Abonneert 0 op dit blad ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM Schagen Stolpen. De opening van den Volkenbondsraad. Marineberichten. BUITENLAND Woning afgebrand. Najaar 1936 Kleding naar maat AtAletich AKKER'S „Geen goud zoo goed" HERMAN NYPELS' De Indonesiër geschikt voor onze vloot? Plaatsing aan boord Hr.Ms. „De Ruyter" Tweede Kamer Nieuw wereldrecord 3000 meter», II DE VELLEN HINGEN ERBIJ Dank Zij KLOOSTERBALSEM komt zijn hand weer goed in orde ,,'t Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechter hand was geheel en al' wond. Jk was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mgn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. O kunt *,r zich geen voorstelling van maken, \oe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik. geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoonMevr H Fr (e ORIGINEEL TER INZAGt Onovertroffen bij brand-en snij wouden Ook ongeëvenaard als wrüfmiddel bij jtheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos Si. ct Potten: 62% ct. en 1.04 a«MM 27000 kg Uien: gele nep 4.10—f 4.70, gele drieling 1—/ 1-40; gele uien 0.80—1.50, grove uien 1.602; 2700 kg Slaboonen 3ƒ6.20; 80 kg Snijboonen 34.80; 4500 kg Bieten 0.501.50; 2000 kg Peen 5090 cent; 500 kg Rammenas 3.50; alles per 100 kg; 150 stuks Groene kool/ 1.60 en 3700 stuks Jjloemkool le s. 3.406.60, 2e s. 1.50 f 1.90. NOORDSCHARWOUDE, 18 Sept. 1936. (Noordermarktbond) 20900 kg. Aardappelen: jDuc of York 1.90, Schotsche muizen 1 1.10, Groote Schotsche 2.102.40, Eigen heimers 1.801.90, Drielingen 1.60 1.80, Blauwe 1.20, Blauwe Eigenheimers f 1.401.80; 15600 kg Uien: uien 1.30 f 1.60, gele nep 4.204.60, gele drieling f 0.801.30, Grove 1.602; 750 kg Peen f 0.80; 3400 kg Spercieboonen/ 47.30; 5000 kg Roode kool 11.40; 34200 kg Witte kool 8090 ct, 4100 kg Gele kool 1 1.40, alles per 100 kg. 17 September. Aangevoerd 35.000 eieren. Prijs 56—58 kg k f 3.55; 58—60 kg 3.70 h 3.80; 60—62 kg 3.80 k f 3.95; 62—65 kg f 3.90 k 4.18; klein 2.10 k f 2.90, alles per 100 stuks. 1000 eendeieren 2.40 k 2.50 per 100 stuks. 17 September. Aangevoerd: 18218 kip- jfeieren en 390 eendeieren. Prijs 55—57 kg 3.20 k f 4.—; 58—60 kg f 3.70 k f 4.20; 61—63 kg 3.90 k 4.40; 64—70 kg 4.k f 3.kleine eieren 2.k f 3.j eendeieren 2.30k 2.40, alles per 100 stuks. SCHAGER MARKT. Er was weer een groote aanvoer van vette koeien. Er waren veel koopers, dus de handel was vlug. Vroolijk werd er 30 ets. geboden. Hoogste noteering 2 stuks voor 240 per koe. Er werden veel beste koeien aangevoerd. In kalf- en geldekoeien was iets stiller handel. De handel in graskalveren was stug. In nuch tere kalveren was de handel matig. De prijzen Waren niet veel minder. In paarden handel ge woon. Oude slachtschapen 1727 gld.; handel goed. In jonge vette schapen was de hoogste hoteering 25 gld.; handel trekkend. Magere Schapen 1622 gld., handel matig. Lammeren Voor de slacht 10—14% gld-. handel matig. Lammeren voor de weide 912% gld., handel goed. De bekende handelaar M. Bakker van Óudkarspel mocht dezen dag herdenken, dat hij 60 jaren lang onze markt had bezocht, ïoevallig dat hij juist 60 lammeren aange voerd had! Wij zullen hopen, dat de heer Bakker nog langen tijd aanvoeren mag. Voor de vette varkens werden hier beste prijzen besteed, gezien de noteeringen van vorige markten. De prijzen voor biggen en schram men gaan er niet op vooruit. Er was matige handel. Op de kippenmarkt was de handel goed. Door onbekende oorzaak is Donderdagavond bngeveer 8 uur brand uitgebroken in de dubbele arbeiderswoning, bewoond door de ge winnen J. de Jonge en J. Freeke, en toebe- hoorende aan den heer A. Tamis. De brand is ontstaan in de woning van den heer De Jonge, die juist was thuis gekomen. De brandspuit was spoedig ter plaatse, doch kon niet voorkomen, dat de door De Jonge bewoonde woning geheel uitbrandde, alleen de •muren bleven staan. Dank zij het actieve op- M IWIItlllllllllllMlllillllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllll Y/ij ontvingen een moderne sortering stoffen voor Nieuwe coupe - zeer mooi passend Kledingmagazijnen De eventueele weigering van de AbessUnsche delegatie en de pjjn- ijjke tafereeien, die daar een gevolg van zullen z(jn. De Volkenbondsraad heeft gisterenmor gen een korte bijeenkomst gehouden ter opening van de 93ste zitting die onder voor zitterschap van den gedelegeerde van Chili, Rivas Vicuna, staat. De openingszitting werd met gesloten deuren gehouden en niet gevolgd door een openbare bijeenkomst. Overeenkomstig de verwachtingen bleef de Italiaansche raads- zetel leeg. Avenol brengt rapport uit over zijn reis naar Rome. Avenol bracht rapport uit over zijn reis naar Rome. Hij verzekerde, dat deze reis geen offi cieel karakter had gedragen, en dat het slechts zijn bedoeling geweest was zich op de hoogte te stellen van de zienswijze der Italiaansche re geering met betrekking tot de a.s. Volken bondsvergadering. Avenol meende den Volkenbondsraad te kunnen mededeelen, dat de Italiaansche regeering bereid is weer op de gewone wijze aan het Volkenbondswerk, zoowel het poli tieke als technische, deel te nemen, mits geen delegatie van Abessinië ter Volken bondsvergadering aanwezig zal zijn. De Volkenbondsraad nam zonder discussie kennis van het rapport van Avenol, waaruit zou kunnen volgen, dat de Italiaansche regee ring niet aandringt op een uitdrukkelijke er kenning door' de Volkenbondsvergadering van de annexatie van Abessinië door Italië. In Volkenbondskringen gelooft men over het algemeen, dat de Volkenbondsvergadering de geloofsbrieven van de door den negus benoemde Abessjjnsche delegatie niet zal goedkeuren, ook al schijnt de negus eenige bewijsstukken te zullen overleggen, dat hij in verbinding staat met de nieuwe regeering van Abessinië in het nog niet door Italië bezette deel, te Goré. Intusschen zal een eventueele weigering van de geloofsbrieven van de Abessjjnsche delegatie door de Volkenbondsvergadering toch niet kunnen verhinderen, dat de Abessiniërs bij de opening van de Volkenbondsvergadering op Maandag a.s. aanwezig zullen zijn. Men vermoedt, dat de Abessijnsche dele gatie, indien de commissie voor het onder zoek der geloofsbrieven, een afwijzend ad vies zal uitbrengen, het woord zal vragen om de opvatting van die commissie, wier samenstelling nog geheel onbekend is te bestrijden. Op deze wjjze zal de Volkenbondsverga dering dan toch nog een pijnlijk debat over het Itallaansch-Abessijnsche geschil te doorstaan hebben, tenzij de Volkenbonds vergadering terstond het niet minder pijnlijk besluit zal nemen, geenerlei discus sie over het advies der commissie voor de geloofsbrieven toe te staan. Hoe dit moge zijn, na een eventueele goedkeuring door de geheele Volkenbonds vergadering van een afwijzend advies van haar commissie voor de geloofsbrieven, staat haar dan toch nog een ander onaan genaam incident te wachten, n.1. het ge- dwonge vertrek va de Abessijnsche dele gatie uit dezelfde vergaderzaal, waar nog geen jaar geleden was vastgesteld, dat Italië zich aan een aanvalsoorlog tegen Abessinië had schuldig gemaakt. De gang van zaken, die zich volgende week waarschijnlijk in de Volkenbondsvergadering zal voordoen, moge door de politieke noodzaak in het belang van den Europeeschen vrede wel licht onvermijdelijk zijn, doch de tragedie van het wegzenden der Abessjjnsche delegatie uit de Volkenbondsvergadering zal een zwarte bladzjjde uit de wereldgeschiedenis van dezen tijd blijven. Ook de inlanders elschen een groo- ter aandeel ln de landsverdediging. Men schrijft aan de N. R. Crt. uit Batavia d.d. 8 September: Heden zjjn bij den Volksraad ingediend de aanvullende begrooting-1936 ten bedrage van een kleine zes mlllioen voor Oorlog en een kleine twee millioen voor Marine. Uit het debat is ontleend: De regeering aldus de heer Soeroso verklaart vertrouwen te stellen in het over groots deel van de bevolking, een verklaring, die ik uiteraard waardeer. Het spijt mij ech ter, dat zjj niet door bewijzen wordt ge staafd. De bewijzen, die de heer Soeroso vraagt, zouden eveneens moeten bestaan in de toeken ning van meer staatkundige rechten. Dit Volksraadslid wees er op dat ook volgens de meening van anderen, buiten het nationale kamp staande, de bestaande toestand onbe vredigend is, waarbij hjj zich beriep op het petitie-voorstel van den P.E.B. om de instel ling van een „Indisch burgerschap" en op het petitie-voorstel van Soetardjo om de toeken ning van den status van dominion. De geachte regeeringsgemachtigde zoo vervolgde de spreker heeft gezegd, dat in geval van staatsmobilisatie de weerbare man nen uit e bevolking een eervolle taak achter en aan het front zullen krijgen, maar deze eervolle taak is niet zoo buitengewoon eer vol, omdat de werkzaamheden achter en aan het front zullen bestaan uit niets anders dan waterdragen, graven van loopgraven, vervoer van gewonde militairen enz. Dat is toch geen eervolle arbeid? Waarom kan de regeering ons geen arbeid opdragen, die even eervol is als die van de Indo-Europeanen en van de totoks? De heeren Soeroso, Wirjopranoto c.s. verlangen toelating van de Inlanders tot de opleiding van officier-vlieger bjj de luchtmacht, toelating van de Inlanders tot de opleiding van marine-officier, meerdere toelating van de Inlanders tot de opleiding van officier bjj het leger. Bjj de stemming over de motie-Soeroso, waarin er op wordt aangedrongen om de for matie van Inlandsche marine-3chepelingen van vóór 1933 te herstellen, welke met 27 tegen 26 stemmen werd aangenomen, stond het geheele Inlandsche front tegenover het Europeesche, terwijl de Chineezen verdeeld waren. Bij de stemmotiveering zeide de heer Soeka- wati dienaangaande het volgende: „De motieven, die er toe leiden onze stem aan de motie te geven, zjjn, dat wij volkomen vertrouwen hebben in den mentaliteit van de nieuw aan te werven marineschepelingen, vooral dank zjj de scherpe selectie, die blij kens de aanstelling van een wervingshoofd ambtenaar in de toekomst zal plaats heb ben. Verder meenen wij, dat door goede en waar noodig gespecialiseerde opleiding de jonge menschen geschikt kunnen worden gemaakt voor hun taak. Wjj kunnen moeilijk aanvaar den, dat voor wat andere Aziatische volkeren kunnen ik wjjs op de Japansche en Sia- meesche en ook op de Chineesche marine wij principieel ongeschikt zouden zjjn, want de door mjj genoemde vloten zijn geheel met Aziaten bemand. Ten slotte laten wij, loyale Inlanders, om leiden door ons gevoel van eigenwaarde, die het voor ons een zaak van eer maakt, in zoo groot mogelijken getale op de roemruchtige Nederlandsche en Nederlandsch-Indische vloot te dienen." Het gevoel van eigenwaarde, vooral bij de intellectueele Indonesiërs, is stellig een ele ment, waarmee ten volle rekening moet wor den gehouden, niet in de laatste plaats waar het betreft de defensie. Dit wat de politieke zijde van de uitbreiding van de weermacht aangaat, welke, aangezien daarmee een belangrijke verzwaring van las ten gepaard gaat, steeds meer de aandacht zal vragen. Officieus wordt ons gemeld dat luitenant ter zee le kl. Gauw, pas gerepatrieerd, com mandant van Hr. Ms. „Nautilus" zou worden. Verder zal de pas gepensionneerde luit. ter zee le kl. Akkerman werkzaam blijven op de IVe afdeeling A (materieel marine artillerie) op het Departement van Defensie. Ondervolgende schepelingen, thans geplaatst als achter hunne namen is vermeld, worden den 3en October 1936 geplaatst aan boord van Hms. „De Ruyter". Bootsman W. M. K. F. Meurer van O.Z.D., Bootsman A. D. Lutterlof van Kaz. Amster dam, Kwartiermeesters H. J. van Horik van Gelderland, Kwartiermeester M. Vermeule v. O.Z.D., Matrozen le kl. J. C. Ruigendijk, C. J. N. Oostdam en P. H. Cappetijn van Schor pioen C. van Kruiningen van Wachtschip Vlissingen, H. Heidekamp van Wachtschip W'oord, C. M. de Lange van H, Hendrik, W. F. Heisterkamp van de Mok, M. J. Louwerse van Schorpioen, J. Francke van Wachtschip Vlissingen, H. J. Maas van O.Z.D., A. J. van Luijk, van H. Hendrik, F. N. M. v. Reijsen van Wachtschip Vlissingen, M. H. v. Steen- brugge van Gelderland, J. D. G. de Wilde van Gelderland, J. Spijkerman van O.Z.D., H. Tamerius van Wachtschip W'oord, J. Bimmel van Div. mijnenv., J. P. Schmidt van O.Z.D., A. W. Nebbeling van O.Z.D., H. J. M. Visser van Nautilus, D. Bol en J. T. Furer van O.Z.D., N. Lasage van Z 8, P. Weijdert van Wacht schip Willemsoord; C. L. Zewald en B. Heuft van O.Z.D., J. W. Leinders van Gelderland. Matrozen 2e kl. C. van Beelen en S. Rijn hout van Schorpioen, T. W. Wilstra van Wachtschip Willemsoord, F. Hovenkamp van Gelderland, R. Zijlstra van H. Hendrik, P. G. Eekman van Gelderland. Matroos 3e kl. J. Gerritsen van Wachtschip Willemsoord. Matrozen 2e kl. A. G. Glastra van Wacht schip Willemsoord, C. H. Hermkens en H. F. v .d. Hilst van Gelderland; W. F. Keur van Wachtschip Willemsoord; P. J. C. Leef lang, A. v. d. Meulen en B. Nater van Gelderland, J. Plersma en W. Post van Wachtschip Wil lemsoord, J. F. Reus, M. Rozenberg, C. A. Schilperoord van Gelderland; T. J. van Tol van Z 7, A. Versluis van Gelderland, T. E. Wiggers van Wachtschip Willemsoord, J. C. Sanner van H. Hendrik. Matroos 3e kl. P. P. M. Appel van Wacht schip Willemsoord. Matrozen 2e kl. P. Hupkens van De Mok, M. Biesbroek, W. K. v, d. Blom, D. H. J. Bom, W. v. d. Bosch C. v. d. Breevaart, F. v. d. Breggen, W. H. ten Brink, J. Bron, A. D. de Buck van Wachtschip Willemsoord; A. G. de Cocq, G. A. Dekker en A. Dieleman van Van Spegk; P. Dourlijn, N. H. v. Draanen, F. v. d. Dungen, G. Dijkstra en J. Eckhardt van Schorpioen, H. Koelmans van Wachtschip Willemsoord, C. J. Fossen van Schorpioen, J. van Gelder van O.Z.D. Matrozen 3e kl. M. v. Gent en C. A. Hoe- beke van O.Z.D. Matrozen 2e kl. N. H. Hoek, B. van 't Hof, M. Hollering en J. G. Homan van O.Z.D., A. Goedegebure van Wachtschip Willemsoord, F. v. d. Horst van O.Z.D., H. Keizer van De Kooij, P. van Katwijk van De Mok. Majoor-konst. J. Tukke van Wachtschip Willemsoord. Sergeants-konst. J. A. v. d. Zande en P. J. van Wjjk van Gelderland, J. Dijkers van Kaz. Willemsoord. Korporaals-konst. W. M. Thijssen van H. Hendrik, W. Brasser van Wachtschip Vlissin gen, A. L. van Seist van Kaz. A'dam, F. N. van Mll van O.Z.D.J. Koger van Wacht schip Vlissingen. Konstabelsmaats T. Dam van O.Z.D., A. C. Schilthuizen en P. Schotman van Kaz. Wil lemsoord, A. v. d. Voort en L. Nottelman van Gelderland, T. Ruiten, A. Pronk en A. van den Brink van Kaz. Willemso:ord, A. Wondergem van Wachtschip Willemsoord, D. W. Hoog vliet, A. J.-Hasebos, W. van Gent van Kaz. Willemsoord, C. Hubregtse van Wachtschip Willemsoord. Sergeanten-telegr. C .H. A. Dreves en P. Markesteijn van Walstation, C. A. J. Erkens van Kaz. A'dam R.D. Korporaals-telegr. G. P. C. de Vree van Schorpioen, J. H. van Noppen van Kaz. A'dam M.K.W., P. Rol, G. van Oosten en F. A. F. F. van Lokven van O.Z.D., P. A. v. d. Born van Walstation, W. P. J. Duijn van O.Z.D., G. de Priester van Wachtschip Vlissin gen, B. Koog van Walstation, G. Wieringa van Friso, M. L. de Keizer van O.Z.D., C. J. Verhagen van Walstation, Matrozen le kL (geëx. korp.-tel.) D. v. d. Monde van O.Z.D., P. Wielard, M. Bolk, M. de Graaff van Walstation. Matroos le kL W. Taekema van Kaz. Adam RD. Majoor-macht. G. M. Blok van Wachtschip Willemsoord. Sergeanten-macht. G. Brouwer en A. Darp- horn van Van Speijk, J. v. d. Kooij van Wacht schip Vlissingen, J. Last van Van Speijk, W. W. Last van Wachtschip Willemsoord. Korporaals-macht. J. H. Blazer, J. D. Coone en A. Grollé van Schorpioen, C. P. Koorn, J. Kruizinga en M. Mulder van Wachtschip Wil lemsoord, F. C. Robert, vV. Rijsdijk en A. Te- vel van Van Speijk, J. C. Legemate, H. de Weert en J. van Linge van Schorpioen. Stokers-olieman G. Kalkema van De Mok, G. J. Heikamp van Wachtschip Willemsoord, W. H. Ankringa van Schorpioen, B. C. Ver meulen van O.Z.D., R. C. Bruin van Van Speijk, J. Boekei van De Kooij, J. A. Eiff van Schorpioen, C. Kater van Wachtschip Wil lemsoord, T. Steinhorst van Van Speijk J. J. de Beer van Schorpioen, F. M. van Bale van Kon. Inst. Stokers le kl. G. W. Hüfken J. M. Meger, N. Sluimer, J. J. S. Witsiers, J. Kummu en J. van der Vlies van Schorpioen, A. C. Bakker en J. H. Tax van Van Speijk, T. Boetje en C. Schenk van O.Z.D., J. van der Kerk, B. H. Altena, C. Rohnström, E. Kost, F. W. Poel akker, P. J. v. Dierendonck, A. Kesteloo, W. v. d. Schleg, H. Essenberg, H. M. Elders, D. Kraft, C. Verboom en N. Verhoef van Wacht schip Willemsoord, A. W. H. Eijpe van De Kooij, H. Kolder en H. J. Heidt van Wacht schip Vlissingen, K. T. J. Klaus van Wacht schip Willemsoord, J. A. van der Stel van Wachtschip Vlissingen. Stokers 2e kl. J. M. A. Kreekels, J. Visser, C. Dirkzwager, K. Beukenkamp van Wacht schip Willemsoord. Stokers le kl. A. F. Meijer van Wachtschip Willemsoord, L. v. Seventer van H. Hendrik. Stokers 2e kl. H. Eggink, P. W. J. Berben, D. Snijders, W. van Iterson van H. Hendrik. Stokers le kl. D. Brouwer en J. J. Arnts van Schorpioen. Stoker 2e kl. S. A. Schliekelmann van Gel derland. Stoker 3e kl. J. L. Jansson van Gelderland. Stoker le kl. J. Kriek van Gelderland. Stoker 3e kl. F. J. Rosier van Wachtschip Willemsoord. Stokers 2e kl. L. Bogert en J. van Donke laar van Wachtschip Willemsoord. Sergeanten-monteur H. M. G. Terhaar van O.Z.D., L. Drijver van De Kooij, C. van Dijk van De Mok. Korporaals-monteur A. Nijwening en P. C. Cruijff van O.Z.D,. D. van Heteren van Kaz. A'dam R.D., G. Garson van De Kooij, W. van Erk van De Mok, A. P. van Elswijk en T. Rienstra van Kaz. A'dam R.D., A. J. v. d. Burg van O.Z.D., J. P. Lobbes van Kaz. A'dam R.D. Korp.-bottelier G. Kiekebos van Van Speijk. Korporaals-ziekenv. K. Huijbens, H. de Jongh en C. E. Cabret van Hospitaal. Serg.-schrrjver J. P. Philipse van Wacht schip Vlissingen. Korporaals-schrijver R. Dijksterhuis van Gelderland, M. C. W. Akkermans van Wacht schip Vlissingen. Koksmaat C. v. Langeraad van Wachtschip Vlissingen. Serg.-vltmr. M J. Huigen van Schorpioen. Korp.-vltmr. M J. H. Vet van De Mok. Korp.-hofmeester J. M. T. Kleef van H. Hendrik. Kleermaker H. Posthuma van Gelderland. Schoenmaker J. C. Reijers van De Kooij. Barbier D. J. Koopal van Kaz. A'dam. 'Serg. d. marns. C. Vijlbrief van Zwembasin. Korporalas der marns. L. J. van Til van Kaz. A'dam, J. S. de Jong van G.S.S., A. Ppurlein en J. van der Mast van Wachtschip Vlissingen. Tamboers le kl. P. H. J. Knufman van Wachtschip Vlissingen, J. de Romijn van Kon. Inst. Pijper le kl. G. J. Boesjes van H. Hendrik. "Mariniers le kl. H. J. Dieters en J. Schaap van Wachtschip Willemsoord, J. B. M. Logt en M. van de Velde van O.Z.D., P. Savelkouls van Kaz. Willemsoord, W. van den Driest van Kaz. A'dam, W. Artz van Van Speijk, C. J, Biesing van Wachtschip Willemsoord, W. Soeters van Afd. Marns. Rotterdam, M. de Gooijer van Kaz. A dam, L. M. van Hese van Van Speijk, W. J. van Osch van Friso, M. van Zweeden van D. Aukes, E. A. Wortel van Gel derland, A. van Es van Afd. Marns Rotter dam, C. J. Maliepaard van Afd. Marns Rot terdam, H. J. Hendrikse van H. Hendrik, J. van der Kamp van Van Speijk, C. Disse van Afd. Marns. Rotterdam, E. Reijnoudt van Wachtschip Vlissingen, A. J. J. Janssen van Afd. Marns. Rotterdam, J. van Garsel van Kaz. Willemsoord, E. P. Greefkes van Afd. Marns. Rotterdam, H. van Ooste van Kaz. Willemsoord, G. Schreuder van Wachtschip Willemsoord, D. A. Plug van Afd. Marns. Rotterdam, J. J. Eppes van Kaz. Willems oord, J. J. van Hengst van Wachtschip Vlis singen, J. Timmerman van G.S.S., D. van der Wgk van Z 7, J. C. Mol van Afd. Marns. Rot terdam. Stokers-olieman J. N. Broeders van Wacht schip Willemsoord, P. M. Doornbos van Van Speijk. Stokers le kl. H. van Zuiden van Van Speijk, H. J. Brouwer, H. J. v. Leerdam, G. H. P. Michels, J. J. M. Kok en H. W. N. v. Opijnen van Schorpioen. Stokers 2e kl. M. Verhoeven van Wacht schip Willemsoord, J. T. Martens, L. Vijfvin- kel, G. van de Kolk, D. Wichard en A. H. W. v. d. Kleij van H. Hendrik. Serg.-monteur H. de Vries van Kaz. A'dam R.D. Serg.-hofm. T. J. A. Lubke van Kaz. A'dam. Sergeant-kok A. C. Stubert van Kaz. A'dam. Korporaals-kok A. Emmelot en P. Dubbeld van Wachtschip Willemsoord, J. P. C. van Hout van Afd. Marns. Rotterdam. Serg.-maj. d. marns A. v. Brummelen van Afd. Marns. Rotterdam. Marniers le kl. H. van Djjk en J. G. H. Hendrix van Wachtschip Willemsoord, K. de Graaf van Schorpioen, C. Bravenboer en J. Landzaad van Wachtschip Willemsoord, H. F. J. v. Galen van Schorpioen, A. v. Maurik van Kaz. A'dam, J. S. Carton van Wachtschip Willemsoord, K. Meijer van Afd. Marns. Rot terdam, J. van Strater van Wachtschip Vlis singen. Mariniers 3e kl. P. Smit, L. J. C. v. Soest, H. v. d. Steen, G. Temme, A. Verbaan, C. P. Verhage van Afd. Marns. Rotterdam. Opperschipper J. H. A. Goedknegt van Aanb. de Rugter. Bootsman B. Stougje van Aanb. de Rugter. Kwartiermeester A. A. Grimmelgkhuizen van Aanb. de Rugter. Matrozen le kl. A. Diesveld, J. Lugteaburg, en J. v. d. Meer van Aanb. de Rug ter. Maj.-konst. K. Prins van Aanb. de Rug ter. Serg.-konst. J. G. C. Rammërs van Aanb, de Rug'ter. Mariniers le kl T. J. Dgkstra, J. C. de Wit, en W. Smoorenburg van Wachtschip Willems oord, J. G. Lausberg van Afd. Marns. Rotter dam, M. J. Heilige van Wachtschip Vlis singen, G. uorland van H. Hendrik, A. Bruil van Kaz. Wilemsoord, A. Klootwgk van H. Hendrik, C. de Wit en M. van Coimjon van Kaz. A'dam, A. Benink van Kaz. Willemsoord, W. J. Slagmolen van Kon. Inst., M. J. Oosen- brug van Wachtschip Vlissingen, J. Scnreu- der van Kon. Inst. Mariniers 3e kl. B. P. de Wit van Wacht schip Willemsoord, J. P. Verloop, J. W. Ver meer, J. A. A. v. d. Voort, J. C. Wassink, J. Weemstra, J Wildeboer, J. A. v. d. Sluijs, J. A. Schrama en C. J. Schets van Afd. Marns. Rotterdam. Serg.-hofm. G. J. L. Kenia van Schorpioen. Korporaals-hofm. P. J. Louws van Wacht schip Willemsoord, L. van der Wal van O.Z.D. Korp.-bottelier J. Jansen van Schorpioen. Maj.-schrgver A. v. Hegningen van Wacht schip Willemsoord. Serg.-kok L. J. A. van Vliet van O.Z.D. Serg.-timmerm. B. G. Willms van v. Spegk. Serg.-ziekenv. P. P. C. de Bruin van Afd. Mariniers Rotterdam. Bootslieden P. Snel van Kaz. A'dam, C. P. Voogt van Wachtschip Willemsoord. Kwartiermeesters H. v. d. Graaf en M. Glimmerveen van Kaz. Willemsoord. Matrozen le kl. A. de Noog'er, J. v. d. Boom en A. v. d. Meer van Wachtschip Willems oord, J. Borking van Van Spegk, P. J. v. Deursen van Wachtschip Willemsoord, J. J. den Bakker van Schorpioen. Matrozen 2e kl. A. Nieuwland, L. Zwart, H. A. R. J. Schenkel, N. P. N. Reus, W. J. F. Wildenburg, J. Bakker, G. Jansen, A. F. L. v. d. Steen, J. T. Walon van Wachtschip Wil lemsoord. Serg.-telegr. N. Noorlander van Kaz. A'dam M.K.W. Stokers-olieman G. A. Kugs van Wacht schip Willemsoord, J. Fransen van O.Z.D., A. J. Wagemakers van Van Spegk, C. L. J. Wanst van Wachtschip Vlissingen. De volgende schepelingen allen van Aanb. de Rugter: Korp.-konst. J. T. J. Coopmans. Maj.-telegr. J. Reppel. Majoors-macht. A. Cupido, A. de Heer en C. Leeuw. Sergeanten-macht. P. A. Garama, J. Jong- schaap, E. M. H. Krauth. Korporaals-macht. B. J. v. d. Aa, P. T. L. Born, J G. A. v. Kordelaar, J. M. Moeiliker, J. H. Pfaltzgraff, P. J. v. d. Putten, G. Rook- hug'zen, L. Schölgens, C. Siersma. Stokers-olieman C. A. Damen, T. J. N. v. d. Lee, J. M. Schuurman, F. A. Sturk. Serg-geschutm. M. W. Treffers. Opper-monteur C. K. Bognetteau. Serg.-monteur J. J. A. Cambier. Korporaals-monteur H. S. Letema, W. J. F. H. Verhoef, K. Wagenaar. Majoor-bottelier R. Reijers. Korp.-schrijver J. J. C. P. Vos. Plaatsingen. Bg' beschikking van den minister van defen sie a.i. zijn de volgende plaatsingen gelast; le luitenant der mariniers W. J. van Rhgn, aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Wil lemsoord; met 22 September le luitenant der mariniers J. G. M. Nass te Schiedam; de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse T. J. Spangenberg te Schiedam; met 28 September de officier van den marinestoomvaartdienst der le klasse H. Rie- mers, aan boord van Hr. Ms. Z. 7; met 1 October: kapitein-luitenant ter zee W. H. C. Hoog, belast met het bevel over de marinekazerne te Willemsoord; luitenant ter zee der le klasse jhr. N. J, C. Versluijs, eer vol ontheven van de waarneming van het bevel over de marinekazerne te Willemsoord en belast met de betrekking van le officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse H. L. J. de Jong, aan boord van Mr. Ms. Van Speyk; met 5 October: de officier van den marine stoomvaartdienst der 2e klasse G. van der Tak te Amsterdam; met 15 October: de officier van den marine stoomvaartdienst der 2e klasse J. M. Hillenius bij den onderzeedienst te Willemsoord. Officieren van den marinestoomvaartdienst 3e kl. J. Scholten en J. de Bruijn zullen 30 September geplaatst worden aan boord van Hr. Ms. mijnenlegger Jan van Brakel, belast met het toezicht op de zeevisscherij. De luit. ter zee le kl. J. Tissot van Patot wordt 29 dezer belast met de functie van ad junctchef van den staf der zeemacht te Wil lemsoord, ter vervanging van den luit. ter zee le kl. jhr. H. A. van Foreest, die met gelijken datum wordt geplaatst bg' het depar tement van Defensie (afd. Marinestaf). De luit. ter zee 2e kl. P. C. Wouters en L. Kleiman, aangewezen voor den dienst in Ned. Indië zullen hun bestemming volgen per ms. „Baloeran", dat 7 October van Rotterdam zal vertrekken. De luit. ter zee 3e kl. mar. res. J. W. v. Buren Lensink en H. P. Siegers, worden 1 October en de id. der 2de kl. R. Rijkens op 10 October van actieven dienst ontheven. Overplaatsingen. Serg.-monteur A. W. Kramers van Kaz. A'dam naar Wachtschip Vlissingen, 26 Sep. '36. Serg.-monteur E. Bosch van Kaz. A'dam naar O.Z.D., 26 Sept. '36. Serg.-monteur H. Koning van Wachtschip Vlissingen naar O.ZX>., 13 Oct. '36. serg. der mariniers T. Meert van Wacht schip Vlissingen naar Wachtschip Willemsoord Zwembassin, 24 Sept. '36. Korporaals-monteur A. v. Berkum en C. B. Niël van Kaz. A'dam naar O.Z.D., 19 Sept. '36, worden 5 October 1936 geplaatst aan boord Hr. Ms. de Ruijter.. Korporaals-monteur G. D. Krijtenburg en H. C. Everhard van Kaz. A'dam naar O.Z.D., 26 Sept. '36. Krp.-telegr. H. C. v. Wingerden van Kaz. A'dam M.K.W. naar O.Z.D., 17 Sept. '36. Korpj.-telegr. J. H. v. Noppen van Kaz. A'dam M.K.W. naar Wachtschip Vlissingen, 17 Sept. '36. Korp.-telegr. W. M. M. Slinger van Kaz. A'dam M.K.W. naar Schorpioen, 17 Sept. '36. Korp. der mariniers G. van de Blaak van Wachtschip Willemsoord naar Schorpioen, 17 Sept. '36. Korporaals der mariniers J. M. Scheffer van Gelderland, C. W. Jeltema, M. Korver, H. A. v. d. Hurk van Kaz. Willemsoord, J. Wis- ker, A. H. Bomer, L. Weergang van Afd. Marns. Rotterdam naar Wachtschip Willems oord, 2 Nov. '36. Worden 2 Nov. '36 gedeta cheerd bij de G.S.S. Korp.-telegr. G. Wieringa van Wachtschip Vlissingen Friso naar Wachtschip Vlissingen, 19 Sept. '36. Korp.-telegr. A. Schutte van Wachtschip Willemsoord Walstation naar Friso, 1 Oct. '36. Korp.-ziekenv. G. Kemp van Hospitaal naar Nautilus, 25 Sept. '36. Leerl. geschutmkr. W. A. Jongepier van Van Speijk naar de Rugter, 15 Oct. '36. Matroos le kl. C. Dingemanse van Wacht schip Willemsoord. Datum overplaatsing naar Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen gewgzigd in 14 Sept. '36. Matrozen le kl. J. C. Meeder, S. J. J. v. Rgs- wijk, M. Stijl van de Ruijter naar Wachtschip Willemsoord, 3 Oct. '36. Matroos le kl. C. Bakker van Wachtschip Willemsoord naar Nautilus, 26 Sept. '36. Leerlingen o.o. vliegen H. M. Galama en H. J. Poestkoke van De Kooij naar De Mok, 21 Sept. '36. Militair werkman H. Helmstrg'd van Marine Cantine naar Kon. Inst., 21 Sept. '36. Militair werkman P. van Heems van Wacht schip Willemsoord naar Kon. Inst., 21 Sept. '36. Leel.-vlitmr. (M) W. J. Ruijter van De Koog' naar De Mok, 17 Sept. '36. Bevordering, Matroos c'er 2e kl. M. J. Herlé 1 September 1936 matroos der le kl. Met ontslag uit den zeedienst. Lichtmatroos J. F. van Dam, 19 Aug. 1936. Lichtmatroos W. Jacques, 22 Aug. 1936. Lichtmatrozen P. J. van Capelle. W. Broers tjes, H. Schotl, 18 Sept. 1936. Lichtmatroos J. van der Haar, 5 Sept. 1936. Stoker der le kl. J. Hollander, 18 Sept. 1936, Stoker der le kl. J. Velthuis, 2 Oct. 1936. Stoker der lt kl. C. Mol, 16 Oct. 1936. Marn. der 2e kl. A. Veenendaal, 18 Sept. '36. Sergeant-schrgver E. N. Meger, 26 Oct. '36. Stafmuzikant (tit. rang majoor) L. J. Meeues, 27 Oct. 1936. Majoor-mact. J. W. van Toledo, 16 Nov. '36. Ad. ond. off. machinst G. G. Gerdingh, 20 Nov. 1936. Matroos der 3e kl. J. de Regt, 16 Sept. '36. Aangewezen voor thuisvaren: Serg, der mariniers P. J. Wgnants, korpo raal-hofmeester P. van Proosdg, marinier 3e kl. J. van Ommen, 26 Aug. '36 per m.s. „Baloe ran" van Tg. Priok. Aanwijzing thuisvaren ingetrokken: Korporaal-schrgver H. T. v. d. Berg, 26 Aug, '36 per m.s. „Baloeran" van Tg. Priok. In Nederland uit West-Indië teruggekeerd: Matrozen der le kl. D. A. L. Hitz en P. Z. Langerak, 14 Sept. '36 per m.s. „Costa Rica", INTEBPELLATIE-KUPERS AFGEWIMPELD. De Griffier leest het Kon. besluit voor\ waarbij prof. mr. P. J. M. A a 1 b e r s e we derom tot voorzitter is benoemd. De Voorzitter hield daarna een rede waarin hg erop wees, dat de Kamer stond aan den aanvang van een betrekkelijk korte zitting waarin verschillende groote wetsontwerpen op behandeling wachten, terwijl nieuwe zijn aan gekondigd. Mr. Aaiberse aanvaardde het voorzitter schap. De Kamerleden hebben deze rede staande aangehoord en met applaus beantwoord. Commissies, Besloten wordt de wetsontwerpen tot wijzi ging en aanvulling der middelbaar-onderwijs wet en wijziging en aanvulling der hooger- onderwijswet te verzenden naar een commissie van voorbereiding, waarin de voorzitter be noemt de heeren Albarda, Suring, Boon, Tila- nus, Moller, Joekes en Terpstra, tot hun plaats vervangers resp, de heeren van der Waerden, W. Truyen, Coops, Rutgers van Rozenburg, Teulings, mevr. Bakker-Nort en de heer Zijl stra. De voorzitter benoemt de leden van de vaste commissies. Agenda. De Voorzitter stelt voor, op Dinsdag 20 October een aantal wetsontwerpen in openbare vergadering aan de orde te stellen, waaronder) dat tot regeling van de pacht en dat betref fende samenwerking van tramwegen in N. Brabant. Zonder hoofdeigke stemming wordt aldus besloten. Op Dinsdag 6 October zal de Kamer een aanvang maken met het behandelen va.n de rijksbegrooting 1937 in de afdeelingen. De interpellatie-Kupers niet toege staan. Aan de orde is het verzoek van den heer Kupers om verlof tot het richten van vragen aan den minister van sociale zaken naar aan leiding van de wijzigingen, welke zijn aange bracht in de steunverleening van werklooze arbeiders. De Voorzitter stelt voor, het ge vraagde verlof te verleenen. De heer De Geer (c.h.) kan zich hier niet mede vereenigen: Nu de Eerste Kamer dit onderwerp uitvoerig heeft behandeld, pas enkele dagen geleden, kan de regeering moei lijk nu reeds nadere informaties inwinnen. Zij zal ook niet op haar standpunt kunnen terug komen. Wil men de regeering ter verantwoor ding roepen, binnenkort kan bij de begrooting dit onderwerp worden behandeld. Meermalen is in September een interpellatie geweigerd wegens de a.s. begrooting. Spr stelt voor, de interpellatie thans niet te houden. De heer Albarda (s.d.) zegt, dat het wel gebruikelijk is, een onderwerp, in de Tweede Kamer behandeld, nog eens te be handelen in de Eerste. Hier werd dit omge keerd en heeft de Eerste Kamer het eerste woord gehad. Het betreft hier een pgnlijke aangelegenheid van buitengewoon gewicht. Niemand weet of de regeering nieuwe mede- deelingen kan doen. Maar voor haar is het van gewicht, ook de meening der Tweede Kamer te kennen. De heer Goseling (r.k.) zegt, dat deze belangrijke zaak verleden week in de Eerste Kamer uitvoerig is behandeld. In een week zijn de gezichtspunten niet zoo zeer veran derd. De r.k. fractie is het volkomen een3 met de aangenomen motie-De Bruijn. De heer Joekes (v.d.) zegt, dat de ge heele Kamer doordrongen is van het groote belang van het onderwerp. Dit is echter niet voldoende voor een interpellatie. De Voorzitter heeft verschillende der, gemaakte opmerkingen wel overwogen. Spr, kon zich alleen laten leiden door redenen van staatkundigen en constitutioneelen aard of redenen van orde. Daarom moest spr. wel voorstellen, de interpellatie toe te staan. Als spr. niet is ingegaan op een verzoek* de Kamer tusschentijds bijeen te roepen, dan is dat niet om de vacantie-belangen der leden geweest. Het voorstel van den heer De Geer wordt aangenomen met 49 tegen 27 stemmen (tegen de s.d., de comm en de heeren Van Houten (c.d.), Cohen (v.d.), Arts (k.d.), benevens de voorzitter) De interpellatie is dus niet toegestaan. De grondwetsherziening. De Voorzitter deelt mede, dat de cen trale afdeeling besloten heeft, tegen Dinsdag 22 September de wetsontwerpen in zake her ziening van de Grondwet in de afdeelingen aan de orde te stellen. De Olympische winnaar, de Fin Hoeckert* won Donderdagavond voor 10.000 toeschou wers te Stockholm de 3000 meter in den phenomenalen tgd van 8 min. 14.8 sec., het geen een nieuw wereldrecord beteekende. Het oude wereldrecord stond op naam van den Deen Henry Nielsen met een tijd van 8 min, 18.4 sec., gevestigd op 24 Juli 1934 te Stock holm,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 19