, die alle met het verdrag van Locarno samenhangen, is een punt, waarop de Kleine Entente haar oog met bijzondere aandacht gevestigd houdt. De Kleine Entente houdt dus aan de ondeel baarheid van den vrede vast. Nauwere militaire samenwerking. De noodzakelijkheid van een stelsel, dat de organiseering van den vrede volmaakt, hebben de staten van de Kleine Entente steeds betoogd. Zij blijven daarbij. Daar het echter onzeker is, of men binnen korten tijd wel tot dit resultaat kan komen, hebben de drie Staten die overigens trouw blijven aan het vredesbeginsel besloten hun eigen veilig heid te versterken door de krachten te hun ner verdediging nog nauwer en met nog grooter effect samen te voegen. In dit kader valt dus het reeds gemelde petroleumverdrag tusschen Roemenië en Zuid- Slavië, waarmee Belgrado zich van het overige buitenland in geval van oorlog emancipeeren wil, waartoe ook de bouw van een eigen raffinaderij zal dienen. Minister Antonescu heeft overigens voor gesteld, dat een soortgelijke samenwerking, als thans tusschen Zuid-Slavië en Roemenië een feit is geworden, ook tusschen deze beide en Tsjechoslowakije tot stand zal worden ge bracht. In verband hiermee zullen chemici een formule uitwerken voor een standaard-type van benzine en olie voor vliegtuigen, welke dan aan de drie staten gelijkelijk zal worden geleverd. De betrekkingen met andere stoten- Her vierde punt van ^et ^"'^erTstaten. over de betrekkingen met ae an De niet inmenging. Het vtjfde punt in sPa°Je- ft kiezen doch evenzeer als de elk land zelf te ki ingin binnenland drie staten van etteinmengi 6^^hzullen sche aangelegenheden va eischen zij ook onthouden. schen te ondernemen. re Weenen is een Pan-Europeesch land bouwcongres gehouden, dat gisteren |es is Tot de sprekers behoorde graaf Couden hove Kalergi de voorzitter van de Pan-Eur hove Kaïergi, u Eur0peesche regee- peesche urne, die tot aue k. ringen een beroep richtte, waarin h.j opmerk te, dat de oeconomische crisis haar grondslag vindt in de agrarische crisis en dat de oplos sing van het industrieele probleem afhangt van de oplossing van deze crisis. Het congres beveelt de regeeringen aan de noodige maa regelen te nemen tot reorganisatie van het afzetgebied van den Europeeschen landbouw teneinde dezen een bevoorrechte positie te verzekeren tegenover dien van andere wereld- deelen. De spreker las vervolgens een manifest voor, dat voorstelt een agrarische Pan-Europeesche unie te stichten, die nauw zou samenwerken met de internationale landbouwinstellingen te Rome, Genève en Praag. Na Coudenhove-Kalergi sprak Schuschnigg, wiens rede meer op politiek terrein lag. Lof van zijn chef. Een model employé een voorbeeld. Henry A. Th. Lesturgeon schrijft in het Nieuwsblad van het Noorden een aardig relaas van den Parijschen tijd van Prins Bernard. In een ruim, groot bureau op de Avenue Hoche, het kantoor van de Société pour 1'Im- portation de Matièries et de Produits Chimi- ques, had hij een onderhoud met den bedrijfs leider, dien hij maar meteen op den man af vroeg: Wat is uw indruk van prins Bernard, die onder uw leiding heeft gewerkt. Het antwoord hierop luidde spontaan: Zelden of misschien nooit in mijn leven heb ik iemand ontmoet zoo sympathiek in alle, in alle opzichten als Prins Bernard. Sympathiek niet alleen omdat hij de eenvoud in eigen persoon is, sympathiek niet alleen om dat hij zoo buitengewoon intelligent is, maar ook omdat ik hem als particulier heb leeren kennen en al zijn hoedanigheden van goed- en braaf-oprecht mensch heb leeren waardeeren in den tijd, dat hij hier onder mijn leiding heeft gewerkt. Het is wel 'n zeer bijzonder compliment van een chef, het mooiste getuigschrift dat kan worden gegeven. Het was een heele verrassing voor ons, Ne derlanders, merkte de journalist op. Hier speelde een glimlach op het gelaat van mijn zegsman, zoodat wij de vraag stelden: Voor u niet? Nee, in het geheel niet... ik was er al lang van op de hoogte. De Prins heeft hier een jaar lang onder uw leiding gewerkt. Maar hoe was die ver houding? Gaf dat geen moeilijkheden, daar ieder steeds Monseigneur tegen hem moest zeggen Monseigneur? Geen kwestie van. Van den eersten dag af aan, dat de Prins hier bij ons is gekomen, nu ruim een jaar geleden, heeft hij gewild, dat ieder hem heel eenvoudig Mon sieur de Lippe zou noemen. Er werd niet het minste onderscheid gemaakt. De Prins, als bui tenlander, had als iedere vreemdeling zijn ,,car- te de travail". Hier in het bureau hiernaast heeft hij voor de schrijfmachine gezeten en lee ren typen. Toen hij merkte, dat het nuttig is om ook te leeren stenografeeren, heeft hij on middellijk lessen genomen en het is opmerke lijk hoe vlug hij ook die kunst volkomen mees ter was. In den beginne had hij wel eenige moeilijk heden met het Fransch, maar na een paar maanden reeds sprak hij het niet alleen vlot, maar zonder het minste accent. Ook zijn En- gelsch en Spaansch zijn absoluut zuiver. Bij zijn aankomst in Den Haag is ieder getroffen door zijn grooten eenvoud. Dat verwondert me niet in het minst, want dat is iets waardoor ieder werd getroffen die hier met hem in aanraking kwam. Ik zelf heb menigmaal een reis met hem ge maakt en ook dan was hij altijd dezelfde. Trou wens ik durf wel te zeggen, dat dat typisch voor heel zijn familie is: zijn moeder is een wijze, verstandige, hoogst ontwikkelde vrouw, voor wie ieder den grootsten eerbied moet heb ben. Prins Bernard komt uit een goed, in alle opzichten nobel gezin. Ook zgn sportiviteit heeft ons dadelijk getroffen. Ja sportief is hij zeker. Ik ken zijn Fordje. Daarmee reed hij zoo maar in één dag van hier naar Biarritz, den volgenden dag van daar naar Marseille, dan over de bergen naar Frankfort. Afstandjes van een zeshonderd kilometers per dag en dat dag aan dag maakten hem in het minst niet bang. In één trek van daar naar het landgoed van zijn moeder, aan de Poolsche grenzen. Een echte stevige, door en door ge zonde boy. En... de prins was nu wel bg u werk zaam, maar werd hg ook overigens geheel als een gewoon employé behandeld? Natuurlijk. Gewoon gesalarieerd, net als een ieder onzer. En als er maar één uitzonde ring voor hem mag worden gemaakt dan is het deze: dat nooit wellicht een patroon zoo'n harden, ijverigen werker heeft gehad als prins Bernard. Nooit heeft men maar het minste op zgn werk kunnen aanmerken. Stipt in alles, nooit een seconde te laat, altijd bereid zich ge heel aan de hem opgedragen taak te geven. Een model-employé in een woord. Hij heeft al zijn Parijschen tgd gewoond bij zijn tante, de Prinses Henri XXIII van Reuss 33e Rue Barbet de Jouy. En voor Prins Bernard èn voor uw Prinses èn voor heel het Nederlandsche volk verheug ik me over deze echtverbintenis. Prins Bernard is in alle opzichten een voorbeeld. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor gr0eDe erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatu reerd in het tijdvak van 31 Augustus tot en met 5 September 1936, f 2.60 per 100 kg 2ai "'voor'Tn datzelfde tijdvak gedenatureerde „mene erwten van de laagste klasse en voor Indere erwten zal die steunvergoeding f 2.i0 per 100 kg bedragen. (Adv.) Zitting van Maandag 14 September. W i e r i n g e n. Het eerste bedrijf was een dak-roman. De grondige restauratie van onzen Themus- tempel, die zou wijzen op een lang leven van de Alkmaarsche rechtbank, dat nog steeds aan een zijden draadje schijnt te zweven, is nog altijd niet volbracht en ook heden leek het soms wel of ook nog op het dak een tweede politierechter bezig was recht te spreken. Geheel in de lijn van dit spectakel was de als no. 1 gepresenteerde strafzaak contra 'n paar individuen Marinus L. en Jan L., die te Wieringen op 18 Aprü waren gearresteerd en in het Wieringer gemeentepetoetje gedepo neerd. Het geweten van deze heeren was ver moedelijk niet zuiver en zij hadden de plaat gepoetst en zich door een gat in het dak de gulden vrijheid hergeven. Natuurlijk had deze vlucht aan de gemeente schade gebracht en werd hun alsnu ten laste gelegd zaakbescha diging. Belanghebbenden waren niet versche nen, getuigen niet opgeroepen, dus liep het zaakje ook alweer van een leien dakje en aan de delinquenten opelegd ieder 20 boete. Uitspraak 10 gulden boete. Als de boete be taald wordt zal echter de rijkskas méér pro- ifteeren dan de gemeentespaarpot. Laat dit burgemeester Kolf tot vreugde strekken! Den Helder. Oost-Indische doofheid schijnt onder Heldersche wielrrijders epidemisch te zijn. Voortdurend worden uit Den Helder zaken aangebracht, waarin wielrijders, die geen ge volg hebben gegeven aan een ambtelijk bevel tot afstappen, de hoofdrol spelen. Heden had den we weer twee van dergelijke recalectante nummers, te weten, J. A., die werd opge knapt met 25 pop boete of 10 dagen en later P. S., die door den agent Klop was uitgenoo- digd zijn stalen ros tot stilstand te brengen en later zijn rijwielplaatje in zijn hand bleek te hebben vastgeklemd, waarvoor Klop hem een gedachtenisprentje uitreikte. Deze S. be weerde echter doof te zijn, maar hij bleek het verloop van de behandeling goed te kunnen volgen. Hij werd met meer consideratie be handeld dan zijn lotgenoot C. en hem werd opgelegd 20 boete of 10 dagen. Sc h a g e n. Voor diplomatiek afgevaardigde ten eenen male ongeschikt. De stevige 28-jarige Drentenaar Berend B. te Schagen, behoort tot een collectie ontsla gen kanaalwerkers en was nu door hen op 15 Mei afgevaardigd om met den burgemeester over deze ontslagkwestie te confereeren. Deze conferentie verliep echter niet naar wensch en burgemeester Cornelissen, die ook geen geduld heeft als een ijzeren pot, wenschte verder met den gedelegeerde geen conversa tie meer, weshalve i.em door majoor Holema, die op het gemeentehuis aanwezig was, werd beduid, dat Berend kon vertrekken. De poes- tige Drentenaar raakte daardoor nog meer uit zijn humeur en greep den majoor bij zijn vangsnoeren, wat ook trouwens een zeer on- practische uniformversiering is, waaruit kan blijken, dat de Hooge Heeren, die een derge lijke uitrusting voorschrijven, geen uitsmij ters zijn. De majoor consumeerde natuurlijk het gewelddadig optreden van Berend niet als „zoete koek" en heden werd Berend, die ook geen neiging vertoonde om uit de hand de3 politierechters te willen eten, veroordeeld tot 14 dagen gevangenistsraf. Van 'ri ontslagen kanaalgraver valt toch geen cent te halen, dacht de poltierechter. Den Helder. De mensch moet wgzer zgn dan het redelooze dier. Een ingezetene van Jutterstad, meneer J. de K. had zich in drift laten verleiden om bokkumventer, die zijn eigen hond had aan- bokkemventer, die zgn eigen hond had aan gevallen (zoo hg beweerde) 'n kwaadaardigen schop toe te brengen. Volgens den heer Jan sen gaf echter zijn hond daartoe absoluut geen aanleiding en de politierechter stelde dezen getuige heden in 't gelijk door den mu zikant, welk beroep J. de K. schijnt te be oefenen, tot 10 boete of 5 dagen te veroor- deelen. Den Helde t. Den Helder als hekkesluiter. De meeste rechtszittingen eindigen met 'n Heldersch zaakje en ook deze middag maakte geen uitzondering. P. K., visscher, oud 24 jaar en H. W., niet verschenen, hadden op 12 Juli verzet ge pleegd tegen den adjunct-inspecteur Pieter Vrije en den schrijver Bischóf. Beide jongelui waren in 'n vechtpartij met een oliebollenbak ker, die er bij gelegenheid van de kermis was. De adj.-inspecteur maakte er een einde aan, door de bovengenoemden K. en W. naar het hoofdbureau te transporteeren. Aanvankelijk ging 't goed, doch juist voor de adsp.-inspec- teur veilige haven in 't zicht had, namen ze de beenen. Spoedig werden zijn ingehaald en onder hevig verzet ten 2en male overgebracht. Dat ziet er niet best uit, meende de politie rechter en zeker niet voor W., sprak de offi* cier 'n woordje mee, die Keeft al heel wat achter den rug, vooral daar de heeren bij de politie zeer slecht aangeschreven staan. Eisch 25 of 15 dagen voor K. en 1 maand gev. straf voor W. Uitspraak 20 of 10 da-

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2