brnderhew Julianadorp. Anna Paulowna. Wieringen Schagen DE STROOPER. Texel DE HELDERSCHE COURANT Burgerlijke Stand HELDHRSCHE COURANT VAN DINSDAG 22 SEPTEMBER 19 Transatlantisch luchtschip- verkeer door het Nederlandsche Syndicaat? Snelle uitbreiding der Engelsche luchtmacht. I FEUILLETON DOOR PETER BARON. De zeevisscherij. Marineberichten. Kruiser de Ruyter op 3 October a.s. in dienst berideTz^00' T1 met n°g gr00tere denk- De heer A. F. BrousJug in de er- Staten voor onderhandelingen met de Good Year Zeppelin Comp. Reuter—A. N. P. meldt uit Lakehurst: Met het luchtschip Hindenburg is te La- kehurst aangekomen de heer A. F. Bron- mng. directeur der stoomvaartmaatschappij „Nederland" en voorzitter van het syndi caat voor luchtschipverkeer met Neder- landsch-lndië, die mededeelde, dat het de bedoeling van dit syndicaat is een passa giers- en vrachtdienst per luchtschip te openen over den Atlantischen Oceaan. Hij zeide over den bouw van het eerste luchtschip met de Goodyar-Zeppelin maatschappij te Akron (Ohio) in onder handeling te zijn. Naar aanleiding van deze mededeelmg van den heer A. F. Bronsing heeft het A. N. P. bij het Syndicaat te Amsterdam inlichtingen ingewonnen, waarbij werd medegedeeld, dat als de plannen voor een luchtschipdienst tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië doorgaan, het in de eerste plaats noodzakelijk zal zijn dat, vóór een bemanning voor een dergelijken dienst kan worden samengesteld, deze de gelegenheid krijgt, de noodige ervaring op te doen, het geen thans uitsluitend mogelijk is in den ge- regelden luchtschipdienst tusschen Duitsch- land en Amerika. Van eenigerlei plan om het eerste luchtschip te doen bouwen door de Goodyear Zeppelin Mij. te Akron in Ohio is in de deskundige kringen te Amsterdam niets bekend. Men acht het bestaan van een dergelijk plan zelfs zeer onwaarschijnlijk. Overeenkomstig de plannen van de Engel sche regeering tot versterking van de lucht macht zijn 26 nieuwe escadrilles in dienst ge steld, waarvan 23 in gewoonen dienst en drie in reserve. Gedurende de afgeloopen maand zijn drie van deze escadrilles gebouwd. Nog 45 escadrilles zullen in dienst moeten worden gesteld om het totaal aantal te brengen op 123, zooals werd voorgesteld in Mei van het vorig jaar. In het Witboek, dat in Maart van dit jaar werd gepubliceerd, werd voorgesteld, de totale sterkte van de luchtmacht te brengen op 129 escadrilles. De bombardements-escadrilles heb ben tot nu toe de meerderheid. Van de nieuw in dienst gestelde escadrilles zijn 18 bom menwerpers, 5 gevechtstoestellen en 3 ver kenners. Veertig nieuwe vliegvelden voor de lucht macht zullen worden aangelegd. Op 32 hier van is men reeds hard aan het werk. 13 scho len voor vliegers z\jn opgericht. Tusschen April 1935 en einde Mei van dit jaar zijn 940 nieuwe vliegers aangenomen en sinds April zijn weer een 900 vliegers aangesteld. EEN TOCHT VAN EEN NEDERLAND- SCHEN SPORTVLIEGER ROND DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Zaterdagmiddag is de sportvlieger, ir. J. E. F. de Kok in zijn Leopard Moth-vliegtuig PH-FDK van Ypenburg vertrokken naar den Balkan. De chef-instructeur der N. L. S. H. M. Schmidt Crans, maakt de reis als passagier mede. Het voornemen is om via Weenen naar Istamboel te vliegen en verder over Klein- Azië en Palestina naar Cairo en westwaarts naar Tripolis en Tunis. Aldaar zal de Mid- dellandsche Zee worden overgestoken naar Sicilië. Over Italië zal de terugreis worden gedaan. RICHMAN EN MERRILL TE NEW YORK. Reuter seint uit New York, dat de Oceaan vliegers Richman en Merrill, die op New- Founland een noodlanding maakten, thans hun vlucht beëindigd hebben en hier gisteren namiddag op het vliegveld Floyd Benett zijn geland. DE AMEIDE-VLUCHT UITGESTELD. Wegens mist. Mist was de oorzaak dat de Ameide-vlucht Zaterdagmiddag niet door kon gaan. Er wer den mistbanken gerapporteerd tusschen Am sterdam, Ameide en Ypenburg. GYMNASTIEKDEMONSTRATIE. Zondagmiddag vond op het J.V.C.-terrein de groote gymnastiekdemonstratie plaats, welke gegeven werd door de vereenigingen „Sportlust" te Julianadorp en „O.K.K." te Den Helder. Het terrein was met vlaggen feestelijk versierd, terwijl de H.R.C O. voor een geluidinstallatie had zorggedragen. De Harmonie „Kunstzin" stelde zich onder leiding van haar directeur, den heer J. van Glabbeek aan het hoofd van den stoet op en zoo werd onder groote belangstelling van het publiek eerst een rondgang gemaakt. Op het J.V.C.-terrein had zich inmiddels reeds veel publiek verzameld en zoo maakte de stoet haar entrée en rondgang over het terrein Onder het spelen van het „Wilhelmus" werd door ..O.K.K." den Vaandelgroet gebracht. Daarna werd begonnen om het programma, dat alle bezoekers was uitgereikt, af te werken. Dat programma was wèl voorzien en bevatte o.m. halteroefeningen, vrije oefenin gen brug en rek. knotsoefeningen en Bonds- oefeningen K.N.G.V. Het gebodene viel zeer in den smaak van het publiek en er werden heel mooie prestaties verricht. „Kunstzin" bood ook hierbij de muzikale hand en ook de H.R.C.O. Aan het einde van deze middag-demon stratie, het was bijna 5 uur geworden, werd door den heer I. J. Schroevers, door den luid spreker een hartelijk woord van dank ge bracht aan het bestuur en leden van „O.K.K." voor datgene, wat zij hedenmiddag hadden laten zien. Des avonds om 8 uur werd een en ander door groepen van beide vereenigingen in de zaal van het café „Prins Hendrik" voortgezet. De heerSchroevers bood den heer Van Loo een klein souvenir aan. Daarna werden weer allerlei oefeningen gedemonstreerd, waarbij er waren, die bewondering afdwongen. Zoowel de dames als de heeren hebben hier hun beste beentje voorgezet en een prachtdemonstratie gegeven. Alle medewerkenden werden door Jaap Jim- mink bedankt, en toen begon het bal, dat velen nog lang gezellig bijeen hield. VEKEENIGING VOOR JONGE MOEDERS. Op de vergadering, die Zondagmiddag in de „Vlas- en Korenbeurs" werd gehouden om tot oprichting van een ver. voor jonge moeders te komen, waren 63 dames aanwezig Pastoor Van der Eem opende de vergadering met den Chr. groet en na een welkomstwoord uitge sproken te hebben herinnerde Z.E. er aan, dat meermalen was gevraagd, waarom hier en in Breezand geen onderafdeeling was van den R.K. Vrouwenbond. De oprichting daar van stuitte meestal af op gebrek aan t(jd of de financieele gevolgen. Spr. stelde daarom voor een bijzondere vereeniging, en wel een voor jonge moeders te stichten. Breezand is hierin en met de kleuterschool voorgegaan. Na er op gewezen te hebben, dat zoo'n school de moeders overdag van veel zorg ontlast, deelde Z.E. mee, dat hij met de zusters van de congregatie, waarvan er hier o.a. de op te richten school zullen leiden, had kennis gemaakt tijdens de vormreis van den bisschop op Texel. Spr. vroeg en kreeg verlof van den bisschop om met de zusters in onderhandeling te treden. Er bleken nog 4 zusters beschik baar te zijn en zjj waren bereid op eigen risico te komen. Toen echter het concept reglement werd ingestuurd, maakte de vica ris-generaal, die een buitenlandsche congre gatie wenschte, bezwaar. Nadat spr. had mee gedeeld, dat hjj het bjj de Ned. congregaties in Den Helder, Bergen, Delft, Amsterdam, Heerlen, Tilburg en Rozendaal had gepro beerd, maar niet kon slagen, werd toch toe stemming verleend om met de congregatie du Saint Sauveur uit Oberbronn in onderhande ling te treden. Het concept-reglement is thans ter goedkeuring gestuurd naar het moeder huis en de zusters zullen nu wel begin Octo- ber komen. Het contract wordt aangegaan voor vijf jaar en, indien niet een half jaar voor het afloopen opgezegd, loopt het onge wijzigd door. Alleen leden van de vereeniging, waarvan de contributie 1 is, kunnen kinderen naar de school zenden en al dadelijk gaven zich 60 dames als lid op. Men koos toen ook terstond een bestuur. Gekozen werden de dames BrinkmanHau- wert, Komenv. d. Kroon, LammersWeijers, SchlamannStaring en PreijdeKomen. Me vrouw VieveenGoemans bedankte voor een bestuursfunctie. Medegedeeld werd nog, dat het de bedoe ling is viermaal per jaar leden- en 6 maal per jaar een bestuursvergadering te houden en daarna sloot pastoor Van der Eem de verga dering op de gebruikelijke wijze. BILJARTEN. De biljart-séance, die Zaterdag in Veer burg gegeven werd door prof. Kohof uit Am sterdam, leverde eenige interessante partijen op. Hoewel de toch hier als goede biljarters bekend staande heeren, die het tegen den prof. opnamen 80 punten op de 100 vóór kre gen, was het geen van hen mogelijk hem te slaan. In twee of drie beurten maakte hij steeds de partij uit. DE LANDBOUWFEESTEN. Begunstigd door het mooie weder stroom den Zaterdag al vroeg in den middag vele kjjklustigen naar het feestterrein. Want daar zouden dien middag de ringrijdsters en -rijders hun kunnen toonen, zoowel te paard als te fiets (tandem). Er bestond buitengewoon veel belangstelling voor de ringrijderij te paard. Ook de gecos- tumeerden op de tandems trokken veel bekijks. Wij laten hier de uitslagen volgen: Ringsteken te paard. Ie prijs J. Mulder, 10 ringen; 2e pr. B. Rus- selmanDekker, 10 ringen; 3e pr. S. Bakker Mzn., 9 ringen; 4e pr. J. de Jong Pz., 8 ringen. Gecostumeerd ringsteken op tandems. Ie prijs N. KoorKlim en A. VetWage- maker; 2e pr. echtpaar v. d. Krekede Jong; 3e pr. dames C. Bruul en S. Lont Jd. Mooiste costuum. Ie pr. J. Doesburg en T. Kreijger—Blau- boer; 2e pr. H. Lont en mej. A. Smit; 3e pr. echtpaar v. d. Krekede Jong; 4e pr. J. de Ruyter en mej. E. Montschouer; 5e pr. dames R. en M. Kort. Des avonds trok veel volk naar de Wieler baan, om daar het programma met o. a. Pij nenburgSlaats te zien verrijden. Voor bovenstaande terreinfeesten bestond de jury uit Mevr. Kolff, Mevr. Wilms en Mej. Gr. Bosker en den heer L. Noorden. De Harmonie luisterde een en ander op. Zondag. Dit was de laatste dag der tentoonstelling en evenals de andere dagen een succes. Deze middag werd ook weer begunstigd door prach tig weder. Allereerst schallen de tonen van de Har monie en eindelijk daar komen de tweespan nen (warmbloed) het terrein op rijden. Prach tige, fiere paarden, een lust voor het oog. Ne deze show komen de tweespannen koud- bloed aan de beurt. De Belgische paarden maken een goeden indruk. Maar het oordeel van het publiek is meestal geheel verschillend aan dat van de jury, daar deze op heel andere kwaliteiten let dan de leek en meer ontdekt dan onze ongeschoolde oogen. En dan komt het mooiste van den dag. De diligence, getrokken door zes mooie paarden, rolt la Wild-West het terrein op. Achterop de palfrenier, die van tijd tot tijd zijn signalen geeft. Midden op het veld wordt halt en front gemaakt en het blijkt ons, dat de bestuurder, de heer Parlevliet, een uitstekend paardenman is. Hij heeft de dieren één voor één en in totaal geheel in zijn macht. Een mooi staaltje waarvoor ons compliment. De diligence ont volkt zich en daar komen de dames en heeren aangeloopen. Het geheel stelt voor een boeren bruiloft in het begin der 20e eeuw op Wierin gen. Keurig stonden de glinsterende kappen en oorijzers. De burgemeester, welke bij dergelijke gele genheden placht aanwezig te zijn, is vertolkt in den persoon van den heer O. J. Bosker, welke op ouderwetsche wijze zijn felicitatie rede in rijm declameert. De vreugde komt in het bruiloftgezelschap en de harmonica lokt allen ten dans. De heer Parlevliet mocht een mooie lauwertak met eervolle vermelding ont vangen. Hier de uitslag: Tweespan (warmbloed). Ie prijs plus zilveren medaille Jb. Dekker Jn. Doves (bestuurder P. Dekker). 2e pr\js P. Koojj J.P.Hzn. (bestuurder G. Moermond). 3e pr. P. Lont Cz (bestuurder de eigenaar). Tweespan (koudbloed). Ie prijs Splunter en Scholten (best. Struik). 2e prijs Timmerman, Wieringermeer (best. Timmerman). 3e prijs C.Wiegman (best. A.Wiegman Cz.) met ingang van 1 October het van NEDERLAND Zie bijzonderheden op pagina 5 4e prijs Bouwplaats Enthoven (best. A. v. d. Welle). Boerenbruiloft met zesspan: Eervolle ver melding met zilveren lauwertak. VierspanA. v. d. Welle en Jac. Lont, eer volle vermelding. Éénspan: le pr. P. de Jong; 2e pr. Jb. Dek ker; 3e pr. Jb. Bruul; 4e pr. S. Klein. Medaille voor het schoonste éénspan: S. Snooij. BENOEMD. De heer Dr. G. van der Torren te Bakkum is benoemd tot entomoloog in rijksdienst, met standplaats Medemblik. De heer Dr. van der Torren zal werkzaam zijn bij de bestrij ding van de muggenplaag. MARKTOVERZICHT. We wolveehandel was ook Maandag aan de markt nog zeer belangrijk. In totaal werden ruim 250 stuks verhandeld. De prijzen lever den weinig verschil op bij vorige week, ter wijl ook weer de handel in schapen en lam meren stug verliep. Voor beste oude schapen werd pl.m. 17.per stuk betaald, voor lammeren gemiddeld 8 gld., de beste 9.50. De rammenhandel verliep ook thans weer veel in ruilhandel, de kwaliteit was iets min der dan vorige week. Rundvee was er weinig, een drietal melk koeien werd verhandeld voor prijzen van 120.tot 160.—. Nuchtere kalveren brachten gemiddeld 9.op, fokkalveren gingen voor prijzen van 20.tot 35. Voor varkens wordt op de boerderij pl.m. 19 cent per pond betaald. Biggen brachten op de markt gem. 10 gld. op Aan de Eierveiling stegen de prijzen weer met ongeveer 25 ct. per 100. Thans wordt per 100 omstreeks 30 cent meer betaald dan vorig jaar om dezen tijd. Op de markt werd voor de wol een prijs ge boden van 60 ct. per kg, voor dezen prjjs wilde echter nog bijna niemand verkoopen. DE RONDE VAN SCHAGEN. Zoo vonden dan Zondag deze voor Schagen eerste wegwedstrijden plaats. De deelname was, zooals reeds gemeld, geweldig. Begun stigd door prachtig weer, nam de eerste strijd circa tien uur een aanvang. In de rubriek be ginnelingen startten niet minder dan ongeveer 180 renners, welke 7 ronden van 5(4 km moes ten rijden. De uitslag hiervan was: 1. G. Greuter, Purmerend; 2. N. Versteeg, Amsterdam; 3. N. Eenhoorn, Alkmaar; 4. B. Matzen, Haarlem; 5. B. Hollander, Den Hel der; 6. H. Ensink, Hoorn; 7. J. Martin, Ber gen; 8. K. Hopman, Oostzaan; 9. P. Schoppen, Leeuwarden, 10. K. Engel, Oostzaan; 11. G. van Lobbrecht, Amsterdam; 12. H. Koelewyn, Haarlem; 13. Ottenbros, Alkmaar, 14. J. J. G. Smits, Amsterdam; 15. C. Kuilboer, Warmen- huizen; 16. J. Mollenvanger, Purmerend; 17. W. van Ess, Den Helder; 18. J. de Boer, Den Helder; 19. J. Stet; Ymuiden; 20. A. C. de Veer, Alkmaar; 21. A. Drent, Velseroord; 22. Krom, Haarlem; 23. D. Claassen, Haarlem, 24. N. Prins, Zaandam; 25. P. de Jong, Purme rend; 26. J. Bruin, Alkmaar; 27. J. Huizinga, Purmerend; 28. Overdink, Amsterdam; 29 A. van Sprundel, Haarlem; 30. H. Strubel, Enk huizen. 2) „Dat deed je," verbeterde de ander. „Maar het is beter, dat je er mee ophoudt en een leuke wandeling gaat doen." Heimelijk bestudeerde Keating zijn aanhou der. maar hjj kon niets waarnemen dan wat h(j al dadelijk had opgemerkt. De spraak van den onbekende zei hem weinig meer. dan dat de spreker een Engelschman moest zijn met een Amerikaansch tintje. Zijn uitspraak had niets van den metaalachtigen klank, welken Keating vereenzelvigde met den eenigen Amerikaan, dien hg kende: Clem Wade. -Mijn zoon." zei hij na een oogenblik, je bent iets begonnen, wat je niet kunt vol brengen. Misschien weet je niet, dat in dit land verscheidene mooie inrichtingen zijn. waar we den kost geven aan lieden, die inspecteurs met een revolver dreigen." ..En misschien ken jij dat verhaaltje niet, dat je eerst den vogel moet vangen. Ik zal er in ieder geval niet minder om slapen. Schiet nu maar een beetje op!" Keating schoot een beetje op; hij begon proefnemingen te doen met zijn linkerhand, die het verst van zijn metgezel af was. „Wat is nou eigenlijk je bedoeling?" morde hg. terwijl zo naar het donkere eind van de straat liepen. „Ben je George zijn engelbe waarder of zooiets?" ..Neen, maar Jij bent op het oogenblik djghter bij de engeltjes dan je ooit geweest ksnt Hou je hand weg van dien knapper!" Keating liet zgn linkerhand langzaam van zijn zij wegzakken. Voorzichtig had hij ze achter zijn rug om naar zijn achterzak gebracht. Nog één moment, en er zou een aanmerkelijke verandering ingetreden zijn in de situatie. Het was echter mislukt. „Je bent bezig, elke minuut jaren aan je vonnis toe te voegen," zei hij spijtig. „Ik zal daaraan denken, als de rechter wil, hoe lang je gepensionneerd moet worden." „De rechter, die „den Strooper" kan pen- sionneeren, zit nog niet in de bank," blufte de ander. Keating keek verrast op. Zijn metgezel had plezier in zijn verbazing. „Twee jaren geleden heb je tegen Larry Wade gezegd, dat je „den Strooper" te pak ken had, en goed ook!" spotte hij. „Nu heb je hem werkelijk, en je doet niets!" Keating luisterde nauwelijks meer. „De Strooper" was voor hem en voor de Birming- hamsche politie geen onbekende naam. De burgemeester had eens gezegd: „Joey Cham- berlain heeft Birmingham gesticht en „de Strooper" heeft het gevild." Dat was waar; maar als dit nu werkelijk „de Strooper" was, scheen hij zijn werkzaamheden veranderd te hebben. Tot nu toe had hij zich eer een vijand dan een vriend van de lui van zijn beroep getoond. Tenminste, zes van Keating's „vriendjes" hadden beloofd, „den Strooper" voor bewezen diensten „af te drogen". En braaf hadden zij ook gewerkt en plannetjes uitgedacht, alleen om het genoegen te beleven dat „de Strooper" op het laatste oogenblik tusschen beide kwam om hun eerzame voor nemens te verijdelen. Daarom immers had hij zijn naam gekregen en zich den haat op den hals gehaald van de halve gemeenschap, die door de boekenschrijvers „de onderwereld" wordt genoemd. Hem nu echter krachtdadig óén van 't vak te zien helpen, dat was verba zingwekkend, en Keating wist niet, wat hij daarvan denken moest. Hij liep werktuigelijk door tot een pleintje, vanwaar talrijke straten het duister in leidden, en waar de Strooper „halt!" riep. „Hou je gemak maar. hier laat Ut Je alleen. Ik denk, dat de kolonel nu wel thuis zal zijn en een poosje is gaan maffen." „Op een goeien dag zal ik je dit betaald zetten!" antwoordde Keating met klem. „Van nu af aan zal Londen ongeveer zoo heet voor jou zijn als het land waar de peper groeit." „Dat zou beroerd zijn! Keer je voorgevel naar het Oosten en loop dien kant uit. En denk tuin de vrouw van Lot! Ze deed niet, wat haar gezegd was, en eindigde als zout. Volg je haar voorbeeld, dan ben je voedsel voor de wormen. Hoepel nou maar op!" Keating treuzelde niet. Hij liep ongeveer tien seconden recht door en keek toen om. De Strooper was nergens meer te zien. Keating zocht ook niet. Hij nam den kortst mogeltjken weg naar Piccadilly en Scotland Yard. Onderwijl dacht hij weinig liefdevol over den man, dien hij zoo juist verlaten had. Een paar minuten later ging hij zijn kantoor van de Yard binn enen nam gemelijk plaats op den hoek van de tafel, waaraan zijn chef zat te werken. Deze schreef onverstoorbaar door. Het was niets ongewoons, dat Keating van zijn nachtelijke zwerftochten terugkwam met het verlangen naar een praatje. En het was ook superintendant Kaye's onverander lijke gewoonte, zijn kolommen cjjfers te blij ven narekenen ondanks de beschouwingen van zijn vriend over het leven en zijn ont goochelingen. Evenals Keating deed super intendant Kaye het meerendeel van zijn werk in de nachtelijke uren. Maar daarmee hield de overeenkomst ook op. Keating was een paar duim grooter dan zijn vriend, breed en stevig gebouwd, terwijl Kaye neiging tot dik heid vertoonde. Het opmerkelijkste verschil lag echter in hun gezicht. Kenting's nuchtere gelaatsuitdrukking stak opvallend af tegen den droomerigen blik, die zoo grappig aan deed op het ronde cherubij nengezichtje van Kaye. En de huid van den laatste was zoo glad als die van een meisje, in tegenstelling I met Keating's blauwe kaken en kin. „Den Strooper ooit gezien. Kaye?" vroeg Keating plotseling. Kaye keek op. „Spreken is iedereen gegeven, maar den ken aan weinigen," antwoordde hij. „Cato kende zijn wereld, toen hij dat zei. Je bent zeker moe, dat je zoo'n dwaze vraag doet?" Keating keek zuur. „Ik heb hem vanavond ontmoet." „En Pythagoras", ging Kaye door, „zei, dat we óf behooren te zwijgen óf dingen te zeg gen, die beter zijn dan zwijgzaamheid. Naar mijn beste weten berust hierop de patholo gische leugen." „Heel aardig," meende Keating. Kaye's aanhalingen waren een kruis voor den in specteur, maar soms verdroeg hij ze tamelijk gemakkelijk. „Ik zeg je, dat ik hem ontmoet heb, zoo waar als het Evangelie. Tenminste, ontmoet we zijn niet aan elkaar voorge steld. Hij pikte mij op met het een eind van een revolver." „Hij was de jongen, die Birmingham be werkte, toen ik daar was voor het congres," zei Kaye peinzend. „Pochte er op, dat de Bir- minghamsche politie hem nooit een vonnis zou kunnen bezorgen, en ging er tusschenuit met de opbrengst van verscheidene dieverijen, die de plaatselijke vaklieden op touw gezet hadden. Je zegt, dat hij je aanhield met een revolver. Wat deed jij onderwijl?" „Wat jrj ook gedaan zoudt hebben: het geld van de verzekeringsmaatschappij redden." Keating keek naar buiten over de donkere rivier en stopte zijn pijp. Toen hij ze aange maakt had, doofde hij den lucifer uit en bracht dien bedachtzaam naar de papier mand, voor hij zijn bom wierp. „Ik veronderstel, dat je weet, dat de kolo nel terug is?" Het was een meesterstukje van onverschil ligheid, zooals hij dat zei, maar hjj vergiste zich in de veronderstelling, dat de nu volgen de stilte veroorzaakt werd door eerbiedige verbazing. Ze was slechts toe te schrijven aan het feit, dat Kaye juist een lange kolom op telde. „Stil nou." zei de superintendant en begon opnieuw. „Dat had je niet gedacht, hè? Maar we Hierna vond de start plaats van de nieuwe lingen. weer een klasse betere renners. De deelnemers hiervan moesten 11 ronden van 5(4 km afleggen. Een kleine 60 renners deden, mee, waarvan de uitslag werd: 1. J. Panman, Amsterdam; 2. van Buren, Krommenie; S. W. Visser, Midden Beem- ster; 4. Theo Nyboer, Medemblik; 5. W. de Blauw, Amsterdam; 6. D. Veld; Venhuizen, 7. P. Boer, Amsterdam; 8. Roskam, Amsterdam, 9. F. Zoons, Den Helder; 10. F. de Roey, Bel gië; 11. J. de Koning, Edam; 12. P. C. Kors, Amsterdam; 13. T. van Essen. Edam; 14. A. v. d. Werff, Zijpe; 15. H. Schekkerman, Wijde- nes; 16. C. H. Overweg, Amsterdam; 17. K. Godfriedt, Benningbroek, terwijl als clou van den dag om circa 3 uur de amateurs start ten. Totaal ruim 50. Hiervoor was het parcours 16 ronden X 5(4 of bijna 90 km. De uitslag was: 1. Leo de Beer, Amsterdam; 2. J. Meyer, Velp; 3. A. Andriessen, Leeuwarden; 4. Ver donk, Zaandam; 5. A. Maas, Halfweg; 6. Jaap Schipper; 7. C. Hoekstra, Leeuwarden; 8. A. M. Koomen, Amsterdam; 9. N. Kemp, Zandvoort; 10. B. Schild, Spaarndam; 11. Ridderbos, Kolhorn; 12. J. Tichelaar, Den Helder, 13. W. van Goinga Noord-wolde; 14. G. Greve, Amsterdam, 15 J. Ruiter, Amster dam. Diverse valpartijen van meer en minder ernstigen aard waren van de partij, terwijl ook enkele renners bij het nemen van de bocht in de sloot terechtkwamen. De prijsuitreiking vond des avonds plaats in het clublokaal van den heer Jb. Prins, aan de Markt. Over het algemeen is deze eerste wielersportdag uitstekend geslaagd en zeer zeker kan de Ren- en Toervereeniglng terug zien op een sportdag, welke zijn weerga in Schagen nog niet heeft gehad. HUIS VERKOCHT. Het woonhuis met garage aan de Oude- slootstraat alhier, eigendom van den heer H. Dekker, makelaar, alhier, is bij onderhand- sche verkoop overgegaan aan mevrouw de Wed. J. Boon, te Velsen. BRAND TE HARKEBUURT. Zaterdagmiddag is te Harkebuurt bij Oos terend de hofstede, bewoond door den heer P. Breen en eigendom van den heer Dros, ge heel door brand verwoest. De vrouw des huizes, die zich alleen in huis bevond, zat rustig te naaien, toen buren haar waarschuw den, dat er vlammen sloegen uit het dak van de aan het woonhuis grenzende schuur. De heer Breen was in de nabijheid op den akker werkzaam, en snelde ook spoedig toe. Toen men zich in de schuur begaf, stond daar alles reeds in lichter laaie, zoodat aan blusschen niet viel te denken. De vlammen vonden gre tig voedsel in een groote voorraad hooi, die in de schuur was geborgen, zoodat in minder dan geen tijd ook het woonhuis was aangetast. De motorspuit van Oosterend, die weldra ter plaatse was, kon tegen den enorme vuurzee weinig uitrichten, en in ruim een uur tijds was de geheele hofstede één groote puinhoop. Zoo goed als niets kon uit het brandend ge bouw naar buiten worden gebracht. Bijna alle huisraad, een zeer groote partij hooi, een til bury, en eenige landbouwerktuigen gingen in de vlammen verloren. Vee bevond zich nog niet in de stallen. Over de oorzaak van den brand tast men geheel in het duister. De be woner verzekerde ons, dat van hooibroei niet het minste was bespeurd. Verzekering dekt de schade. WATERSCHAPPEN. Benoemd is: in de provincie Noord-Holland, met ingang van 1 October 1936, tot heemraad van den polder Eijerland op Texel, de heer J. de Graaf Jzn., te Texel. Bjj de zeevisscherij waren de besommingen der stoomtrawlers, per reisdag gerekend, gemid deld iets hooger dan verleden jaar, doch er namen minder schepen aan de visscherij deel, terwijl het bedrijf in Juni eenigen tijd vrijwel geheel stillag ten gevolge van een werkstaking. Voor de trawlvisscherij met motorvaartuigen waren de financieele uitkomsten gemiddeld eveneens iets beter. De haringvisscherij, die in Mei begon en door meer schepen werd uitge oefend dan in 1936, leverde tot eind Juni een aanzienlijk ruimere ontvangst dan het vorige jaar op, echter bij lagere prijzen. var» Den Helder Van 1921 Sept. 1936. ONDERTROUWD: W. de Boer en J. J, H. Knipper. BEWALLEN: K. v. Rgswijk—Jacké, d.; H. J. Meijlink—Bot, d.; A. P. Korver—Molenaar, d'; G. Slot—Krook, d.; P. Kok—v. Ekris, z.f J.' C. Verhoef—Defourny, d.; G. v. Agteren— Kepnik, d. OVERLEDEN; H. Rensmaag. 78 jaar; W. R. Zits, 78 jaar. De indienststelling van den nieuwen kruiser „De Ruyter" is definitief bepaald op 3 October 's middags om 2 uur. Deze plechtigheid, waarbjj de oorlogswim pel wordt geheschen met het marine-ceremo nieel bij het in dienst stellen van oorlogs schepen gebruikelijk zal geschieden in tegen- woodigheid van H. M. de Koningin. De Koningin zal aan boord een rede uib- spreken, terwijl de état-major met den com mandant kapitein-ter-zee Van de Sande Lacoste en de bemanning op het achterschip zal staan aangetreden. Aanwezig zullen zijn de chef van het mate rieel, vice-admiraal Vos en de commandant der marine te Willemsoord, vice-admiraal Kruys. Na afloop der plechtigheid zal de Koningin den nieuwen kruiser, die aan den wal op de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam ligt, bezichtigen. H. M. de Koningin aanwezig. De „De Ruyter", die na de indienststelling Hr. Ms. „De Ruyter" is geworden, zal dan eenige dagen later naar Nieuwediep vertrek ken en vandaar uit op 7 October een korten toch maken. In October of November staat een bezoek aan Amsterdam op het programma. In het begin van het volgend jaar wordt het nieuwe oorlogsschip gereed gemaakt voor zijn eerste reis naar Indië. Van het deelnemen aan de vlootrevue te Spithead, ter gelegenheid van de kroning van koning Edward in Mei a.s., is officieel niets bekend. Off. van den M.S.D. der 2e kl. A. A. Looyen, onlangs uit Oost-Indië gerepatrieerd, zal 5 October geplaatst worden bij den Onderzee- dienstkazerne te Willemsoord. B(j beschikking van den minister van defen sie a.i. is luit. ter zee der le kl. P. C. Wou ters, dienende bij de Marinekazerne te Wil lemsoord, den len Ocober ter beschikking ge steld. Bij beschikking van den minister van staat, minister van defensie a.i., is de off. van den M.SJD. der 2e kL L. Kleiman, dienende bij den Onderzeedienst te Willemsoord, den 23en September ter beschikking gesteld. Eerste luitenant der mariniers W. J. van Rhijn, onlangs uit Oost-Indië hier te lande teruggekeerd, is geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. OOST-INDIË. Geplaatst aan boord van Hr. Ms. Prins van Oranje de luit. ter zee der le kl. P. J, Hen- drikse, verwacht uit Nederland. Overgeplaatst van Hr. Ms. K XI naar de marinekazerne Oedjoeng de off. van den M.S.D. der 2e kl. M. A. Weiter; van den On derzeedienst naar Hr. Ms. K XI, de off. van den M.S.D. der 2e kl. J. E. R. Ros; van Hr. Ms. Plet Hein naar het departement der ma rine de off. van adm. der le kl. J. J. van Hou ten; van het marinevliegkamp Morokremban- gan naar Hr. Ms. Piet Hein de off. van adm. der 2e ki. K. J. Vigeleijn Nikijuluw. GOEBBELS TE ATHENE. De Duitsche minister van pers en propa ganda is Zondagavond per vliegtuig te Athene aangekomen. Dr. Goebbels heeft gistermorgen te Athene een onderhoud, dat vijf kwartier geduurd heeft, gehad met Metaxas, den Griekschen minster-president. Daarna had Goebbels be zoek van opperburgemeester Kotzias. hebben niet allemaal het tweede gezicht Ik was in Piegatti voor Clem Wade, die bezig is verstandig te worden en de holen der duis ternis te vermijden. En daar gaf Chorley mij een wenk, dat George terug was. We hebben een poosje vriendelijk zitten praten over niets, zoodat ik nog net even weinig van zijn plan nen weet als voordat ik hem ontmoette." „Drie en tachtig, negen en tachtig, zeven en negentig acht en een penny," telde Kaye. „Zoo, dus je weet nog net even weinig? Toch heb je wat geleerd, maar je wilt het niet toegeven. Heb je ook een van zjjn broers gezien? Ik heb een mannetje achter elk van de vier aan gehad, zoodra New York seinde, dat zij op weg waren naar Southampton." Keating's oogen werden groot. „Is er misschien ook iets, dat je niet weet?" vroeg hij met diepgevoeld sarcasme. Kaye legde zijn pen neer en zei: ,Ja." „O. we worden redelijk! Wat dan?" Hoe jij inspecteur geworden bent; en wat de kolonel van plan is. En nou, ga je, of moet ik je er uit gooien?" Keating keek zijn vriend boos aan en ging naar de deur. „Ik wil je één ding zeggen, Kaye begon hjj. „Vierendertig, zesendertig onthou drie hief Kaye meedoogenloos aan, en inspecteur Keating maakte zich uit de voeten, vol van onvriendelijke en volkomen ongegronde opvat tingen over de geestvermogens van zijn vriend. De heer Benton Hesse (van Boston, Mass S WM onder meer millionnair en he Wj Te T an^ren dat vergaten. Zelden nieuwe kennel V00rt««aan aan was zonder schoenen S de^ lÏÏT eenkomst dSkï de 0Vei" totdat de larRw J opgeklommen ging hti rust geen sporten meer had. Toen g h(j rust nemen. En daarna ruilde hij die rust voor een vrouw. Nadat hij drie jaren getrouwd was, had de heer Hesse alles gekocht, wat er voor geld te krijgen was: alleen datgene niet, wat hij juist het meest verlangde, bescherming tegen de tong van mevrouw J, Benton Hesse, geboren Goddard (van Phila- delphia. Pa.). Het was mevrouw Hess's tong, die haar echtgenoot er van overtuigde, dat het wel een aardige bezigheid zou zijn, een deel van de Morcoviaansohe kroonjuweelen te bemachti gen en haar die dan aan te bieden. Bij gelegen heid kon dan, als de prijs hoog genoeg was, met dat cadeau een tijdelijke verzachting van d<- dagelijksche plagerijen gekocht wordena En hoewel dit zonderlinge vredesverdrag Hesse's banktegoed met veertigduizend pond zou ver minderen, voelde de heer Hesse al bjj voorbaat dat de daarvoor verworven stilte de zoetste muziek was, die ooit zijn ooren had gestreeld. In dien tijd was mevrouw Hesse bezig, zich langzaam maar zeker den toegang tot de meest uitgelezen kringen van Londen te koopen. En ofschoon een paar vestingen der aristocratie zich nog tegen haar verdedigden, gaf zelfs de allerondoordringbaarste toch al teekenen, de valbrug te willen neerlaten. Elk oogenblik zou de douairière gravin van Raith haar kunnen uitnoodigen, mee te helpen aan het organiseeren van haar aanstaande lief- dadigheidsbazar, en de ziel van mevrouw Hesse vloeide over van vreugde. Zij werd er stil van. De heer Hesse verkeerde in de meening, dat die goede stemming van zijn vrouw iets had uit te staan met de smaragden. Het was een goed voorteeken, dacht hij, en hij keek bijna verdraagzaam, als hij haar door de suite heen en weer zag draven. Verdraagzaam, maar niet waardeerend. Zelfs geen japon van Worth of Paquin kon het hoekige van mevrouw Hesse's verschijning afdoende verzachten. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10