Billy maakt carrière PAG. 2 ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1936 T JUTTERTJE Populaire Rubriek Hoe ik de brillianten speld terug kreeg Door: B. SCHARNKE Matroos: Man overboord!" Dame: (vrouw van dengene, die over boord gevallen is) „Heer overboord, alsje blieft! Weet je niet, dat mijn man een eerste klasse passagier is? Boer: Zo'n slecht jaar als dit, heb ik van mjjn leven nog niet meegemaakt, mijn tarwe is nog geen decimeter hoog. Buurman: Wat zeg je, geen decimeter, de spreeuwen moeten op mijn land op hun knieën gaan liggen om er bij te kunnen. Dat alle rectificatie nog geen verbete ring is, hebben onze puzzle-pluizers deze week kunnen ervaren. Velen zullen hun hersenen gepijnigd hebben met de vraag wat die Indische vorstenketel wel te be- teekenen mocht hebben. Een oplosser, die blijkbaar Freudiaansch geschoold is, ver onderstelde iets, dat in het onderbewuste thuis behoorde! Nu, zoo erg geheimzinnig was het tenslotte ook weer niet, want bij nadere beschouwing bleek de vorstenketel vorstentitel te zijn. De geestigheid van het zettersduiveltje heeft trouwens niemand verhinderd om het raadsel te vinden. Bijna alle oplossingen waren goed. De zwarte letters beteekenden natuurlijk Heldersche Courant". Mevrouw J. S.S. hoopte dat „H. C." een voorspelling van een spoedige Hoog-Conjunctuur zou zijn. In ieder geval beleven we den laatsten tjjd een hoog-con- junetuur van nationale eenheid en Oranje liefde! Een puzzelaar sloeg voor, om een Prins Benno-raadsel op te geven. Er is veel voor te Zeggen, maar 'n groot be zwaar is, dat dergelijke raadsels doorgaans heel gemakkelijk te vinden zijn. Dat onze Kroonprinses Juliana heet en Haar Ko ninklijke verloofde Bernard, weet iedereen. En een puzzle moet nu eenmaal een beetje scherpzinnigheid eischen. Maar in ieder geval zullen we den wensch van onzen abonné in gedachten houden. De prijs werd gewonnen door Mej. C. VISSER, Sluisdijkstraat 104. De oplossingen van het nieuwe raadsel worden vóór 24 September aan ons bureau Koningstraat ingewacht CORRESPONDENTIE. L. v. P. Wij zijn het volkomen met uw opmerking eens. OPLOSSING VORIGE WEEK. Koninklijke Marine. 13. Arrondissement. 18. Is. 19. Maanden- 21. Man teL 23. Kap. 24. AL 25. Em. 26. Uase (Oase). 27. Je. 28. Me. 29. t.a. 30. Na. 31. Een. 32. En. 33. S.R. 34. Aa. 35. La. 36. Li. 37. Breton. 38. Tam. 39. An. 40. An. 41. e.k. 42. Reet. 43. Era. 44. Lè. 45. Gd. 46. En. 47. R.I. 48. Ndl. 49. P.S. 50. Ra. 51. Neus. 53. Tiara. 54. Troetelkind. 59. Escarpe. 63. Mode. 65. Ne. 66. Tariefmuren. 67. Eden. Verticaal: 1. Kampeertenten. 2. Oranjegardist. 3. Ion. 4. N.N. 5. Lin. 6. IJs met slagroom. 7. Een. 8. M.M. 9. R.N. 10. It. 11. Nias. 12. Esperantisten. 14. Raden. 15. Delen. 16. Samarinda. 17. Ee. 20. Dame. 22. Lun teren. 23. Kaarten. 29a. BabeL 30a. Aloë. 35a. SmaL 39. Alp. 39a. Nest. 47. Run. 49. Pari. 52. Eind. 55. Emu. 56. Tor. 57. Ede. 58. Koe. 60. Ca. 61. Ar. 62. P.E. 64. En. 65. Ne. H. C., Heldersche Courant. Horizontaal. L vaartuig. 6. rijtuig. 9. chaos (de eerste lettergrepen is een ander woord voor inham). 12. latafel. 14. beroemd kalief. 15. vuilnisbelt. 17. eilandje op de westkust van Ierland. 18. kikkereieren. 19. omroepvereeniging. 20. verzadigd. 21. dominee. 22. graansoort. 24. afkorting voor „selenium." 25. vlaktemaat. 27. tot het Christendom overgegane Jood in Spanje (meervoud). 29. ouderwetsche damesjapon. 32. terzelfder plaatse (afk.). 33. ja (Engelsch). 34. bevel. 36. initialen van het Romeinsche rijk. 37. vermaard Indisch rijstgerecht (begin letter is N). 40. voegwoord. 42. pond sterling. 43. halslapje (bij rechters etc.). 44. eerstkomend. 45. Javaansche adellijke titel (afk.). 46. korte kous. 48. Getij. 50. voegwoord. 51. geit. 52. gereed. 54. de eerste president van de Weimar republiek. 57. zangnoot. 58. ijzeren of houten nagel. 59. een (Engelsch). 60. vast, stevig. 61. uitgebrand hout. 63. dierentuin. 65. dagteekening (meerv.). 68. godsdienstige toespraak. 69. iemand, die zijn naam voor een of ander doel leent, zonder daarbij wer- lijk ge'intereseerd te zijn (nieuwe spelling) 70. de heer der schepping. 71. dorpje in N.-Holland. Verticaal. 1. stad in Finland. 2. oude vochtmaat. 3. ijzeren wolkam. 4. radio volks-universiteit (letters onder» ling verwisselen). 5. stomp. 6. Spaansch parlement. 7. meisjesnaam. 8. vischkorf. 10. regenboogvlies. 11. havenstad in West Afrika. 12. pias. 13. rivier. 16. bewerking; zetting van een muziek stuk voor andere instrumenten, dan oorspronkelijk voorgeschreven is. 22. Russische telegraafagentschap (2e letter is A). 23. godin van de dageraad (3 letters, tweede letter is o). 25. vroeg in 't voorjaar bloeiende heester. 26. rivier in Rusland. 27. jaarbeurs (met name in Leipzig). 28. harde vruchtenpit. 30. politieke partij. 31. houten gebouwtje, waar men kranten, tijdschriften etc. verkoopt. 33. een van de Carolinen eilanden. 35. meisjesnaam. 38. zie horizontaal 32. 39. voegwoord. 41. streek op het kompas. 45. zangnoot. 47. haan. 49. afkorting voor „beryllium". 50. Latijn voor horizontaal 50. 51. Italiaansche cervelaatworst (2e letter is a). 53. rij van menschen. 55. plaats in Overijsel (laaste letter weg laten) 56. keer. 57. Portugeesch volksliedje. 61. stoomvaartmaatschappij in Indië. 62. bid (Latijn). 63. tijdperk. 64. verblijf voor het vee. 66. hoeveelheid van 200 stuks haringen. 67. persbureau. Op den daktuin van het huis van den regeeringscommissaris van Transvaal, Le- wis Donaldson, zaten op een schoonen Augustus-avond drie mannen van middel baren leeftijd. Donald had den uitgever van de „Transvaal Courier", William Wood en den Duitschen koopman Kurt Dramburg uitgenoodigd tot een gezellig praatje in zijn huis. Aan den Noord-West rand van de hoofdstad Pretoria stond het temidden van een prachtig park van pal men en sinaasappelboomen. De dag was drukkend warm en zelfs nu nog, na zons ondergang, zweefde de gloeiend heete adem van de verre Kalahariwoestjjn door de straten. Het sodawater met jjs viel sissend en pa relend op de whisky in de glazen, die voor de drie mannen stonden en de zorgelooze vrije avond beloofde een succes te worden. Alle drie waren zij Europeanen en in zulke tropische avonden is het niets vreemd, dat de gedachten dan eens over woestijnen, land en zee dwalen naar het land der kindsheid. Dan worden lang-vergeten tafereelen weer wakker en is het verder een vol- maakt-persoonlijke zaak, of deze herinne ringen van aangenamen aard, zakelijk of romantisch, vroolijk of somber zijn... „...Ik heb in ieder geval," zoo besloot Donaldson juist een overzicht en terug blik van zijn leven, „ik heb in ieder geval mijn verhuizing naar hier nog nooit een seconde berouwd. En jij, Bill, denk jij er evenzoo over?" vroeg hij aan zijn vriend William Wood. „Dank voor je belangstelling," zei de uitgever, „ik kan inderdaad niet klagen en tenslotte: wat Britsch is, dat is mijn va derland!" „Allright!" bromde Donaldson en goot zijn whisky in een teug door het keelgat. Dramburg zou wel een beetje anders over dit onderwerp denken; hg was pas enkele maanden, in opdracht van een in dustrieel in Zuid-Afrika. Tot zijn vreugde had hg verrassend snel een relatie gekre gen met den regeeringscommissaris en den uitgever. Hg wendde zich tot den couran tenman: .Overigens, Mr. Wood, vertel u ons eens. hoe u eigenlijk hier kwam? Dat interes seert mij ten zeerste, als Ik natuurlijk niet indiscreet bij met mijn verzoek." Donaldson had zijn glas opnieuw ge vuld en drong eveneens bjj Wood op het vertellen van zijn levensgeschiedenis aan: „Natuurlijk daar heb je mij ook nok nooit wat van verteld! Vooruit, biecht op, Bill." Wood grijnsde. „Wel dat is een recht avontuurlijke geschiedenis, maar waarom zou ik jullie daarover niet eens een en ander verhalen? Het zal weldra vijftien jaar gelegen zijn, dat ik hierheen kwam. Ik was tegen de 30 jaar, energiek, maar arm! Mijn betrekking als redacteur, hoofdredacteur, chef van een uitgeverij, schrijver, boekhouder, klerk en kasiser van een armzalig krantje in Gloucester had ik opgezegd en op zekeren dag trok ik met al mijn bezittingen in één koffer gepakt en ongeveer 20 Pond Ster ling op zak doelloos naar Southampton. In de haven lage groote passagiersschepen en toen ik er een beetje had rondgedwaald, besloot ik een der schepen te nemen en naar Rotterdam te gaan. Zoo gezegd zoo gedaan! Toen ik aan bobrd van de „Baloeran" was, herkende ik opeens in een der scheepsofficieren mijn ouden vriend Oliver Whinston. Het was een vroegere schoolkameraad geweest, waarmee" ik altijd heel prettig had omgegaan. We had den elkaar uit het oog verloren. Het ge luk was mij dubbel gunstig, want in de haven, waar de „Baloeran" thuishoorde sleepte Whinston mij naar de directie van de „World Line", tot welks officierskorps hij eigenlijk behoorde en waarbij hij door zijn vader goede relaties had. Ik zal mg niet lang bjj het begin ophouden; ik slaag de erin, dank zij de voorspraak van Whin ston, de positie van hoofdredacteur op de lijn te krijgen. Tien dagen later ging ik op reis aan boord van de „Dempo", een zeer modern vaartuig van 17.000 bruto registertonnen. Ik zou hier voor het eerst, volgens Duitsoh voorbeeld, een boordkrant organiseeren en redigeeren. Niet zonder genoegen denk ik aan deze bezigheid terug. In een fraaie hut in mgn bureau. Een kleine, nette zetterg met een zetmachine, een aardig snelpersje en nog een paar toestellen vormden de technische afdeeling, waarvan ik tevens chef was. lederen morgen verscheen de boordkrant van twee tot vier pagina's omvang. De nieuwste berichten uit heel de wereld kreeg ik van den radiotelegrafist, die deze onderweg opving, het feuilleton en de be spreking der gebeurtenissen aan boord, zoowel als de bekendmakingen aan de passagiers en wat-dies-mee-zij, schreef zelf. Ik behoefde me niet te overwerken, leerde de wereld kennen, bleef in mijn be roep en stond aan boord bij de bemanning en passagiers in aanzien! Misschien had ik heel wat jaartjes in deze betrekking rond gezworven over de wereld, als ik op eeD reis in de Middellandsche Zee niet een lieve kleine leerares had leeren kennen en tot over mijn ooren op haar verliefd was geworden! Toen kreeg ik de wensch een huisgezin te vormen. Kortom: ik wil" de een positie trachten te veroveren om t® kunnen trouwen, j,Slot volgW.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6