Radio-programma Op en om het Binnenhof. is HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1936 Het conflict in de Fransche textielindustrie beëindigd. Geruchten omtrent aftreden van Starhemberg. GEMENGD NIEUWS Steekpartij tusschen huurder en verhuurder. Arbeider door slib bedolven en gedood. Jongetje door een autobus overreden en gedood. Kind verdronken. Kinderverlamming. Jongetje overreden en gedood. Vijftienjarig meisje door een trein overreden en gedood. Een duur gesprek. Een echtpaar door Gasverstikking om het leven gekomen. Het vergaan van de „Pourquoi Pas'' Vijf visschersschepen vermist. De overstroomingen in Texas. Zes-en-veertig menschen omgekomen op den Niji. Weekkroniek 11.0011.30 Esperantolezing, ZIJ LAG IKOEKEN NACHT WAKKEK door hevige rheumatische p«n- Zg slaapt nu als een roos. Indien U hevig lijdt aan rbeumatisehe pijnen, Han weet U hoe akelig slapelooze nachten zijn, nachten, waarin U woelt en draait en maar niet tot rust kunt komen door de pijn. Hier is een vroeger slachtoffer aan het woord, dat het geheim van een weldadige rust ontdekte. .Jarenlang leed ik erg aan rheumatische pijnen. Ik kon er 's nachts bijna met van slapen zelfs al was mijn rheumatiek heel gering. Urenlang lag ik lederen nacht wakker. Van alles had ik geprobeerd, totdat ik eens een week lang Kruschen Salts had ge nomen. Toen sliep ik heerlijk en ik doe het nog steeds. Ik zou het wel aan iedereen wil len schrijven, zoo dankbaar ben Ik Mevr. E. G. te W. Rheumatische pijnen worden veroorzaakt door te groote ophooping in Uw lichaam van afvalstoffen, waardoor Uw organisme sterk wordt verontreinigd met schadelijke stoffen, o.a. met het gevaarlijke urinezuur, dat in zeer vele gevallen de oorzaak is van pijnlijke rheumatische verschijnselen, omdat het zich vastzet in spieren en gewrichten. In Kruschen Salts bevinden zich zes minerale zouten, die lever, nieren en ingewanden tot geregelde en krachtiger werking aansporen, de afvalstoffen worden hierdoor sneller verwijderd en zuiver bloed zal weer uw lichaam doorstroomen. De rheumatische pijnen zullen verminderen totdat zij geheel hebben opgehouden. Daardoor wordt ook uw geheele lichaamsgesteldheid beter, U geniet wederom van een gezonde nachtrust en u bent in staat om bergen te verzetten. Koopt vandaag nog een flacon. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbe lasting inbegrepen. Let op, dat op het eitket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak- king, de naam Rowntree Handels Maatschap pij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) Reuter meldt nog, dat bovenbedoelde pro cureurs namens den Negus een telegram heb ben gezonden aan het Haagsche Hof, waarin wordt verzocht een buitengewone zitting te beleggen om de zaak van Abessinië te hooren met betrekking tot de schending van het Vol kenrecht waaraan de Italiaansche regeering zich onlangs heeft schuldig gemaakt. Het conflict in de textielindustrie te Rijssel kan met vrij groote zekerheid als geëindigd worden beschouwd. Aanvankelijk konden de partijen niet tot overeenstemming komen ten aanzien van de kwestie der arbeidersgedele geerden en, verklaarde de voorzitter van de delegatie van de werkgevers dat eerst deze kwestie uit den weg geruimd zou moeten worden, alvorens de werkgevers bereid zouden zijn, om over de salaris-kwestie te spreken. Daar bovendien de vertegenwoordigers van de werkgevers en die van de arbeiders afzonder lijk vergaderden en een oplossing nog veel tijd zou kunnen vorderen, besloot de regeering in te grijpen door beide delegaties te vereeni gen en zelf met kracht voorstellen aan .:e bevelen. Aangezien de arbeiders aldra aanzien lijke concessies deden, wat betreft de fabrieks- gedelegeerden, was het waarschijnlijk dat de werkgevers zouden toestemmen in de loons- verhooging, in welke kwestie de arbeiders ook reeds concessies hadden gedaan door hun eischen van 20 tot 45 pet. tot 10 pet te reduceeren. De overeenkomst houdt onder meer in, dat de werkgevers een loonsverhooging van 10 pet. zullen toestaan. De arbeiders hebben goedgevonden, dat de fabrieksgedelegeerden door beroepsinstanties benoemd zullen wor den. De uitzonderlijk lage salarissen zullen ver hoogd worden met terugwerkende kracht van Augustus af. Salengo, de minister van binnenlandsche raken, heeft verklaard, dat de overeenkomst tusschen de delegatie van de werkgevers en die van de arbeiders, waarvan wij hierboven de voornaamste punten weergeven, ondertee kend is. DE BRITSCH-SKANDINAVISCHE VLOOTBESPREKINGEN. Eenige moeilijkheden 7 Donderdagmorgen is een communiqué ge publiceerd over de vlootbesprekingen tusschen Engeland en de Skandinavische landen, welke op het oogenblik te Londen worden gehou den, waarin gezegd wordt, dat het de bedoe ling dezer eerste besprekingen is geweest, de gedelegeerden in staat te stellen, ver schillende punten van het Londensche vloot- verdrag op te helderen. De deskundigen zullen thans naar hun landen kunnen terugkeeren en hun regeeringen inlichten, zoodat die haar houding tegenover het verdrag kunnen be palen. Het is waarschijnlijk dat weldra nieuwe besprekingen zullen plaats hebben. Reuter meent iDtusschen te weten, dat zich eDkele kleine moeilijkheden hebben voorgedaan vooral betreffende de bepaling in het verdrag, volgens welke de bouw van schepen tusschen 8000 en 17,500 ton verboden is. Juist in deze beperking zien landen met een kleine vloot ëen bezwaar. De crisis in de Heimatschutz zou zich ver- Scherpen. Viee-kanselier Baar Baarenfels zou fctjn functie van adjunct-leider der Heimat schutz en leider van Beneden-Oostenrijk heb ben neergelegd. Ook gaan er geruchten, dat Starhemberg als leider der Heimatschutz zou Aftreden. Binnenland Gistermorgen is in het plantsoen, achter het gemeentehuis te Oss, een hevige vecht partij ontstaan tusschen twee mannen, die daar in een lokaal moesten stempelen voor de steunverleening aan werkloozen, waarbij een hunner door messteken werd getroffen ®n hevig bloedend naar zijn woning moest Worden vervoerd. He. betrof hier twee arbeiders, beide wo nende in de Bosscheetraat. De eerste woonde in een huis, dat eigendom is van den ander en was met de betaling van zijn huur ten achter. Toen de huiseigenaar hem ontmoette, maande hij hem Je huur te voldoen. Er ontstond een woordenwisseling, die weldra overging in handtastelijkheden, waarbij beide mannen ge duchte klappen opliepen. Plotseling trok de huurder een mes en hakte daarmede als een dolleman op den ander in. Deze kreeg zware steek- en snijwonden over zjjn arm, zijn hand en in zijn hals. Hevig bloe dend zakte de man in elkaar. De politie schoot op het tumult, dat juist voor een der bureaux was ontstaan, toe en arresteerde den dader. Deze bekende met het mes te hebben gestoken en verklaarde in drift te hebben gehandeld. Hij wees de plaats aan, waar hij het mes had weggeworpen en dit werd geheel bebloed in de struiken gevonden. Ofschoon de man door bloedverlies zeer ver zwakt ls, is zijn toestand niet levensgevaarlijk. In slibbasin van Oranje Mijn I. Gisterenmorgen is de 23-jarige ongehuwde arbeider J. Heuts, wonende te Heerlen, die in dienst was bij een aannemer en bij de boven- grondsche werken van de Oranje Nassaumijn I te Heerlen werkte, bij het doorgraven van een dijk in het slibbassin door het plotseling loskomende slib bedolven. De man was bijna onmiddellijk dood. Op het Vreeburg, bij het autobusstation te Utrecht, is Donderdagmiddag bij het achter uitrijden van een autobus een jongetje van naar schatting 8 jaren, dat daar aan het spelen was, er onder geraakt. Een van de achterwielen van den autobus ging over zijn geheele lichaam, tengevolge waarvan het ventje dadelijk dood moet zijn geweest. Het 3%-jarig dochtertje van de familie Holtrop, wonende te Slootdorp, werd Donder dagmiddag vermist. Na dreggen in de Sloot- vaart in de buurt van de ouderlijke woning, haalde men het lijkje van het meisje op. Waarschijnlijk is zij bij het spelen in het wa ter gevallen en verdronken. Te Zevenhuizen nabij Buitenpost (Fr.) heeft zich een geval van kinderverlamming voor gedaan bij een 12-jarig meisje, dat na een kortstondig lijden is overleden. De noodige voorzorgsmaatregelen tegen uitbreiding van deze ziekte zrjn genomen. Woensdagmiddag is het 4-jarig zoontje van de familie Ekkelboom, dat op den straatweg tusschen Losser en Overdinkel op een fietsje reed, vlak voor een vrachtauto, die achter hem kwam, gevallen. Het jongetje werd door den auto overreden en is in zorgwekkenden toestand naar het r.k. ziekenhuis te Losser gebracht, waar het eeni- gen tijd later ls overleden. Donderdagmiddag omstreeks half één is het 15-jarige meisje A. Broos, uit Dordrecht, op den onbewaakten spoorwegovergang aan den Kilweg te Dubbeldam door een passeerenden sneltrein aangereden en op slag gedood. De uit Dordrecht komende trein had een half uur vertraging. Een buitenman, die een bezoek aan Den Haag had gebracht ter gelegenheid van cfc opening van de Staten-Generaal, had het plan om ook Rotterdam even te frequenteeren. Hij arriveerde hier laat in den avond en aange zien hij geen weg of steg kende, vroeg hij een onbekende vrouw of zij hem een hotel kon wijzen. De vrouw was maar al te gaarne be reid zulks te doen. Zij liep een eind met den man op, waarna het tweetal in een slop in de Boomgaardstraat een lang gesprek had. Het gesprek was duurder dan een gewoon tele foongesprek: het kostte 300, die de buiten man vermiste, toen de vrouw hem verlaten had. De 37-jarige heer A. van Orselen en zjjn 32-jarige echtgenoote, wonende in de Coen- derstraat te Delft, zijn Donderdagnacht door gasverstikking om het leven gekomen. Don derdagavond, toen er familie op bezoek was, had de gaskachel eenigen tijd gebrand. Blijk baar is de kraan van de kachel dichtgedraaid, doch die van de hoofdkraan opengebleven. Waarschijnlijk door den hoogeren gasdruk is de slang van de hoofdkraan losgeschoten met het gemelde noodlottige gevolg. Buitenland Het relaas van den geredde. In Denemarken is men ontzet over het ver gaan van de Pourquoi Pas en het verdrin ken van de veertig of 35 menschen, die aan boord waren. Te Kopenhagen verwachtte men Charcot s terugkeer binnen het eind van de maand en het plan bestond den Franschen ontdekkingsreiziger dan te eeren met de gou den medaille van het Deensche Koninklijk Aardrijkskundig Genootschap. De Deensche minister-president Stauning, zeide, toen hij de droeve tijding vernam: ..Charcot onderhield met Denemarken uitste kende betrekkingen. In Frankrijk had hjj ken nis verbreid omtrent Groenland; en bij het proces over Groenland (tusschen Noorwegen en Denemarken) voor het Hof in Den Haag was de deskundige verklaring van Charcot van waarde geweest voor Denemarken. De tij ding der ramp heeft ons diep getroffen." Het relaas van den geredde. Het relaas van den eenigen geredde luidt volgens een nader bericht in de Daily Tele- graph als volgt: „Een vreeselijke storm had den geheelen nacht gewoed en iedereen aan boord wakker gehouden. Vroeg in den ochtend ging ik wat te bed liggen. Zoowat half zes was er een geweldig gekraak en werd ik uit mijn kooi geslingerd. Ik vloog naar het dek, dat binnen enkele seconden al bijna onder water was. We probeerden de booten uit te brengen, maar dat was een vreeselijk werk. Plotseling was er een geweldige ontploffing: de scheeps- ketel was gesprongen. Het schip zonk als een steen. Ik ging mee de diepte in, maar slaagde erin van het wrak weg te zwemmen. Ik pakte een stuk wrakhout, waarschijnlijk een ge deelte van een loopplank. Ik denk, dat de meeste anderen in het schip opgesloten zaten. De golven gingen torenhoog en ik werd vree selijk door het water gebeukt. Ik vermoed, dat ik bewusteloos ben geworden. Ik moet een uur of vijf in het water gelegen hebben, toen ik merkte, dat een IJslandsche visscher bezig was mrj aan land te hijschen". Een Fransche torpedojager naar IJsland. De Fransche minister van marine Duparc, heeft een Fransche torpedojager naar IJsland gestuurd om de lijken der omgekomen Fran schen te halen. LONDEN—PAKIJS PER SLAAPRIJTUIG ZONDER OVERSTAPPEN. In den nacht van 5 op 6 October wordt de nieuwe pontveerdienst tusschen Duinkerken en Dover in gebruik genomen, welke trein reizigers in staat zal stellen de reis tusschen Londen en Parijs geheel in slaapwagens af te leggen. HET ZAL HEM ZWAAR OP ZIJN MAAG GELEGEN HEBBEN. Een artist, die er zijn beroep van maakte ijzeren en stalen voorwerpen in te slikken, is een dezer dagen te Triëst met goed gevolg in het ziekenhuis geopereerd. De chirurgen hebben uit zijn maag niet minder dan 15 sleutels, een lej>el, 13 potlooden, vijf pen houders, vier mesjes, een stuk ijzer, eenige geldstukken een een sleutelkettinkje te voor schijn gehaald. (Stefani). Vermoedelyk vergaan in den storm waarin „Pourquoi pas?" on derging. Men verneemt uit Reykjavik, dat vijf vis schersschepen met ongeveer 50 IJslandsche visschers aan boord niet in de haven zijn teruggekeerd. Men vreest, dat zij omgekomen zjjn tijdens den storm, welke ook de ramp van de „Pour quoi pas?" heeft veroorzaakt. 'rT Schade op 1 miilioen dollar geschat. Vólgens een bericht uit San Angelo in Texas is de rivier de Concho tengevolge van wolkbreuken buiten haar oevers getreden. Een groot deel van San Angelo staat onder water. Ongeveer 300 huizen zijn door het wa ter vernield en 200 huizen staan onder water. De schade wordt reeds op 1 miilioen dollar geschat. Een rivierboot van de spoorwegmaat schappij uit Kaïro is bij Rodelfarag, midden op den Nijl, die zijn hoogsten stand heeft be reikt, aangevaren. Van de 50 passagiers kon den er zich niet meer dan 4 redden. Er waren aan boord slechts twee reddingboeien. Het nieuwe parlementaire jaar begonnen I - Troonrede en millioenennota - Een keerpunt nabij - Geen tweede werk' loosheids-interpellatie Den Haag, 17 September '36. Het groote gebeuren ligt alweer achter ons! „Prinsjesdag" is inderdaad kleuriger en woe liger geworden dan ooit te voren! In uw blad heeft een uitgebreid en boeiend verslag van de plechtigheden gestaan, het zou te veel worden, als ook ik het mijne daarover nog bij ging voegen. Daarom zal ik mij maar in hoofdzaak bepalen tot de zuiver-politieke zijde van het deze week voorgevallene. Natuurlijk vraag allereerst de Troonrede de aandacht. Den inhoud mag ik wel als volko men bekend veronderstellen, en ik meen eigenlijk wel te kunnen volstaan met in dit verband slechts enkele opmerkingen te ma ken. Uitgenomen de zoozeer verheugde mede- deeling omtrent de vorstelijke verloving be helsde het Staatstuk weinig nieuws of echt- beltangrrjks. Was wel anders te verwachten? Met de verkiezingen in het vooruitzicht valt er voor het huidige Kabinet niet zoo heel veel meer „aan te pakken", dat tot in de verdere toekomst reikt. De politieke lucht moet eerst eens grondig worden gezuiverd! Slechts een zwak optimisme kwam tot uiting. Tot tweemaal toe wordt in de Troon rede het woord „aanpassing" gebruikt, als ik het wel heb werd die term tot nu toe door H.M. nimmer gebezigd. Dat woord heeft voor velen een onaangenamen klank, doch de Troonrede wil hoop geven op een uiteindelijk gunstig resultaat. „De betoonde inspanning is niet zonder vrucht gebleven", aldus H.M. „In sommige takken van nijverheid heeft het streven naar aanpassing bij de sterk gewij zigde omstandigheden tot resultaten geleid, die de hoop wettigen, dat, bij verdere door werking, de ondervonden druk allengt zal af nemen." Bracht de Troonrede dus weinig positief „houvast" aangaande wat de Regeering zich alsnog voorstelt te doen, concreter taal liet de „Millioenennota" hooren, het befaamde Staatsstuk, dat ditmaal als het slot van een glorieuzen dag voor ons kwam te liggen. Zeer vermoedelijk hadden wij te maken met de laatste van het huidige Kabinet. Deed de door H.M, de Koningin uitgesproken Troonrede misschien eeniger regeeringsmoeheid vermoe den, althans ontbrak daaraan een krachtig- optimistische toon, de Millioenennota bevatte daarentegen passages, welke een geheel an dere gezindheid doen kennen. Er sprak doel bewuste kracht uit, gaande naar een verblij dend optimisme. Dat men hier niet te maken heeft met een „gelegenheids-optimisme" blijkt wel uit de ernstige wijze, waarop de minister van Fi nanciën de financieele moeilijkheden en zor gen der Regeering bespreekt. En daarom juist krijgt de verklaring in het laatste deel der Millioenennota geuit, dat „bedriegen de voorteekenen niet thans een keerpunt nabij (is)", bijzondere en verblijdende beteekenis. Z.Ex. ziet namelijk een tot staan gekomen catastrophale daling in de opbrengst der mid delen. Voortgaande, zegt hij: „Verwacht mag worden, dat op het stuk van de inkomsten een zekere stabiliteit is bereikt. Daarmede is wel het onmiddellijke gevaar voor onze Staatsfinanciën afgewend, doch afdoende verbetering zal eerst kunnen worden bereikt, wanneer de inkomsten zich zullen gaan bewegen in stijgende lfln. Dit laatste zal echter eerst dan het geval zjjn, wanneer zich door ruimeren afzet onzer pro ducten in binnen- en buitenland een verbete ring in onze volkshuishouding zal gaan vol trekken. De ondergeteekende gelooft intus- schen niet te veel te zeggen, indien hij meent te mogen constateeren, dat zich eenige symptomen van verbetering beginnen te ver- toonen, al blijft toch nog steeds het aanbod van goederen en diensten op welhaast elk gebied de vraag daarnaar overtreffen. Het wedervinden van het evenwicht tusschen deze twee in dezen zin, dat de productiemogelijk heden door toegenomen vraag weer ten volle benut zullen kunnen worden, is onmisbare voorwaarde voor de vermindering der werk loosheid. Terwijl uiteraard ook binnenland sche factoren hierbij een rol spelen, ligt de oplossing der moeilijkheden op dit gebied voor een zeer belangrijk deel op internationaal terrein." In 't kort zet mr. Oud nog eens de huidige Regeeringspolitiek uiteen, verzekerend, dat men er met kunstmatige stimuleering der koopkracht (Pan van den Arbeid"!) nooit komt. Het groote middel moet blijven: met goed gevolg mededinging, van Nederland, op de in ternationale markt. „De Regeering heeft vol vertrouwen, dat bij een vastberaden voort gaan op den tot dusver gevolgden weg gun stige resultaten voor volks- en staatshuis houding niet kunnen uitblijven", aldus de be waker onzer schatkist, en hij voegt er ver volgens aan toe, dat „bjj het dan geleidelijk intredend herstel het mogelijk (zal) blijken, bij een voortgezet voorzichtig financieele be leid, een verdere saneering van het budget te verkrijgen". Ziehier enkele hoofdtrekken uit de alge- meene beschouwingen van den minister van Financiën, die niet nalaat ook even te wijzen op het ongeschokte crediet van den Neder- landschen Staat, mede iets van niet genoeg te waardeeren belang. Het „politieke testament" van de huidige Regeering valt dus eigenlijk zeer mee; zij verklaart zeker niet tevergeefs jarenlang te gen monstertekorten te hebben gestreden. La ten wij hopen, dat het bij uitstek deskundige woord ook „profetische waarde" zal blijken te bezitten! Nu iets over den eigenlijken „millioenen- dans" voor het jaar 1937! Gelukkig zijn ook te dien aanzien lichtpunten. Allereerst zijn de belastingverhoogingen eindelijk tot staan ge komen. Zelfs neemt de minister het ontwerp- Reisbelasting terug, dat immers reeds dit jaar effectief had moeten worden. Niet heel velen zullen die daad betreuren! Het zou &1 te mooi zijn geweest, als dit maal de crisis-„traditie" der gapende begroo- tings-tekorten kon worden verbroken, en dat gebeurt dan ook niet. Er doet zich wederom een niet malsch tekort voor van zeven en veertig en half miilioen! Dat zit zoo: Door allerlei tegenvallers en niet effectief geworden bezuinigingen in dit jaar blijkt thans, dat 1936 een tekort zal op leveren van rond 45 miilioen, en verlengt de Staten-Generaal enkele eind-December afloo- pende opcentenheffingen niet, van ruim 57 miilioen. .Nu is de Regeering erin geslaagd, voor dit jaar de middelen ruim 7 miilioen hooger en de uitgaven met 2.335.533 lager te ramen, zoodat het tekort voor '37 zal zijn, het reeds in ronde cijfers genoemde bedrag van 47.734.995. Doch verlengen de Staten- Generaal de meergenoemde opcenten (op divi dend-en tantièmebelasting, op het zegelrecht, op de registratie- en successierechten) ten be drage van bijna 12 miilioen, dan daalt het tekort dus tot ruim 35 miilioen. Ook dit „gat" moet natuurlijk kunnen wor den gedicht. En de Regeering stelt zich dat op de volgende wijze voor: Besparingen op Onderwijs, K. en W. 7.600.000; wegens af- loopen van wachten 3.200.000; besparing door het Capitulanten-stelsel 5.000.000; be zuiniging door vermindering van het spoor wegtekort 12.000.000; vermindering door her-berekening van pensioenen van burger lijke- en militaire ambtenaren (een reeds in gediend ontwerp, dat veel bestrijding zal on dervinden, zoo niet tot groote strubbelingen leiden!) 3.300.000, door een heffing van rechten op den invoer van bepaalde goederen 1.250.000, aldus een totaal-bedrag van ruim 32 miilioen. Er b 1 ijven dan nog zoo onge veer 3.5 miilioen te dekken over. Ook daar op weet de Regeering raad! Zij wijst op de bij de Kamers aanhangige wet op de Inkomsten belasting en die betreffende het Succissie- recht, alsmede op een ontworpen technische wijziging der Omzetbelastingwet. Ook zal na der worden gewerkt aan het ernstig bestre den ontwerp aangaande een heffing op be sloten vennootschappen. Een en ander moet ruimte bieden ter verkrijging van de drie en een half miilioen, om het laatste restje tekort te kunnen dekken. Zoodat het bedrag der uitgaven over 1937 k f 657.794.017 ongeveer door de inkomsten ota komt voor de geme ten nog een minder prettig gedeelte waar Minister Oud erop wijst, dat het Rj wat voorzichtiger zal moeten zijn met het ge ven van extra bijdragen in verband met de werkloosheidsvoorziening. Het Werklooshei Bubsidiefonds heeft in de afgeloopen jaren on verwachte tekorten opgeleverd, dat kan z niet langer, het Rijk is - zoo zegt de be windsman in de onmogelijkheid om méér dan 63 miilioen bij te dragen. Echter zul len aan noodlijdende gemeenten, om „schok ken" te voorkomen!, credieten kunnen wor den verstrekt, tegen 3 rente. Ten slotte mag nog iets worden vermeld van hetgeen mr. Oud opmerkt over de alge- meene financieele positie des Rijks. Z.Exc. zegt daarvan: „De ondergeteekende is er ten volle van overtuigd, dat de bestaande begrootingstoe- stand heel wat gebreken vertoont. Het dek kingsplan, in deze nota ontwikkeld, bevat nog een aantal posten, die eerst op betrekkelijk langen duur effectief zullen worden. Daar naast zijn èn in vorige begrootingen èn in de onderhavige verschillende maatregelen ver werkt, die zoo spoedig zich daarvoor de ge legenheid voordoet, weder ongedaan zullen worden gemaakt. Te denken valt hierbij aan de stopzetting van stortingen in verschillende fondsen, het verminderen van de reserveerin gen voor de bedrijven, het overbrengen van uitgaven van den gewonen dienst naar den kapitaaldienst, het uittrekken van de aflos singstermijnen der Staatsschuld en derge lijke. Al deze maatregelen, welke hun recht vaardiging uitsluitend hebben kunnen vinden in den uitzonderlijken financieelen toestand der laatste jaren, hebben de reserve-krachten, die een goede Staatsbegrooting behoort te be zitten, langzamerhand uitgeput. Het herstel daarvan zal een der eerste zaken zijn, die be- hooren te geschieden, zoodra de mogelijkheid daarvoor zal worden geboden. Daarnaast mag niet uit het oog worden verloren, dat de belastingdruk, zoo van het Rijk als van de gemeenten gedurende de achter ons liggende jaren tot een ongekende hoogte is opgevoerd. Er was den ondergetee kende daarom alles aan gelegen het dekkings plan in de onderhavige nota zoo te kunnen inrichten, dat daarin geen voorstellen tot nieuwe belasting verhooging behoefden te worden opgenomen." We mogen ons in elk geval gelukkig reke nen, dat wij er ditmaal zonder belastingver- hooging afkomen! Dat is een streepje aan den balk waard, want geen crisisjaar kon voorbij gaan, of op den Haagschen Kneuterdijk had men weer een nieuw middeltje uitgevonden, onder het motto: Sijmen betaal! Dat werd dus ook tot staan gebracht, zoo- dat men kan zeggen, dat de Millioenennota- 1936 vrij gunstig afsteekt bij haar beruchte" voorgangsters sinds 193Ï. Intusschen zijn de beide Kamers reeds bij een geweest. Allererst voor het verrichten van allerlei formaliteiten. De Senaat houdt zich immer steeds aanstonds onledig met de opstelling van het Adres van Antwoord op de Troonrede, en in de Tweede Kamer wijdt men zich dadelijk aan de nominatie van het pre sidium. Mr. Aalberse werd opnieuw nummero een, en de heeren Van Dijk en Vliegen weder om tweede en derde. De Voorzitters van beide Kamers hebben hun hernieuwde taak met het gebruikelijke speechje aanvaard, en zoowel baron de Vos van Steenwijk als mr. Aalberse legden zeer speciaal den nadruk op de rechten en volks vrijheden, welke de leden zoozeer hoog hebben te houden. Mr. De Vos riep uit: „Het is heer lijk, in Nederland te leven", doelend op de tyrannie elders. Behalve allerlei formaliteiten kwam in de Tweede Kamer nog even de „politiek" op het tapijt. Doordat de heer Kupers (S.D.) een in terpellatie aanvroeg over de nieuwe regeling nopens de steunregeling voor werkloozen, waarover verleden week in de Eerste Kamer uitvoerig gesproken wérd. De meerderheid der Kamer bleek dan ook van oordeel, dat de zaak ampel behandeld is, de Kamer een motie-de Bruyn ter zake aan nam, en dat er nog niets gebeurde, wat een nader overleg billijkte. Men weigerde een zin- looze herhaling van wat reeds in den breede werd betoogd en uitgelegd, en wees erop, dat er straks, bij de behandeling der begrooting, gelegenheid genoeg komt, over de kwestie van gedachten te wisselen. En dan kan tevens blijken, of minister Slingenberg te optimis tisch was, toen hg verzekerde, dat de ver laagde uitkeeringen gecompenseerd zouden worden door huurdalingen en door goedkoope distributies. De meerderheid der Kamer, die er zoo over dacht, bestond uit de rechterzijde plus Libe ralen en Vrijz.-Democraten, uitgezonderd het pas geïnstalleerde lid, de heer Cohen (opvol ger van wijlen Ketelaar), die vóór de inter pellatie bleek. Ook stemde mr. Aalberse te gen het desbetreffende voorstel-De Geer om de interpellatie niet toe te staan, doch dat was op formeele gronden. Bij de begrooting komt de kwestie natuur lijk in den breede ter sprake, de Regeering kan alvast rekenen op warme uurtjes. Zelfs wordt beweerd, dat er kans is op een spoe dige Kabinets-crisis, maar alleen indien men wil aansturen op zeer vervroegde verkiezin gen kan men daar vóór zijn. Parlementariër. ZONDAG 20 SEPTEMBER. Hilversum I. 1875 m. 8.55 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 6.00 VPRO, 8.00 AVRO. 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Postduiven- en voetbalnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Postduivenber., gramofoonplaten. 10.15 Limburgsch halfuurtje (toespraak, zang en piano). 10.45 VARA-Orkest. 11.15 „Van staat en maatschappij", causerie. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Stafmuziek 5de R, I. I.30 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Boekbespreking. 2.30 A'damsche Mannenzangvereen. „Euterpe" 3.00 Omroeporkest en solist. 4.30 Gramofoonplaten (Om 4.45 Sportnieuws ANP). 5.05 Orgelspel. 5.30 Sportpraatje. 5.50 Sportnieuws ANP. 6.00 Lezing. 6.30 „Niet-Arische Christenen", causerie. 6.45 Kerkdienst. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gevar. programma, m.m.v. solisten, koor, Omroeporkest en AVRO-Dansorkest. 9.15 Causerie. 9.20 Relais uit de Vereenigde Staten. 9.50 Gramofoonplaten. 10.00 Radio-Journaal. 10.15 Kovacs Lajos' orkest en orgelspel. II.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Renovakwintet. Hilversum II, 301 m. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. (Gramofoonplaten). 9.50 Geref. Kerkdienst. Hierna orgelspel. 12.15 KRO-Orkest. (Om 1.00 Literaire cau serie). 2.00 Vragenhalfuur. 2.30 KRO-Symphonie-orkest en gramofoonpl. 4.15 Gramofoonplaten. 4.25 Voor de zieken. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gewijde muziek (Gramofoonplaten). 5.50 Ned. Herv. Kerkd. Hierna gewijde mu ziek (Gr.pl.). 7.45 Sportnieuws. 7.50 Middenstandscauserie. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.20 KRO-Orkest. 9.10 Gramofoonplaten. 9.20 Relais uit de Vereen. Staten. 9.50 KRO-Troubadours. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonplaten. 10.40 Epiloog. MAANDAG 21 SEPTEMBER. Hilversum L 1875 m. programma, verzorgd door de Algemeen AVRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. °ctoPhonikers en gramofoonplaten. O nn° Jrantlbilé-°rkest en gramofoonplaten. 2.00 Piano-recital. 2.20 Voordracht en gramofoonplaten. 3.00 Lyra-Trio. 3.45 Orgelconcert en zang. 4.30 Muzikale causerie 8.00 Berichten ANP. 8.10 Omroeporkest en solist, 9.15 Voordracht. 8-45 Omroeporkest en solist. 11.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO-Aeolian-orkest. 11.4512.00 Orgelspel. Hilversum n, 301 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.3012.00 en 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Amsterd. Salonorkest en gramofoonpl, 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonplaten. 2.453.45 Reportage Maranatha-Conferentie. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Orgelconcet. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Vragenhalfuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenhalfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Chr. Gem. Zangvereen. „Hoop op Zegen™ m.m.v. solisten. 9.15 „Tachtig meter onder water", causerie, 9.45 Berichten ANP. 9.50 De Hollandsche Kamermuziekvereen. 11.1512.30 Gramofoonplaten. Schriftlezing. DINSDAG 22 SEPTEMBER. Hilversum I, 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Kovacs Lajos' orkest. 9.50 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 De Violiers. 11.00 Huish. wenken. 11.30 De Violiers, 12.30 Gramofoonplaten. I.30 Viool en piano; voordracht. 3.00 Causerie over de a.s. knipcursus. 3.05 Omroeporkest en solist. 4.00 Piano-recital. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest en gramofoonplaten. 7.00 Dansmuziek. 7.30 Causerie over de a.s. Engelsche les. 7.40 Dansmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gevar. programma m.m.v. Kovacs Lajos' orkest, Accordeon-Ensemble en solisten. 10.00 Radio-tooneel. 10.30 Ensemble Iliescu. II.00 Berichten ANP. 11.10 Dansmuziek. 11.4012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. KRO- uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten, 11.3012.00 Godsd. halfuur, 12.15 KRO-Melodisten, zang en gramofoonpl. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonplaten. 4.00 KRO-orkest en gramofoonplaten. 5.45 Gelukwenschen. 6.00 Gramofoonpl. 6.15 De KRO-Meeuwen, 7.00 Berichten. 7.15 Katholieke Pers in Nederland, causerie. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. Grampl. 8.15 Sted. orkest Maastricht. 9.00 Gramofoonplaten. 9.30 Causerie over den a.s, modecursus. 9.40 KRO-orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonplaten. 10.45 KRO-Boys en solist. 11.15 Farkas Jenö's Hongaarsch orkest, 11.4512.00 Gramofoonplaten,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2