Muggenplaag om het IJselmeer. Familie- 0| drukwerk* V HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1936 GEMENGD NIEUWS Binnenland De moord op op pastoor Litjens. Jongen onder lorrie geraakt en gedood. Door een auto overreden en gedood. De booze schilder. Autobotsing te Antwerpen. De inbraak door 2 politie agenten. Buitenland Het nieuwe Cunard-White Star-schip. McMahon in hooger beroep. Door graangassen gestikt. Een aanslag op Leon Degrelle. Autobus in ravijn gestort. De ramp aan het Loendal Storm in den westelijken Atlantischen Oceaan Schoener zwerft zes maanden hulpeloos rond. Het Poolexpeditieschip „Pourquoi Pas"? vergaan. Alle opvarenden op één na omgekomen. Leven en laten leven. Een éénmans-torpedoboot. Het avontuur van de Girl Pat. Het ongeluk met de veerpont. Luchtvaart- Drukkerij De Boer De postvluchten van en naar Indië Over den Noordelijken Atlantischen Oceaan. Een Engelsch nachtvliegtuig verongelukt. Een nieuw wereldrecord van Kokkinaki. Ingezonden Marineberichten. Nieuwe uitgaven Legerberichten Marktberichten. 1 r van veel belang. Bepaald werd dat voor dezen avond niet-leden tegen 25 ct. toegang hebben, terwijl men zich met de Landbouw Organi satie in verbinding zal stellen. Voor de derde winterlezing zal men den heer P. Dijkema uitnoodigen, die o. a. als on derwerp heeft „Handschriften en Kuituur", en zich ook beschikbaar stelt voor het geven van karakter-beschouwingen van anonieme hand schriften. Voor de 4de lezing werd nog geen besluit genomen. Genoemd werden Prof. Dr. Grondys over Spanje en E. van Milligen over Nieuw- Guinea Daar de secretaris echter van mee ning was, dat 1937 een jubileumsjaar was (men zal dit nader onderzoeken) werden ook nog eenige besprekingen gehouden over een feestvergadering op den vierden Nutsavond. Bij de rondvraag bracht de heer Duinker de ontwikkelingsavonden voor de jeugd, die voor twee jaar zulk een succes zijn geweest, nog eens in bespreking. Hierbij bleek, dat het lees- zaaltje, dat vorig jaar op initiatief van het Nu t in het z.g. Glazen Paleis werd gehouden, een mislukking is geweest. Men wil nu echter weder zooals voor twee jaar een of tweemaal per week een ontwikkelingsavond voor de rijpere jeugd houden. Verschillende personen verklaarden zich bereid daar enkele avonden een onderwerp te behandelen; de moeilijkheid was nog het vinden van een of meer personen, die de vaste leiding voor deze avonden op zich zouden nemen. Burgemeester Kamp en de heer Jonker zegden medewerking toe voor het verkrijgen van een lokaal van de gemeente voor dit doel. Enkele leden zullen deze zaak verder uitwerken. De heer Jouwersma verzocht nog gratis toegang voor leerlingen der U.L.O. school op lezingen, die hij voor hun ontwikkeling nuttig achtte; deze zal altijd, wanneer de ruimte in de zaal het toelaat, gaarne worden gegeven, ook eventueel voor leerlingen der Landbouw school. De heer Kraai deelde nog mede, dat de heer Stiggelbout een fraai portret van den stichter van het Nut, Jn. Nieuwenhuis, aan het Nut wil afstaan. Dit portret zal gaarne worden aanvaard. Het zal voorloopig een plaatsje krijgen in de Nutsbewaarschool. Nadat nog eenigen tijd gesproken was over het aantal introducé's, dat leden mogen mee nemen naar Nutsavonden (één huisgenoot!) werd de vergadering gesloten. In de „Groene Amsterdammer" lezen wij de volgende beschouwing van Dr. G. Kruse- man Jr. over de muggenplaag om en nabij het IJselmeer; De laatste jaren treden langs den afsluit dijk der Zuiderzee en nu ook langs de kusten van het IJselmeer groote zwermen muggen op. Muggen! Ze roepen bij de meeste men- schen herinneringen wakker aan bulten en gestoorde nachtrust. Maar, muggen zijn niet alleen steekmuggen, doch is een verzamel begrip voor een groote groep van tweevleu- gelige insecten of Diptera. Tot de Diptera behooren de muggen en de vliegen. Van de muggen is de meest bekende fami lie, die der steekmuggen of Culicidae. Een andere familie van muggen zijn de Chirono- midae of Tendipedidar, zooals deze dieren te genwoordig volgens de internationale weten schappelijke nomenclatuurregels moeten hee- ten. Van deze familie zwermen langs de Ne- derlandsche wateren eenige honderden soor ten. De grootsten zijn 12 mm, de kleinsten slechts 1 mm. Ze leven allen als larven in het water of op zeer vochtige plaatsen. In den regenton met zijn helder water, ziet men deze larven dikwijls in slangenlijnen zwemmen; hun roode kleur en de manier van zwemmen onderscheidt ze direct van de grauwe, plompe steekmuggenlarven, die ook in den regenton leven. Langs de Zuiderzee vliegen en vlogen altijd vele soorten Chiro- nomidae. Vroeger kwamen ze allen, en nu nog de meeste soorten, uit het polderwater. Slechts in de biezenvelden bij de „Ketel" kwamen ze tot in zee. In het IJselmeer zijn maar twee soorten zeer algemeen, dit zijn Tendipes plumoses L. var. prasinus Meig. en Tendipes pseudo-simplex Goetgh, en alleen de eerste veroorzaakt de plaag. Deze soort is ongeveer 10 mm lang, groen van kleur en met beige sprieten, vier bruine banden over het borststuk en op elke achter- ljjfsring een bruine vlek. De andere soort is ongeveer half zoo groot en geheel grasgroen. Tendipes komt overal in Nederland veelvul dig voor, Tendipes pseudosimplex wordt veel minder gevangen. Ze leven als larven in den modderbodem in zelfgesponnen kokertjes.. De larven van Tendipes prasinus eet (,den rommel, die op den bodem ligt, de zoogenaamde detritus eencelligen stukjes wier en restjes van doode dieren. Ze be hooren dus tot de reinigers van het water, en ook verschaffen zjj aan vele dieren voedsel; vooral de paling leeft in het IJselmeer grootendeels van deze larven. En omdat de visschen ze zoo graag eten worden de larven tegenwoordig, als visch- voer voor aquariumvisschen verkocht. Het leven van deze muggen gaat, als alle leven, rhythmisch: geboren worden, groeien, eieren leggen, sterven. Hiervan speelt het grootste deel zich onder water af. Alleen vol wassen muggen leven in de lucht en dat Slechts zeer kort. Het wijfje legt de eieren op het water in de buurt van de vliegplaatsen, ze drijven eerst rond, waardoor ze verspreid Worden en zinken dan naar den bodem. Hier komen de eitjes uit en de zeer kleine larfjes Verschijnen, ze gaan eten en groeien. De roode kleur der larven wordt veroorzaakt door in het lichaamsvocht opgeloste haemoglobine, de kleurstof, die ook ons bloed rood kleurt. Deze kleurstof heeft de eigenaardigheid, dat ze ge makkelijk de, voor het leven onmisbare, zuurstof opneemt en in de weefsels weer af staat. Dit roodgekleurde lichaamsvocht stroomt door een aantal kieuwachtige organen, door zijn de larven in staat in de zuurstof- armen modder te leven, zonder aan de opper vlakte van het water te komen om adem te halen. De steekmuglarve daarentegen heeft een systeem luchtbuizen door het geheele lichaam, die ze telkens aan de oppervlakte moet vullen. Zijn de larven volwassen dan Vormen ze, evenals de vlinders, een pop. De Pop leeft ook in het water en kan zwemmen. Als de pop rijp is, d.w.z. dat de volwassen mug kant en klaar in de pophuid zit, en het weer gunstig, windstil is, neemt de pop uit het omringende water gassen op. Ze wordt soortelijk lichter dan water en stijgt dus naar de oppervlakte. Hier barst de pophuid open en de mug komt te voorschijn. Eerst zijn de vleugels nog korte stompjes, met enkele ka nalen, de aderen der vleugels, die volge pompt worden met lucht; hierdoor rekken de vleugels, alles droogt en wordt hard. Al dien tijd, waarschijnlijk een half uur, drijft de mug op de leege pophuid rond; komt er plotseling wind dan verongelukken er velen, doordat ze schipbreuk lijden. De teeren muggen zoeken voor hun bruidsvlucht een luwe plek uit, liefst bij of boven het land. Hier komen ze samen en vieren in de schemering en nacht een massa bruiloft. Deze muggen leven kort, ze eten niet, lekken misschien wat dauw, en kunnen niet steken. Zij zijn dus alleen zeer lastig door hun groot aantal. Spoedig leggen de wijfjes eieren en de muggen sterven. De cyclus is volbracht en begint weer opnieuw. In Augustus zijn de muggen uitgekomen, die in Mei als ei gelegd zijn; de eieren, die nu gelegd zijn, zullen in Mei '37 weer nieuwe zwermen opleveren. Hoe groot de zwermen worden hangt af van de oppervlakte van het water en van de hoe veelheid larven per vierkanten meter bodem. In het IJselmeer leven niet meer dan enkele honderden larven per quadraat meter. Voor enkele Duitsche meren worden tot 1500 larven per vierkanten meter opgegeven, het kan dus altijd nog veel erger. Waarom is er nu een plaag van deze dieren langs het IJselmeer en niet langs onze andere poelen en plassen? We zullen trachten hierop een antwoord te geven. Het IJselmeer is een groote plas, die zeer eenvormig is. De bodem is slechts aan de ran den begroeid, verder strekt de naakte modder zich over vele vierkante kilometers uit. Ze biedt dus weinig plaats voor een rijk gevari eerd leven. De Zuiderzee was zout, het IJsel meer is zoet; de zeedieren zijn gestorven, van de zoetwaterdieren zijn slechts een klein aan tal soorten gearriveerd, de strijd om het be staan is nog niet hevig. Onze poelen en plas sen hebben een rijk gevarieerd leven, door meer verscheidenheid in bodem en diepte. De muggenlarven hebben er vele vijanden, boven dien kunnen er veel meer soorten leven. Deze komen niet allen tegelijk uit. De vluchten ver- deelen zich over verschillende deelen van het jaar. Er zijn slechts weinig middelen tegen deze plaag. De larven zijn in den modder onbereik baar voor bestrijdingsmiddelen. De kort levende muggen zijn misschien wel te dooden, maar dit zou over zulke enorme oppervlakten moeten geschieden en in den zwermtijd zoo vaak herhaald moeten worden, dat dit prac- tisch onmogelijk is. Vermoedelijk zal de natuur zelf aan deze geweldige massaproductie wel een einde maken. In Augustus zqn de spreeu wen op de, overdag in het gras rustende, muggen aangevallen en hebben er goed onder huis gehouden. De zoetwatervisch en de andere roofdieren zullen ook wel eens het IJselmeer dichter gaan bevolken. Het is onwaarschijnlijk, dat, terwijl langs onze andere plassen de toe stand redelijk is, aan het IJselmeer een mug genplaag zou blijven heerschen. Vier man verdacht Het onderzoek inzake de begin van dit jaar in de pastorie te Geesteren gepleegde inbraak en overval, waarbij pastoor Litjens om het leven is gekomen, is thans zoover gevorderd, dat als vermoedelijke daders worden be schouwd de beide gebroeders J. en W. J., de expediteursknecht M. H. H. uit Venlo en de reeds eerder gearresteerde gewezen controleur van den nachtveiligheidsdienst D., eveneens hechtenis. De andere drie zijn voor andere in- uit Venlo. Alleen D. bevindt zich voor en overval in braken gedetineerd. Dinsdagmiddag is de 15-jarige W. Bolt, uit Appingedam, door tot nu toe onbekende oor zaak te Jukwerd onder een lorrie met tractor, geladen met leem voor de steenfabriek te Jukwerd, geraakt. Nadat de eerste hulp was verleend, werd de jongen met ernstige hoofdwonden en inwen dige kneuzingen naar het academisch zieken huis te Groningen vervoerd, waar hij later is overleden. Dinsdagnacht hebben Belgische douanen onder de Belgische gemeente Lommei vlakbij de grens een man langs den weg gevonden, die van aohteren was aangereden, blijkbaar door een auto. Hij had een wonde aan de linkerslaap en vertoonde verder geen uiter lijke verwondingen. De douane bracht hem een nabijgelegen boerderij binnen, waar hij kort daarna is overleden. Het was de 60-jarige T. v. Lieshout, uit Eindhoven. De automobilist, die hem heeft aangereden, is doorgereden. Een controleur van Maatschappelijk Hulp betoon te dezer stede had een schilder in de binnenstad betrapt, op het verrichten van werkzaamheden tegen betaling, hoewel hij de volledige werkloozen-steun ontving. Hij maak te hier rapport over op. Kort daarop passeerde hij opnieuw het pand, waar de werkende werklooze den gevel aan het schilderen was. De schilder was zóó boos op den controleur, dat luj ineens zijn ladder afkwam, een pot met grijze verf pakte en deze den controleur onderstboven op het hoofd plaatste. De man raakte hierdoor van onder tot boven met verf besmeurd. Hierover is aangifte gedaan bij de politie. De schilder is aangehouden. Vier Nederlanders zwaar gewond. Op den weg tusschen Brasschaet en Ant werpen zijn twee auto's tegen elkaar gebotst. ,i een van deze auto's zaten vier jongelieden uit Tilburg. De botsing was zoo hevig, dat zij allen zwaar werden gekwetst. Twee zijn op genomen in een ziekenhuis te Antwerpen, de beide anderen zijn naar Tilburg overgebracht. Tegen de verdachten een jaar geëischt. De rechtbank heeft gisteren de strafzaak behandeld tegen twee Amsterdamsche agen ten, die ervan worden verdacht te hebben in gebroken in een kiosk op het Mercatorplein in den nacht van 4 Juni j.1. 's Morgens was de kiosk-juffrouw tot de onaangename ontdekking gekomen, dat de kiosk was doorzocht en dat het beetje gereede geld, dat zij daar bewaarde, gestolen was. Een bewoner van het plein kwam met de mededeeling, dat twee agenten de inbraak zouden hebben gepleegd. Zijn vrouw en een buurman zouden het hebben gezien. Tijdens het tegen hen ingestelde onderzoek werden termen aanwezig geacht om beide agenten in te sluiten. De hoofdgetuige, een bewoner van het Mer catorplein, verklaarde: Dien nacht te kwart over twee zat getuige wegens zijn gestel, zooals hij het uitdrukte voor het raam. Zijn vrouw, die hem gezel schap hield, had hem er opmerkzaam op ge maakt, dat twee agenten hun fietsen tegen de kiosk zetten. Er was ook nog een derde agent bijgekomen, waar de verdachten een oogen- blik mee hadden gepraat. Getuige: Ik bleef zitten en om ruim vier uur 's nachts kwamen ze terug. Eerst keek de langste naar boven, maar ik zorgde, dat hij me niet zag, hij zette z'n fiets tegen de kiosk en ging naar binnen. Dat ging blijkbaar heel gemakkelijk met een valsche sleutel. De an dere bleef op den uitkijk staan. Getuige had toen zijn buurman geroepen en deze was bij hem voor het raam gaan zitten. Even voor half vijf kwam de langste ver dachte weer buiten, hij sloot de deur weer en vertrok met z'n collega. Mr. Muller Massis: Hebt u nooit een ont moeting me t een der agenten gehad? Herin nert u zich niet, dat u zich eéhs hebt bemoeid met een relletje en de agent u toen een waar schuwing heeft gegeven? Getuige; Allemaal fantasie en leugens. Er ontstaat dan een heftig debat tusschen den getuige en mr. Muller Massis. De verde diger vraagt o. a.: „was u indertijd toen u zelf bij de politie diende, niet van plan bij den bur gemeester van IJmuiden in te breken?" Getuige windt zich op en loopt op den ver dediger af: „Vuile leugens, dat is een groote beleediging wat u daar tegen me zegt. Ik neem dat niet". Getuigen h décharge, Getuige J. Dames, brigadier van politie te IJmuiden, verklaart, dat de hoofdgetuige a charge, de bewoner van het Mercatorplein, in dertijd in politiedienst te IJmuiden was. Ge tuige had hem eens dronken in de duinen aan getroffen, hij had hem naar huis gebracht en onderweg had de man aan getuige zijn plan aangekondigd, om bij den burgemeester te gaan inbreken. ott De hoofdgetuige K. windt zich op en roept: „wat verdien je hieraan?" Een tweede getuige k décharge noemt den hoofdgetuige „geheimzinnig en achterdochtig". Het getuigenverhoor is hiermede ten einde, en de president onderwerpt de verdachten aan een uitvoerige ondervraging. Zij houden hun onschuld vol. Wel zijn ze omstreeks twee uur op het plein geweest, doch daarna niet meer. Requisitoir, Na de pauze is het woord aan den officier van justitie. Het O. M. is van meening, dat de verdach ten zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal samen en in vereeniging gepleegd. Spr. requireert tenslotte tegen beide ver dachten een gevangenisstraf van één jaar. Uitspraak 30 dezer. In December begint de bouw. In December a.s. zal een aanvang gemaakt worden met den bouw van een nieuw schip voor de Cunard-White Star-lijn,' een zuster schip van de Queen Mary. Advocaat Hutchinson is gisteren in hooger beroep gegaan tegen het vonnis waarbij McMahon eergisteren tot 12 maanden dwang arbeid is veroordeeld op grond, dat de rech ter de jury een verkeerde inlichting heeft gegeven. Rechter Greaves heeft gezegd, dat bekl. voor de eerste maal met z'n verhaal van een poging tot omkooping door een agent van een vreemde mogendheid is aangekomen gedurende het verhoor van de rechtbank. In werkelijkheid heeft McMahon er het departe ment van oorlog reeds 4 maanden geleden mee in kennis gesteld. Men verwacht echter dat het beroep op dezen grond niet zal aan genomen worden. Reuter meldt uit Marseille, dat aan boord van het Spaansche vrachtschip Cabo Palos drie bootwerkers, die het luik van het ruim oplichtten om zakken r\jst te lossen, be dwelmd werden door gassen, die zich daar ontwikkeld hadden en in het ruim zijn geval len. Drie brandweerlieden, die pogingen in het werk stelden om hen te redden, werden eveneens bedwelmd en moesten ter verple ging worden opgenomen. Een duiker heeft de lichamen van de bootwerkers, die inmid dels gestikt waren, opgehaald. Do leider van de rexisten. Gisteren is te Luik in den laten namiddag een aanslag gepleegd op den leider van de rexisten, Leon Degrelle. Deze bevond zich met een aantal partijgenooten in een bootje op de Maas. Toen het scheepje den Pont d'Ougee naderde werden van den brug af steenen en ijzeren staven op het vaartuig geworpen, ter wijl van den wal schoten werden gelost, Leon Degrelle werd zelf niet getroffen, doch de leider van de rexisten van Luik, Williams, werd door een revolverschot in het zitvlak ge troffen, terwijl twee andere Rexisten door stukken ijzer werden gewond, doch niet ernstig. Twaalf ernstig gewonden. Padang Sidempoean. Nabij Naboendong en Padanglawas is een autobus omgekanteld en in een diepe ravijn gestort. Twaalf der inzit tenden liepen zware verwondingen op. De begrafenis van 25 slachtoffers. Gisteren is het stoffelijk overschot van de 25 bewoners van het Loendal, die bij de bergingspogingen gevonden zijn, ter aarde be steld. Kroonprins Olaf woonde den dienst in de eenvoudige dorpskerk op eenige kilometers van de plek des onheila bij. Van de 25 slacht offers die vermist worden, is nog geen enkel spoor gevonden. Vermoed wordt, dat vele lijken in het meer onder de rotsblokken liggen en dat anderen naar zee zijn afgedreven. De pogingen tot opsporing worden niettemin voortgezet. Uit New-York wordt gemeld, dat verschei den schepen, zich bevindende in den Atlanti schen Oceaan tusschen de Bermuda-eilanden en de kust van Florida, overvallen zijn door een cycloon en noodseinen hebben uitgezonden. EEN LIEFDADIG OUDJE OVERLEDEN. Te New-York is, 90 jaar oud, mevrouw Mary Gardner overleden. Zij liet 15 millioen dollar, waarvan 13 millioen bestemd zijn voor liefdadige doeleinden, na. Een Noorsche schoener is gisteren in de haven van Halifax op Nieuw Schotland aan gekomen, na reeds maanden geleden als ver loren zijn beschouwd. Het schip was precies 6 maanden over tijd en de bemanning was zeer verzwakt door de geleden ontberingen, maar toen zij eindelijk land zagen, hebben ze hun laatste krachten ingespannen om de haven te bereiken. Het roer van het schip was in een Februari-storm onklaar geraakt en de schoener heeft al dien tijd hulpeloos rond gedreven, ongelukkigerwijze te veel noordelijk van iedere scheepvaartroute. Het departement voor Groenland ont ving gisterenavond half negen een offi cieel bericht van het radiostation Scores- bysund (Groenland), meldende, dat het Fransche poolexpeditieschip „Pourquoi Pas?" gisteren,. Woensdag, tijdens een orkaan voor de kust van IJsland is ver gaan en dat de geheele equipage op één man na is omgekomen. De lijken van dertig mannen, waar onder dat van dr. Charcot, den leider der expeditie, zijn aan de kust van IJsland aangespoeld. De wisselvalligheid van den rijkdom. Williams Durnt is de stichter van de Gene ral Motors Corporation. Er is een tijd ge weest, dat hij, om een Amerikaanschen term te gebruiken, 100 millioen dollar waard was. Maar Februari 1.1. liet Durant zich failliet verklaren en moest toen mededeelen, dat al, wat hij in de wereld bezat, zijn kleeren waren, die gezamenlijk op 250 dollar werden ge taxeerd. Thans gaat Durant, die 74 jaar oud is, een nieuwe poging doen om millioenen te vergaren. Hij heeft n.1. een goedkoop eethuis geopend in een badplaatsje aan de kust van New Jersey. Het wordt een eetgelegenheid, waar voor alle schotels en dranken de een voudigste eenheidsprijzen worden berekend, n.1. vijf Amerikaansche centen, of twee-en- een-halve Amerikaansche cent. Een Bulgaarsch marine-officier heeft een torpedoboot uitgevonden, die door één man bestuurd wordt en een snelheid aan de opper vlakte van het water kan ontwikkelen van 80 km per uur. Hij heeft 12 jaar aan de uit vinding gewerkt en haar nu aan het departe ment van landsverdediging aangeboden. Dezer dagen zullen op den Donau proefvaarten ge houden worden. George Osborne, kapitein van den treiler Girl Pat en zijn broer James zijn gisteren nogmaals door den politierechter van de Old Bailey verhoord, waarbij ze bleven protestee ren tegen de beschuldiging van diefstal van het schip. Hun zaak is desondanks naar de openbare terechtzitting verwezen. Beide be klaagden blijven op borgstelling van 500 pond elk, op vrije voeten. Zware straffen voor den veerman en eigenaar. Uit Praag wordt gemeld: Gisteren is het vonnis geveld in het proces tegen de schuldigen aan het ongeluk van Rakvik in Mei van dit jaar, waarbij 31 school kinderen om het leven zijn gekomen door het omslaan van een veerpont. De veerman werd veroordeeld tot 10 maanden zware kerker straf, de eigenaar van de pont, die zeer oud en wrak was, tot 5 maanden kerkerstraf en voor zoover mogelijk moet hij de schade ver goeden. Het onderwijzend personeel, dat de kinderen begeleidde, werd vrijgesproken. De Kievit is op de terugreis 16 Sept. van Batavia vertrokken en denzelfden dag te Medan aangekomen. Weer een Duitsche Dornier-vlleg- boot over den Oceaan. De Dornier-vliegboot „Aeolus", een van de twee vliegbooten, welke door de Deutsche Luft Hansa worden gebruikt voor het houden van proefvluchten over den Noordelijken At lantischen Oceaan (Zuidelijke route), is Vrij dagavond om half tien (M.E.T.) in de haven van Hamilton (Bermuda-eilanden) gedaald. Door middel van de katapultinrichting van het vliegbootdepotschip „Schwabenland", dat, zooals gemeld, bij Horta(Azoren) ligplaats heeft, was de vliegboot Zaterdagochtend vroeg, om kwart over drie, „afgeschoten". De vliegboot, welke twee ruw-oliemotoren heeft, heeft den afstand van 3500 km in 18 uur 15 min. afgelegd met een gemiddelde uur snelheid van bijna 195 km per uur. De eerste vlucht van de andere Dornier- vliegboot „Zephir" eindigde bij Long Island. Het ligt in de bedoeling van de Luft Hansa zich niet tot één bepaalen luchtweg te beper ken, maar zoo veel mogelijk gegevens te ver zamelen op verschillende trajecten. Drie dooden, een gewonde. Een postvliegtuig van den nachtdienst van de British Airways, dat van het vliegveld Gatwick met bestemming naar Hamburg was vertrokken, is kort na het vertrek tengevolge van den mist omlaag gestort en verbrand. De mecanicien kwam daarbij om het leven, terwijl de bestuurder, tweede vliegers en de marco nist gewond werden. De eerste vlieger en de marconist zijn spoedig, nadat zij uit den wrakhoop bevrijd waren, overleden. De vlieger, een man van 46 jaar, was nog maar twee maanden getrouwd. Zijn vrouw was getuige van het ongeluk. De Russische vlieger Kokkinaki, die sedert eenige maanden het eene record na het andere vestigt, is er thans weer in geslaagd het hoogterecord met een nuttigen last van twee ton te veroveren, door tot 11.295 meter op te stijgen. Het record stond op naam van de Italiaan- sche vliegers Mauro en Olivari, die in Mei 1934 met een vliegtuig met drie motoren tot 8438 meter gekomen waren. Kokkinaki heeft verklaard, dat h(j daarmee zijn serie hoogvluchten met het vliegtuig TsKB 26, waarmede hij al deze records ge vestigd heeft, heeft beëindigd. ENGELSCH POSTVLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Engelsch postvliegtuig op weg van Gatwich naar Hamburg heeft Dinsdagavond even na het vertrek uit Gatwich tengevolge van mist een noodlanding moeten uitvoeren. Daarbij is het vliegtuig ernstig beschadigd. De bemanning bleef ongedeerd, aldus Reuter. De versierde Molenstraat. Geachte redactie, Na afloop van den Oranje-dag meenen de bewoners van het versierd geweest zijnde ge deelte van de Molenstraat hun dank te moe ten brengen aan den heer Burgemeester en het Gemeentebestuur, Directeur en personeel van Water- en Lichtbedrijven, Hoofdinspec teur van politie en het politiekorps voor de medewerking, gedurende de versiering onder vonden en aan de firma Scheltis, Keizerstraat voor het gratis leveren van de radio-instal latie. Luit. ter zee le kl. J. S. Bax, thans ter be schikking, wordt met ingang van 21 Septem ber 1936 geplaatst bij het Departement van Defensie en werkzaam gesteld bij de We afd. A. Luit. ter zee le kl. A. A. Fresco, zoomede luits. ter zee 2e kl. J. F. Drijfhout van Hooff en H. M. van den Wall Bake, aan wie ver gund is uit Oost-Indië te repatrieeren, worden 17 September met het m.s. Marnix van St. Aldegonde te Amsterdam verwacht. De onlangs nieuwbenoemde officieren van den M.S.D. 3e kl. J. Ehrenburg, K. Mets, W. Morée en E. Eilers, zullen 22 September wor den geplaatst aan boord van Hr. Ms. kruiser De Ruijter te Schiedam. De nieuwbenoemde off, van den M.S.D. 3e kl. J. de Wit en G. A. Lens worden 23 Sep tember geplaatst aan boord van Hr. Ms. po- litievaartuig Nautilus te Nieuwediep. Hr. Ms. JAN VAN BRAKEL. Hr. Ms. Jan van Brakel is gistermorgen om 9 uur te Bremen aangekomen. Hr. Ms GELDERLAND. De Gelderland is gisteren aan den steiger van de Holland-Amerika-lijn te Amsterdam aangekomen. Verschenen bij Van Loghum Slaterus' Uitg. Mij. te Arnhem; „Stiefmoeder Aarde" door Theun de Vries. Schrijver heeft deze lijvige roman in 7 boeken ingedeeld, elk een episode behande lend uit he leven van een of meer der Wiarda's, zoons uit een oud rijk boerenge slacht in Friesland. We lezen van de jeugd der twee broers, zoo verschillend van karak ter, de een weer aardend naar de zachte, goede moeder, de ander naar den harden, driftigen trotschen vader, donkere vreemde zigeunernatuur. Tjalling, harde werker maar zonder initiatief. Jarig met een eigen wil, sterk als die van den vader. Na diens dood neemt de jongste Jarig het heft in handen. Hij gaat liefhebberen in renpaarden, die liefde daarvoor zit hem in het bloed en blijft daar, zelfs als twee maal de paarden tot zijn onge luk leiden, eerst als hij zijn broer najaagt en de dood van het meisje veroorzaakt, dat beide mannen blijken lief te hebben en later als hij nadat hij voor die misdaad met vijftien jaar gevangenisstraf geboet heeft, nog eens. Zijn erfdeel jaagt hij er door met vrouwen en paarden, om dan trekkend arbeider te worden, reizend en werkend met een arbeider, volbloed socialist. We lezen van het lang zaam maar zeker doordringen van het socia lisme onder de veen-arbeiders, later onder de boeren-arbeiders, we lezen van verarmende boeren, van emigranten naar Amerika, van coöperatieve zuivelfabrieken, van staking onder de veen-arbeiders, van strijd onder de boeren en onder de eenvoudigste arbeiders en van het openen van nieuwe perspectieven, ook voor de Wiarda's en hun zoons. Een belangwekkend werk, soms wat lang- dradiger en wat in herhaling vervallend,; maar voor het grootste deel vol spaninng. Goed als roman, goed als tijdbeeld. Achterin geeft schrijven nog een „oriënteering" en een „woordverklaring". Prijs geb. 4.90. VOETBAL-V ARIA. Evenals zij uat de 2 laatste jaren heeft ge daan, geeft de N. V. Louis Dobbelmann, Hoogstraat 106, Rotterdam, ook voor het sei zoen 1936'37 het bekende boekje „Voetbal- Varia" uit. Dit jaar zijn e. afzonderlijke uit gaven voor: den Koninklijken Ned. Voetbal Bond, den R.K. Voetbal Competitie Bond en voor den Chr. Ned. Voetbal Bond. Behalve de competitieschema's van deze bonden bevat „Voetbal Varia" aardige artikelen van de sportjournalisten Cocheret, Meerum Terwogt, de Groot en Hoekstra. Iedereen die daartoe den wensch aan de N.V. Dobbelman te ken nen geeft, met vermelding of hij het boekje met schema van den K.N.V.B. of van den R.K. Voetbal Bond of va, den Chr. Ned. Voet bal Bondbal Bond wenscht, zal het boekje gratis en franco ontvangen. Wij gelooven stellig, dat velen van dit royale aanbod gebruik zullen maken en de competities administratief zullen gaan bijhou den. Tabellarisch Overzicht van de Vier Litteraturen, door A. J. Schneiders en P. H. Greiner, lee raren te Haarlem, Uitg. G. Naeff, Den Haag, Prijs 0.40. „Ons Nederland" 8ste Jrg., No. 10, Sep- tember-nummer. Uitg. A. J. G. Strengholt's Uitg. Mij., Amsterdam. (Off. orgaan der A.N.V.V.) Het is steeds weer een onverdeeld genoe gen „Ons Nederland" ter hand te nemen; de oorzaak hiervan is tweeledig: ten eerste staat de fotografische verzorging op hoog peil en tweedens is het redactioneel gedeelte bijna altijd streng geselecteerd. Van den inhoud van dit nummer noemen wjj de artikelen „Vreemdelingenbelang is Landsbelang", „Lof en blaam voor Neder land" (een vacantiebalans!) iets over de grasbaan in Alkmaar en tot slot „De ontluis tering van het Nederlandsche landschap." Speciaal vermeldenswaard zijn een tweetal foto's, overgenomen uit een der laatste uit gaven van de firma Strengholt „Met Zon en Kunstlicht" en die zich onderscheiden door een buitengewone realiteit. De eerste ploeg der lichting 1937, niet be stemd voor de officiersopleiding bij het regi ment kust-artillerie, wordt 2 November a.s. ingelijfd- De Amsterdamsche veemarkt, AMSTERDAM, 16 Sept. 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 258 Vette kalveren, le kw. 4656 cent, 2e kw. 40—45 cent en 3e kw. 3639 ct. per kg levendgewioht; 52 Nuchtere kalveren 711.50; 238 Varkens, vleeschvarkens, wegende van 90110 kg 4748 cent, zware varkens 4647 cent en vette varkens 4445 cent per kg slaohtgewicht. De Amsterdamsche aardappelprijzen. AMSTERDAM, 16 Sept. 1936. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 317000 kg. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Sept. 1936, Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 18000 kg Aardappelen: Sch. muizen 1.70, Bonken 2.202.40, Drielingen 1.401.50, BI. eigenheimers 1.802, Eigenheimers 1.902, Bevelanders 1.50; 22000 kg Roode kool 1—180; 23000 kg Gele kool 1—1.201 100000 kg vroege witte kool 0.80; 3900 kg Slaboonen 37.90; 4700 kg Bieten 0.90— 1.40; 5200 kg Peen 0.50—3; 1400 kg Ram menas 2.10—3.60; 25000 kg Uien; gele nep 44.80, gele drielingen 11.40, gele uien 1.401.60, grove 2, alles per 100 kg; 360 stuks Groene kool 22.20, 3600 stuks Bloemkool le s. 4.409.60 en 2e s. 2.40 —3.70. NOORDSCHARWOUDE, 16 Sept. 1936. (Noordermarktbond). 22100 kg Aardappelen! Schotsche muizen 1.501.60, Groote 2.20 2.60, Drielingen f 1.90 en Blauwe Eigenhei mers 1.701.80; 11800 kg Uien: gele nep 4.20—4.70, drielingen 1.101.30, uien 1.40 —1.50; 2000 kg. Peen 0.80—1.20; 8200 kg Spercieboonen 37.40; 4200 kg Roode kool 1.10—1.50; 700 kg Gele kool 1.20 en 43000 kg Witte kool 0.80—0.91. PURMEREND, 15 Sept. Gem. kaasbeurs. Verhandeld 17 partijen, wegende 47,000 kg. Hoogste prijs 18. Han del goed. Kaas: 11 stapels kleine boeren 19, handel kalm en 3 stapels volvette 22, per 50 kg met rijksmerk; 1255 kg boter 1.381.45 en wei- boter 1.211.36 per kg. SOHAGEN, 17 Sept. 8 paarden 150325; 14 geldekoeien (ma gere) 120150; 95 geldekoeien (vette)| 160—240; 10 kalfkoeien 150—210; 11 gras kalveren 2535; 52 nuchtere kalveren 8— 15; 80 schapen (magere) 1622; 273 scha pen (vette) 1825; 286 lammeren 9— 14.50; 14 varkens (magere) 1619; 21 varkens (vette) per kg 3841 cent; 78 big gen 812; konijnen 0.251.25 36 kippen 020—1.00; 36 eenden 0.20—1.00; 36 dui ven 0.20—1.00.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11