Buitenlandsch Overzicht. DAGBLAD Volkenbondsraad geopend. GOEDKOOPSTE CHINA NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WEERINGEN EN ANNA PAULOWNA REIST PER WACO- Heldersche Courant van nederland Ho. 7809 EERSTE BLAD DINSDAG 21 SEPTEMBER 1936 64ste JAARGANG AUTOB U S DlE N STE N naar HOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND De geloofsvervolging in Sowjet-Rusland. Een beroep op den Volkenb>'d. De groote manoeuvres van het Duitsche leger. Aankoop in België voor wapenen in Spanje? De geloofsbrieven der Abessijnen. Neem 'n AKKERTJE Opiumkwestie in den Volkenbondsraad. De Abessijnsche geloofsbrieven. Eden en Blum zijn het eens. ZIE BIJZONDERHEDEN OP PAGINA 5 Ook uitbreiding van den dienst plicht in Polen. De koloniale aanspraken van Polen feuilleton EEN IN B B E N B O LT COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet: Heldereche Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2—, Nederl. Oost- en West-Indlë per zeepost 2.10, Idem per mail en overige landen 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.-. Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt D i n s d a g-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: 'P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Giro rekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De tot nu toe bereikte resultaten van het kabinet Van Zeeland. - Een opsomming van minister Delattre. De agenda van den Raad van den Volkenbond. Het kabinet Van Zeeland. Vorige week heeft te Bergen de Waalsche minister van arbeid en sociale voorzorg, Delat tre, in een groote rede het beleid van het kabinet van Zeeland ver dedigd en daarbij op de bereikte resultaten gewezen. De huidige toestand van de schatkist, al dus de minister, is uitstekend. De regeering heeft zich geheel van den druk der banken weten te bevrijden, iets wat men sedert 1830 niet meer had gezien. De winst door den staat, dank zij de devaluatie gemaakt, is in tact. De opbrengst der belastingen geeft reden tot voldoening, de Belgische rente staat vast en de regeering is er in geslaagd een „directe" leening af te sluiten, wat een gebeurtenis mag worden geheeten. Ook de oeconomische toestand is verbeterd. De werkloosheid nam in aanzienlijke mate af en wel in de proportie van 20 25 pet. Het crediet voor den werkloozensteun zal dit jaar piet hooger zijn dan 650 millioen francs. Door de zware industrie wordt thans evenveel ge produceerd als in 1929. Inzake de inzichten van de tegenwoordige regeering zeide de heer Delattre o.m., dat zij er aan denkt de bankencontrole te ver- Scherpen. De financieele lasten welke op de ge- pieenten drukken zullen worden verlicht, de lasten van de provinciën worden evenwel ver zwaard. Talrijke werken van openbaar nut worden Uitgevoerd. De regeering bestudeert een plan van oeconomische aanpassing en industrieele transformatie. Op sociaal gebied zal het kabinet Van Zee land eveneens zijn beloften inlossen. De toe passing van de jongste sociale wetten zal «enigen tijd vergen en gaat niet zonder eenige wrijving maar alles bij elkaar gaat het toch. Twee commissies bestudeeren de kwestie van den arbeidsduur in de mijnen en in de ijzerindustrie. In totaal heeft de minister een zestal „partaire" commissies in het leven geroepen. Tenslotte heeft de woordvoerder de ge beurtenissen in het buitenlicht behandeld. Na geconstateerd te hebben, dat de houding door België aangenomen inzake den strijd in Spanje is als die van Frankrijk en van Sowjet-Rusland, zeide: De communisten die vragen dat België en Frankrijk hunne houding zouden herzien moet men naar de U.R.S.S. verwijzen. Wat den toestand in Frankrijk betreft zal men goed doen in België het hoofd j koel te houden. België moet, wat er ook gebeure, zichzelf blijven. De regeering is j vastbesloten de actie der troebelwater- I visschers die onrust zaaien en de open bare opinie zenuwachtig trachten te Inlichtingen WACO, Kanaalweg 137, Den Helder - Tel. 773 maken, op krachtdadige wijze te beteu gelen. Bij het einde van zijn rede stelde minister Delattre zelf de vraag: „Is de regeering bij machte hare verplichtingen na te komen?", waarop hij antwoordde: „Ja, maar het is een vierjarig programma." De raad van den Volken' bond bijeen. Zooals gemeld, is Vrijdagavond de Raad van den Volkenbond te Genève bijeengekomen in de Septemberzitting, die steeds aan de Vol kenbondsvergadering vooraf gaat. De agenda voor deze vergadering is niet van groote be- teekenis. Wel is sprake van eenige „kwesties" zooals die van de toelating van Abessinië, een nieuwe plan voor het onderbrengen van de Assysische Christenen en „Dantzig", maar zij zijn niet van dien omvang, dan dat zij het wereldgebeuren zouden kunnen beïnvloeden. Anders zal dit zijn met de hervorming van den Volkenbond, zooals de idee ervan heden ten dage stevig voorgestaan wordt. Doch zal in deze vergadering nog niet ter sprake ko men. Hoogstens zal zij worden toegelicht en doarna naar een van de commissies worden verwezen om rijp gemaakt te kunnen wor den vooor een behandeling in een volgende vergadering. Toch zal ongetwijfeld de nieuwe gestalte van den Volkenbond en alles, wat daarmee verband houdt, dat wil in de eerste plaats zeggen een nieuwe regeling van den toestand in Europa, in de tweede plaats het wape- nigsvraagstuk en in de derde plaats het oeco nomische vraagstuk te Genève in de komende weken een belangrijke rol spelen. Niet voor niets gaat Blum, de nieuwe Fransche pre mier, zelf naar Genève. Men verwacht van hem als nieuwe man een frissche aandrift om tc komen tot de hoognoodige hervormingen. De N.R.Crt. merkt o.m. op: Men verwacht van Blum, dat hij behalve een krachtige toelichting op het Fransche plan tot versterking van het Volkenbonds statuut, dat nog dateert van het ministerie- Flandin, een pleidooi zal leveren voor onver wijlde maatregelen tot verbetering van den oeconomischen en financieelen toestand der wereld. Terecht gaat de Fransche regeering ervan uit, dat verbetering in den oeconomi schen toestand een belangrijke politieke ver betering ten gevolge zal hebben. Extreme stroomingen mogen geen speciaal crisisverschijnsel zijn, hun kracht en hun aan hang ontleenen zij wel aan de crisis. Men verwacht, dat in de vergadering van de oeco nomische commissie Fransche voorstellen zul len worden in gediend tot het bijeenroepen van een nieuwe oeconomische conferentie, welke of voornamelijk het karakter zou dra gen van een muntconferentie, of door een muntconferentie zou worden voorafgegaan. Zonder stabiliteit in de muntverhoudingen tusschen de verschillende landen zijn maat regelen tot oeconomisch herstel tot misluk king gedoemd. Een tweede punt op Blum's programma is de beperking van de bewapening. Het is stel lig wenschelijk, dat er aan den nieuwen wed loop van de wapening, die door de internatio nale tegenstelling tusschen bolsjewisme en fascisme nog wordt aangewakkerd, een einde kome. De vrees bestaat echter, dat er juist van een kant, die in theoretisch opzicht geheel aan de zijde van Blum staat, bezwaren zullen rjjzen. Stellig is Engeland voorstan der van het beperken van de wapening, maar het heeft in den jongsten tijd te zeer ervaren, dat het tegenover jonge en sinds kort met groote kracht gewapende naties te zwak is geworden en zal zich voor geen beperking laten vinden, tenzij het zelf ver gunning krijgt eerst zijn krachten weer op peil te brengen. Het gevaar, dat een her nieuwde ontwapeningsconferentie dezelfde tafereelen zou toonen als de eerste en daar door evenals deze tot mislukking gedoemd zou zijn, is niét denkbeeldig. Toch kan het geen kwaad, dat de aandacht van de we reld weer eens op de keerzijde van de kwestie van de wapening tort et a tra vers gevestigd wordt. Al meldt het programma van de huidige reeks vertooningen geen „groote" nummers, wat zich achter de schermen zal afspelen, zal belangrijk genoeg zijn om de aandacht de komende dagen op Genève gevestigd te hou den. Een beroep op den Volkenbond. De Internationale Broederschap tot Verweer tegen het bolsjewisme op zedelijk en gods dienstig gebied heeft aan den secretaris generaal van den Volkenbond een request ge richt waarin zij zegt opnieuw haar stem te moeten laten hooren ten gunste van de ver volgde broeders en zusters in Sowjet-Rusland. En in de eerste plaats aldus o.a. het adres zouden wij uw aandacht willen vesti gen op het verslag van Ingermanlandsch Comité te Helsinki, dat op zoo duidelijke wijze, en met welsprekende soberheid, den treurigen toestand der arme Finnen van In- germanland uiteenzet. De kerken van deze zoo diep religieuse bevolking zijn schier alle gesloten of voor andere doeleinden aange wend; haar geestelijke voorgangers zijn een geweldadigen dood gestorven of bevinden zich in de kampen voor dwangarbeid; het gods dienstonderricht der kinderen is verboden, en vreedzame geloovigen worden naar Siberië gezonden onder allerlei voorwendsels en me nigmaal zelfs zonder eenige bekende reden. De bedoeling der Sowjet-autoriteiten is dui delijk: men wil die arme Russen van Finschen oorsprong eenvoudig vernietigen. Er wordt beweerd, dat de nieuwe Grondwet het lot der geloovigen aanmerkelijk heeft ver beterd of zal verbeteren. Maar alleen onweten den of verdedigers van het bolsjewisme, die belang hebben bij het verdoezelen der werke lijkheid, hechten geloof aan deze bedriegelijke beloften. Alle anderen weten dat van op rechte wijziging van het stelsel geen sprake is en dat tallooze gruwelen, onze beschaafde wereld onwaardig, nog dagelijks worden be dreven in een toch bij den Volkenbond aan gesloten land. Ziedaar de reden waarom de protestantsche kerken rustig doorgaan met hun eisch van onmiddellijke invrijheidstelling der geloofsge tuigen en inzonderheid van hun geestelijke leiders. Deze week zullen tusschen Kassei en Würtsburg de groote Duitsche manoeuvres beginnen waar een derde gedeelte van het leger aan zal deelnemen, en die de geweldigste militaire demonstratie sedert den oorlog zal zijn. Duitsche deskundigen wijzen eenstemmig op het belang van deze manoeuvres, die door de militaire attaché's der buitenlandsche mogendheden zullen worden bijgewoond, en die voor het eerst sedert het vroegere keizer rijk uit werkelijke gevechtsoefeningen, en niet uit eenvoudige tactische verrichtingen be staan. De Spaansche militaire attaché vergat documenten in den trein. In den trein BrusselAntwerpen is Vrij dag door den Spaanschen militairen attaché kapitein Huesca, een boekentasch vergeten, die, bij opening door ambtenaren van de Bel gische Spoorwegmaatschappij, diverse docu menten bleek te bevatten betrekking hebben de op de levering van wapenen, tegen het Belgische regeeringsverbod in, aan de Spaan sche regeering. In een dezer documenten werd o.m. gezegd, dat kapitein Huesca zich ongetwijfeld, voor deze levering, met succes zou kunnen wenden tot den heer Jean Del- vigne, een der secretarissen van de Belgische arbeiderspartij. Het toeval wil, dat dé heer Delvigne, een paar dagen geleden, van een reis naar Madrid, in België is teruggekeerd- Een gerechtelijk onderzoek is geopend. De openingsrede van Rivas Vicuna. De zeventiende Volkenbondsvergadering is gisterochtend met een korte redevoering van den voorzitter van den Volkenbondsraad, Rivas Vicuna (Chili) geopend, die vooral op drie punten den nadruk legde: 1. Al het mogelijke zal beproefd moeten worden opdat de Volkenbond universeel wordt. Bij de bespreking van de plannen tot hervor ming var het Volkenbondsverdrag zal vooral dit punt in het oog moeten worden gehouden. 2. Van deze volkenbondsvergadering zal een initiatief moeten uitgaan, dat de oeconomi sche en financieele volkenbondsorganen weer met kracht aan den arbeid gaan. 3. Niets zal mogen worden verzuimd om, in samenwerking ook met de niet-Volken- bondsstaten, den vrede te handhaven, dien alle volken wenschen. Hierna stelde voorzitter Rivas Vicuna de verkiezing van de commissie voor de geloofs brieven aan de orde. Overeenkomstig de ge woonte deed hij als tijdelijk voorzitter van de Volkenbondsvergadering zelf een voorstel om trent de samenstelling van die commissie. De commissie zou worden samengesteld uit Tu- dela (Peru), die als voorzitter bestemd is, Eden, Delbos, Litwinof, mr. J. Limburg, Osuski (Tsjecho-Slowakije), Politis (Grieken land), Jordan (Nieuw-Zeeland) en Roesjdi Arras (Turkije). Zooals men ziet, maakt onze landgenoot, mr. Limburg, deel van deze combinatie uit. Nadat voorzitter Rivas Vicuna mededeeling had gedaan van de namen der gedelegeerden, die hij voor het lidmaatschap der commissie bij Migraine, „Kater", Hoofdpijn, enz. aanbeval, vroeg de gedelegeerde van Abes sinië het woord om een geheime stemming hierover te verlangen. De voorzitter verklaarde onmiddellijk aan dezen wensch gevolg te zullen geven. Bij geheime stemming werden toen de vol gende leden van de commissie gekozen: Eden en Litwinof ieder met 47 van de 51 uitge brachte geldige stemmen, Delbos 46, Osuski en Politis ieder 43, Tudela en Roesjdi Arras ieder 41, Jordan 40 en mr. Limburg 39 stem men. De negen candidaten van den voorzitter hadden dus allen de volstrekte meerderheid van stemmen behaald. De Volkenbondsraad heeft Zaterdag voor het eerst in het openbaar in het nieuwe Vol- kenbonds-paleis vergaderd. De opiumkwestie. De Volkenbondsraad besprak drie rapporten van de Vasconcellos over verschillende kwes ties met betrekking tot het opiumvraagstuk. Bij de behandeling van het werk der opium commissie tijdens haar zitting van Mei, richtte de Vasconcellos een dringend verzoek tot de regeeringen om steeds meer energieke maat regelen te nemen ter bestrijding van het kwaad van dezen smokkelhandel in verdoo- vende middelen. Zijn rapport over de Volken- bonds-conventie-van Limburg, voor de strenge bestraffing van hen, die zich aan smokkel handel schuldig maken, gaf den Portu- geeschen rapporteur de gelegenheid nogmaals op de noodzakelijkheid van een krachtig op treden tegen den sluikhandel aan te dringen. Hij hoopte, dat de nieuwe conventie spoedig door een groot aantal regeeringen geratifi ceerd zal worden. De Vasconcellos bracht in zijn rapport ook dank aan de toewijding en bekwaamheid van den voortreffelijken voor zitter mr. Limburg, die zooveel tot het wel slagen van deze Volkenbondsconventie heeft bijgedragen. Met betrekking tot de al of niet goed keuring der geloofsbrieven van de Abessijn sche delegatie door de Volkenbondsvergadèring schijnt de tegenstand tegen den Fransch- Engelschen wensch om de Abessijnsche dele gatie niet toe te laten, eenigszins te groeien. Verscheidene vertegenwoordigers van kleine staten beginnen meer en meer het gevaarlijke van een dergelijke beslissing in te zien. In dien de Abessijnsche gedelegeerden niet zou den worden toegelaten op grond van de be zetting van Abessinië door een vreemde mogendheid, zal dit voor andere kleine staten in de toekomst een gevaarlijk precedent kun nen scheppen. Een andere moeilijkheid, is, dat het niet ge makkelijk schijnt te zijn een gedelegeerde te vinden, die het voorzitterschap van de com missie voor de geloofsbrieven zal willen aan vaarden en die de niet-goedkeuring van de geloofsbrieven aan de Volkenbondsvergade ring zal moeten voorstellen. Minister Eden is Zondagmiddag op Le Bour- get aangekomen. Hij heeft een onderhoud ge had met minister-president Blum. Blum heeft tegenover de journalisten om trent zijn onderhoud met Eden verklaard, dat zij gezamenlijk den huidigen diplomatieken MET INGANG VAN 1 OCTOBER HET toestand en de vraagstukken voorkomende opj de agenda van de zittingen van den Volken* bondsraad en de Volkenbondsvergadering be* studeerd hebben. Zij hebben eveneens gespro* ken over de voorbereiding van de conferentie van de 5 mogendheden, die het Locarnopact hebben onderteekend, tot welke conferentie andere mogendheden uitgenoodigd zullen kun* nen worden, wanneer voldoende vorderingen zijn gemaakt bij de besprekingen tusschen Duitschland, België, Frankrijk, Groot-Britan* nië en Italië. JAPAN BESLUIT TOT VERSTERKING VAN HET DERDE SMALDEEL. De ministerraad te Tokio heeft zoo juisï besloten, troepenversterkingen te zenden voo* het derde Japansche smaldeel, dat zich in dg wateren van Sjanghai bevindt. De taak van het detachement zal zijn, dei Japansche troepen te Hankou te versterken en zoo noodig ook andere „bedreigde plaat* sen" te beschermen. De Japansche bladen deelen in extra-edities mede, dat de Japan* sche regeering ervan overtuigd is, dat de re* geering te Nanking niet in staat is, de be* scherming der Japansche onderdanen in Chinn voldoende te waarborgen. De Keizer van Japan machtigt tol troepenzendingen. De Japansche minister van marine heeft van den Keizer machtiging gekregen tot het zenden van Japansche marine-troepen naad China. Een antwoord op de verlenging van den diensttijd in Duitschland. Havas meldt uit Warschau, dat daar een vrijwillige arbeidsdienst is ingesteld, die be* schouwd moet worden als een antwoord op de verlenging van den diensttijd in Duitschland, Men heeft tot dezen maatregel besloten om den diensttijd niet van twee tot drie jaar be* hoeven te verlengen. Er zullen bij den vrij* willigen arbeidsdienst, die voor den tijd van twee jaar gelden, jonge lieden worden inge* ltjfd, voornamelijk jonge werkloozen. Hun aantal zal binnenkort de 100.000 bereiken. De recruten zijn onderworpen aan leiders en aan het militaire reglement, doch zij zullen den dienst kunnen verlaten na een proefijtd van vier weken. Reuter meldt uit Warschau, dat de Poolschg regeering, door te Genève uitbreiding van da mandatencommissie te vragen, de belangstel* ling te kennen heeft willen geven, welke zij heeft voor emigratie en bevolkingsvraagstuk* ken. Polen, dat een bevolking van drie en een half millioen Joden heeft, meent dat jaarlijks een contingent van honderdduizend zou moe* UIT HET ENQELSCH DOOR 42 „Als Miss Barrington „O," lachte de mandarijn zachtjes," als u denkt, dat u haar meteen mee krijgt, dan kent U Nang-Kung niet. Zij staat, alsof haar over leden moeder, uit een geslacht van vrouwen, dat vijf honderd jaar lang China geregeerd heeft. Over een maand zal zij de baas zijn van deze provincie en ik, als altijd, zal haar bevelen hebben te gehoorzamen! Hij lachte nogmaals en toen, ernstiger weer: „maar dat ze dat kanik hoef u niet te zeggen, wie daarvoor onze dank toekomt? Nietwaar dok ter, U kunt haar de gezondheid van het ge laat lezen. Zie mijn kleine bloesem aan. Nu zijn er geen schaduwen onder haar oogen, en haar gezicht is als de bloesem van den per zik. Ze is gezond, ze is gelukkig en haar «gouden lelies De mandarijn maakte even een pauze voor hij dezen poëtischen term voor voeten ge bruikte en glimlachte toen. „Ik vertrouw dat ze goed zijn," sprak For syth. „Nog wel niet heelemaal goed, maar beter, Veel beter. Ze kan, zooals u zult zien, loo- pen Hij maakte den zin niet af, zich blijkbaar Hu weer de inboorlingen herinnerend, die nog steeds in het stof gebogen lagen. Hij riep een van zijn dienaren, gaf hun een kort bevel, en een halve minuut later stonden allen overeind en holden naar huis. Nang-Kung's vader staarde hen na. „Dwazen," klonk het medelijdend. „Groote dwazen! Maar dat kunt ge verwachten, Dr. Forsyth wanneer mannen als ik zelf onze dochters kunnen martelen op het altaar der oude, ingeroeste gewoonten? Maar ik heb me bij de vooruitstrevende beweging aangesloten en waar ik kan, zal ik me tegen zulke dwaas heden verzetten. Hier in de Westelijke pro vincie heeft dat starre conservatisme nog de overhand, maar als gouverneur zal ik veel kunnen doen. Ik heb mijn vriend Dr. Burrit geschreven, om zijn zendingsstation naar m'n hoofdstad over te brengen." „Dan zal Burritt dat doen," verklaarde Forsyth met overtuiging. De manderijn, die heelemaal vervuld was geweest van de onverwachte ontmoeting, dacht nu aan zijn koelies, gaf hun order den stoel neer te zetten en steeg uit. „Kom dokter, wij zullen in deze „Geluk ster" afstappen en terwijl mijn bedienden het kamp opslaan, zult U me vertellen, wat U zoo ver van Yong-Foo doet." Terwijl Forsyth het verhaal deed, luisterde de gouverneur met al die vreemde onbewogen heid, zijn ras eigen en pas aan het einde deed hij een kiesche vraag: „En het meisje, wat is zij U, mijn vriend?" „Alles!" „Dat veronderstelde ik al!" Het was een oogenblik stil en de mandarijn sprak verder: „Yong-Foo is een gesloten poort voor U en Miss Barrington zoolang Li Weng-Ho daar heer en meester is, waarom komt ge niet met Burritt naar Yunnan? Daar houd ik, een vriend, de teugels van het bewind en zult ge van harte welkom zijn, U en Kathleen." Een lachje danste in de oogen van den mandarijn toen hij dien naam gebruikte. „Die vrijheid is onder vrienden veroorloofd, nietwaar? Zoo spreken Nang-Kuijg en ik altijd over de edele dame, die haar kinderlijke vrees verjoeg. U zult naar Yunnan komen, Forsyth? Ik ver lang het zeer!" De amicale manier, waarop de mandarijn hem toesprak, roerde den jongeman diep. „Als het uw wensch isdan gaarne," ant woordde hij, „maar ik moet eerst naar Can- ton rapport uitbrengen." „Dat wil zeggen, vóór alles naar Yunnan," verbeterde de mandarijn opgewekt. „Daar sta ik op. Vergeet niet dat U zich in mijn pro vincie bevindt en u zich dus niet tegen mijn voorschriften verzetten moogt!" En zoo gebeurde het dat ze naar Yunnan-Fu trokken, langzaam reizend door rustige, vrien delijke streken. Ten laatste, op een zonnigen middag, bereikten ze den Yamen van den Gou verneur, saamgedromde burgers gaven den weg aan, en buiten de poorten van het paleis was de gebruikelijke verzameling misdadigers, vastgebonden met de zwaren houten halsban den, die een deel van hun tuchtiging uitmaak ten. Uit zijn stoel liet Forsyth een meewarigen blik langs hen glijden, toen hjj plotseling een gezicht opmerkte, vastgezet in een schandblok met spijkers en een verbaasde schrik zich van hem meester maakte. De oogen van den gestrafte ontmoetten de zijnen. Hij zag dat de man hem herkende en toen hij door de Yamen poort ging, wist hij zeker, dat hij zich zooeven niet vergist had. XXIX. In veilige haven. Zodra het hem mogelijk was, ging Forsyth weer naar buiten. De ongelukkige schelmen, die den -schandpaal moesten doorstaan, waren er nog en zonder aarzeling liep Forsyth op den gestrafte toe, dien hij strakt opgemerkt had. De man had een gegroefd gezicht, dat met een kleurstof bewerkt was om een Chineesche teint te krijgen; zijn wenkbrauwen waren donker gemaakt, maar zijn oogen waren blauwj de blauwe oogen van een Europeaan, en For syth zag dat ze met bloed doorloopen waren tengevolge van zenuwoverspanning en pijn waarschijnlijk. „In 's hemels naam, Forsyth „Dus zoover is het met U gekomen, Leiand Barrington!" Zeg liever met wat er van Leiand Barring ton over is," gaf de handelaar ten antwoord. Vijf dagen heb ik in deze Chineesche hel ge leefd en de ploert, dien ik heb betaald om me te voeden, is er vandaag niet geweest. Nog een dag en ik word gek." Forsyth beschouwde hem aandachtig. Bar- rington's toestand was meelijwekkend genoeg. De houten kraag verhinderde hem te gaan liggen of achterover te leunen, maakte het hem zelfs onmogelijk voedsel naar rijn mond te brengen. „Hoe kom je in dezen toestand?" infor meerde de dokter. „Opium smokkelen! De plaatsvervangende gouverneur is jong en een dienstklopper. Ik werd gesnapt en omdat ik in Chineesche klee- ren was en mijn gericht geverfd had hield hij me voor een halfbloed denk fk. In ieder geval ik heb er vijf dagen van gelust en nog zoo'n dag „Wat is er inmiddels van je dochter gewor den?" Een loerende blik kwam in de met bloed doorloopen oogen. „O, die maakt het best! Ze zit in Fong-Foo." „Weet je dat zeker?" „Natuurlijk! Waar zou ze anders zijn?" Forsyth vond het niet noodig hem in te lichten. Die gemeene manier van kijken leverde Het duidelijke bewijs dat Leiand Bar rington méér wist dan hij wenschte los te laten en de quasi-onschuldige luchtige toon waarop hij had geantwoord, was die van iemand, die een leugen met bluf denkt te kunnen bemantelen. Vol walging wendde de jonge dochter zich af. „Forsyth," schreeuwde de handelaar. „In 's hemelsnaam, je bent toch niet van plan me hier zoo te laten staan..." „Neen," was het antwoord. „Ik zal je wel helpen." Zonder Leiand Barrington verder een blik te gunnen, ging Dick den Yamen weer bin nen en zocht den gouverneur op, dien hij van zijn wonderijke ontmoeting vertelde. „Wat wilt ge dat ik doen zal, vriend?" vroeg de mandarijn. „Hem in vrijheid stellen, natuurlijk." „En hem hier laten komen, om zijn dochter te zien?" „Neen, weerde Forsyth snel af. „Hij is een door-en-door slecht mensch. Ik geloof niet, dat Kathleen hem ooit verlangt terug te zien. U herinnert zich wat u over Li Weng- Ho vertelde. Hoe deze ontaarde vader „Ik herinner het me. De vraag is nu maar: wat zal ik met hem doen?" „Zorgen, dat hij uit China verdwijnt, als u dat mogelijk is „Dat is mij zeker mogelijkdat wil zeg gen, ik kan in ieder geval maken, dat het niet veilig voor hem is zijn gezicht buiten de verdragshaven te laten zien. Hij is bekend als opiumsmokkelaar, en de nieuwe wetten zijn heel streng op dat punt. De schandpaal is maar een lichte strafik zou het volste recht hebben een doodvonnis over hem uit te spreken." „Zegt u hem dat, misschien kunt u hem zoo den angst op het Kjf jagen, dat hij de wijste partij kiest en China heelemaal ver laat." „Dat zal ik doen voor U, Forsyth en Kathleen. Ut zal hem nu meteeen laten halen." Forsyth was niet bij het onderhoud tegen woordig, wilde er ook niet bij zijn, maar een uur later hoorde hij het resultaat. „Leiand Barrington is wegzoo mak als een lam! Drie soldaten en een van mijn ci viele ambtenaren begeleiden hem. Hij gaat eerst naar Yong-Foo om zijn huis te verkoo* pen en vervolgens naar Hong-Kong, waar hij zich naar Engeland zal inschepen. We behoe* niet ongerust te zijn, dat hij dit niet zal doeni want de abtenaar heeft een brief bij zich, dig naar den Engelschen gouverneur gaat aUl Barrington niet per eerste gelegenheid ver* trekt. Hij heeft den brief gezien en ik ver* zeker u dat hij eieren voor zijn geld zal kiezen." „Ik ben u heel dankbaar „Tusschen ons mag geen sprake zijn van die gemaakt heeft dat mijn kind zingt als een voorrecht den man van dienst te kunnen zijn* die gemaakt heeft dat mijn kind als een lijster. Wel, daar hoor ik mijn Nang Kung en uw Kathleen!" Ze kwamen nader, de armen om elkaaö heen: heide stralend van gelukkige jeugd en juist even voor rij binnentraden, duwde dg mandarijn Forsyth een brief in de hand. „Neem dien, mijn vriend. Hij is van Bar* rington en voor Kathleen bestemd," zei hij haastig en met gedempte stem. Maar lees hem eerst zelf en geef hem haar, wanneer het u wenschelijk voorkomt. Ik weet wat er in staat," de mandarijn pauzeerde even en met een glimlach: „ik heb hem gedicteerd en me overtuigd dat hij alles woordelijk heeft opge* schreven." Forsyth liet den brief in rijn zak glijden en las hem zoodra zich een geschikte gelegen» heid voordeed. Hij was heel kort en bevestig* de, dat de schrijver China onmiddellijk ver* liet en gaf verder uiting aan de hoop, dat Kathleen, die, zooals Barrington mededeelde te hebben gehoord, binnenkort met Forsythi in het huwelijk zou treden, heel gelukkig zou worden. Dat was alles, want de mandarijn had hem gedwongen zich hij de hoofdzaak tg houden en alles wat naar leugenachtig ver* toon van gevoel zweemde, te vermijden. (Slot volgt

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1