IF Voor Uw Jongens HERMAN NYPELS' Gezellige middag Vrolijke avond Stadsnieuws Het land der duizend watervallen op Zondag 20 September SIEM SPRUIT Predikbeurten „ONZE VLOOT" in het Paviljoen te Huisduinen N.V. Zeebad Huisduinen OVERJASSEN JEKKERS REGENJASSEN Nieuwe sortering STERK en NiET DUUR KLEDINGMAGAZIJNEN WIJ KOOPEN ^^iMwniyws De Marine-Concerten. FEUILLETON Het Secretariaat van de Kon. Vereeniging Afdeeling DEN HELDER is voorloopig gevestigd bij N. V. Drukkerij Uitgeverij Koningstr., Den Helder Tel. 50-412 Visscherijberichten Wat voor weer vandaag? JAC DE !©ID KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 Zegt het voort and his Rhythm Stormers zorgen voor MUZIEK EN DANS De drie verloren zonen teruggebracht. Uit het politierapport Zondag 20 September 1936 DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG iq SEPTEMBER 1936 Op' en ondergang van Zon en tijd van hoog' en laag water Zomertjjd. Zon Sept. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 20 6.43 19.02 10.15 22.40 4.20 16.45 M 21 6.45 19.00 10.45 23.05 4.50 17.10 D 22 6.46 18.57 11.15 23.35 5.15 17.30 W 23 6.48 18.55 11.55 5.50 18.00 D 24 6.50 18.53 12.45 1.00 6.30 18.45 V 25 6.51 18.50 1.05 14.05 7.30 19.55 z 26 6.53 18.48 2.30 15.40 9.05 21.35 Lichten op voor alle voertuigen. Zaterdag 19 Sept, 19.35 Zondag 20 19.32 Maandag 21 19.30 APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van H. J. Root- lieli; Binnenhaven. Van Maandag 21 Sept. tot 28 Sept. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door de firma Sir.eetsSnel, Weststraat, ORANJEGARDE. Op de landelijke bijeenkomst van de Oranje garde, gehouden op Zaterdag 12 September te Utrecht, werd door den Alg. Gardecom mandant, den heer Raams, de mededeeling gedaan dat door Jonkv rouwe J. A. Romondt Vis Quarles de Quarles te Zeist haar gemeubileerd landhuis „Schoonoord" met groot park, gelegen aan den Driebergschen weg te Zeist, geheel gratis als Hoofdkwartier aan den Centralen Oranjegarde heeft aange boden. Het Comité voor de Marine-concerten ver zoekt ons plaatsing van het volgende, aan welk verzoek wij gaarne voldoen. Hoewel we slechts noode afscheid willen nemen van den zomer, en onze gedachten nog piet zijn ingesteld op wintersche genoegens, wil het Comité voor de Marine-concerten toch langzamerhand de aandacht onzer plaatsge- nooten vragen voor bovengenoemde concerten. Dank zij de welwillende toestemming der betreffende Marine-autoriteiten en den finan- cieelen steun der Gemeente, is het Comité in staat dezen winter de concerten weer te doen geven, indien tenminste de Heldersche bur gerij door trouw bezoek blijk geeft deze con certen op prijs te stellen. Wij herhalen daarom nog eens, dat een abonnement voor 6 concerten (steeds op Woensdag vallend) slechts 3.kost, waar- Voor men recht heeft op een plaats op het balcon in Casino. Buiten abonnement kost zoo'n plaats 1.per concert, zoodat hét voordeel van een abonnement waarlijk niet ge ring is. De toegangsprijs voor de zaal bedraagt 0.30 per keer. Wanneer U reeds bezoeker dezer concerten Bijt, weet U welke schoone muzikale avonden U worden geboden; wanneer U ze nog niet kent, komt dan luisteren of nog beter: geeft U op als abonné. Ook in dit seizoen bestaat het plan om be halve solisten uit het Staf muziekkorps zelf, weer beroemde solisten van elders te vragen, zooals ook in den afgeloopen winter is ge schied. Men herinnere zich slechts namen als Helène Cals en Louis Zimmerman, bij wier optreden Casino geheel uitverkocht is. Dit alles en nog meer, is slechts mogelijk, wanneer het, Comité verzekerd kan zijn van de trouwe opkomst van alle muziekvriendén, die er nog genoeg zijn in dezen tijd van „jazz- en hot music". Binnenkort zullen aan hen, die reeds lid Waren, de abonnementskaarten weer worden aangeboden. Wij verzoekenUvriendelijk ons ook in dit Seizoen te steunen en Uw vrienden en kennis- Ben op te wekken eveneens èen abonnement te hemen. Men kan zich als abonné opgeven aan onderstaande adressen: DELGORGE, Hoofdgraoht 27, of V. BALLEGOOIJEN, Singel 24. „Johan de Witt": het schip der vreugden. Driehonderd passagiers aan boord van de Johan de Witt" hebben al het schoone, waar- Van wij in beide voorgaande schetsen een Idéé hebben trachten te geven, meegemaakt en zij zullen zich deze 8 dagen, die in feite één roes, één haast tot realiteit geworden droom waren, nog vele jaren herinneren. Maar onafscheidelijk verbonden aan deze herinnering zal zijn verbonden het verbijf aan boord van de „Johan", dat voor velen een éensatie en voor allen een dorado van com fort en service beteekende. Het is uitermate moeilijk in kort bestek hier eenig idee te geven van dien bepaalden Sfeer, welke het verblijf aan boord van de /,Nederland"-schepen kenmerkt. Het is de sfeer, die gecomponeerd wordt door het mondaine leven aan boord, door den Overvloed van waarlijk culinaire spijzen en dranken en door dien heelen geest van be schaving en verfijning die dit alles kenmerkt. Het is de geruischloos gaande djongos, de bruine Madoeres, die zich als een wachter in Üw schaduw stelt, het is het rhythme van de fango, dat des avonds, als de maan over de V h c DE BOER Jr OOME PIET, DE OUDE KREEUWER, ZEVENTIG JAAR. Daar had die oude kreeuwer, onze bekende oome Piet, ons bijna „lillijk" bij den wind ge brast. Als ik vandaag niet toevallig zijn stuurman, de vrouw van oome Piet, in 't vaarwater krijg, dan wordt die oude zeilenversteller van de marine, die alle adelborsten van den takel zolder kennen, zonder dat er alarm geblazen wordt, 70 jaar. Niet mooi van je, ouwe kreeuwer, om ons zoo bij den wind te brassen, daar heb ik tachtig van. Het is hoog noodig, dat al de oud-marine- menschen weten dat oome Piet, met zijn ge zonde stoere zeemansgezicht, nog in blaken- den welstand de grens van zeventig jaar heeft bereikt...... en ook dat hij nog netjes boven op de halfdonkere zolder op 't Instituut zit te kreeuwen als een jonge gast en in zijn salon (een provoost buiten gebruik), zit te pikken in lijken, dat is de benaming voor touwen, die aan de zelfkanten van de zeilen zitten. Oome Piet heeft heel wat met de oude marine meegemaakt en nu op zeventigjarigen leeftijd zit hij nog op den takelzolder van het Instituut. Een krantenman heeft een fijne neus, oude kreeuwer, en aan zoo'n nieuwtje, dat je voor iedereen geheim hebt gehouden, geven wij publiciteit. Hartelijk gefeliciteerd, oude kreeuwer. Nog veel jaren zal je op den takelzolder zitten in zeilen te pikken, om na afloop in de gamelle van je eigen schuit met je stuurman een bak snelvuur te nemen. „HELDERS MANNENKOOR" (Dir. A. J. Leewens). De Burgemeester, de heer G. Ritmeester, heeft het Beschermheerschap aanvaard van de Liedertafel „Helders Mannenkoor". 17 September 1936. Aangebracht door korders: Tongen Slips Schol I Schol II Schar p. kg. 0.98—0.93 0.800.58 p. kist 9.008.00 5.304.40 3.002.50 Aangebracht door garnalenvisschers: Levende garnalen p. lit 1.35 Gekookte garnalen p. kg. 0.15 18 September. Aangebracht door korders: Tongen p. kg. 0.950.85 Slips 0.78—0.52 Schol I p. kist 6.755.50 Schol II 4.20—3.00 Schar 2.352.00 Aangebracht door garnalenvisschers: Levende garnalen p. lit 1.35 Gekookte garnalen p. kg. 0.15 Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Naar waarneming verricht tn den morgen van 19 September. Hoogste barometerstand 771.4 te Budapest. Laagste barometerstand 745.3 te Ingó. Verwachting Meest, zwakke, veranderlijke wind. Nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Barometerstand te Den Helder: 767.3. Temperatuur van het zeewater: 17.0° C. FILM' S, alle soorten AFDRUKJES, alleen het allerbeste INTERN. AUTOCARVERBINDINGEN. Naar ons wordt medegedeeld, exploiteert de N.V. „W.A.C.O.", N.Z. Voorburgwal 232, tel. 37575 te Amsterdam, Hoorn en Den Helder, thans regelmatige verbindingen met Genua en Marseille, zulks in aansluiting op vertrek en aankomst der mailschepen naar en van Ned.- Indië. Dit is geheel iets nieuws voor de Indi sche verlofgangers en zij worden op deze wijze dan ook in de gelegenheid gesteld een prach- tigen vacantietocht te maken van zeven dagen door de Fransche Alpen, of Italië, Zwitserland en Ouitschland. Dat deze vacantiereizen bij het Indische publiek ingang zullen vinden, bewijst w^l, dat men voor de 2e reis van Genua naar Amster dam, die thans nog onderweg is, reeds 2 auto cars heeft volgeboekt, terwijl van de le reis enthousiaste brieven worden ontvangen over reis- en hötelverzorging. CONCERT HARMONIEKAPEL „WINNUBST". De muziekvereeniging Harmoniekapel „Win- nubst" geeft haar laatste zomerconcert in dit seizoen, onder leiding van den heer H. B. Schenkels, op Dinsdag 22 September 1936, des avonds van 8u30 tot 10 uur in het Jüliana- park. SPELDJESDAG TYPOGRAFEN. De Spsnjesdag ten bate van de aan T.B.C. lijdende typografen, vrouwen en kinderen, heeft opgebracht 2 74.70%. Aan allen, die hebben medegewerkt om tot dit mooie resultaat te komen, brengt het be stuur hartelijk dank. REISVEREENIGING „HOLLANDS NOORDPUNT". Wij maken onze lezers attent op een in dit nummer opgenomen advertentie, waarin, jde reisvereeniging „Hollands Noordpunt" legert oproept, die, na contribueering, deel kupijen nemen zoowel aan binnen- als buitenlands^he reizen. j 3 Voor prijzen, voorwaarden e.d. zie men .de annonce. ,^[t 9 rJ Of ds Ontdekt door den veldwachter van Egmond-Binnen. Adspirant aard appelrooiers enbruine boonen smulpapen Zuid-Afrika was te ver! Door den gemeente-veldwachter van Egmond- Binnen is Donderdagavond het avontuurlijke drietal ontdekt, dat Maandagmorgen bepakt en bezakt Den Helder verlaten heeft, met plannen om dienst te nemen in SpaansChe regimenten of desnoods naar Zuid-Afrika te vertrekken Genoemde veldwachter had het radio-bericht ontvangen en om niet de kans te loopen dat de drie knapen alsnog pogingen tot ontvjuchr ten zouden aanwenden, belde hij het tH09fd- bureau van Politie alhier op, alwaar direct brigadier Horsman opdracht gegeven werd de jongelui naar hun Heimat terug te brengen. In gezelschap van den heer B., één der vaders, welke in het bezit was van een per sonenauto, ging het nog Donderdagavond Egmond-waarts, waar men, opgewacht werd door den veldwachter. Al spoedig was men bij de bewuste boerderij aangekomen. Daar het reeds laat geworden was vermoedde men dat de jongens sliepen en. dat bleek ook inderdaad het geval te zijn. De brigadier liet het licht van zijn lantaarn door de schuur flitsen... en ontdekte de adspirant- legionairs, slapende als marmotten. De drie broeders Broederlijk lagen ze met z'n drieën naast elkaar, een zeil over hen heen en zakken op den grond. B., die wakker werd van het licht, was spoe dig bij z'n positieven en begreep direct dat dit het einde van het feest beteekende, althans, zijn eerste woorden waren: „Hééé, me vader!" De boer die inmiddels op de hoogte van de toedracht der zaak gesteld was, had geheel te goeder trouw den jongens onderdak en werk verschaft. Ze hadden een prachtig verhaal op- gedischt van arme jongens, die door hun ouders weggejaagd waren en nu verplicht waren den boer op te gaan Toen had de boer, die medelijden met hen kreeg, de hand over het hart gestreken en ze werk gegeven. Twee dagen was door hen ge ploeterd op het land, evenwel niet tot volle tevredenheid van hun werkgever, die tegen den brigadier verklaarde, dat ze voor aard- appelrooien net zoo min deugden als het vijfde wiel aan den wagen Een aardige bijzonderheid is nog het feit, hoe de smaak van jongelui soms plotseling kan omdraaien. Thuis lusttten geen der jongens bruine boo- nen, maar volgens den boer hadden ze dezen de verzekering gegeven dat ze smaakten „als taartjes'', waaruit de betrekkelijkheid aller dingen weer eens bewezen wordt Nadat ze aangekleed waren ging het terug naar Den Helder, alwaar ze door de ouders ontvangen werdenals verloren zonen. Ze hadden geen enkel bezwaar tegen den terugtocht, waaruit men zou mogen conclu- deeren, dat het toch niet meevalt de wereld in te trekken zonder geld, papieren en ervaring. Vermelden wij tenslotte nog, dat de meest Zuidelijke plaats, die zij bereikt hadden, Bak- kum was. Hetgeen nog zéér ver van Noord-Afrika, Spanje of Kaapstad afligt! Wees voorzichtig. De Hoofdcommissaris van Politie te Am sterdam geeft in overweging niet in relatie te treden met personen te Amsterdam, die een positie als depot- of filiaalhouder in een bakkerij aanbieden en van gegadigden waar borgsommen verlangen, alvorens inlichtingen aan zijn hoofdbureau te hebben ingewonnen of zich in verbinding te hebben gesteld met het bureau van de Voorloopige Plaatselijke Bak kerij Commissie, Keizersgracht 296 te Am sterdam. Beleediging. Door twee bewoonsters van de Balistraat werd wederkeerig klacht van beleediging ge daan. Twistzieke buren. Door de politie werd een einde gemaakt aan een twist tusschen twee bewoonsters van de Dahliastraat. ABONNEMENTSVOORSTELLINGEN IN CASINO. Wij vestigen nog even de aandacht op de goedkoope abonnement voorstellingen in Casino. Het aan'al inschrijvingen is zooals trou wens ieder jaar reeds groot, doch bljjkt toch, dat een aantal abonné's nog uitstedig zijn en geen gelegenheid hadden zich op te geven. Op verzoek is daarom de termijn tot inteekening nog opengesteld tot uiterlijk Don derdag a.s. Degenen, die nog geen inteeken- circulaire mochten ontvangen, kunnen deze bekomen aan Casino. Wij kunnen deze voorstellingen ten zeerste aanbevelen, waar 't hier steeds de mooiste stukken van de vooraanstaande gezelschap pen betreft. We raden de tooneelliefhebbers aan, zich vooral tijdig te laten inschrijven als abonné. ESPERANTO BIJ DE MODERNE ARBEIDERS-BEWEGING. Donderdagavond heeft de afdeeling Den Helder van de Federatie van Arbeiders-Espe rantisten een propaganda-avond gehouden voor de aanstaande wintercursussen in Espe ranto. Aan deze bijeenkomst was een kleine, doch zeer interessante, tentoonstelling ver bonden. De heer Schouwvlieger heet de aanwezigen hartelijk welkom. Het spijt hem. dat er zoo weinigen aan de oproep gehoor hebben ge geven. Esperanto verdient toch bij de arbei ders juist de grootste belangstelling, omdat zij „internationale menschen" zijn. En de wereldhulptaal Esperanto is een zeer sterk middel om de internationale verbroedering te bevorderen. Daar waarschijnlijk door een misverstand een der leden van het Federatiebestuur niet aanwezig is, geeft de heer Schouwvlieger daarna het woord aan den heer Braakensiek, die bereid is geweest om zoo plotseling de open ruimte in het programma met een cau serie te vullen. De heer Braakensiek gaat eerst het ont staan van Esperanto na en wijst er op Roe Dr. Zamenhof uit natuurlijke bestanddeelen door middel van een kunstmatige ordening de nieuwe taal heeft geconstrueerd. Nadat hij aldus antwoord heeft gegeven op de vraag „Wat is Esperanto", behandelde hij een tweede vraag „Waarom Esperanto". Hij haalt verschillende interessante voorvallen op internationale congressen aan, waaruit blijkt hoeveel moeilijkheden het taalverschil ople vert en hoeveel misverstanden en ongenoegens daaruit voort kunnen vloeien. Daartegenover staat dan de gang van zaken op een esperan tisten-congres, waar vertegenwoordigers en deelnemers uit 40 verschillende landen recht streeks met elkaar kunnen spreken (zonder tolken) en elkaar kunnen verstaan! Dan vertel*- de heer Braakensiek iets over de verschillende organisaties op het gebied van Esperanto en toont aan waarom het goed is, 1at er zooveel organisaties bestaan. Spe ciaal de Federatie van Arb. Esp. wordt nader belicht. Tenslotte spreekt de heer Braakensiek nog even over het practisch nut van Esperanto. Steeds meer profiteeren de wetenschap, de techniek, de handel, enz. van deze hulptaal. Dat ook de handel Esperanto meer en meer begint te waardeeren bewijst o. a. de instel ling van het Mercurius-diploma voor deze taal. taal. Enkele vragen worden na afloop nog be antwoord, terwijl de afdeelingsleden een drie tal esperanto-liederen ten gehoore brengen. Zoowel voor den aanvang als na de sluiting trekt de tentoonstelling de aandacht der aan wezigen. Verschillende brochures, couranten, tijdschriften, brieven, courantenknipsels, prent briefkaarten, boeken, enz., enz., verzameld uit allerlei landen (China is evengoed vertegen woordigd als Argentinië), welke alle betrek- peranto gesteld zijn, geven een goed overzicht king hebben op het Esperanto of in het Es- van het reeds zeer uitgebreide net van espe rantisten, dat over de geheele wereld ver spreid is. De afdeeling heeft het plan om dezen win ter behalve den cursus voor volwassenen, ook een kinder-cursus te organiseeren. Men zie voor adressen de in ons blad verschenen en eventueel nog te plaatsen advertenties. TILLY KALKHOVEN'S JORDAAN- CABARET. Men schrijft ons: Een avond bij Tilly Kalkhoven in haar bont gekleurd Jordaan-Cabaret is geen verloren avond. De „Mistinguet van Holland" verslaat de kunst als bij tooverslag een zaal vol men schen tot een vroolijke gemeenschap te maken. Zij is een vrouw, die in haar cabaret-pro gramma, aan den gullen humor uit de onster felijke Amsterdamsche Jordaan alle recht laat wedervaren. De eerste groote attractie op heden en mor gen in Casino is het bekijken der muurschil deringen, die de groote zaal omgetooverd heb ben tot een vroolijken feesttempel. Een attractie op zichzelf vormen de zin gende kellners. Het zijn Jordaansche jongens die gemoedelijk in een truitje rondloopen en een roode das om hun hals dragen. Zij bren gen niet alleen de potten bier rond, maar hebben ook hun aandeel in het cabaretpro gramma. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, WeststraatI 's Morgens 10.30 uur, Ds. C. de Kloet van Purmerend. Westerkerk, (Helden der Zeeplein), Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meijnen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur Ds. Meijnen. Heilig Avondmaal s Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Voortzetting H. A. Dankzegging, Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. N. v. d. Kraats. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, de heer G. C. Dun van Alkmaar. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Begin Zondagsschool. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. W. M. A. Kalkman, van Amsterdam Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u„ Evangelisatie-samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Tuindorp. Verschillende sprekers. 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur samenkomsten met verschillende sprekers Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. V Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9.30 uur, Ds. M. van Wichen oud goud en zilver tegen de hoogste waarde. Fa. Beemsterboer. DE NIEUWSTE KOLSTER BRANDES EN PHILIPS RADIO-TOESTELLEN. Op uitnoodiging van de firma de Zeeuw (Weststraat 96) hebben wij de nieuwste appa raten van Kolster Brandes en Philips Radio zoowel kunnen bezichtigen als beluisteren. Wat de K. B. betreft, hiervan zijn een 7-tal nieuwe typen in den handel gebracht; dat de kwaliteit van deze productie aan wel zéér hooge eischen voldoet bewijst het feit dat 's-wereld's grootste oceaanstoomer, de Queen Mary, een K. B. zend-, ontvang en verster kingsinstallatie bezit. De K. B. „Supermagnidyne" Ontvangers be vatten speciale afstemspoelen, gewikkeld met „litze" van uiterst dunne draadjes. De „Foto tune" afstemschaal waar de naam van het ontvangen station wordt geprojecteerd bleef gehandhaafd. Nieuw is de K. B. zichtbare kathodestraal afstemming, 't z.g. „Tooveroog" en het inge bouwde Ultra-Kortegolf gebied 1550 meter, Naast de K. B. toestellen, mochten wij ken nismaken .met het nieuwste product van Philips: de „symphonische serie". Verheugend is, dat men zich bij de constructie der kasten volkomen heeft losgemaakt van de stijl der tot nu gevreesde typen. De nieuwe app. in „Horizontale bouw" wint het in sierlijkheid aanmerkelijk van de vorige toestellen. In technisch opzicht valt vooral de aanzienlijk verbeterde geluidskwaliteit op. De electrische verbetering die terstond de aandacht trekt, is U weet het Er is gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood van Krigée f 0.30 0.45 f 0.60 golven zeilt, nog nauw hoorbaar is, het zijn de melodieus zingende tonen van de dinner-chimes en het is de romantiek die zich, als de eerste schaduwen over het schip huiven, manifes teert. Het is geen overdrijving als wij hier de stelling poneeren, dat geen enkel, maar dan ook geen enkel, hotel in staat is zijn cliën- tèle ook maar bij benadering een dergelijke vorstelijke bediening en huisvesting te ver schaffen. Hier wordt inderdaad de passagier Koning en Hij of Zij krijgen een schip met zijn geheele personeel ter Hunner beschik king. Jadie 7 dagen aan boord van de „Johan", zij waren de 7 vette jaren, een ver werkelijking op zee van het klassieke Lui lekkerland. Des avonds, als het schip vaart en de dinner-chimes haar klanken door alle deelen van het schip doet vloeien, komen de 300 aan tafel. En men begint hier een maaltijd, die men gevoeglijk een rytus van culinair genot mag noemen, een ceremonie van tongstreelende zaligheden. Doch het is méér. En het is weer die zoo zeer bijzondere atmosfeer, die deze maal tijden kenmerkt. Als daar in de cosy corner de muziek van het strijkje nauw hoorbaar is, als aan de tafels dat eigenaardige en steeds bekorende concert der zilveren vorken en messen aanvangt, als daar een in smetteloos wit gestoken stewart de mousseerende Rijnwjjn in Uw glas doet parelen en als ge in gezelschap zjjt van een charmante tafelbuurdanja, dan zal het kunnen gebeuren, dat plotseling uw fan tasie actief wordt en ge meent dat de wereld een dorado is en uw schip een woning der Duizend Vreugden. Van waarlijk alles overtreffende allure was het feest-dinner, waar zóó ongezocht, zóó vol komen en passant een mise en scène gede- monstreert werd, dat men waarlijk respect begint te krijgen voor het geniaal-gedresseer- de personeel van de S.M. „Nederland". Des avonds danst men beneden in de> salons, of .aan het dek. En zij, die de kunst van Terpsichore soms geen goed hart toedra gen, trekken zich terug. Hier wordt gebrid- get, daar wat gepokerd, en weer anderen trekken zich op de dekken terug. En als dan de sterren als kleine witte edel- steenen aan het duistere firmament schitte ren, wanneer de maan als een oubollige toe schouwer over de „Johan" hangt, als men heel in de verte een Tango d'Amore hoort streelendan wordt het aan de dekken zeer gevaarlijk; een vreemde gast waart er over, daar, waar ze staan aan de reeling, steeds twee aan twee, een man en een vrouw, of een jonge kerel en een charmante jonge dame: de zoutwaterliefde. Zij is de eeuwige blinde passagier En zoo gaan de dagen en ze zijn niet meer dan uren. En iedere dag demonstreert weer de vin dingrijkheid van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland", daar waar het 't amusement van haar passagiers betreft. En men leeft in een roes, die reeds over U komt bij het speelsche spel der helkleurige serpentines van het vertrek aan de Javakade, en die u in haar greep houdt, totdat wederom de grauw-zwarte moddergolfjes van de hoofdstedelijke wateren tegen de wanden der „Johan" klokken Close up van den laatsten avond: reeds en kele uren nadat de zon achter den einder schuil gegaan is en de avond over de zee scheert, krijgen we de lichten van Nederland in zicht. De Wadden-eilanden. In de salon wordt gedanst. Gracieus verglij den in modieus avond-toilet gehulde vrou wen voorbij, de voeten zacht mee-rhythmee- rend op de zoetgevooisde klanken van „Sweet Louisiana". De niet-dansers zien van boven neer en ze genieten evenzeer van dit dansen als de beoefenaars zelve. Later wordt de stemming uitbundiger; de jongens, die als bruine schimmen voorbij glijden, brengen champagne en uitge zochte Fransche wijnen. De stemming wordt uitgelaten en plotseling ketsen hard de klanken van een Beiersche Bauerntanz tegen de scheepswanden. Alles dansten geeft zich over aan dien zwijmel van mondain amu sement Op het dek hoort men beneden de golven bruischen, waardoor de „Johan" nu snel huis waarts zwoegt. Op het achterschip is heel even de subtiele trilling merkbaar van de ma chines. Voorts is het eenzaam aan de dekken. Hier en daar alleen staan er enkelen over de reeling en fluisteren tot elkander zoete din gen.... Want morgen zjjn we in Holland en morgen komt de grauwe realiteit van alle dingen en gaan we weer gewoon doen. Deze nacht is nog van ons! Om 11 uur dansen we aan dek en de stem ming is zoo mogelijk nog gestimueerd. Want boven ons zijn de zilveren sterren en de zilte zeewind brengt nieuwe krachten. Daneven voor 12, bij de laatste korte rhythmen van een carioca en als men zich bevrijdt uit de betoovering van een wilden ca dans, verschijnt in ons midden de heer Mey- boom, administrateur aan boord van de „Johan". Stram staat hij in de houding, te midden van de velen, die niet weten wat er gebeuren gaat. En we hoorhn: hoe op dit moment, Hare Majesteit, Koningin Wilhelmina der Neder landen, Haar verjaardag ingaat en met een paar spontane woorden werkt deze gentle man every inch op onze harten. En we zin gen het Wilhelmus tezamen en vreemd klin ken deze zoo bekende woorden der vaderland- sche hymne over de golven, die onder ons fluisteren en bij het licht der maan, die dat alles glunderend aanschouwt. Een korte plechtigheidmaar ad rem. En zij wordt gewaardeert! Tien minuten later gaat het feest weer door, en velen komen dien nacht laat in hun hutten aan. Want men weet het: morgen is het uit, morgen zullen we aan de Javakade ons zelf weer tegenkomen en we zullen weer aan ons zelf moeten wennen...„j Den anderen dag, als de 300 wakker wor* den, zijn we al een goed eind in het Noord* zee-kanaal. Amsterdam is in zicht. En we werpen droeve blikken op de ont* bijttafel-der-duizend-heerlijkheden en we her* inneren ons met weemoed, de dagen die ach* ter ons liggen. Aan dek staan al koffers en velen worden reeds bezeten na een zevendaagsche periode van luiheid, door een merkwaardige haast. D&t is Holland. Om 10 uur liggen we aan de kade. De band speelt marschen en houdt de stemming er in. Op de dekken zijn ze nu aan het scheiden Velen maken de laatste phaze van een droom daar mee. En de valreep gaat neer en we zeulen met onzen koffer naar beneden. En de zon schijnt en de muziek speelt, maar er is droefenis in ons hart. In de loodsen is er douane-onderzoek en in het schemerduister wordt de ontnuchtering eerst volkomen. Buiten gekomen is het eerste wat we hoo* ren: taxi meneer?! Ja... een taxi. En hobbelend over de keien der Amstelstad schudden de 300 menschen hun dubbelganger; af en stootend en knorrend vliegen ze linea recta in de armen der vaderlandsche nuchter» heid. EINDE. 41

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 17