Radio-programma Chlorodont De ramp in het Noorsche Loendal HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG i7 SEPTEMBER 1936 GEMENGD NIEUWS Een huwelijk met hinder nissen. Ongewenschte toestanden in de gemeente Wehl. Autobus met militairen tegen brugleuning gereden. Ongeluk in een papierfabriek. Ongeluk of misdaad? Sportvlieger gevallen. Sabotage tegen een circus? Familie-drama. Auto ongeluk. Zes zwaar gewonden. Een weerbarstige ministersdochter Bedreiging van Shirley Temple. Drama in doorgangshuis. Zeven dooden bij de voorbereiding van vuurwerk. Tweede Kamer De openingsplechtigheid. Sn *rst:Ze% sziglngen'die gebraCht woVnb^r6 Vergadering zal hier°ver middaTfSS1* W°rdt VCrdaagd tot heden" Eerste Kamer Begin van het zittingsjaar. PLUIMVEETEELT. Binnenland Voor de Arnhemsche rechtbank ia Dins dagochtend een zeer merkwaardig delict be handeld, waarvoor als hoofdverdachte terecht heeft gestaan de 53-jarige gemeen te-secreta ris der gemeente Wehl. M. B. A tevens ambtenaar van den burgerlijken stand aldaar. De voorgeschiedenis. Een paartje te Wehl, dat in den echt wenschte te worden verbonden, heeft bij deze anders zoo aangename gebeurtenis een zeer onaangename ervaring gehad. Het bleekn.1. eenige dagen na de huwelijksvoltrekking, dat het huwelijk niet was gesloten volgens de wettelijk daartoe gestelde regelen en dat dus het jong getrouwde paar niet getrouwd was. Het jonge paar heeft daardoor in het dorpje Wehl groote onaangenaamheden gekregen. De oorzaak van deze geschiedenis moet worden gezocht in wantoestanden, die heerschten ten gemeentehuize van Wehl. Wat is n.1. het geval? De burgemeester van Wehl was dien dag. dat het huwelijk van het paartje zou worden voltrokken, wegens ambtsbezigheden verhin derd. Ook de ambtenaar van den burgerlijken stand, tevens gemeente-secretaris, was ver hinderd. Deze wenschte n.1. dien dag een bruiloft bij te wonen in zijn familie en het huwelijk, dat voor hem voltrokken moest worden, vormde voor den feestlustigen ge meentesecretaris een beletsel. Een oplossing was evenwel snel gevonden en de secretaris droeg een der jeugdige amb tenaren ter secretaris op het huwelijk voor hem te voltrekken. Zelf stelde hij een dag te voren reeds de verklaring van huwelijks voltrekking op en onderteekende haar ver volgens een dag tevoren. Het den volgenden morgen voltrokken huwelijk was daardoor natuurlijk ongeldig, maar het echtpaar had daarvan, zooals vanzelf spreekt, geen enkel vermoeden. Het verhoor der verdachten. Er waren in deze zaak drie verdachten voor de Arnhemsche rechtbank gedagvaard. Eerst werd gehoord de tijdelijke ambtenaar der secretarie te Wehl, de 25-jarige J. J. G. D., die het huwelijk had voltrokken en van een papiertje, dat de gemeente-secretaris voor hem had opgesteld, de gebruikelijke vra gen had voorgelezen. De verdachte zeide, dat hij het huwelijk had voltrokken, zooals hem gezegd was te doen. De officier van justitie, mr. graaf van Lim burg Stirum, requisitoir nemend, achtte het door verd. gepleegde feit, ondanks dat er eenige verontschuldiging bestaat voor den jongeman, toch zeer ernstig. Hij requireerde vervolgens veroordeeling van den verd. tot een boete van 75 subs. 30 dagen hechtenis. Daarna stond nog terecht een andere amb tenaar van de secretarie, de eveneens 25- jarige V. A. M„ die opgetreden is als ambte naar van den burgerlijken stand, hoewel hij dit niet was, en een geboorte-aangifte had behandeld. Tegen dezen verdachte werd de zelfde straf geëischt als in de eerste zaak. Tenslotte stond terecht de gemeente-secre taris, tevens ambtenaar van den burgerl- lijken stand, de hoofdverdachte in deze zaken. Verd. gaf volledig toe, dat de huwelijksvol trekking zich had toegedragen zooals ten laste was gelegd en betreurde de hieruit voortgevloeide gevolgen. Het was de eerste maal dat iets dergelijks had plaats gehad. Nadat eenige getuigen waren gehoord nam de officier van justitie requistoir. Spr. achtte deze zaak zeer ernstig, maar er is meer, er heerschen in deze gemeente toestanden, die een streng voorbeeld stellen, noodzakelijk ma ken. Spr. achtte verder voor verd. geen enkel excuus aanwezig, integendeel, deze man heeft om zelf een feest bij te wonen een grof amb telijk verzuim gepleegd, weshalve spr. een gevangenisstraf eischt van een week, met ontzegging van het recht om het ambt van gemeente-secretaris en van ambtenaar van den burgerlijken stand uit te oefenen voor den tijd van 5 jaar. De uitspraak werd bepaald op 29 dezer. Tien personen licht gewond. Dinsdagochtend reed op den Rijksweg bij Schoorl een colonne autobussen, waarin zich militairen bevonden. Zij waren op weg van Utrecht naar Den Helder. Een der autobussen, waarin zich zeventien militairen bevonden, moest plotseling voor een motorrijder uitwijken en reed tegen de betonnen leuning van de burg nabij Schoorl- dam. De autobus werd zwaar beschadigd en werd aan een kant totaal opengescheurd. Door de scherven der gebroken ruiten werden tien der inzittenden gewond. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp in geroepen en de doktoren Heeringa en van Hesteren, resp. uit Schoorl en Warmenhuizen, verleenden eerste hulp. Vijf personen, die vrij ernstige snijwonden opliepen, werden per ziekenauto naar het militair hospitaal in Den Helder gebracht. De overige gewonden werden ten huize van dr. Heeringa verbonden, waarna zij met een der andere autobussen naar Den Helder zijn vervoerd, waarheen ook de overige inzitten den van den verongelukten autobus werden gebracht. De motorrijder bleef ongedeerd. Arbeider gedood. In de papierfabriek De Halve Maan aan de Noordzijde van het Kanaal te Apeldoorn is Dinsdag de 50-jarige gehuwde arbeider J. ten ove door onbekende oorzaak tusschen een draaischijf van een drijfriem en den muur be kneld geraakt. Hg is vrijwel op slag gedood. v'«rkzaara.>Vaa ZeStie" jMr de fabriek Een man. die in beschonken toestand ver keerde, kwam Dinsdagavond een verlofzaak binnen in de Binnen Dommerstraat te Amster dam en vroeg daar naar drank. Deze werd hem geweigerd en toen hij de deur wilde uit gaan. viel hij plotseling neer. Tot ontsteltenis van dengene, die hem ophielp, had hij een groote wonde in zijn rug, veroorzaakt door een schroevendraaier. Aanvankelijk rees de gedachte, dat men hem met het instrument had gestoken. De politie die gewaarschuwd werd. stelde een onderzoek in. Verschillende personen werden gehoord. De man zelf, die naar het gasthuis is overgebracht waar hij is opgenomen, kon niet gehoord worden. Uit de afgelegde verklaringen bleek echter, dat hier ook van een ongeluk sprake kan zijn. Vermoedelijk heeft de man de schroeven draaier bij zich gehad en is in zijn dronken schap daarop gevallen. Het onderzoek zal worden voortgezet met het hooren van den man zelf, wiens toestand Dinsdagavond naar omstandigheden redelijk wel was. In den Nieuwe Waterweg. Nog goed afgeloopen. Dinsdagavond omstreeks 7 uur is de Delft- sche student Reep Ver Loren van Themaat met zijn sportvliegtuig in den Nieuwe Water weg gevallen, ter hoogte van Poortershaven. Van het juist passeerende Duitsche stoom schip Diana werd onmiddellijk een sloep ge streken en met deze boot gelukte het den vlieger uit het reeds grootendeelt gezonken toestel te bevrijden. Hij had slechts enkele builen en schrammen en een nat pak opge- loopen. Ook de Oranjepolder van Cornelder's Scheepvaartmij., op weg van Rotterdam naar Londen, had een sloep gestreken. Dit schip, nam den drenkeling aan boord en gaf hem in Maassluis over aan de Pieternella van van der Tak's Berging Mij., die hem aan wal bracht, waar hij van droge kleeren is voor zien. Aan det bergingsmaatschappij is het lichten van het zwaar beschadigde toestel opgedragen. Buitenland In een bekend circus in een voorstad van Parijs, zijn een koningstijger en een volbloed paard na het nemen van voedsel in vreeselijke krampen gestorven. Er schijnt geen twijfel te bestaan of ze zijn vergiftigd. Een in allerijl ontboden veearts kon slechts den dood con- stateeren. De zaak is in onderzoek. Vier dooden. Een wijkzuster, die al eenige jaren een gezin in het westen van Berlijn bezocht, heeft Dinsdagavond de politie opgebeld, toen men haar niet opendeed. Nadat de deur was open gebroken, trok een sterke gaslucht de aan dacht en in de keuken vond men de lijken van de twee zoontjes van 9 en 7 jaar, en in de huiskamer de lijken der ouders. Of schoon de inkomsten van het gezin niet groot waren is de oorzaak van het drama niet van financieelen aard. Vader en moeder waren beiden tuberculeus en bij de kinderen waren ook sporen van tuberculose opgetreden. De man schijnt de gaskranen te hebben open gezet zonder dat vrouw of kinderen het be merkt hebben. Op den Luchauer berg bij Glashütte in Saksen is Dinsdagavond een auotbus met 40 bouwvakarbeiders tengevolge van het weige ren der remmen van een helling in de Priess- nitzbeek gestort. Meer dan 20 van de inzit tenden zijn gewond, zes hunner zwaar. Naar de Londensche ochtendbladen melden, is de revuegirl Sarah Churchill, dochter van den bekenden Engelschen politicus Winston Churchill, Dinsdag zonder medeweten van haar ouders met de Bremen naar New York vertrokken. Zij zou van plan zijn in Amerika met de revuester Vic Olvire, dien zij in Londen heeft leeren kennen, in het huwelijk te treden. Daar haar vader geen toestem ming tot het huwelijk wilde geven, is zij op eigen houtje, met slechts vier pond op zak, er vandoor gegaan. Door 16-jarige jongen. Het departement van justitie te Washington heeft Dinsdag medegedeeld, dat de zestien jarige Frank Stephens heeft bekend een brief te hebben gezonden aan de moede'r van Shirley Temple, waarin hij 25.000 dollar heeft geëischt onder bedreiging, het kind anders te zullen ontvoeren. Een krankzininge doodgeslagen. In het doorgangshuis te Wonotjatoer, waar een dertigtal krankzinrdgen verpleegd wordt, is een man gedood. De motieven van het mis drijf zullen wel altijd duister blijven, even duister als het verstand dier menschen is geworden. Bestuur en politie zijn er nog zooveel uit wijs kunnen worden, dat het slachtoffer is doodgeslagen door eenige krankzinnigen, van wie een hunner beweerde, dat hij door een wilden stier bedreigd werd. Ter viering van het feest der onaf hankelijkheid in Mexico. Naar uit de stad Mexico wordt gemeld, zou gisteren in Mexico de 126ste verjaardag des lands worden gevierd, waarvoor groote feestelijkheden zijn georganiseerd. In een pyrotechnische fabriek heeft Maan dagavond bg het klaarmaken van vuurwerk een ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan zeven personen werden gedood en verscheidene gewond. Een droevig verhaal van de ramp. De Scandinavische correspondent van de Nw. Rott. Crt. meldt aan zijn blad. Het is gemakkelijker de overlevenden te noemen dan hen. die tusschen steenen en versplinterd hout in de vloedgolf den dood ge vonden hebben, heet het in een van de tele grammen uit het Loendal. In de gehuchten Bödal en Nasdal aan de Zuidpunt van het meer. waar de nauwe dalbodem opwaarts glooit tusschen de steile rotsenwanden en het, tot en met dreunend geweld aanstormende golf van zestig, zeventig meter hoog opge stuwde water tot op zevenhonderd meter van den oever huizen en schuren wegvaagde, wegen en bruggen vernielde, hekken en tele foonpalen en boomen omver haalde en al de vijftien bunder moeizaam verkregen bouw grond totaal wegspoelde, zoodat er nu de resten van huizen en booten, en puin en zand over kaalgespoelde rotsen liggen, zgn met de huizen heele families verdwenen. Er is geen steen op den ander blijven staan, geen plank in haar verband blijven zitten. Er is ook geen gezin, waar men niet een der leden of een der naaste verwanten te be treuren heeft. In deze gehuchten van zoo'n tien, twintig gezinnen, diep in de bergen, ver van de verkeerroutes, is men trouwens alle maal familie van elkaar. In Bödal heeten de meeste slachtoffers Bödal, zooals de be woners van het weggespoelde Nasdal vrijwel alleen Nasdal heetten. Het noodlot heeft ge wild, dat de laatste overlevenden van de ramp, die een-en-dertig jaar geleden op de zelfde wijze ditzelfde dal trof, thans allen omgekomen zijn. Zij kenden het gevaar, maar zij zijn in het nauwe dal, waar zij geboren en_ opgegroeid waren en hun bestaantje hadden, blijven wonen, misschien wat hoogerop tegen de-glooiing, maar toch niet buiten het bereik van de vloedgolf van Zondagmorgen. Een van de mannen van den Noorschen geolo- gischen dienst heeft na de ramp van Talford gezegd, dat vele bewoners van de fjorddalen zouden verhuizen als zij wisten, wat de geo logen weten. Hij noemde toen ter waarschu wing verscheidene plaatsen, die de geologische dienst in 't oog hield omdat er groote stuk ken van het gebergte op afglijden stonden al kon dat afglijden dan misschien nog vgf- tig, misschien nog wel honderden jaren uit blijven. Hij noemde het stuk van Ragnefjell, dat nu omlaag gestort is en naar ruwe schat ting driehonderd meter breed en zeker acht honderd meter hoog was, niet. Maar toch wisten de menschen in het Loendal, dat daar bij het Ragnefjell een bergstorting dreigde, zooals er in 1905 reeds een had plaats gehad. Na de ramp van Tafjord zgn ouderen, die de ramp van 1905 hadden meegemaakt, zoo vaak midden in den nacht, als ze door ge rommel in de bergen opgeschrikt werden, naar buiten gevlucht om in de richting van het Ragnefjell te turen. En men vertelt, dat dezen zomer vele inwoners van Nasdal en Bödall herhaaldelijk slapelooze nachten gehad hebben om dat enorme, langzaam van het ge bergte los-verweerde, steeds dreigende stuk rots. Dat men niet naar elders vertrokken is kan alleen verklaard worden door de gehecht heid aan den grond, die immers sterker pleegt te worden hoe meer moeite, hoe me toewijding die grond van de menschen ver; Ofschoon de verschuiving omstreeks half vijf in den morgen plaats had waren ver scheidene menschen al op. Verlamd van schrik hebben zij staan toezien bij het afglijden van het rotsgevaarte en het oploopen van het water. Een vrouw, die met de melkemmers op weg was naar de koeien, zag hoe het huis, waar haar man en haar eenige zoon nog sliepen, toen zg de deur uit ging, door de vloedgolf in elkaar gedrukt werd. Een eind verderop stonden een boer. een knecht en een meid klaar om de koeien te gaan melken. De knecht holde weg en men heeft sedertdien niets meer van hem gezien. De boer en de meid werden met het huis door het loeiende water opgenomen en bij het terugloopen van de golf aan den grond gezet, waardoor zij het er zonder noemenswaardig letsel afbrachten. Een jongeman uit Bödal, die den nacht in een gehucht in de buurt had doorgebracht en tegen den morgen naar huis terugkeerde, heeft zijn huis, noch zijn ouders en vijf broers en zusters kunnen vinden. Den eenigen zijner broers, die de ramp heeft overleefd, vond hg gewond onder een hoop wrakhout met naast zich het lijk van een jonge vrouw, die hij had trachten te redden, maar die aan haar won den en tengevolge van de kou bezweken was. Zooals verscheidene anderen, die weerloos tusschen puin en resten van huizen en hek ken waren blijven liggen. Volgens de laatste berichten zou het aantal dooden en vermisten 74 of 77 zgn. Te Nasdal zgn waarschijnlijk 26 menschen om het leven gekomen, al had men Zondagavond nog slechts 3 lijken kunnen bergen. Te Bödal zijn 10 lgken gevonden, terwijl het aantal dooden daar 44 moet zgn. Op twee eenzaam gelegen boerderijen aan het meer zouden vier per sonen omgekomen zijn en voorts wordt mel ding gemaakt van drie dooden op een plaats ongeveer tien kilometer van het Ragnefjell. Iemand, die een van de reddingsploegen uit naburige plaatsen vergezelde, heeft vertelt, dat Zondag den geheelen dag nog steenen en gruis langs de helling naar beneden stortten en dat de lucht grijs was van steenstof. Ten gevolge van de vloedgolf zijn groote rots blokken op aanzienlijken afstand van de plaats van de bergstorting tientallen meters het land op gespoeld. Overal op het Zuide lijke deel van het meer drijven versplinterde deelen van huizen en schuurtjes, ontwortel de boomen, vernield huisraad en kadavers van huisdieren en daardoor was het voor de wa tervliegtuigen, die Zondagmorgen van Oslo en Bergen uit met doktoren en verpleegsters naar het Loendal gezonden waren, nog mo gelijk op het meer te dalen. De weg tusschen de Nordfjord en het Loenmeer is over groo- ten afstand door steenpuin en wrakhout ver sperd, zoodat het aanvankelijk den reddings ploegen groote moeite kostte de plaats van de ramp te bereiken. Met vrachtauto's heeft men enkele booten aangevoerd en daarmee zijn de zwaargewonden naar een plek ge bracht, waar zij door ambulance-auto's over genomen konden worden. Het zoeken naar de vermisten is aanmerkelijk vertraagd, doordat uiteraard het geheele electrische net vernield is geworden, zoodat men zich Zondagavond en den volgenden nacht met lantaarns heeft moeten behelpen. Als een bijzonderheid wordt verteld, dat een stoombootje, dat bij de ramp van 1905 een paar honderd meter van dien oever op het land was gezet en dat men sedertdien daar als bezienswaardigheid voor de telken- jare in grooten getale naar het om zijn na tuurschoon beroemde Loendal stroomende toeristen had laten liggen, nu opnieuw een paar honderd meter hoogerop is terecht ge komen. De materieele schade, die de ramp heeft VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1936. Hilversum I. 1875 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht. 10.35 Gramofoonplaten. 11.00 Voordracht. 11.20 Orgelspel. 12.00 Orgelspel. 3,2.30 Koyacs Lajos' orkest en orgelspel. 2.00 De tuin in September. 2.30 Zang en piano. 3.15 Dansmuziek. 4.00 Gramofoonplaten. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 Mélody Circle. 7.00 Causerie over het krantenbedrijf. 7.20 De Flierefluiters en solist. 7.50 Berichten ANP, SOS-berichen. 8.00 Berichten V.G.P. 8.05 Lezing „Mensch en Kosmos". 8.30 Mezzo-sopraan en piano. 9.00 Gezin, cultuur en volk. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Groninger dorpskerken. 10.30 Gramofoonplaten. 10.40 Avondwijding. 11.00 Berichten ANP. 11.05 Jazzmuziek (Gr.pl.). 11.3512.00 Gramofoonplaten. Hilversum n. 801 m. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 Voor zieken en ouden-van-dagen, 12.15 ICRO-Melodisten en solist. 1.00 Gramofoonplaten. I.15 KRO-orkesten gramofoonplaten. 3.00 Orgelconcert en gramofoonplaten. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 KRO-orkest en gramofoonplaten. 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur. 6.20 KRO-Melodisten en solist. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Ijsafzetting op vliegtuigen", 7.35 Gramofoonplaten. 7.45 Musica Catholica. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gramofoonplaten. 8.15 Sted. orkest Maastricht, 9.15 Gramofoonplaten. 9.30 KRO-Boys en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Bela Kiss' orkest. II.0512.00 Gramofoonplaten, ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1936. Hilversum I, 1875 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 VARA-Groot-orkest, VARA-Tooneel, en orgel. 12.001.45 Gramofoonplaten. 2.00 Gramofoonplaten. 2.10 Voordracht. 2.30 Gramofoonplaen. 3.15 „De laatste brief van groote figuren". 3.35 Gramofoonplaten. 4.45 Causerie voor de J.V.A. 5.05 Gramofoonplaten. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 „De Wielewaal". 7.00 Causerie over de Amsterdamsche dia manttentoonstelling. 7.20 „Voor zon en vrijheid", tafreelen uit het kampleven der arbeidersjeugd. 8.00 Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia, 8.15 De Flierefluiters. 8.45 „Neerlandia-kwartet", mannenkwartet. 9.00 September-VARA-Maand". 9.15 Radiotooneel met muziek. 9.50 Gramofoonplaten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Groot-orkest. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum U. 301 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en gramofoonplaten. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Vervolg KRO-orkest. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonplaten. 4.15 KRO-Melodisten en solist. 4.45 Voor R.K. Aquarium-liefhebbers. 5.00 KRO-Melodisten. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonplaten. 6.20 Journ. Weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten. 6.50 Inleiding as. Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 „De onderwijzer en geestelijke volksge- zonheid". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Meditatie. 8.30 Omroep-oproep door 8.35 KRO-orkest, KRO-Boys, en zang, voor dracht en causerie. 10.30 Berichten ANP. Mededeelingen. 10.3512.00 Gramofoonplaten, 11 moet er eens op letten, hoeveel menschen de mondverzorging nog ver°""Cf zult U zien, hoe aangenaam een fr.ssche mo mei mooie witte tanden opvalt. Hel kan uw mond zijn. Gebruik Chlorodont! 25 c per u groote tube 45 ci aangericht, is vermoedelijk -niet zeer groot tengevolge van het feit, dat er in dit achter- afgelegen bergdal betrekkelijk weinig te ver nielen viel. Men schat de schade aan huizen en booten en bouwgrond op ongeveer 600.000 kronen. Naar Reuter uit Oslo verneemt, raden ge ologische deskundigen aan, dat de bewoners van de dorpen Bödal en NAsdal aan de oevers van het Loenmeer hun woonplaatsen zullen ontruimen. Zij verwachten namelijk nieuwe bergstortingen. Van de 74 vermisten, slechts 24 gevonden. Van de 74 vermisten, die vermoedelijk bg de ramp aan het Loen-meer zijn omgekomen, zijn slechts van 24 de lijken gevonden. Men ver moedt op grond van een soortgelijke ervaring, bij de ramp van 1905, dat de anderen voor goed verdwenen zijn. De kroonprins zou gisteren de begrafenis van de slachtoffers, die in een gemeenschap pelijk graf zullen rusten, bijwonen. Voor nagelaten betrekkingen is een open bare inzameling gehouden, die reeds een aan merkelijk bedrag heeft opgeleverd. Vermoede lijk zullen zij zich, in verband met het gevaar voor verdere bergstortingen, elders vestigen. Prof. Aalberse houdt een rede voering. Aan het begin der vergadering van Dins dagmiddag houdt de Voorzitter de vol gende rede: Heeft ons volk met het Koninklijk huis ge treurd in dagen van droefenis en rouw, thans stijgt jubel op uit onze harten, nu vreugde is opgebloeid in het Koninklijk gezin. De boodschap van de Koningin, ons mede- deeling doende van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernard van Lippe-Biester- feld, is een blijde boodschap, blijde, zoo als dat eens was de tijding van de geboorte van de prinses. Het Nederlandsche volk verheugt zich in het jonge geluk van het verloofde paar, aan hetwelk het in eerbiedige hartelijkheid zijn beste wenschen biedt. Het verheugt zich niet minder, wijl in het zorgelijke leven onzer Landsvorstin deze blijde lichtstraal is geval len. Zij, die altijd meegeleefd met het wel en wee van ons volk, heeft ervaren, hoe diep- innig dat nu ook meeleeft met Haar vreugde. Wij Nederlanders heeten koel te zijn, omdat wij schromen de warmte onzer gevoelens on der woorden te brengen. Thans heeft men ge hoord, hoe ook wij kunnen juichen. Eerbied en liefde, in diepsten oorsprong voortkomende uit de historische verbondenheid tusschen het huis van Oranje en het Nederlandsche volk, hebben alom geestdriftige uiting gevonden. Nu onze Prinses hem uitverkoos, treden wij Prins Bernard vol vertrouwen tegemoet. Hij make haar leven gelukkig door Zijn wederkee- rige liéfde, dan zullen ook wij Hem onze warme toegenegenheid blijvend schenken. Met ontroering hebben wij geluisterd naar de juist door hun eenvoud zoo diep treffende woorden, door de Koningin persoonlijk tot alle ingezetenen des rijks gericht. Zij moge overtuigd zijn, dat de wensch, die opwelde uit haar hart, ook de onze is die tweevoudige wensch, dat Prinses Juliana en Prins Bernard, door het smaken van een groot eigen geluk in ruime mate de kunst mogen verstaan, anderen gelukkig te maken en tot een zegen te zijn en veel, zeer veel, voor ons volk in al zijne geledingen te doen. En wij hebben met Haar mee gebeden, dat God .hen daartoe sterken moge. Een woord van minister Colijn. Minister C o 1 ij n, voorzitter van den mi nisterraad, zegt dat de raad van minister^ zich van ganscher harte aansluit bij de woor den, door den voorzitter gesproken. Spr. be sluit met de bede, dat God met Zijn rijken zegen deze verbintenis zal zegenen tot heil van het jonge paar, tot zegen ook van volk en Nederland (luid applaus). Aanbieding van de Rijksbegrooting. De Minister van Financiën, de heer Oud, biedt de rijksbegrooting aan, vergezeld van de millioenennota. Hierna wordt besloten tot toelating van het benoemde lid van de Kamer, den heer M. F, Cohen, die door den Voorzitter wordt be- eedigd en zitting neemt. De voordracht voor het voorzitter schap. De Kamer gaat vervolgens over tot het op maken van een voordracht ter benoeming van een Voorzitter der Kamer. Voor de eerste plaats worden uitgebracht 88 stemmen, waar van 82 op den heer Aalberse (r.k.), 2 op den heer De Visser (c.p.), 2 op den heer Van Dijk (a.r.), 1 op den heer Bierema (lib.) en 1 blanco. Voor de tweede plaats worden uitgebracht T"' waarvan 63 °P den heer Van Dijk Ihivmnp °P de" heer Vlic^n. 1 °p den heer 0^ TWSt (ar 1 °P den heer Van den Tempel en 3 blanco. V°°r de derde plaats komen uit de bus 81 ie jes. Uitgebracht blijken 61 stemmen op rfx eCl ^*e^en (s-d.), 3 op den heer Bierema Uib.) l 0p den heer De Geer (c.h.), 1 op den heer Joekes, i op den heej> Van den T el (s.d.), 14 blanco. De voordracht luidt dus: 1. Prof. Aalberse. 2. de heer Van Dijk. 3. de heer Vliegen. Interpellatie-aanvraag over de steun regeling. penaetieCaranKnUPe;8 (S d vra"«t een inter- Rede van Baron de Vos van Steenwgk. Nadat de griffier Dinsdagmiddag het Kon. besluit heeft voorgelezen, waarbfl mr. W. L. baron de Vos van Steenwgk opnieuw is be noemd tot voorzitter van de Eerste Kamer, houdt de Voorzitter een korte rede. De Koningin mocht het goed dunken mij de leiding van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal gedurende het heden aangevangen zit tingsjaar op te dragen. Dankbaar voor het door H. M. en door den raad van ministers in mij gestelde vertrouwen, aanvaard ik met te meer opgewektheid mijn taak, daar ik, het zij met groote erkentelijk heid getuigd, in het verleden u aller mede werking zoo ruimschoots mocht genieten. Deze kan ik niet ontberen. Zij was en bljjft voorwaarde ter richtige vervulling van mijn ambt. Voor de toekomst doe ik daarop geen beroep. Gedurende 7 jaren opgedane ervaring is mij alleszins voldoende waarborg. Wel leven wij in een bewogen ttfd. Het kookt en kolkt allerwege. Golven en brandingen gaan over een groot deel van ons werelddeel. Wij zien in meer dan een land het recht met voeten getreden, de geloovigen in de uitoefe ning van hun godsdienst belemmerd. Ja ver volgd, een nieuw heidendom hier, de gods dienstloosheid daar ten troon verheven, de vrijheid van meeningsuiting volkomen wegge vaagd. Weer elders woedt, opgehitst van buiten af, burgeroorlog. Zoo schudt de samenleving op haar grond vesten. Hoe zwaar de buien ook zijn, waardoorheen de loods het Schip van Staat naar veilige ha ven stuurt, voor die rampen heeft God ons tot hiertoe genadiglijk willen behoeden, en den zegen, het hooge goed, van den rechtstaat ge schonken, waarin onder den scepter van Oranje, met handhaving van het gezag, onze volksvrijheden veilig zijn. Dat trezor zal de natie zich niet laten ont- rooven. Niet, dat zij de teekenen der ttfden minder zou verstaan. Zij geve er zich volkomen reken schap van, overwege ze ter dege, maar, in alle kalmte en bezonkenheid. Zij late zich niet 'n verwarring brengen, zij sta in deze moeilijke tijden pal, bezwijke niet. Voor geen enkel rumoer van welke zijde ook. Vast zij haar wil zich zelve te zijn. En drijve God haar aan om, met onbezwe ken trouw Neerland's welgefundeerde staats instellingen verdedigende, den zoo gewichti- gen arbeid, waartoe zij bij Koninklijken mon de heden middag is opgeroepen, naarstiglyk te vervullen. Deze rede, door de Kamerleden staande aan gehoord, wordt met applaus beantwoord. Adres van antwoord op de Troon rede. De Voorzitter stelt voor, de Troonrede te beantwoorden met een adres van antwoord. De heer Mendels (s.d.) verklaart mede namens zijn politieke vrienden om redenen, welke de Kamer bekend mogen worden ver ondersteld, geacht te willen worden, te heb ben tegen gestemd. Het voorstel van den voorzitter wordt, zon der de hoofdelijke stemming, aangenomen; tegen zijn de soc.-dem. DE KLEUR VAN DE EIERDOOIERS EN DE BETEEKENIS DAARVAN. Onze Hollandsche huisvrouwen geven de voorkeur aan eieren met een licht gekleurden dooier. Hoe lichter de kleur van den dooier is, hoe liever wordt het ei gekocht, hoe beter men het vindt. In Engeland vraagt men een dooier met een hooge oranjekleur. Dat de practische Engelschen een goed ge- kleurden dooier vragen, moet ons toch wat te zeggen hebben. Want als die oranjekleur niets beteekende, zouden de Engelschen deze niet bij hun import eischen. Wij zullen het eens zien hoe het komt dat de dooier gekleurd is en waarom de Engel schen die prefereeren. Het zit 'm in de A-vita mine. De A-vitamine geeft kracht. Al wat jong is en moet groeien, heeft voor den groei kracht noodig. Dit wordt verstrekt door de vitamine A. Maar zwakke gestellen hebben ook veel A- vitamine noodig om hun kracht aan te vullen. Deze vitamine is van groote beteekenis en du3 is het ook noodig, dat wij weten waar die zich bevinden. Zij komt juist voor in het wortelgeel. In het geel van de peen, die wij in Den Helder alge meen wortelen noemen. Maar dit wortelgeel komt ook voor in sinaasappelsap en rapen, in maïs en verder in alle soorten groen. Vooral in groen, dat menschen eten (bladgroenten), maar ook in het groen dat dieren eten. Wij kunnen dus begrijpen, dat grasboter veel meer vitamine A bevat dan hooiboter. Aan de kleur kunnen wij zien, dat grasboter veel meer wortelgeel bevat dan hooiboter. Nu kunnen wij ook begrijpen waarom een hen, welke graanvoer ontvangt, een grasuit loop heeft en des winters boerenkool krygt, veel wortelgeel in haar eierdooiers overbrengt, waardoor deze een oranjekleur krijgen, maar wij weten ook, dat deze dooiers veel vltamina-A bevatten. Heeft men dus hennen, welke gevoederd worden met aardappelen, rijst, vischmeel, hooi (gemalen klaver) en andere meelsoorten en de dieren krijgen geen groen of ander wortelgeel bevattend voeder, dan zullen zij een ei leggen met een dooier zoo lichtgeel, dat deze in hard gekookten toestand bijna wit is. Het is dus duidelijk, dat juist die lichte dooier evenals de witte hooiboter, geen A-vitamine bevat en daarom gaat het juist bjj het gebruik van eieren. Die practische Engelschen zijn nog zoo dom niet.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2