De vlotbrenging van de „Sirenes" DE WEEK. UNIFORMEN voor de Kon. Marine HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG ig SEPTEMBER 1936 10 Bioscoopnieuws. Visscherij Prima lakens Keurige pasvorm Billijke prijs HERMAN NYPEL5' KLEDINGMAGAZIJNEN Langs de Straat. Het springtij van Donderdagavond bracht geen resultaat. Vrijdagnacht wederom enkele meters gewonnen. Nijdig trekKen de sleepbooten aan de kabels, dikke rookwolken uitspuwend - De schroef van de Sirenes wentelt in het water, maar nog houdt de dam zijn prooi gevangen tot vreugde van al wat Callantsoog heet. IN FEITEN EN FANTASIEËN Marktberichten. de Kathodes trui-Indicator, de „opklapbare Stationaschaal" met deze schaal wordt door middel van een lichtsignaal en een kleuren code aangegeven, welk golflengte-gebted tn gebruik is. De twee toestellen die aan de top der serie staan hebben bovendien Monokoop bediening. Met één enkele knop. is het moge lijk alle vereischte instellingen te verrichten. Deze verbluffende mechanische constructie is mogelijk geworden door gebruik van zg. ,,Bowden"-kabels voor transmissie van er- schillende bewegingen naar verschillende plaatsen der toestellen. De heer de Zeeuw versohaft gaarne, zonder eenige verplichting, inlichtingen en brochures over hierboven genoemde toestellen. rt V BEKEND HEI.I.EVOET8 ABTS 64 JAAR GE WO KI) EN. Dr. H. Kerbert, raadgever en vriend van velen. Donderdag heeft op Hellevoetaluis Dr. H. Kerbert zijn 60sten verjaardag gevierd, iets wat velen onzer lezers ongetwijfeld zal Interes seeren. I Dr. Kerbert heeft gestudeerd aan de univer siteit te Amsterdam, als leerling o.m. van de hoogleeraren Stokvis, Treub, Korteweg en Rotgans. Htj werd bevorderd tot arts op 7 Juni i 1902 en vestigde zich in Januari 1903 te Brielle, waar hij al spoedig een uitgebreide p rad ijk had. Hier bleef hij tot October 1906, waarna hij naar Den Haag ging om zich ten slotte 19 September 1909 hier ter plaatse te vestigen. Op „de eilanden" was dr. Kerbert steeds een zeer geziene persoonlijkheid. Zjjn prettige, rus tige verschijning boezemt direct vertrouwen in, dat vooral voor een geneesheer van zooveel be lang is. Meermalen kwam het voor, dat patiën ten verzekerden ,.als ik den dokter zie aan komen, voel ik me al een stuk beter". Voor vele families was hjj jarenlang niet al leen de huisdokter, doch ook de raadsman. Aan zijn oordeel wordt zeer veel waarde gehecht. Hij stelt zich niet op den voorgrond, doch waar noodig is zijn opinie helder en oprecht. In den mobilisatietijd en ook daarna stond zijn huis voor velen open. Belgische, Russische en Hongaarsche kinderen vonden daar langen tijd een vriendelijk tehuis, waar ook zijn vrouw voor ieder een warm woord had. Bijzondere hulp verleende hij aan noodlijdende Hongaarsche professoren, waarvoor het Hongaarsche Roode Kruis hem het Kruis van verdienste schonk. Hellevoetsluis en omstreken wenscben Dr. Kerbert nog vele jaren in hun midden te hou den. Als arts envriend. KIALTO. „Carlo Cavelli" is de naam van de hoofdfilm die deze week in Rialto draait en het is tevens de naam van den Hoogeschoolruiter, aan wiens waarlijk fabelachtig knap paardenwerk ge U anderhalf uur lang kunt verbazen. Carlo Cavellizegt U die naam niets hoort ge in die klanken niet de muziek van het circustoovert bij het hooren ervan Uw fantasie niet terzelfder tijd een wereld van zaagsel, cellofaan-rokjes en bontbeschilderde clowns voor en ruikt ge niet de geur der stal len, waarin op rijen staan de edele volbloeds, wier stamvaderen steeds Arabieren waren? Het past eigenlijk niet meer in dezen Jljd, dat prachtige circus, waarheen wij door onze moe ders meegenomen werden als we jarig waren en zoet geweest. En er een wereld voor ons open ging van louter wonderen en louter ro mantiek. „Carlo Cavelli" is een moderne Duitsche film. Een degelijk stuk werk, dat een groot publiek zal kunnen waardeeren en waarin naast een goed deel spanning eveneens een aardig stuk romantiek verwerkt werd. Wellicht dat men er niet steeds in slaagde zich boven dat typisch Duitsche sentiment te verheffen, dat te dikwijls gereflecteerd moet worden in kwijnen de vrouwenmonden en door van wereldsmart bezeten ritmeesters, doch dat is in zeer ge ringe mate. Feit is, dat het een film werd, die stukken staat boven de middelmatige circus- film. En men kan zich hier te goed doen aan het oude spel, dat in volle glorie en in volle beko ring zwart op wit voorbijtrekt. Het spel, dat details uit het leven van deze bohémiens geeft, die hier leven van wat kunst en optimisme en van de koormeisjes, voor wie het leven achter het voetlicht zwaarder kan zijn dan velen weten. Daar is zwier en gratie en ook sensatie. En passant wordt het heele repertoir van getri pleerde salto's tot angstaanjagend trapéze- werk afgedraaid, doch het blijft allemaal slechte mise en scène, Hoofdzaak is het verhaal van Carlo Cavelli, den mysterieuzen hoogeschool- rijder en de sfeer van het bohémlenleven, daar bij de stallen en achter de geschilderde décors. En dat slaagde. Behalve Carlo, als zijnde representant van iets dat achter ons iigt, was daar ook een ver tegenwoordiger van een filmisch nouveauté dat vóór ons iigt: de stereoscopische film. Veel hebben wij er over gelezen, veel er van ge hoord en gisterenavond hebben wfl het als laat ste wonder gebombardeerde snuf je gezien. Onze meening?! Inderdaad is het gloednieuw en... interessant. Het is in leder geval een sen satie als U meent de beenige voet van een ske let, dat zich op het projectiedoek bevindt, tegen Lw hoofd te voelen en eveneens als het weinig gekleed zijnde schommelend meisje, (aardig als het is!op Uw knie komt te zitten. Inder daad zijn dat dingen, waar rekening mede ge houden dient te worden Er is dan ook in die 10 minuten veel ge schrokken engelachen. Wat echter het criterium betreft, de waarde van deze nieuwigheid uit zuiver filmisch oog punt, hiervoor is de ruimte in dit bestek te kort en misschien komen wij er op een andere plaste nog nader op terug. Dit rii evenwel gezegd: indien èn Holly wood én Neubsbelsberg voordeel mochten zien in deze drie-dimensionale film, dan komt ztf er ook. Evenals er gekomen zjjn eerst de talky en toen de coloured talky. Maar dan hopen! ijk zonder briL TIVOI.I THEATER. Als le hoofdfilm draait deze week in Tivoli i K^miSCh' sensationeele gangsterfilm „Het u beie paspoort". De hoofdrol wordt gespeeld door Edward Robinson. de man met het uit gesproken niisdadigersphysionomie. Het scenario houdt dit keer eens niet het edaagsche schietprogramma in van de ge- wone bandietenfüm. zooala deze indertijd de markt overstroomd heeft, maar ia een boeiend "terMSant geheel. Een berucht misdadiger ie Ka ,s om uit de gevangenis te breken, poli- e en bewakers ten spijt. Een kantoorbediende e t het ongeluk om veel overeenkomst te vertooncn met het ongure type, zoodat deze Politie wordt ingerekend. B(J het on derzoek blijkt echter, dat de man een vreed zaam burger is en men geeft hem. om een vol gende politioneels misstap te voorkomen, een naspoort. De gezochte moordenaar leest de ge schiedenis van dit paspoort in de courant en dwingt de kantoorbediende hem dit 'a nachts, wanneer hg op roof uittrekt, te „leenen" Er volgt nu een spannend stuk film. waarin Ro binson, die zoowel den rol van misdadiger als kantoorbediende vervult, zich van zgn beste zgde toont. De ontknooping heeft plaats als de vrienden van den gangsterleider de kantoor bediende voor hun chef aanzien en deze. met groote tegenwoordigheid van geest, opdracht geeft. zij hun werkelijken chef doodschie ten. De vrouwelijke rol in deze thriller wordt vertolkt door Jean Arthur, die als tegenspeel ster van Robinson een vlot geheel van deze rol prent maakt. Ais 2e hoofdfilm volgt Shirley Temple in „Our littie Girl". We zouden Shirley het Amerikaansche film wonderkind kunnen noemen Van alle groote en minder groote sterren van het witte doek, heeft niet de vermaardheid van de kleine Shirley. Toch ia er vooral den laatsten tijd nog al kritiek verschenen op de rollen, die zg in haar diverse films heeft gespeeld. Er werd zelfs beweerd, dat de kleine filmdiva een onechte, valsche, leugenachtige afschaduwing was van het werkelijke kind. Een feit is, dat haar spel soms wel wat al te gesuikerd is. Het Augustus-nummer van het maandblad „Fit" geeft een korte geschiedenis van Shiriey's leven buiten de filmwereld, verteld door haar moeder. Het doet goed om dan te lezen, dat Shirley in het werkelijke leven toch wel even anders is dan het „ondeugdlooze" kind van het witte doek. Haar moeder schrijft o.a: „Shirley ia geen engeltje. Zij ia een gewoon klein meisje met gebreken en tekortkomingen als alle kleine meisjes". Toch is het 't spel van deze zelfde kleine filmdiva, dat de gemoederen van het bioscoopbezoekend publiek in heftige beroering kan brengen. Moeders in extase brengt door haar echt kinderlijke lieftalligheid en vaders door haar glimlach en haar guitige bruine oogen in de verzoeking brengt haar eens echt te knuffelen. Zoo ook weer in deze film „Om haar kind". Joel McCrea en Rosemary Ames vertolkten hierin de rol van de ouders van de kleine „Molly". McCrea, die dokter is en een drukke werkkring heeft, verwaarloost z'n vrouw. Steeds is hij in zijn laboratorium. Een huisvriend maakt zijn vrouw het hof en de verwijdering, die tusschen beiden ontstaat gaat zelfs zoover, dat van scheiding sprake is. De kleine „Molly", hun dochtertje, weet de echtge- nooten weer tot elkaar te brengen. En het spel, dat de kleine Shirley weer in deze film te zien geeft, is ondanks de kritie ken die verschenen zijn, toch weer van dien aard, dat het publiek van de eerste tot de laat ste meter celluloid, onder de bekoring raakt van deze kleine „hartendief". Er zjjn de laatste dagen weer goede besom mingen voor de loggers te vermelden. Verschil lende komen tot ver boven de duizend gulden, hetgeen wel zeer buitengewoon kan worden genoemd. Het is dus begrijpelijk, dat zich meer dier vaartuigen op de treilvangst gaan toeleggen. Na den zeer schralen tijd, die ook deze schepen hebben doorgemaakt, brengen de hooge be sommingen van den laatsten tijd ook in die kringen weer wat optimisme t.o.v. het bedrijf. De bepaling, dat met ingang van 1 Januari de maaswijdte moet zijn gebracht op 7 cm, brengt bij de loggereigenaars ook wel eenige financieele moeilijkheid met zich, maar men schijnt deze niet onoverkomelijk te achten. Gemeend wordt, dat men, sinds het bekend maken van den maatregel, wel eenigen tijd heeft gehad om zich daarnaar in te stellen. Voor de loggers schijnt alleen vernieuwing van de kuil of zak noodig te zijn, daar deze maaswjjdte niet aan de gestelde bepalingen voldoet. De maaswijdte, beginnende bij de kuil, is 5 cm, zoodat deze geheel moet worden ver nieuwd. Het gedeelte, waar de omvang van het net Vraagt prijscourant gaat tot 100 mazen, is de maaswijdte 7 cm, zoodat ook dat gedeelte niet geheel aan de bepalingen voldoet. Voor de kleinere kustvisschers staat het weer anders, omdat, in het algemeen, het ge- heele net van een kleinere maaswijdte is dan 7 cm. Voor dezen worden dus de kosten van ver nieuwing aanmerkelijk hooger. Het is ons niet bekend hoe de vergoeding voor verandering van het netwerk zal zijn, maar het wil ons toeschijnen naar het eerste bericht omtrent de wijziging dat deze ver goeding slechts in zeer bijzondere gevallen zal worden toegekend. Daar de tijd nadert, dat de maatregel wordt ingevoerd, zou het gewenscht zijn, dat hierom trent eenige nadere gegevens bekend waren, opdat de ongerustheid in de betrokken kringen op dit punt zou kunnen worden opgeheven. Binnenkort zal er te Katwijk een vergade ring van schipper-eigenaars van loggers over deze kwestie worden gehouden. We hopen daarvan eenige mededeeling te kunnen doen. In tegenstelling met een paar dagen ge leden, kwamen later de vaartuigen in het IJselmeer binnen met ruime vangsten aal. De prijzen waren wel niet hoog, maar toch bevredigend. Vangsten van geregeld gemiddelde liggende boven de honderd pond per reis was een nor maal verschijnsel. De trawlers die zich bezig houden met de versche haringvangst maken steeds goede reizen. Hoewel de prijs laag genoemd kan worden van deze haring, zijn de vangsten van een dusdanigen omvang, dat toch besommingen van over de 2500 gemaakt worden. Eerder liggen deze besommingen nog dichter bij de drieduizend gulden en omdat de reizen uit den aard der zaak kort zijn, is dit een thans loo- nend bedrijf. De tongprjjzen zijn den laatsten tijd nogal behoorlijk; wel zijn ze niet hoog, maar zeker ook niet laag. zoodat deze prijzen veel bijdra gen tot een bevredigend besommingsgemiddel de voor de vaartuigen. HET BRUIDSPAAR. De Keizerstraat stond finaal op stelten. Eer lijk gezegd meenden we, dat er een groote ge beurtenis op komst was, want zeker wel twin tig lachende en vroolijk pratende jonge men- schen stonden met vlaggen aan den kant van de straat gereed, met twintig paar oogen in de richting van „Het Witte Huis". De winkel meisjes van Worm hingen uit het raam, de staf van de firma Spruit en Neels stonden bui ten aangetreden. Slager Leibband had zijn voorsnijmes neergelegd en stond wit gejast buiten, met een glunder gezicht en de heer Maizarac liet zijn kunsthandel voor wat ze was en stond mee te grappen bij de anderen. Maar wat was er dan toch aan de hand? „O, meneer, Leen de Kok trouwt". „Leen de Kok?" vroegen we. „Nog nooit van gehoord!" „Nu, dat is een winkelbediende van de firma Neels en nu komt hij hier straks met z'n bruid voorbij en dan zullen we den auto tegenhouden, met z'n allen". De zon scheen genoegen te hebben in deze spontane hulde van de jongelui, want ze trok haar vriendelijkste gezicht en zette de Keizer straat m feestlicht. Daar kwam een donker grijze Ford, cabriolet, aanrijden. „Daar komen ze, hoera!" juichte het groepje en zwaaide met de Gevaert vlaggetjes, terwijl een van de be dienden van de firma Neels een groote vlag midden op straat trachtte te planten. De Ford gleed dichterbij en een reiziger keek glunder door het open raampje. „Hallo Benno" schreeuwde een guit en voort snelde de wagen. Het duurde lang, maar men had geduld en steeds maar groeide het groepje aan. Bij de Gravendwarsstraat stond het dicht van de men- schen en die glunderden mee, aangestoken door de uitbundigheid van de vrienden en vriendin nen van Leen, den bruidegom. Om den bocht bij het „Witte Huis" draaide een zware vrachtauto. „Hoera, hoera", werd er al gejuicht en de chauffeur lachte als een vorst. Daar kwam een olie-venter, een oude baas op z'n driewieler. Hij keek wat vreemd naar het groepje, doch toen ze begonnen te jubelen toen hg voorbijreed, boog hg statig en liet zjjn bel rinkelen. Een verspieder was intusschen naar fotograaf de Boer afgevaardigd om te kijken of het bruidspaar nog niet kwam en die kwam terug met de verzekering, dat het geen minuten meer zou duren. „Nou, in 't gelid dan, jongens", beval er een en ja hoor, daar kwam een glanzende Chevro let den hoek om. Gelijktijdig stormde men de straat op en versperde den rijweg, heftig zwaai end met de vlaggetjes en met juichend stralen de gezichten. Een overmoedige greep den radia- teur en trachtte den wagen tegen te houden en natuurlijk stopte de chauffeur. Tegen zoo'n overmacht was hij niet bestand. Het portier werd opengerukt en in den wagen zaten twee jonge bruidjes met hun splinter nieuwe echtgenooten. Dat werd een handen- drukken en gelukwenschen en toen reed de wagen verder, met zijn blijde last, de zonnige herfsrtwereld in. (eigen berichtgeving). Zes dagen lang heeft men in Callantsoog thans met belangstelling de bergingspogingen van het Noorsche s.s. Sirenes gevolgd en men zou niet de volle waarheid zeggen indien men beweerde, dat ze daar verheugd zullen zijn als dit schip, hetwelk in dien bangen stormnacht op het strand gesmeten werd, er spoedig af getrokken wordt. Het zijn voor dit rustieke dorpje aan de Noordzee dagen geweest, die het zich nog vele, vele jaren zal herinneren. Ze hebben er allen van geprofiteerd. En een Zondag staat weer voor de deur Met 'dat alles hebben de bergers, de ver zekeraars en de resteerende bemanning van de Sirenes niets te maken en voor allen geldt dezer (lagen maar één parool: hoe slepen we 'r zoo spoedig mogelijk vlot! Zes dagen heeft men nu gewerkt. Gezwoegd en geworsteld tegen 't water, waar maar geen beweging in wilde komen en tegen den wind, die constant uit den verkeerden hoek blijft waaien. Zes dagen en alle hoop was gevestigd op Donderdagmiddag, want dan was het spring tij en bestond er een goede kans. Tenzij Donderdagmiddag lag de Sirenes daar nog even hulpeloos als op de voorgaande dagen. Alleen de kop is nu vrij gekomen van de pier, zoodat de schuit over haar geheele lengte in het zand rust. De bergers zeggen, dat dit gun stig is. De oude Callantsoogers, waarvan er velen de werkzaamheden van den vroegen morgen tot den laten avond gespannen volgen, beweren het tegenovergestelde. De toekomst zal bewijzen wie hier gelijk ^Het geheel bood weer ongeveer hetzelfde aspect als de vorige dagen. De Hector en de Holland lagen er voor. vette rookkolommen uit de geringe pijpen wringend. Weer waren daar stalen kabels, die als gespannen snaren de enorme trekkracht van de schepen overbren gen op het scheepslichaam. En ook is daar weer de schroef, die ziedend en schuimend het water opspuit, tot één kol kende massa wit-bruischend zeepsop. De lijnen welke met de windses aangetrokken worden staan strak. Geen beweging zit er in, zóó strak zijn ze aangehaald. De wacht is op het beloofde water. Het wa ter. dat vandaag heel hoog zal stijgen, het water, dat het mulle zand van de kust verder zal moeten bedekken dan al die dagen ervoor. En men is zéér optimistisch. Aan boord is er weinig veranderd. Het is hetzelfde interessante karwei van de voor gaande dagen: bruine kerels aan de windsen, turende oogen van de brug. En weinig wordt er gesproken. Een enkele roep, een onverstaanbaar bevel echo't af en toe over het achterschip. Ze hebben hier aan een half woord, een klank desnoods, genoeg. Het wordt half zes. Springtij. Het valt ons bar tegen. Hadden gedacht dat het water belangrijk hooger op zou komen. In derdaad rijkt het iets verder op het grijze zand, maar die winst beteekent niet veel. Toch zal men trekken. Een paar korte stoo- ten op de stoomfluit van de Sirenes, een haastig heen-en-weer geloop, een kort seindan begint het spel. Razend wentelen de windses om en om en de schroef zet er een vaart achter, die het water hoog onder het achterschip doet op stuiven. De venijnige sleepertjes zetten alles op alles en de lijn komt een behoorlijk stuk uit het door de zon zilverig gepenseelde water te voorschijn. Ze braken wolken roet uit die soms als slag schaduwen over de Noor vallen en weer gaat die eigenaardige trilling door het schip heen. Alles zit in spanning. Zal er beweging in komenzal het n dan lukkenZal de arbeid van deze dagen dan eindelijk beloond worden met succes 510 Minuten blijft deze enorme kracht, alleen van de sleepbooten 4000 PK., aange houden. Maar de Sirenes zit te vast. Het zand heeft de kiel wellicht te sterk vastgezogen. Nog eens een poging. Weer richten de 3 vin nige booten daar voor het schip de koppen naar zee. En nogeens trekken ze aan. Maar of we nu al naar het duin kijken via een paar palen (een geimpoviseerde peiling!) en of ze op de brug allerlei beschouwingen ten beste geven en of de kerels op het achter dek af en toe een vloek versmorener ge beurt dien middag niets. Weer vergeefsche arbeid. Weer die teleurstelling. Om zes uur gooien ze de boel maar neer. Voor vandaag is het Schlusz. Morgen komt er weer een dag. Dan zal het weer tweemaal hoog water en tweemaal laag water worden en zal men weer de spanning en de teleurstelling wellicht mee maken. Zoo is het werk van den berger. We spraken nog even met een insider en vroegen hem naar zjjn meening. Ons werd verteld, dat men het schip nu geheel op zand ligt en dat deze positie niet ongunstig genoemd behoeft te worden. Men vreest echter zonder draaiing van den wind (die uit den verkeerden hoek komt) en zonder wat beweging in het water niet te zul len slagen, hoewel dit aan den anderen kant weer geen factoren zijn, die een definitieve mislukking garandeeren. Het sleeperswerk is een bijzonder werk en op de meest onverwachte momenten kan er leven in een boot komen. Dat is reeds honderde malen bewezen. Dan valt weer de avond over de Sirenes en aan boord komt de rust na een langen dag van harden arbeid. In de kombuis zijn er een stuk of drie ener giek bezig met het bereiden van vleesch en visch; anderen staan er om heen en trekken aan sigaretten. Een enkele wascht de olie- en teervlekken Stonden vorige week de weinige feiten en vele fantasieën nog min of meer in het teeken der vroolijkheid, thans is dit alles anders ge worden. Er is r 4 d gepleegd en welk college zal ons sterker en overtuigender kunnen terug brengen tot de realiteit aller dingen Hoewel persoonlijk niet aanwezig in de „Arena Van De Heldere Gedachte" hebben wg het ensemble wel hun najaars-entrée de salon zien maken (op de stoep!) en het was prettig om dat te zien. De een blozender, welvarender dan de andere, en allen behept met noesten ijver en stalen wilskracht om daar, waar de belangen van Nieuwediep om hulp schreien ook hulp te bieden. Doch al deed men buiten vriendelijk tegen elkaar, alras volgde binnens- muurs de geestelijke afrossing. Het ving aan met den raadsbaby, den heer Bregman. In plaats dat onze radio-man een stoel vond, geëncadreerd met witte rozen en paarse chry santen, in plaats dat schoone maagden hem voorgingen, zijn weg bestrooiend met tijm en myrthen, in plaats dat Helders Fanfarekorps voor hem Meyerbeers Kroningsmarsch speelde en in plaats dat de heeren Van Loo en Smith de anderen voorgingen in het heffen van een schuimende bokaal parelende champagne, in plaats van dit allesvorderden laatstge noemden ineens dikgeworden vrienden, niet meer en niet minder, dat men maar direct den heer De Ruiter, het nieuwe lid op de punt van z'n schoen moest laten nemen om hem linea recta uit het Raadhuis te doen zwiepen. Voorwaarhier passen de woorden van onzen besten Hildebrand: „Als 't Kindje bin nen komt, juicht heel het huisgezin" Waren er Maandag bjj iemand een paar bok ken komen aanloopen, in den Raad zijn er een paar geschoten, hetgeen nog iets anders is. Zoo kwam de heer Schoef, die in den loop der jaren wethouder de Boer grijze en weinige haren bezorgd heeft, weer op de proppen met zijn mistbeld-in-de-stad-idee-fix. Wat een mensch toch door kan zanikken over iets wat dwaas is. En dan nogal in het forum der Wijze Lieden. Wij, die ondanks zekere onvriendelijkheden, den heer Schoef gaarne mogen, zouden hem het volgende willen adviseeren. Een warm hart voor zijn medemenschen be zittend, zou het niet gek zijn, indien dit raads lid in zijn tuin „met-de-hand" een kuil ter diepte van, zeg, 500 meter liet graven. Daarin zou het vuilnis van Den Helder, Wieringen, Anna Paulowna en van wie weet waar nog meer vandaan op waarlijk verrassend snelle en afdoende wijze in kunnen verdwijnen. De heer S. kon en passant algeméén leider-opzich ter-raadgever worden en zelf de commissie van toezicht vormen. Een idee ter overdenking. Voorts kwam de Oliezaak aan de orde, die den heer Maas een spijker aan zijn doodkist was en den heer Uithol slapelooze nachten van ongeduld bezorgde. Het werd een dooddoener en van sensatie was weinig of niets te bespeuren, hetgeen, om dat de zaak al zoo lang rolde en omdat we allemaal in ons hart wel van wat sensatie houden, bar tegenviel. Mogen wij besluiten met iets zeer vrooljjks te memoreeren waar een groot deel van Den Helder deze week om gelachen heeft. We doe len op het fameuze filmpje, dat de heer Twisk in een tweetal van zijn vele theaters heeft laten loopen en wel de bezoeken van onze Eerste Landsvrouwe aan de Juttery. Waarlijkhet was zóó aardig, zóó geestig, dat zij, die het niet zagen zich de haren kun nen uitrukken. Want we zagen onze vaderen, zooals ze 22 jaar geleden waren en wie zou daar niet hartelijk om lachen. En de mariniers, en het Peperhuisje en niet te vergeten de Meisjes, die allemaal hoeden met groote randen droegen en dwars door de matrozen heenliepen. Moet je nou om komen van z'n gezicht en gaat groot toilet maken voor de ontvangst van vrouwelijk Callantsoog. Alleen op de brug groepen de leiders tezaam. Ze staan er met ernstige trekken op de ver weerde koppen en ze bespreken de kansen van morgen. Of het dén lukken zal. Callantsoog hoopt van niet Vrijdagmorgen wederom enkele meters ln de goede richting. Vrijdagmorgen deelde men ons mede, dat vroeg ln den morgen, toen men bij het volgen de hooge tg wederom sleeppogingen in het werk stelde, het schip ten tweede male eenige meters in de goede richting gekregen heeft. En dat ondanks het feit, dat het water be langrijk lager was, dan men aanvankelijk ge meend had. Kaasmarkt. ALKMAAR, 18 Sept. 1936. Aanvoer en prijzen waren als volgt: 59 stapels, wegende 150000 kg. FabriekskaasKleine 18; Boe renkaas; Belegen oud 20, Kleine 18 en Commissie 21. Alles met rijksmerk. Handel matig. Graanmarkt. ALKMAAR, 18 Sept. 1936. Aanvoer en prij zen waren als volgt: 2103 hl graan; voertarwe 6.50; 18 hl rogge ƒ8; 516 hl gerst 5.50— 5.75 en gerst chev. 66.50; 683 hl haver 5.806.40; 222 hl boonen, w.o.: bruine 10, citroen 20, duiven 8.509 en witte boonen 1324; 68 hl karwijzaad 20 20.50; hl blauwmaanzaad, prijs niet geno teerd; 9 hl diversen; tuinboonen 10.50; 584 hl erwten, w.o.: kleine groene 710, groote groene 1420, grauwe 1228, vale 1421.50 en vale platte 2224. Alles per 100 kg. Handel goed. Amsterdamsche aardappelprijzen. AMSTERDAM, 18 Sept. 1936. Prijzen on veranderd. Aanvoer 146.700 kg. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Sept. 1936. Aanvoer en prijzen waren als volgt: 6500 kg aardappelen: Schotsche bonken 1.80 2; Drielingen 1.50; BI. Eigenheimers 1.90 2.20; Eigenheimers 2; Bevelanders 1.60; Blauwen 1.90—2; Schoolmeesters 1.40; 25000 kg Roode kool 1—/ 1.60; 22000 kg Gele kool 1; 65000 kg vroege Witte kool 0.80| 2000 kg D. witte kool 1.20|

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 18